Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ,Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ,ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ(ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ),ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΟ (ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ) ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ, ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ.ΗΤΑΝ Η ΧΕΙΡΟΤΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ,ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΗΝ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΕΚΑΝΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ, ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΟΣ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΝΑΡΚΩΣΗ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝΕ,ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ,ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΨΗ, ΜΕΤΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΤΩΡΑ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ 5ΜΙΣΗ,4,3,ΚΑΙ ΕΝΟΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ Η ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ (ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ,Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ,ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ(ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ),ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΟ (ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ) ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ, ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ.ΗΤΑΝ Η ΧΕΙΡΟΤΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ,ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΗΝ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΕΚΑΝΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ, ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΟΣ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΝΑΡΚΩΣΗ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝΕ,ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ,ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΨΗ, ΜΕΤΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΤΩΡΑ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ 5ΜΙΣΗ,4,3,ΚΑΙ ΕΝΟΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ Η ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ (ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ!!!!!!!!!!!!

Κατερίνα θέλω να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για το πολύ αισιόδοξο μήνυμα σου και την μεγάλη ελπίδα που πηγάζει μέσα απ' αυτό...ελπίζω και οι υπόλοιπες μανούλες που βρίσκονται στην ίδια θέση μ'εμένα να ένιωσαν έστω και για μια στιγμή γαλήνη...να είσαι γερή και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Θελω να γραψω μήνυμα και δεν ξέρω πώς να αρχίσω, σ' ένα τόσο ευαισθητο θέμα...

Ειχα κι εγώ πριν χρόνια μια χημική εγκυμοσύνη η οποία τελείωσε τοσο γρήγορα, όσο άρχισε. Ομως εγώ δεν ταλαιπωρήθηκα όσο εσείς που έπρεπε να υποστείτε και άλλη διαδικασία μετά... :(

Εχω ήδη ένα παιδάκι και περιμένω το δεύτερο, μόλις αυτήν την εβδομάδα έκανα την αυχενική διαφάνεια και αν και καλή είχα/εχω πολύ αγχος. Διαβάζοντας αυτή την ενότητα, είδα στο youtube το Silent Scream... υπερηχογραφική καταγραφή διακοπής κύησης εμβρύου 12ης εβδομάδας για όσους δεν ξέρουν... και δε μπορώ να το ξεπεράσω...σοκαρίστηκα, δεν ήξερα ότι γίνεται έτσι... Μου δημιουργήθηκε και ένα ερώτημα, το οποίο ήθελα να θέσω και συγχωρήστε με κιόλας γι' αυτό... Όταν η διακοπή κύησης γινεται σε πιο προχωρημένο στάδιο (με κανονική γέννα δλδ)... το μωρό... τί γίνεται? Θέλω να πω... πώς γινεται? καταλαβαίνετε τι εννοώ... σου δίνουν φάρμακα και γεννιέται νεκρό? :( :( :(

Συγνώμη, δε θέλω να στεναχωρήσω καμία... καταλαβαίνετε, στο στάδιο που είμαι μου περνάνε σκέψεις για το χειρότερο και θέλω να ξερω αν χρειαστεί τι θα έχω να αντιμετωπίσω...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounel αυτο το βιντεο υπαρχει εδω και χρονια και ειμαι σιγουρη οτι αν παιζοταν σε ολα τα σχολεια δεν θα υπηρχαν τοσες εκτρωσεις:cry::cry::cry::cry::cry:.ειναι απλα συγκλονιστικο!!!!

 

απο την αλλη μην με κανεις να σε μαλωνω τετοια ωρα με τις σκεψεις που κανεις,ακου εκει αν χρειαστει τι θα κανεις!!!!!:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

θα βγαλεις αυτες τις σκεψεις απο το μυαλο σου!το μονο που σου επιτρεπω να σκεφτεσαι ειναι πως θα ειναι η φατσουλα η μωρου σου!!!!!:D

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συνάδελφος που προσπάθησε όχι απλά να δείξει το βίντεο σε σχολείο αλλά να μιλήσει στα παιδιά για τις εκτρώσεις διώχθηκε....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς συνάδελφος που προσπάθησε όχι απλά να δείξει το βίντεο σε σχολείο αλλά να μιλήσει στα παιδιά για τις εκτρώσεις διώχθηκε....

 

 

μα δεν μου κανει καμια εντυπωση!!!!!!!!!!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Καταρχην,zouzounel μου,πολυ,μα πολυ κακως,χαρα μου,διαβαζεις αυτη την ενοτητα.Γιατι,καρδουλα μου?Προσπαθησε να χαρεις την εγκυμοσυνη σου και μην βαζεις ασχημες σκεψεις στο μυαλο σου.Ολα θα πανε καλα και θα γεννησεις ενα υγιεστατο μωρακι.

 

Κοριτσια,επειδη το θεμα ειναι πολυ λεπτο γι'αυτο υποθετω πως εχει βγει και πολυ προσφατη σχετικη ανακοινωση απο την διαχειρηση για το οτι δεν πρεπει να τοποθετουμαστε υπερ η κατα των αμβλωσεων

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55589

 

Εχουμε μαλλιοτραβηχτει ουκ ολιγες φορες και ακρη δεν βγαζουμε.

 

Αφηνοντας ομως στην ακρη το υπερ η κατα,εχω να σας πω,με καμια μα καμια διαθεση να τσακωθω,πως καταλαβαινω απολυτα την ταραχη σας (μην ξεχνατε πως ειχα μια διακοπη κυησης και μια παλλινδρομη μεσα σε 6 μηνες) και την λαχταρα σας για ενα μωρο,ομως διαφωνω εντελως με την αποψη ενα τετοιο βιντεο να παρουσιαζεται στο σχολειο.

Ουτε που μπορω να φανταστω τι θα μπορουσε να δημιουργησει στον ψυχισμο ενος ανηλικου παιδιου αυτο το βιντεο.Εαν εγω ειχα δει ενα τετοιο βιντεο οταν ημουν ανηλικη,ακομα σεξ δεν θα ειχα κανει.Γιατι δεν υπαρχει μονο το ενδεχομενο εγκυμοσυνης επειδη δεν λαβαμε μετρα.Και με προφυλακτικο καμια φορα επιτυγχανεται εγκυμοσυνη.

Ειναι σαν να λεμε πχ,οτι το να τρεχεις με το αυτοκινητο ειναι επικινδυνο.Εμενα στο λυκειο ειχε σκοτωθει ενα φιλος μου με τραγικο τροπο σε αυτοκινητιστικο,μηπως θα επρεπε να μου δειξουν ακριβως τι επαθε για να παρω ενα μαθημα?

 

Οχι,κοριτσια μου,δεν συμφωνω καθολου.Αν ενας καθηγητης προσπαθουσε να δειξει στα κοριτσια μου ενα τετοιο βιντεο,θα γινοταν χαμος.

 

Διαλογος και οχι εκφοβισμος.

 

Ελπιζω να μην σας στενοχωρησα,δεν ηταν αυτη η προθεση μου.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Θελω να γραψω μήνυμα και δεν ξέρω πώς να αρχίσω, σ' ένα τόσο ευαισθητο θέμα...

Ειχα κι εγώ πριν χρόνια μια χημική εγκυμοσύνη η οποία τελείωσε τοσο γρήγορα, όσο άρχισε. Ομως εγώ δεν ταλαιπωρήθηκα όσο εσείς που έπρεπε να υποστείτε και άλλη διαδικασία μετά... :(

Εχω ήδη ένα παιδάκι και περιμένω το δεύτερο, μόλις αυτήν την εβδομάδα έκανα την αυχενική διαφάνεια και αν και καλή είχα/εχω πολύ αγχος. Διαβάζοντας αυτή την ενότητα, είδα στο youtube το Silent Scream... υπερηχογραφική καταγραφή διακοπής κύησης εμβρύου 12ης εβδομάδας για όσους δεν ξέρουν... και δε μπορώ να το ξεπεράσω...σοκαρίστηκα, δεν ήξερα ότι γίνεται έτσι... Μου δημιουργήθηκε και ένα ερώτημα, το οποίο ήθελα να θέσω και συγχωρήστε με κιόλας γι' αυτό... Όταν η διακοπή κύησης γινεται σε πιο προχωρημένο στάδιο (με κανονική γέννα δλδ)... το μωρό... τί γίνεται? Θέλω να πω... πώς γινεται? καταλαβαίνετε τι εννοώ... σου δίνουν φάρμακα και γεννιέται νεκρό? :( :( :(Συγνώμη, δε θέλω να στεναχωρήσω καμία... καταλαβαίνετε, στο στάδιο που είμαι μου περνάνε σκέψεις για το χειρότερο και θέλω να ξερω αν χρειαστεί τι θα έχω να αντιμετωπίσω...

εγώ που είχα την εμπειρία διακοπής κύησης στην 17η εβδομάδα με φυσιολογικό τοκετό πριν από 15 ημέρες...δεν ήθελα καν να ξέρω τι και πως. δεν νομίζω ότι βοηθάει να ξέρω με ποιο τρόπο πέθανε το μωρό μου..απλά γνωρίζω ότι δεν είναι βιώσιμο...και πίστεψε με όσο και να το δουλεύουμε στο μυαλό μας ποτέ δεν θα είμαστε προετοιμασμένοι για κάτι τέτοιο.... δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος εσύ να τα σκέφτεσαι όλα αυτά...τη στιγμή που η εγκυμοσύνη σου πάει καλά, γιατί να βιώνεις τέτοιο άγχος???????????κάνε όμορφες σκέψεις..σκέψου εσένα με το μωρό σου αγκαλιά..άλλωστε στην πλειοψηφία τους τα μωρά γεννιόνται υγιή...σου εύχομαι μια όμορφη εγκυμοσύνη..φιλιά

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις ευχές. Ναι εντάξει, καλά παει το μωρό, απλά στην αυχενική δημιουργήθηκε η υποψία μονήρους ομφαλικής αρτηρίας, που μπορεί να είναι δειγμα για κατι άλλο (μπορεί και όχι)... και θα επενεξεταστεί στο β' επιπέδου, δλδ πολύ πιο μετά, γι αυτό και μου έχουν μπει στο μυαλό διαφορα, τεσπα...

christiana08 το θέμα μας δεν είναι αν είμαστε υπέρ ή κατά της άμβλωσης... εξάλλου στο συγκεκριμένο τοπικ δυστυχώς κάποια κορίτσια εξαναγκάστηκαν/οδηγηθηκαν εκεί... και αυτό πλεον συζητάμε... δυστυχώς, μακάρι να μην υπήρχαν τέτοια περιστατικά... :(

Για το βίντεο, απλά αναφέρθηκα σε αυτό μιας και για μενα ήταν το έναυσμα -να το πω έτσι- να κάνω περίεργες σκέψεις...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να μην κανεις,μπουμπου μου,περιεργες σκεψεις.Ολα θα πανε καλα ειμαι σιγουρη.Μην βλεπεις,χαρα μου τετοια,εφιαλτες θα εχεις.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Οχι,κοριτσια μου,δεν συμφωνω καθολου.Αν ενας καθηγητης προσπαθουσε να δειξει στα κοριτσια μου ενα τετοιο βιντεο,θα γινοταν χαμος.

 

Διαλογος και οχι εκφοβισμος.

 

Ελπιζω να μην σας στενοχωρησα,δεν ηταν αυτη η προθεση μου.

 

Χριστιάνα μου, δεν θέλω να δώσω ιδιαίτερη διάσταση στο θέμα, άλλωστε το συγκεκριμένο τόπικ-αν κατάλαβα καλά- είναι για όσες αναγκάστηκαν να κάνουν διακοπή επειδή το έμβρυο είχε πρόβλημα...

Σαφώς για ενημέρωση πάνω σε τέτοια ζητήματα τον κύριο λόγο έχει η οικογένεια. Όμως όπως εξηγείται στο μάθημα της βιολογίας το αναπαραγωγικό σύστημα του ανθρώπου, δεν καταλαβαίνω γιατί αποτελεί λάθος μια ενημέρωση πάνω στις εκτρώσεις με τον ανάλογο-κατάλληλο τρόπο.

Το βίντεο ούτε εγώ θα το έδειχνα στο σχολείο, στην κόρη μου όμως στο σπίτι θα το δείξω, όταν θα είναι έτοιμη να το δει.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ vasdeli!ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΞΩ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ zouzoynel ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ Κ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!ΦΙΛΙΑ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ vasdeli!ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΞΩ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ zouzoynel ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ Κ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!ΦΙΛΙΑ!

 

Πολύ καλή σκέψη!! Πρέπει να το δείξω και στον γιο μου....Σ'ευχαριστώ Χρύσα!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια,πω,πω,με ανατριχιασατε.

 

Πιστευω οτι αυτο το βιντεο ειναι too much και για την δικη μας την ψυχοσυνθεση (μηπως δεν λεμε το ιδιο?).Νομιζω πως μετα απο μια τετοια διαδικασια,οι λεπτομερειες μονο κακο μας κανουν.

Εδω εγω ειδα το 2012 και τρεις μερες τωρα βλεπω ουρανοξυστες να καταπλακωνουν εμενα και τα κοριτσια.

 

Δεν συμφωνω,αλλα σιγουρα ο καθενας ξερει καλυτερα το τι ειναι καλο για το δικο του παιδι.

Ουτε ειναι και τοπικ αυτο να το συζητησουμε,φυσικα,οποτε ναι τι να λεμε.Αρκετο ζορι τραβαμε ουτως η αλλως,αυτα δεν εχουν σημασια τωρα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Η δικη μου ιστορια δεν απεχει πολυ απο τις δικες σας. Το προηγουμενο Σαβατο προχωρησα σε διακοπη κυησης , λογω γενετικου συνδρομου που για να το σιγουρεψουμε φτασαμε μεχρι και την Αγγλια. 5 μηνες εκανα οτι μπορουσα για να κρατησω το κοριτσακι μου.Το προβλημα ηταν πολυ σοβαρο και δεν ειχε καμια ελπιδα να ζησει , οποτε πειραμε εμεις την αποφαση και το τελειωσαμε. Εκανα φυσιολογικο τοκετο ,ξεκινησα στις 14.00 του Σαβατου και τα νερα σπασανε την αλλη μερα στις 9.30 το πρωι. Ειμαι 37 και ητανε το πρωτο μου παιδακι, απο τοτε που γυρισα απο το νοσοκομειο δεν μπορω να το πιστεψω, κλαιω συνεχεια , φοβαμαι για το μελλον, δεν θελω να περιμενω αυτους τους 4 μηνες ,θελω να ξαναπροσπαθησω αλλα φοβαμαι . Το μονο που μπορω να χαρακτηρισω σαν κερδος απο την υποθεση ειναι οτι ειμαι πολυ σιγουρη πλεον για τον ανδρα που εχω διπλα μου, τον αγαπαω και τον θελω πιο πολυ τωρα...Ρε κοριτσια τι να κανω για να φυγει αυτος ο πονος , παντου την βλεπω μπροστα μου , ειχα κανει τοσα ονειρα για αυτο το καλοκαιρι και τωρα πως θα προχωρησω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και απο μενα. Η δικη μου ιστορια δεν απεχει πολυ απο τις δικες σας. Το προηγουμενο Σαβατο προχωρησα σε διακοπη κυησης , λογω γενετικου συνδρομου που για να το σιγουρεψουμε φτασαμε μεχρι και την Αγγλια. 5 μηνες εκανα οτι μπορουσα για να κρατησω το κοριτσακι μου.Το προβλημα ηταν πολυ σοβαρο και δεν ειχε καμια ελπιδα να ζησει , οποτε πειραμε εμεις την αποφαση και το τελειωσαμε. Εκανα φυσιολογικο τοκετο ,ξεκινησα στις 14.00 του Σαβατου και τα νερα σπασανε την αλλη μερα στις 9.30 το πρωι. Ειμαι 37 και ητανε το πρωτο μου παιδακι, απο τοτε που γυρισα απο το νοσοκομειο δεν μπορω να το πιστεψω, κλαιω συνεχεια , φοβαμαι για το μελλον, δεν θελω να περιμενω αυτους τους 4 μηνες ,θελω να ξαναπροσπαθησω αλλα φοβαμαι . Το μονο που μπορω να χαρακτηρισω σαν κερδος απο την υποθεση ειναι οτι ειμαι πολυ σιγουρη πλεον για τον ανδρα που εχω διπλα μου, τον αγαπαω και τον θελω πιο πολυ τωρα...Ρε κοριτσια τι να κανω για να φυγει αυτος ο πονος , παντου την βλεπω μπροστα μου , ειχα κανει τοσα ονειρα για αυτο το καλοκαιρι και τωρα πως θα προχωρησω???

 

Καλημερα φιφι!

Με ολα αυτα που γραφεις με γυρισες πισω.....στη δικια μου ιστορια!

Ειχα κανει κι εγω διακοπη κυησης το 2004 οταν ημουν 5,5 μηνων, μονο που εγω περιμενα αγορακι!

Εγω κολλησα ενα μικροβιο (μεγαλοκυτταροιος) το οποιο προχωρησε και στο εμβρυο και επρεπε να κανω διακοπη...

Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες, απλα θελω να σου πω να μην το βαλεις κατω!

Ο πονος δυστυχως δεν θα φυγει τοσο ευκολα, απλα θα καταλαγιασει καπως με το χρονο...

Να κανεις υπομονη, να εχεις πισμα και να κοιταξεις μπροστα!

Εγω μετα απο αυτο που περασα πισμωσα, εσφιξα τα δοντια και ειπα : ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ!!!

Τωρα εχω μια κορακλα 4 χρονων και τη λατρευω!!!

Ποτε δεν θα ξεχασω αυτο που περασα, το αντρακι που τοσο περιμενα αλλα τελικα δεν ηρθε...απλα το εβαλα στο πισω μερος του μυαλου και προχωρησα μπροστα!

Αυτο να κανεις κι εσυ....

Σου ευχομαι να περασει γρηγορα ο καιρος και συντομα να αποκτησεις ενα υγιες και ομορφο μωρο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν και στεναχωρίεμαι πολύ διαβάζοντας αυτή την ενότητα... κάτι με κάνει να τη διαβάζω συχνά... Πλεον έχω καταλήξει και εγω οτι όλα είναι για τους ανθρώπους. Κανείς δε μπορεί να μου εγγυηθεί οτι αύριο δε θα ζήσω εγω μια παρόμοια ιστορία. Δυστυχώς κάποιες φορές μια προσευχή δεν είναι αρκετή...

 

Με όλο το θάρρος, υπάρχει ένα ερώτημα που με βασανίζει πολύ και θα ήθελα να μου το απαντήσετε αν μπορείτε. Για ποιό λόγο οι γιατροί μετά απο κάποιες εβδομάδες κύησης προχωρούν σε φυσιολογικό τοκετό και όχι σε καισαρική τομή όταν το μωρό δεν ζει πλεον? Φαντάζομαι οτι θα υπάρχει σοβαρός λόγος για να υποβάλεται η γυναίκα σε μια τόσο επώδυνη και τόσο ψυχοφθόρα διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Μα η καισαρική τομή είναι χειρουργείο! Και είναι και αυτή επώδυνη και ψυχοφθόρος διαδικασία, και με το παραπάνω μπορώ να σου πω! Και στο κάτω κάτω γιατί να σε αναγκάσει σε καισαρική την επόμενη φορά που όλα θα πάνε καλά? Ασε που θα πρέπει να περιμένεις αρκετό καιρό για να θρέψει η τομή για να ξεκινήσεις προσπάθειες. Και θα έχεις και την τομή να σου θυμίζει τι συνέβη... :(

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν και στεναχωρίεμαι πολύ διαβάζοντας αυτή την ενότητα... κάτι με κάνει να τη διαβάζω συχνά... Πλεον έχω καταλήξει και εγω οτι όλα είναι για τους ανθρώπους. Κανείς δε μπορεί να μου εγγυηθεί οτι αύριο δε θα ζήσω εγω μια παρόμοια ιστορία. Δυστυχώς κάποιες φορές μια προσευχή δεν είναι αρκετή...

 

Με όλο το θάρρος, υπάρχει ένα ερώτημα που με βασανίζει πολύ και θα ήθελα να μου το απαντήσετε αν μπορείτε. Για ποιό λόγο οι γιατροί μετά απο κάποιες εβδομάδες κύησης προχωρούν σε φυσιολογικό τοκετό και όχι σε καισαρική τομή όταν το μωρό δεν ζει πλεον? Φαντάζομαι οτι θα υπάρχει σοβαρός λόγος για να υποβάλεται η γυναίκα σε μια τόσο επώδυνη και τόσο ψυχοφθόρα διαδικασία.

 

Καλημερα,

Θα σου απαντησω για τη δικια μου περιπτωση!

Επειδη εγω ειμαι υπερ του φυσιολογικου τοκετου (αν δεν υπαρχει προβλημα φυσικα και πρεπει να γινει καισαρικη), οπως επισης ειναι και ο γιατρος μου υπερ του φυσιλογικου τοκετου...

Οταν ηρθε εκεινη η ωρα λοιπον, το συζητησαμε με τον γιατρο και αποφασισαμε οτι δεν θα κανουμε καισαρικη!

Ειτε ετσι, ειτε αλλιως ο πονος της ψυχης ειναι ο ιδιος....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω ακουσει καμια παρομοια περιπτωση στην οποια να εγινε καισαρικη, για ποιον λογο ακριβως γινεται θα σας γελασω, αλλα ο γιατρος μου ποτε δεν μου ανεφερε την εναλλακτικη της καισαρικης οταν τον ειχα ρωτησει ενημερωτικα περι της διαδικασιας :confused:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα λογικο δεν ειναι?

Γιατι να μπω στη διαδικασια της καισαρικης? και γιατι να ειμαι υποχρεωμενη σε επομενη γεννα να κανω καισαρικη?

Αυτο γινετε οταν ο γιατρος θελει να σε ξεπεταξει....τοτε σου κανει μια καισαρικη και τελος!

Link to comment
Share on other sites

Μα λογικο δεν ειναι?

Γιατι να μπω στη διαδικασια της καισαρικης? και γιατι να ειμαι υποχρεωμενη σε επομενη γεννα να κανω καισαρικη?

Αυτο γινετε οταν ο γιατρος θελει να σε ξεπεταξει....τοτε σου κανει μια καισαρικη και τελος!

 

Evgenia μου έχω ήδη γεννήσει φυσιολογικά το μωρό μου, και ο τοκετός ήταν για εμένα η ομορφότερη και δυνατότερη στιγμή της ζωής μου. Απλως σκέφτομαι οτι σε ανάλογη περίπτωση δε θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά. Αν είχα την επιλογή θα προτιμούσα να τελειώσω τη διαδικασία αυτή με καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Evgenia μου έχω ήδη γεννήσει φυσιολογικά το μωρό μου, και ο τοκετός ήταν για εμένα η ομορφότερη και δυνατότερη στιγμή της ζωής μου. Απλως σκέφτομαι οτι σε ανάλογη περίπτωση δε θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά. Αν είχα την επιλογή θα προτιμούσα να τελειώσω τη διαδικασία αυτή με καισαρική.

 

Σιγουρα ο καθενας επιλεγει οτι νομιζει οτι ειναι καλυτερο!

Εγω αν μου ελεγες να το ξαναπερασω ,την ιδια διαδικασια θα διαλεγα παντως, γιατι ειμαι κατα της καισαρικης!

Εχω μια ασχημη εμπειρια.....εχω ομως και την ομορφοτερη οταν γεννησα την κορη μου!

Ειναι θεμα χαρακτηρα και αντοχων πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω ακουσει καμια παρομοια περιπτωση στην οποια να εγινε καισαρικη, για ποιον λογο ακριβως γινεται θα σας γελασω, αλλα ο γιατρος μου ποτε δεν μου ανεφερε την εναλλακτικη της καισαρικης οταν τον ειχα ρωτησει ενημερωτικα περι της διαδικασιας :confused:

 

Και εγω δεν το έχω ακούσει ποτέ Christie.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...