Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σιγουρα ο καθενας επιλεγει οτι νομιζει οτι ειναι καλυτερο!

Εγω αν μου ελεγες να το ξαναπερασω ,την ιδια διαδικασια θα διαλεγα παντως, γιατι ειμαι κατα της καισαρικης!

Εχω μια ασχημη εμπειρια.....εχω ομως και την ομορφοτερη οταν γεννησα την κορη μου!

Ειναι θεμα χαρακτηρα και αντοχων πιστευω...

 

Συμφωνώ. Δηλώνω και εγω άλλωστε κατά της καισαρικής, απλώς η περίπτωση είναι για εμένα πολύ ιδιαίτερη.

 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου, και να είστε πάντα ευτυχισμένοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν είχα την επιλογή θα προτιμούσα να τελειώσω τη διαδικασία αυτή με καισαρική.

 

Μη νομίζεις ότι η καισαρική είναι εύκολη και ανώδυνη.

Κι εγώ με αυτήν την ιδέα πήγα να γεννήσω και σοκαρίστηκα όταν έπεσαν επάνω μου οι 2 νοσοκόμες του χειρουργείου, η μαία και η αναισθησιολόγος, γιατί ο μικρός είχε σφηνώσει και δεν ήθελε να βγει, οι γιατροί να λένε μεταξύ τους "δε βγαίνει, δε βγαίνει" και τελικά μου πήραν το μωρό με βεντούζα. Μετά είχα τον πόνο της καισαρικής, είχα και τη θλάση στους κοιλιακούς και πλευρικούς μύες απ' το σπρώξιμο (κάτι που απ' όσο έχω ακούσει συνηθίζεται όταν γεννάς με φτ, όχι με κτ).

Σκέψου να χάσεις το μωρό και να υποφέρεις κιόλας απ' την καισαρική... δεν ξέρω, δεν μπορώ να το διανοηθώ... είναι κι αυτός ένας λόγος που ανησυχώ μήπως κατι δεν πάει καλά στην εγκυμοσύνη, γιατί εγω που γέννησα ήδη με καισαρική, θα πρέπει να ξανακάνω καισαρική... και καλά, να τα υποστώ αυτά και να έχω το μωράκι μου... αλλά να μην το έχω... :( ... και μετά? αν ξαναμείνω έγκυος θα κάνω 3η καισαρική?...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι η καισαρική είναι εύκολη και ανώδυνη./QUOTE]

 

Οχι δε νομίζω κάτι τέτοιο... απλώς νομίζω οτι θα είχα λιγότερη συναισθηματική φόρτιση... Τουλάχιστον κατά τη διάρκεια της διαδικασίας...

 

Πάντως οτι και να λέμε, ο τρόπος είναι ίσως το λιγότερο. Μακάρι να μην ξαναζήσει καμία γυναίκα αυτό τον πόνο..

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι η καισαρική είναι εύκολη και ανώδυνη.

Κι εγώ με αυτήν την ιδέα πήγα να γεννήσω και σοκαρίστηκα όταν έπεσαν επάνω μου οι 2 νοσοκόμες του χειρουργείου, η μαία και η αναισθησιολόγος, γιατί ο μικρός είχε σφηνώσει και δεν ήθελε να βγει, οι γιατροί να λένε μεταξύ τους "δε βγαίνει, δε βγαίνει" και τελικά μου πήραν το μωρό με βεντούζα. Μετά είχα τον πόνο της καισαρικής, είχα και τη θλάση στους κοιλιακούς και πλευρικούς μύες απ' το σπρώξιμο (κάτι που απ' όσο έχω ακούσει συνηθίζεται όταν γεννάς με φτ, όχι με κτ).

Σκέψου να χάσεις το μωρό και να υποφέρεις κιόλας απ' την καισαρική... δεν ξέρω, δεν μπορώ να το διανοηθώ... είναι κι αυτός ένας λόγος που ανησυχώ μήπως κατι δεν πάει καλά στην εγκυμοσύνη, γιατί εγω που γέννησα ήδη με καισαρική, θα πρέπει να ξανακάνω καισαρική... και καλά, να τα υποστώ αυτά και να έχω το μωράκι μου... αλλά να μην το έχω... :( ... και μετά? αν ξαναμείνω έγκυος θα κάνω 3η καισαρική?...

 

βρέ κοπελιά......... τι σκέψεις είναι αυτές στην κατάσταση σου ε? ε? :-):smile:

δεν είπαμε να μην μπαίνεις σε αυτό το ποστ?? :P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι βρε παιδιά, δίκιο έχετε, δεν ξέρω πώς, το χέρι μου μόνο του κάνει κλικ και μπαίνει εδώ μέσα! :$

άντε να έρθει ο καιρός να κάνω το β' επιπέδου να ησυχάσω.

σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τα καλά σας λόγια... :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι η καισαρική είναι εύκολη και ανώδυνη./QUOTE]

 

Οχι δε νομίζω κάτι τέτοιο... απλώς νομίζω οτι θα είχα λιγότερη συναισθηματική φόρτιση... Τουλάχιστον κατά τη διάρκεια της διαδικασίας...

 

Πάντως οτι και να λέμε, ο τρόπος είναι ίσως το λιγότερο. Μακάρι να μην ξαναζήσει καμία γυναίκα αυτό τον πόνο..

 

Ετσι μπραβο....

Σημασια δεν εχει ο τροπος, σημασια εχει να μην το ζησει καμια αυτο!

Link to comment
Share on other sites

καλε zouzounel παλι εδω??????????να φυγεις,να πας αλλου!θα πω να σε κανουνε ban απο το συγκεκριμενο θεμα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:.

 

και εγω τα διαβαζα στις αρχες τις εγκυμοσυνης και καμια φορα οταν αισθανομουνα καλα δηλαδη δεν ειχα αναγουλες η πρησμενο στηθος , μου εμπαιναν σκεψεις αν ειναι ολα οκ με το μωρο.

 

σχετικα με αυτο που λετε γιατι προχωρανε σε φυσιολογικο τοκετο διαβασα καπου εδω μεσα οτι ειναι καλο για το σωμα της γυναικας να περασει το παιδι απο τον γεννητικο της σωληνα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι η καισαρική είναι εύκολη και ανώδυνη./QUOTE]

 

Οχι δε νομίζω κάτι τέτοιο... απλώς νομίζω οτι θα είχα λιγότερη συναισθηματική φόρτιση... Τουλάχιστον κατά τη διάρκεια της διαδικασίας...

 

Πάντως οτι και να λέμε, ο τρόπος είναι ίσως το λιγότερο. Μακάρι να μην ξαναζήσει καμία γυναίκα αυτό τον πόνο..

 

Δεν εκανα διακοπη κυησεως αλλα το μωρακι μου πεθανε οταν ημουν 33 εβδομαδων.

Δεν τεθηκε θεμα φυσιολογικου τοκετου. (ισως επειδη ηταν κεντρικη αποκολληση).

Εκανα καισαρικη λοιπον. Δεν νομιζω οτι η συναισθηματικη φορτιση ηταν μικροτερη απο καποια κοπελα που αναγκαστηκε να αποχωριστει το εμβρυακι της με φυσιολογικο τοκετο.

Ολες εχουμε ταλαιπωρηθει και σωματικα και συναισθηματικα. Δεν υπαρχει λιγοτερο ή περισσοτερο σε αυτες τις καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν και στεναχωρίεμαι πολύ διαβάζοντας αυτή την ενότητα... κάτι με κάνει να τη διαβάζω συχνά... Πλεον έχω καταλήξει και εγω οτι όλα είναι για τους ανθρώπους. Κανείς δε μπορεί να μου εγγυηθεί οτι αύριο δε θα ζήσω εγω μια παρόμοια ιστορία. Δυστυχώς κάποιες φορές μια προσευχή δεν είναι αρκετή...

 

Με όλο το θάρρος, υπάρχει ένα ερώτημα που με βασανίζει πολύ και θα ήθελα να μου το απαντήσετε αν μπορείτε. Για ποιό λόγο οι γιατροί μετά απο κάποιες εβδομάδες κύησης προχωρούν σε φυσιολογικό τοκετό και όχι σε καισαρική τομή όταν το μωρό δεν ζει πλεον? Φαντάζομαι οτι θα υπάρχει σοβαρός λόγος για να υποβάλεται η γυναίκα σε μια τόσο επώδυνη και τόσο ψυχοφθόρα διαδικασία.

 

καλησπέρα κι από μένα

όταν μου συνέβη λοιπόν εμένα δεν σκέφτηκα καθόλου την καισαρική για τον ίδιο λόγο με τις υπόλοιπες κοπέλες σε περίπτωση άλλης εγκυμοσύνης να μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά, πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 3 χρόνια από κτ για να κάνεις φτ

εγω παρακαλούσα να γίνει απόξεση όμως στις 20 εβδ. κ 5 ημέρες που ήμουν ο γιατρός μου μου είπε ότι το μωρό ήταν μεγάλο για απόξεση μόνο γέννα και μου είπε κάτι που δεν γνώριζα ότι δεν κάνουμε καισαρική τομή γιατί η μήτρα είναι πολύ μικρή ακόμα σαν να είναι άτοκος

μου είπε χαρακτηριστικά και αν κάνουμε καισαρική θα έχουμε μεγάλη αιμορραγία. ούτως ή άλλως ο γιατρός μου είναι κατά της καισαρικής αν δεν υπάρχει ουσιαστική ανάγκη να γίνει δηλ κίνδυνος για την μαμά ή το μωρό αλλά και να μπορούσε να γινει παρα το ψυχοφθόρο της διαδικασίας γιατί γεννάς ένα παιδι που ποτέ δεν αγκαλιάζεις, δεν βλέπεις καν! δεν θα το επέλεγα για τον λόγο που ανέφερα στην αρχή. όσο για την κοπέλα που έκανε κτ ήταν 33 εβδομάδων αρκετά προχωρημένη εγκυμοσύνη μάλλον παίζει ρόλο

ευχαριστώ και να στε καλά όλες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Σημερα,9 μηνες μετα,συνειδητοποιησα,σιγουρευτηκα,οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να κανω αλλο παιδακι.

 

Την εχασα την ευκαιρια μου,παει....

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Σημερα,9 μηνες μετα,συνειδητοποιησα,σιγουρευτηκα,οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να κανω αλλο παιδακι.

 

Την εχασα την ευκαιρια μου,παει....[/quote]αχ χριστίνα, λυπάμαι πάρα πολύ.ελπίζω να έχεις κανει λάθος

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Τι λαθος,Τιτη μου.

 

Μια διακοπη κυησης και ΔΥΟ παλινδρομες σε 9 μηνες.Σημερα ειχα την δευτερη,τι λαθος.

 

Το φυσαω και δεν κρυωνει.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε κοριτσάκι δεν έχεις ιδέα πόσο λυπάμαι και σε νιώθω συχρόνως. και εγώ είχα 2 μέσα σε 9 μήνες και όμως μετα απο 4 μήνες ξαναεμεινα έγκυος, ούτε και εγώ ξέρω πώς, και όλα πάνε καλά παρόλο το βάρος που ειχα σηκώσει στις αρχές και το αίμα που είχα για 2 μέρες.

μην απελπίζεσαι ,το ξέρω πως είναι νωρίς ακόμα, αλλα ποτέ δεν ξέρεις

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα μου τι να σου πω για να σε παρηγορησω?? δεν εχω λογια... κουραγιο κοριτσι μου. βρηκατε την αιτια που χανεις τα μωρα ή ειναι τυχαιο γεγονος?

(εγω παντως ακομα σκεφτομαι το κοριτσακι μου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν την εψαξα την αιτια,κοριτσια μου,δεν εκανα εξετασεις.

Με δυο μικρα παιδια και δυο γονεις με ανιατη ασθενεια,ουτε χρονο για εξετασεις εχω,αλλα τωρα τελευταια ουτε και χρηματα.Και απ'οσο ξερω,ειναι πανακριβες οι εξετασεις.

 

Εγω λανσαρω καινουρια μοδα,εγκυος για λιγες μερες και μετα ποταμι το αιμα.Κανω τις χοριακες μου,ολα κομπλε και απ'το πουθενα με πιανει αιμοραγια.

 

Την προηγουμενη ημουν 7 εβδομαδων,τωρα 5,5.Αφου πηρα τωρα τον γιατρο και μου ειπε να παω Παρασκευη,ουτε που θα φανει κατι λεει τωρα υπερηχογραφικα,ειναι πολυ νωρις και δεν μπορει να κανει κατι.

 

Και το ειπα στον αντρα μου την Πεμπτη "Σημερα ειμαι εγκυος,αυριο βλεπουμε".

 

Λες και το'ξερα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εψαξα την αιτια,κοριτσια μου,δεν εκανα εξετασεις.

Με δυο μικρα παιδια και δυο γονεις με ανιατη ασθενεια,ουτε χρονο για εξετασεις εχω,αλλα τωρα τελευταια ουτε και χρηματα.Και απ'οσο ξερω,ειναι πανακριβες οι εξετασεις.

 

Εγω λανσαρω καινουρια μοδα,εγκυος για λιγες μερες και μετα ποταμι το αιμα.Κανω τις χοριακες μου,ολα κομπλε και απ'το πουθενα με πιανει αιμοραγια.

 

Την προηγουμενη ημουν 7 εβδομαδων,τωρα 5,5.Αφου πηρα τωρα τον γιατρο και μου ειπε να παω Παρασκευη,ουτε που θα φανει κατι λεει τωρα υπερηχογραφικα,ειναι πολυ νωρις και δεν μπορει να κανει κατι.

 

Και το ειπα στον αντρα μου την Πεμπτη "Σημερα ειμαι εγκυος,αυριο βλεπουμε".

 

Λες και το'ξερα.

 

Αχ, βρε Christianna08 μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όμως μην απελπίζεσαι, ίσως έτυχε.

Κι εγώ είχα δυο παλλίνδρομες και τώρα είμαι πάλι στην προσπάθεια, τη μια λέω ότι θα τα καταφέρω, την άλλη λέω αποκλείεται και δυστυχώς δεν έχω ούτε ένα παιδί.

Όμως έχω πίστη στο Θεό κι ελπίζω ότι αυτός ξέρει κάτι παραπάνω.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστιάνα.....

 

Όχι πάλι ρε κορίτσι μου....

 

Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου. Ξέρω ότι δεν θα νιώσεις καλύτερα με ό,τι και αν σου πω...

Με όσα περνάς, με τόσες στενοχώριες.....Είμαι εδώ, για ό,τι θελήσεις, αν θέλεις κάποιος να σε ακούσει...

Μην το βάζεις κάτω, ψηλά το κεφάλι!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ,μπουμπου μου,μια κλαιω,μια βριζω.Και επειδη χρησιμοποιησα ολο το λεξιλογιο (το βρωμικο) που ηξερα,εχω αρχισει και επινοω καινουριες βρισιες.

 

Τι να με ακουσεις,μα μηνες εχω να πω κατι καλο.

 

Βαρεθηκα να με ακουω πια!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε Christianna08 μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όμως μην απελπίζεσαι, ίσως έτυχε.

Κι εγώ είχα δυο παλλίνδρομες και τώρα είμαι πάλι στην προσπάθεια, τη μια λέω ότι θα τα καταφέρω, την άλλη λέω αποκλείεται και δυστυχώς δεν έχω ούτε ένα παιδί.

Όμως έχω πίστη στο Θεό κι ελπίζω ότι αυτός ξέρει κάτι παραπάνω.

 

Κοριτσακι μου,θα κανεις παιδακι,στο λεω εγω (μην κοιτας τα κυματα γκαντεμιας που με ακολουθουν,στους αλλους ειμαι απιστευτα γουρλου).

 

Και θα γκρινιαζεις μαζι μου για το τριτο!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Christiannaki κοριτσάκι μου λυπάμαι τόσο πολύ... δεν το βάζουμε κάτω όμως ε? Δύναμη κοπέλα μου κι επιμονή και πίστη...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την ιστορία σου christiana08 κ λυπήθηκα πολύ. Κουράγιο κοριτσάκι... Αγκάλιασε σφιχτά τα δύο σου παιδάκια κ πάρε δύναμη από αυτά. Εγώ αγκαλιάζω ένα λούτρινο αρκουδάκι, φαντάσου... Το άφησα χθες στο νοσοκομείο στον μπαμπά μου κ τώρα μου λείπει κ αυτό...

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

geia sas...

mou fainetai periergo poy grafw edw alla ....

ola eginan poli perierga....

ton teleytaio mina i periodos moy den emfanistike.perimename mia evdomada kai apofasisa na kanw test!

vgike 8etiko!!!periergo sinais8ima !!!!alla teleio!!!....

tin triti poy mas perase piga sto giatro me ton andra moy.

to teleytaio 2mino exw kanei para polles eksetaseis...mazi me aytes kai aksoniki anw kai katw koilias..alla den eixa endeikseis egkimosinis

fisika ipologizontas tis meres kataliksame oti emeina egkios meta tin aksoniki kai kapws eixame ka8isixastei...

pigame tin triti sto giatro,toy eipa to istoriko moy, me ka8isixase vevaia kai o an8rwpos giati etsi opws fainontan ta pragmata 8a itan ola kala...

otan kaname meta ton iperixo vrikame oti imoyn stin 12(!!!!) evdomada kiisis kai eixa 2 mines periodo...ara oles moy oi eksetaseis epivarinan oxi mono emena...alla kai kapoion mesa stin koilia moy......

telika kataliksame stin diakopi tis kiisis....

konteyw na pe8anw....mia klaiw...mia xanomai....mia den niw8w tipota....eimai ka8e stigmi kai me alli dia8esi....

ti eftaikse ayto to plasmataki????

giati?????

i skepsi na to kratisoyme eixe megalo risko...

kai an....an....eixame provlima argotera?

milisame kai me alloys giatroys kai mas eipan oti mia aksoniki isoytai me 30-50 aktinografies....

konteyw na trela8w....eixa kanei tosa oneira...to i8ela toso poli kai as ir8e xwris na to perimenoyme...

sto mialo moy einai diarkws i eikona toy iperixoy poy to eida....na koynietai....ena an8rwpaki toso da...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου....Δεν φταις εσυ....Δεν μπορουσες να γνωριζεις.....Μη στεναχωριεσαι και κοιτα μπροστα...Αφου τοσο πολυ το θελατε προσπαθηστε ξανα και αυτη τη φορα ολα θα πανε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

prospa8oume na anasigkroti8oume psixologika...

se eyxaristw poli gia tin apantisi sou...

pragmatika ema8a oti an "kati" xtipaei tin porta toy geitona soy, 8a xtipisei kai tin diki sou...

oloi skeftomaste oti ayta poy vlepoyme kai akoyme girw mas den prokeitai na simvoyn se emas...la8os...poli megalo...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...