Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και ταξίδι - απουσία μαμάς


Recommended Posts

αν νοιωθεις οτι μπορει να σου μειωθει νοικιασε ενα νοσοκομειακο και παρε το μαζι σου!

εγω παντως ελειψα εξωτετρικο 6 ημ . και με το swing της medela δεν ειχα κανενα προβλημα!

εκανε 4 φορες την ημερα αντληση απο 20-30 λεπτα το καθε στηθος!

αν ειχα νοσοκομειακο θα ειχα κερδισει χρονο!

επιστρεφοντας... οπου την πετυχενα την εβαζα στο στηθος και ολα οκ!

βεβαια η δικη μου ειναι πιο μεγαλη!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Μολις σήμερα έκανα εγγραφή παροτι συμβουλευτηκα πολλες φορες το φορουμ ειδικα για θέματα θηλασμου... Την αλλη εβδομαδα φεύγω για 4ήμερο ταξιδι στην Ελβετια και ήθελα να μου λέγατε τι γινεται με το κατεψυγμένο μου γαλα... Εχω μεριδες των 150-170 ml όμως το μωρο τώρα πίνει 120. Εαν βγει απο βραδυς στο ψυγειο και ξεπαγώσει πως θα γινει να μην παει χαμενο το γαλα των 30-50ml ?:? Ηδη στεναχωριεμαι που θα πρέπει να πεταξω 4 ημερων γαλα, αυτο δηλαδη που θα αντλώ εκει... να πεταω και απο το αποθηκευμενο?:roll:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

Κοίταξε εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1400823#post1400823

 

Αποψυγμένο γάλα διατηρείται 24 ώρες στο ψυγείο. Επομένως ζέστανε 120 και τα υπόλοιπα άστα στο ψυγείο.

Μια φορά που χρειάστηκε να λείψω 3 μέρες έπινα το γάλα μου γιατί δεν μου πήγαινε η καρδιά να το πετάξω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα ηθελα τη γνώμη σας...

Ο μικρός μου είναι σχεδόν 9 μηνών και θα περάσει 3 εβδομάδες με τα πεθερικά μου που μένουν επαρχία, που σημαίνει ότι θα μπορώ να τον βλέπω μόνο Σ/Κ. Δυστυχώς είναι η μόνη λύση, μιας και γυρίζω στη δουλειά και η κοπέλα που θα μου τον κρατήσει ειναι διαθέσιμη από την καινούρια χρονιά. Πόσο θα τον επηρεάσει αυτό, μιας και θηλάζουμε ακόμα? Τρώει μεν φρουτάκια και σουπίτσες, αλλά δεν έχουμε αντικαταστήσει ακόμα πλήρως γεύματα και το βράδυ ξυπνάει αρκετές φορές για να θηλασει. Εχω δημιουργήσει μια μικρή τράπεζα γάλακτος και θα αντλώ με το θήλαστρο τις μέρες που θα λείπει, ώστε να διατηρηθεί η γαλουχία. Με ενδιαφέρει πιο πολύ ο ψυχολογικός τομέας... μήπως θα έπρεπε να βρω μια άλλη λύση?...

Ο άντρας μου πιστεύει ότι θα έπρεπε να τον κρατήσουν περισσότερο καιρό οι γονείς του, για να μη μείνει με την κοπέλα, δε λέω, αλλιώς ειναι ο παπούς και η γιαγιά (το λατρεύουν το μωρό, δεν τίθεται θέμα), αν δεν τον θήλαζα ίσως να το σκεφτόμουν...

Τι λετε?

Μ' εχει παρει πολύ από κατω το θέμα... :(

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει πιο πολύ ο ψυχολογικός τομέας... μήπως θα έπρεπε να βρω μια άλλη λύση?...

 

Oι ειδικοί προτείνουν να μην αποχωρίζονται τα βρέφη από τη μητέρα (ή το πρόσωπο που τα μεγαλώνει) για ημέρες.

Θα ήταν καλό να το συζητήσεις με έναν ειδικό.

 

Στο βιβλίο "Τα 6 Πρώτα Χρόνια της Ζωής" της Λουκίας Δημητρίου-Χατζηνεοφύτου έχουν συγκεντρωθεί οι περισσότερες από τις απόψεις των ειδικών και συζητιέται και αυτό το θέμα.

 

Ο άντρας μου πιστεύει ότι θα έπρεπε να τον κρατήσουν περισσότερο καιρό οι γονείς του, για να μη μείνει με την κοπέλα,

Το πρόβλημα είναι ότι το παιδί θα χάσει τους γονείς του για πολλές μέρες και όχι το αν θα μένει κάποιες ώρες με την κοπέλα.

Επιμένω να συζητήσεις το πρόβλημα με έναν ειδικό.

 

 

δε λέω, αλλιώς ειναι ο παπούς και η γιαγιά (το λατρεύουν το μωρό, δεν τίθεται θέμα),

Μήπως μπορούν ο παπούς ή η γιαγιά να έρθουν γι αυτές τις 3 εβδομάδες;

Αν δεν μπορούν, βρες κάποιο άλλο πρόσωπο που μπορεί να το κρατήσει γι αυτές τις 3 εβδομάδες.

Ένας βρεφονηπιακός σταθμός θα ήταν πολύ καλύτερη λύση γιατί το παιδί θα μένει μακριά σου μόνο κάποιες ώρες.

 

αν δεν τον θήλαζα ίσως να το σκεφτόμουν...

 

Δεν έχει σχέση με το θηλασμό. Η απώλεια των γονέων -και ειδικά της μητέρας- είναι οδυνηρή ανεξάρτητα από το αν το παιδί θηλάζει ή όχι. Το βρέφος σε αυτή την ηλικία αντιλαμβάνεται ως απώλεια την απουσία μια και δεν μπορεί να καταλάβει ότι η μητέρα θα γυρίσει. Δεν μπορεί να έχει την αίσθηση της προσδοκίας.

 

Ο θηλασμός είναι ασήμαντος σε σχέση από τη μακρόχρονη απουσία σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύσκολα θέματα, δύσκολες ώρες! Βλέπω δεν είμαι η μόνη που ξενυχτάει!

Αγλαϊα μου σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου, νομίζω δε χρειάζεται να σου (ξανα)πω πόσο πολύτιμες μας ειναι η γνώσεις σου!

 

Λοιπόν μίλησα με παιδοψυχίατρο. Μου είπε ότι το μωρό σ' αυτήν την ηλικία δεν πρέπει να αποχωριστεί τη μαμά του, πρέπει να έχει επαφή μαζί της, ακόμα και αν ειναι για 2 ώρες την ημέρα (συγκεκριμένα μου είπε καλύτερα να είναι με τη μαμά έστω και 2 ωρες, παρά με τη γιαγιά 24 ώρες). Επίσης, όσον αφορά στην κοπέλα που θα το κρατάει όταν γυρίσω στη δουλειά, μου είπε ότι είναι πολύ σημαντικό να μην την αλλάξω μέχρι να παει 2 χρονών και ότι η σταθερότητα είναι αυτή που εχει σημασία, ώστε το μωρό να μην αισθάνεται ανασφάλεια. Εννοείται ότι όταν θα λείπω τα πρωινά θα αντιλαμβάνεται την απουσία μου, αλλά θα είναι πολύ χειρότερα να το στείλω στη γιαγιά, που θα με βλέπει μόνο Σ/Κ. Σε γενικές γραμμές δλδ αυτά που μου είπες κι εσύ Αγλαϊα. Δεν εχει σχέση ο θηλασμός, μου είπε κι εκείνη, δεν έχει σημασία αν θηλάζει ή οχι το μωρό, αυτή τη στιγμή επικεντρωνόμαστε στον ψυχισμό του. Πάντως άρχισε να μου λέει και κάτι κουφά, ότι αρκετά τον θήλασα και δεν χρειάζεται παραπάνω και επειδή θεωρώ ότι απλά δε γνωρίζει επί του θέματος (δεν έχει παιδιά, δεν έχει θηλάσει η ίδια) θα ήθελα να της παραθέσω βιβλιογραφία σχετική, πιστεύω ότι είναι αρκετά ανοιχτόμυαλη και θα ασχοληθεί. Πέρα απ' αυτό το άρθρο http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf τι άλλο σχετικό υπάρχει? Πώς μπορώ να πείσω μια παιδιψυχίατρο για τα ωφέλη του θηλασμού? (αστείο ακούγεται... χμμμμ....)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

H πιο πάνω αναφορά βασίζεται στο παρακάτω βιβλίο

Dettwyler KA. A time to wean: the hominid blueprint for the natural

age of weaning in modern human populations. In: Stuart-Macadam P,

 

Dettwyler KA, eds.

Breastfeeding: Biocultural Perspectives. Hawthorne,

NY: Aldine de Gruyter; 1995:39–73

Δεν είναι δική σου υποχρέωση να την πείσεις, και δεν έχεις καμία υποχρέωση να πεισθείς.

Είναι δική της υποχρέωση να ελέγχει τα όσα λέει και να τα τεκμηριώνει.

Για να μην το έχει κάνει μέχρι τώρα σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρεται.

Οφείλει να γνωρίζει τουλάχιστον τις βασικές θεωρίες που έχουν επικρατήσει στην ψυχανάλυση με πρώτο και καλύτερο το Φρόυντ που θεωρούσε απαραίτητο το θηλασμό, τουλάχιστον στη διάρκεια του στοματικού σταδίου. Αυτό διαρκεί τουλάχιστον τους πρώτους 18 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι το μωρό σ' αυτήν την ηλικία δεν πρέπει να αποχωριστεί τη μαμά του, πρέπει να έχει επαφή μαζί της, ακόμα και αν ειναι για 2 ώρες την ημέρα (συγκεκριμένα μου είπε καλύτερα να είναι με τη μαμά έστω και 2 ωρες, παρά με τη γιαγιά 24 ώρες).

 

Δεν εχει σχέση ο θηλασμός, μου είπε κι εκείνη, δεν έχει σημασία αν θηλάζει ή οχι το μωρό, αυτή τη στιγμή επικεντρωνόμαστε στον ψυχισμό του.

 

 

Σε αυτά συμφωνούν τουλάχιστον όλοι των παρεμφερών κλάδων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δική σου υποχρέωση να την πείσεις, και δεν έχεις καμία υποχρέωση να πεισθείς.

 

Πράγματι έτσι είναι.

Για να είμαι ειλικρινής, νιώθω κατα κάποιο τρόπο υποχρεωμένη να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για τις άλλες θηλάζουσες μαμάδες τις οποίες η εν λόγω παιδοψυχίατρος πιθανόν συμβουλεύει να σταματήσουν να θηλάζουν... Θα κάνω μια προσπάθεια για να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη και ποιος ξέρει, ίσως βγει σε καλό.

Αγλαϊα μου και πάλι σ' ευχαριστώ.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, νιώθω κατα κάποιο τρόπο υποχρεωμένη να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για τις άλλες θηλάζουσες μαμάδες τις οποίες η εν λόγω παιδοψυχίατρος πιθανόν συμβουλεύει να σταματήσουν να θηλάζουν... Θα κάνω μια προσπάθεια για να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη και ποιος ξέρει, ίσως βγει σε καλό.

 

Mακάρι να βγει σε καλό, όμως να πας χωρίς πολλές ελπίδες. Λόγω ειδικότητα και σπουδών θα έπρεπε μόνη της να ενδιαφερθεί ελάχιστα παραπάνω από μόνη της. Το ότι δεν το έκανε κάτι σημαίνει.

 

Βέβαια η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

 

Καλό είναι να ξέρεις ότι οι γιατροί δεν δέχονται εύκολα επιστημονικά άρθρα που δεν είναι γραμμένα από γιατρούς, γι αυτό σε παρέπεμψα στο άρθρο της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής που δημοσιεύτηκε στο Pediatrics.

 

Οι ψυχίατροι διδάσκονται ελάχιστη ψυχολογία. Μερικοί ασχολούνται εκτενέστερα αλλά οι περισσότεροι όχι. Δυστυχώς οι περισσότεροι ανακατεύνται στα χωράφια της ψυχολογίας χωρίς να έχουν εντρυφήσει. Οι γνώσεις τους είναι συχνά αποσπασματικές.

 

 

Οι ψυχολόγοι συνήθως δεν ασχολούνται με το σύνολο των αντιλήψεων που κυκλοφορεί αλλά χωρίζονται σε σχολές. Πχ. αυτοί που ασχολούνται με τη Ντολτό δεν διαβάζουν Winicott και το αντίστροφο (το παράδειγμα είναι τυχαίο, φυσικά και μπορεί κάποιος να διαβάσει και τους δύο αλλά συνήθως ασχολούνται με τα δεδομένα μιας σχολής και τα άλλα φαντάζουν στο μυαλό τους από ανύπαρκτα έως λάθος). Αυτό είναι κακό γιατί ο ένας δεν ξέρει τι λέει ο άλλος και το πιθανότερο είναι ότι και οι δύο μπορεί να βασίζονται σε αυθαιρεσίες μια και η επιστημονική τεκμηρίωση δεν είναι αυτό που επικρατεί στην ψυχολογία. Δυστυχώς οι ψυχολόγοι διδάσκονται τις θεωρίες και τις τεκμηριωμένες γνώσεις ως ισοδύναμες και επικρατεί φοβερή σύγχιση. Οι περισσότεροι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τη διαφορά.

 

Η Kathy Dettwyler είναι ανθρωπολόγος και το πιθανότερο είναι ότι ούτε οι ψυχολόγοι ούτε οι ψυχίατροι ασχολούνται σοβαρά με τα ανθρωπολογικά δεδομένα, παρόλο που είναι πολύτιμη πηγή πληροφοριών.

 

Τις απόψεις της μπορείς να τις βρεις εδώ:

 

http://www.kathydettwyler.org/dettwyler.html

 

και ειδικά για τον αποθηλασμό εδώ:

 

http://www.kathydettwyler.org/detwean.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εχω 1,5 μηνων αγορακι και θηλαζουμε αποκλειστικά (παιρνει πολύ βαρος).

Σε ένα μηνα θα πρεπει να λειψω για πεντε μερες και δεν μπορω να το παρω μαζί.

 

Εχω παιδευτεί πολύ ψυχολογικά και σωματικά για να καταφερω να τον θηλασω και αγχωνομαι μηπως πανω που τα εχουμε καταφερει να διακοπει ο θηλασμος λογω του ταξιδιου.

 

1. Πόσο συχνά θα πρεπει να αντλώ και ποιο θηλαστρο προτεινεται να νοικιασω?

2. Συνήθως σε αυτή την ηλικία το ξαναπιάνουν το στήθος?

 

Να σημειώσω ότι με το μπιμπερό έχει πιει αρκετές φορε΄ς . Το δέχεται.

Το θέμα μου είναι αν θα παιρνει το στήθος.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω

 

(Το θέμα του αν πρεπει να αποχωρηστει η μανα το παιδί το διαβασα

και στεναχωριεμαι αφανταστα αλλά δεν μπορω να κανω αλλιώς)

as1cF540g410000MDAwMDI4N2R8MDAwMDQ1ZGJ8R2VvcmdlIGlzIA.gif

 

 

as1cM8J0g410000MDAwMDI4N2R8MDAwMTIzNWR8TWFya29zIGlzIA.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια χαρα... Την Πεμπτη που μας ερχεται θα μπει ο μεγαλος μου πιτσιρικος για επεμβαση και θα μεινει μια βδομαδα... το μικράκι που είναι τώρα οχτώ μηνών θηλάζει συνέχεια και ειδικά το βράδυ κάθε μία-δυο ώρες... επίσης έχει μάθει και κοιμάται στο στήθος αλλιώς βαλαντώνει. Δοκιμάσαμε και του δώσαμε δικό μου γάλα με το μπιμπερό και το πήρε ευτυχώς. Έχω κανονίσει να μου τον φέρνουν στη διάρκεια της ημέρας και να θηλάζω μία φορά. Επίσης το βράδυ όταν θα κοιμάται ο θοδωρίκος θα πετιέμαι στο σπίτι να θηλάζω άλλη μία. Τράπεζα γάλακτος έχω πολύ λίγη... αυτές τις μέρες προσπαθώ να βγάλω αλλά δεν καταφερνω και πολλά.

Τα ερωτήματά μου (-αγχη μου) είναι τα εξής...

1) Πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω για να μην μειωθεί το γάλα αν θηλάζω δύο φορές μέσα στην ημέρα;

2) Αν συνεχίσει να ξυπνάει όπως ξυπνάει τώρα το γάλα αποκλείεται να φτάσει... τι να κάνω; Να πάρω ξένο; Κι αν ναι πως θα ξέρω ότι θα το πιει; Και ποιο να πάρω που να μπορεί κάπως πιο εύκολα να το δεχτεί ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά; Μήπως να πάρω κατσικίσιο; Η λογική είναι να μην πάρει ξένο απλά έχω άγχος μην μείνει μέσα στη νύχτα χωρίς γάλα...

3) Που κοιμάται θηλάζοντας φαντάζομαι δεν προλαβαίνω να κάνω κάτι...

Ευχαριστω πολυ

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω να μιλάω μόνη μου... να πάρω βιολογικό κατσικίσιο γάλα σε σκόνη για την περίπτωση που χρειαστεί να πιει; Αλλά θα το πιει; Άραγε σαν γεύση τη θα του είναι πιο κοντινή κάποιο γάλα στυλ S26, μιλουπα κλπ ή το κατσικίσιο;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα... Την Πεμπτη που μας ερχεται θα μπει ο μεγαλος μου πιτσιρικος για επεμβαση και θα μεινει μια βδομαδα... το μικράκι που είναι τώρα οχτώ μηνών θηλάζει συνέχεια και ειδικά το βράδυ κάθε μία-δυο ώρες... επίσης έχει μάθει και κοιμάται στο στήθος αλλιώς βαλαντώνει. Δοκιμάσαμε και του δώσαμε δικό μου γάλα με το μπιμπερό και το πήρε ευτυχώς. Έχω κανονίσει να μου τον φέρνουν στη διάρκεια της ημέρας και να θηλάζω μία φορά. Επίσης το βράδυ όταν θα κοιμάται ο θοδωρίκος θα πετιέμαι στο σπίτι να θηλάζω άλλη μία. Τράπεζα γάλακτος έχω πολύ λίγη... αυτές τις μέρες προσπαθώ να βγάλω αλλά δεν καταφερνω και πολλά.

Τα ερωτήματά μου (-αγχη μου) είναι τα εξής...

1) Πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω για να μην μειωθεί το γάλα αν θηλάζω δύο φορές μέσα στην ημέρα;

2) Αν συνεχίσει να ξυπνάει όπως ξυπνάει τώρα το γάλα αποκλείεται να φτάσει... τι να κάνω; Να πάρω ξένο; Κι αν ναι πως θα ξέρω ότι θα το πιει; Και ποιο να πάρω που να μπορεί κάπως πιο εύκολα να το δεχτεί ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά; Μήπως να πάρω κατσικίσιο; Η λογική είναι να μην πάρει ξένο απλά έχω άγχος μην μείνει μέσα στη νύχτα χωρίς γάλα...

3) Που κοιμάται θηλάζοντας φαντάζομαι δεν προλαβαίνω να κάνω κάτι...

Ευχαριστω πολυ

 

 

  1. 6 φορές θα είναι καλά θα προλαβαίνεις?.... άρα θα υπάρχει και γάλα που θα αντλείς όταν δεν θα θηλάζεις που σαφώς θα είναι πολύ πιο πολύ από αυτό που αντλείς τώρα άρα και πολύ πιθανόν να καλύψει τις ανάγκες του παιδιού χωρίς να μπεις στη διαδικασία του ξένου....
  2. αν όμως χρειαστεί το ξένο εγώ είχα δοκιμάσει (όταν διέκοψα θηλασμό) της milupa και το δέχτηκε καλά δεν βρομούσε τόσο όσο τα άλλα και είναι αρκετά γλυκό πλησιάζει λένε πολύ στη γεύση,...θα σου έλεγα να μην αγχωθείς τόσο .... θα δεις ότι δεν θα χρειαστεί..
  3. για τον ύπνο δεν προλαβαίνεις κάτι αλλά είμαι σίγουρη ότι για μερικές μέρες θα προσαρμοστεί ...
  4. να πάνε καλά όλα με τον μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολύ Κριστινάκι μου...

Έξι αντλήσεις εννοείς; Ή εξι σύνολο μαζί με τους δύο θηλασμούς που θα προσπαθώ να κάνω... Συγνώμη που ρωτάω χαζα αλλά το κεφάλι μου είναι πολτός...

Κι εγώ φαντάζομαι ότι δεν θα χρειαστώ ξένο αλλα θέλω να είμαι σίγουρη

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ Κριστινάκι μου...

Έξι αντλήσεις εννοείς; Ή εξι σύνολο μαζί με τους δύο θηλασμούς που θα προσπαθώ να κάνω... Συγνώμη που ρωτάω χαζα αλλά το κεφάλι μου είναι πολτός...

Κι εγώ φαντάζομαι ότι δεν θα χρειαστώ ξένο αλλα θέλω να είμαι σίγουρη

 

6 +2 θηλασμούς.... για αυτό σε ρώτησα αν προλαβαίνεις για να βγάλεις όσο το δυνατόν πιο πολύ γάλα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι αδύνατον να βγάζω τόσο γαλα... υπολογιζα γυρω στις τρεις αντλήσεις όταν θα κοιμάται ο θοδωρίκος. Μία νωρίς το πρωί, μία το μεσημέρι και μία τα μεσάνυχτα... αντε να προσθέσω κι αλλον ένα... όλα θα εξαρτηθούν απ'την κατάσταση του θοδωρή.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι αδύνατον να βγάζω τόσο γαλα... υπολογιζα γυρω στις τρεις αντλήσεις όταν θα κοιμάται ο θοδωρίκος. Μία νωρίς το πρωί, μία το μεσημέρι και μία τα μεσάνυχτα... αντε να προσθέσω κι αλλον ένα... όλα θα εξαρτηθούν απ'την κατάσταση του θοδωρή.

 

Oκ καταλαβαίνω απλά επειδή οι θηλασμοί του μικρού είναι αρκετοί πιστεύω ότι πρέπει να ακολουθήσεις όσο το δυνατόν...

4 αντλήσεις και 2 θηλασμοί μου φαίνονται αρκετοί μιας και τρωει και στέρεες σε ότι αφορά την παραγωγή σου.... προσπάθησε να υπάρχει μια βραδινή άντληση μεταξύ 12 00 και 6 00 κρατάει την προλακτίνη ψηλά...

Όλα καλά θα πάνε....

Link to comment
Share on other sites

Oκ καταλαβαίνω απλά επειδή οι θηλασμοί του μικρού είναι αρκετοί πιστεύω ότι πρέπει να ακολουθήσεις όσο το δυνατόν...

4 αντλήσεις και 2 θηλασμοί μου φαίνονται αρκετοί μιας και τρωει και στέρεες σε ότι αφορά την παραγωγή σου.... προσπάθησε να υπάρχει μια βραδινή άντληση μεταξύ 12 00 και 6 00 κρατάει την προλακτίνη ψηλά...

Όλα καλά θα πάνε....

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!:)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω προβληματιστει παρα πολυ........!

Μου ζητησαν να παω ταξιδι απο τη δουλεια κ να λειψω 4 μερες.

Η μικρη θα ειναι τοτε 22 μηνων.

Τι κανουμε με το θηλασμο; Αντλησεις εχω να κανω εδω κ ενα χρονο, ισως κ παραπανω...

 

Πρεπει να απαντησω αμεσα (αυριο-μεθαυριο) γι'αυτο περιμενω εναγωνιως οποιαδηποτε ιδεα......:?:-?:?:-?:?:-?

 

καμια ιδεα;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω προβληματιστει παρα πολυ........!

Μου ζητησαν να παω ταξιδι απο τη δουλεια κ να λειψω 4 μερες.

Η μικρη θα ειναι τοτε 22 μηνων.

Τι κανουμε με το θηλασμο; Αντλησεις εχω να κανω εδω κ ενα χρονο, ισως κ παραπανω...

 

Πρεπει να απαντησω αμεσα (αυριο-μεθαυριο) γι'αυτο περιμενω εναγωνιως οποιαδηποτε ιδεα......:?:-?:?:-?:?:-?

 

καμια ιδεα;;;;;;;;;;;;;

 

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο θέμα. Η μικρή μου είναι τώρα σχεδόν 21 μηνών και θηλάζει κυρίως τα βράδια και κάποιες μέρες ενδιάμεσα τα απογεύματα. Θα χρειαστεί να λείψω για 3 ημέρες και δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω (όλες οι οδηγίες στο θέμα αφορούν πολύ μικρότερα μωράκια). Θήλαστρο δεν χρησιμοποιώ πια και μια φορά πριν κάποιους μήνες που το δοκίμασα, δεν έβγαλα περισσότερο από 10ml. Τι πρέπει να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να σταματήσει η παραγωγή μου αν δεν θηλάσει για 3 ημέρες; Daf εσύ τι έκανες τελικά;

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να έχεις ένα θήλαστρο μαζί σου για την περίπτωση που νιώσεις δυσφορία. Νομίζω ότι αν κάνεις μια-δυο αντλήσεις το 24ωρο, ακόμη και αν αντλείς ελάχιστο γάλα, θα είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την παρεμβαση, αλλα αγλαϊα θα μπορουσες να απαντησεις και στο θεμα για το συμπληρωμα με τη βιταμινη d?

 

καλα ταξιδια σε ολες, αντε να δουμε ποτε θα ρθει κι εμενα η σειρα μου για 2-3 μερες ταξιδακι και θα ξαναμπω

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο θέμα. Η μικρή μου είναι τώρα σχεδόν 21 μηνών και θηλάζει κυρίως τα βράδια και κάποιες μέρες ενδιάμεσα τα απογεύματα. Θα χρειαστεί να λείψω για 3 ημέρες και δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω (όλες οι οδηγίες στο θέμα αφορούν πολύ μικρότερα μωράκια). Θήλαστρο δεν χρησιμοποιώ πια και μια φορά πριν κάποιους μήνες που το δοκίμασα, δεν έβγαλα περισσότερο από 10ml. Τι πρέπει να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να σταματήσει η παραγωγή μου αν δεν θηλάσει για 3 ημέρες; Daf εσύ τι έκανες τελικά;

 

ΕΥΤΥΧΩΣ δεν χρειαστηκε να παω, αναβληθηκε για τον σεπτεμβρη οπου θα εχει αποθηλασει πια. με εβγαλε απο μεγαλο αδιεξοδο αυτη η εξελιξη, κυριως επειδη σκεφτομουν ποσο θα της λειψω, μιας κ δεν την ειχα αποχωριστει ποτε... :roll:

αν ισχυει το ιδιο κ για σενα, θα πρεπει παντως να αρχισεις να το συζητας μαζι της, οτι θα λειψεις, ποσο, ποτε, οτι θα γυρισεις γρηγορα (να της φερεις κ ενα δωρο:)) γιατι αυτο ειναι τελικα το σημαντικοτερο..

οσο για το θηλασμο,απο τοτε που ξεκινησα το σταδιακο αποθηλασμο (1 μηνα περιπου), ειχε πρηστει ελαφρα το στηθος μου 2 φορες κ φανταζομαι αν ειχα θηλαστρο θα με ανακουφιζε σε περιπτωση εντονης δυσφοριας. οποτε εστω κ ελαχιστο γαλα να βγαλεις, θα ειναι καλο.

εφοσον η μικρη θηλασει μολις γυρισεις, μαλλον θα επανελθει η παραγωγη σιγα σιγα...αλλα αυτο ειναι απλα μια υποθεση γιατι ο δικος μου φοβος ηταν μηπως δεν θα ηθελε να θηλασει ξανα. κ μαλλον σε τετοιας ηλικιας μωρα, αυτο το θεμα ενδιαφερει εξισου με την παραγωγη, αλλα δεν εχω ιδεα.....:?

ελπιζω να σας πανε ολα καλα!:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...