Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γιατι καλε...ειναι πολυ πιο ευκολη χρονια απ την προηγουμενη

Σου ευχομαι μονο μια πολυ καλη δασκαλα..

 

Κι εμενα κασετινες ετοιμες...αα ..και ενα κολπακι που κανω ..επειδη χανονται πανευκολα μολυβια-μαρκαδοροι κτλ...τους κολλαω ενα χρωματιστο αυτοκολλητο και δεν χανονται ουτε μπερδευονται μ αλλων παιδιων (στην πρωτη ειχαμε χασει πολλα...τα εχανε? τα εκλεβαν? οχι μονο στην δικια μου...στην δευτερα εκανα αυτο το κολπακι ...και δεν εχασε τιποτα...ενω στην ταξη εξακολουθουσε να υπαρχει αυτο το προβλημα..

 

αχ Αφροδιτακι μπορει να ειναι πιο ευκολη η φετινη χρονια αλλα η δικια μου, οπως ειπα και στις αρχες, ειναι γεννημενη 14/12 οποτε εμεις θελουμε περισσοτερη δουλεια...............

ειναι και το γεγονος οτι για την δασκαλα μας εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια οσο αφορα τον τροπο διδασκαλια της, αλλα μας ειπαν οτι ειναι λιγακι αυστηρη και ανχωνομαι και γι¨αυτο,μιας και η κορη μου ειναι και λιγο (εως πολυ θα ελεγα)ευαισθητη και τα παιρνει ολα τις μετρητης...........

και πολλα αλλα φυσικα που σκεφτομαι..........αν και ειπα φετος δεν θα ανχωθω γιατι εχω παρει την κρυαδα ,παλι τα ιδια..........που θα παει θα ξεκινησουμε και θα μου περασει.

 

οσο αυτο που λες για τους μαρκαδορους και τα μολυβια το ειχαμε και εμεις περσυ......................

καθημερινα ερχοταν με ενα λιγοτερο μολυβι στην κασετινα της ...........

δεν ξερω αν στα αληθεια τα εχανε ή τις τα επερναν αλλα θυμαμαι ειχα παρει το μεγαλο κουτι με τα μολυβια ,γυρω στα 30 κομματια ειχε μεσα και στο τελος τα χρησημοποιησαμε ολα και παιρναμε και κατα καιρους και κατι με μπαρμπυ και ζωακια επανω.........

οσο για τους μαρκαδορους δεν θα σχολειασω την ποιοτητα και τις αντοχες που εχουν αυτοι ποι ειναι μεσα στις κασετινες.....................για μια φορα και πεταμα ,τελειως ψευτικοι ,οποτε φετος της πηρα τους καλους και τους αντικατεστησα ......................

 

καλη η σκεψη σου ,θα το κανω και γω τουλαχιστον να δω αν τελικα τα χανει ή της τα παιρνουν...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

οσο για τους μαρκαδορους δεν θα σχολειασω την ποιοτητα και τις αντοχες που εχουν αυτοι ποι ειναι μεσα στις κασετινες.....................για μια φορα και πεταμα ,τελειως ψευτικοι ,οποτε φετος της πηρα τους καλους και τους αντικατεστησα ......................

 

 

 

Αα αυτο εννοειτε ...ποτε δεν τους κρατησα αυτους που εχουν οι κασετινες ...αντε να κρατησω κανα χαρακα που εχουν μεσα...απο μαρκαδορους συνηυως παιρνω τους giotto που εχουν μεγαλη διαρκεια και δεν ειναι τοξικοι

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου διάλεξε μια κασετίνα που είχε μέσα πολλά "καλούδια" (ψαλιδάκια, χάρακες, φακούς, κλπ) και αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχει ήδη χάσει τα μισά, πριν καν την πάρει σχολείο :evil:

 

Οπότε αποφάσισα να της αφήσω τους μαρκαδόρους και τις ξυλομπογιές που έχει μέσα η κασετίνα και ας μην είναι καλά ποιοτικά. Να τα χάσει αυτά με το καλό την πρώτη βδομάδα για να τα αναπληρώσω αργότερα με τα καλά που έχω αγοράσει, μπας και πάρει και ένα μάθημα για να τα προσέχει.:cool:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου διάλεξε μια κασετίνα που είχε μέσα πολλά "καλούδια" (ψαλιδάκια, χάρακες, φακούς, κλπ) και αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχει ήδη χάσει τα μισά, πριν καν την πάρει σχολείο :evil:

 

Οπότε αποφάσισα να της αφήσω τους μαρκαδόρους και τις ξυλομπογιές που έχει μέσα η κασετίνα και ας μην είναι καλά ποιοτικά. Να τα χάσει αυτά με το καλό την πρώτη βδομάδα για να τα αναπληρώσω αργότερα με τα καλά που έχω αγοράσει, μπας και πάρει και ένα μάθημα για να τα προσέχει.:cool:

 

Που τα εχει χασει ? Μεσα στο σπιτι?

Εδω μιλαμε ομως οτι στο σχολειο...υπαρχουν δυστυχως και μακριχερηδες...ειτε επειδη απλα τα κλεβουν...ειτε επειδη ισως τα μπερδευουν και δεν ξερουν μετα ποιανου ειναι τι...

Οπως επισης πες οτι πεφτουν κατω 5 μολυβια...ποιανου ειναι ποιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ Αφροδιτακι μπορει να ειναι πιο ευκολη η φετινη χρονια αλλα η δικια μου, οπως ειπα και στις αρχες, ειναι γεννημενη 14/12 οποτε εμεις θελουμε περισσοτερη δουλεια...............

ειναι και το γεγονος οτι για την δασκαλα μας εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια οσο αφορα τον τροπο διδασκαλια της, αλλα μας ειπαν οτι ειναι λιγακι αυστηρη και ανχωνομαι και γι¨αυτο,μιας και η κορη μου ειναι και λιγο (εως πολυ θα ελεγα)ευαισθητη και τα παιρνει ολα τις μετρητης...........

 

.....

 

 

Αλλο περσυ κι αλλο φετος..επισης να εισαι σιγουρη οτι υπηρχαν και παιδακια που ηταν γεννημενα αρχες..και παλι δυσκολευτηκαν...

Αυτο με τη ευαισθησια πρεπει να το δουλεψετε (κι εμενα η μια απ τα διδυμα...οποτε κι εγω μαζι).. γιατι η ζωη ειναι λιγο αδικη και σκληρη...και καλο ειναι να ετοιμαζονται και για αργοτερα

Κατι αλλο που πιστευω ...ειναι οτι αν μαθει να σεβεται τους κανονες ..δεν θα εχει λογο η δασκαλα πχ να της φωναξει... και να θιχτει... εξαλλου νομιζω οτι και οι δασκαλες (πιστευω) αν διακρινουν οτι καποιο ειναι πιο ευαισθητο... το προσεγγισουν διαφορετικα :rolleyes: (ή τουλαχιστον θα επρεπε :-P)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλή αρχή αύριο, ουσιαστικά πρώτη μέρα σχολείου..η κόρη μου πάντως είναι πολύ "cool'' ...με ρώτησε κάνα δυο φορές αν αύριο θα πάει σχολείο κι αν θα πάρει και την τσάντα της και αυτό... παίζει απτόητη, χωρίς τίποτα να την προβληματίζει(ενώ εμένα;ένα σωρό, πώς θα τους χωρίσουν αύριο, ποια δασκάλα θα πάρει, θα είναι με την καλύτερη της φίλη μαζί;τι θα κάνουν ως τις 12.30;, τι να της δώσω αύριο για φαγητό, κ.τ.λ....καταλαβαίνετε!!!!!)

φιλιά σε όλα τα πρωτάκια αύριο και καλή αρχή!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο περσυ κι αλλο φετος..επισης να εισαι σιγουρη οτι υπηρχαν και παιδακια που ηταν γεννημενα αρχες..και παλι δυσκολευτηκαν...

Αυτο με τη ευαισθησια πρεπει να το δουλεψετε (κι εμενα η μια απ τα διδυμα...οποτε κι εγω μαζι).. γιατι η ζωη ειναι λιγο αδικη και σκληρη...και καλο ειναι να ετοιμαζονται και για αργοτερα

Κατι αλλο που πιστευω ...ειναι οτι αν μαθει να σεβεται τους κανονες ..δεν θα εχει λογο η δασκαλα πχ να της φωναξει... και να θιχτει... εξαλλου νομιζω οτι και οι δασκαλες (πιστευω) αν διακρινουν οτι καποιο ειναι πιο ευαισθητο... το προσεγγισουν διαφορετικα :rolleyes: (ή τουλαχιστον θα επρεπε :-P)

 

Πιστεψε με και εγω και ο πατερας της δουλευουμε παρα πολυ σε αυτο εδω και πολυ καιρο,αλλα δεν ξερω ειναι ο χαρακτηρας της τετοιος που οτι και να λεμε και οσες φορες μου εχει υποσχεθη πως δεν θα ξαναστεναχωρηθει για κατι ασημαντο παλι στα ιδια καταληγουμε.............

βεβαια εχει να μοιασει το παιδι(ιδια εγω ειμαι στον χαρακτηρα)αργησα πολυ να καταλαβω για τι πρεπει να στεναχωριεμε πραγματικα και τι οχι .....τελοσπαντων ευτυχως ειναι παιδακι πολυ συνεργασιμο οπως μου ειχε πει και η περσυνη της δασκαλα ,αλλα εκεινη¨ ειχε πιασει τον σφυγμο της¨ και ειμασταν παρα πολυ καλα......

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με και εγω και ο πατερας της δουλευουμε παρα πολυ σε αυτο εδω και πολυ καιρο,αλλα δεν ξερω ειναι ο χαρακτηρας της τετοιος που οτι και να λεμε και οσες φορες μου εχει υποσχεθη πως δεν θα ξαναστεναχωρηθει για κατι ασημαντο παλι στα ιδια καταληγουμε.............

βεβαια εχει να μοιασει το παιδι(ιδια εγω ειμαι στον χαρακτηρα)αργησα πολυ να καταλαβω για τι πρεπει να στεναχωριεμε πραγματικα και τι οχι .....τελοσπαντων ευτυχως ειναι παιδακι πολυ συνεργασιμο οπως μου ειχε πει και η περσυνη της δασκαλα ,αλλα εκεινη¨ ειχε πιασει τον σφυγμο της¨ και ειμασταν παρα πολυ καλα......

 

Σε καταλαβαινω απολυτα... μην νομιζεις...το ζω... και ωρες ωρες μ εκνευριζει η τοση ευαισθησια...

Το φοβουν και στο προνηπιο -νηπιο αυτο... αλλα ισως επειδη ειναι και πολυ καλο και συνεργασιμο παιδι...δεν προεκυψε ποτε αυτο (οχι τιποτα αλλο αλλα ακομα και αν δεν της αρεσει κατι -την στεναχωρει..εκδηλωνει την στεναχωρια της χωρις να λεει τι ειναι αυτο που πραγματικα την στεναχωρει..πχ μπορει να πει δεν θελει να παει καπου....και να μην λεει το λογο...και να το μαθαινω τυχαια μετα απο καιρο...οσο ευκολο και καλο παιδι ειναι αλλο τοσο ευαισθητη ειναι και στεναχωριεμαι

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα... μην νομιζεις...το ζω... και ωρες ωρες μ εκνευριζει η τοση ευαισθησια...

Το φοβουν και στο προνηπιο -νηπιο αυτο... αλλα ισως επειδη ειναι και πολυ καλο και συνεργασιμο παιδι...δεν προεκυψε ποτε αυτο (οχι τιποτα αλλο αλλα ακομα και αν δεν της αρεσει κατι -την στεναχωρει..εκδηλωνει την στεναχωρια της χωρις να λεει τι ειναι αυτο που πραγματικα την στεναχωρει..πχ μπορει να πει δεν θελει να παει καπου....και να μην λεει το λογο...και να το μαθαινω τυχαια μετα απο καιρο...οσο ευκολο και καλο παιδι ειναι αλλο τοσο ευαισθητη ειναι και στεναχωριεμαι

 

αυτο ακριβως ....................

μπορει καποιες φορες να μην μου το λεει οτι στεναχωρεθηκε για κατι συγκεκριμενο, (καταλαβαινει οτι δεν ειναι και τοσο σημαντικο)αλλα εγω το καταλαβαινω απο το βλεμμα της ,απο τον τροπο που κανει καθε τις κινηση.

 

Εχω θυμωσει ,εχω φωναξει ,εχω τσατιστη παρα πολυ με αυτο το γεγονος και ο λογος ειναι οτι μεγαλωνοντας οσο και να προσπαθω να την προστατευσω καποια στιγμη δεν θα ειμαι κοντα της και θα πληγωθει και δεν το θελω...........

 

 

οσο για το γεγονος οτι μεγαλωνει και αντιμετωπιζει καθημερινα καινουργια πραγματα και ερεθισματα με ανυσηχη ακομα περισσοτερο ,γιατι δυστηχως οι καιροι μας ειναι πολυ πονηροι και υπαρχουν πολλοι επιτιδιοι που ψαχνουν να βρουν τετοιους χαρακτηρες.........

 

Αφροδιτη απ¨οτι φαινετε θα τα λεμε πολι συχνα ,αφου εχεις και εσυ τετοιες εμπειριες ισως σε καποια θεματα βοηθησει η μια την αλλη με τις συμβουλες της;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην με βρίσετε... τρελάινομαι να ντύνω βιβλία ..... καθε χρονο ανυπομονουσα να έρθει εκείνη η ώρα στο σχολεί κ τωρα ανυπομονώ να τα παρουμε την τρίτη... λαλαλαλαλα

 

Τώρα παίζεις με τον πόνο μας δεν εξηγείται αλλιώς... εγώ τα μισά έκανα εχθές και με πόνεσαν τα χέρια μου και τα παράτησα. Έντυσα αυτά που είναι για τον πρώτο καιρό και τα υπόλοιπα εν καιρώ. Ε, δε θα σκάσω κιόλας. Όσο μάλιστα δύο δεν μου κόλλησαν και καλά με έπιασαν κάτι νεύρα, ήθελα να πάρω τα αυτοκόλλητα και να τα εκσφενδονίσω στον απέναντι (τι μου φταίει και ο χριστιανός θα πείτε...). Τέλος πάντως, για αύριο είμαστε έτοιμοι. Βιβλία κασσετίνες τετράδια, πρωινό και μεσημεριανό γεύμα και τα παρελκόμενα όλα στη θέση τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαμάδες. Εμείς δεν πήραμε ακόμα βιβλία, αλλά όταν θα πάρουμε θα δείξω στον μπαμπά μας πώς να τα καπλαντήσει και θα το κάνει αυτός, είναι η αγαπημένη του ασχολία η χαρτοκοπτική και εγώ είμαι γνωστή τσαπατσούλα σε τέτοιου είδους δουλειές :lol::lol: . Δυστυχώς και η δικιά μου κόρη είναι πολύ ευαίσθητη και μόνο η μαμά καταλαβαίνει τι ακριβώς παίζει. Ευτυχώς και η δικιά μου είναι πολύ συνεργάσιμη, οι σχέσεις της με τα άλλα παιδάκια με προβληματίζει περισσότερο. Είδωμεν. Sweet καλή εγκυμοσύνη να έχεις και να μην χάνεσαι, πέρνα κι απ'τα μέρη μας, σίγουρα θα χρειαστούμε τις συμβουλές σου. Η ιδέα για τα αυτοκολλητακια στα μολύβια όντως πολύ χρήσιμη, μόλις πάω σπίτι θα το εφαρμόσω. Δυστυχώς δε θα πάω εγώ την κόρη μου στο σχολείο, αλλά ο μπαμπάς της. Θέλω κι εγώ σνιφ σνιφ 00020344.gif

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα παίζεις με τον πόνο μας δεν εξηγείται αλλιώς... εγώ τα μισά έκανα εχθές και με πόνεσαν τα χέρια μου και τα παράτησα. Έντυσα αυτά που είναι για τον πρώτο καιρό και τα υπόλοιπα εν καιρώ. Ε, δε θα σκάσω κιόλας. Όσο μάλιστα δύο δεν μου κόλλησαν και καλά με έπιασαν κάτι νεύρα, ήθελα να πάρω τα αυτοκόλλητα και να τα εκσφενδονίσω στον απέναντι (τι μου φταίει και ο χριστιανός θα πείτε...). Τέλος πάντως, για αύριο είμαστε έτοιμοι. Βιβλία κασσετίνες τετράδια, πρωινό και μεσημεριανό γεύμα και τα παρελκόμενα όλα στη θέση τους.

 

Kαλημέρα. Αυτό που έχω να πω εγω για το ντύσιμο των βιβλίων είναι ότι η επιστήμη έχει παει μπροστα. δηλ. πήρα 2 ρολλά από το jumbo (τελικά 3 έπρεπε να πάρω). Το αυτοκόλλητο ντύμα μπορείς εντός μισής ώρας να το κολλάς και να το ξεκολλάς ξανά και ξανά χωρίς να χαλάει το βιβλίο, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ! Ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα γιατί όλο λάθος τα κόλλαγα. Βέβαια είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία, την έκανα σε 2 δόσεις από κανα 2ωρο τη φορά. Από την ανυπομονησία μου να ξεμπερδευω τα τελευταία 2 βιβλία τα έντυσα με τα "ρετάλια" και ελπίζω η δασκάλα να μη νομίζει ότι το έκανα από τσιγκουνιά! Εμείς τα βιβλία τα αγοράσαμε και τα στείλαμε ντυμένα στο σχολείο μαζί με όλα τα άλλα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ έχω την εξής απορία: μας έστειλαν ένα χαρτί από το σχολείο με τη γραφική ύλη που πρέπει να τους αγοράσουμε και στο τέλος έγραφε ότι μαζί με τα βιβλία τους και τα τετράδιά τους θα τα αφήσουν όλα στο σχολείο και θα μένουν στην βιβλιοθήκη του σχολείου. Είχα ακούσει και σε ένα άλλο σχολείο ότι τα παιδάκια γύρναγαν σπίτι και τα βιβλία με τα τετράδια έμεναν στο σχολείο. Όντως συμβαίνει αυτό? και αν ναι εγώ πως θα ελέγχω αν το παιδί μου έχει διαβάσει ή έχει γράψει για την επόμενη?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, σε ιδιωτικό δεν είχες πει ότι πηγαίνετε; Στα ιδιωτικά απ 'οτι ξέρω τ΄αφήνουν στο σχολείο τα βιβλία και δεν ΄χουν διάβασμα στο σπίτι εκτός από κάτι φωτοτυπίες που ίσως τους δώσουν.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ έχω την εξής απορία: μας έστειλαν ένα χαρτί από το σχολείο με τη γραφική ύλη που πρέπει να τους αγοράσουμε και στο τέλος έγραφε ότι μαζί με τα βιβλία τους και τα τετράδιά τους θα τα αφήσουν όλα στο σχολείο και θα μένουν στην βιβλιοθήκη του σχολείου. Είχα ακούσει και σε ένα άλλο σχολείο ότι τα παιδάκια γύρναγαν σπίτι και τα βιβλία με τα τετράδια έμεναν στο σχολείο. Όντως συμβαίνει αυτό? και αν ναι εγώ πως θα ελέγχω αν το παιδί μου έχει διαβάσει ή έχει γράψει για την επόμενη?

 

Kαι σε μας τα βιβλία και τα τετράδια θα μένουν στο σχολείο εκτός από τις Παρασκευές που θα μας τα στέλνουν να βλέπουμε τι κάνανε τη βδομάδα. Ο ρόλος ο των γονιών (απ΄ότι μας εξήγησε η δασκάλα) είναι να έχουμε τα παιδιά ήρεμα και ξεκούραστα. Το αν θα κάνουν οι όχι διάβασμα και εργασίες είναι στο ρόλο του δασκάλου αποκλειστικά. Αν υπάρξει όμως οποιοδήποτε πρόβλημα με κάποιο παιδάκι στη ροη της μάθησης θα υπάρξει άμεση συνεργασία γονιού- δασκάλου. fraoulopoulitsa έχουν αλλάξει τα πράγματα, μάλλον το ίδιο σύστημα θα έχετε και εσείς. εγώ πάντως χαίρομαι που θα είναι ελαφριά η τσάντα του κάθε μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε μας τα βιβλία και τα τετράδια θα μένουν στο σχολείο εκτός από τις Παρασκευές που θα μας τα στέλνουν να βλέπουμε τι κάνανε τη βδομάδα. Ο ρόλος ο των γονιών (απ΄ότι μας εξήγησε η δασκάλα) είναι να έχουμε τα παιδιά ήρεμα και ξεκούραστα. Το αν θα κάνουν οι όχι διάβασμα και εργασίες είναι στο ρόλο του δασκάλου αποκλειστικά. Αν υπάρξει όμως οποιοδήποτε πρόβλημα με κάποιο παιδάκι στη ροη της μάθησης θα υπάρξει άμεση συνεργασία γονιού- δασκάλου. fraoulopoulitsa έχουν αλλάξει τα πράγματα, μάλλον το ίδιο σύστημα θα έχετε και εσείς. εγώ πάντως χαίρομαι που θα είναι ελαφριά η τσάντα του κάθε μέρα!

 

Το ότι θα έφτανα να είμαι παρωχημένη σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα δεν το πίστευα... μάλλον κάτι τέτοιο θα συμβαίνει. Την Τετάρτη το απόγευμα έχουμε συνάντηση με τη δασκάλα και μάλλον θα μας τα εξηγήσει όλα αυτά. Τώρα βέβαια δεν μπορώ να πω ότι δεν με τρώει η ανασφάλεια το να αφήσω δηλαδή τη μάθηση του παιδιού μου έρμαιο στην κρίση ενός και μόνο ανθρώπου , αλλά τι να κάνουμε, έτσι θα γίνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει, θα ρωτήσεις τη δασκάλα πως θα μπορείς με κάποιο τρόπο να ελέγχεις την πρόοδο του παιδιού σου ή να το βοηθάς αν χρειαστεί, απλά δε θα γίνεις η 2η δασκάλα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

 

Εμάς μας χωρίσανε σήμερα σε δύο τμήματα σε καθένα από τα δύο σχολεία. Η Ζέτα γύρισε χθες από το σχολείο λέγοντας ότι ήταν όλα φανταστικά (καταπληκτική δασκάλα, super τάξη, πολύ καλός διευθυντής που τους κέρασε πορτοκαλάδες, κλπ). Γυρίσε όμως με την τσάντα της άδεια αφού δεν τους έδωσαν τα βιβλία, τα είδε όμως να είναι μέσα στην τάξη. Λέτε να τα πάρουμε σήμερα ?

 

Το μόνο που έφερε σπίτι της ήταν την τσάντα της άδεια και την τσάντα του ταχυδρομ. ταμιευτηρίου με τα δωράκια. Από σήμερα έχουμε και ολοήμερο αλλά μέχρι τις 3:30 γιατί δεν υπάρχουν όλες οι ειδικότητες. Δεν ήξερα τις υποδομές έχουν και έτσι της έβαλα κάτι σαντουιτσάκια και χυμό. Άραγε θα μας ενημερώσουν τι μπορούμε να στέλνουμε και πως?

 

Πάντως καλά για αρχή. Ελπίζω να συνεχίσει με τον ίδιο ενθουσιασμό και τις υπόλοιπες μέρες.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα..Εμείς φέτος πήγαμε για πρώτη φορά σε δημόσιο σχολείο..Ομικρός είναι πολύ ευχαριστημένος γιατί βρήκε εκεί και τους φίλους του απο την πλατεία, εμείς ακόμα έχουμε τις επιφυλάξεις μας..Ηδη ξεκίνησαν τα προβλήματα με τα μαθήματα να τελειώνουν απο τις 11.30 για αυτή την εβδομάδα, αφού κι ο μικρός απόρησε που σχολάει τόσο νωρίς!! Βιβλία δώσανε αλλά παρατήρησα πως λείπει το α τεύχος των μαθηματικών..μια σχετική ανοργανωσιά υπάρχει αλλά περιμένω να δω την συνέχεια..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς δεν πήραμε ακόμα βιβλία. Επίσης και σε εμάς ισχύει αυτό που λέγατε πιο πάνω. Τα βιβλία και τα τετράδια και γενικά όλα τα υλικά θα μένουν στο σχολείο και θα οργανώνει η δασκάλα τη δουλειά του παιδιού για το σπίτι (θα στέλνει μόνο το αντίστοιχο τετράδιο ή βιβλίο που θα έχει για διάβασμα). Είναι γενικό αυτό το εκπαιδευτικό σύστημα , απ' ότι κατάλαβα και λογικά θα αποδίδει για να το έχουν υιοθετήσει όλα τα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα..Εμείς φέτος πήγαμε για πρώτη φορά σε δημόσιο σχολείο..Ομικρός είναι πολύ ευχαριστημένος γιατί βρήκε εκεί και τους φίλους του απο την πλατεία, εμείς ακόμα έχουμε τις επιφυλάξεις μας..Ηδη ξεκίνησαν τα προβλήματα με τα μαθήματα να τελειώνουν απο τις 11.30 για αυτή την εβδομάδα, αφού κι ο μικρός απόρησε που σχολάει τόσο νωρίς!! Βιβλία δώσανε αλλά παρατήρησα πως λείπει το α τεύχος των μαθηματικών..μια σχετική ανοργανωσιά υπάρχει αλλά περιμένω να δω την συνέχεια..

 

 

το γεγονος οτι τελειωνουν 11:30 δεν οφειλετε σε καποιο προβλημα........

η πρωτη σχολικη εβδομαδα ονομαζετε εβδομαδα προσαρμογης γι¨αυτο και σχολατε τετοια ωρα........

συμβαινει σε ολα τα σχολεια και στις ταξης της Α και Β΄δημοτικου............

 

τωρα οσο αφορα το συστημα που ακολουθουν τα ιδιωτικα

μαλλον θα εχει αποτελεσμα οποτε κοριτσια απο την μια ειστε τυχερες αλλα και απο την αλλη δεν ξερω κατα ποσο λειτουργει αυτο σε ολα τα παιδακια......

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα με τα βιβλία και τετράδια να μένουν στην βιβλιοθήκη του σχολείου δεν το ακολουθούν μόνο στα ιδιωτικά. Και το δικό μας σχολείο που είναι δημόσιο το ίδιο σύστημα έχει, όπως επίσης και σχολείο στην επαρχία που πηγαίνει το παιδί καλής μου φίλης. Και σ' εμάς τις πρώτες 2 μέρες σχόλαγαν στις 11.30 και προσωπικά είμαι υπέρ της προσαρμογής σιγά σιγά στο ρυθμό του σχολείου. Είναι πρωτάκια, φοβισμένα τα περισσότερα, μην τα ρίξουμε στα βαθιά με την πρώτη.

Εμένα η κόρη μου την περασμένη Πέμπτη έκλαιγε με λυγμούς χωρίς προφανή λόγο, στα ξαφνικά και όταν την ρώτησα μου είπε ότι είχε άγχος για το σχολείο (ελπίζω να μην της το μετέδωσα εγώ).

Εχουν πάντως 2 καταπληκτικές δασκάλες τα δικά μας πρωτάκια και θα πάνε μία χαρά! Το πρωί τα βάζουν μέσα στην τάξη χορεύοντας το "τρενάκι".

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα με τα βιβλία και τετράδια να μένουν στην βιβλιοθήκη του σχολείου δεν το ακολουθούν μόνο στα ιδιωτικά. Και το δικό μας σχολείο που είναι δημόσιο το ίδιο σύστημα έχει, όπως επίσης και σχολείο στην επαρχία που πηγαίνει το παιδί καλής μου φίλης. Και σ' εμάς τις πρώτες 2 μέρες σχόλαγαν στις 11.30 και προσωπικά είμαι υπέρ της προσαρμογής σιγά σιγά στο ρυθμό του σχολείου. Είναι πρωτάκια, φοβισμένα τα περισσότερα, μην τα ρίξουμε στα βαθιά με την πρώτη.

Εμένα η κόρη μου την περασμένη Πέμπτη έκλαιγε με λυγμούς χωρίς προφανή λόγο, στα ξαφνικά και όταν την ρώτησα μου είπε ότι είχε άγχος για το σχολείο (ελπίζω να μην της το μετέδωσα εγώ).

Εχουν πάντως 2 καταπληκτικές δασκάλες τα δικά μας πρωτάκια και θα πάνε μία χαρά! Το πρωί τα βάζουν μέσα στην τάξη χορεύοντας το "τρενάκι".

 

πραγματικα πρωτη φορα το ακουω αυτο να συμβαινει σε δημοσιο σχολειο...

δεν το εχω ξανασυναντηση γι¨αυτο και ειπα οτι ειναι μαλλον συστημα που ακολουθουν στα ιδιωτικα............

 

οσο για την εβδομαδα προσαρμογης ειμαι και γω υπερ ιδιως στα καινουργια παιδακια,αλλωστε το εφαρμοζαμε και εμεις στο παιδικο που δουλευα και βεβαια αν ενα παιδακι ειχε μεγαλο προβλημα εγω προσωπικα με συνενοηση και συνεργασια παντα με τους γονεις περνουσα και στην δευτερη εβδομαδα......

μην ξεχναμε πως ολοι και ολα θελουν το χρονο τους....;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...