Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

 

 

 

Πραγματι είναι άδικο αλλά δε ξέρω και πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει. "το ένα θα μαθαίνει να πλάθει πλαστελίνη και το άλλο γραμματική και μαθηματικά" . Μήπως θα ήταν πιο δίκαιο τα όρια της ηλικίας να ήταν από 1/9 έως 31/8 έτσι ώστε ΟΛΑ τα παιδάκια να είχαν γίνει 6 πριν πάνε πρώτη.

 

Σκεψου ομως οτι τα παιδακια που θα ηταν τον Σεπτεμβριο...θα πηγαιναν σχολειο 7 χρ!!!

Εγω πιστευω οτι ετσι οπως ειναι ..ειναι μια χαρα (γιατι οκ και τον νοεμβριο να ειναι γαι 2 μηνες 6 ειναι) απλα θα ελεγα οτι θαεπρεπε ολα τα παιδακια πριν πανε πρωτη θα επρεπε να τους γινεται ενα τεστ ετοιμοτητας..και μετα ν αποφαισζεται αν πρεπει να παει η οχι στην πρωτη (εχω δει παιδακια που παρολο που ηταν το πιο μεγαλο μεσα στην ταξη...ειχε περισσοτερες δυσκολιες απ οτι ενα αλλο που ηταν το Νεομβριο..

Επισης οσο αρνητικο μπορει να θεωρειτε οτι ειναι πιο μικρο στην ταξη...αλλο τοσο αρνητικο ειναι να ειναι το πιο μεγαλο (καθως αν τα ξερει ηδη ή απλα τα καταλαβαινει πιο ευκολα θα βαριεται και θα δυσκολευεται να μεινει ηρεμο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απλα θα ελεγα οτι θαεπρεπε ολα τα παιδακια πριν πανε πρωτη θα επρεπε να τους γινεται ενα τεστ ετοιμοτητας..και μετα ν αποφαισζεται αν πρεπει να παει η οχι στην πρωτη (εχω δει παιδακια που παρολο που ηταν το πιο μεγαλο μεσα στην ταξη...ειχε περισσοτερες δυσκολιες απ οτι ενα αλλο που ηταν το Νεομβριο..

 

Mακάρι να γινόταν κάτι τέτοιο, εντός του σχολείου στο νήπειο κι ας το πληρώναμε εμείς στην τελική. Νομίζω κάνουν κάποιο τέτοιο τεστ σε παν/κες κλινικές, φέξε μου και γλύστρισα δλδ. Είχα αρχίσει να το ψάχνω κάποια στιγμή περσυ και με κούρασε το ψάξιμο, από τον έναν στον άλλο με έστελναν. Ας ήταν πιο απλά τα πράγματα και όχι τόσο γραφειοκρατία!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!

Και εμένα ο γιος μου θα πάει στην πρώτη φέτος και έχω λίγο άγχος. Όχι τόσο για το αν θα είναι μελετηρός (έχει δείξει καλά δείγματα μέχρι τώρα και γνωρίζει αρκετά πράγματα) αλλά κυρίως για το αν θα έχει καλό/ή δάσκαλο/α. Πιστεύω πως η εξέλιξη του παιδιού έχει να κάνει πολύ με το πως θα το προσεγγίσει ο δάσκαλος. Και δυστυχώς είναι λαχείο ποιος/α θα σου τύχει κυρίως στα δημόσια σχολεία.

Στο νηπιαγωγείο είχε πολύ καλή δασκάλα και έχει μάθει πολλά. Και θα μπορούσα να του μάθω και εγώ και πολύ περισσότερα γιατί είναι πολύ δεκτικός και του αρέσει να μαθαίνει. Αλλά δεν ήθελα να τον προχωρήσω πολύ γιατί θα βαριόταν στην τάξη αν αυτά που διδάσκει η δασκάλα αυτός τα γνωρίζει. Αυτό κατόπιν της συμβουλής μιας φιλης μου.

Δεν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την δασκάλα που αναλαμβάνει τα πρωτάκια στο σχολείο μας και αυτός είναι και ο λόγος που ανησυχώ περισσότερο. Βέβαια μόνο όταν ξεκινήσουν τα σχολεία θα ξέρω σίγουρα ποιον θα έχει.

Αναμένω λοιπόν και εγώ την Παρασκευή!

Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδάκια! (και στους γονείς επίσης!!!)

Γνωρίζεται μήπως αν ο αγιασμός γίνεται την Παρασκευή σε όλα τα σχολεία?

url=http://ronin.gr/node/24] kenny.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

 

Γνωρίζεται μήπως αν ο αγιασμός γίνεται την Παρασκευή σε όλα τα σχολεία?

 

Φανταζομαι οτι σ ολα τα σχολεια θα γινεται την ιδια μερα...

Εμας παντως στα σιγουρα ειναι την Παρασκευη στις 9..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας παντως στα σιγουρα ειναι την Παρασκευη στις 9..

 

και εμάς το ίδιο. Και από ότι μου είπαν δεν μας αφήνουν να πάμε μαζί... Οπότε την Παρασκευή το παιδάκι μου θα μπει σε ένα σχολικό που δεν θα ξέρει κανέναν, θα δει ένα σχολείο που το έχει δει μία φορά ακόμη και εκατοντάδες άλλα παιδάκια που δεν θα τα έχει συναντήσει ποτέ του. Εχθές κάναμε μία κουβένται και μου είπε κλαίγοντας ότι δεν φοβάται το διάβασμα και το γράψιμο που θα έχει, αλλά όλα αυτά τα καινούρια πράγματα που θα έχει να αντιμετωπίσει.:cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

O αγιασμός θα γίνει σ΄όλα τα σχολεία της χώρας την Παρασκευή 11 Σεπτέμβρη.Είναι η έναρξη του σχολικού έτους.....η ώρα του αγιασμού αλλάζει από σχολείο σε σχολείο κυρίως για τα προλάβει ο παπάς και οι γονείς που θα πάνε σε περισσότερους από έναν αγιασμό....

Και μένα η κόρη μου θα είναι φέτος πρωτάκι και ο μικρός 17μηνών....Η κόρη μου δεν ξέρει να γράφει και να διαβάζει ακόμη αλλά έχει πολύ καλή επαφή με ότι αφορά προφορικό και γραπτό λόγο....αναγνωρίζει τα γράματα,εμπλέκεται στη διαδικασία της γραφής από τα χριστούγενα και προς τα δώ,ρωτά,ψάχνει,συνδυάζει,το ίδιο και με τους αριθμούς κλπ αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα με το κομάτι αυτό άμεσα εγώ.Δεν την έβαλα ποτέ να γράψει σε τετράδιο πρώτης γραφής όπως διαβάζω εδώ....η εμπλοκή της έγινε με άλλες αφορμές,κυρίως από το νηπιαγωγείο και τη βοήθησα όταν και όποτε μου το ζήτησε(πχ για να γράψει μια ευχή για μία φίλη της).Βλέποντας μας πχ να διαβάζουμε εφημερίδες ,έπαιρνε και κείνη και ξεφύλιζε,κύκλωνε τα γράμματα του ονοματός της,της ντόρας και γενικά παίζοντας με το λόγο χρησιμοποιεί όσα χρησιμοποιεί.Χωρίς να σας κουράσω θεωρώ ότι κάποια πράγματα έχουν την ώρα τους....Σκεφτήκατε πόσο βαρετό θα είναι για το παιδάκι που τα ξέρει πχ τα γράμματα να κάθεται να τα ξανακούει και να τα ξαναγράφει και τα ξανασυλλαβίζει στο σχολείο όλο το χειμώνα???γιατί απλά δεν θα ΄ναι κάτι καινούριο,δεν θα ΄ναι κάτι που βλέπει για πρώτη φορά,που θα ακούει από το δάσκαλο στο μεγάλο σχολείο,στο θρανίο και όχι στο παιχνιδιάρικο κλίμα του νηπιαγωγείου.Εγώ θέλω όλα αυτό που περιγράφω να το ζήσει έτσι, να 'ναι πρωτόγνωρο ,συναρπαστικό γιατί θα ΄ναι καινούρια τα περισσότερα που θα ακούσει και θα δεί.Να προσπαθήσει εκεί να κάνει τα νέα βήματα της....με όποιο δάσκαλο μας τύχει...και ΄ναι να βοηθήσω αν χρειαστεί αλλά όχι να εμπλακώ εγώ πριν το σχολείο.Καταλαβαίνω την αγωνία σας...μα στέκομαι ένα βήμα πιο πίσω....Εξαιρώ αν θέλετε τις περιπτώσεις που χρήζουν βοήθειας πριν την ένταξη στη σχολική αίθουσα ....αν έχει διαγνωστεί κάτι σαφώς να βοηθηθεί το παιδί.ΚΑΤ πραγματικά μου έκανε εντύπωση ότι έγραψες.Πρωσοπική σου επιλογή βέβαια.Δεν σε κρίνω....κατάλαβες τί εννοώ.

Στην εποχή μας δηλαδή που δεν υπήρχαν τέστ ετοιμότητας και λογοθεραπευτές κλπ δεν πήραν τις κατάληλες γνώσεις τα παιδιά της εποχής μας,δεν σπούδασαν,δεν προόδευσαν ο καθένας στον τομέα του?????Εχουμε πέσει με τα μούτρα πάνω στα τέκνα μας και θαρρώ χειρότερα παρά καλύτερα τα κάνουμε.Είμαστε υπερπροστατευτικοί σε κάθε τομέα της ζωής....τέλος πάντων....πολύ μεγάλη συζήτηση σηκώνει το θέμα.Καλή χρονιά σε όλους και κουράγιο στις μανούλες.

SOFTZ

Link to comment
Share on other sites

O αγιασμός θα γίνει σ΄όλα τα σχολεία της χώρας την Παρασκευή 11 Σεπτέμβρη.Είναι η έναρξη του σχολικού έτους.....η ώρα του αγιασμού αλλάζει από σχολείο σε σχολείο κυρίως για τα προλάβει ο παπάς και οι γονείς που θα πάνε σε περισσότερους από έναν αγιασμό....

Και μένα η κόρη μου θα είναι φέτος πρωτάκι και ο μικρός 17μηνών....Η κόρη μου δεν ξέρει να γράφει και να διαβάζει ακόμη αλλά έχει πολύ καλή επαφή με ότι αφορά προφορικό και γραπτό λόγο....αναγνωρίζει τα γράματα,εμπλέκεται στη διαδικασία της γραφής από τα χριστούγενα και προς τα δώ,ρωτά,ψάχνει,συνδυάζει,το ίδιο και με τους αριθμούς κλπ αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα με το κομάτι αυτό άμεσα εγώ.Δεν την έβαλα ποτέ να γράψει σε τετράδιο πρώτης γραφής όπως διαβάζω εδώ....η εμπλοκή της έγινε με άλλες αφορμές,κυρίως από το νηπιαγωγείο και τη βοήθησα όταν και όποτε μου το ζήτησε(πχ για να γράψει μια ευχή για μία φίλη της).Βλέποντας μας πχ να διαβάζουμε εφημερίδες ,έπαιρνε και κείνη και ξεφύλιζε,κύκλωνε τα γράμματα του ονοματός της,της ντόρας και γενικά παίζοντας με το λόγο χρησιμοποιεί όσα χρησιμοποιεί.Χωρίς να σας κουράσω θεωρώ ότι κάποια πράγματα έχουν την ώρα τους....Σκεφτήκατε πόσο βαρετό θα είναι για το παιδάκι που τα ξέρει πχ τα γράμματα να κάθεται να τα ξανακούει και να τα ξαναγράφει και τα ξανασυλλαβίζει στο σχολείο όλο το χειμώνα???γιατί απλά δεν θα ΄ναι κάτι καινούριο,δεν θα ΄ναι κάτι που βλέπει για πρώτη φορά,που θα ακούει από το δάσκαλο στο μεγάλο σχολείο,στο θρανίο και όχι στο παιχνιδιάρικο κλίμα του νηπιαγωγείου.Εγώ θέλω όλα αυτό που περιγράφω να το ζήσει έτσι, να 'ναι πρωτόγνωρο ,συναρπαστικό γιατί θα ΄ναι καινούρια τα περισσότερα που θα ακούσει και θα δεί.Να προσπαθήσει εκεί να κάνει τα νέα βήματα της....με όποιο δάσκαλο μας τύχει...και ΄ναι να βοηθήσω αν χρειαστεί αλλά όχι να εμπλακώ εγώ πριν το σχολείο.Καταλαβαίνω την αγωνία σας...μα στέκομαι ένα βήμα πιο πίσω....Εξαιρώ αν θέλετε τις περιπτώσεις που χρήζουν βοήθειας πριν την ένταξη στη σχολική αίθουσα ....αν έχει διαγνωστεί κάτι σαφώς να βοηθηθεί το παιδί.ΚΑΤ πραγματικά μου έκανε εντύπωση ότι έγραψες.Προσωπική σου επιλογή βέβαια.Δεν σε κρίνω....κατάλαβες τί εννοώ.

Στην εποχή μας δηλαδή που δεν υπήρχαν τέστ ετοιμότητας και λογοθεραπευτές κλπ δεν πήραν τις κατάληλες γνώσεις τα παιδιά της εποχής μας,δεν σπούδασαν,δεν προόδευσαν ο καθένας στον τομέα του?????Εχουμε πέσει με τα μούτρα πάνω στα τέκνα μας και θαρρώ χειρότερα παρά καλύτερα τα κάνουμε.Είμαστε υπερπροστατευτικοί σε κάθε τομέα της ζωής....τέλος πάντων....πολύ μεγάλη συζήτηση σηκώνει το θέμα.Καλή χρονιά σε όλους και κουράγιο στις μανούλες.

SOFTZ

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή μας δηλαδή που δεν υπήρχαν τέστ ετοιμότητας και λογοθεραπευτές κλπ δεν πήραν τις κατάληλες γνώσεις τα παιδιά της εποχής μας,δεν σπούδασαν,δεν προόδευσαν ο καθένας στον τομέα του?????Εχουμε πέσει με τα μούτρα πάνω στα τέκνα μας και θαρρώ χειρότερα παρά καλύτερα τα κάνουμε.Είμαστε υπερπροστατευτικοί σε κάθε τομέα της ζωής....τέλος πάντων....πολύ μεγάλη συζήτηση σηκώνει το θέμα.Καλή χρονιά σε όλους και κουράγιο στις μανούλες.

 

Πολύ καλά τα λες αλλά σ' αυτό το τελευταίο θα διαφωνήσω.

Τα παιδιά που είναι ώριμα για το σχολείο όταν ξεκινούν και δεν έχουν άλλα μαθησιακά προβλήματα, θα διαπρέψουν και θα σπουδάσουν χωρίς τη βοήθεια ειδικών σε όλες τις εποχές. Με τα υπόλοιπα τι γίνεται;

Όταν πήγαινα εγώ στο Δημοτικό θυμάμαι ένα συμμαθητή μου, τον Πέτρο που ήταν το μαύρο πρόβατο του σχολείου. Η ενσάρκωση του κακού μαθητή. Όλοι οι δάσκαλοι, οι γονείς και οι μαθητές τον έδειχναν με το δάκτυλο. "Διάβαζε να μη γίνεις σαν τον Πέτρο", "Αυτό το λάθος ούτε ο Πέτρος δεν θα το έκανε", "τεμπέλης σαν τον Πέτρο", και άλλα τέτοια εμπνευσμένα.

Οι γονείς μας είχαν φιλική σχέση και κάποιες φορές έτυχε να πάω στο σπίτι του για να τον βοηθήσω με τα μαθήματα. Και αγανακτούσα κι εγώ με τα λάθη του. Μπέρδευε το 3 με το ε. Δεν μπορούσε να ακολουθήσει την οριζόντια σειρά όταν διάβαζε ή όταν έγραφε.

Χρόνια μετά όταν μεγάλωσα και ασχολήθηκα με τα της εκπαίδευσης τον θυμήθηκα αυθόρμητα όταν έμαθα για τα σημάδια της δυσλεξίας! Ο Πέτρος πιθανόν να ήταν δυσλεκτικός, αλλά δεν μπορούμε να το πούμε με σιγουριά γιατί κανένας εκπαιδευτικός δεν ασχολήθηκε, κανένας δεν πρότεινε στους γονείς του να το ψάξουν. Απλά του κόλλησαν την ταμπέλα "τεμπέλης" και καθάρισαν.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....απλα θα ελεγα οτι θαεπρεπε ολα τα παιδακια πριν πανε πρωτη θα επρεπε να τους γινεται ενα τεστ ετοιμοτητας..και μετα ν αποφαισζεται αν πρεπει να παει η οχι στην πρωτη (εχω δει παιδακια που παρολο που ηταν το πιο μεγαλο μεσα στην ταξη...ειχε περισσοτερες δυσκολιες απ οτι ενα αλλο που ηταν το Νεομβριο..

 

νομίζω πως αυτό είναι λίγο υπερβολικό...ναι ένα τεστ που να επιτρέπει στους εκπαιδευτικούς να δουν τι ξέρουν τα παιδάκια ίσως τους βοηθούσε να κατευθύνουν το μάθημά τους καλύτερα..αλλά για να αποφασίσουν αν ένα παιδάκι πρέπει να πάει στην πρώτη;θεωρώ ότι κάτι τέτοιο θα ήταν τελείως άδικο!όλα τα παιδάκια είτε άλλο ξέρει να γράφει μόνο το όνομά του είτε άλλο ξέρει να γράφει και να διαβάζει σιγά σιγά και σταδιακά αφομοιώνονται στο σύνολο μια χαρά...γνώμη μου και συγνώμη αν διαφωνώ...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλή σας μέρα. Χτες είχαμε συνάντηση με τη δασκάλα. Η εντύπωση μου είναι ότι είναι καταπληκτική! Είμαι σίγουρη ότι θα γίνει καλή δουλειά και όλη στο σχολείο. Εδώ και μερικά χρόνια δουλευει ενα εκπαιδευτικό σύστημα που όλη η δουλειά γίνεται στο σχολείο (με αποτέλεσμα!). Εγώ στο σπίτι το μόνο που θα κάνω είναι να του διαβάζω για 20 εως 30 λεπτά κάποιο από τα βιβλία που θα φέρνει από τη δανειστική βιβλιοθήκη. Πολύ ανακουφίστηκα που δε θα πρέπει να τον διαβάζω σπίτι. Και 8 η ώρα ύπνο, το παιδί πρέπει να είναι ξεκούραστο. Νομίζω τελικά ότι ηχρονιά θα κυλήσει άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

και μένα η μεγάλη μου ξεκινάει την Παρασκευή στην πρώτη δημοτικού. Είμαι πάρα πολύ αγχωμένη και για το πως θα τα πάει στα μαθήματα αλλά και πως θα "δέσει" με την δασκάλα της και τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης που θα είναι όλα καινούρια. Βλέπετε η μικρή θα είναι η πιο μικρή από όλα τα πρωτάκια γιατί γεννήθηκε 27-12-03 και από πολλούς ακούω ότι στην αρχή λόγω ηλικίας θα δυσκολευτεί να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του δημοτικού. Η αλήθεια είναι ότι δεν φοβάμαι τόσο το αν θα μπορεί να καταλάβει τις νέες έννοιες αλλά για τον αν θα στρώνεται να διαβάζει μόνη της γιατί είναι παιδί που βαριέται εύκολα και θέλει σε ότι κι αν κάνει κάποιον δίπλα της.:| Επίσης με προβληματίζει αρκετά το αν θα κάνει φίλες και αν θα περνάει καλά τις ώρες του σχολείου. Στο νηπιαγωγείο είχε μια πολύ καλή φίλη και ήταν συνέχεια αυτοκόλλητες. Δεν ξέρω αν έχει συνειδητοποιήσει πως θα είναι το σχολείο χωρίς να έχει μαζί της την Μαρία.:roll: Τέλος ένα άλλο θέμα που με προβληματίζει είναι το πότε και το πως θα διαβάζει. Εκείνη θα γυρίζει στο σπίτι γύρω στις 2.00 ενώ εγώ μετά τις 5.00.Εάν καταφέρουμε να κάνει κάποια πράγματα μόνη της και με μερική βοήθεια της γιαγιάς της θα είμαστε ο.κ. Εάν όμως δεν μπορεί να στρωθεί θα πρέπει να γίνονται τα μαθήματα μετά τις 5.00 οπότε θα πρέπει να ξεχάσουμε τις εξωσχολικές δραστηριότητες (κολυμβητήριο, μπαλέτο και φέτος μου δήλωσε ότι θέλει να ξεκινήσει και ωδείο:shock:)

Όμως κοντός ψαλμός αλληλούια! Τα σχολεία ξεκινάνε και θα πρέπει ότι μας τύχει να το αντιμετωπίσουμε. Γιατί έχω την αίσθηση ότι από τα Χριστούγεννα θα περιμένω εναγωνίως το ερχόμενο καλοκαίρι????

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

και εμάς το ίδιο. Και από ότι μου είπαν δεν μας αφήνουν να πάμε μαζί... Οπότε την Παρασκευή το παιδάκι μου θα μπει σε ένα σχολικό που δεν θα ξέρει κανέναν, θα δει ένα σχολείο που το έχει δει μία φορά ακόμη και εκατοντάδες άλλα παιδάκια που δεν θα τα έχει συναντήσει ποτέ του. Εχθές κάναμε μία κουβένται και μου είπε κλαίγοντας ότι δεν φοβάται το διάβασμα και το γράψιμο που θα έχει, αλλά όλα αυτά τα καινούρια πράγματα που θα έχει να αντιμετωπίσει.:cry:

 

Καλημερα fraoulopoulitsa!!!!!!!!!!

Κοριτσακι μου αυτο που κανει το σχολειο σας με συνχωρεις αλλα ειναι απαραδεκτο.................

ειναι δυνατον πρωτη μερα σε καινουργιο σχολικο περιβαλλον να μην επιτρεπουν την συνοδια του γονιου?Δεμ ειπαμε να παει ολη η οικογενεια μαζι αλλα τουλαχιστον ενας απο τους δυο γονιους πρεπει να ειναι μαζι με το παιδι....

ξερουν δηλαδη τοσοσ καλα οοοοολλλλααααα τα παιδακια που ειναι σιγουρη για το πως θα τα συμπεριφερθουν και να τα αντιμετωπισουν σε καθε ειδους αντιδρασεις τους?

καλο θα ειναι να αντιδρατε σε τετοιου ειδους συστασεις απο το σχολειο ,μιας και ειναι και ιδιωτικο και τους πληρωνετε και με το παραπανο, και σιγουρα αυτο γινετε για να νοιωθουν τα παιδακια σας περισσοτερη ασφαλεια.

 

Καλη αρχη σας ευχομαι και αφου υπαρχει τετοιο καθεστως στο σχολιο σας ,καλο θα ηταν αυτες τις μερες να του μιλας συνεχεια για αυτη την πρωτη μερα και να του λες πως ολα θα πανε μια χαρα και θα τους αρεσει πολυ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή σχολική χρονιά σε όλους. Κι εμένα το αγοράκι μου θα πάει στην Α΄δημοτικού και είναι από τα μικρά (γενημμένος 20/9) από χθες που αγοράσαμε την τσάντα και την κασετίνα είναι ενθουσιασμένος αλλά εγώ έχω πολύ άγχος. Ίσως περισσότερο από τις άλλες μανούλες γιατί έχω ήδη έναν μικρούλη 2 1/2 χρονών και περιμένω τα διδυμάκια μου τον Νοέμβριο. Ελπίζω να τα καταφέρουμε!!!!

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω πως αυτό είναι λίγο υπερβολικό...ναι ένα τεστ που να επιτρέπει στους εκπαιδευτικούς να δουν τι ξέρουν τα παιδάκια ίσως τους βοηθούσε να κατευθύνουν το μάθημά τους καλύτερα..αλλά για να αποφασίσουν αν ένα παιδάκι πρέπει να πάει στην πρώτη;θεωρώ ότι κάτι τέτοιο θα ήταν τελείως άδικο!όλα τα παιδάκια είτε άλλο ξέρει να γράφει μόνο το όνομά του είτε άλλο ξέρει να γράφει και να διαβάζει σιγά σιγά και σταδιακά αφομοιώνονται στο σύνολο μια χαρά...γνώμη μου και συγνώμη αν διαφωνώ...

 

Δεν ειπα οτι αυτη την δουλεια θα την εκαναν οι εκπαιδευτικοι...αλλα ανθρωποι συγκεκριμενοι που θα οριζαν αν υπηρχε καποιο προβλημα μαθησιακο και οχι αν εχουν γνωσεις τα παιδια...ειναι κατι τελειως διαφορετικο...

Αλλιως το καταλαβες...δεν ειπα τετοιο πραγμα...σ αυτο εννοειτε οτι διαφωνω κι εγω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι αυτη την δουλεια θα την εκαναν οι εκπαιδευτικοι...αλλα ανθρωποι συγκεκριμενοι που θα οριζαν αν υπηρχε καποιο προβλημα μαθησιακο και οχι αν εχουν γνωσεις τα παιδια...ειναι κατι τελειως διαφορετικο...

Αλλιως το καταλαβες...δεν ειπα τετοιο πραγμα...σ αυτο εννοειτε οτι διαφωνω κι εγω....

 

 

ok έτσι το καταλαβαίνω...συμφωνούμε!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα fraoulopoulitsa!!!!!!!!!!

Κοριτσακι μου αυτο που κανει το σχολειο σας με συνχωρεις αλλα ειναι απαραδεκτο.................

ειναι δυνατον πρωτη μερα σε καινουργιο σχολικο περιβαλλον να μην επιτρεπουν την συνοδια του γονιου?Δεμ ειπαμε να παει ολη η οικογενεια μαζι αλλα τουλαχιστον ενας απο τους δυο γονιους πρεπει να ειναι μαζι με το παιδι....

ξερουν δηλαδη τοσοσ καλα οοοοολλλλααααα τα παιδακια που ειναι σιγουρη για το πως θα τα συμπεριφερθουν και να τα αντιμετωπισουν σε καθε ειδους αντιδρασεις τους?

καλο θα ειναι να αντιδρατε σε τετοιου ειδους συστασεις απο το σχολειο ,μιας και ειναι και ιδιωτικο και τους πληρωνετε και με το παραπανο, και σιγουρα αυτο γινετε για να νοιωθουν τα παιδακια σας περισσοτερη ασφαλεια.

 

Καλη αρχη σας ευχομαι και αφου υπαρχει τετοιο καθεστως στο σχολιο σας ,καλο θα ηταν αυτες τις μερες να του μιλας συνεχεια για αυτη την πρωτη μερα και να του λες πως ολα θα πανε μια χαρα και θα τους αρεσει πολυ!!!!!!!!!!

 

Καλό μεσημέρι σε όλες τις μανούλες. Στο σχολείο τους μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν ή ότι νομίζουν ότι για αυτούς θα είναι καλύτερο , όμως εγώ την Παρασκευή αφού τον πάρει το σχολικό θα πάρω ένα ταξάκι και πριν φτάσει ακόμη αυτός στο σχολείο εγώ θα είμαι απέξω (νομίζω και αρκετές ακόμη μαμάδες). Εγώ το παιδάκι μου πρώτη μέρα στο άγνωστο δεν το αφήνω μόνο του. Και ας τολμήσουν να μου πουν τίποτα.... 0002039F.gif

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλες τις μανούλες. Στο σχολείο τους μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν ή ότι νομίζουν ότι για αυτούς θα είναι καλύτερο , όμως εγώ την Παρασκευή αφού τον πάρει το σχολικό θα πάρω ένα ταξάκι και πριν φτάσει ακόμη αυτός στο σχολείο εγώ θα είμαι απέξω (νομίζω και αρκετές ακόμη μαμάδες). Εγώ το παιδάκι μου πρώτη μέρα στο άγνωστο δεν το αφήνω μόνο του. Και ας τολμήσουν να μου πουν τίποτα.... 0002039F.gif

 

 

σωστή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλες τις μανούλες. Στο σχολείο τους μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν ή ότι νομίζουν ότι για αυτούς θα είναι καλύτερο , όμως εγώ την Παρασκευή αφού τον πάρει το σχολικό θα πάρω ένα ταξάκι και πριν φτάσει ακόμη αυτός στο σχολείο εγώ θα είμαι απέξω (νομίζω και αρκετές ακόμη μαμάδες). Εγώ το παιδάκι μου πρώτη μέρα στο άγνωστο δεν το αφήνω μόνο του. Και ας τολμήσουν να μου πουν τίποτα.... 0002039F.gif

 

ετσι μπραβο!!!!!!!!!!

και γω στην θεση σου αυτο θα εκανα............;)

 

μονο μην εμφανιστης οπως η γατουλα γιατι μαλλον δεν θα σε βαλουν μεσα:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ετσι μπραβο!!!!!!!!!!

και γω στην θεση σου αυτο θα εκανα............;)

 

μονο μην εμφανιστης οπως η γατουλα γιατι μαλλον δεν θα σε βαλουν μεσα:lol::lol::lol:

 

Μπα, δεν έχω ούτε καν φάτσα γατούλας, μάλλον σε gonzila φέρνω μετά την πίτσα και το μιλφέιγ που έφαγα εχθές.:-(:-(:-(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπάρα μου που έχει μεγαλύτερα παιδιά, μου είπε ότι μοιράζουν και τα βιβλία με τον αγιασμό!

Να δούμε! Καλύτερα, για να φανεί και χρήσιμη η τσάντα, μην την πηγαινοφέρνουμε άδεια.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπάρα μου που έχει μεγαλύτερα παιδιά, μου είπε ότι μοιράζουν και τα βιβλία με τον αγιασμό!

Να δούμε! Καλύτερα, για να φανεί και χρήσιμη η τσάντα, μην την πηγαινοφέρνουμε άδεια.:wink:

 

Εμας στο σχολειο μας με τον αγιασμο δεν δινουν τα βιβλια..γιατι τα μισα παιδια ειναι προετοιμασμενα και τ αλλα μισα οχι...

Οποτε στο δικο μας σχολειο ..πρωτη μερα μονο αγιασμος και τους λεει την επομενη να φερουν τσαντες να παρουν βιβλια και θα μεινουν μεχρι πχ την ταδε ωρα...(συνηθως μπαινουν αμεσως στο προγραμμα..τουλαχιστον 2 χρονιες με την μεγαλη μου κορη..μεσα σε 2 μερες ειχαμε μπει κανονικα σε ρουτινα....)

 

Οποτε εξαρταται απ το σχολειο

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...