Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός πρωτότοκου και νεα εγκυμοσύνη


mia

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Η επιστροφή στη δουλειά με πλήρες ωράριο, με 40 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα από το χωριό όπου μένω πλέον έως τη δουλειά μου, η φροντίδα της μικρής και ο θηλασμός είναι λίγο δύσκολα… Ή μάλλον, για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου: ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν πίστευα ότι θα συνέχιζα να θηλάζω για 15 μήνες!!! Όμως είμαστε πλέον μακριά από το σπίτι μας, φοράμε ήδη χειμωνιάτικα από τα μέσα του Σεπτέμβρη (ναι, έχει αρκετό κρύο σε 800 υψόμετρο), μας λείπει κι ο μπαμπάς μας…

Σκεφτόμαστε με το σύζυγό μου για δεύτερο μωράκι…

 

Αλλά υπάρχουν και τα αλλά… Έχω ιστορικό 2 αποβολών, λόγω αιμορραγιών, οπότε ο θηλασμός είναι συμβατός στην περίπτωσή μου με μία νέα εγκυμοσύνη; Έχω και το γυναικολόγο, ο οποίος μου λέει ότι πρέπει να κάνω μαστογραφία όταν αποθηλάσω και πριν κάνω προσπάθεια για δεύτερη εγκυμοσύνη, ότι το στήθος δεν πρέπει να έχει γάλα για να διαβαστεί «σωστά» το αποτέλεσμα της εξέτασης (μπούρδες ή μου φαίνεται;) και με έχει λίγο φοβίσει… Τί να κάνω;

 

Λόγω του ότι προσπάθησα για να πω την αλήθεια μου να αποθηλάσω (και προσπαθώ ακόμη, αλλά η μικρή δεν δέχεται άλλο γάλα), έχουμε κρατήσει δυστυχώς μόνο δύο θηλασμούς πρωινό και βραδινό… Με έχει πιάσει και άλλο άγχος τώρα… Μήπως αυτό το γάλα δεν της είναι αρκετό; Τρώει βέβαια γιαούρτι (όχι παιδικό, μας το απαγόρευσε ρητά η παιδίατρος, «μπα, μπα!» έκανα κι εγώ από μέσα μου…) και μόλις τελειώσει το θηλασμό, τουλάχιστον τον πρωινό τρώει μετά από 1 ½ ώρα λίγο ψωμάκι που της δίνει ο μπαμπάς μου και μετά τα φρούτα της…

 

Αν γνωρίζει ή προτείνει κάποια κάτι… Κάθε συμβουλή και πρόταση ευπρόσδεκτη…

 

Καλό βράδυ, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω και το γυναικολόγο, ο οποίος μου λέει ότι πρέπει να κάνω μαστογραφία όταν αποθηλάσω και πριν κάνω προσπάθεια για δεύτερη εγκυμοσύνη, ότι το στήθος δεν πρέπει να έχει γάλα για να διαβαστεί «σωστά» το αποτέλεσμα της εξέτασης (μπούρδες ή μου φαίνεται:wink: και με έχει λίγο φοβίσει… Τί να κάνω;

 

Για ποιο πράγμα σε φόβισε;

 

Δεν κάνει αυτός τη μαστογραφία και δεν τον αφορά άμεσα.

 

Συννενοήσου με αυτόν που κάνει τη μαστογραφία. Είναι καλή ιδέα να έχεις το παιδί μαζί σου και να θηλάσεις πριν τη μαστογραφία για να είναι πιο καθαρή η εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Aglaia, η εξέταση ως εξέταση με φοβίζει περισσότερο, αλλά και το γεγονός ότι ο γυναικολόγος μου λέει ότι πρέπει "οπωσδήποτε να γίνει η μαστογραφία με τόσο θηλασμό" (Τί να πω βρε παιδί μου, είναι αυτό που λέγαμε για τα οφέλη του θηλασμού ότι προστατεύει τη μητέρα και το "στήθος" της αλλά από αυτά που κατάλαβα, δεν υπάρχει πανάκεια...). Στο μεταξύ ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί, έχει διαφορετική γνώμη, ότι δηλαδή δεν πρέπει να κάνω από τώρα μαστογραφία αλλά να περιμένουμε και μία δεύτερη εγκυμοσύνη...

 

Όπως και να έχει εγώ θέλω να ρωτήσω αν εμποδίζεται μία δεύτερη εγκυμοσύνη από το θηλασμό ή εν πάση περιπτώσει, ποιές είναι οι αντενδείξεις για θηλασμό κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης... Υπάρχει περίπτωση να εμπίπτω στην κατηγορία μιας και όπως ανέφερα είχα 2 αποβολές λόγω αιμορραγιών;

 

Προσπαθώ πάντως να αισιοδοξώ και να πω την αλήθεια, νομίζω ότι θα μπορεί και να τα καταφέρω για tandem (ή ευσεβής πόθος; όπως και να έχει θα δούμε... ) Πάντως η μικρή ακάθεκτη, το στήθος στήθος... Το πουλάκι μου...

 

Ευχαριστώ, καλό βράδυ

 

Υ: συγγνώμη για το κακογραμμένο μήνυμα... Το internet εδώ που είμαι είναι τουλάχιστον με μανιβέλα...

Link to comment
Share on other sites

,

Aglaia, η εξέταση ως εξέταση με φοβίζει περισσότερο,

 

παράλογο μεν, αλλά αν δεν θέλεις δεν την κάνεις

 

αλλά και το γεγονός ότι ο γυναικολόγος μου λέει ότι πρέπει "οπωσδήποτε να γίνει η μαστογραφία με τόσο θηλασμό"

:shock::shock::shock:

 

Τι άλλο θα ακούσω! Δηλαδή ο θηλασμός είναι ο λόγος για τον οποίο σε στέλνει να κάνεις μαστογραφία;

 

Είσαι σίγουρη ότι είναι γιατρός;:roll:

 

 

(Τί να πω βρε παιδί μου, είναι αυτό που λέγαμε για τα οφέλη του θηλασμού ότι προστατεύει τη μητέρα και το "στήθος" της αλλά από αυτά που κατάλαβα, δεν υπάρχει πανάκεια...).

 

Ο θηλασμός μειώνει τις πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου του μαστού. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Δεν τον αποτρέπει, ούτε τον καταργεί.

 

 

 

Στο μεταξύ ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί, έχει διαφορετική γνώμη, ότι δηλαδή δεν πρέπει να κάνω από τώρα μαστογραφία αλλά να περιμένουμε και μία δεύτερη εγκυμοσύνη...

Αν είσαι πάνω από 35 να κάνεις μια να σου βρίσκεται, αν δεν είσαι δεν είναι και απαραίτητη.

 

Μάλλον ο ενδοκρινολόγος σου δεν παίρνει ποσοστά από αυτούς που κάνουν τη μαστογραφία, οπότε λέει την επιστημονική άποψη.

 

 

Όπως και να έχει εγώ θέλω να ρωτήσω αν εμποδίζεται μία δεύτερη εγκυμοσύνη από το θηλασμό ή εν πάση περιπτώσει, ποιές είναι οι αντενδείξεις για θηλασμό κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης... Υπάρχει περίπτωση να εμπίπτω στην κατηγορία μιας και όπως ανέφερα είχα 2 αποβολές λόγω αιμορραγιών;

 

Αν στην εγκυμοσύνη επιτρέπεται το σεξ, επιτρέπεται και ο θηλασμός. Αυτό θα σου το πει ο γιατρός (για το σεξ) όταν μείνεις έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσάκι μου γλυκό μην αγχώνεσαι ξεκίνησα εσύ προσπάθειες και θα μείνεις έγκυος, ο θηλασμός δεν σε εμποδίζει εφόσον έχει έρθει η περίοδος. Όπως βλέπει είμαι ήδη έγκυος και σήμερα θα πάω για το πρώτο υπέρηχο ελπίζω να πάνε όλα καλά. Ο μικρός μου δεν θηλάζει πλέον όπως παλιά, δηλαδή δύο φορές την μέρα ζητάει άντε τρεις το πολύ, δεν με έχει ενοχλήσει καθόλου αυτό. Λόγω χαμηλής προγεστερόνης ξεκίνησα και utrogestan τον 100 παραδόξος ο γιατρός μου φάνηκε να είναι ενημερομένος και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για το παιδί που θηλάζει, ότι ακριβώς είδα και στο elactacia. Tώρα μαστογραφία γιατί να κάνεις; δεν βρίσκω λόγο. Αντιθέτως ο θηλασμός μας προφυλάσει για καρκίνο του στήθους. Εσύ θα αποφασίσεις. Φίλιά πολλά και μην αγχώνεσαι.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! Εμεις είμαστε στην αρχή της τεταρτης εγκυμοσύνης , μάλλον τρίτη, τέταρτη βδομάδα- από βδομάδα θα κανω δευτερη χοριακή και μετά ραντεβού για υπέρηχο. Η απορία μου είναι η εξης, μάλλον ΄λογω φόβου - !!! άχγους;;; - αλλά και γιατί λογω εγκυμοσύνης αποφασισα να την θηλάσω μέχρι να κλείσει και τον χρόνο, μείωσα τους θηλασμούς από όσους ήθελε , όποτε ήθελε- εννοείτε πρόσφερα τρεις την ώρα, περίπου 10 με 15 θηλασμούς έκανε- σε περίπου 6 το 24 ωρο, τωρα βλέπω ότι έχω λιγότερο γάλα... γιατί;;; λόγω αύτής της μειωσης θηλασμών ή θα γινόταν ουτως ή άλλως λόγω εγκυμοσύνης;;; Και δευτερον και σημαντικό οτι έπαιρνε - από συστατικα, ασβεστιο, σιδηρο κλπ το μωρό με εκεινους τους ατελειώτους θηλασμούς τώρα με τι θα τα πάιρνει;;; με το πιο λίγο γαλα που πινει ειναι ενταξει;;; πρέπει να αγχωθω ή όχι, ή να ειμαι ικανοποιημενη οτι τρεφεται εξίσιυ ικανοποιητικά και τώρα που πίνει λιγότερο γάλα;;;- Η μειωση θηλασμών έγινε τις ελευτάιες μέρες, από Δευτερα το ξεκίνησα...

τωρα θα μου πειτε μηπως κάνω τελικά τη ζωή μου πιο δυσκολη, αλλά το σκεφτηκα πολύ και είπα ότι αν πανε όλα καλά με την εγκυμοσύνη θα ειμαι ικανοποιημενη αν θηλασει η μικρή μου μέχρι τον χρόνο...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, εκ των προτέρων!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μένα!!

Χρειαζομαι τα φωτα σας!! Θα ημουν υποχρεη, αν ειχε λιγο χρονο να μου απαντησει και η Αγλαια!! Το θεμα μου ειναι το εξης (το ιδιο ερωτημα παρεθεσα και σε αλλο topic, αλλα δεν ειχα καμμια απαντηση κι ετσι το μετεφερα εδω): Θηλάζω πάνω απο 16 μηνες το πρωτο μας μωρακι.Συγκεκριμενα το θηλαζω σιγουρα πρωι-μεσημερι-βραδυ και κατα τη διαρκεια της νυχτας 1-2-3 φορες που θα ξυπνησει. Αν μου ζητησει και το απογευμα, του το δινω. Η περιοδος επεστρεψε 9 μηνες μετα τη γεννα με μεγαλη ασταθεια στην αρχη.Μετα απο 3-4 μηνες ψιλοεστρωσε. Ηδη απο τον Ιουλιο και μετα, με τη χρηση των τεστ ωορρηξιας, εντοπιζω τη ωορρηξια μου και το προσπαθουμε για 2ο νινακι (το πρωτο νινι μας το πιασαμε τον 2ο κιολας μηνα, που σημαδευαμε την ωορρηξια). Μεχρι στιγμης δεν μας εχει κατσει εγκυμοσυνη.

Πριν 15 μερες πηγα στον γυναικολογο μου για τεστ παπ και μου ειπε τα εξης: "στη διαρκεια του θηλασμου τα τεστ ωορρηξιας μπορει να δειχνουν ψευδες αποτελεσμα με την εννοια οτι ναι μεν διαβαζουν ανεβασμενη τη σχετικη ορμονη, αλλα ωστοσο δεν ωριμαζει απαραιτητα το ωαριο. Ετσι εσυ μπορει να νομιζεις οτι εχεις ωορρηξια, αλλα αυτο να μη συμβαινει. Σε περιοδο θηλασμου απο τους 10 κυκλους, μπορει οι 2 μονο να εχουν ωορρηξια. Μονο κοβοντας τελειως τον θηλασμο μπορει να επανελθει τελειως η γονιμοτητα σου. Εισαι ηδη 38 χρονων. Εστω οτι θηλαζεις 1 χρονο ακομα. Μετα ,λογω ηλικιας, θα καταστησεις πιο δυσκολη τη συλληψη. Γνωμη μου ειναι να σταματησεις το θηλασμο, για να αυξησεις τις πιθανοτητες να πιασεις γρηγορα παιδακι, και μετα το 2ο παιδακι σου θηλασε το και 7 χρονια, εγω μαζι σου ειμαι!!" .

Ταδε εφη ο γιατρος μου και ερχομαι εγω και προβληματιζομαι: δηλαδη πραγματι μπορει τζαμπα να νομιζω οτι εχω ωορρηξια αυτους τους μηνες?? Σιγουρα με προβληματιζει και μενα η ηλικια μου, γι αυτο και βαλαμε γρηγορα μπρος για 2ο νινι. Απο τη μια δε θελω να περνουν τα χρονια με τζουφιες προσπαθειες και να διακινδυνευσω να αφησω το νινι μου χωρις αδελφακι (σιγουρα αν ημουν 25 ή 30 χρονων, θα ειχα το χρονο με το μερος μου). Απο την αλλη δεν θελω με τιποτα να διακοψω το θηλασμο (αυτη την καταπληκτικη διαδικασια την απολαμβανω κι εγω και φυσικα και το μωρο μου και δε μπορω να μας την στερησω.Ουτε καν ο αντρας μου δεν μπορει να φανταστει να μην το βλεπει πια σαν εικονα).!!! Φανταζομουν απο την αρχη εναν μακροχρονιο θηλασμο και στη διαρκεια της επομενης εγκυμοσυνης και tandem!!

Βεβαια θα ηθελα να σημειωσω και το εξης: στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα και αιμορροια καποιο διαστημα και προωρες συσπασεις απο τον 6ο σχεδον μηνα, οποτε, ρωταω, θα μπορουσα με αυτο το ιστορικο να θηλαζω και στη διαρκεια της εγκυμοσυνης? Ποσο πιθανο ειναι να επαναληφθει το ιδιο μοτιβο και σε επομενη εγκυμοσυνη? (σιγουρα προτρεχω με αυτην την ερωτηση, μιας και ακομα δεν εχω καν συλλαβει).

Sorry για τα πολλα που εγραψα, αλλα προβληματιζομαι και δεν ξερω τι να κανω....Σιγουρα πολλες θηλαζουσες εχουν μεινει εγκυοι, αλλα μηπως η ηλικια μου καθιστα καπως πιο δυσκολη την ολη προσπαθεια? Ασε που σκεφτομαι οτι το να κοψω το θηλασμο, για να μεινω εγκυος, θα ειναι η πρωτη ηττα, που θα φαει το γιαβρακι μου απο το επερχομενο αδελφακι του πριν ακομα ερθει αυτο στον κοσμο !!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν ζητουσες απο τον ιατρο σου καποιες εξετασεις και επιβεβαιωνες την ωορηξια με υπερηχο να ειχες περισσοτερα στοιχεια για να αποφασισεις. Μιλαω για τις εξετασεις την 3η μερα του κυκλου στις οποιες ελεγχονται οι ορμονες για την ωρομανση των ωαριων και μια μετρηση της προλακτινης. Αν ολα αυτα ειναι φυσιολογικα συνεχιζεις και το θηλασμο και τις προσπαθιες αλλιως αποφασιζεις αναλογα με το αποτελεσμα.

Οσο για το αν θα εχεις συσπασεις μπορεις να ελπιζεις οτι δεν θα συμβει μια και τωρα ο οργανισμος σου ξερει τι πρεπει να κανει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μένα!!

Χρειαζομαι τα φωτα σας!! Θα ημουν υποχρεη, αν ειχε λιγο χρονο να μου απαντησει και η Αγλαια!! Το θεμα μου ειναι το εξης (το ιδιο ερωτημα παρεθεσα και σε αλλο topic, αλλα δεν ειχα καμμια απαντηση κι ετσι το μετεφερα εδω): Θηλάζω πάνω απο 16 μηνες το πρωτο μας μωρακι.Συγκεκριμενα το θηλαζω σιγουρα πρωι-μεσημερι-βραδυ και κατα τη διαρκεια της νυχτας 1-2-3 φορες που θα ξυπνησει. Αν μου ζητησει και το απογευμα, του το δινω. Η περιοδος επεστρεψε 9 μηνες μετα τη γεννα με μεγαλη ασταθεια στην αρχη.Μετα απο 3-4 μηνες ψιλοεστρωσε. Ηδη απο τον Ιουλιο και μετα, με τη χρηση των τεστ ωορρηξιας, εντοπιζω τη ωορρηξια μου και το προσπαθουμε για 2ο νινακι (το πρωτο νινι μας το πιασαμε τον 2ο κιολας μηνα, που σημαδευαμε την ωορρηξια). Μεχρι στιγμης δεν μας εχει κατσει εγκυμοσυνη.

Πριν 15 μερες πηγα στον γυναικολογο μου για τεστ παπ και μου ειπε τα εξης: "στη διαρκεια του θηλασμου τα τεστ ωορρηξιας μπορει να δειχνουν ψευδες αποτελεσμα με την εννοια οτι ναι μεν διαβαζουν ανεβασμενη τη σχετικη ορμονη, αλλα ωστοσο δεν ωριμαζει απαραιτητα το ωαριο. Ετσι εσυ μπορει να νομιζεις οτι εχεις ωορρηξια, αλλα αυτο να μη συμβαινει. Σε περιοδο θηλασμου απο τους 10 κυκλους, μπορει οι 2 μονο να εχουν ωορρηξια. Μονο κοβοντας τελειως τον θηλασμο μπορει να επανελθει τελειως η γονιμοτητα σου. Εισαι ηδη 38 χρονων. Εστω οτι θηλαζεις 1 χρονο ακομα. Μετα ,λογω ηλικιας, θα καταστησεις πιο δυσκολη τη συλληψη. Γνωμη μου ειναι να σταματησεις το θηλασμο, για να αυξησεις τις πιθανοτητες να πιασεις γρηγορα παιδακι, και μετα το 2ο παιδακι σου θηλασε το και 7 χρονια, εγω μαζι σου ειμαι!!" .

Ταδε εφη ο γιατρος μου και ερχομαι εγω και προβληματιζομαι: δηλαδη πραγματι μπορει τζαμπα να νομιζω οτι εχω ωορρηξια αυτους τους μηνες?? Σιγουρα με προβληματιζει και μενα η ηλικια μου, γι αυτο και βαλαμε γρηγορα μπρος για 2ο νινι. Απο τη μια δε θελω να περνουν τα χρονια με τζουφιες προσπαθειες και να διακινδυνευσω να αφησω το νινι μου χωρις αδελφακι (σιγουρα αν ημουν 25 ή 30 χρονων, θα ειχα το χρονο με το μερος μου). Απο την αλλη δεν θελω με τιποτα να διακοψω το θηλασμο (αυτη την καταπληκτικη διαδικασια την απολαμβανω κι εγω και φυσικα και το μωρο μου και δε μπορω να μας την στερησω.Ουτε καν ο αντρας μου δεν μπορει να φανταστει να μην το βλεπει πια σαν εικονα).!!! Φανταζομουν απο την αρχη εναν μακροχρονιο θηλασμο και στη διαρκεια της επομενης εγκυμοσυνης και tandem!!

Βεβαια θα ηθελα να σημειωσω και το εξης: στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα και αιμορροια καποιο διαστημα και προωρες συσπασεις απο τον 6ο σχεδον μηνα, οποτε, ρωταω, θα μπορουσα με αυτο το ιστορικο να θηλαζω και στη διαρκεια της εγκυμοσυνης? Ποσο πιθανο ειναι να επαναληφθει το ιδιο μοτιβο και σε επομενη εγκυμοσυνη? (σιγουρα προτρεχω με αυτην την ερωτηση, μιας και ακομα δεν εχω καν συλλαβει).

Sorry για τα πολλα που εγραψα, αλλα προβληματιζομαι και δεν ξερω τι να κανω....Σιγουρα πολλες θηλαζουσες εχουν μεινει εγκυοι, αλλα μηπως η ηλικια μου καθιστα καπως πιο δυσκολη την ολη προσπαθεια? Ασε που σκεφτομαι οτι το να κοψω το θηλασμο, για να μεινω εγκυος, θα ειναι η πρωτη ηττα, που θα φαει το γιαβρακι μου απο το επερχομενο αδελφακι του πριν ακομα ερθει αυτο στον κοσμο !!:mrgreen:

 

Ο θηλασμός είναι μια συγκλονιστική εμπειρία...κάτι μοναδικό που κάνει την γυναίκα να νιώθει 100% γυναίκα..το ξέρεις καλά αυτό γιατί το ζεις 16μήνες.Εγώ θηλάζω 7 μήνες και θα θηλάζω για όσο θέλει το παιδί μου.Τώρα στη περίπτωση σου ο γιατρός σου καλά έκανε και σε ενημέρωσε για να ξέρεις που βαδίζεις.Απο τη μια έχει δίκιο δλδ με τον θηλασμό μειώνεται η γονιμότητα στη γυναίκα σίγουρα όμως ξέρουμε γυναίκες που ενώ θήλαζαν έχουν συλλάβει.Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω επειδή θέλεις να κάνεις δεύτερο παιδί και είσαι ήδη 38 χρονών σκέψου αυτά που σου είπε ο γιατρός σου.Εγώ θα πρότεινα να μην κόψεις τελείως τον θηλασμό αλλά να ελαττώσεις τουλάχιστον τα γεύματα ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες να κάνεις ωορρηξία.Βλέποντας και κάνοντας.Αν περάσει ένα 6μηνο και δεν δεις αποτέλεσμα τότε..το χρέος σου το έχεις κάνει και με το παραπάνω σαν μητέρα...φρόντισε να ξαναγίνεις μάνα αφού αυτό θέλεις και θα ζήσεις ξανά το μεγαλείο του θηλασμού..μην στεναχωριέσαι αν χρειαστεί να κόψεις τον θηλασμό για να μείνεις έγκυος..νομίζω θα μετανιώσεις περισσότερο αν δεν κάνεις άλλο παιδί παρά αν κόψεις τον θηλασμό.Εγώ να σου ευχηθώ να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα και τον άλλο μήνα να είσαι έγκυος και να θηλάζεις και τους 9μήνες της εγκυμοσύνης.Think positive!!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Mmdad και black rose, σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας!! Θα τις λαβω σοβαρα υποψη μου.Το think positive το εχω πολυ: σκεφτομαι πως αφου στην πρωτη εγκυμοσυνη ηρθαν τα πραγματα ακριβως οπως τα ηθελα (συντομη συλληψη,φυσιολογικη γεννα, χωρις επισκληριδιο, θηλασμος), γιατι να μην ερθουν ετσι και στη δευτερη εγκυμοσυνη!!! Αν παντως περασει καιρος και δεν...., τοτε ισως να πρεπει να αναθεωρησω, γιατι σιγουρα, black rose,θα με στενοχωρησει περισσοτερο το να μην κανω κι αλλο νινακι. Thanks παντως για τον χρονο σας......:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
βρε κορίτσια, εμένα αυτό που μου φαίνεται το πιο δύσκολο, είναι πώς κόβεις ανώδυνα και σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα το θηλασμό σε ένα παιδί ανω του έτους????

Ένα παιδί που σου τραβάει την μπλούζα, που διεκδικεί αυτό που θέλει???

Δεν ξέρω, ισως να προβληματίζομαι υπερβολικά, αλλά θέλω σιγα σιγα δευτερο παιδάκι, ωστόσο δεν θέλω να στερήσω την χαρά και απολαυση του θηλασμού από τον γιο μου. Η αλήθεια είναι ότι παρά το ότι είναι 15,5 μηνών δείχνει να το θέλει περισσότερο από ποτέ....

 

Ο αποθηλασμός ειδικά αν το θέλει το μωράκι είναι επωδυνος και για τη μαμά και για το μωρό. Εμάς μας πήρε 1 εβδομάδα. Το πρώτο μας μωρό 16 μηνων και εγω 2 μηνών έγκυος με τρομερούς εμετούς και αφυδάτωση, δε μπορούσα ούτε να με πλησιάσει για θηλασμό. Στεναχωρήθηκα όμως πάρα πολύ και ακόμη το σκέφτομαι γιατι του αρεσε πολύ. Προσπαθούσαμε με το μπιμπερό και την τελευταια φορα το πηρε ήπιε το γαλα και κοιμηθηκε, δεν ξαναζητησε παρά μόνο όταν θήλαζα το μωράκι και μάλιστα δεν ήξερε πώς να θηλάσει και μου έκανε εντύπωση κάτι που έκανε τόσο καιρό δεν το θυμόταν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μένα!!

Χρειαζομαι τα φωτα σας!! Θα ημουν υποχρεη, αν ειχε λιγο χρονο να μου απαντησει και η Αγλαια!! Το θεμα μου ειναι το εξης (το ιδιο ερωτημα παρεθεσα και σε αλλο topic, αλλα δεν ειχα καμμια απαντηση κι ετσι το μετεφερα εδω): Θηλάζω πάνω απο 16 μηνες το πρωτο μας μωρακι.Συγκεκριμενα το θηλαζω σιγουρα πρωι-μεσημερι-βραδυ και κατα τη διαρκεια της νυχτας 1-2-3 φορες που θα ξυπνησει. Αν μου ζητησει και το απογευμα, του το δινω. Η περιοδος επεστρεψε 9 μηνες μετα τη γεννα με μεγαλη ασταθεια στην αρχη.Μετα απο 3-4 μηνες ψιλοεστρωσε. Ηδη απο τον Ιουλιο και μετα, με τη χρηση των τεστ ωορρηξιας, εντοπιζω τη ωορρηξια μου και το προσπαθουμε για 2ο νινακι (το πρωτο νινι μας το πιασαμε τον 2ο κιολας μηνα, που σημαδευαμε την ωορρηξια). Μεχρι στιγμης δεν μας εχει κατσει εγκυμοσυνη.

Πριν 15 μερες πηγα στον γυναικολογο μου για τεστ παπ και μου ειπε τα εξης: "στη διαρκεια του θηλασμου τα τεστ ωορρηξιας μπορει να δειχνουν ψευδες αποτελεσμα με την εννοια οτι ναι μεν διαβαζουν ανεβασμενη τη σχετικη ορμονη, αλλα ωστοσο δεν ωριμαζει απαραιτητα το ωαριο. Ετσι εσυ μπορει να νομιζεις οτι εχεις ωορρηξια, αλλα αυτο να μη συμβαινει. Σε περιοδο θηλασμου απο τους 10 κυκλους, μπορει οι 2 μονο να εχουν ωορρηξια. Μονο κοβοντας τελειως τον θηλασμο μπορει να επανελθει τελειως η γονιμοτητα σου. Εισαι ηδη 38 χρονων. Εστω οτι θηλαζεις 1 χρονο ακομα. Μετα ,λογω ηλικιας, θα καταστησεις πιο δυσκολη τη συλληψη. Γνωμη μου ειναι να σταματησεις το θηλασμο, για να αυξησεις τις πιθανοτητες να πιασεις γρηγορα παιδακι, και μετα το 2ο παιδακι σου θηλασε το και 7 χρονια, εγω μαζι σου ειμαι!!" .

Ταδε εφη ο γιατρος μου και ερχομαι εγω και προβληματιζομαι: δηλαδη πραγματι μπορει τζαμπα να νομιζω οτι εχω ωορρηξια αυτους τους μηνες?? Σιγουρα με προβληματιζει και μενα η ηλικια μου, γι αυτο και βαλαμε γρηγορα μπρος για 2ο νινι. Απο τη μια δε θελω να περνουν τα χρονια με τζουφιες προσπαθειες και να διακινδυνευσω να αφησω το νινι μου χωρις αδελφακι (σιγουρα αν ημουν 25 ή 30 χρονων, θα ειχα το χρονο με το μερος μου). Απο την αλλη δεν θελω με τιποτα να διακοψω το θηλασμο (αυτη την καταπληκτικη διαδικασια την απολαμβανω κι εγω και φυσικα και το μωρο μου και δε μπορω να μας την στερησω.Ουτε καν ο αντρας μου δεν μπορει να φανταστει να μην το βλεπει πια σαν εικονα).!!! Φανταζομουν απο την αρχη εναν μακροχρονιο θηλασμο και στη διαρκεια της επομενης εγκυμοσυνης και tandem!!

Βεβαια θα ηθελα να σημειωσω και το εξης: στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα και αιμορροια καποιο διαστημα και προωρες συσπασεις απο τον 6ο σχεδον μηνα, οποτε, ρωταω, θα μπορουσα με αυτο το ιστορικο να θηλαζω και στη διαρκεια της εγκυμοσυνης? Ποσο πιθανο ειναι να επαναληφθει το ιδιο μοτιβο και σε επομενη εγκυμοσυνη? (σιγουρα προτρεχω με αυτην την ερωτηση, μιας και ακομα δεν εχω καν συλλαβει).

Sorry για τα πολλα που εγραψα, αλλα προβληματιζομαι και δεν ξερω τι να κανω....Σιγουρα πολλες θηλαζουσες εχουν μεινει εγκυοι, αλλα μηπως η ηλικια μου καθιστα καπως πιο δυσκολη την ολη προσπαθεια? Ασε που σκεφτομαι οτι το να κοψω το θηλασμο, για να μεινω εγκυος, θα ειναι η πρωτη ηττα, που θα φαει το γιαβρακι μου απο το επερχομενο αδελφακι του πριν ακομα ερθει αυτο στον κοσμο !!:mrgreen:

 

Καπως έτσι ήμουν κι εγω. Αδιαθέτησα μετα από 9 μήνες αφού γέννησα και μετα από 4 μήνες καταφεραμε πάλι εγκυμοσύνη.Εγώ είχα αγχωθεί ότι δε μπορω να κάνω δεύτερο, αλλά ισχύει ότι υπάρχουν ανωορρηκτικοι (το εγραψα καλά :)) κύκλοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εμεινα εγκυος στο 2ο παιδι μου οταν ο μεγαλος ηταν 14 μηνων και θηλαζε και θηλαζει ακομα. Οταν αδιαθετησα ρωτησα τον γιατρο μου αυτολεξη: "Τωρα δηλ. ειμαι γονιμη ξανα?" και αυτος μου απαντησε: "ναι, κανονικα". Τελικα, τι ισχυει αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Σε περιοδο θηλασμου απο τους 10 κυκλους, μπορει οι 2 μονο να εχουν ωορρηξια.

Τόση ακρίβεια;

Σίγουρα δεν γίνεται να υπολογιστεί έτσι και σίγουρα σε κάθε μητέρα είναι πολύ διαφορετικό.

 

Μονο κοβοντας τελειως τον θηλασμο μπορει να επανελθει τελειως η γονιμοτητα σου.

Ούτε αυτό ισχύει. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και υπάρχουν πάρα πολλές μητέρες που θηλάζουν και είναι εντελώς γόνιμες από τις 40 ημέρες.

 

Το να τα λέει όλα αυτά ο γιατρός με τόση βεβαιότητα χωρίς καν να έχει δει πρόσφατες ορμονικές εξετάσεις, σημαίνει ότι αυτά που λέει μόνο αξιόπιστα δεν είναι.

 

Εισαι ηδη 38 χρονων. Εστω οτι θηλαζεις 1 χρονο ακομα. Μετα ,λογω ηλικιας, θα καταστησεις πιο δυσκολη τη συλληψη. Γνωμη μου ειναι να σταματησεις το θηλασμο, για να αυξησεις τις πιθανοτητες να πιασεις γρηγορα παιδακι, και μετα το 2ο παιδακι σου θηλασε το και 7 χρονια, εγω μαζι σου ειμαι!!" .

Οι επίσημοι φορείς που υποστηρίζουν το θηλασμό λένε ότι προτεραιότητα δίνουμε στο παιδί που ήδη υπάρχει και όχι σε ένα πιθανό έμβρυο.

Βεβαια θα ηθελα να σημειωσω και το εξης: στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα και αιμορροια καποιο διαστημα και προωρες συσπασεις απο τον 6ο σχεδον μηνα, οποτε, ρωταω, θα μπορουσα με αυτο το ιστορικο να θηλαζω και στη διαρκεια της εγκυμοσυνης?

κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά, η προσέγγιση είναι βλέποντας και κάνοντας.

 

Ποσο πιθανο ειναι να επαναληφθει το ιδιο μοτιβο και σε επομενη εγκυμοσυνη?

Κανείς δεν γνωρίζει, δεν έχει γίνει κάποια συστηματική μελέτη σε μεγάλο δείγμα που να δίνει αξιόπιστα στοιχεία.

 

Σιγουρα πολλες θηλαζουσες εχουν μεινει εγκυοι, αλλα μηπως η ηλικια μου καθιστα καπως πιο δυσκολη την ολη προσπαθεια?

Τα στατιστικά δεν έχουν καμία σημασία για σένα. Μόνο το δικό σου ορμονικό προφίλ επηρεάζει τη δική σου γονιμότητα. Μπορείς να κάνεις εξετάσεις και να δεις τα επίπεδα των ορμονών για να εκτιμηθεί η γονιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Οι επίσημοι φορείς που υποστηρίζουν το θηλασμό λένε ότι προτεραιότητα δίνουμε στο παιδί που ήδη υπάρχει και όχι σε ένα πιθανό έμβρυο.

 

Ο οικογενειακός προγραμματισμός δεν είναι θέμα επίσημων φορέων, τουλάχιστον στις δημοκρατικές κοινωνίες.

Με τα υπόλοιπα συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο οικογενειακός προγραμματισμός δεν είναι θέμα επίσημων φορέων, τουλάχιστον στις δημοκρατικές κοινωνίες.

Με τα υπόλοιπα συμφωνώ.

 

Δεν παρεμβαίνουν στον οικογενειακό προγραμματισμό αλλά προσπαθούν να διασφαλίσουν την υγεία των παιδιών, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

 

Η λογική τους είναι ότι η διακοπή του θηλασμού δεν διασφαλίζει ούτε τη σύλληψη ούτε τη συνέχιση της κύησης αν υπάρχει σύλληψη, αλλά βάζει σε πιθανό κίνδυνο την υγεία του παιδιού που ήδη υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα τον γιο μου τον Μάρτιο του 2009. Είδα περίοδο μια φορά μόνο, τον Αυγουστο του 2009. Τον Δεκέμβριο του 2009 ανακαλύπτω ότι ήμουν έγκυος 8 εβδομάδων. Συνέχισα να θηλάζω τον μικρό μου μέχρι τον Μάιο του 2010 (6 μηνών έγκυος), αποθήλασε από μόνος του, εγώ είχα σκοπο για ταντεμ. Είμαι 36 χρονών.

Οπως καταλαβαίνεις, όλα είναι πιθανά... :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μπορείς να κάνεις εξετάσεις και να δεις τα επίπεδα των ορμονών για να εκτιμηθεί η γονιμότητα.

Σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας!! Εξακολουθουν ο προσπαθειες μας να ειναι ακαρπες, παρα τα θετικοτατα τεστ ωορρηξιας καθε μηνα:-(:sad::-(. Που θα παει.....θα κατσει...

Αγλαια, οταν λες για ορμονικες εξετασεις, τί ακριβως εξεταζεται? ποιες ορμονες περα απο, φανταζομαι, την προλακτινη?

Επισης στο θηλασμο δεν ειμαστε αυτο το "μονο πρωι και βραδυ". Το μωρο μου θηλαζει:

1) το μεσημερι πριν και μετα τον υπνο του

2)με κυνηγαει και το απογευμα για μια ακομα φορα

3)το βραδυ για να κοιμηθει και

4)μεσα στη νυχτα δυο-τρεις φορες εκτος αν εχει ζορι οπως χθες, που ξυπνησε και θηλασε 5 φορες!!!

5) Το πρωι εξαρταται:φευγω για δουλεια στις 7:15, οποτε εννοειται πως δεν το ξυπναω για να θηλασει,ακομα κι αν η τελευταια του φορα ηταν στις 3. Τον θηλαζω μονο αν ξυπνησει μονος του κατα τις 6:30

Τα σαβατοκυριακα ομολογω πως το ριχνουμε λιγο εξω:)

Θεωρειτε οτι αν αραιωνα το προγραμμα αυτο, θα μπορουσα να αυξησω ισως τη γονιμοτητα μου ή δεν παιζει ρολο αυτο?

Αν ναι,πως να το κανω που ο σατυρος εχει τα χερια του συνεχεια χωμενα στην μπλουζα μου, μολις με δει να οριζοντιωνομαι ή να καθομαι απλα??:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μπορείς να κάνεις εξετάσεις και να δεις τα επίπεδα των ορμονών για να εκτιμηθεί η γονιμότητα.

Τελικά έκανα τις ακόλουθες εξετάσεις, που μου τις έγραψε ενδοκρινολόγος, και είχα τα εξής αποτελέσματα:

- προλακτίνη 18.3 φυσιολογικές τιμές 2.8-29.2

- κορτιζόλη 17.4 φυσιολογικές τιμές 6.2-19.4

- ινσουλίνη 6.8 φυσιολογικές τιμές 4.0-25

 

Ειναι οκ με αυτες τις ορμονες, που ηλεγξα ή θα επρεπε να ελεγχω και καποια αλλη σημαντικη???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια θα ηθελα τη βοηθεια σας σας παρακαλω για κατι.εαν δει και η Αγλαια παρακαλω θα ηθελα κ την δικη της αποψη.θηλαζω εδω και 1 χρονο σχεδον τον μικρο μου γιο.στους 9 μηνες μου ηρθε περιοδος η οποια δεν εχει σταθεροποιηθει ακομη.θελω πολυ να βαλω μπρος για νεα εγκυμοσυνη ομως εχω το εξης θεμα...ο μικρος μου απο 1 μηνος εχει αλλεργια σε γαλακτοκομικα,αυγο σογια ...εγω κανω απο τοτε αποχη και ειμαστε πολυ καλα οσο εγω αποφευγω οτι τον πειραζει...ο μικρος μου αν κ καλος στο βαρος,ειναι πολυ πισω στις στερεες τροφες ,τρωει μονο φρουτα ,και θηλαζει φουλ,οσο κ οποτε θελει.εαν τωρα επιχειρησω να μεινω εγκυος και το καταφερω,φοβαμαι μην μειωθει η σταματησει το γαλα μου το οποιο ειναι η κυρια πηγη τροφης του κι αν συμβει αυτο με τι θα αντικαταστησει το μητρικο γαλα του??? προβληματιζομαι γιατι δεν θελω αλλα ουτε και πρεπει να αποθηλασει ο μικρος ακομη.τι με συμβουλευετε?να περιμενω μεχρι να αποθηλασει μονος του κ μεχρι να υποχωρησει η αλλεργια εντελως?σας ευχαριστω θα το εκτιμουσα πολυ να μου απαντησετε...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι αν συμβει αυτο με τι θα αντικαταστησει το μητρικο γαλα του???

δεν υπάρχει κάτι για να το αντικαταστήσει

τα υποκατάστατα που κυκλοφορούν έχουν αρκετά δυσάρεστη γεύση και δεν θα τα δεχθεί σε αυτή την ηλικία

 

τι με συμβουλευετε?

να περιμενω μεχρι να αποθηλασει μονος του κ μεχρι να υποχωρησει η αλλεργια εντελως?

Αυτή είναι μια απόφαση που πρέπει να την πάρεις μόνη σου. Γνωρίζεις όλες τις παραμέτρους, όχι μόνο την αλλεργία αλλά και όλα όσα καθορίζουν τον οικογενειακό προγραμματισμό, τις ζυγίζεις και βλέπεις τι είναι πιο σημαντικό για σένα.

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει ότι είναι καλό να δίνουμε προτεραιότητα στο παιδί που ήδη υπάρχει. Επίσης για να έχει το κάθε παιδί τη φροντίδα που χρειάζεται, συστήνει να υπάρχει απόσταση των γεννήσεων 3-4 χρόνια.

Όμως υπάρχουν ιδιαίτερες παράμετροι σε κάθε οικογένεια που καθορίζουν τον οικογενειακό προγραμματισμό και αυτές είναι που έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Αγλαια για την απαντηση σου...

παντως Θα ηθελα πολυ σε περιπτωση νεας εγκυμοσυνης να θηλαζα και τα δυο μου παιδακια ταυτοχρονα, το μονο μου θεμα ειναι η μειωση η διακοπη του γαλακτος στους προχωρημενους μηνες.εαν αυτο δεν συνεβαινε πραγματικα δεν θα το σκεφτομουν καθολου...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Αγλαια για την απαντηση σου...

παντως Θα ηθελα πολυ σε περιπτωση νεας εγκυμοσυνης να θηλαζα και τα δυο μου παιδακια ταυτοχρονα, το μονο μου θεμα ειναι η μειωση η διακοπη του γαλακτος στους προχωρημενους μηνες.εαν αυτο δεν συνεβαινε πραγματικα δεν θα το σκεφτομουν καθολου...

 

Σε καταλαβαίνω.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα συμβεί.

Όπως θα δεις από τις μητέρες που θηλάζουν στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κάποιες έχουν αρκετό γάλα μέχρι που γενάνε το δεύτερο ενώ άλλες βλέπουν σημαντική μείωση μετά τον 4ο μήνα ή αργότερα.

Επίσης κάποια μωρά θηλάζουν και το πρωτόγαλα ενώ άλλα όχι.

 

Για να είσαι σίγουρη για τη διατροφή του, θα έλεγα να περιμένεις λίγο μέχρι το παιδάκι σου να μπορεί να τρώει περισσότερες στερεές τροφές, έτσι αν μειωθεί το γάλα να έχει εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα συμβεί.

Όπως θα δεις από τις μητέρες που θηλάζουν στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κάποιες έχουν αρκετό γάλα μέχρι που γενάνε το δεύτερο ενώ άλλες βλέπουν σημαντική μείωση μετά τον 4ο μήνα ή αργότερα.

Επίσης κάποια μωρά θηλάζουν και το πρωτόγαλα ενώ άλλα όχι.

 

Για να είσαι σίγουρη για τη διατροφή του, θα έλεγα να περιμένεις λίγο μέχρι το παιδάκι σου να μπορεί να τρώει περισσότερες στερεές τροφές, έτσι αν μειωθεί το γάλα να έχει εναλλακτικές.

 

Σε ευχαριστω πολυ και παλι!!!:-D

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...