Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ειμαι εγκυος και θηλαζω ακομα το 18 μηνων αγορι μου


Recommended Posts

κοριτσια , :wink:

ηρεμα!!!

ευχαριστω για της συμβουλες σας ........ αλλα αποφασισα να το σταματισω το θηλαζω......αλλα πως ειναι το θεμα........ο ανδρουλης μου ειναι 18μηνων και τον εχω θηλασει αποκλειστικα, πιστευω εχω κανει το καλο μου σαν μητερα.....τωρα ομως πιστεω το σωμα μου πρεπει να συγκεντρωθει στο μωρακι που μεγαλωνη μεσα μου......και τον ανδρουλη μου θα του προσφερο αλλιως. ε?

τι λετε?

 

απλα τωρα πρεπει να βρω τροπο πως θα πει αλλο γαλα, και τι θα κανω τα βραδια οταν θελει γαλα απο στηθος......τον αφηνω να κλαει μεσα στη νυχτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια , συγνωμη αλλα ανοιξα θεμα 3 φορες γιατι εχω ανχωθη......

και δεν ξερο τι να κανω τωρα που πλεον αποφασισα να το σταματησα.......

ο παιδιατρος μου μου ειπε να σταματησω γιατι προκαλει συσπασει μητρας.......

ασσε ο γυναικολος μονο που δεν με αβρισε που θηλαζω ακομα!!! μου ειπε οτι επρε να ειχα σταματησει απο 7 μηνων και δεν προσφερει τιποτα!!!!

 

οκ τωρα που αποφασισα οτι θα σταματησω.......οταν θελει να κοιμηθει ....πως θα τον κοιμηζω που εχει μαθει μονο στηθος........

και οταν ξυπναει στη διαρκεια του βραδιου?????

γαλα πιστευο καποια στιγμη θα πει......καποια στιγμη!!!

 

σορρη κοριτσια, σας ζαλισα ....σορρη αλλα χαλαρωνο που τα διαβαζω......

σορρη!!!

το μπνο αν μπορειτε να μου πειτε τωρα τη να κανω με το γαλα , και τα βραδια που θα θελει γαλα!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω να σου δωσω σημβουλη .....δικο σου παιδι κανε οτι θες και οτι αντεχεις .

το μονο που θελω να σου πω πανω στο πρωτο ποστ σου κιλα μην περιμενεις να χασεις τωρα που εισαι εγκυος ...αν αυτο ειναι το ζητουμενο δεν χανεις τωρα ακομα και να κοψεις τον θηλασμο .

ευχομαι να εχει ενα οσο γινετε μαλακο αποθηλασμο ......καποια πραγματα πρεπει να κοβοβτε με τροπο για να ειναι καλα το παιδι και ψυχολογικα .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια , συγνωμη αλλα ανοιξα θεμα 3 φορες γιατι εχω ανχωθη......

και δεν ξερο τι να κανω τωρα που πλεον αποφασισα να το σταματησα.......

ο παιδιατρος μου μου ειπε να σταματησω γιατι προκαλει συσπασει μητρας.......

ασσε ο γυναικολος μονο που δεν με αβρισε που θηλαζω ακομα!!! μου ειπε οτι επρε να ειχα σταματησει απο 7 μηνων και δεν προσφερει τιποτα!!!!

 

οκ τωρα που αποφασισα οτι θα σταματησω.......οταν θελει να κοιμηθει ....πως θα τον κοιμηζω που εχει μαθει μονο στηθος........

και οταν ξυπναει στη διαρκεια του βραδιου?????

γαλα πιστευο καποια στιγμη θα πει......καποια στιγμη!!!

 

σορρη κοριτσια, σας ζαλισα ....σορρη αλλα χαλαρωνο που τα διαβαζω......

σορρη!!!

το μπνο αν μπορειτε να μου πειτε τωρα τη να κανω με το γαλα , και τα βραδια που θα θελει γαλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αποφάσισες να σταματήσεις (για μένα λάθος αποφαση) καλύτερα να το κάνεις σταδιακά...

Αν θες διάβασε αυτό:

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/416-apogalaktismos.html

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αθανασια μου επειδη προσφατα τα περασα ολα αυτα δεν ειναι τιποτα το δυσκολο!και μενα μου φαινοταν ακατορθωτο,αλλα δεν θα ηθελα να σε συμβουλεψω και να δω παλι αλλες αντιδρασεις,ετσι κ αλλιως καθε παιδακι ειναι διαφορετικο!

ο δικος μου παντως πλεον πινει ολα τα γαλατα χωρις καμια δυσκολια και εγω που 13 μηνες 2 ωρες συνεχομενα δεν ειχα κοιμηθει επιτελουσ κοιμαμαι το βραδυ!

καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι και καλα να εισαι να θηλασεις το επομενο παιδακι σου οσο θες!

 

Δωρα-Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γυναικολογος μου ΔΕΝ μου ειπαι τιποτα ,ισα ισα που μου ειπαι ΜΠΡΑΒΟ !!!και οτι αυτες οι συσπασεις ΔΕΝ πειραζουν .

δεν μπορει να αποθηλασει ομαλα ενα μωρο απο την μια μερα στην αλλη ετσι γιατι το θελει ενας γυναικολογος που δεν εχει ιδεα απο θηλασμο (ακου εκει 7 μηνες ,μονο αυτο τα λεει ολλα!!!) θα πληγωσεις για παντα το παιδι σου ,ενας βιαιος αποθηλασμος κανει πολυ κακο στην ψυχουλα του .η συμβουλη μου ειναι ψαξε και ενημεροσου και μαθε ...οχι μονο για σενα αλλα για το παιδι σου .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εμπειρια δεν εγω...θηλαζουμε ακομα.Αν ομως ημουν στη θση σου ....και δεδομενης της αποφασης που πηρες...θα προσπαθουσα να σταματησω οσο το δυνατον πιο ανωδυνα.Ξκινα να κοβεις σιγα σιγα τους ημερησιους θηλασμους...το βραδυ αστον να θηλαζει αλλα προσπαθησε να βρειτε σιγα σιγα εναν αλλο τροπο να κοιμαται.Κοιτα μη σε βαλει ο γιατρος να το κοψεις αποτομα....σιγα σιγα...δωσε χρονο και στο παιδακι να προσαρμοστει.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζω απλά ότι ο όρος ναζί δεν πήγαινε σε εσένα, δεν πήγαινε σε καμμία συγκεκριμένα.

 

Τον όρο ναζί τον εχω κλέψει από ένα άρθρο (Παλλλλλλλλλλλλλλλλλ σε εσένα το είχα παραθέσει, αν το βρεις δωστο μου πλιζζζζζζζζζζζ) και αναφέρεται στις θηλάζουσες μανούλες που με ευκολία αφορίζουν της μη.

 

Σας το έφερα κυρία μου οριστε....:cool:

 

http://www.babble.com/CS/blogs/strollerderby/archive/2009/02/09/5-Things-That-Make-You-a-Breastfeeding-Nazi-And-5-Things-That-Dont.aspx

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο γυναικολογος μου ΔΕΝ μου ειπαι τιποτα ,ισα ισα που μου ειπαι ΜΠΡΑΒΟ !!!και οτι αυτες οι συσπασεις ΔΕΝ πειραζουν .

δεν μπορει να αποθηλασει ομαλα ενα μωρο απο την μια μερα στην αλλη ετσι γιατι το θελει ενας γυναικολογος που δεν εχει ιδεα απο θηλασμο (ακου εκει 7 μηνες ,μονο αυτο τα λεει ολλα!!!) θα πληγωσεις για παντα το παιδι σου ,ενας βιαιος αποθηλασμος κανει πολυ κακο στην ψυχουλα του .η συμβουλη μου ειναι ψαξε και ενημεροσου και μαθε ...οχι μονο για σενα αλλα για το παιδι σου .

 

Θα πω πάλι κάτι που λέω συχνότατα: Με εκπλήσσει η ευκολία με την οποία οι γιατροί (κάθε ειδικότητας) συστήνουν αποθηλασμό ως λύση ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!! Δεν τους πιστεύω πια....

 

Αλλο να είναι επιλογή της μητέρας και άλλο να κόβεις από τη μία μέρα στην άλλη ένα πλήρως λειτουργικό θηλασμό χωρίς ουσιαστικό λόγο. Και μόνο αυτό το 7 μήνες που είπε στα μάτια μου τον κατατάσσει στους "φανατικούς του αποθηλασμού"....

 

 

Μήπως η φίλη μας πρέπει να το ψάξει λίγο;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συσπάσεις και προβλήματα δεν έχουν όλες οι γυναίκες που είναι έγκυες και θηλάζουν. Εφόσον όμως αποφάσισες να ακούσεις τους "ειδικούς" που λένε ότι το γάλα δεν προσφέρει τίποτα μετά τον 7ο μήνα, πήγαινε στην ενότητα του αποθηλασμού και σίγουρα θα βρεις απαντήσεις.

Συμφωνώ με την προλαλήσαντα να γίνει σταδιακά. Αυτό είναι σημαντικό και για σένα (ώστε να μην πάθει ζημιά το στήθος σου) και για το μωρό (για την ψυχολογία του). Βάλε το σιγά σιγά να δοκιμάζει ξένο γαλά για να δεις ποιο θα του αρέσει και κόβε σταδιακά θηλασμούς. Θεωρώ ότι ο θηλασμός πριν το βραδυνό ύπνο είναι ο πιο δύσκολος και άρα ο τελευταίος που θα κοπεί.

Η κουμπάρα μου δεν έκοψε ο θηλασμό αλλά τον περιόρισε αρκετά γιατί κουραζόταν πολύ. Για παράδειγμα έκοψε τους ενδιάμεσους νυχτερινούς θηλασμούς και τώρα θηλάζει μόνο πρωί - μεσημέρι - βράδυ.

Θεωρεί ότι έτσι θα είναι πιο εύκολο και για το νεοφερμένο μωρό καθώς θα βρει έτοιμο γάλα όταν έρθει.

Οι γιατροί που συστήσαν διακοπή δεν έδωσαν συμβουλές αποθηλασμού; Θα ήταν ενδιαφέρον να τις μοιραστείς μαζί μας (αν και αν κρίνω από αυτά που αναφέρεις είναι μάλλον άσχετοι ως προς το θέμα θηλασμός).

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου,για να γίνει ομαλά ο αποθηλασμός, κάνεις το εξής: δεν προσφέρεις και δεν αρνείσαι!!Δηλ. αν ζητάει στήθος,προσπάθησε να το απασχολήσεις με κάτι,αν είναι ώρα να πιει γάλα δοκίμασε να του δώσεις φρέσκο αφού πιεις λίγο εσύ για να σε δει!Εγώ για να μην έχω τέτοιο θέμα από τώρα ξεκίνησα να του δίνω 2-3 γουλιές φρέσκο γάλα να δοκιμάζει και φαίνεται να του αρέσει,μπορείς να δοκιμάσεις να το δώσεις σε στυλ παιχνιδιού!!Και μια άλλη ερώτηση:με τι προσπαθείς να του δώσεις γάλα?Μπιμπερό,εκπαιδευτικό ποτηράκι,απλό ποτήρι?

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

 

Οι γιατροί που συστήσαν διακοπή δεν έδωσαν συμβουλές αποθηλασμού; Θα ήταν ενδιαφέρον να τις μοιραστείς μαζί μας (αν και αν κρίνω από αυτά που αναφέρεις είναι μάλλον άσχετοι ως προς το θέμα θηλασμός).

 

 

πολυ φοβαμαι οτι θα συστησουνε το χαπι αφου κατ'αυτους πρεπει ο θηλασμος να σταματησει αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να αποθηλασει ομαλα ενα μωρο απο την μια μερα στην αλλη ετσι γιατι το θελει ενας γυναικολογος που δεν εχει ιδεα απο θηλασμο (ακου εκει 7 μηνες ,μονο αυτο τα λεει ολα!!!) θα πληγωσεις για παντα το παιδι σου ,ενας βιαιος αποθηλασμος κανει πολυ κακο στην ψυχουλα του .η συμβουλη μου ειναι ψαξε και ενημεροσου και μαθε ...οχι μονο για σενα αλλα για το παιδι σου .

 

ειναι απλα ασχετος με το θεμα αρα δεν ξερω και κατα ποσο μπορει να δινει αντικειμενικες συμβουλες!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια, ειλικρινά τι λογική βρίσκετε σε αυτό? Να πιάνει μία μία το γυναικολόγο μιας εγκύου με το γνωστό ορμονοπάρτι και να τον βρίζει...αναρωτιέστε καθόλου τι ψυχολογία της δημιουργείται?

 

Μη χειρότερα δλδ!

 

Κούκλα μου, συγχαρητήρια που κατάφερες και θήλασες μέχρι εδώ, καλώς πήρες μιαν απόφαση που κάνει εσένα πρωτίστως να αισθάνεσαι καλά, με το καλό το νέο μέλος της οικογένειάς σου, κι εύχομαι να το θηλάσεις κι εκείνο τόσο κι άλλο τόσο!!!!

 

Το μόνο που θα σε παρακαλούσα να δεις λίγο καλύτερα είναι έναν ήπιο τρόπο αποθηλασμού για το παιδάκι, αυτό τπτ άλλο.

 

Ελπίζω ότι σε ανάλογο θέμα αποθηλασμού, θα σε συμβουλέψουν οι γνωρίζοντες χωρίς κρίσεις κι επικρίσεις.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

πολυ φοβαμαι οτι θα συστησουνε το χαπι αφου κατ'αυτους πρεπει ο θηλασμος να σταματησει αμεσα...

 

εφόσον ειναι εγκυος δεν μπορεί να παρει χαπι

γι αυτό ειναι απαραίτητο να γινει σταδιακα ο αποθηλασμός και πολύ φοβαμαι οτι η κοπελα δεν το εχει συνειδητοποιήσει ακόμα

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, ειλικρινά τι λογική βρίσκετε σε αυτό? Να πιάνει μία μία το γυναικολόγο μιας εγκύου με το γνωστό ορμονοπάρτι και να τον βρίζει...αναρωτιέστε καθόλου τι ψυχολογία της δημιουργείται?

 

Μη χειρότερα δλδ!

 

Κούκλα μου, συγχαρητήρια που κατάφερες και θήλασες μέχρι εδώ, καλώς πήρες μιαν απόφαση που κάνει εσένα πρωτίστως να αισθάνεσαι καλά, με το καλό το νέο μέλος της οικογένειάς σου, κι εύχομαι να το θηλάσεις κι εκείνο τόσο κι άλλο τόσο!!!!

 

Το μόνο που θα σε παρακαλούσα να δεις λίγο καλύτερα είναι έναν ήπιο τρόπο αποθηλασμού για το παιδάκι, αυτό τπτ άλλο.

 

Ελπίζω ότι σε ανάλογο θέμα αποθηλασμού, θα σε συμβουλέψουν οι γνωρίζοντες χωρίς κρίσεις κι επικρίσεις.

 

Άνα γεια σου...!!!;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια , :wink:

ηρεμα!!!

ευχαριστω για της συμβουλες σας ........ αλλα αποφασισα να το σταματισω το θηλαζω......αλλα πως ειναι το θεμα........ο ανδρουλης μου ειναι 18μηνων και τον εχω θηλασει αποκλειστικα, πιστευω εχω κανει το καλο μου σαν μητερα.....τωρα ομως πιστεω το σωμα μου πρεπει να συγκεντρωθει στο μωρακι που μεγαλωνη μεσα μου......και τον ανδρουλη μου θα του προσφερο αλλιως. ε?

τι λετε?

 

απλα τωρα πρεπει να βρω τροπο πως θα πει αλλο γαλα, και τι θα κανω τα βραδια οταν θελει γαλα απο στηθος......τον αφηνω να κλαει μεσα στη νυχτα!!!

 

 

Γειά σου athanasia123 και κορίτσια,

Θα ήθελα να σου πώ την δική μου περίπτωση μήπως και σε βοηθήσω με το πρόβλημά σου. Έχω δύο αγοράκια και είμαι έγκυος στο τρίτο, το δεύτερο λοιπόν αγοράκι είναι τώρα 23μηνών και το θήλαζα μέχρι πριν δύο εβδομάδες (τώρα είμαι 14εβδομάδων έγκυος). Οπότε ερχόμαστε στο μέχρι πρίν δύο εβδομαδες, όπου είχα τους ίδιους προβληματισμούς, δηλαδή πώς θα το κόψω . Είμαι πολύ ενημερωμένη και ξέρω ότι μπορείς να θηλάζεις ενώ είσαι έγκυος και μετά να κάνεις και tandem nursing(όπως έχω διαβάσει εδώ πολλές κοπέλες ότι το κάνουν), κάτι όμως το οποίο ήταν δική μου απόφαση και δεν ήθελα να το κάνω και ήθελα να αποθηλάσω.

Ο μικρός μου θήλαζε πλέον μόνο μεσημέρι και βράδυ πρίν κοιμηθεί, και μου φαίνονταν αδύνατον να τον κοιμήσω αλλιώς . Μέσα στην ημέρα δέν ζητούσε να θηλάει. Έτσι λοιπόν όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος ξεκίνησα σιγα σιγά να του δίνω και φρέσκο γάλα σε ποτηράκι με καλαμάκι (όχι οτι επινε ιδιαίτερα μια με δύο γουλιές) και μετα τον θήλαζα και του έλεγα κάθε μερα ότι πλέον εισαι μεγάλο παιδί και πίνεις γαλατάκι με καλαμάκι κτλ.

Άυτό πήρε κανα μήνα και μετα μια μέρα τον κοίμησα αγκαλιά το μεσημέρι και το ίδιο έκανα και το βράδυ , κάθισα σε μιά καρέκλα δίπλα στο κρεβατάκι του και το κρατουσα αγκαλιά να αποκοιμηθεί με τραγουδάκια και παραμυθάκια...φάνηκε να το πέρνει πολύ καλά και δεν ζήτησε να θηλάσει....το ίδιο έκανα και τις επόμενες μέρες.....και απο κεί που είχα ένα τεράστιο προβληματισμό για το πώς και πότε θα αποθηλάσει..... ούτε που το κατάλαβα πώς αποθήλασε.....να φάνταστείς είχα χάσει τις ελπίδες μου στην αρχή και ελεγα ότι ή θα αποθηλάσει όταν θα είμαι 8μηνών έγκυος(όπου αλλάζει η σύσταση του γάλακτος και κάποια παιδιά λέει δεν τους αρέσει) ή ότι θα κατέληγα να κανω tandem nursing( κατι που δεν ήθελα).Να σημειώσω ότι εμένα δεν ξύπναγε τα βράδια...αλλά αν τυχόν ξυπνούσε τον κρατούσα λίγο αγκαλίτσα και μετά παλι τον αφηνα στο κρεβατάκι του και κοιμόταν.

Τώρα έχει δύο βδομάδες που δεν έχουμε θηλάσει και νομίζω κιόλας ότι το ξέχασε . Όσο για το γάλα , του προσφέρω φρέσκο πρωί-βράδυ αλλα δεν το πίνει πάντα, και δεν με πειράζει επειδή τρώει τα πάντα και βρίσκω και απο αλλού πηγές ασβεστίου. Το πρωί ας πούμε του δίνω ενα σάντουις με ψωμί με μέλι ή με κασεράκι και βάζω δίπλα και ένα ποτηράκι γάλα , άλλες φορές το πίνει όλο αλλες φορές το μισό.

Αύτη είναι η δική μας ιστορία αποθηλασμού , ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο. Ότιδήποτε έχεις αποροία θα χαρώ να σε βοηθήσω αν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, ειλικρινά τι λογική βρίσκετε σε αυτό? Να πιάνει μία μία το γυναικολόγο μιας εγκύου με το γνωστό ορμονοπάρτι και να τον βρίζει...αναρωτιέστε καθόλου τι ψυχολογία της δημιουργείται?

 

Μη χειρότερα δλδ!

 

Κούκλα μου, συγχαρητήρια που κατάφερες και θήλασες μέχρι εδώ, καλώς πήρες μιαν απόφαση που κάνει εσένα πρωτίστως να αισθάνεσαι καλά, με το καλό το νέο μέλος της οικογένειάς σου, κι εύχομαι να το θηλάσεις κι εκείνο τόσο κι άλλο τόσο!!!!

 

Το μόνο που θα σε παρακαλούσα να δεις λίγο καλύτερα είναι έναν ήπιο τρόπο αποθηλασμού για το παιδάκι, αυτό τπτ άλλο.

 

Ελπίζω ότι σε ανάλογο θέμα αποθηλασμού, θα σε συμβουλέψουν οι γνωρίζοντες χωρίς κρίσεις κι επικρίσεις.

 

 

κατσε ρε συ, αν ερθεις και πεις οτι σου ειπε ο παιδιατρος να δωσεις στο παιδι μισο μπουκαλι ντεπον και θελεις βοηθηεια στο πως να τον κανεις αν το καταπιει, δεν πρεπει να σου πει καμμια οτι αυτο ειναι επικυνδινο; Για να μη θεωρηθει οτι κρινουμε το γιατρο σου ή εσενα;

 

Ο αποτομος, βιαιος αποθηλασμος μπορει να εχει τραγικα ψυχολογικα αποτελεσματα στο παιδι, ειδικα σε ενα νηπιο, ασε που μπορει να οδηγησει μια εγκυο στη μαστιτιδα και να επιβαρυνθει το εμβρυο με αντιβιωτικα, πολυ πιο βλαβερο αοπ μερικους θηλασμους.

 

Αλλο να αποφασισει να αποθηλασει γιαιτ κουραστηκε, βαρεθηκε, δε θελει αλλο, και αλλο επειδη εχει λαθος πληροφοριες για την υγεια (ψυχικη και σωματικη) τη δικη της, του εμβρυου και του νηπιου, οπως και για το θηλασμο γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε συ, αν ερθεις και πεις οτι σου ειπε ο παιδιατρος να δωσεις στο παιδι μισο μπουκαλι ντεπον και θελεις βοηθηεια στο πως να τον κανεις αν το καταπιει, δεν πρεπει να σου πει καμμια οτι αυτο ειναι επικυνδινο; Για να μη θεωρηθει οτι κρινουμε το γιατρο σου ή εσενα;

 

Ο αποτομος, βιαιος αποθηλασμος μπορει να εχει τραγικα ψυχολογικα αποτελεσματα στο παιδι, ειδικα σε ενα νηπιο, ασε που μπορει να οδηγησει μια εγκυο στη μαστιτιδα και να επιβαρυνθει το εμβρυο με αντιβιωτικα, πολυ πιο βλαβερο αοπ μερικους θηλασμους.

 

Αλλο να αποφασισει να αποθηλασει γιαιτ κουραστηκε, βαρεθηκε, δε θελει αλλο, και αλλο επειδη εχει λαθος πληροφοριες για την υγεια (ψυχικη και σωματικη) τη δικη της, του εμβρυου και του νηπιου, οπως και για το θηλασμο γενικοτερα.

 

Μαρή, το ίδιο είναι να ακούς κάτι, οτιδήποτε, ακόμα και την καλημέρα στην εγκυμοσύνη και το ίδιο με ένα παιδάκι?

 

Φυσικά και πρέπει να ειπωθεί ότι μία οδηγία είναι λάθος! Ας ειπωθεί και τέλος. Όχι να αρχίζουμε το μπίρι μπίρι για τον ντόκτορ.

 

Επιπλέον, κακά τα ψέμματα, δυστυχώς, η πλειοψηφία των γυναικολόγων θα της πει ακριβώς τα ίδια πράγματα, οπότε ποιο το νόημα? Δεν είναι η κατάλληλη ώρα για να στοχεύσουμε στο πόσο λάθος είναι οι γιατροί επί του θηλασμού. Και ειδικά με έναν επικριτικό τρόπο.

 

Στο φινάλε, πιθανόν να έχει κουραστεί η κοπέλα από το συνδυασμό θηλασμού-εγκυμοσύνης, και αυτή τη χρονική στιγμή να έχει ανάγκη να ακούσει το γιατρό της. Κι αυτό δικαίωμά της είναι. Και στην παρούσα φάση, το τονίζω, της εγκυμοσύνης, πρέπει απλά να το δεχτούμε σιωπηρά και να το στηρίξουμε.

 

Όλα αλλάζουν σε μια έγκυο...μη με πεις ότι δεν το ξέρεις?

 

Θύμησέ με, την Παρασκευή να ρωτήσω τον καλό σου πόσο καλή κι αγαπητή και ήρεμη ήσουν στις εγκυμοσύνες σου:mrgreen:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, ειλικρινά τι λογική βρίσκετε σε αυτό? Να πιάνει μία μία το γυναικολόγο μιας εγκύου με το γνωστό ορμονοπάρτι και να τον βρίζει...αναρωτιέστε καθόλου τι ψυχολογία της δημιουργείται?

 

Το μόνο που θα σε παρακαλούσα να δεις λίγο καλύτερα είναι έναν ήπιο τρόπο αποθηλασμού για το παιδάκι, αυτό τπτ άλλο.

 

Ελπίζω ότι σε ανάλογο θέμα αποθηλασμού, θα σε συμβουλέψουν οι γνωρίζοντες χωρίς κρίσεις κι επικρίσεις.

 

εαν αναφερεσαι στο δικο μου σχολιο ''ειναι απλα ασχετος με το θεμα αρα δεν ξερω και κατα ποσο μπορει να δινει αντικειμενικες συμβουλες! ''

τονισα οτι ειναι ΑΣΧΕΤΟΣ με το θεμα του θηλασμου..

δεν ειπα οτι ειναι γενικα ασχετος..

σε ολα τα υπολοιπα μπορει να ειναι ο καλυτερος γιατρος του κοσμου!

στο συγκεκριμενο θεμα ομως,δεν ειναι και φαινεται απο τα λεγομενα του..

 

επισης η κοπελα ανεφερε :

''ειχα σκοπο καποια στιγμη να το σταματησω, αλλα μου ηρθε αποτομα η εγκυμοσυνη....... '' ''μπορω και τα δυο μαζι , να ειμαι εγκυος και να θηλασω?????''

 

 

δεν ειπε οτι θελω να σταματησω πως να το κανω..ειπε οτι ο γυναικολογος το προτεινε και εκεινη ψαχνει τροπο...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρή, το ίδιο είναι να ακούς κάτι, οτιδήποτε, ακόμα και την καλημέρα στην εγκυμοσύνη και το ίδιο με ένα παιδάκι?

 

Φυσικά και πρέπει να ειπωθεί ότι μία οδηγία είναι λάθος! Ας ειπωθεί και τέλος. Όχι να αρχίζουμε το μπίρι μπίρι για τον ντόκτορ.

 

Επιπλέον, κακά τα ψέμματα, δυστυχώς, η πλειοψηφία των γυναικολόγων θα της πει ακριβώς τα ίδια πράγματα, οπότε ποιο το νόημα? Δεν είναι η κατάλληλη ώρα για να στοχεύσουμε στο πόσο λάθος είναι οι γιατροί επί του θηλασμού. Και ειδικά με έναν επικριτικό τρόπο.

 

Στο φινάλε, πιθανόν να έχει κουραστεί η κοπέλα από το συνδυασμό θηλασμού-εγκυμοσύνης, και αυτή τη χρονική στιγμή να έχει ανάγκη να ακούσει το γιατρό της. Κι αυτό δικαίωμά της είναι. Και στην παρούσα φάση, το τονίζω, της εγκυμοσύνης, πρέπει απλά να το δεχτούμε σιωπηρά και να το στηρίξουμε.

 

Όλα αλλάζουν σε μια έγκυο...μη με πεις ότι δεν το ξέρεις?

 

Θύμησέ με, την Παρασκευή να ρωτήσω τον καλό σου πόσο καλή κι αγαπητή και ήρεμη ήσουν στις εγκυμοσύνες σου:mrgreen:

 

εγω ειμαι παντα καλη, αγαπητη και ηρεμη, κι αν διαφωνησεις σ'εδειρα :mrgreen::mrgreen:

 

οποτε εφ'οσον ολοι οι γιατροι λοιπον ειναι δεδομενο οτι θα πουν τα ιδια ας το βουλωσουμε, ετσι;

 

Και καλα κανει αν θελει ν'αποθηλασει, δεν προσπαθει καμμια να τη σταματησει. Εγω τουλαχιστον προσπαθω να την πεισω να μην το κανει αποτομα, οπως και αλλες κοπελες απ'ο,τι βλεπω. Οτι δε θα παθει κατι το εμβρυο με λιγους θηλασμους μεχρι ν'αποθηλασει.

 

Και κυριως να το επιλεξει. Σκεφτεσαι να μην ηθελε (τωρα πλεον εχει διευκρινισει οτι θελει) και να το εκανε και μην ελεγε κανεις τιποτα για να μη θιξει το γιατρο της εγκυου; Καοπιες εγκυες δεν ειναι τουρμπο καλη μου οπως εσυ, υπαρχει και η δικη μου συνομοταξια που δε μπορουσα να ορθωσω αναστημα, να υπερασπισω τον εαυτο μου, να εχω φωνη. Δεν πρεπει καποιος αυτες να τις υπερασπιστει οταν οι γιατροι τις πιεζουν να παρουν αποφασεις που δε θελουν;

 

 

 

Δε θα σου βαλω ζαμπον στην πιτσα. Ετσι σκετη θα τη φας, με τυρι

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι παντα καλη, αγαπητη και ηρεμη, κι αν διαφωνησεις σ'εδειρα :mrgreen::mrgreen:

 

οποτε εφ'οσον ολοι οι γιατροι λοιπον ειναι δεδομενο οτι θα πουν τα ιδια ας το βουλωσουμε, ετσι;

 

Και καλα κανει αν θελει ν'αποθηλασει, δεν προσπαθει καμμια να τη σταματησει. Εγω τουλαχιστον προσπαθω να την πεισω να μην το κανει αποτομα, οπως και αλλες κοπελες απ'ο,τι βλεπω. Οτι δε θα παθει κατι το εμβρυο με λιγους θηλασμους μεχρι ν'αποθηλασει.

 

Και κυριως να το επιλεξει. Σκεφτεσαι να μην ηθελε (τωρα πλεον εχει διευκρινισει οτι θελει) και να το εκανε και μην ελεγε κανεις τιποτα για να μη θιξει το γιατρο της εγκυου; Καοπιες εγκυες δεν ειναι τουρμπο καλη μου οπως εσυ, υπαρχει και η δικη μου συνομοταξια που δε μπορουσα να ορθωσω αναστημα, να υπερασπισω τον εαυτο μου, να εχω φωνη. Δεν πρεπει καποιος αυτες να τις υπερασπιστει οταν οι γιατροι τις πιεζουν να παρουν αποφασεις που δε θελουν;

 

 

 

Δε θα σου βαλω ζαμπον στην πιτσα. Ετσι σκετη θα τη φας, με τυρι

 

 

Για το αν είσαι καλή κτλ στην εγκυμοσύνη, θα μάθω....αφού εσύ αρνείσαι την αλήθεια θα τη μάθω απ' αλλού:P

 

Μαρή, ούτε εγώ ήμουν τούρμπο με τον ντόκτορ, σαν ευαγγέλιο τον ακολουθούσα, ήμουν όμως με όλοοοοοοοοοοον τον υπόλοιπο κόσμο...κάτι που...υποθέτω....ότι θα ήσουν κι εσύ....σους σους!

 

Κι επειδή προφανώς με τον Άγγλο από δίπλα ξέχασες τα ελληνικά σου:mrgreen: έγραψα ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή, όχι ότι πρέπει να το βουλώνουμε...δε με λες ότι είμαι καμμιά ησυχούλα για να προτρέπω τον κόσμο να το βουλώνει.

 

Προτιμώ τα κρεμμύδια στην πίτσα...και τα σκόρδα για να μη με πλησιάζεις μετά:P

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...