Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ειμαι εγκυος και θηλαζω ακομα το 18 μηνων αγορι μου


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια,

 

εμαθα τελεια νεα σημερα, οτι ειμαι εγκυος 6 εβδο.

αλλα ΑΚΟΜΑ θηλαζω το αγορακι μου το γλυκουλα 18μηνων.

τι να κανω???

 

ο μικρουλης μου δεν θελει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ γαλα!!!

τιποτα!!!

ουτε φρεσκο, ουτε ΝΑΝ , ουτε S26!!

τιποτα!!! δεν ξερο τι να κανω???

τι να κνω!!!!

 

και στο μεταξυ επιδη θηλαζω ακομα δεν εχω χασει κιλα, και τα εχω ακομα τα κιλα απο πρωτη εγκυμοση.......και τωρα που θα βαλω απο δευτερη εγκυμοσυνη!!!!

 

τι θα κανω!!!!

!!!

μπορειτε να μου πειτε ,πως θα σταματησω το θηλασμο!!!!

και πως θα χασω κιλα εννοω ειμια εγκυος!!!!

δεν θελω να φτασω εκατο κιλα!!!!

 

φιλια πολλα

μπορω να κανω διαιτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δοκιμασε διαφορα γαλατα μεχρι να δεις πιο του αρεσει.....στην αρχη αστο να πεινασει λιγο και μετα δωσε του το αλλο γαλα.αυτο εκανε μια γνωστη και μετα απο 3 μερες συνηθισε....του εδωσε guigoz και μετα νουλακ....ελπιζω να πιασει σε σενα...

Link to comment
Share on other sites

και να τον αφησω να πεινασει?? τιποτα? αχ το κακοιμοιρακη μου, εγω ειμαι αυτη που πρεπει να πεινασει....να χασω το κολο μου ;)οχι ο ανδρουλης μου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια ,

 

εμαθα τελεια νεα σημερα, οτι ειμαι εγκυος 6 εβδο.

αλλα ΑΚΟΜΑ θηλαζω το αγορακι μου το γλυκουλα 18μηνων.

τι να κανω???

 

ο μικρουλης μου δεν θελει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ γαλα!!!

τιποτα!!!

ουτε φρεσκο, ουτε ΝΑΝ , ουτε S26!!

τιποτα!!! δεν ξερο τι να κανω???

τι να κνω!!!!

 

και στο μεταξυ επιδη θηλαζω ακομα δεν εχω χασει κιλα, και τα εχω ακομα τα κιλα απο πρωτη εγκυμοση.......και τωρα που θα βαλω απο δευτερη εγκυμοσυνη!!!!

 

τι θα κανω!!!!

!!!

μπορειτε να μου πειτε ,πως θα σταματησω το θηλασμο!!!!

και πως θα χασω κιλα εννοω ειμια εγκυος!!!!

δεν θελω να φτασω εκατο κιλα!!!!

 

φιλια πολλα

μπορω να κανω διαιτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και να τον αφησω να πεινασει?? τιποτα? αχ το κακοιμοιρακη μου, εγω ειμαι αυτη που πρεπει να πεινασει....να χασω το κολο μου ;)οχι ο ανδρουλης μου

 

ΤΟ ενδεχομαινο ν θηλαζεισ εγκυοσ ? μετα κ τα δυο μαζι ? κ να φυγουν κ τ κιλα τσακ μπαμ? το εχω κανει θηλαζα εγκυοσ κ τωρα θηλαζω για 14 μηνεσ κ τα δυο αγορια μου μαζι ....;););););)

.....

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο και το δευτερο. Προσεχε τι τρως για να μην παρεις πολυ βαρος αλλα μαλλον διαιτα δεν πρεπει να κανεις τωρα. Δηλαδη διαιτα για απωλια βαρους. Ο γιτρος σου ή ενας διατροφολογος μπορουν να σου δωσουν συμβουλες για το πως να τρως πιο σωστα.

Τον μεγαλο σκοπευες να τον σταματησεις ανεξεαρτητα της εγκυμοσυνη?

Link to comment
Share on other sites

Οταν εμαθα την δευτερη εγκυμοσύνη θηλαζα 13μηνες 850 φορες τη μέρα κ θεωρώ τον εαυτό μου ήρωα!δεν μπορούσα να το κόψω με τίποτα κ ο μικρός δεν έπιανε κ δεν πιάνει πιπίλα.έπρεπε όμως να σταματήσει να θηλαζει!ένα βράδυ ολόκληρο έκλαψε κ δεν έπινε γάλα από πουθενά!σήμερα 3 μήνες μετά πίνει πρωί βράδυ με το καλαμάκι 300 γραμμάρια.είναι μέχρι να το πάρεις απόφαση εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Αθανασία θα δείξει το στήθος σου και ο οργανισμός σου τις αντοχές τους.

 

Αν πας εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42023&page=18 θα δεις τις εμπειρίες που βίωσε κάθε μια από εμάς που μείναμε έγκυες ενώ θηλάζαμε.

 

Το πρόβλημά σου βέβαια είναι πως θα αποθηλάσει το παιδάκι σου. Ή τουλάχιστον πως θα πάρει το γάλα που χρειάζεται (δεν είναι απαραίτητο να αποθηλάσει αν δεν θες και εσύ βέβαια).

 

με το μπιμπερό πως τα πάει; ή το απορίπτει εντελώς; Νερό με ποιο τρόπο πίνει;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

μαμαλευτερακι ΣΟΒΑΡΑ!!!! θηλαζες και τα δυο μαζι???

και του σου ειπε ο γυναικολογος? ο παιδιατρος???

μετα οταν σταματας το θηλασμο χανεις τα κιλα αμεσος???

 

dorofaira ξερω ειναι μια αποφαση ,αλλα τη θεωρω πολυ δυσκολη απο τη στιγμη που θηλαζω το παναγιωτη μου και με κοιταει μεσα στα ματια λες και του κανω το καλυτερο δωρο.......αλλα εχεις δικιο πρεπει να το παρω αποφαση και να το σταματησω!!!!

εχεις δικιο, και θα του το δινο με καλαμακι οπως εσυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια,

ειχα σκοπο καποια στθγμη να το σταματησω, αλλα μου ηρθε αποτομα η εγκυμοσυνη.......

 

ο μικρουλης μου πινει νερο απο ποτηρι, μπιμπερο δεν θελει ποτε, ουτε πιπιλα!!!!

μπορω και τα δυο μαζι , να ειμαι εγκυος και να θηλασω?????οι ιατροι τι σας εχουν πει???

 

ευχαριστω για τη σελιδα θα τη δω.....

χιλια ευχαριστω κοριτσια!!!

 

φιλια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κοριτσια αλλα ξερω οτι αν εισαι εγκυος και θυλαζεις θα αρρωστηση το μωρο που θυλαζει απαγορευεται ........ο γιατρος σου τι σου ειπε ?....νομιζω οτι πρεπει να το κοψεις αμεσως..............

Link to comment
Share on other sites

και καλος ο θυλαζμος αλλα πειτε μου τωρα εσεις μανουλες πως αυτο το μωρακι θα πιασει μπουκαλι .................. στο πρωτο μου παιδι που θυλαζα αποκλειστηκα περασαν 2 βδομαδες με κλαματα και υστεριες για να πιει γαλα απο το μπουκαλι της πιεζα την πιπιλα και το εχυνα στο στομα της ..........στα αλλα δυο παιδια και θυλαζμος και μπουκαλι .............ποτε πια το ενα μονο ...........

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,

ειχα σκοπο καποια στθγμη να το σταματησω, αλλα μου ηρθε αποτομα η εγκυμοσυνη.......

 

ο μικρουλης μου πινει νερο απο ποτηρι, μπιμπερο δεν θελει ποτε, ουτε πιπιλα!!!!

μπορω και τα δυο μαζι , να ειμαι εγκυος και να θηλασω?????οι ιατροι τι σας εχουν πει???

 

ευχαριστω για τη σελιδα θα τη δω.....

χιλια ευχαριστω κοριτσια!!!

 

φιλια πολλα

 

το μωρο στην ηλικια που ειναι δεν χρειαζεται μπιμπερο!!!!

μπορεις να του παρεις εκπαιδευτικο ποτηρακι..

 

μπορεις να εισαι εγκυος και να θηλαζεις!!!

αρκει να ενημερωσεις αμεσα τον γιατρο σου γι αυτο..εαν εχεις καποιο ιστορικο με αποβολες μπορει να υπαρξει προβλημα καθως ο θηλασμος προκαλει συσπασεις στην μητρα..αυτο καποιες μητερες δεν τις εμποδιζει καθολου μεχρι να γεννησουν..ο ιατρος σου ομως ειναι ο μονος καταλληλος για να το κρινει αυτο..

 

το γαλα εφοσον το μωρο δεν το πινει , μπορεις να το αντικαταστησεις με αλλες τροφες π.χ. γιαουρτι..δεν ειναι απαραιτητο να πινει γαλα εφοσον δεν θελει..θα βρεις αλλες πηγες ασβεστιου..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κοριτσια αλλα ξερω οτι αν εισαι εγκυος και θυλαζεις θα αρρωστηση το μωρο που θυλαζει απαγορευεται ........ο γιατρος σου τι σου ειπε ?....νομιζω οτι πρεπει να το κοψεις αμεσως..............

 

αυτα ειναι μυθοι που ελεγαν παλια και δεν εχουν καμια επιστημονικη εγκυροτητα..εαν το ακουσεις να στο λεει γιατρος να του ζητησεις την βιβλιογραφια που δεν υπαρχει!!!!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και καλος ο θυλαζμος αλλα πειτε μου τωρα εσεις μανουλες πως αυτο το μωρακι θα πιασει μπουκαλι .................. στο πρωτο μου παιδι που θυλαζα αποκλειστηκα περασαν 2 βδομαδες με κλαματα και υστεριες για να πιει γαλα απο το μπουκαλι της πιεζα την πιπιλα και το εχυνα στο στομα της ..........στα αλλα δυο παιδια και θυλαζμος και μπουκαλι .............ποτε πια το ενα μονο ...........

 

 

το μπουκαλι ειναι μεχρι τους 6 μηνες...μετα το μωρο μπορει να πιει με καλαμακι,με εκπαιδευτικο πητηρακι ή απλα ποτηρακι..

επισης δεν ειναι αναγκαιο το γαλα, μπορει να αντικατασταθει με αλλες τροφες..ποτε δεν πιεζουμε ενα παιδι εαν δεν θελει μια τροφη γιατι αυτο ξερει καλυτερα απο εμας..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κοριτσια αλλα ξερω οτι αν εισαι εγκυος και θυλαζεις θα αρρωστηση το μωρο που θυλαζει απαγορευεται ........ο γιατρος σου τι σου ειπε ?....νομιζω οτι πρεπει να το κοψεις αμεσως..............

 

Καλημέρα!

 

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει κι αυτό είναι κάτι που μπορείς να το επιβεβαιώσεις.

Αυτό που συχνά λέγεται είναι ότι "απειλείται" η κύηση (λόγω συσπάσεων που προκαλεί ο θηλασμός στη μήτρα. Ακόμη και πάνω σ' αυτό, πάντως, δεν συμφωνούν όλοι οι γυναικολόγοι και πολλοί, γνωρίζοντας ότι η εγκυμονούσα θηλάζει, δεν υποδεικνύουν αποθηλασμό. Εδώ μέσα υπάρχουν πολλά παραδείγματα γυναικών που θήλαζαν στην εγκυμοσύνη τους ενώ δεν έχει πέσει στην αντίληψη τη δική μου τουλάχιστον, αντίθετη εμπειρία, για κύηση, δηλαδή, που δεν προχώρησε και ενοχοποιήθηκε ιατρικά γι' αυτό ο θηλασμός.

 

Σε κάθε περίπτωση η κοπέλα, νομίζω, πως πρέπει να κάνει ό,τι κάνει την ίδια να αισθάνεται καλά αφού ενημερωθεί σωστά για τους περιορισμούς και τις δυνατότητες που έχει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,

ειχα σκοπο καποια στθγμη να το σταματησω, αλλα μου ηρθε αποτομα η εγκυμοσυνη.......

 

ο μικρουλης μου πινει νερο απο ποτηρι, μπιμπερο δεν θελει ποτε, ουτε πιπιλα!!!!

μπορω και τα δυο μαζι , να ειμαι εγκυος και να θηλασω?????οι ιατροι τι σας εχουν πει???

 

ευχαριστω για τη σελιδα θα τη δω.....

χιλια ευχαριστω κοριτσια!!!

 

φιλια πολλα

 

Εφοσον δεν εχεις ιστορικό αποβολών, εφόσον εχεις μια καλή εγκυμοσύνη χωρις πονους/αιμα/αποκολλήσεις κλπ μπορείς να συνεχίσεις άφοβα να θηλάζεις.

Θηλαζα κι εγω μεχρι τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης, μετά ο γιος μου σταματησε από μόνος του να θηλάζει. Από τον 6ο μηνα και μετά αλλάζει η συσταση του γάλακτος και δεν αρεσει η γεύση στα μωρα (δεν ειναι στανταρ, αλλά συμβαινει σε αρκετες περιπτωσεις), οποτε και υπάρχει η περιπτωση αποθηλασμού. Υπαρχουν και περιπτωσεις εδω στο φορουμ που συνεχιζαν να θηλάζουν το μεγαλο παιδάκι αφού γεννήθηκε το μικρό (tandem nursing λεγεται, υπαρχει σχετικό θέμα, δες εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45477&highlight=tandem)

Εγω θηλαζα στην εγκυμοσύνη με τη συμφωνη γνωμη γυναικολόγου και παιδίατρου. Να ρωτήσεις κι εσύ τους γιατρούς σου.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, καταρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θες να σταματήσεις το θηλασμό. Αν η εγκυμοσύνη σου εξελίσσεται φυσιολογικά και δεν έχεις ιστορικό πρόωρων συσπάσεων δεν είναι απαραίτητηο να τον σταματήσεις, μπορείς εδώ να διαβάσεις πολλές ιστορίες γυναικών που συνέχισαν, υπάρχουν και αρκετές περιπτώσεις που θηλάζουν και τα δύο...

Τώρα αν είσαι σίγουρη ότι το θες, όλα τα παιδιά αποθηλάζουν όσο και αν μας φαίνεται στην αρχή βουνό. Το γάλα πιθανότατα θα αρχίσει να το πίνει όταν συνειδητοποιήσει ότι ο θηλασμός έχει τελειώσει....Άρχισε να κόβεις ένα ένα τα γεύματα και όχι βιαστικά, θα πάρει αρκετό καιρό....Πάντως, από την εμπειρία μου και από τα δύο παιδιά μου, που σταματησαν το θηλασμό λίγο πριν τα δύο τους χρόνια, πιο πολύ μας τρομάζει η ιδέα!!! Μπιμπερό φυσικά δεν χρειάζεται σε αυτή την ηλικία...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Αθανασία καλησπέρα,

 

Εγώ απλά παραθέτω την δική μου εμπειρία και προς θεού δεν προσπαθώ να σε οδηγήσω κάπου.

 

Εγώ έχω ένα κοριτσάκι 17 μηνών και είμαι έγκυος στην 7η εβδομάδα.

 

Θήλαζα τη μικρή μέχρι πριν μία εβδομάδα.

 

Είχα και έχω αδιαθεσία, αναγούλες σε πολύ μεγάλο βαθμό και παρ'όλα αυτά συνέχισα να θηλάζω τη μικρή μέχρι που κατά την επίσκεψη στο γυναικολόγο μου την προηγούμενη εβδομάδα έμαθα ότι έχω αποκόλληση πλακούντα, χωρίς να έχω δει αίμα (έχω βέβαια συχνά πόνους στην κοιλιά), οπότε άρχισα να βάζω κολπική αλοιφή.

 

Ο γυναικολόγος μου όπως και η πλειοψηφία αυτών συμβουλεύει διακοπή του θηλασμού κατά τη διάρκεια νέας εγκυμοσύνης. Είχα διαβάσει πολύ εδώ στο forum και είχα διαπιστώσει ότι ο θηλασμός δεν ειναι απαγορευτικός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Όμως εξαιτίας αυτού του προβλήματος δεν ήθελα να το ρισκάρω και επειδή ήξερα ότι κάποια στιγμή ο αποθηλασμός θα συνέβαινε, αποφάσισα να αποθηλάσω αν και ήθελα να συνεχίσω κάποιους μήνες ακόμα.

 

Στο παρελθόν είχα προσπαθήσει να δώσω ξένο γάλα στη μικρή, γιατί φοβόμουν ότι με το δικό μου δεν χόρταινε, αλλά αδύνατον, αλλά και το δικό μου γάλα στο μπιμπερό, ενώ το έπινε μέχρι περίπου το χρόνο, μετά δεν ήθελε να το βλέπει.

 

Οι θηλασμοί ήταν από τρεις έως και 6 ημερησίως. Κοιμόταν και το μεσημέρι και τη νύχτα πάντα με το στήθος και επίσης ξύπναγε 2-3 φορές για να θηλάσει.

 

Και ξαφνικά μάλλον επειδή εγώ το πήρα απόφαση όλα έγιναν πολύ ομαλά.

 

Στην αρχή έκοψα τον πρωινό θηλασμό και το παιδί είπιε εύκολα 120 ml. ξένο γάλα. Το βράδυ έδωσα λίγο ξένο γάλα (κάπως δύσκολα) και μετά τη θήλασα. Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια.

 

Την τρίτη μέρα δεν την ξαναθήλασα. Έτσι απλά. Και δεν μου ζήτησε ούτε και κείνη. Όμως για να κοιμηθεί μας παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο, αλλά ευτυχώς δεν μου ζητάει στήθος. Τώρα κοιμάται από τις 10:30 το βράδυ μέχρι τις 6 με 7 το πρωί. Όταν ξυπνάει, την παίρνω αγκαλιά ή την κουνάω λίγο όπως είναι στην κούνια και ξανακοιμάται κανά δύωρο ακόμα.

 

Με το στήθος δεν ξέρω πόσο έπινε, αλλά στα 5 λεπτά σταματούσε. Τώρα με το μπιμπερό πίνει το πρωί 230 ml γάλα και το βράδυ περίπου 180 ml.

 

Σίγουρα η ποσότητα δεν μετράει σε σχέση με την ποιότητα του μητρικού γάλατος (γι'αυτό έχω πειστεί), αλλά τουλάχιστον αφού το πήρε απόφαση η μαμά ευτυχώς που το παιδάκι μου δεν έκοψε εντελώς το γάλα.

 

Το γάλα που πίνει τώρα είναι το frisogrow της Νουνού (δεν χρειάστηκε να δοκιμάσει και άλλο) όταν είχα υποψία ότι μπορεί να είμαι έγκυος έβαζα λίγο στο ποτηράκι ή στο μπιμπερό και της το έδινα διάφορες ώρες της ημέρας (όταν συνήθως διψούσε) και έτσι άρχισε να συνηθίζει τη γεύση.

 

Αυτά μέχρι τώρα. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι και εάν όλα εξελιχθούν καλά να καταφέρω να θηλάσω και το επόμενο παιδάκι μου το περισσότερο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν εχεις ιστορικό αποβολών, εφόσον εχεις μια καλή εγκυμοσύνη χωρις πονους/αιμα/αποκολλήσεις κλπ μπορείς να συνεχίσεις άφοβα να θηλάζεις.

Θηλαζα κι εγω μεχρι τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης, μετά ο γιος μου σταματησε από μόνος του να θηλάζει. Από τον 6ο μηνα και μετά αλλάζει η συσταση του γάλακτος και δεν αρεσει η γεύση στα μωρα (δεν ειναι στανταρ, αλλά συμβαινει σε αρκετες περιπτωσεις), οποτε και υπάρχει η περιπτωση αποθηλασμού. Υπαρχουν και περιπτωσεις εδω στο φορουμ που συνεχιζαν να θηλάζουν το μεγαλο παιδάκι αφού γεννήθηκε το μικρό (tandem nursing λεγεται, υπαρχει σχετικό θέμα, δες εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45477&highlight=tandem)

Εγω θηλαζα στην εγκυμοσύνη με τη συμφωνη γνωμη γυναικολόγου και παιδίατρου. Να ρωτήσεις κι εσύ τους γιατρούς σου.

Συμφωνώ με όλα. και εγω θήλαζα κανονικά ενω ήμουν έγκυος, βεβαια λιγόστεψε παααααρα πολύ το γάλα, στον 6ο μήνα σταμάτησε από μόνη της η μικρή μου να θηλάζει...
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κοριτσια αλλα ξερω οτι αν εισαι εγκυος και θυλαζεις θα αρρωστηση το μωρο που θυλαζει απαγορευεται ........ο γιατρος σου τι σου ειπε ?....νομιζω οτι πρεπει να το κοψεις αμεσως..............

από τι θα αρρωστήσει;

είναι το έμβρυο φορέας κάποιου ιού που θα μεταδοθεί με το γάλα;

και καλος ο θυλαζμος αλλα πειτε μου τωρα εσεις μανουλες πως αυτο το μωρακι θα πιασει μπουκαλι ..................

γιατί να πιάσει μπουκάλι ένα μωρό 18 μηνών;

υπάρχει λόγος;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμος ειναι το καλυτερο δωρο αλλα οταν εχει αξια,μετα απο ενα διαστημα δεν υπαρχει λογος εκτός απο τα παιδακια σαν το δικο μου που ειχα δεν ειχα γαλα ηταν κολλημενος πανω μου.επιτελους τωρα αρχισα να κοιμαμαι τη νυχτα.δοκιμασε το καλαμακι αφου μεινει νηστικο για λιγες ωρες κ κλαψει.επισης δεν συμφωνω να θηλαζεις ενω εισαι εγκυος για ευνοητους λογους.πρεπει κ το παιδι να απογαλακτιστει.εγω δεν πιστευα ποτε οτι ο μικρος μου θα το κοψει,κ ομως ενα,βραδυ ταλαιπωρηθηκαμε με τον αντρα μου κ τα καταφεραμε.ειναι πολυ σημαντικό να εχεις κ τη βοηθεια του μπαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...