Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα! ΜariaVdr να σου κάνω μια ερώτηση πριν σου δώσω και εγώ μια συμβουλή ως παθούσα...Τι είδαν στην αυχενική που τους έκανε να υποψιαστούν ΚΙ??Ρωτάω γιατί είναι σχετικά δύσκολο σε αυτό το σημείο να δωθεί κάποια ένδειξη, είναι αρκετά νωρίς...Σε συμβουλέυω όμως αν θες να προβείς σε επεμβατική μέθοδο δηλ. λήψη τροφοβλάστη τώρα (και να μην περιμένεις για αμνιο)να το κάνεις και να στείλεις το δείγμα στο Χωρέμειο.

Βγαίνουν τα αποτελέσματα σε μια βδομάδα..Αν πάλι δε θες πήγαινε αύριο κιόλας να κάνεις εξέταση για το 95% των μεταλλάξεων στο Χωρέμειο.Το κόστος είναι 350 ευρώ το άτομο.. Είναι μεγάλο σίγουρα...Καλό θα ήταν εφόσον υπάρχει σοβαρή ένδειξη να το κάνετε και οι δυο...Εύχομαι ότι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα..Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Είδαν υπερυχογενές έντερο.Μου είπαν ότι υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται σε κυστική ίνωση χωρίς σιγουριά όμως.Ηταν αρκετό βέβαια στο να με κάνουν να ανησυχήσω.Θα κάνω επαναληψη της αυχενικής σε έναν μήνα πάλι.Σκέφτομαι να κάνω την εξέταση στο Χωρέμειο όπως μου είπατε.Δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσω σε διαδικασίες αμνιοπαρακεντησης γιατί δεν υπάρχει περίπτωση ότι και να συμβαίνει να κάνω διακοπή κυησης.Θα μου πείτε το φτάνω μακριά...απλά τα σκεφτομαι όλα στην συγκεκριμένη φάση.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

mariaVdr προλαβαινεις να κανεις την εξεταση κα εσυ και ο συζηγος...θα γλιτωσεις πολυ αγχος και φυσικα την διαδικασια στης αμνιο

σε εμα ςτο υπερυχογεννες εντερο διαπιστωθηκε στον β επιπεδου(21εβδ)

οποτε καναμε αμνιο...και ελεγχο στο εμβρυο... και ελεχο μονο γι Κ.Ι..η αναμονη , το αγχος και το κοστος πολυ μεγαλο!

το υπερυχογενες εντερο παρεμεινε μεχρι τελους...ηπια υπερυχογενεια...

γεννησα εναν κουκλο...υγιη(?)

αλλα αυτο 0.8% που δεν ελεγχεται παραμενει στο μυαλο μου!

κανε την εξεταση τωρα!

 

ααααα το υπερυχογενες εντερο μπορει να ιεναι και απο αποκολληση!χωρις απαραιτητα να εχει δει εσυ αιμα!

Link to comment
Share on other sites

Mariavdr όχι δεν το πας μακριά...Αφού δεν είναι να ακολουθήσεις επεμβατική μέθοδο και καλά θα κάνεις έτσι όπως τα έχεις σκεφτεί πήγαινε στο Χωρέμειο (μέσα στο Παίδων Α.Σοφία είναι) για εξετάσεις αίματος για σας. Ζήτα την κ.Τζέτη, είναι πολύ εξυπηρετικόι και θα σε βοηθήσουν.

Είναι καλό να ξέρεις..Εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη!:)

Link to comment
Share on other sites

mariaVdr προλαβαινεις να κανεις την εξεταση κα εσυ και ο συζηγος...θα γλιτωσεις πολυ αγχος και φυσικα την διαδικασια στης αμνιο

σε εμα ςτο υπερυχογεννες εντερο διαπιστωθηκε στον β επιπεδου(21εβδ)

οποτε καναμε αμνιο...και ελεγχο στο εμβρυο... και ελεχο μονο γι Κ.Ι..η αναμονη , το αγχος και το κοστος πολυ μεγαλο!

το υπερυχογενες εντερο παρεμεινε μεχρι τελους...ηπια υπερυχογενεια...

γεννησα εναν κουκλο...υγιη(?)

αλλα αυτο 0.8% που δεν ελεγχεται παραμενει στο μυαλο μου!

κανε την εξεταση τωρα!

 

ααααα το υπερυχογενες εντερο μπορει να ιεναι και απο αποκολληση!χωρις απαραιτητα να εχει δει εσυ αιμα!

Σ'ευχαριστώ πολύ.Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να κάνουμε την εξεταση εμείς.Εχω πολλές γνωστές πρόσφατα μαμαδες που τους είπαν για υπερυχογενες έντερο αλλά το μωράκι γεννήθηκε μια χαρά και εννοείται πως όποιες έκαναν εξέταση στο έμβρυο για κ.ι και τα αποτελεσματα ήταν μια χαρά.Γι'αυτό διατηρώ τις επιφυλάξεις μου στο ότι μου λέει ο κάθε γιατρός και είμαι πολύ αισιόδοξη.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mariavdr όχι δεν το πας μακριά...Αφού δεν είναι να ακολουθήσεις επεμβατική μέθοδο και καλά θα κάνεις έτσι όπως τα έχεις σκεφτεί πήγαινε στο Χωρέμειο (μέσα στο Παίδων Α.Σοφία είναι) για εξετάσεις αίματος για σας. Ζήτα την κ.Τζέτη, είναι πολύ εξυπηρετικόι και θα σε βοηθήσουν.

Είναι καλό να ξέρεις..Εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη!:)

:PΕυχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις ευχές!!!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με βοηθησετε σε κάτι.Σήμερα έκανα την αυχενική διαφάνεια...Ολα καλά μια χαρά η τιμή της αυχενικής αλλά μου είπαν να την επαναλάβω την 16-17η εβδομάδα (είμαι στην 12η).Κάτι είδαν στον υπέρυχο και φοβούνται για κυστική ίνωση.Δεν είναι 100% αλλά θα ήθελαν να το ξαναδούν.Δεν είχα κάνει εξετάσεις κ.ι γιατί δεν μου τις είχε αναφέρει και δεν ήξερα, απλα εχω ανησυχήσει λίγο.Γιατί δεν μου ζήτησε να τις κάνω τώρα? Δεν γίνεται? Οταν ρώτησα αν φανεί κάτι και στον επομενο υπερυχο μου είπε οτι θα κάνουμε αμνιοπαρακέντηση.

 

Έχοντας βρεθεί στην ίδια θέση με σένα, θα σε συμβούλευα να μην απορρίψεις τη λήψη τροφοβλάστη που μπορείς να κάνεις άμεσα. Εγώ μετάνιωσα που δεν την έκανα. Περίμενα 1 μήνα μέσα στην αγωνία κι έκανα τελικά άμνιο το αποτέλεσμα της οποίας ήταν ότι έχω ένα υγιές κατά 75% κοριτσάκι που είναι φορέας της μετάλλαξης δ508 Κ.Ι. Όπως καταλαβαίνεις δεν ηρεμήσαμε και ζήσαμε μέχρι το τέλος μια ψυχοφθόρα εγκυμοσύνη. Το 25% δεν έβγαινε από το μυαλό μας και η κατάσταση δεν παλευότανε!

 

Δυστυχώς η αυχενική διαφάνεια δεν παύει να είναι απλώς μια στατιστική. Είναι πολλές οι κληρονομικές ασθένειες (όχι μόνο η Κ.Ι.) και μπορείς να ελέγξεις πολλές από αυτές με τροφοβλάστη (και να ηρεμήσεις μια και καλή μέχρι την 40η εβδομάδα). Γιατί να δώσεις 700 ευρώ (350+350) για μία μόνο νόσο, ενώ με τα ίδια χρήματα μπορείς να ελέγξεις πολλές; Πιστεύω ότι στο Χωρέμειο μπορείς να δώσεις το δείγμα και να στο ελέγξουν για πολλά, ρώτα το κόστος. Εμάς το δείγμα της άμνιο το έστειλαν σε ιδιωτικό εργαστήριο που μπορούσε να ελέγξει το 75% των μεταλλάξεων μόνο, γι'αυτό δεν πήραμε σαφή απάντηση για Κ.Ι. Τότε δεν ξέραμε για το Χωρέμειο, ούτε το πάρεντς.

 

Το ρίσκο από τις επεμβατικές μεθόδους είναι ελάχιστο εφόσον ο γιατρός που κάνει τη λήψη είναι έμπειρος και κάνεις ό,τι σου πουν. Κι εμείς είχαμε αποφασίσει να κρατήσουμε το μωρό ο,τι κι αν γινόταν, αλλά τουλάχιστον έχεις τη δυνατότητα να ενημερωθείς και να οργανωθείς μέχρι να γεννηθεί το μωρό(έτσι ανακάλυψα το φόρουμ και το συγκεκριμένο τόπικ). Ας μην ξεχνάμε ότι οι πληροφορίες που παίρνουμε από τις εξετάσεις DNA είναι πολύτιμες.

Η επιλογή είναι δική σου. Σου εύχομαι καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης κι ένα υγιές μωράκι!

Επεξεργάστηκαν by γαρυφαλλάκι
σημείο στίξης
w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ευχαριστώ πολύ.Είναι όλα πολύ καινούργια και δηλώνω άσχετη σε ότι αφορά την λήψη τροφοβλάστη.Πρέπει να ενημερωθώ άμεσα για όλα αυτά για να μπορώ να προχωρήσω όσο είναι ακόμα νωρίς.Δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι τις μικρές έστω πιθανότητες να μην πάει κάτι καλά στο άμνιο ή στην λήψη τροφοβλάστη.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το γαρυφαλλάκι έχει δίκιο σε ότι αφορά την αγωνία που γλιτώνεις αν κάνεις λήψη τροφοβλάστη και σε ότι αφορά κι άλλες σοβαρές καταστάσεις για το μωράκι σου!! Λέω μόνο πως έκανα πριν 3 μήνες λήψη στη 13η βδομάδα και δεν ήταν τίποτα πραγματικά...Το λέω απλά για όλες τις μανούλες άσχετα με την απόφαση που θέλουν να πάρουν για κάθε εγκυμοσύνη τους...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το γαρυφαλλάκι έχει δίκιο σε ότι αφορά την αγωνία που γλιτώνεις αν κάνεις λήψη τροφοβλάστη και σε ότι αφορά κι άλλες σοβαρές καταστάσεις για το μωράκι σου!! Λέω μόνο πως έκανα πριν 3 μήνες λήψη στη 13η βδομάδα και δεν ήταν τίποτα πραγματικά...Το λέω απλά για όλες τις μανούλες άσχετα με την απόφαση που θέλουν να πάρουν για κάθε εγκυμοσύνη τους...

Eίναι καλό που το αναφέρετε γιατι και εγώ νιώθω λες και κατέβηκα τώρα στον πλανήτη γη.Αργότερα θα πάω να πάρω τα αποτελεσματα του papp-a και θα ρωτήσω σχετικά και με αυτό, την διαδικασία κτλ.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσακια μου βγηκαν τα αποτελεσματα μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ειναι αρνητικα για κυστικη ινωση τελικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χαρηκα παρα πολυ και ηθελα να μπω να σας το πω οπως ειχα υποσχεθει!!τελικα καταφερα σημερα να μπω μετα απο πολυ καιρο διοτι ειχα παει στο εξοχικο και δεν εχουμε ιντερνετ εκει.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ ΟΛΕΣ ΤΙς ΓΛΥΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ!!!ΚΥΡΙΩΣ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ Κ.Ι. ΚΙ ΟΜΩΣ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΗΡΕΜΟΥΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΟΥΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!

ΘΕΛΩ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΕΣ ΚΑΙ ΓΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΑΞΙΕΣ ΜΑΝΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!

ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΓΛΥΚΑ ,ΜΟΥ ΛΕΙΨΑΤΕ ΠΟΛΥ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Αργυρώ, χαίρομαι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!! Επιτέλους να ηρεμήσεις και να περιμένεις το μωράκι σου όπως του πρέπει!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου και να είναι πάντα γερό, δυνατό, τυχερό κι ευτυχισμένο. Κι εσύ γερή να το καμαρώνεις. Μην ξεχνάς να ενημερώνεις όσο μπορείς για τη νόσο μέχρι να καταφέρουμε να τη νικήσουμε. Πολλά φιλιά!!!

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αργυρώ μου!!!!!Τώρα ήσυχη χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!Να είστε πάντα καλά!!!Οι ευχές σου θα μας δίνουν θετική ενέργεια!!Να είναι οοοόλα τα παιδάκια του κόσμου χαμογελαστά!!Φιλία σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας..

δεν εχω ξαναγραψει εδω,αλλα σας διαβαζω..

σας ευχαριστω ειλικρινα γιατι ησασταν ο λογος να ενημερωθω κ ενω εχω ηδη ενα υγιες αγορακι 3 χρονων,να προχωρησω σε εξεταση του 95% ,καθως επιθυμουμε ενα δευτερο παιδακι..

το θεμα ειναι οτι ο συζυγος κ ο περιγυρος ηταν φυσικα αρνητικοι στο να προχωρησω σε αυτη την εξεταση την οποια θεωρουσαν "περιττη"..κ ενω ηδη εχουμε ενα υγιες παιδι..

ηξερα βεβαια ,να ειστε καλα εσεις για αυτο,ειλικρινα!,οτι αυτο δε σημαινει τιποτα..κ ετσι εκανα την εξεταση,μενω θεσσαλονικη κ εστειλα με κουριερ το δειγμα στο χωρεμειο..

περασαν 5 εβδομαδες,δεν πηρα απαντηση κ σημερα ειπα να τηλεφωνησω..

κ μου ειπαν οτι κατι βρηκαν,κατι υπαρχει,απλα εξεταζουν για να δουν αν ειναι παθολογικο,ή οχι..αν ειναι παθολογικο,κανενα προβλημα,αλλιως θα πρεπει να εξεταστει κ ο συζυγος..

ξερω οτι αυτα δεν ειναι κ τοσο ασχημα νεα,αλλα εχει λιγα λεπτα που μιλησα στο τηλ..κ ενω εκανα την εξεταση δεν περιμενα ποτε να βρεθει κατι,κ εγω δεν ξερω γιατι..κ κλαιω..κλαιω..

εχουμε ηδη ξεκινησει τις προσπαθειες για δευτερο παιδακι..κ ενω ημουν ενθουσιασμενη..τωρα τρεμω..αν ειμαι εγκυος,προλαβαινουμε να εξεταστουμε κ οι δυο,το ξερω..αλλα η χαρα μου αντικατασταθηκε απο αγωνια κ φοβο..

οπως κ να εχει,ηθελα να σας ευχαριστησω γιατι χαρη σε εσας θα μαθω κ θα πορευτω..

καλη δυναμη σε ολες κ υγεια σωματικη κ ψυχικη σε εσας κ τις οικογενειες σας..

Link to comment
Share on other sites

Iouliagiorgos μου ειλικρινά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να στενοχωριέσαι.Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι αυτό το παθολογικό αυτή τη στιγμή αλλά όταν μάθεις λεπτομέρειες ενημέρωσε μας! Αλήθεια σου λέω δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κανένας λόγος ανησυχίας. :)Καλά έκανες και εξετάστηκες..Να δεις τίποτα δε θα είναι...Φιλιά στο παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιουλία, κι εγώ θα σου πω με τη σειρά μου να μην αντικαθιστάς τη χαρά με το φόβο, όπως λες. Είσαι τυχερή που ενημερώθηκες και πολύ συνετή κι έξυπνη που εξετάστηκες εγκαίρως και σου δίνω τα συγχαρητήριά μου που αντιστάθηκες και στον περίγυρο (αρχίζω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει χειρότερος συμβουλάτορας από τον διαολεμένο περίγυρο). Δεν ξέρω κι εγώ τι εννοούν με το "κάτι παθολογικό" και προτείνω να ξανατηλεφωνήσεις και να ζητήσεις να σου εξηγήσουν με απλά λόγια, η άγνοια είναι πολύ άσχημη και σε φοβίζει χωρίς λόγο. Όμως, ακόμα και να βρίσκουν κάποια μετάλλαξη και να θέλουν να ξανατσεκάρουν, μην ανησυχείς, από τη στιγμή που βρίσκεις κάτι τέτοιο, μόνο σωστές επιλογές μπορείς να κάνεις. Ηρέμησε και ξανάρχισε να σκέφτεσαι πατουσάκια και τέτοια! Κι εδώ είμαστε εμείς για ό,τι θέλεις να μοιραστείς.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

ιουλια για να μην ανυσηχεις και ο αντρας μου εχει, ειπαν, ενα πολυμορφισμο του γονιδιου της κυστικής εχει δηλαδη καπια διαφοροποιηση στο γονιδιο που δεν προκαλει καποιο παθολογικο προβλημα και γι α να μας καθυσυχασουν τοτε μας εξηγησαν οτι αν κανουμε ελεγχο DNA ολοι μας θα βρουμε στα γονιδια μας χιλιαδες πολυμορφισμους. προφανως βρηακν και σε εσενα κατι τετοια και ελεγχουν την βιβλιογραφια για το τι ειναι. και εμας ειχαν καθυστερησει γιατι τους παιδεψαμε ειπαν μεχρι να βρουν σαν τι χαρακτηριζαται στην βιβλιογραφια.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!

θελω να σας ευχαριστησω μεσα απο την ψυχη μου που ανταποκριθηκατε αμεσα στην αγωνια μου!ο,τι κ αν πω θα ειναι λιγο..σας χιλιοευχαριστω!

 

ευτυχως εξεταστηκα νωρις κ υπαρχει χρονος..αλλα το μεγαλο προβλημα ειναι με τον αντρα μου,που οσο κ αν του εξηγω,αρνειται πεισματικα να προβει σε ελεγχο ακομη κ αν εγω βγω φορεας!θεωρει οτι αυτα ειναι "κολπα γιατρω για χρηματα" κ επειδη απο τοτε που γεννηθηκε ο μικρος ημουν εξαιρετικα αγχωδης κ για το παραμικρο,πιστευει οτι κανω την τριχα τριχιά..

με αγχωνει λοιπον περισσοτερο το πώς θα τον πεισω να εξεταστει..αν ειναι δυνατον..

ειμαι εκπαιδευτικος κ σε ενα τμημα μου εχω εναν μαθητη που οπως εμαθα εκ των υστερων,νοσει,εχει κυστικη ινωση..γνωρισα κ τον πατερα..υπεροχος Κυριος..

το παιδι ειναι 15 ετων κ καθε πρωι κ βραδυ μου ανεφερε κατι για φυσιοθεραπειες κ οτι δε θα τον αφησουν οι γονεις να σπουδασει μονος μακρια,ειχαμε μια συζητηση κ του ελεγα οτι εχει ταλεντο στο θεατρο κ να το κυνηγησει..

απορουσα κ εγω γιατι να ειναι τοσο υπερπροστατευτικοι οι γονεις..μεχρι που εμαθα..κ εψαξα κ βρηκα κ το θεμα εδω..κ τα κομματια του παζλ ενωθηκαν..

 

μαρια μακαρι να ανηκω κ εγω στην περιπτωση του συζυγου σου κ να καθυστερουν επειδη ψαχνουν την βιβλιογραφια..

αληθεια..η καθυστερηση στα αποτελεσματα,θα μπορουσε να ειναι κ κατι καλο;εννοω,οταν καποιος ειναι φορεας,βγαινει γρηγορα το αποτελεσμα ή αυτο δεν εχει σχεση;

 

μαμα χριστινα,ναι!ο περιγυρος ειναι ο χειροτερος συμβουλατορας!μονο η κολλητη μου θορυβηθηκε κ ενω δεν ειναι εγκυος,ουτε καν σε σχεση,θα εξεταστει συντομα..

αν ομως τελικά ειμαι φορεας,θα προσπαθησω ν ακανω πλυση εγκεφαλου σε ολο το σόι μου να εξεταστει..κ να μην ειμαι δηλαδη θα πρεπει να το κανω αυτο..

μαμα πανου σε ευχαριστω τοσο πολυ κ εσενα!

ολες με ηρεμησατε αρκετα..κ περιμενω πια..

ο,τι καλυτερο για τα θαυματακια σας κ για τις ιδιες ευχομαι ολοψυχα!

σας ευχαριστω ξανα κ ξανα κ ξανα!

Link to comment
Share on other sites

Iouliagiorgos μου αν βρεθείς φορέας τελικά πες στον άντρα σου να μιλήσει αν θες και με το δικό μου και να του εξηγήσει και εκείνος πως έγιναν τα πράγματα στη δική μας περίπτωση.Δεν έχουμε λόγο να πούμε υπερβολές και νομίζω και εκείνος τότε θα καταλάβει.Είναι λογικό αν δεν είσαι μέσα στα πράγματα να σκέφτεσαι καχύποπτα και η αλήθεια είναι πως πολλές φορές οι γιατροί τα κάνουν τα κολπάκια τους. Μην το πας όμως πάλι τόσο μακριά , ας δούμε πρώτα αν είσαι εσύ φορέας, η καθυστέρηση φαντάζομαι ότι σημαίνει ότι δεν είσαι στις σύνηθεις περιπτώσεις και χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος.Από το Χωρέμειο θα σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις, εκεί δεν έχουν λόγο να σε κοροιδέψουν, ούτε διαφήμιση έχουν κάνει οι άνθρωποι, ούτε τίποτα...Μη μου στενοχωριέσαι κάτσε να δούμε όλα θα πάνε καλα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

βγηκαν τα αποτελεσματα..ειμαι φορεας!!!

θα τρελαθω ειλικρινα..

πηρα τον αντρα μου τηλεφωνο..θ ατα πουμε απο κοντα λεει..

πηρα κ τον γυναικολογο ωστε να τον ταρακουνησει γερα αν χρειαστει..

Παναγια μου..ας περασει ολο αυτο γρηγορα..

Link to comment
Share on other sites

σε ποια μεταλλαξη εισαι?

 

οπως και να εχει ...τωρα γνωριζεις...!

ακομα και ο αντρας σου να ειναι ...εχεις ενα πολυ δυνατο χαρτι στα χερα σου...τις μεταλλαξεις...δεν πας στα τυφλα...μπορεις να προλαβεις πολλα!

να ζησεις λιγοτερο αγχος...!

 

μακαρι να γνωριζα και εγω...θα ειχα ευχαρηστηθει την εγγυμοσυνη μου!

Link to comment
Share on other sites

Αργυρώ να είσαι καλά κοπέλα μου! Τώρα είδα το μύνημά σου, πολύ ευχάριστα τα νέα σου. Πάντα τέτοια!

 

Iouliagiorgos, κατ' αρχήν ψυχραιμία. Το ότι βρέθηκες εσύ φορέας, δεν σημαίνει ότι είναι και ο άντρας σου. Οι πιθανότητες είναι να ΜΗΝ είναι. Κάνε μια κουβέντα με τον άντρα σου, βάλε και τον γυναικολόγο να του μιλήσει, δες αν θα μιλήσει στον άντρα της Μάμης Πάνου, βρες πληροφορίες για την ΚΙ ώστε να του εξηγήσεις τι είναι και τι σημαίνει και κυρίως συζήτησε με τον γιατρό σου τις εναλλακτικές (π.χ. αν ο άντρας σου εξακολουθεί να αρνείται να εξεταστεί, σε περίπτωση εγκυμοσύνης μπορείς να κάνεις λήψη τροφοβλάστης ή αμνιοπαρακέντηση). Το άγχος είναι κακός σύμβουλος, οπότε προσπάθησε να ηρεμήσεις και να σκέφτεσαι ότι ο χρόνος είναι με το μέρος σου.

 

Η γνώση είναι δύναμη - μπορεί αυτή τη στιγμή να μην το καταλαβαίνεις, μπορεί να αισθάνεσαι χαμένη, αλλά στην πραγματικότητα είσαι σε καλύτερη θέση απ' ό,τι ήσουν χθες. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και σύντομα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Iouliagiorgos καλημέρα.Ηρέμησε καλή μου δεν τρέχει κάτι ειλικρινά...Η Little Monkey έχει δίκιο...Αλήθεια ποια μετάλλαξη έχεις? θα σου πω απλά πως εμένα στο κέντρο που έκανα την εξέταση έφταναν το 75% και με είχαν βγάλει αρνητική!! Το μωράκι μας νοσεί γιατί δεν με είχαν βρει!!Δεν ήξερα για το Χωρέμειο τότε. Τώρα τα έχω μάθει απ' την κάλή..Δε θέλω καθόλου να σου πω αχ τι έπαθα και τέτοια αλλά πίστεψε με ο σωστός τρόπος να τα μάθεις είναι ο δικός σου.Ο άντρας σου πρέπει να πάει άμεσα να εξεταστεί...Στείλε μου π.μ. για να επικοινωνήσουμε ποιο άμεσα. Σου είπα να μιλήσει με τον άντρα μου γιατί μεταξύ τους οι άντρες τα βρίσκουν καλύτερα σε φάσεις που μας θεωρούν υπερβολικές!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...