Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εψαξα τις εξετασεις που εκαναν στον μικρο οταν γεννηθηκε....στο κατεβατο των εξετασεων για τα μεταβολικα νοσηματα,ειχαν και την εξεταση της κυστικης ινωσης(αρνητικο γραφει)...γνωριζετε για ποιες μεταλλαξεις ψαχνουν στα μαιευτηρια??

 

Δεν ψάχνουν κάποιες συγκεκριμένες μεταλλάξεις αλλά κάνουν την εξέταση IRΤ- immunoreactive tripsynogen που είναι μια ουσία να το πω η οποία βρίσκεται συνήθως αυξημένη σε νεογνά που νοσούν από κυστική ίνωση. Μου είχε πει ο κ. Ντουντουνάκης ο Διευθυντής του τμήματος Κ.Ι. στο Αγία Σοφία ότι πρόκειται για ένα ένζυμο που βρίσκεται αυξημένο στα παιδιά αυτά, και δείχνει ότι είναι ασθενείς της νόσου πριν ακόμα εμφανιστούν τα βασικά συμπτώματα της ασθένειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ αποφάσισα να μην το ρισκάρω και πήγα κατευθείαν για την εξέταση του 95% στο Χωρέμειο (350 ευρώ), περιμένω αποτελέσματα σε 20 μέρες περίπου.

 

Προτιμώ να τα στερηθώ από αλλού, παρά να τρελλαθώ από τις τύψεις στο μέλλον ότι ρίσκαρα την γέννηση ένος άρρωστου παιδιού για 350 ευρώ!!!

 

Να σημειώσω ότι δεν ήξερα τίποτα για την συγκεκριμένη ασθένεια, ό,τι έμαθα ήταν μέσω αυτού του φόρουμ και κυρίως από τις ιστορίες μαμάδων με παιδιά που νοσούν, τις οποίες και υπερευχαριστώ για την ενημέρωση και φυσικά τους εύχομαι ό,τι καλύτερο για τα παιδιά τους.

 

Και η δική μου συμβουλή είναι να προσπαθήσετε να κάνετε την πλήρη εξέταση, ιδανικά πριν μείνετε έγκυες. Εδώ και εβδομάδες, ενημερώνω όποιον ξέρω και δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη ασθένεια και δίνω την ίδια συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω προληπτικα ηθελα να κανω την εξεταση, την εμαθα μεσα απο αυτο το φορουμ, εχω κι εγω τις εξης πληροφοριες..μιλησα με το Λαικο και πλεον δεν γινετε λεει η εξεταση δωρεαν, το κοστος ειναι πια 130ε και καλυπτει το 80% των μεταλαξεων,ραντεβου για τελη Ιουλιου. Πηρα στο Χωρεμειο το κοστος 200ε για το 90% των μεταλαξεων και 350ε για το 95%,ραντεβου περιπου στις 10 ημερες και η απαντηση κανει να βγει ενα μηνα. Θα συμφωνησω κι εγω με ολες τις κοπελες πως μια τοσο σημαντικη εξεταση δεν την καλυπτουν τα ταμεια, ειναι αδιανοητο, ας καλυπταν τουλαχιστον καποιο ποσοστο. Για να δουμε τι γινετε και στο Θριάσιο! Αν μαθει καποια κοπελα ασ ενημερωσει....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το Λαϊκό, όσο κι αν προσπάθησα, δεν μπόρεσα να βγάλω γραμμή. Στην πορεία είδα ένα μήνυμα μιας κοπέλας του φόρουμ, όπου έλεγε ότι δεν μπορούσαν να της κλείσουν σύντομα ραντεβού και το πρώτο διαθέσιμο θα ήταν όταν θα είχε φτάσει ήδη στον 6ο μήνα, όπου πια δεν υπάρχει νόημα. Έτσι, γνωρίζοντας ότι το Χωρέμειο καλύπτει και το μέγιστο ποσοστό μεταλλάξεων, πήρα τηλ. εκεί, απάντησαν αμέσως και μου έκλεισαν ραντεβού άμεσα (πήρα Τετάρτη μεσημέρι και μου έκλεισαν για Δευτέρα), αφού τους είπα φυσικά ότι είμαι έγκυος (όταν έκανα την αιμοληψία έμπαινα στην 12η εβδομάδα).

 

Αναλόγως με το αποτέλεσμα, θα αποφασίσουμε με τον γιατρό μου εάν θα εξεταστεί ο μπαμπάς μας ή θα ελέγξουμε το έμβρυο κατευθείαν με άμνιο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να ρωτησω γιατι εχω μπερδευτει λιγο..εγω εχω στιγμα α μεσογειακης αναιμιας και ο αντρας μου δεν εχει επρεπε να κανουμε εξεταση κυστικης ινωσης και οι δυο;στην αμνιο παντως δεν εδεοξε κατι ηταν αρνητικο στην κυ.σας ευχαριστω εκ των προτερων...

 

 

Άλλο η μεσογειακή αναιμία, άλλο η κυστική ίνωση. Είναι και τα δύο γενετικά νοσήματα, κληρονομικά, όμως εκεί σταματούν οι ομοιότητες και πρέπει να εξετάζονται το καθένα ξεχωριστά.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nα εξεταστείτε πριν την εγκυμοσύνη! Δεν είναι καθόλου σπάνιο το να είσαι φορέας. Νομίζω 1 στους 25 είναι.

 

Στο Χωραίμειο εξετάζουν το 90% των μεταλλάξεων για 200 ευρώ και αν θέλεις δίνεις κι άλλα 150 ευρώ για το 95% (σύνολο 350 ευρώ το άτομο). Αυτό ίσχυε πριν 1 χρόνο. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια αλλαγή.

 

Στο Λαικό η εξέταση είναι δωρεάν, η αναμονή είναι μεγάλη δηλ 3-4 μήνες, αλλά δυστυχώς εξετάζουν μόνο το 75%. Και στα ιδιωτικά τόσο εξετάζουν ή και λιγότερο. Επειδή όμως μιλάμε για 1600 μεταλλάξεις, προτείνω να κάνεις εσύ την εξέταση για το 95% στο Χωρέμειο και αν είσαι θετική, τότε κάνει κι ο άντρας σου εκεί.

 

Καλή επιτυχία!

 

Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Πριν λίγο έμαθα ότι είμαι φορέας κυστικής ίνωσης και ειδικά της μετάλλαξης F508, μετά από την εξέταση του 95% στο Χωρέμειο. Το ενδεχόμενο μου είχε παρουσιαστεί ως κάτι εξαιρετικά σπάνιο και να που έτυχε. Σημειωτέον ότι είμαι στην 15η εβδομάδα, τώρα αναμένουμε τα αποτελέσματα του μπαμπά και βλέπουμε. Όποια κοπέλα διαβάζει, έγκυος ή μη, να πάει να εξεταστεί, δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των παρακάτω, θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε ολους όσοι έχουν γράψει στο συγκεκριμένο θέμα και ειδικά στα μέλη με παιδιά που νοσούν. Όσα διάβασα εδώ πριν 1 μήνα περίπου με έκαναν και έψαξα το ζήτημα της κυστικής ίνωσης, κάτι που μπορεί να αποβεί καθοριστικό για το μωρό μου, γιατί όπως είπα βρέθηκα φορέας.

 

Ειλικρινά, αν δεν είχα πάρει την ενημέρωση από εσάς θα εξακολουθούσα να κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου, με απρόβλεπτα αποτελέσματα είτε σε αυτήν την εγκυμοσύνη (1η) είτε και στις επόμενες, στις οποίες ελπίζω.

 

Αυτή την στιγμή, παρά την αγωνία που έχω περιμένοντας τα αποτελέσματα του άντρα μου, αισθάνομαι ότι έχω ήσυχη την συνείδησή μου, γιατί δεν υπήρξα αμελής, αντιθέτως έχω κάνει - έτσι πιστεύω τουλάχιστον - το μέγιστο που θα μπορούσα να κάνω (εξέταση και για τους δυο μας στο Χωρέμειο για το 95%) και σε κάθε περίπτωση, η κατάσταση αυτή την στιγμή είναι -κατά το δυνατόν- στα χέρια μου.

 

Αυτά, ευχαριστώ και πάλι όλους και ελπίζω σε έναν μήνα από σήμερα να μπω και να γράψω ευχάριστες ειδήσεις! :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Πριν λίγο έμαθα ότι είμαι φορέας κυστικής ίνωσης και ειδικά της μετάλλαξης F508, μετά από την εξέταση του 95% στο Χωρέμειο. Το ενδεχόμενο μου είχε παρουσιαστεί ως κάτι εξαιρετικά σπάνιο και να που έτυχε. Σημειωτέον ότι είμαι στην 15η εβδομάδα, τώρα αναμένουμε τα αποτελέσματα του μπαμπά και βλέπουμε. Όποια κοπέλα διαβάζει, έγκυος ή μη, να πάει να εξεταστεί, δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα...

 

Όταν λες ότι το ενδεχόμενό σου παρουσιάστηκε ως εξαιρετικά σπάνιο τι ακριβώς εννοείς. Νομίζω ότι η μετάλλαξη που έχεις, δηλ. η ΔF 508 θεωρείται η πιο συχνή. Επειδή όμως γράφεις F 508 θα ήθελα να μου εξηγήσεις αν πρόκειται για άλλη μετάλλαξη ή αν είναι τελικά η ΔF 508 που απλά εσύ την ανέφερες ως F508. Όπως και να έχει πάντως σου εύχομαι καλά αποτελέσματα και μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Μακάρι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εννοεί το ενδεχόμενο του να είναι φορέας που της είχε παρουσιαστεί ως κάτι σπάνιο, τελικά συνέβη. Και νομίζω ότι η μετάλλαξη είναι η συχνή απλά πολλές φορές γράφεται και F508del.

 

Deena, εύχομαι αρνητικά αποτελέσματα και καλή καλή καλή εγκυμοσύνη! Θα σου ζητήσω να ενημερώσεις τους συγγενείς σου, αδέρφια και ξαδέρφια ότι κυκλοφορεί το γονίδιο γύρω σας. Αφού το έχεις, σημαίνει ότι το έχει τουλάχιστον ένας από τους γονείς σου, πιθανώς και τα αδέρφια σου, αν έχεις, πιθανώς και κάποιοι θείοι και πάει λέγοντας. Είναι τυχεροί όλοι τους που το βρήκες εσύ και τουλάχιστον θα είναι ενημερωμένοι. Περιμένουμε ενημέρωση.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

το εχεις πετάξει;

100% δύσκολο πάντως να σε έχουν ελέγξει εκτος κι αν πλήρωσες τα μαλλια της κεφαλής σου. Στο χωρέμειο με τα 200ευρα μου είπαν για το 90%. Αν βγω θετική πρέπει να το κάνει και ο άντρας μου (αλλον ενα μηνα περίμενε) και αν ειναι και εκείνος θετικός αμνιοπαρακέντηση και αν ειναι και το μωρό άμβλωση μέχρι την 24η εβδομάδα. Αυτό που με ψιλοάγχωσε ειναι που με ρώτησε η κοπέλα από που ειμαι και της είπα καταγωγή από ενα νησί και μου είπε έχουν εκεί κρούσματα! όπως και στην Κρήτη και σε κάποια νησιά.

 

Εμένα πάντως οι γιατροί που παρακολουθούν το παιδί μου που νοσεί μου είπαν ότι δεν έχουν καταφέρει στατιστικά να δώσουν μέρη που είναι πιο συχνά τα κρούσματα γιατί πολύ απλά μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν είχαν στοιχεία!!! Κι όταν μας ρώτησαν τις καταγωγές μας και ρωτήσαμε αν παίζουν ρόλο, αν είναι κάπου πιο έντονο το πρόβλημα μας είπαν όχι κατηγορηματικά. Και προσωπικά γνωρίζω ασθενείς από όλη την Ελλάδα, όχι ιδιαίτερα από κάποιο μέρος. Μην αγχώνεστε χωρίς λόγο.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλε κοριτσια!!μην αγχωνεστε !!!ειναι αρκετα σπανια ασθενεια !μην τα σκεφτεστε τοσο πολυ ...

 

Η ασθένεια δεν είναι τόσο συχνή αλλά οι φορείς είναι πολλοί, σχεδόν 500 χιλιάδες στην Ελλάδα και το γνωρίζουν ελάχιστοι. Κάθε χρόνο γεννιούνται 50-70 παιδιά που νοσούν. Δεν είναι πολλά αναλογικά με το σύνολο των γεννήσεων αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει η νόσος.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα ποσοστά των μεταλλάξεων είναι λίγο θολό σε μένα που έχω ασχοληθεί αρκετά. Δεν μου έχει πει κανένας αρμόδιος αν αυτό το ποσοστό αναφέρεται στο σύνολο των μεταλλάξεων παγκοσμίως ή σε όσες έχουν εντοπιστεί/ανιχνευτεί στον ελλαδικό χώρο.

 

Από κει και πέρα να σας πω ότι όσοι νοσούν έχουν 2 μεταλλάξεις, μία από κάθε γονιό. Οι 3 συνδυασμοί μεταλλάξεων που μπορεί κανείς να έχει είναι α) να έχεις 2 φορές τη συχνή μετάλλαξη ΔF508 (ή αλλιώς f508del), β) να έχεις μία συχνή και μία άλλη και γ) να μην έχεις καμία συχνή αλλά δύο άλλες. Η συντριπτική πλειοψηφία των ασθενών έχουν τουλάχιστον μία φορά τη συχνή, σας μιλάω για ποσοστό 85-90%. Με αυτό θέλω να πω ότι ακόμα και για τη συχνή μονάχα να ψάξει κάποιος, έχει μια σχετική κάλυψη, ας πούμε ότι έχει κάνει μια καλή αρχή. Βέβαια, εμένα οι στατιστικές δε μου λένε τίποτα εφόσον δε μου βγήκαν, αλλά είπα να σας δώσω όσα στοιχεία ξέρω μιας και υπάρχουν μαμάδες που ενδιαφέρονται.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για αυτήν ακριβώς την μετάλλαξη πρόκειται, την πιο κοινή. Απλά όταν έγραψα το αρχικό μήνυμα μου είχαν πει το αποτέλεσμα τηλεφωνικά και την σημείωσα όπως την άκουσα.

 

Ως σπάνιο μου είχε παρουσιασθεί το ενδεχόμενο να είμαι γενικά φορέας και όχι ειδικά της συγκεκριμένης μετάλλαξης. Ο γιατρός μου ήταν μεν ενήμερος για την νόσο, αλλά δεν μου είχε γράψει την εξέταση και όταν τον ρώτησα, δεν με απέτρεψε μεν, αλλά μου τόνισε να μην ανησυχώ ιδιαίτερα γιατί οι πιθανότητες να είμαι φορέας ήταν εξαιρετικά λίγες. Αλλά εγώ σε κάθε περίπτωση έκανα από μόνη μου το 95% στο Χωρέμειο.

 

Τέλος πάντων, σε αυτή την φάση αισθάνομαι τυχερή που είμαι φορέας της συγκεκριμένης μετάλλαξης, γιατί βρέθηκε γρήγορα, δηλ. πήρα αποτελέσματα 1 εβδομάδα νωρίτερα από ότι περίμενα, οπότε κερδίσαμε και 1 εβδομάδα για τις εξετάσεις του άντρα μου.

 

Εννοείται ότι ενημέρωσα ήδη τους γονείς μου και τον αδερφό μου, ο οποίος θα πάει να εξετασθεί. Εννοείται επίσης ότι θα το πω και στους υπόλοιπους συγγενείς μου, καθώς έχω πολλά ξαδέρφια σε αναπαραγωγική ηλικία, οι περισσότεροι δε, έχουν κάνει ήδη παιδιά, απλά μπορεί να στάθηκαν τυχεροί. Επίσης, ενημέρωσα και όλους τους φίλους μου να το έχουν υπ' όψιν τους.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτήν ακριβώς την μετάλλαξη πρόκειται, την πιο κοινή. Απλά όταν έγραψα το αρχικό μήνυμα μου είχαν πει το αποτέλεσμα τηλεφωνικά και την σημείωσα όπως την άκουσα.

 

Ως σπάνιο μου είχε παρουσιασθεί το ενδεχόμενο να είμαι γενικά φορέας και όχι ειδικά της συγκεκριμένης μετάλλαξης. Ο γιατρός μου ήταν μεν ενήμερος για την νόσο, αλλά δεν μου είχε γράψει την εξέταση και όταν τον ρώτησα, δεν με απέτρεψε μεν, αλλά μου τόνισε να μην ανησυχώ ιδιαίτερα γιατί οι πιθανότητες να είμαι φορέας ήταν εξαιρετικά λίγες. Αλλά εγώ σε κάθε περίπτωση έκανα από μόνη μου το 95% στο Χωρέμειο.

 

Τέλος πάντων, σε αυτή την φάση αισθάνομαι τυχερή που είμαι φορέας της συγκεκριμένης μετάλλαξης, γιατί βρέθηκε γρήγορα, δηλ. πήρα αποτελέσματα 1 εβδομάδα νωρίτερα από ότι περίμενα, οπότε κερδίσαμε και 1 εβδομάδα για τις εξετάσεις του άντρα μου.

 

Εννοείται ότι ενημέρωσα ήδη τους γονείς μου και τον αδερφό μου, ο οποίος θα πάει να εξετασθεί. Εννοείται επίσης ότι θα το πω και στους υπόλοιπους συγγενείς μου, καθώς έχω πολλά ξαδέρφια σε αναπαραγωγική ηλικία, οι περισσότεροι δε, έχουν κάνει ήπλά π΄.ορεί να στάθηκαν τυχεροί. Επίσης, ενημέρωσα και όλους τους φίλους μου να το έχουν υπ' όψιν τους.

 

H αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν το ψάχνουν δυστυχώς..Εμένα δεν με έστειλε να κάνω την εξέταση σε καμία από τις 2 εγκυμοσύνες μου αν και τελικά εξετάστηκα για το 95 τοις εκατό αφότου γέννησα, για άλλους λόγους. Η κουμπάρα μου που είναι σε φάση εξωσωματικής ρώτησε τον δικό της γιατρό ο οποίος την απέτρεψε λέγοντάς της τη γνωστή καραμέλα ότι δηλ. είναι εξαιρετικά σπάνιο. Μετά από δική μου επιμονή έκανε την εξέταση στο Χωρέμειο όπου βρέθηκε θετική και μάλιστα σε

σπάνια μετάλλαξη. Τώρα περιμένουν τα αποτελέσματα του συζύγου για να προχωρήσουν. Δυστυχώς όλα είναι πιθανά να συμβούν γι΄αυτό ότι είναι στο χέρι μας και μπορούμε να το ελένχουμε, καλό είναι να το κάνουμε χωρίς δεύ τερη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Για του λόγου το αληθές και σε ενίσχυση αυτών που λέει η Μαμά Χριστίνα για την σπανιότητα του να είσαι φορέας, σας λέω ότι τα αποτελέσματά μου βγήκαν, αρκετά νωρίτερα από ότι περίμενα και ο λόγος ήταν ότι βρέθηκα φορέας στην πιο κοινή μετάλλαξη και δεν προχώρησαν περαιτέρω τον έλεγχο γιατί αποκλείεται να έχω και άλλη μετάλλαξη, καθώς τότε θα νοσούσα.

 

Τώρα αναμένουμε τα αποτελέσματα του άντρα μου, ο οποίος εξετάσθηκε για το 95% και ελπίζουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εδώ είμαι πάλι έναν μήνα μετά αλλά χωρίς αποτελέσματα ακόμα! Ενώ θα έπαιρνα όρκο ότι μας είχαν πει ότι τα αποτελέσματα παίρνουν έναν μήνα, σήμερα που πήρα τηλέφωνο μου τα άλλαξαν και μου είπαν ότι ειδικά η εξέταση του 95% απαιτεί 5 εβδομάδες περίπου για να βγει, οπότε αναμονή και υπομονή!

 

Προσπαθώ να μην αγχωθώ, αλλά για να είμαι καλυμμένη θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Όταν βγουν τα αποτελέσματα θα διανύω την 20η εβδομάδα. Ο μη γένοιτο, αν χρειαστεί αμνιοκέντηση προλαβαίνω να κάνω κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μην αγχωθώ, αλλά για να είμαι καλυμμένη θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Όταν βγουν τα αποτελέσματα θα διανύω την 20η εβδομάδα. Ο μη γένοιτο, αν χρειαστεί αμνιοκέντηση προλαβαίνω να κάνω κανονικά?

 

αμνιο απο οσο γνωριζω,μπορεις να κανεις οποιαδηποτε στιγμη της εγκυμοσυνης,αλλα οσο αυξανεται η κυηση,αυξανονται και οι κινδυνοι

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

στο κεντρο που εκανα εξωσωματικη στις εξετασεις που προσκομιζεις υποχρεωτικα ειναι κυστικης ινωσης, ενος απο του δυο

 

απορω που σε κοπελα που παει για εξωσωματικη να της ειπαν τετοια μπουρδα, οτι ειναι σπανια και να μην την κανει, τα σοβαρα κεντρα εξωσωματικης την ΑΠΑΙΤΟΥΝ

 

το μονο που μπορω να φανταστω ως αιτια για να πουν κατι τετοιο ειναι να την αρπαξουν οσο γινεται πιο γρηγορα ως πελατη να αρχισει γρηγορα το θεραπευτικο πρωτοκολλο και να σκασει τα φραγκα γρηγορα,,,αλλιως θα επρεπε να περιμενουν να παει η κοπελα να κανει την εξεταση εκει που πρεπει, να περιμενει τα αποτελεσματα, παιρνει λιγο χρονο το ραντεβου τα αποτελεσματα, οποτε σου λεει μεχρι να παει και να ρθει μπορει να αλλαξει γνωμη να παει σε αλλο κεντρο

δεν μπορω να διανοηθω σοβαροι γιατροι στους οποιους ο αλλος απευθυνεται για να επιτευθει εγκυμοσυνη να ζητανε αλλες κι αλλες εξετασεις κι αυτην οχι

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να εχεις δικιο αλλα δυστυχως απο σενα ακουω πρωτη φορα να ζητανε υποχρεωτικα ελεγχο ΚΙ σε κεντρο εξωσωματικης!

μακαρι να εχουν αλλαξει τα πραγματα ....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τα νέα μου είναι καλά! Πήραμε εν τέλει σήμερα τα αποτελέσματα του άντρα μου από το Χωρέμειο, ο οποίος κατά 95% δεν είναι φορέας, οπότε συνεχίζουμε με ήρεμο μυαλό!

 

Η mini περιπέτεια που περάσαμε τον τελευταίο μήνα με βοήθησε μεν να αναθεωρήσω πολλά πράγματα σχετικά με την εγκυμοσύνη μου και να με ενδιαφέρει περισσότερο η ουσία (π.χ. ξεπέρασα το κόλλημά μου με τα κιλά!:oops::oops::oops:), αλλά εννοείται ότι θα προτιμούσα να μην είχε χρειαστεί να την περάσω.

 

Για τον λόγο αυτό το ξαναλέω εδώ και θα το λέω όπου μπορώ! Μην αμελείτε την εξέταση για κυστική ίνωση, πηγαίνετε να την κάνετε -ει δυνατόν - σε ανύποπτο χρόνο εκτός εγκυμοσύνης ή σε κάθε περίπτωση μαζί με τις πρώτες εξετάσεις της εγκυμοσύνης ανεξάρτητα αν σας την προτείνουν οι γιατροί σας!

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ τα μέλη του φόρουμ που γράφουν στο συγκεκριμένο θέμα για την πολύτιμη ενημέρωση για την ασθένεια που με ώθησε να το ψάξω και εύχομαι καλή δύναμη και ό,τι καλύτερο για τα παιδιά που νοσούν.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τα νέα μου είναι καλά! Πήραμε εν τέλει σήμερα τα αποτελέσματα του άντρα μου από το Χωρέμειο, ο οποίος κατά 95% δεν είναι φορέας, οπότε συνεχίζουμε με ήρεμο μυαλό!

 

Η mini περιπέτεια που περάσαμε τον τελευταίο μήνα με βοήθησε μεν να αναθεωρήσω πολλά πράγματα σχετικά με την εγκυμοσύνη μου και να με ενδιαφέρει περισσότερο η ουσία (π.χ. ξεπέρασα το κόλλημά μου με τα κιλά!:oops::oops::oops:), αλλά εννοείται ότι θα προτιμούσα να μην είχε χρειαστεί να την περάσω.

 

Για τον λόγο αυτό το ξαναλέω εδώ και θα το λέω όπου μπορώ! Μην αμελείτε την εξέταση για κυστική ίνωση, πηγαίνετε να την κάνετε -ει δυνατόν - σε ανύποπτο χρόνο εκτός εγκυμοσύνης ή σε κάθε περίπτωση μαζί με τις πρώτες εξετάσεις της εγκυμοσύνης ανεξάρτητα αν σας την προτείνουν οι γιατροί σας!

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ τα μέλη του φόρουμ που γράφουν στο συγκεκριμένο θέμα για την πολύτιμη ενημέρωση για την ασθένεια που με ώθησε να το ψάξω και εύχομαι καλή δύναμη και ό,τι καλύτερο για τα παιδιά που νοσούν.

 

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Πραγματικά καλά νέα!!!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ να έρθει το μωράκι σου και να είσαστε πάντα υγιείς! Εύχομαι σύντομα να αφήσεις αυτή την ιστορία πίσω σου.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Πραγματικά καλά νέα!!!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ να έρθει το μωράκι σου και να είσαστε πάντα υγιείς! Εύχομαι σύντομα να αφήσεις αυτή την ιστορία πίσω σου.

 

Μαμά Χριστίνα σε ευχαριστώ πολύ!

 

Καλή δύναμη στην οικογένειά σου και ό,τι καλύτερο και για τα δυο σου παιδιά!:-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...