Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣΉ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ?ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΙΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ.

Μαρία, για να θηλάσει το μωρό αποτελεσματικά πρέπει να πάρει στο στόμα του εκτός της θηλής και ένα μεγάλο μέρος από την άλω (σκούρα περιοχή). Τα ούλα του μωρού πρέπει να περικλείουν εντελώς τη θηλή και το στόμα να καλύπτει περί τα τρία εκατοστά ή και περισσότερο από την άλω. Πρέπει να βεβαιωθείς πως η θηλή σου βρίσκεται στο κέντρο του στόματος του μωρού και πάνω από τη γλώσσα του. Επίσης το σώμα του μωρού πρέπει να είναι γυρισμένο τελείως προς το μέρος σου και το κεφαλάκι του ακουμπισμένο στο εσωτερικό του αγκώνα σου. Το χέρι σου να στηρίζει την πλάτη του κι η παλάμνη σου να κρατάει τον πωπό ή το μηρό του μωρού. Το αυτί, ο ώμος και το μπουτάκι του μωρού πρέπει να είναι σε ευθεία γραμμή. Το κεφαλάκι του πρέπει να είναι στην ίδια ευθεία με το υπόλοιπο σώμα και να μη γέρνει λοξά ή πίσω. Να κρατάς το μωρό στο ίδιο επίπεδο με το στήθος σου ώστε να μη σκύβεις να το φτάσεις, ούτε κι εκείνο να καταβέλλει προσπάθεια να φτάσει τη θηλή. Ένα μαξιλάρι πάνω στα πόδια σου θα σε βοηθήσει. :wink:

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία!!!

(Οι οδηγίες είναι από φυλλάδιο της La leche)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣΉ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ?ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΙΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ.

ΠΑΝΤΟΣ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ 45 ΛΕΠΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ?

Να σου ζήσει η κόρη σου!

 

Νομίζω πως είναι καλό σημάδι αυτό!

Κι εγώ είχα πολλά προβλήματα με το θηλασμό, στην αρχή με την ποσότητα του γάλακτος και στη συνέχεια με πληγωμένες θηλές, οι οποίες ακόμη πληγώνονται συνεχώς :)

 

Διαβάζοντας το post σου θυμήθηκα τα δικά μου. Κι εγώ είχα την ίδια αγωνία με σένα, και έκλαιγα συνεχώς... :)

 

Τελικά, (αφού είχα πάρει και χάπια μαγιάς μπύρας και πήρα συνολικά αρκετές φορές) όταν το μωρό μου ήταν περίπου 40 ημερών κατάφερα να περάσει μία ολόκληρη ημέρα χωρίς να της δώσω συμπλήρωμα :!::!:

 

Και μετά κι άλλη, κι άλλη, και επιτέλους έλεγα ότι θηλάζω αποκλειστικά 8)

 

Το ίδιο πιστεύω θα συμβεί και σε σένα! Προσπάθησε να μην έχεις άγχος, γιατί βλάπτει την παραγωγή :lol:

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣΉ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ?ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΙΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ.

ΠΑΝΤΟΣ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ 45 ΛΕΠΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ?

 

Πρέπει να πιάσει περισσότερο.

 

Πριν τοποθετήσεις το μωρό στο στήθος κάνε ένα μεγάλο ΑΑΑΑΑ για να σε μιμηθεί.

 

Επιβράβευσε το σωστό πιάσιμο και βγάλε την στο λάθος.

Για να βγάλεις σωστά το μωρό χωρίς να πληγωθείς: βάλε το μικρό δαχτυλάκι στην άκρη του στόματος με το μαλακό προς τα πάνω, θα μπει αέρας στο στόμα, θα χαλαρώσει το πιάσιμο και θα απομακρύνεις το μωρό ανώδυνα.

 

Με τον δείκτη σου δοκίμασε απαλά να πιέσεις λίγο το πηγούνι της για να διορθώσει λίγο τη στάση.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ,ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ,ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΡΩΕΙ 120 ΜL ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ 5 ΩΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΘΕΙ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ.ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΑΜΕΤΡΗΘΩ ΜΕ 120 ΜL ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ,ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΛΑ, ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ,ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΔΥΟ ΓΟΥΛΙΕΣ, ΠΑΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ,ΚΛΑΙΕΙ, ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΓΙΑΤΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ,ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΛΑ, ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ,ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΔΥΟ ΓΟΥΛΙΕΣ, ΠΑΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ,ΚΛΑΙΕΙ, ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΓΙΑΤΙ?

 

Μαράκι εγώ περίμενα να κλάψει (πάντα έκλαιγε και κλαίει ακόμα όταν την βάζω στο στήθος) γιατί έτσι ανοίγει πιο πολύ το στόμα της και της έβαζα το στήθος πιάνοντάς το έτσι ώστε να κοιτάει η θηλή προς τα πάνω. Με αυτόν τον τρόπο έμπαινε πρώτα το κάτω μέρος του στήθους και μετά το πάνω κι έτσι το είχε ολόκληρο στο στόμα της.

Δοκίμασέ το, μπορεί να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ,ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ,ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΡΩΕΙ 120 ΜL ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ 5 ΩΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΘΕΙ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ.ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΑΜΕΤΡΗΘΩ ΜΕ 120 ΜL ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?

 

Δεν μπορείς να μειώσεις ξαφνικά μια τόσο μεγάλη ποσότητα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να της δίνεις 100 ή καλύτερα 90 ml συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα. Το συνηθισμένο είναι ότι το μωρό θα ξυπνήσει νωρίτερα για να φάει. Η αύξηση των γευμάτων θα σε βοηθήσει να αυξήσεις την παραγωγή.

 

Όταν το μωρό σταθεροποιηθεί σε ένα γεύμα παραπάνω, τότε θα μπορέσουμε να ξανασυζητήσουμε νέα μείωση. Το σίγουρο είναι πως πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 4 μέρες πριν συμβεί αυτό. Ίσως να χρειαστεί και μία εβδομάδα ή 10 μέρες πριν επιχειρήσεις νέα μείωση.

 

Επίσης όταν ξεκινάς το γεύμα καλό είναι να βάζεις πάντα το μωρό στο στήθος, μόλις χάνει το ενδιαφέρον του τότε το αλλάζεις και το βάζεις στο άλλο στήθος, επαναλαμβάνεις τη διαδικασία των αλλαγών όσο αντέχει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ,ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΛΑ, ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ,ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΔΥΟ ΓΟΥΛΙΕΣ, ΠΑΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ,ΚΛΑΙΕΙ, ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΓΙΑΤΙ?

 

Προφανώς η γαλουχία έχει υποχωρήσει σημαντικά, το μωρό πεινάει και δεν βρίσκει την ποσότητα του γάλακτος που χρειάζεται.

 

Αν αυξήσεις την παραγωγή θα μένει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ,ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΛΑ, ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ,ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΔΥΟ ΓΟΥΛΙΕΣ, ΠΑΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ,ΚΛΑΙΕΙ, ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΓΙΑΤΙ?

 

Προφανώς η γαλουχία έχει υποχωρήσει σημαντικά, το μωρό πεινάει και δεν βρίσκει την ποσότητα του γάλακτος που χρειάζεται.

 

Αν αυξήσεις την παραγωγή θα μένει περισσότερο.

 

 

 

 

ΕΝΑ ΜΩΡΟ 4 ΜΗΝΩΝ ΠΟΣΟ ΓΑΛΑ ΠΙΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ 24ΩΡΟ;

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΣ ΤΙς ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΞΕΝΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ. ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΙΤΙΖΕΤΑΙ;

Link to comment
Share on other sites

Nina μπορείς πολύ εύκολα να το καταλαβαίνεις από τις βρεγμένες πάνες του, που πρέπει να είναι 5-6 την ημέρα. Ένα μωρό επίσης, που τρέφεται καλά φαίνεται, είναι ικανοποιημένο, είναι χαρούμενο, το χρώμα του είναι καλό. Τέλος από το βάρος που παίρνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina μπορείς πολύ εύκολα να το καταλαβαίνεις από τις βρεγμένες πάνες του, που πρέπει να είναι 5-6 την ημέρα. Ένα μωρό επίσης, που τρέφεται καλά φαίνεται, είναι ικανοποιημένο, είναι χαρούμενο, το χρώμα του είναι καλό. Τέλος από το βάρος που παίρνει.

 

 

Ευχαριστώ Μarle!! Βρέχει τις πάνες του αλλά όχι όπως πριν. Από διάθεση, κλαίει στην αρχή αλλά μετά ξεχνιέται. Οσο για το βάρος του , αυτό θα το ζυγίσουμε στην παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Mlagoudaki αν κρίνω από τον έαυτό μου, όλες πιστεύουμε ότι δεν μπορεί να αντιμετώπισαν και άλλες τις ίδιες δυσκολίες με το θηλασμό. Θέλει όντως υπομονή και επιμονή, από πλευράς μου χρειάστηκε πολύ πείσμα. Μέχρι και 2,5 μηνών είχα την εντύπωση ότι δεν έχω γάλα, πονούσα, εκνευριζόμουνα, αλλά με τη βοήθεια του site έχω καταφέρει να θηλάζω αποκλειστικά. Συνεχίζω να παίρνω μαγιά μπύρας, να πίνω διάφορα βότανα αλλά πλέον είμαι σίγουρη ότι κάνω το καλύτερο δυνατό για το μωρούλι μου. Χαίρομαι που δεν άκουσα γιατρούς και συγγενείς και προσπάθησα και θα συνεχίσω για όσο κρίνω εγώ. Εύχομαι λοιπόν να τα καταφέρεις και να δεις που σε λίγο καιρό θα σου φαίνεται παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Nina, συνέχισε να βάζεις όσο περισσότερο μπορείς το μωρό στο στήθος σου. Αυτό που κάνεις μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο! Συνέχισε την προσπάθεια και θα τα καταφέρεις! :)

Αν συνεχίσεις να ανησυχείς ή να έχεις κάποιο πρόβλημα, μόλις γυρίσει από τις σύντομες διακοπές της η Αγλαϊα θα σε βοηθήσει! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑ ΜΩΡΟ 4 ΜΗΝΩΝ ΠΟΣΟ ΓΑΛΑ ΠΙΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ 24ΩΡΟ;

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΣ ΤΙς ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΞΕΝΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ. ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΙΤΙΖΕΤΑΙ;

 

Δεν είναι όλα τα μωρά το ίδιο. Τα μωρά έχουν την δυνατότητα απορροφούν όλες τις θρεπτικές ουσίες από το μητρικό γάλα και να μην αποβάλλουν τίποτα (μιλάω για κακά). Ο πιο εύκολος τρόπος είναι βλέποντας τις πάνες του όπως σου έγραψε η Marle (5-6 βρεγμένες όχι μούσκεμα)

 

Στην δική μου περίπτωση η μικρή σε εκείνη την ηλικία έπινε περίπου 900 ml με 1 λίτρο μητρικό γάλα το 24ωρο και εγώ τόσο περίπου αντλούσα στις 24ωρες εφημερίες. Για το γάλα σε σκόνη δεν είναι το ίδιο, υπάρχει συγκεκριμένη δοσολογία που θα σου συστήσει ο παιδίατρος.

 

Όπως σου έγραψε και η Αγλαία μείωνεις σιγά σιγά το συμπλήρωμα όχι μεμιάς για να μην υποσιτίζεται.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα, περιμένοντας και την Αγλαία :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

[Δεν είναι όλα τα μωρά το ίδιο. Τα μωρά έχουν την δυνατότητα απορροφούν όλες τις θρεπτικές ουσίες από το μητρικό γάλα και να μην αποβάλλουν τίποτα (μιλάω για κακά). Ο πιο εύκολος τρόπος είναι βλέποντας τις πάνες του όπως σου έγραψε η Marle (5-6 βρεγμένες όχι μούσκεμα)

 

Στην δική μου περίπτωση η μικρή σε εκείνη την ηλικία έπινε περίπου 900 ml με 1 λίτρο μητρικό γάλα το 24ωρο και εγώ τόσο περίπου αντλούσα στις 24ωρες εφημερίες. Για το γάλα σε σκόνη δεν είναι το ίδιο, υπάρχει συγκεκριμένη δοσολογία που θα σου συστήσει ο παιδίατρος.

 

Όπως σου έγραψε και η Αγλαία μείωνεις σιγά σιγά το συμπλήρωμα όχι μεμιάς για να μην υποσιτίζεται.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα, περιμένοντας και την Αγλαία :)

 

 

 

Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα...Οι πάνες του είναι 4 το 24ωρο και όχι πολύ βρεγμένες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν μπερδεύεσαι λόγω θηλασμού και συμπληρώματος το πιο σωστό είναι να παρακολουθείς το βάρος του. Αν νομίζεις ότι θα είσαι πιο ήσυχη νοίκιασε έναν ζυγό για ένα μήνα ή δύο και ζύγιζε το μια φορά την εβδομάδα.

 

Εγώ βλέπω πόσο πίνει η μικρή γιατί τυχαίνει να λείπω 24ωρα. Αν το βάζεις στο στήθος δεν ξέρεις πόσο πίνει ακριβώς, ούτε εγώ ξέρω πόσο πίνει όταν είναι στο στήθος και πόσες πάνες βρέχει....

Πάντως αν το παιδί είναι ευχαριστημένο και δεν κλαίει λογικά του φτάνει ο συνδυασμός στήθος και συμπλήρωμα...... Εσύ όσο περισσότερο μπορείς θα το βάζεις στο στήθος, όταν σταματάει και κλαίει του δίνεις συμπλήρωμα δοκιμάζοντας να το μειώσεις σταδιακά, έτσι θα πεινάει λίγο πιο πρίν, θα θηλάζει περισσότερο και ούτω καθεξής...

 

Κουράγιο είναι δύσκολα αλλά με λίγη επιμονή μπορείς να τα καταφέρεις

Αν χρειάζεται μπορείς να πάρεις και μαγια μπύρας (της lanes από το φαρμακείο 7 ταμπλέτες 3 φορές την ημέρα) για να αυξηθεί το γάλα, την διαφορά την βλέπεις σε 4 με 7 ημέρες.

Αν χρειαστείς μπορείς να νοικιάσεις και επαγγελματικό θήλαστρο και να το χρησιμοποιείς όταν το μωρό δεν θηλάζει για να στέλνεις ερέθισμα και να παράγεται περισσότερο γάλα.

 

Όπως βλέπεις οι επιλογές είναι πολλές, αυτά που σου έγραψα είναι αυτά που λέει συνήθως η Αγλαία που είναι η πηγή των πληροφοριών μας.

 

Μην το βάζεις κάτω, και σε λίγο καιρό θα δεις διαφορά, πίστεψε με :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

[

Πάντως αν το παιδί είναι ευχαριστημένο και δεν κλαίει λογικά του φτάνει ο συνδυασμός στήθος και συμπλήρωμα...... Εσύ όσο περισσότερο μπορείς θα το βάζεις στο στήθος, όταν σταματάει και κλαίει του δίνεις συμπλήρωμα δοκιμάζοντας να το μειώσεις σταδιακά, έτσι θα πεινάει λίγο πιο πρίν, θα θηλάζει περισσότερο και ούτω καθεξής...

 

Κουράγιο είναι δύσκολα αλλά με λίγη επιμονή μπορείς να τα καταφέρεις

Αν χρειάζεται μπορείς να πάρεις και μαγια μπύρας (της lanes από το φαρμακείο 7 ταμπλέτες 3 φορές την ημέρα) για να αυξηθεί το γάλα, την διαφορά την βλέπεις σε 4 με 7 ημέρες.

Αν χρειαστείς μπορείς να νοικιάσεις και επαγγελματικό θήλαστρο και να το χρησιμοποιείς όταν το μωρό δεν θηλάζει για να στέλνεις ερέθισμα και να παράγεται περισσότερο γάλα.

 

ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ . ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΥΜΑ ΤΗΣ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ (ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΕΝΝΟΩ)

TO MΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΝΑΠΑΥΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ 3 ΩΡΕΣ. ΤΟΤΕ ΛΙΓΟΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ.

ΤΗ ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ;

 

Όπως βλέπεις οι επιλογές είναι πολλές, αυτά που σου έγραψα είναι αυτά που λέει συνήθως η Αγλαία που είναι η πηγή των πληροφοριών μας.

 

Μην το βάζεις κάτω, και σε λίγο καιρό θα δεις διαφορά, πίστεψε με :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα μαγιά μπύρας αρκετές φορές. Μου τη συνέστησε σύμβουλος θηλασμού την οποία είχα επισκεφτεί. Η δοσολογία όμως είναι η εξής:

 

10 χάπια 4 φορές την ημέρα για 7 ημέρες, εβδομάδα παρά εβδομάδα, μέχρι να καταφέρεις να θηλάζεις αποκλειστικά για 2 συνεχόμενες εβδομάδες!!

 

Το συμπλήρωμα και εγώ το έκοψα σιγά σιγά, γίνεται χωρίς να το καταλάβεις, με πολλές ώρες στο στήθος το μωρό.

 

Καλή επιτυχία και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έγραψε η Katrin είναι η μέγιστη δοσολογία, αυτή που έγραψα εγώ είναι η ελάχιστη. Μπορείς να ξεκινήσεις με τη πρώτη και αν σε 4/7 μέρες δεν δεις διαφορά την αυξάνεις

 

Δεν είσαι μόνη, όλοι είχαμε διαφόρων ειδών προβλήματα με το θηλασμό και εμένα λάθος οδηγίες μου δώσανε αλλά δεν ήθελα να το βάλω κάτω και με ψάξιμο, επιμονή και υπομονή τα κατάφερα.

 

Όσο το μωρό κάθεται στο στήθος και δεν παραπονιέται να το αφήνεις. Αν κοιμηθεί άστο εκεί που είναι να πιπιλίζει, και αυτό καλό είναι για ερέθισμα.

 

Κουράγιο και να δεις που σιγά σιγά όλα θα φτιάξουν :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έγραψε η Katrin είναι η μέγιστη δοσολογία, αυτή που έγραψα εγώ είναι η ελάχιστη. Μπορείς να ξεκινήσεις με τη πρώτη και αν σε 4/7 μέρες δεν δεις διαφορά την αυξάνεις

 

Δεν είσαι μόνη, όλοι είχαμε διαφόρων ειδών προβλήματα με το θηλασμό και εμένα λάθος οδηγίες μου δώσανε αλλά δεν ήθελα να το βάλω κάτω και με ψάξιμο, επιμονή και υπομονή τα κατάφερα.

 

Όσο το μωρό κάθεται στο στήθος και δεν παραπονιέται να το αφήνεις. Αν κοιμηθεί άστο εκεί που είναι να πιπιλίζει, και αυτό καλό είναι για ερέθισμα.

 

Κουράγιο και να δεις που σιγά σιγά όλα θα φτιάξουν :D

 

 

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΙΑ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ- ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ. ΓΙΑΥΤΟ ΝΟΙΚΙΑΣΑ ΤΟ SYMPHONY THS MEDELA. ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΤΟ, ΩΣΤΟΣΟ ΔΕ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ Η ΧΟΑΝΗ ΤΟΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ LACTASET THS MEDELA. ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ,, ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ; ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ- ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ ΑΝΤΛΩ ΜΟΝΟ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ 150 ΜL ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΝΤΛΩ ΤΟ ΠΡΩΙ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΑ ΑΝΑ 20 ΜL.... ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. TI AΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ- ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ ΑΝΤΛΩ ΜΟΝΟ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ 150 ΜL ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΝΤΛΩ ΤΟ ΠΡΩΙ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΑ ΑΝΑ 20 ΜL.... ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. TI AΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;

 

Απ'ότι γνωρίζω από αυτά που έχει πει κι η Αγλαϊα, για να μπορείς να εξασφαλίσεις το γάλα του μωρού σου αντλώντας, χρειάζεται να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Με αυτά τα χειροκίνητα ή τα ηλεκτρικά μπορείς να αντλήσεις μια ή δύο φορές την ημέρα (αυτό που κάνεις εσύ είναι υπεραρκετό για τέτοιο θήλαστρο).

Link to comment
Share on other sites

Το symphony της Μedela είναι νοσοκομειακό θήλαστρο και είναι ο.k. Απλά πρέπει μάλλον να συνεχίσεις τις προσπάθειες και να αντλείς πολλές φορές την ημέρα (εγώ αντλούσα ανά 2 έως 3 ώρες).

 

Δοκίμασε να κάνεις μαλάξεις στα στήθη σου την ώρα που αντλείς. Σε εμένα αυτό έχει δείξει μεγάλη διαφορά στην άντληση.

 

Επίσης, σε πόση ώρα αντλείς τα 20 ml? Μαγιά πόσα χάπια πήρες? Μπορείς να ξαναπάρεις μετά από 1 εβδομάδα (δοκίμασε τη δοσολογία που σου έγραψα).

 

Αν έχεις υπομονή και επιμονή, θα πετύχεις!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΥΤΟ ΝΟΙΚΙΑΣΑ ΤΟ SYMPHONY THS MEDELA. ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΤΟ, ΩΣΤΟΣΟ ΔΕ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ Η ΧΟΑΝΗ ΤΟΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ LACTASET THS MEDELA. ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ,, ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ;

 

Εγώ έχω δοκιμάσει το swing της Μedela, το symphony της Medela και το elite της Ameda.

 

Από τα τρία καλύτερο είναι το Symphony και μετά το swing. To Ameda το βάζω τρίτο στη σειρά.

 

Η χοάνη η δική μου στα medela είναι κάπως μαλακή, ευλύγιστη θα μπορούσα να πω. Η χοάνη της ameda είναι σκληρό πλαστικό, άκαμπτη. Αυτό όμως εμένα δεν με βόλευε, γιατί με πονούσε.

 

Οπότε μπορώ να πω πως η χοάνη της medela είναι καλύτερη. Νομίζω όμως πως έχουν αλλάξει χοάνη τα θήλαστρα της Medela? Δεν είμαι σίγουρη.

 

Η δική σου χοάνη είναι σκληρή ή μαλακή?

Link to comment
Share on other sites

Το symphony της Μedela είναι νοσοκομειακό θήλαστρο και είναι ο.k. Απλά πρέπει μάλλον να συνεχίσεις τις προσπάθειες και να αντλείς πολλές φορές την ημέρα (εγώ αντλούσα ανά 2 έως 3 ώρες).

 

Δοκίμασε να κάνεις μαλάξεις στα στήθη σου την ώρα που αντλείς. Σε εμένα αυτό έχει δείξει μεγάλη διαφορά στην άντληση.

 

Επίσης, σε πόση ώρα αντλείς τα 20 ml? Μαγιά πόσα χάπια πήρες? Μπορείς να ξαναπάρεις μετά από 1 εβδομάδα (δοκίμασε τη δοσολογία που σου έγραψα).

 

Αν έχεις υπομονή και επιμονή, θα πετύχεις!

 

 

 

 

ΜΑΓΙΑ ΠΗΡΑ ΓΙΑ 8 ΜΕΡΕς 30 ΧΑΠΙΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΩΝ 300ΜG. 40 ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΑΜΕ ΑΡΓΑ. ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΤΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΚΤΙΝΑ. ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΛΑΤΥ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ SYMPHONY ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΔΥΟ ΔΥΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΤΟ ΑΠΛΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ. ΤΑ 20 ΜΛ ΤΑ ΑΝΤΛΩ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ ΚΙ ΕΓΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ katrin!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...