Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Σε 2-3 μερες θα συνηθίσει.Εμας πιπιλουσε το κουταλι, δεν ήξερε τι να το κάνει! κ μόλις το βγάζαμε από το στόμα για να το γεμίσουμε έκλαιγε γιατί νόμιζε ότι θα ρέει συνέχεια σαν γάλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 16/11/2019 at 6:00 ΜΜ, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών σχεδόν και ο παιδίατρος Μου είπε να ξεκινήσω σιγά σιγά να του δίνω την ημέρα ένα κουταλάκι του γλυκού λαχανικά. Είπε να ξεκινήσω πρώτα 5 μέρες να δοκιμάζει καρότο , 5 μέρες πατάτα κλπ. Το μωράκι μου το γλύφει λίγο λίγο και δεν ξέρει φυσικά ακόμα πως να καταπιεί οποτε την μεγαλύτερη ποσότητα την φτύνει. Λέτε να υπάρχει θέμα με αυτό ; Η σιγά σιγά θα συνηθησει και θα ξεκινήσει να καταπίνει ; 

Λογικό είναι να το φτύνει σιγά σιγά θα μάθει 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα αντανακλαστικό στη γλωσιτσα των μωρών με το που γεννιούνται ότι μπαίνει στο στοματακι να το βγάζουν με τη γλωσιτσα.αυτο σιγά σιγά μέχρι τον 7ο μήνα φεύγει σε κάποια μωράκια νωρίτερα και σε άλλα αργότερα.γι αυτό βγάζει την τροφή.σιγα σιγά θα του περάσει.απο τα τρία μου παιδάκια το πρώτο και το τρίτο το έκαναν πολύ έντονα όταν ξεκινήσαμε τις στερεές .

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2019 at 12:47 ΠΜ, Thean είπε:

Υπάρχει ένα αντανακλαστικό στη γλωσιτσα των μωρών με το που γεννιούνται ότι μπαίνει στο στοματακι να το βγάζουν με τη γλωσιτσα.αυτο σιγά σιγά μέχρι τον 7ο μήνα φεύγει σε κάποια μωράκια νωρίτερα και σε άλλα αργότερα.γι αυτό βγάζει την τροφή.σιγα σιγά θα του περάσει.απο τα τρία μου παιδάκια το πρώτο και το τρίτο το έκαναν πολύ έντονα όταν ξεκινήσαμε τις στερεές .

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες δεν το γνώριζα αυτό. Πρέπει να τον πιέσω λίγο παραπάνω λες η δεν χρειάζεται και απλά με τον καιρό θα βελτιωθεί ; 

Link to comment
Share on other sites

Μην τον πιέζεις καθόλου.Η τρίτη μου μικρούλα είναι τώρα 12 μηνών και από 6 μέχρι 7 μηνών που ξεκινήσαμε τις στερεές μου το έκανε πολύ έντονα και σιγά σιγά έστρωσε.Τωρα δεν φοράμε ούτε σαλιαριτσα πια τόσο καλά που καταπίνει.Επισης πολύ σωστές οι οδηγίες του παιδιάτρου σου.Η εισαγωγή πρέπει να γίνεται έτσι σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Irina095 είπε:

Κορίτσια άλλη μια ερώτηση. Τώρα που ξεκινάμε τις στέρεες το μωράκι θα αρχίσει να κοιμάται πιο πολλές ώρες την νύχτα η δεν παίζει ρόλο ; 

Θηλάζεις? Αν ναι πιθανόν να ξανα ξυπνάει γιατί το έχει κ για πιπίλα. Αν δεν θηλάζεις μπορεί να κοιμάται περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν παίζει ρόλο, αφού δεν θα τρώει το βράδυ στερεά τροφή.Εμας αντίθετα άρχισε να ξυπνάει πιο συχνά αυτή την περίοδο, όχι λόγω τροφών αλλά λόγω δοντιών μάλλον που συμπίπτουν χρονικά με την εισαγωγή στερεών, ενώ κοιμόταν σερί 8 ώρες τους προηγούμενους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Θηλάζεις? Αν ναι πιθανόν να ξανα ξυπνάει γιατί το έχει κ για πιπίλα. Αν δεν θηλάζεις μπορεί να κοιμάται περισσότερο..

Ναι θηλάζω με χρησιμοποιεί για πιπίλα πολλές φορές είναι η αλήθεια 

Just now, little lamb είπε:

Λογικά δεν παίζει ρόλο, αφού δεν θα τρώει το βράδυ στερεά τροφή.Εμας αντίθετα άρχισε να ξυπνάει πιο συχνά αυτή την περίοδο, όχι λόγω τροφών αλλά λόγω δοντιών μάλλον που συμπίπτουν χρονικά με την εισαγωγή στερεών, ενώ κοιμόταν σερί 8 ώρες τους προηγούμενους μήνες.

Αχ τι ωραίο όχι εμένα ποτε δεν κοιμόταν τόσο ... ανα 2 με 3 ώρες ξυπναει ... για αυτό έλεγα μήπως η στέρεες βοηθούσαν από άποψη ότι θα του πέφτει πιο βαρη το φαγητό 

Και κάτι άλλο η παιδίατρος μας ξεκίνησε μεσημεριανό κανονικά. Ακόμα δεν τρώει όλη την ποσότητα βέβαια τρώει κανα 5 κουταλιές του γλυκού το πολύ και μετά ζητάει πάλι στήθος. Εγώ του δίνω ενώ η παιδίατρος είπε μόλις αρχίσουμε μεσημεριανό να κόψω ένα γεύμα θηλασμού το μεσιμερι. Αλλά ακόμα δεν τρώει όλη την ποσότητα όποτε λογικά εννοούσε όταν θα τρώει όλο το γεύμα του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Ναι θηλάζω με χρησιμοποιεί για πιπίλα πολλές φορές είναι η αλήθεια 

Αχ τι ωραίο όχι εμένα ποτε δεν κοιμόταν τόσο ... ανα 2 με 3 ώρες ξυπναει ... για αυτό έλεγα μήπως η στέρεες βοηθούσαν από άποψη ότι θα του πέφτει πιο βαρη το φαγητό 

Και κάτι άλλο η παιδίατρος μας ξεκίνησε μεσημεριανό κανονικά. Ακόμα δεν τρώει όλη την ποσότητα βέβαια τρώει κανα 5 κουταλιές του γλυκού το πολύ και μετά ζητάει πάλι στήθος. Εγώ του δίνω ενώ η παιδίατρος είπε μόλις αρχίσουμε μεσημεριανό να κόψω ένα γεύμα θηλασμού το μεσιμερι. Αλλά ακόμα δεν τρώει όλη την ποσότητα όποτε λογικά εννοούσε όταν θα τρώει όλο το γεύμα του. 

Από τη στιγμή που ζητάει από μόνο του το μωράκι σου να θηλάσει δεν χρειάζεται να το κόψεις, άσε που αν τρώει τόσο λίγο δεν θα χορταινει κ θα πεινάει. Άσχετο αλλά τα παιδάκια μας έχουν περίπου την ίδια ηλικία. Εμένα είναι 6 κ λίγες μέρες. Φρουτοκρεμα ξεκινήσατε? Αν ναι πόσο τρώει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει πρώτα να θηλάζω κ μετά να δίνω το φαγητό, δεν τη ρώτησα ως πότε κ το κάνω ακόμα (είναι ενάμισης μήνας που μπήκαν οι στερεές)

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Από τη στιγμή που ζητάει από μόνο του το μωράκι σου να θηλάσει δεν χρειάζεται να το κόψεις, άσε που αν τρώει τόσο λίγο δεν θα χορταινει κ θα πεινάει. Άσχετο αλλά τα παιδάκια μας έχουν περίπου την ίδια ηλικία. Εμένα είναι 6 κ λίγες μέρες. Φρουτοκρεμα ξεκινήσατε? Αν ναι πόσο τρώει?

Να το χαίρεσαι το μωράκι σου. Όχι ακόμα μόλις μπήκαμε 5 μήνα μας ξεκίνησε χόρτο σούπα μεσιμερι και λίγο πλιγούρι το απόγευμα για να δοκιμάζει λίγο δημητριακό. Σε 2 εβδομάδες από τώρα είπε αν πάνε όλα καλά και τα δέχεται και τρώει θα αρχίσουμε και την φρουτοκρεμα. 

Just now, little lamb είπε:

Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει πρώτα να θηλάζω κ μετά να δίνω το φαγητό, δεν τη ρώτησα ως πότε κ το κάνω ακόμα (είναι ενάμισης μήνας που μπήκαν οι στερεές)

Α σοβαρά ; Και τρώει και από το στήθος και τρώει κι το φαΐ του μετά ; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα πια όμως δεν την κρατάω πολλή ώρα στο στήθος όταν πρόκειται να ακολουθήσει γεύμα επειδή το τρώει όλο.

Τελικά κάθε παιδίατρος λέει άλλα, δεν είχα ξανακούσει αυτό με το πλιγούρι! Εμείς (τα έχω γράψει και πιο αναλυτικά παραπάνω) ξεκινήσαμε με λαχανικά το μεσημέρι (ανά δύο μέρες καρότο, γλυκοπατάτα, κολοκύθι) και κρέας (και μετά πειραματισμό με άλλα λαχανικά), μετά από μια βδομάδα μπήκαν τα φρούτα γύρω στις 10-11 (ανά δύο μέρες μήλο, αχλάδι, μπανάνα και μετά πειραματισμός με άλλα φρούτα) και ένα μήνα μετά από τις πρώτες εισαγωγές βάλαμε γιαούρτι το απόγευμα πρόβειο ή κατσικίσιο με πέτσα και προσθέσαμε στο μεσημεριανό ανθότυρο ή μανούρι. Από αύριο (2 βδομάδες μετά το γιαούρτι) θα ξεκινήσει και αυγό μετά το φρούτο και πριν το μεσημεριανό, 2 μέρες κρόκο και μετά και το ασπράδι.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Ναι θηλάζω με χρησιμοποιεί για πιπίλα πολλές φορές είναι η αλήθεια 

Αχ τι ωραίο όχι εμένα ποτε δεν κοιμόταν τόσο ... ανα 2 με 3 ώρες ξυπναει ... για αυτό έλεγα μήπως η στέρεες βοηθούσαν από άποψη ότι θα του πέφτει πιο βαρη το φαγητό 

Και κάτι άλλο η παιδίατρος μας ξεκίνησε μεσημεριανό κανονικά. Ακόμα δεν τρώει όλη την ποσότητα βέβαια τρώει κανα 5 κουταλιές του γλυκού το πολύ και μετά ζητάει πάλι στήθος. Εγώ του δίνω ενώ η παιδίατρος είπε μόλις αρχίσουμε μεσημεριανό να κόψω ένα γεύμα θηλασμού το μεσιμερι. Αλλά ακόμα δεν τρώει όλη την ποσότητα όποτε λογικά εννοούσε όταν θα τρώει όλο το γεύμα του. 

Όχι δ ειναι απαραιτητο ότι θα κοιμαται καλύτερα, ισα ισα επειδή έχεις γράψει σε αρκετά θέματα κ φαίνεται ότι άρχισαν οι ενοχλήσεις δοντιών, θα έλεγα να μην το περιμένεις άμεσα. 

Τα δικα μου ως το έτος δ τρωγανε πολύ, ουτε κοιμηθηκαν καλύτερα από νεογεννητο

Επισης με τον θηλασμο δ ειναι απαραιτητο ότι μετά το γεύμα δ θα ζητάει κ θα κοπούν θηλασμοι

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Όχι δ ειναι απαραιτητο ότι θα κοιμαται καλύτερα, ισα ισα επειδή έχεις γράψει σε αρκετά θέματα κ φαίνεται ότι άρχισαν οι ενοχλήσεις δοντιών, θα έλεγα να μην το περιμένεις άμεσα. 

Τα δικα μου ως το έτος δ τρωγανε πολύ, ουτε κοιμηθηκαν καλύτερα από νεογεννητο

Επισης με τον θηλασμο δ ειναι απαραιτητο ότι μετά το γεύμα δ θα ζητάει κ θα κοπούν θηλασμοι

Αχ ναι ναι έχουμε Ενοχλήσεις και από δοντάκια σίγουρα. Ναι αλλά λογικά δεν θα τρώει την ίδια ποσότητα από το στήθος όταν αρχίσει να τρώει όλο του το μεσημεριανό έτσι δεν είναι ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά μας αν κρίνω από τη ραγδαία πρόσληψη βάρους μάλλον τρώει τεράστια ποσότητα από όλα! Από το φαι σίγουρα γιατί το βλέπουμε, αλλά μάλλον τρώει και γάλα! Το μήνα πριν τις στερεές πήρε 250 γραμμάρια κ μόλις άρχισαν οι στερεές πήρε κιλό σε 20 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Αχ ναι ναι έχουμε Ενοχλήσεις και από δοντάκια σίγουρα. Ναι αλλά λογικά δεν θα τρώει την ίδια ποσότητα από το στήθος όταν αρχίσει να τρώει όλο του το μεσημεριανό έτσι δεν είναι ; 

Θεωρητικα ναι, γτ μπορει να πινει να ξεδιψαει, η μετα το γεύμα να νανουριστει, η για πιπιλισμα οπότε ίσως πινει λιγοτερο

Απο την αλλη όπως λέει κ η little lamb κάθε παιδακι είναι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως μόλις ξεκινήσαμε στέρεες ξεκίνησαν και οι ενοχλήσεις στα δόντια και από εκεί που το μωρό κοιμόταν 9-9 τώρα ξυπνάει κάθε μια ώρα μέσα στη γκρίνια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Εμείς πάντως μόλις ξεκινήσαμε στέρεες ξεκίνησαν και οι ενοχλήσεις στα δόντια και από εκεί που το μωρό κοιμόταν 9-9 τώρα ξυπνάει κάθε μια ώρα μέσα στη γκρίνια 

Αν αυτό έγινε με την έναρξη των στερεών ας εχετε το νου σας μήπως το ενοχλεί κάποια τροφή. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 1)η παιδίατρος μου είχε πει ότι θα πρέπει να "μάθω" στο παιδί 4 μηνών κ κάτι σιγά σιγά να μην τρώει το βράδυ 12-5 γιατί θα μάθει να τρώει το βράδυ κ δεν θα μου κοιμάται...αλλά εφόσον θηλάζει αποκλειστικά κ δεν παίρνει πιπίλα αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα τι θα κάνω;;; 2) εφόσον το παιδί πάει καλά κ κιλα7,600 68εκ. ,ότι δεν χρειάζεται να μπει σε στερεά τροφή νωρίς... 3) δλδ ούτε με τις στερεά τροφή θα κοιμηθούν την νύχτα;;  oh my God.... Συγνώμη για το σεντόνι...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Καλησπέρα, 1)η παιδίατρος μου είχε πει ότι θα πρέπει να "μάθω" στο παιδί 4 μηνών κ κάτι σιγά σιγά να μην τρώει το βράδυ 12-5 γιατί θα μάθει να τρώει το βράδυ κ δεν θα μου κοιμάται...αλλά εφόσον θηλάζει αποκλειστικά κ δεν παίρνει πιπίλα αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα τι θα κάνω;;; 2) εφόσον το παιδί πάει καλά κ κιλα7,600 68εκ. ,ότι δεν χρειάζεται να μπει σε στερεά τροφή νωρίς... 3) δλδ ούτε με τις στερεά τροφή θα κοιμηθούν την νύχτα;;  oh my God.... Συγνώμη για το σεντόνι...

Χαχα αν θηλάζεις το μωρακι σου είτε έχει μπει σε στερεές είτε όχι το πιο πιθανόν να ξυπνάει το βράδυ για να θηλάσει/πιπιλισει! Παρότι εγώ έβαλα το μωρό μου σε στερεές νωρίτερα γιατί δεν έπαιρνε βάρος συμφωνώ με τη δεύτερη παιδίατρο σου. εφόσον δεν συντρέχει κάποιος λόγος δεν χρειάζεται να βιάζεστε. Κ μην νομίζεις ότι με τις στερεές θα ξεκουραστείς απ' το θηλασμό. Εγώ ακόμα κ αν δίνω στερεές μετά από κανένα μεσαωρο θηλάζω κιόλας γιατί θέλει να κοιμηθεί κ δεν κοιμάται αλλιώς!! Απλά τώρα είμαι από το πρωί στην κουζίνα μαγειρεύοντας κ ταιζοντας κ τα 2 παιδιά που έχω!!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Καλησπέρα, 1)η παιδίατρος μου είχε πει ότι θα πρέπει να "μάθω" στο παιδί 4 μηνών κ κάτι σιγά σιγά να μην τρώει το βράδυ 12-5 γιατί θα μάθει να τρώει το βράδυ κ δεν θα μου κοιμάται...αλλά εφόσον θηλάζει αποκλειστικά κ δεν παίρνει πιπίλα αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα τι θα κάνω;;; 2) εφόσον το παιδί πάει καλά κ κιλα7,600 68εκ. ,ότι δεν χρειάζεται να μπει σε στερεά τροφή νωρίς... 3) δλδ ούτε με τις στερεά τροφή θα κοιμηθούν την νύχτα;;  oh my God.... Συγνώμη για το σεντόνι...

Το πρώτο πραγματικά δ το καταλαβαινω. Κ τι θα το κάνεις το μωρο 12-5αν ξυπνησει; μέχρι τον χρονο έχουν ανάγκη αναπτυξιακά κ το βραδινό γαλα

Πίστεψε με μετα τον αποθηλασμο δ ξυπναει κανενα στις 3την νυχτα είτε για γαλα είτε για μακαρονια:-Pσορρυ το ρίχνω στην πλάκα γτ ειναι απο τα πιο περίεργα που έχω ακουσει

Κ πράγματι μου εχει συμβεί όταν απόθηλαζε η κορη μου, σχεδον 22μ τα βράδια όταν ξυπνουσε κ δ μπορουσε να αποκοιμηθει να ζητάει καμια φορα γαλα. Μου είχε πει κ 1-2φορες πεινάω, κ μαλιστα ζήτησε μακαρονια, αλλα φυσικα κατάλαβε ότι εκείνη την ώρα δ τρωμε

Γενικα αν δ υπαρχει μεγάλο πρόβλημα με την πρόσληψη βάρους η με πολύ έντονη γοπ, γτ να δωσεις στερεες πριν τον 6ο;βλεπεις σημάδια ετοιμότητας; Κ παλι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ακομη κ με τις ενδείξεις που έγραψα δ ειναι απαραιτητο για έναρξη στον 4ο παντα

Επειδη θα μπουν οι στερεες; δ σημαινει οτι θα θηλαζει λιγότερο. Επίσης εφόσον κοιμαται θηλαζοντας λογικο να ζητάει κ όσες φορές ξυπνησει το βραδυ. Ειδικα με τις στερεες κ την ενόχληση δοντιών εγω δ ειδα μείωση των αφυπνισεων

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Καλησπέρα, 1)η παιδίατρος μου είχε πει ότι θα πρέπει να "μάθω" στο παιδί 4 μηνών κ κάτι σιγά σιγά να μην τρώει το βράδυ 12-5 γιατί θα μάθει να τρώει το βράδυ κ δεν θα μου κοιμάται...αλλά εφόσον θηλάζει αποκλειστικά κ δεν παίρνει πιπίλα αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα τι θα κάνω;;; 

Aκυρο τελειως. Τα μωρα χρειαζονται τις θερμιδες και το βραδυ για τον πρωτο χρονο, ειδικα αν θηλαζεις το γαλα που παραγεται μετα τις 12 εχει βρεθει οτι περιεχει περισσοτερες θερμιδες. Γιατι να το στερησεις αυτο (και την ευκαιρια να πιπιλησει) μη δινοντας στηθος; Αν το κανεις αυτο πιθανον να μην βαλει το αναμενομενο βαρος και τοτε θα σου προτεινει φορμουλα ή φαριν λακτε που ειναι πιο παχυντικα, με την δικαιολογια οτι χρειαζεται θερμιδες (εστω κι αν ειναι Junk food) για να βαλει βαρος.

18 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

2) εφόσον το παιδί πάει καλά κ κιλα7,600 68εκ. ,ότι δεν χρειάζεται να μπει σε στερεά τροφή νωρίς...

Η εναρξη στερεων τροφων δεν συνισταται να γινεται τοσο νωρις αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα βαρους ή αλλεργιας στη φορμουλα. Τιποτα απο τα δυο δεν ισχυει στην περιπτωση σας.

18 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

3) δλδ ούτε με τις στερεά τροφή θα κοιμηθούν την νύχτα;;

Τα μωρα ξυπνανε τη νυχτα για πολλους λογους, εκτος την σιτιση. Θα σου προτεινα να διαβασεις το "Τα μωρα ειναι ανθρωποι της νυχτας" για να δεις πως ειναι η φυσιολογια του υπνου στα μωρα. Ο τιτλος τα λεει ολα :D

 

Τελος, θα σου προτεινα να εκτυπωσεις τον νεο διατροφικο οδηγο του υπουργειου και να τον πας στον γιατρο σου να συζητησετε γιατι αυτα που σου λεει δεν συναδουν με τις επισημες οδηγιες που πρεπει να ακολουθει σαν παιδιατρος. Κατα δευτερον, ισως πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο να αλλαξεις παιδιατρο; 

 
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Καλησπέρα, 1)η παιδίατρος μου είχε πει ότι θα πρέπει να "μάθω" στο παιδί 4 μηνών κ κάτι σιγά σιγά να μην τρώει το βράδυ 12-5 γιατί θα μάθει να τρώει το βράδυ κ δεν θα μου κοιμάται...αλλά εφόσον θηλάζει αποκλειστικά κ δεν παίρνει πιπίλα αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα τι θα κάνω;;; 2) εφόσον το παιδί πάει καλά κ κιλα7,600 68εκ. ,ότι δεν χρειάζεται να μπει σε στερεά τροφή νωρίς... 3) δλδ ούτε με τις στερεά τροφή θα κοιμηθούν την νύχτα;;  oh my God.... Συγνώμη για το σεντόνι...

Το πρώτο ούτε εγώ το κατάλαβα! Έχω μωράκι 5 μηνών και τώρα που ξεκινάμε σιγά σιγά στέρεες (το μεσιμερι χόρτο σούπα) ξυπναει ακόμα πιο συχνά από ότι ξύπναγε και θέλει να πιπιλαει , φυσικά δεν του το στερώ .. γιατί ξέρεις και εγώ νόμιζα ότι θα κοιμάται καλύτερα αλλά ούτε καν. Εμείς θέμα με βάρος δεν είχαμε ποτε, είμαστε τώρα 8,750 κιλά και στερεά ξεκινήσαμε τώρα μόλις μπήκε στον 5 μήνα το μεσιμερι σιγά σιγά λίγες κουταλιες του γλυκού. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς ξυπνάει τώρα (7 μηνών) ενώ δεν ξυπνούσε. Απ'ό,τι καταλαβαίνω δεν ξυπνάει επειδή θέλει γάλα, ξυπνάει μάλλον λόγω δοντιών και απλά μετά δεν έχει άλλο τρόπο να ξανακοιμηθεί αν δεν θηλάσει. Καμιά φορά κλαίει για πολύ λίγο, 2-3 λεπτά και μέχρι να προλάβω να πάω στο δωμάτιο (αν δεν είμαι εκεί) έχει ξανακοιμηθεί. Αυτό δεν ξέρω τι είναι. Σχετικά με τον παιδίατρο συμφωνώ ότι είναι περίεργο το να μην σε αφήνει να θηλάσεις το βράδυ. Δηλαδή τι θα το κάνεις όταν κλαίει; Φαγητό όντως γιατί θες να ξεκινήσει από τώρα;

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...