Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

να ειναι υγιεστατο το μπεμπε σου!!!!!!σε λίγες εβδομάδες που θα βλέπεις να τινάζεται η κοιλιά σου απο τις κλωσιές να δεις τι όνειρο που είναι!!!!!!!!!!!!εγώ δε χορταίνω να τη βλέπω τη κοιλιά μου που κλωτσάει η μπουμπού μου!!!:P:p

σε ευχαριστω πολυ κ σε σενα με το καλο η μπουμπου σου.περιμενω πως κ πως κ ποιο πολυ ο αντρας μου να δει κοιλια να κυματιζει χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια παντως ειναι το πιο περιεργο και ομορφο συναισθημα της εγκυμοσυνης . Παντως ο γιος μου δεν πολυκουνιοτανε , ητανε πολυ νορμαλ κατασταση και ετσι παραμενει , ενα μεν ζωηρο παιδακι αλλα εντα3ει νορμαλ δεν ειναι και ταλιμπαν . Η κορη μου , εκανε τον κακο χαμο απο την κοιλια , κατι κλωτσαρες που εδεινε , μπαμ μπουμ , συνεχεια , δεν τολμουσες να χαλαρωσεις αρχιζε τις κλωτσιες . Στη β'επιπεδου δε , δεν γυρησε ποτε μα ποτε για την ε3εταση αν και ειχε δοκιμασει οτι ηταν δυνατον η γιατρος . Περιεργως ? η ιδια παραμενει , εντελως σκανταλιαρα , εντελως αμα δεν της βαλεις σαφης ορια σε εχει καβαλισει και κανει τα δικα της , και ειναι εντελως πεισματαρα , οσο δεν παει δηλαδη . Τυχαιο ? δεν 3ερω τελικα , ισως τελικα ο χχαρακτηρας γεννιεται απο την κοιλια τελικα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλησπερα!!να ρωτησω ...εγω που ειμαι στην 14η εβδομαδα σε διδυμακια ποτε περιπου θα τα ακουσω???ειμαι κ ανυπομονη!!καμια φορα τωρα που μπηκα σαυτην την εβδομαδα νιωθω στα ξαφνικα κατι σουβλιες να το πω?χτυπηματα να το πω?αυτο τωρα τι να ναι?ελπιζω οχι συσπασεις.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλησπερα!!να ρωτησω ...εγω που ειμαι στην 14η εβδομαδα σε διδυμακια ποτε περιπου θα τα ακουσω???ειμαι κ ανυπομονη!!καμια φορα τωρα που μπηκα σαυτην την εβδομαδα νιωθω στα ξαφνικα κατι σουβλιες να το πω?χτυπηματα να το πω?αυτο τωρα τι να ναι?ελπιζω οχι συσπασεις.....

 

 

δυσκολο να ειναι συσπασεις οι σφαχτες που περιγραφεις. Εγω ειχα τα ιδια στην αρχη και απλα μεγαλωνε η μητρα μου..φαντασου εσενα με τα διδυμακια...Φυσικα εξυπακουεται να ρωτησεις το γιατρο σου...εσυ αλλωστε "δικαιουσαι¨να τον καλεις 2 φορες περισσοτερο αφου εχεις 2 μωρακια..:lol::lol:

Εγω τον πρωτοενιωσα την 14η εβδομαδα και μαλιστα αρκετα καλα. Τοτε δεν ημουν σιγουρη αλλα τωρα πλεον ειμαι σιγουρη οτι ηταν αυτος. Δεν ξερω αν προερχομαι απο αλλο πλανητη αλλα εγω ενιωθα κανονικα τα στριφογυρισματα του. Φυσικα οχι παντα! Απο την 16η εβδομαδα δέ ....ασε...κλωτσιες κανονικοτατες...τωρα?? (22w+2d) πεταγομαι καθε τρεις και λιγο απο τα απανωτα κλωτσιδια και τις μετακινησεις του...

Ο γιατρος μου δεν με πιστευε και αισθανομουν παλαβη βεβαια...ελεγε -ειδικα επειδη ειναι και το πρωτο μου-οτι θα το νιωσω μετα την 20η εβδομαδα:rolleyes::rolleyes:

 

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν υπαρχει κανονας ουτες για τις μαμαδες ουτε για τα μωρακια οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα...:)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν το ενοιωσα ομως χθες εμαθα οτι τελικα το αρσενικο φυλλο νικησε στο σπιτι μας , οποτε η ανακαταξη ερχεται ως εξης , κοριτσακια-αγορακια σημειωσατε 2-3 .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια καλησπερα!!να ρωτησω ...εγω που ειμαι στην 14η εβδομαδα σε διδυμακια ποτε περιπου θα τα ακουσω???ειμαι κ ανυπομονη!!καμια φορα τωρα που μπηκα σαυτην την εβδομαδα νιωθω στα ξαφνικα κατι σουβλιες να το πω?χτυπηματα να το πω?αυτο τωρα τι να ναι?ελπιζω οχι συσπασεις.....

 

Όσον αφορά τις σουβλιές είχα και συνεχίζω να έχω μπόλικες. Κάτι σαν τσιμπήματα στην αρχή και κατά τη 15 κι εγώ έφαγα την πρώτη φρίκη με σουβλιά. Τώρα έχω κάτι τραβήγματα κάτω από το δέρμα της κοιλιάς μου, σουβλιές κοντά στους γοφούς μου, πότε πονάει η πλάτη μου και πότε η λεκάνη μου... Στην αρχή τρόμαζα και μ αυτά, αλλά σκέφτομαι οτι είμαι μισή μερίδα και έχω μια μεγάλη κοιλιά και ένα μεγάλο παιδί για εκτο μήνα. Αυτό που λίγο με τρομάζει είναι το τι θα κάνω στον 9ο....

 

τελοσπάντων, εγώ τον πρωτοάκουσα στη 15η σαν ένα πολύ πολύ απαλό χτύπημα, αλλά δεν ήμουν σίγουρη. Στη 18η-19η αρχισαν οι κλωτσιές! Από τις 22 είδα πρώτη φορά την κοιλια μου να σηκώνεται στιγμιαία και μετά να πέφτει στο σημείο της κλωτσιάς και τρόμαξα! Τώρα στις 24 εβδομάδες λυσσάει και πολλές φορές τινάζομαι ολόκληρη, σημερα το πρωί με ξύπνησε κιόλας. Ισως παιζει ρόλο το οτι είναι, εκτός από ζωηρό, και πολύ μεγάλο μωρό (οριακά φυσιολογικό για την εβδομάδα του). Το μόνο φάρμακο που έχω βρεί είναι χαλαρή μουσικούλα χωρίς beat, και αμέσως ηρεμεί.

 

Βέβαια ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ! Η καλύτερή μου, αρκεί να μη με τρομάζει.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! ειμαι στην 20η εβδ και χ8ες μαλον ειχαμε λοξιγκα!δυστυχως ειμουν στη δουλεια κ δεν ειχε την ευκαιρια ο αντρας μου να το νιωσει.παντος αν οντος αυτο που ενιωσα ηταν ο μπεμπης τοτε τον νιωθω εδω κ κανενα μηνα απλα δεν ειμουνα σιγουρη και δεν ηθελα να ενθουσιαστω τζαμπα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσακια τι κανετε??μπηκα να σας πω οτι νομιζω πως ακουσα τα μωρακιαααα!!!!!!!!!ημουν ξαπλωμενη ανασκελα κ χαλαρη κ ενιωσα κατι σα φουσκιτσες στη κοιλια να ξεκινανε απο δεξια κ να πηγαινουν αριστερα σιγα σιγα!!σα γαργαλητο να το πω?δε ξερω να το περιγραψω!!κ επισης ενιωσα κατι που εσεις θα μου πειτε τι ειναι γτ δεν ξερω αν ειναι τα μωρα!ημουν παλι ξαπλα πριν λιγο κ ενιωσα παλι καπως δεξια κατι να κουνιεται απο μεσα κ να με ακουμπαει, επιασα με το χερι εκεινο το σημειο γτ για να πω την αληθεια χεστηκα πανω μου κ ηταν ενα εξογκωματακι σκληρο!αυτο ηταν συσπαση??????δεν εχω πονους κ ολη η υπολλοιπη κοιλια ηταν μαλακη,το ιδιο επαθα κ μετα απο λιγο απο την αριστερη μερια!ειμαι 16 εβδομαδων κ 2 ημερων σε διδυμακια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!!!

κι εγω πριν λίγες μέρες κατάλαβα μπουρμπουλήθρες...ήταν το μωρό;;μάλλον!σύμφωνα με τις περιγραφές των "παλιών"!!

όσο γι'αυτό που λες katerinakaterina ορισμένες φορές που πιάνω κι εγω την κοιλιά μου-η οποία φάνηκε αρκετά νωρίς- τη νιώθω πιο σκληρή σε διάφορα σημεία κι εκεί υποθέτω οτι "αγκυροβόλησε" το μωρό!

για να μας πούν οι "παλιές",ισχύει;;;;;;;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σε όλες και με το καλό τα μικράκια μας!!!Εγώ και τα 2 τα άκουσα την 16η εβδομάδα απλά την κόρη μου μέχρι την 20η εβδομάδα την άκουγα περίπου ανα 3 ημέρες ενώ το δεύτερο μωράκι συνέχεια προφανώς λόγω 2ης εγκυμοσύνης. Riniw αυτο το σφίξιμο που γίνεται πέτρα δεν είναι τα μωράκια (και εγω έτσι νόμιζα δηλ να σου πω την αλήθεια) αλλα συσπάσεις της μήτρας. Η μήτρα απο πολύ νωρίς κάνει συσπάσεις σαν πρόβες δηλ για να προετοιμαστεί για τον τοκετό και για να αιματωθεί καλύτερα ολόκληρη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειμαι στο τσακ να παρω τον δοκτορα τηλεφωνο , απλα επειδη δεν θελω να συμπεριφερομαι σαν μανιακια ειπα να κανω μια ερωτηση εδω . Ειμαι 19+2 και δεν ακουω το μπεμπε , γενικοτερα το εχω αισθανθει καποιες λιγες φορες αλλα εδω και 3 μερες ουτε ενα σκιρτημα , οχι οτι πριν τρελαινοτανε να κλωτσαει αλλα οκ 1 φορα τη μερα θα το αισθανομουνα . Να σημειωσω οτι ειναι η 3η εγκυμοσυνη που φτανει σε αυτην την ηλικια και εκτος απο τα 2 παιδια που εχω περασα και 2 παλλινδρομες . Γενικως αισθανομαι εγκυος με ολα τα συμπτωματα του 2ου τριμηνου . Βεβαια "ανοι3α" αριστερα δε3ια και η κοιλια δεν φαινεται καν και σκεφτικα οτι αυτος μπορει να ειναι ο λογος που το μπεμπε εχει περισσοτερο χωρο και δεν κλωτσαει αλλα και παλι ειμαι στα μισα και ειναι περιεργο να μην το αισθανομαι εστω 1 φορα τη μερα ....

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειμαι στο τσακ να παρω τον δοκτορα τηλεφωνο , απλα επειδη δεν θελω να συμπεριφερομαι σαν μανιακια ειπα να κανω μια ερωτηση εδω . Ειμαι 19+2 και δεν ακουω το μπεμπε , γενικοτερα το εχω αισθανθει καποιες λιγες φορες αλλα εδω και 3 μερες ουτε ενα σκιρτημα , οχι οτι πριν τρελαινοτανε να κλωτσαει αλλα οκ 1 φορα τη μερα θα το αισθανομουνα . Να σημειωσω οτι ειναι η 3η εγκυμοσυνη που φτανει σε αυτην την ηλικια και εκτος απο τα 2 παιδια που εχω περασα και 2 παλλινδρομες . Γενικως αισθανομαι εγκυος με ολα τα συμπτωματα του 2ου τριμηνου . Βεβαια "ανοι3α" αριστερα δε3ια και η κοιλια δεν φαινεται καν και σκεφτικα οτι αυτος μπορει να ειναι ο λογος που το μπεμπε εχει περισσοτερο χωρο και δεν κλωτσαει αλλα και παλι ειμαι στα μισα και ειναι περιεργο να μην το αισθανομαι εστω 1 φορα τη μερα ....

 

 

Μην τρελαίνεσαι, το έπαθα κι εγώ. Για 2-3 μέρες δεν το ένιωθα και με είχαν ζώσει τα φίδια. Μέχρι που ξαφνικά έφαγα μια δυνατή κι ήρθα στα ίσα μου. :P Πάντως αν είναι να συνεχίσεις να ανησυχείς, πάνε για έναν υπέρηχο να ηρεμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.κ εμενα ειναι η δευτερη μου εγκυμοσυνη(η πρωτη δεν εξελιχθηκε)κ το ενιωσα γερα τελος 19 εβδομαδας.κ εγω ειχα τρομαξει γτ ειχα ακουσει οτι θα το ενιωθα πολυ νωριτερα....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το καθορισμενο ραντεβου ειναι την επομενη βδομαδα αμα παω θα μπορεσω να παω κατα την πεμπτη . Βεβαια ειναι πολυ νωριις ακομα για να νοιωθω τα σκιρτηματα σε συχνη βαση αλλα καμια φορα με ζωνουνε τα φιδια.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα το καθορισμενο ραντεβου ειναι την επομενη βδομαδα αμα παω θα μπορεσω να παω κατα την πεμπτη . Βεβαια ειναι πολυ νωριις ακομα για να νοιωθω τα σκιρτηματα σε συχνη βαση αλλα καμια φορα με ζωνουνε τα φιδια.

 

Δεν είναι νωρίς. Λένε πως στη δεύτερη εγκυμοσύνη το καταλαβαίνεις πολύ νωρίτερα, πόσο μάλλον στην τρίτη. Βέβαια παίζουν ρόλο και τα κιλά. Έχεις λίπος στην κοιλιά; Εγώ το ένιωθα από τη 16η εβδομάδα κι η γιατρός μου είπε ότι είναι επειδή ήμουν αδύνατη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα..είμαι εγκυος στο 4ο παιδακι μου και περίπου 18-19 εβδομάδων..σε τέτοια ηλικία κύησης το τρίτο μου μωράκι το άκουγα πολύ συχνότερα..αυτό μετά βίας προσπαθώ να καταλάβω αν που και που το νιώθω σαν μπουρμπουλήθρες ή είναι η κοιλιά μου που γουργουρίζει:( Στο μόνο που έχω καταλήξει ότι μπορεί να φταίει είναι η θέση του πλακούντα που τώρα είναι πρόσθιος (ενώ άλες φορές ηταν οπίσθιος) και ίσως παρεμβάλλεται μεταξύ της κοιλιάς μου και του μωρού...εσυ viky35 για κοίταξε σε καποιο υπέρηχο ίσως να δεις αν έχεις πρόσθιο ή οπίσθιο πλακούντα..

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και σημερα παπαλα , κανενα σκιρτημα οσο και αν προσπαθησηαμε να το προκαλεσουμε . Η αληθεια ειναι οτι ο πλακουντας ακουμπαει ολοκληρος πανω στον τραχηλο και κλεινει το στομιο ουσιαστικα αλλα δεν 3ερω αμα εχει σχεση ουτε επισης αμα ισχυει το περισσοτερο λιπος στην κοιλια , γιατι κακα τα ψεμματα ειμαι στα ορια της παχουλης .Πεμπτη θα παω στο δοκτορα και θα μαθουμε (κακα τα ψεμματα αμα συμβαινει κατι κακο , μακρια απο μας , δυσκολα μπορει να γινει κατι σε αυτη τη φαση ) , ως τοτε απλα προσπαθω να προσεχω και βλεπουμε.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εγω εννοούσα να δεις αν είναι ο πλακούντας πρόσθιος (όχι χαμηλά)..αυτό το γράφει συνήθως στους υπερήχους που κάνουμε...κι εγώ δε νιώθω τίποτε σπουδαίο..με το ζόρι προσπαθώ να νιώσω καμιά μπουρμπουλήθρα..μέχρι που δεν ξέρω μήπως είναι και η ιδέα μου..

Μου φαίνεται εμείς οι παλιές αγχωνόμαστε πιο πολύ γιατί μας είχαν καλομάθει τα προηγούμενα μωράκια μας:P

Link to comment
Share on other sites

Εχτές το βράδυ το μικρό μας έδωσε στίγμα...

μεταξύ ύπνου-ξύπνιου ένα ρυθμικό τακ-τακ-τακ αριστερά στην κοιλιά..(ριζοσπάστης...πρωτομαγιάτης!!!!)με ανυπομονησία θα ξαπλώσω το βράδυ να δω αν θα το ξανακούσω!!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω σαν τη θεματοθετρια μολις εκλεισα 12+ βρομαδες.

κατα τις 3 το βραδυ πηγα τουαλετα και ενιωσα σαν αναι το εντερο μου κατω απο τον οφαλο.μετα απο λιγα δευτερολεπτα ξανα και πιο απαλα. εκει που μισοκοιμωμουν στο wc ξυπνησα και επιασα τη κοιλια μου. βεβαια μετα καταλαβα πως ακομα το χερι δε καταλαβαινει τη κινηση του μωρου,αλλα μονο ο οργανισμος. απο τοτε μεχρι σημερα περιπου καθε 4 μερες εχω ενα παλμο εσωτερικο και ειναι πολυ ιδιαιτερο συναισθημα, γιατι μια μου προκαλει γελιο και μια δακρυα και τωρα βουρκωσαν τα ματια μου λιγο και ειναι πολυ ωραιο να κλαις απο χαρα και να πονας στη ψυχη χωρις να πονας στη ψυχη. κατι σαν σφιξιμο της καρδιας που ομως σε κανει δυνατη και προς τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

giwta la ΔΕ θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα...

στις 15,5 εβδομάδες το πρωτοάκουσα και τώρα στις 17 εβδ. μπορώ και το ξεχωρίζω...

όνειρο ζω μη με ξυπνάααααατε!!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα 3εχαστικα και δεν μπηκα να πω τα νεα , τα οποια μια χαρα ειναι , μια χαρα ειναι το μπεμπε , απλα δεν το αισθανομουνα , αν και ανυσηχησε ο γιατρος μεχρι να το δει αλλα ολα καλα , απλα μαλλον ειναι πεισματαρικο και αυτο και δεν μασ κανει την χαρη . Ειμαι πλεον 20 εβδομαδων και παμε προς ολοταχως και μετα του β' επιπεδου σε 2 βδομαδες για καισαρικη (το ζητησα εγω λογω πολλων δικων μου λογων ) καποια στιγμη τελος αυγουστου .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω που είμαι στη 17 κ δεν έχω νιώσει τιποτα απολύτως να ανησυχω;;;;;

Μπα τελικα σχετικο ειναι απο οτι καταλαβα , αμα ειναι και το 1ο σου μετα την 18η και αν θα το αισθανθεις .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...