Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια ! Είμαι και εγω νεο μέλος στο φορουμ και οπως αντιλαμβανεστε απο το nickname μελλουσα μαμά δίδυμων κοριτσιών που αύριο μπαίνει αισίως στην 21 εβδομάδα! Λόγω του ότι αυτή η εγκυμοσύνη ήρθε μετά από πολλά βάσανα και ταλαιπωρίες ακόμα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ! Κάθε 15-20 μέρες πάω για υπέρηχο στον γιατρό μου, βλέπω τις μπεμπες να μεγαλώνουν και τότε μόνο ηρεμώ για λίγο. Μέχρι το επόμενο ραντεβού με ζώνουν τα φίδια, παρόλο που μέχρι στιγμής ολα πάνε πάρα πολύ καλά. Γεγονός είναι ότι ακόμη δεν εχω καταλάβει κινήσεις εκτός από λίγες φορές αραιά και που. Αν ήταν πιο ζωηρές θα ήταν πιο ήρεμη και η μαμά, τι να πω!!! Φοβάμαι μάλιστα μηπως η ψυχολογία μου αυτή τους κάνει και κακό. Πείτε μου κ εσείς βρε κορίτσια είμαι υπερβολική; Πως να αλλάξω την ψυχολογία μου;

_________________________________________________

 

ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΙΣ ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ ΜΟΥ!!!

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φενια με το καλο να ερθουν τα διδυμακια σου!! μην ανησυχεις, κι εγω καταφερα να μεινω εγκυος μετα απο πολυ ταλαιπωρια και με εξωσωματικη και νομιζω ειναι φυσικο να νιωθουμε πιο ανησυχες! Δεν εχουμε δει και λιγα.. Κι εγω ειδικα πριν αρχισω να νιωθω το μωρο και καθε μερα να μου λεγες για υπερηχο ναι θα σου ελεγα!! Τωρα με πιανει αγωνια οταν δεν τη νιωθω πολυ ζωηρη (ειναι και ησυχη γενικα) αλλα πανω που φρικαρω μου δινει μια κλωτσια και συνερχομαι!!! Σημερα καναμε και β' επιπεδου και ηρεμησα πολυ! Τι να πω, μεχρι να τα παρουμε στην αγκαλια μας, αγωνια θα υπαρχει. Αλλα να μην ξεχναμε να σκεφτομαστε θετικα και να χαιδευουμε τις κοιλιτσες χαμογελωντας! πολλα φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λογια twiggy μου. Εσύ σε ποια βδομάδα την κατάλαβες και πως την ένιωσες την πρωτη κλωτσιά; Λέω βρε παιδί μου δεν έπρεπε να έχω φάει και εγω καμια; Δύο τις έχω....

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΥγχαρητήρια σε όλες κορίτσια!!!

Το ένιωσε κάποια πολύ νωρίς το μωρό? Οταν έγινε ακριβώς 14 εβδομάδων έχω την εντύπωση ότι...επικοινωνήσαμε! Εϊμασταν χαλαροί στο κρεβάτι, μιλούσαμε, κι ένιωσα κάτι να με ακουμπά από μέσα, επαναλαμβανόμενα, στην αρχή δεξιά κάτω και μετά αριστερά κάτω.

Πώς κουνάμε τα δάχτυλα μας λιγουλάκι σα να τρεμοπαίζουν, ε αυτό ένιωσα σα να ήταν μέσα στην κοιλιά μου τα δάχτυλα!

Από τότε δεν έχω ξανανιώσει τίποτε, μόνο κάτι πονάκια επειδή ξεχνάω πάλι ότι είμαι έγγυος και κάποιες φορές κουράζομαι...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια πειτε μου σας παρακαλω αν αυτο που ενιωσα μπορει ν ειναι το μωρο η οχι

 

καταρχην ενω μερικες φορες τον εχω νιωσει μετα παντα αμφιβάλω, λεω μπα ιδεα μου θ ειναι.

Εχθες μ πηρε ο υπνος νωρις και κατα τ 1,30 ξυπνησα,οπως καθομουν στο κρεβατι ενιωσα ενα πραγμα στην κοιλια που με τιναξε πραγματικα αλλα ηταν τοσο μικρη διαρκεια που δεν προλαβα ν καταλαβω τι ακριβως επαθα.

σημερα το πρωι παλι τ ιδια, εκει που ημουν ξαπλωμενη ξανανιωσα το τιναγμα αυτο, δεν μπορω ν τ εξηγησω ηταν μπαμ μπαμ,σαν ν περασε ηλεκτρικο ρευμα σαν....κ εγω δεν ξερω πως ν τ πω.

παιζει ν ειναι το μωρο?

η αληθεια ειναι οτι ενα αγχος το εχω λογω λιγο αιματος που ειχα την Τριτη κ απο τοτε ειμαι ξαπλα και περιμενω μ αγωνια να τον νιωσω καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναστασια Μ δεν έχω ιδέα αν μπορεί να σε...τινάζει!

Μήπως τρομάζεις και γι'αυτό?

Πως πας από αιματάκι? Ξου ξου να φύγει!

 

Χθες, μια εβδομάδα μετά την πρώτη φορά, το ξαναένιωσα!!!

Είχα ξαπλώσει βράδυ καναπέ, είχα κουραστεί αρκετά πρίν.

Εφαγα μια καριόκα (γλυκάκι με σοκολάτα) και χαλάρωσα.

Και ξάφνου τσουυυυυυυυπ ένιωσα πάλι να με ακουμπάνε από μέσα!!! Δεξιά.

Λεω Δήμητρα βλακείες σκέφτεσαι το έντερο σου είναι.

Μετά από λίγο το νιώθω αριστερά, πάλι δεν έδωσα σημασία τρελή.

Ε στο τέλος το νιώθω και στη μέση της μήτρας!!!

Ημουν πλέον σίγουρη ότι είναι το μωρό!

 

Το πρωί ξύπνησα 8, έμεινα στο κρεβάτι πόση ώρα και δεν ένιωσα τίποτε απολύτως.

Η αδελφή μου μου λέει πως θα το νιώθω κυρίως όταν έχω κουραστεί και ξαπλώνω και ηρεμώ, τότε αρχίζει αυτό τις τούμπες!

Εκείνη άκουσε τα παιδιά της 3 εώς 4 μηνών όλα :shock: (και μάλιστα το πρώτο 3 μηνών έγγυος!)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

να ρωτησω κατι, ειμαι σχεδον 20 βδομαδων και εδω κ 2-3 μερες νιωθω κατι σαν φουσκωμα εσωτερικο μια δεξια μια αριστερα μια κατω απο τ αφαλο

αυτο ειναι τ μωρο που κουνιεται?

 

αυτό νιώθω κι εγώ λίγες μέρες τώρα αλλά δεν είμαι σίγουρη.....

στην προηγούμενη εγκυμοσύνη το ένιωσα σασ φτεούγισμα και περιμένω πάλι το ίδιο ,,,,

 

βέβαια λένε κάθε εγκυμοσύνη και διαφορετική:wink::roll:

Link to comment
Share on other sites

Αναστασια Μ δεν έχω ιδέα αν μπορεί να σε...τινάζει!

Μήπως τρομάζεις και γι'αυτό?

Πως πας από αιματάκι? Ξου ξου να φύγει!

καλημερα

οχι δεν ειναι οτι τρομαζω,ειναι πολυ αποτομο και δεν προλαβαινω να καταλαβω απο που μου ηρθε

αν κ τωρα σταματησε και μερικες φορες νιωθω ενα απαλο χαδι ν τ πω,αγγιγμα

 

νομιζω θ αργησω ν τ καταλαβω καλα γιατι ξεκινησα μ πιο πολλα κιλα και απο την αρχη εκανα τεραστια κοιλια

 

το αιμα ευτυχως σταματησε

μονο εκεινη την μερα που ειχα, μετα μεχρι τ μεσημερι λιγα καφε κ μετα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Μέσα στην μαυρίλα των ημερών που διανύω έχω δύο πολύ ωραία νέα να μοιραστώ μαζί σας... Πρώτον χθες το πρωί την ωρα που ξύπνησα και χουζούρευα με το χέρι απαλά στην κοιλιά ένιωσα την πρώτη έντονη κίνηση. Σαν κύμα, σαν να γυρίζει ένα μπαλάκι δεν ξέρωρ πως να το περιγράψω. Το ίδιο ένιωσα και το μεσημέρι και πάλι σήμερα το πρωί. Είναι φοβερό το συναίσθημα ειδικά για μένα που νόμιζα ότι έχω αργήσεπι κιόλας... Βέβαια το ότι είναι δύο δεν με αφήνει να ξέρω ποια απο τις δύο ακούω... Το δεύτερο είναι ότι χθες το βράδυ πήγαμε στο γιατρό μετά από 20 μέρες και οι μικρούλες μου γίνανε 500γρ. η μια και 514γρ. η άλλη... Ετοιμες για το β΄επιπέδου επιτέλους...

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αναστασία χαίρομαι που δεν έχεις αίμα, μην ανησυχείς για τίποτε και απ΄λαυσε το να το νιώθεις!

κι γω με πολλά κιλά αλλά το νιώθω εσωτερικά.

Σήμερα έφαγα μια κλωτσιά τρελή! Μόλις είχα ξαπλώσει καναπέ να ξαποστάσω, πάλι βράδυ και πάλι με έντονη μέρα. Νόμιζα είναι το έντερο και δεν έδωσα σημασία, ήταν ένα ξαφνικό τίναγμα εσωτερικό. Πρώτη φορά ένιωσα κάτι τόσο έντονο και δεν κατάλαβα! Τις ποηγούμενες φορές ήταν σαν χάδι...

Μετά από λίγο το ίδιο! Παφφφφφφφφφ λες και μου έδινε μια από μέσα!

Πλέον όλοι μου λένε ότι είναι σίγουρα το μωρό και είναι και ζωηρό :)

 

Fenia τί τέλεια νέα! Ευκαιρία να χαμογελάσεις και να δείς τα ζουζουνάκια σου σύντομα!!! Με το καλό η β-επιπέδου!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Χαρά μεγάλη σήμερα... Κάναμε το β επιπέδου και όλα ήταν άψογα... Οι μικρούλες ήταν υποδειγματικές και γυρίζανε συνεχώς ώστε να μας αφήσουν να δούμε εύκολα όλα όσα έπρεπε να δούμε. Και όλα ήταν καλά. Τα λόγια του γιατρού τα εχω στα αυτιά μου. Εχετε δύο υγιέστατα κοριτσάκια. Θα γίνεται μια πολύ όμορφη οικογένεια. Βουρκώσαμε πάλι!!! Μάλιστα ζήτησα έξτρα κολπικό υπερηχο για τον τράχηλο, που λόγω διδύμων πίστευα ότι πρέπει να είμαστε σίγουρη ότι πάει καλά και φανταστείτε ότι τελειώσαμε στο 40΄ και τα δύο μωράκια. Και σουπερ επεξηγηματικός ο γιατρός...

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites

nikol τώρα θα έχεις και τον άντρα σου κολλημένο στην κοιλιά να προσπαθεί να ακούσει το μπεμπέ! :) :) :)

fenia μια υπέροχη οικογένεια! Μια χαρά ακούγεται ο γιατρός!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

τέλεια αίσθηση ηρεμίας γιατί πραγματικά σε ηρεμεί η κίνηση του μωρού

dimmi αντι για τον αντρα μου έχω κολλημένη την κόρη μου που θέλει να ακούει το αδερφάκι.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τέλεια αίσθηση ηρεμίας γιατί πραγματικά σε ηρεμεί η κίνηση του μωρού

dimmi αντι για τον αντρα μου έχω κολλημένη την κόρη μου που θέλει να ακούει το αδερφάκι.......

και τέλεια εγρήγορση όταν δεν το νιώθουμε. Θα ανησυχούμε και γι'αυτό τώρα :shock::lol:

Αχ η κόρη θέλει να ακούει το αδελφάκι, πολύ ρομαντικό αλλά πρόσκαιρο!

Μη σε ξεγελά, ετοιμάσου να την κυνηγάς να μη του δίνει σφαλιάρες και να μη το τσιγκλά διαρκώς όταν θα μεγαλώσει :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια! Πανικός με έπιασε πάλι μόλις τρεις μέρες μετά το β΄επιπέδου. Ο λόγος είναι ότι ενώ όλη την προηγούμενη εβδομάδα κάθε μέρα έβαζα το χέρι στην κοιλιά και έπιανα μικρά χτυπήματα πότε απο δω πότε απο κεί χθες όλη μέρα τίποτα. Καταλαβαίνω ότι πια είμαι στα όρια της παράνοιας όμως πραγματικά πίστευα ότι στην 22 + εβδομάδα θα τις ακούω πια συνέχεια... Αφήστε που έχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες και απο τώρα και να δω πως θα περάσει ο καιρός μέχρι να τις ξαναδώ... Τι λέτε εσείς για όλα αυτά; Είμαι εντελώς τρελή ή θα τον γλυτώσω τον άσπρο μανδύα;;;

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια! Πανικός με έπιασε πάλι μόλις τρεις μέρες μετά το β΄επιπέδου. Ο λόγος είναι ότι ενώ όλη την προηγούμενη εβδομάδα κάθε μέρα έβαζα το χέρι στην κοιλιά και έπιανα μικρά χτυπήματα πότε απο δω πότε απο κεί χθες όλη μέρα τίποτα. Καταλαβαίνω ότι πια είμαι στα όρια της παράνοιας όμως πραγματικά πίστευα ότι στην 22 + εβδομάδα θα τις ακούω πια συνέχεια... Αφήστε που έχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες και απο τώρα και να δω πως θα περάσει ο καιρός μέχρι να τις ξαναδώ... Τι λέτε εσείς για όλα αυτά; Είμαι εντελώς τρελή ή θα τον γλυτώσω τον άσπρο μανδύα;;;

 

χαλάρωσε και μην αγχώνεσαι

καλα κι εγώ είμαι παρανοική αν δεν αισθανθώ κάτι όταν το θέλω....χαχα

 

αλλά όχι είναι ακόμη νωρίς .....άλλωστε κι αυτά κοιμούνται ,ξεκουράζονται ....προς το παρόν βολεύονται όπως θέλουν γιατί τώρα έχουν χώρο.....αργότερα θα είναι το πάρτυ.......

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

 

Εγώ άκουσα το μπουμπουκάκι μου το προηγούμενο Σάββατο, μόλις έκλεινα την 20η εβδομάδα κι έμπαινα στην 21η!!! Με είχαν ψιλο-αγχώσει όλοι που μου έλεγαν ότι δεν είναι δυνατόν τόσο αργά (κυρίως η μαμά μου!!!)...Βέβαια, εγώ είχα διαβάσει ότι οι πρωτότοκες (όπως κι εγώ) τ' ακούν απ' την 20η -24η εβδομάδα!!!Σήμερα θα πάω για Β' επιπέδου!!!!!Wish me luck!!!!!Ελπίζω να δούμε επιτέλους το φύλο (μάλλον κορίτσι μας λένε τόσο καιρό, αλλά δεν ξέρω...περιμένω επιβεβαίωση...Εννοείται πως περισσότερο νοιάζομαι να είναι όλα καλά και να είναι υγιέστατο.....αλλά να ξέρω και τί πράγματα να αγοράσω...ροζ ή μπλε????

 

Φιλιά

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλημέρα!!!!

 

Τελικά πήγαμε χθες και είδαμε το ζουζουνάκι μας!!!Είναι μια μπουμπού 450 γραμμαρίων υγιέστατη και ζωηρή!!!Όλα τα βρήκε καταπληκτικά ο γιατρούλης!!!Πλέω σε πελάγη ευτυχίας!!!!Άντε και έχω λιγότερο απ' το μισό για να την πάρω στην αγκαλιά μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καλό υπόλοιπο σε όλες μας και μην ξεχνάτε..... Η ζωή είναι ωραία!!!!

 

Καλημέρα!!!!!!!!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλημέρα!!!!

 

Τελικά πήγαμε χθες και είδαμε το ζουζουνάκι μας!!!Είναι μια μπουμπού 450 γραμμαρίων υγιέστατη και ζωηρή!!!Όλα τα βρήκε καταπληκτικά ο γιατρούλης!!!Πλέω σε πελάγη ευτυχίας!!!!Άντε και έχω λιγότερο απ' το μισό για να την πάρω στην αγκαλιά μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καλό υπόλοιπο σε όλες μας και μην ξεχνάτε..... Η ζωή είναι ωραία!!!!

 

Καλημέρα!!!!!!!!!!

 

μπραβο κοπελα μου , ευχαριστα νεα. αντε μ τ καλο να παρεις την μπουμπου σου αγκαλια κ εγω τον μπεμπη μου.

 

Τωρα ξεκιναμε και μετραμε αντιστροφα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά και αν είναι τέλεια νέα. Με το καλό να δεχθείς την μπουμπουκίτσα σου. Πάνω κάτω είμαστε στις ίδιες μέρες. Πως παει με τις κλωτσίτσες; Την ακούς συχνά;

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μελλοντικες μανουλες!!! Εγω ειμαι στην 20η εβδομαδα και πριν μερικες μερες ενιωσα κατι σαν φτερουγισμα...προχθες ομως σαν να ενιωσα 2 μικρες κλωτσιες...μηπως μου φανηκε η ειναι νωρις?πρωτη φορα το ενιωσα αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μελλοντικες μανουλες!!! Εγω ειμαι στην 20η εβδομαδα και πριν μερικες μερες ενιωσα κατι σαν φτερουγισμα...προχθες ομως σαν να ενιωσα 2 μικρες κλωτσιες...μηπως μου φανηκε η ειναι νωρις?πρωτη φορα το ενιωσα αυτο...

Δε πρέπει να είναι νωρίς, όσο περνά ο καιρός θα είναι και πιο έντονες!

Κι γω το ξανάνιωσα σήμερα, σαν άγγιγμα από μέσα...μόνο μια φορά!

Είχα πιεί καφέ πριν συνοδεία γλυκού, ίσως γι'αυτό το ένιωσα! :D

Τώρα βέβαια υποφέρω από αυπνία :(

Κάτι οι φακές που έφαγα κάτι το άγχος, κάτι ο αυριανός υπέρηχος και το μπούκωμα, δε με κόβω να κοιμάμαι απόψε :?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εχθες ειχα ακουμπησει τ χερι μου πανω στην κοιλια κ μου εριξε τετοια κλωτσι απου την ενιωσα κ στο χερι μου!!! κριμα που ο αντρας μου κοιμοταν !!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...