Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ τί να κάνω για να κουνηθεί;;;;;;

Μήπως να πάρω το γιατρό;;;;

 

Εγώ το ακούω από την περασμένη εβδομάδα έντονα. ΄Είναι κορίτσι και πολύ άτακτο :-D

 

Όταν θέλω να κουνηθεί για να την νιώσει ο μπαμπάς της παίρνω κοντά μου 2 καραμέλες. τρώω την 1η και αφήνω να περάσει κάποιο δια΄στημα για να φάω την 2η. ανάμεσα σε αυτό το διάστημα αρχίζει και χτυπάει η κυρία, κατάλαβες? :lol:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ έχω αγοράκι και το καταλαβαίνω την τελευταία βδομάδα που έχω μπει στον 5ο μήνα. Στην αρχή δεν ήμουν σίγουρη αν ήταν το μωρό, τα χτυπηματάκια όμως συνεχίζονται κάθε μέρα (άλλες φορές 1-2 κατα τη διάρκεια της μέρας και άλλλες πολλά περισσότερα). Είναι κάτι περίεργο που δεν μπορώ να το περιγράψω. Νιώθω σαν να κουμιέται κάτι μέσα μου, κάτι που μοιάζει με χτυπηματάκι αλλά και με γουργουρητό ώρες ώρες. Μακάρι να το νιώσετε όλες σύντομα!

 

 

μαρή bourbou? μαζί γεννάμε??? πες μου οτι γεννάς και στο Ιασώ για να ρθω να σε αναζητήσω :wink:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια εγω τον μπεμπακο μου απ την 20η βδομαδα κ μετα τον ενιωσα καλα!! πιο πριν τον ενιωθα απλα ηταν κατι πολυυυ απαλα φτερουγισματα κ δεν ημυον σιγουρη..

τωρα τον καταλαβαινω καλα..!!τελειο δεν ειναι?

bg1085082.jpg

 

"μωρακι μου καλως ηρθες..!!

με το καλο να σε παρω αγκαλιτσα..!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω το μπεμπη μου στην 20 εβδομαδα αρχισα να τον ακουω.Τελεις ξαφνικα οπως καθομουνα στο καναπε ενιωθα στη κοιλια μου σαν ενα ψαρακι που κουνιεται μεσα στο νερο.Τωρα στην 23 περιπου τα ιδια μονο πιο εντονα.Ειχα τρομαξει και απο τη μανα μου που με ρωταγε συνεχεια αν τον ακουω και μου ειχε σπασει τα νευρα.Απο οτι καταλαβα πρεπει τα αγορακια να ειναι πιο νωθρα και να αργουν να τα ακουσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κοριτσάκι- πρωτο παιδί και το αισθάνθηκα την 16η εβδομαδα, μετα απο πολλες οδηγιες για το πως ειναι και πολλη συγκέντρωση και ησυχια. Αλλα είμαι 100% σιγουρη οτι ηταν αυτο.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Προχθές έτρωγα πατάτες γιαχνί (τρέλα για πατάτες στην εγκυμοσύνη) και ένιωσα αυτό το κάτι σαν... ψαράκι μέσα στην κοιλιά!

Άλλες φορές μετά από ώρεςςςς με τα χέρια στην κοιλιά νιώθω πολύ μικρά χτυπηματάκια... αλλά δε μπορώ να είμαι σίγουρη!!

Είμαι στην 18η εβδομάδα! Άντε πότε θα κλωτσήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

κατα 99% το εχεις ακουσει απλα δεν το πιστευεις!!στην πορεια θα ανακαλυψεις οτι οταν θα τρως κατι που θα αρεσει σε εσενα και κατ επεκταση στο σπορακι σου θα σε τρελλαινει στις κλοτσιες!!!εμεις κανουμε τουμπες μεσα στην κοιλιτσα οταν τρωμε σοκολατα!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα την μικρή μου την ένοιωσα περίπου στις 19 εβδ. και τον μικρό μου τώρα, τον ένοιωσα προχθές το βράδυ (16 εβδ.), πρέπει να είχε λόξιγκα :):):)

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια να ρωτήσω και κάτι ακόμα;Από την ώρα που το νιώθουμε το μωρό κάθε μέρα το καταλαβαίνουμε με την ίδια ένταση;

Ρωτάω γιατί σήμερα ας πούμε δεν τον αισθάνθηκα τόσο όσο χθες και προχθες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑ!!!! ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΕΤΑΛΟΥΔΙΣΜΑ ΑΠ'ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΝΟΙΩΣΑ ΓΥΡΩ ΣΤΗ 13η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΦΥΣΙΚΑ ΑΚΑΝΟΝΙΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 17η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! εγώ ένιωσα το καστοράκι μου στην 16η εβδομάδα! και αυτό έγινε τόσο νωρίς επειδή είχα χάσει πολλά κιλά και ήμουν πολύ αδύνατη μου είπε ο γιατρός. Το νωρίτερο μου είπε που μπορεί να το νιώσουμε είναι η 16η, πιο πρίν είναι αδύνατο γιατί είναι πολύ μικρό και ανώριμο να κάνει δυνατές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω ενοιωσα το τιγρακι μου περιπου 19 εβδομαδων και μετα το καταλαβαινα συνεχεια.ηταν να μην κανει την αρχη μετα γινοταν η κοιλια μου καποιες φορες σαν μπαλα που αλλαζε σχηματα...:P:p:p

και φυσικα οταν πεταγε κατι πωπο η χερακι ηταν πολυ ωραια...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια να ρωτήσω και κάτι ακόμα;Από την ώρα που το νιώθουμε το μωρό κάθε μέρα το καταλαβαίνουμε με την ίδια ένταση;

Ρωτάω γιατί σήμερα ας πούμε δεν τον αισθάνθηκα τόσο όσο χθες και προχθες.

 

Μπορεί να κοιμόταν περισσότερο βρε! μην ανυσηχείς, αρκεί να κουνιέται.

Κάθε μέρα δεν μπορεί να κινείται το ίδιο. Ο δικός μου κουνιόταν σχεδόν όλη μέρα κάθε μέρα ασταμάτητα και όταν πήγαμε λίγο πριν γεννήσω για να κάνουμε την εξέταση που ελέγχουμε τις κινήσεις, του κοιμόταν! τα είδαμε όλα μεχρι να κουνηθεί!

Με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κοιμόταν περισσότερο βρε! μην ανυσηχείς, αρκεί να κουνιέται.

Κάθε μέρα δεν μπορεί να κινείται το ίδιο. Ο δικός μου κουνιόταν σχεδόν όλη μέρα κάθε μέρα ασταμάτητα και όταν πήγαμε λίγο πριν γεννήσω για να κάνουμε την εξέταση που ελέγχουμε τις κινήσεις, του κοιμόταν! τα είδαμε όλα μεχρι να κουνηθεί!

Με το καλό!!!

 

Ωχ φαντάζομαι την αγωνία σου!!!!!!!!!!!!!!!Να σου ζήσει!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! :):):)

Είμαι στη 18η εβδομάδα στο πρώτο μου παιδάκι και το άκουσα για πρώτη φορά στη 16η αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί ήταν πολύ απαλά χτυπηματάκια. Όταν το είπα στην καλύτερή μου φίλη που έχει γεννήσει δυο παιδιά, μου απάντησε ότι ήταν το μωρό. Από τότε άρχισα να αφουγκράζομαι συνέχεια και τα χτυπηματάκια ναι μεν ήταν το ίδιο απαλά αλλά όλο και πιο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! κ εγώ τον μπέμπη μου τον κατάλαβα πρώτη φορά πριν κλείσω τις 17 βδομάδες. από τότε κάθε μέρα ενιωθα ένα απαλο χτύπημα,μέχρι την 21η βδ. όπου τον κατάλαβα για τα καλά! τωρα κάθομαι και παρατηρώ την κοιλιά μου που σε καθε του χτύπημα,κανει εξογκώματα! έχει πολύ πλάκα!! μοναδικό συναίσθημα,σωστά;;;;

an1cHjo0g410030MDAwMDkyZHwyMTQ3NDE4N2xqYXxlcGl0ZWxvdXMgaXJ0aGVzISEh.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα εχει αρχισει να με χτυπαει το βραδυ πολυ δυνατα στα πλευρα(αναλογα σε ποια πλευρα κοιμαμαι) σε σημειο που σχεδον με ποναει..σε βαρος εχει φτασει και το κιλο βεβαια αλλα ειναι πολυ δραστηρια!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τη μπεμπα μου την ενιωσα 1η φορα οταν μπηκα στην 19η εβδομάδα...

Επειτα την ενιωθα σχεδον κάθε μερα,ακανονιστες ωρες βέβαια και οχι με την ίδια ενταση..οσο περνάνε οι μηνες και μεγαλώνει το μωράκι θα γινεται όλο και πιο εντονο..

Τωρα με κλωτσάει με τα ποδαράκια της οταν την κραταω αγκαλίτσα..

Αχ..με το καλό όλες σας κοριτσάκια..σας ζηλευω!!!!!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διανύω τον πέμπτο μήνα, κοντεύω να συμπληρωσω τις 19 εβδομάδες και αυτό που νιώθω είναι σε άσχετες χρονικές στιγμές, π.χ. αυτοκίνητο, μαγειρεύοντας, όταν τρώω ... κάτι ελαφρά χτυπηματάκια στη κοιλιά αλλά αρκετά ανεπαίσθητα και όχι με διάρκεια. Δλδ αν πω τον άντρα μου εκείνη τη στιγμή "πιάσε κουνιέται!!" δεν πρόκειται να το προλάβει. Θα συμβούν 1 με 2 χτυπηματάκια συνεχόμενα και μετά τίποτα...

Λέτε να είναι το μωράκι μας γιατί είναι για μένα μια πρωτόγνωρη αίσθηση !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...