Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?


Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?  

2.439

  1. 1. Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?

    • σχεδόν αμέσως
      1016
    • μετά από έξι μήνες εώς ένα χρόνο
      490
    • μετά από ένα χρόνο εώς δύο χρόνια
      296
    • μετά από δύο εώς τρία χρόνια
      317
    • μετά από περισσότερα χρόνια
      11


Recommended Posts

εμεις παντρευτηκαμε 25/10/09 και τωρα περιμενω να γεννησω το πρωτο μας παιδακι...μετα απο 1 εβδομαδα απο το γαμο αδιαθετησα (στο ταξιδι μας) αλλα δεν ξαναυπηρξε αλλη περιοδος!!!με την πρωτη!!:mrgreen:

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι να πω βρε κορίτσια? Οι περισσότερες βλέπω αμέσως! Εμείς πάλι μετά 2 1/2 χρόνια προσπαθειών, στις διακοπές μας το καλοκαίρι και αφού είχαμε συζητήσει με το γιατρό μου ότι από Σεπτέμβρη ξεκινάμε για άλλα!! Είχαμε κάνει κάποιες εξετάσεις δεν είχαμε τίποτα, ο γιατρός μου έλεγε μην αγχώνεστε. Καλά τα έλεγε αλλά έλα που περνούσαν οι μήνες και δεν έμενα έγκυος... Η ουσία είναι ότι η Παναγία μας βοήθησε και ο γιόκας μας ήρθε και μας έκανε πολύ ευτυχισμένους! Σε όλες εύχομαι αργά η γρήγορα με το καλό μανούλες!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε κορίτσια...εγω εμεινα πριν δυο ακριβως χρονια,παλλινδρομησε στην 9η βδομάδα και σαν σημερα ακριβως ξαναλεω δυο χρονια,μετα από σαλπιγγογραφια,σπερμοδιαγραμμα,ορμονικες,θυροειδη,εξεταση προγεστερονης (όλες κατι παραπάνω από καλές) δεν ξαναηρθε.Δεν μπορω να ξεκολλησω,χανω ομως να ομολογησω και την πιστη μου ωρες ωρες.Τι την ζωμη του Αγιου Αρσενιου πηρα,τι χτες εφαγα το μηλο της Αγιας Ειρηνης,οταν μου ρχεται περιοδος τα βαζω με τον Θεο,λαθος αλλά.....

Εξομολογηθηκα και μου ειπε ο Πατερ οτι είναι δοκιμασιες ολα αυτα.Οταν ομως βλεπω την υπεργονιμοτητα των αλλων γυναικων και το δικο μου κορμι που δεν καρπίζει, απογοητευομαι.Ευχομαι να ανακοινωσω ευχαριστα καποια στιγμη σε αυτό το θεματάκι.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο βρε κορίτσια...εγω εμεινα πριν δυο ακριβως χρονια,παλλινδρομησε στην 9η βδομάδα και σαν σημερα ακριβως ξαναλεω δυο χρονια,μετα από σαλπιγγογραφια,σπερμοδιαγραμμα,ορμονικες,θυροειδη,εξεταση προγεστερονης (όλες κατι παραπάνω από καλές) δεν ξαναηρθε.Δεν μπορω να ξεκολλησω,χανω ομως να ομολογησω και την πιστη μου ωρες ωρες.Τι την ζωμη του Αγιου Αρσενιου πηρα,τι χτες εφαγα το μηλο της Αγιας Ειρηνης,οταν μου ρχεται περιοδος τα βαζω με τον Θεο,λαθος αλλά.....

Εξομολογηθηκα και μου ειπε ο Πατερ οτι είναι δοκιμασιες ολα αυτα.Οταν ομως βλεπω την υπεργονιμοτητα των αλλων γυναικων και το δικο μου κορμι που δεν καρπίζει, απογοητευομαι.Ευχομαι να ανακοινωσω ευχαριστα καποια στιγμη σε αυτό το θεματάκι.

 

Μην απογοητεύεσαι και να θυμάσαι ότι ο μεγαλύτερος εχθρός της γονιμότητας είναι το άγχος.Εγώ μόλις έκανα όλες αυτές τις εξετάσεις που αναφέρεις και βγήκαν πολύ καλές (Σεπτέμβρη τις είχα κάνει) Είχα αποφασίσει ότι μετά τα Χριστούγεννα θα πάω για σπερματέγχυση, το έβγαλα από το μυαλό μου σταμάτησα να ψάχνω τις γόνιμες μέρες και 3/10 ήταν η τελευταία μου περίοδος.

 

Κι αυτή είναι μόνο η προσωπική μου ιστορία. Δεκάδες θα διαβάσεις εδώ και θα ακούσες και έξω για το άγχος.

Φίλη μου 38 χρονών λίγο πριν κάνει τις ενέσεις για την εξωσωματική έγκυος. Οικογενειακή φίλη το πρώτο με εξωσωματική (αδύνατο σπέρμα συζύγου, απίθανο να μείνει της έλεγαν) το δεύτερο έτσι - πάλι μετά τα 38!

Άλλη γνωστή μου 5 χρόνια παντρεμένη φοβερό άγχος, πάει σε ένα γυναικολόγο και της λέει ότι είναι όλα οκ και θα της κάνει θεραπεία για το άγχος. Έγκυος κι αυτή.Άλλη μετά από 17 χρόνια γάμου.

 

Στενοχωριέμαι πάρα πολύ όταν ακούω γυναίκες να περνάνε αυτό το λούκι- μεγάλο λούκι πραγματικά - και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου πω τα παραπάνω.

 

Να σημειώσω τέλος ότι όσες γνωστές μου έκαναν εξωσωματική και δοκίμασαν διάφορους, θαύματα είδαν στο Μαστρομηνά στην Αθήνα.

 

Να μην αγχώνεσαι λοιπόν (τι μας λες τώρα θα λες από μέσα σου, εσύ δεν αγχωνόσουν?) και σου εύχομαι σύντομα να μας γράψεις εδώ την πιθανή ημερομηνία τοκετού!:D:D:D

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

στην δεύτερη προσπάθεια.. έυτυχώς δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου.. πάντως το άγχος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. την πρώτη φορά να φανταστείτε απο την λαχτάρα μου να μείνω έγκυος είχα ζαλάδες απο την επόμενη κιόλας μέρα. μου μύριζαν φαγητά, γενικά ήμουν αλλού. δεν μετρούσα μέρες...αλλά ώρες μέχρι να φτάσει η στιγμή να διαπιστώσω πως ήμουν έγκυος. πρόσεχα πώς θα σκύψω, πώς θα περπατήσω...΄΄οτι νά'ναι..! μέχρι που περίμενα περίοδο..και μου ήρθε κανονικότατα...!!!!!!! κλάαααμαααα!! δεν φαντάζεστε πώς ένιωθα. μετά είπα, ότι είναι να γίνει θα γίνει. και έτσι κι έγινε. ούτε ζαλάδες είχα, ούτε λιγούρες ούτε πρόσεχα..και τελικά ήμουν έγκυος...

 

Ήσουν αυτό που λέμε 'κατά φαντασία έγκυος':):):)

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΑΜΟΥ ΒΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ.ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ. ΧΙΧΙΧ

Τα σημαντικότερα πλάσματα για μας χρειάζονται το πιο πολυπόθητο αγαθό της ζωής μας.Το χρόνο μας.

http://www.facebook.com/home.php?

Link to comment
Share on other sites

εμεις προσπαθουσαμε για 1 χρονο και τιποτα. αρχισαμε να το ψαχνουμε και τελικα πανω στα 2 χρονια κανουμε σπερματεγχυση και με την 1η πιανουμε τριδυμα. καναμε μειωση και τωρα εχουμε 2 υπεροχες κορουλες 3,5 μηνων :lol::lol:

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε κορίτσια...εγω εμεινα πριν δυο ακριβως χρονια,παλλινδρομησε στην 9η βδομάδα και σαν σημερα ακριβως ξαναλεω δυο χρονια,μετα από σαλπιγγογραφια,σπερμοδιαγραμμα,ορμονικες,θυροειδη,εξεταση προγεστερονης (όλες κατι παραπάνω από καλές) δεν ξαναηρθε.Δεν μπορω να ξεκολλησω,χανω ομως να ομολογησω και την πιστη μου ωρες ωρες.Τι την ζωμη του Αγιου Αρσενιου πηρα,τι χτες εφαγα το μηλο της Αγιας Ειρηνης,οταν μου ρχεται περιοδος τα βαζω με τον Θεο,λαθος αλλά.....

Εξομολογηθηκα και μου ειπε ο Πατερ οτι είναι δοκιμασιες ολα αυτα.Οταν ομως βλεπω την υπεργονιμοτητα των αλλων γυναικων και το δικο μου κορμι που δεν καρπίζει, απογοητευομαι.Ευχομαι να ανακοινωσω ευχαριστα καποια στιγμη σε αυτό το θεματάκι.

Εχω γρψει και σε αλλο post ,μετα απο 1 χρονο και 2 μηνες και ενω μου ελεγαν για εξωσωματικη οι ποι πολλοι γιατι αλλαξα διαφορους τελικα πηγα στο Μπυρο και αφου μας χαλαρωσε μας εδωσε ενα προγραμματακι επαφων και μετα 2 μηνες ειχα τα ευχαριστα.το ιδιο ευχομαι και για εσας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαιρομαι που διαβαζω σχεδον ολες αμεσως

 

προσπαθω να χασω μερικα κιλα παραπανω που εχω , εχω αρχισει απο καιρο να μετραω μερες για να ξερω ποιες ειναι πιο γονιμες και απο αρχες Νοεμβριου θα αρχισουμε τς προσπαθειες

 

ευχομαι μεχρι τελος Νοεμβριου να εχω ευχαριστα νεα:D

ε οκ και αν δεν ειναι τελος Νοεμβριου και ειναι πιο μετα δεν με πειραζει φτανει να ερθει και να ειναι γερο

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά ήταν αρκετή για να "φτιάξουμε" το κοριτσάκι μας γιαυτό απο τότε τσεκάρω και τις μέρες και τα προφυλακτικά και τα πάντα γιατί είπαμε μια φορά ήταν αρκετή.:wink:μην έρθει και δεύτερη και δεν το καταλάβουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σταμάτησα τ'αντισυλληπτικά έμεινα έγκυος στο πρώτο χωρίς να το επιδιώξουμε.Μετά απο 4 μήνες που γέννησα έμεινα έγκυος στο δεύτερο μόλις μου ήρθε περίοδος και πάλι απρογραμμάτιστα.Εδώ και 4 χρόνια παίρνω πάλι αντισυλληπτικά για σιγουριά!

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά ήταν αρκετή για να "φτιάξουμε" το κοριτσάκι μας γιαυτό απο τότε τσεκάρω και τις μέρες και τα προφυλακτικά και τα πάντα γιατί είπαμε μια φορά ήταν αρκετή.:wink:μην έρθει και δεύτερη και δεν το καταλάβουμε.

 

και εμεις το ιδιο ,απλα εμεις φτιαξαμε τον "γαμπρο";)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...