Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?


Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?  

2.439

  1. 1. Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?

    • σχεδόν αμέσως
      1016
    • μετά από έξι μήνες εώς ένα χρόνο
      490
    • μετά από ένα χρόνο εώς δύο χρόνια
      296
    • μετά από δύο εώς τρία χρόνια
      317
    • μετά από περισσότερα χρόνια
      11


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια. Εγω μαλλον ημουν απο τις πολυ τυχερες. Ο πρωτος μας γιος ηρθε 1 μηνα πριν το γαμο κ με την πρωτη. Ο δευτερος 2 χρονια μετα κ παλι με την πρωτη. Σε καμια περιπτωση δεν ετυχε. 2 φορες ελευθερα = 2 αγγελουδια.

Μακαρι να ειναι για ολες ετσι. τι να ψηφισω τωρα? :):):):):):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παντρευτήκαμε τον Οκτώβριο του 2008 και όταν στις 9 Μαρτίου 2009 πήγα στη γυναικολόγο για εξέταση ήμουν 8 εβδομάδων έγκυος. Σημειωτέον ότι είχα κάνει το τεστ, αλλά δεν έδειξε εγκυμοσύνη, αλλά μέσα μου πίστευα ότι ήμουν. Όλοι με πείραζαν για την εμμονή μου. Όμως εγώ το πίστευα, γιατί είχα δει όνειρο ότι παρακαλούσα μπροστά στην εικόνα της Παναγίας για να κάνω παιδί, και η Παναγία μου έδωσε στα χέρια ένα καρβελάκι. Πιστεύω στη δύναμή της και στη Χάρη της να ακούει τις προσευχές όσων την καλούν.και πράγματι το καρβελάκι μου είναι μούρλια!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο γάμος μας ήταν προγραμματισμένος για το Νοέμβριο του 2006 και τέλη Σεπτέμβριου έμαθα πως ήμουν έγκυος. Έπαθα πανικό. Δεν ήθελα καθόλου. Έλεγα ότι θα λέει ο κόσμος οτι με παντρεύεται γιατί έμεινα έγκυος και άλλες τέτοιες βλακείες. Τελικά απέβαλα, 2 εβδομάδες πριν το γάμο. Εκεί να δεις κλάμα και κακό. Άσε τις τύψεις. Ο γιατρός μας είπε να μην ξαναπροσπαθήσουμε για 6 μήνες. Για να επανέλθει ο οργανισμός είπε, αλλά μάλλον για να μη με αγχώσει... Γιατί με είχε πιάσει ένα απίστευτο άγχος μετά την αποβολή για το αν θα μπορώ να κάνω παιδί. Ίσως γιατί ο καλός μου ο πεθερός είχε φροντίσει να έρθει την ημέρα της απόξεσης στο νοσοκομείο και είχε το θράσος να ρωτήσει το γιατρό αν θα μπορώ να κάνω παιδιά!! Μην παντρευτεί ο γιόκας του καμμια στείρα... προλάβαινε να ακυρώσει το γάμο. Τέλος πάντων, προσέχαμε για 6 μήνες σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού και τον Ιούνιο μάθαμε ότι ήμουν έγκυος. Οτι ήταν δίδυμα το μάθαμε 1 μήνα αργότερα. Ουσιαστικά δήλαδη μείναμε έγκυοι τον πρώτο μήνα προσπάθειας.

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου αγοράκι μέσα σε 3 μήνες προσπαθειών το συλλάβαμε!Στο δεύτερο μας ήρθε λίγο...απότομα και χωρίς να το περιμένουμε μόνο 1φορά την 1η γόνιμη μέρα!!!Τώρα όμως που το σκεφτόμαστε με τον άντρα μου καλύτερα που ήρθε έτσι παρά να το προγραμματίζαμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου στο κατα λάθος, πρώτη φορα το καναμε ελεύθερα γιατι περίμενα περίοδο. Αλλα και το δεύτερο που περιμένουμε στον πρωτο μήνα. Ειμαστε απο τους τυχερούς στο θέμα αυτό μακάρι να συνέβαινε σε όλες το ίδιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

με την πρώτη φορά που κάναμε ελεύθερα με τον άνδρα μου.δεν το περίμενα για ναμαι ειλικρινής!του έχω πει...μόλις γεννήσω...(από μέρα σε μέρα περίμενω μπέμπα) δεν πρόκειται να με ξαναζυγώσει χωρίς προστασία ενισχυμένη!!!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το σχεδόν αμέσως, γιατί δεν είχε άλλη επιλογή.

Τέλος πάντων, 2-3 μήνες μου πήρε, αλλά ούτε και τόσο, αν φανταστείτε ότι μέναμε Αθήνα-Θεσσαλονίκη με τον άντρα μου, οπότε "προσπαθούσαμε" αραιά και που.

Οπότε, ναι, σχεδόν αμέσως.

 

Εύχομαι όλοι όσοι θέλουνε να μείνουνε "έγγυοι" να το καταφέρουνε το δυνατόν συντομότερο :)

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια δυστυχώς το παλευα 2 χρόνια περίπου και τίποτα. Τελικά ανακαλύψαμε προβλημα κινητικότητας και ολιγοσπερμίας στον άντρα μου.Κάναμε θεραπείες αλλά τίποτα. Οπότε καταλήξαμε στην εξωσωματική όπου για καλή μας τύχει επιασε με την πρώτη μιας και δεν είχα καποιο προβλημα εγώ. Τώρα έχω ένα αγοράκι 8 μηνών και ετοιμαζόμαστε να το βαπτίσουμε. Είναι το σπουδαιότερο δώρο στη ζωή μας.Αν έχω το κουραγιο σκέφτομαι το πολύ σε ένα χρόνο να κάνω και δευτερη εξωσωματική και ελπίζω να καταφερουμε να αποκτήσει ο μικρός και ενα αδερφακι.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την πρωτη φορα που εμεινα εγκυος εγινε με την πρωτη. δεν το περιμενα, ελεγα αυτα γινονται μονο στα εργα. δυστηχως απεβαλλα σχεδον αμεσως... ο γιατρος μου ειπε να περιμενω τρεις μηνες να ξαναπροσπαθησω, αλλα εγω δεν ηθελα καθολου. με ειχε πειραξει απιστευτα και δεν ηθελα να σκεφτω οτι θα ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια. πλακωθηκα σε εξετασεις να δω μηπως εχω κατι αλλα δυο βδομαδες πριν το ραντεβου στο νοσοκομειο ειπα του αντρα μου" δεν εχω τιποτα ετυχε θα ξαναπροσπαθησω" ετσι απο τη μια στιγμη στην αλλη αλλαξα... μαλλον χτυπησε δυνατα το βιολογικο μου ρολοι.!!! με την πρωτη λοιπον προσπαθεια ξαναεμεινα εγκυος. τωρα εχω διπλα μου ενα καλαθακι και μεσα το γλυκο μου κοριτσακι, το οποιο παρεπιπτοντως γεννηθηκε την ιδια μερα που περισυ ειχα κανει την αποξεση... ολα καλα πανε, αρκει να μην αγχωνομαστε και να παρακαλαμε και λιγακι τη μεγαλη μανα, την Παναγιτσα μας!

Link to comment
Share on other sites

αχ, nancy-man τί ωραία που τα λες. έτσι είναι. τίποτα δεν γίνεται τυχαία. Πάντα μας ακούει όλους όταν την επικαλούμαστε με ανοιχτή καρδιά και καθαρά μυαλά!

προσευχή και αγάπη, και όλες θα είμαστε χαρούμενες μανούλες με τα μωράκια μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Ηταν η 3η ή η 4η φορά που κάναμε ελεύθερα.Είχα γυρίσει ξημερώματα στο σπίτι -δούλευα σε club- και τον έπιασα στον ύπνο!! χι!! χι!!ημασταν από τους πολύ τυχερούς.Ευχαριστώ Θεέ μου

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο παιδί μετά απο 2-3 μήνες προσπαθειών.:D:D:D Είχα κάνει και το τεστ παπανικολάου εκείνες τις μέρες.Στο ultasound δεν φάνηκε τίποτα και έτσι αγνόησα τα συπτώματα .Έκανα τέστ εγκυμοσύνης 8 μέρες μετά την καθυστέρηση και ήταν θετικό. Μέχρι τότε νόμιζα ότι ήταν απλα κούραση λόγω ζέστης (ήταν καλοκαίρι.),επειδή ο γιατρός δεν είχε δεί κάτι στο ultrasound.:lol::lol::lol: Στο δεύτερο παιδί απο την πρώτη προσπάθεια και το κατάλαβα αμέσως. Το έλεγα στο σύζυγο μου και δεν με πίστευε, 2-3 μέρες μετά την επαφή. :wink:;-):wink: Κι όμως είχα δίκαιο ,κρίμα που δε βάλαμε στοίχημα .

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο παιδί απο την πρώτη προσπάθεια και το κατάλαβα αμέσως. Το έλεγα στο σύζυγο μου και δεν με πίστευε, 2-3 μέρες μετά την επαφή. :wink:;-):wink: Κι όμως είχα δίκαιο ,κρίμα που δε βάλαμε στοίχημα .

 

Πως το κατάλαβες??? Θες να μας πείς τι ένιωθες???? Μήπως νιώθω και εγώ το ίδιο????:):):)

Link to comment
Share on other sites

Πως το κατάλαβες??? Θες να μας πείς τι ένιωθες???? Μήπως νιώθω και εγώ το ίδιο????:):):)

Πάντως εγώ ένιωθα πρησμένη στο στήθος, αποστροφή σε αγαπημένα μου φαγητά, το στομάχι μου και την κοιλιά μου κάπως, όπως όταν είσαι κρυωμένος και χάνεις τη γέυση των φαγητών και σε ενοχλεί η κοιλιά σου και το στομάχι.Δεν βολευόμουν πουθενά, είχα συχνοουρία και διέκοπτα τον ύπνο μου τον βραδινό εξαιτίας αυτού.

Συγκεκριμένα ενώ τρελαίνομαι για παϊδάκια, όταν έφαγα, έκανα προσπάθεια να κατέβάσω μια μπουκιά, γιατί δεν μου άρεσε καθόλου. Αντίθετα προτιμούσα τις σαλάτες, τα δροσερά, τα γλυκά, που δεν ήμουν και πολύ οπαδός.

Μακάρι να είσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 5 εβδομάδες μετά...

Τι να πω τώρα; Είμαι με τον άντρα μου 11 χρόνια. Πάντα παίρναμε προφυλάξεις γιατί δεν θέλαμε τα πρώτα χρόνια παιδιά. Φέτος είπαμε να κάνουμε την πρώτη προσπάθεια, μέσα στον Μάϊο και έμεινα με την πρώτη. Πίστευα ότι θα αργήσω σύμφωνα με ομολογίες φιλενάδων που προφυλάσσονταν χρόνια και προσπαθούσαν πάνω απο ένα χρόνο χωρίς επιτυχία. Δεν το πίστευα ότι το πρώτο δοκιμαστικό μας οδήγησε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΔΕΝ ΘΕΛΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ Κ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΙΑΣΩ.ΟΜΩΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ .ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ.Η ΚΟΡΑΚΛΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 9 ΧΡΟΝΩΝ.ΠΡΙΝ ΑΚΡΙΒΩΣ 1 ΧΡΟΝΟ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΤΟΝ ΓΙΟΚΑ ΜΟΥ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ!!!ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΧΘΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΟΥΣ!!!!!

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb5m.lilypie.com/wzkxp3.png[/IMG][/URL][URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lbym.lilypie.com/Y21Rp3.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...