Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Παιδιά έχει κανείς παιδάκι που πηγαίνει στον Δουκα; Ξεκινάει ο γιος μου νηπιαγωγείο και σκέφτομαι για ιδιωτικό, Με ενδιαφέρει να γίνεται κάλη δουλεια στα αγγλικά. Γία το Δουκα δε βρήκα καμιά πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Παιδιά έχει κανείς παιδάκι που πηγαίνει στον Δουκα; Ξεκινάει ο γιος μου νηπιαγωγείο και σκέφτομαι για ιδιωτικό, Με ενδιαφέρει να γίνεται κάλη δουλεια στα αγγλικά. Γία το Δουκα δε βρήκα καμιά πληροφορία.

Εγώ στέλνω την κόρη μου στο Δούκα πάει Δευτέρα δημοτικού. Είμαστε παρά πολυ ευχαριστημένοι. Εάν θες οποιαδήποτε πληροφορία μπορείς να μου στείλεις κΑι πμ.

Για τα Αγγλικά πάντως γίνεται παρά πολυ καλή δουλειά

Οτι θες στην διάθεση σου

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Είναι πρώτη φορά που γράφω.

Ενδιαφέρομαι για την Α Δημοτικού για το Σεπτέμβρη 16' για το γιο μου. Η αλήθεια είναι ότι βρίσκομαι σε μεγάλο μπέρδεμα. Έχω επισκεφτεί Δούκα, Εράσμειο, Αρσάκειο Ψυχικού και Ζηρίδη. Με προβληματίζει ότι έχω ακούσει για σοβαρά οικονομικά προβλήματα του Δούκα και του Ζηρίδη. Επίσης για την Εράσμειο, η οποία μου φάνηκε πολύ σοβαρή, έχω διαβάσει κάποιες αμφισβητήσεις για τις γλώσσες, ακόμα και για τα γερμανικά! Και το κυριότερο, αν γνωρίζει κάποιος, πότε ολοκληρώνονται οι αξιολογήσεις στο Δούκα, γιατί εμείς ακόμα περιμένουμε για ομαδική αξιολόγηση! Δεν είναι λίγο αργά; Φοβάμαι ότι στο τέλος δε θα βρω θέση! ΘΑ εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση στα κουραστικά ερωτήματά μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο για τα σχολεία που αναζητάς, όμως στα περισσότερα ιδιωτικά έχουν ήδη ολοκληρωθεί οι επιλογές για την α' δημοτικού και είναι στο στάδιο της αξιολόγησης. Απ'ότι κατάλαβα η πρώτη σου επιλογή είναι ο Δούκας. Έχεις όμως plan B? Στην Εράσμειο μπορείς να το γράψεις? έχεις θέση, γιατί ξέρω ότι 'κλείνει' από τα πρώτα?

Επίσης αυτό με την ομαδική αξιολόγηση δεν το κατάλαβα. Το έχουν πάρει το παιδί και περιμένεις να περάσει αξιολόγηση ή θα περάσει (κάποια στιγμή) αξιολόγηση και θα δουν αν θα το πάρουν? Και το σχολείο ΔΕΝ σου δίνει ημερομηνία για την αξιολόγηση? Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βερενίκη.

Για να γίνω πιο σαφής: Η πρώτη μας επιλογή είναι ο Δούκας, κάναμε ατομική αξιολόγηση, αλλά επειδή τον βρήκαν λίγο υπερκινητικό είπαν ότι θέλουν να τον ξαναδούν σε ομαδική αξιολόγηση γύρω στα μέσα Απριλίου. Το θέμα μου είναι μήπως είναι αργά ως τότε και δεν απαντάνε γιατί πρέπει να γίνει αυτή η ομαδική αξιολόγηση 2 μήνες μετά την ατομική.

Στο μεταξύ απευθυνθήκαμε στην Εράσμειο, καλά με την αξιολόγηση αλλά είμαστε σε λίστα αναμονής γιατί συμπληρώθηκαν τα 2 νέα τμήματα που θα δημιουργήσουν και περιμένουν τώρα να γίνουν οι εγγραφές των 4 τμημάτων του Ν/Γ που λειτουργούν, ώστε αν υπάρξει θέση να μας ειδοποιήσουν. Θολό και εδώ το τοπίο, γιατί ισχυρίζονται ότι μπορεί να πάρουν και τον Μάιο. Μάλλον αργήσαμε λίγο.

Η άλλη επιλογή είναι το Αρσάκειο που έχουμε γίνει δεκτοί αλλά περιμένουμε να δούμε τα προηγούμενα δύο (και στο τέλος μπορεί να χάσουμε τη θέση). Με προβληματίζει το θέμα των ξένων γλωσσών στο Αρσάκειο γιατί ακούγεται έντονα ότι υστερεί.

Τελικά αύριο θα δω και το Ζηρίδη, αν και έχω πάρει αρκετές πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη που θα ακουστω ηλιθια, αλλα για να παει ενα παιδακι σε ιδιωτικο σχολειο, περναει απο καποιου ειδους αξιολογηση απο το σχολειο??σωστα καταλαβα?? !!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που θα ακουστω ηλιθια, αλλα για να παει ενα παιδακι σε ιδιωτικο σχολειο, περναει απο καποιου ειδους αξιολογηση απο το σχολειο??σωστα καταλαβα?? !!

σωστά κατάλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα απο την εως τώρα εμπειρία μου να επιλέξεις το Αρσάκειο!

Απο τις περιγραφές σου κατα την συνάντηση που είχατε ΔΕΝ θα επέλεγα αυτά που δεν σας απάντησαν θετικά ακόμη. Θα το ρισκάρεις ενω έχεις δει κάποια προδιάθεση τους (και είναι η προδιάθεση τους μην έχεις αυταπάτες με λίστες κλπ.Δεν είσαστε στην πρώτη επιλογή πρίν κλείσει αν έκλεισε η λίστα) και δεν θα ξέρεις πως θα σου βγεί αυριο.Αν σου βγει αρνητικά αντε να αλλάζει το παιδί σχολείο.

 

Πιστεύω οτι ο καθένας μας με παιδί σε ιδ σχολείο έχει μια άποψη ολοκληρωμένη απο τον πρώτο αντε βαριά βαριά εως τον τρίτο χρόνο Δημοτικού.

Ετσι λοιπόν για τις γλώσσες και γενικότερα για όλο το πακέτο ...το αν θα είναι κάποιος ευχαριστημένος ή όχι εξαρτάται απο τις προσδοκίες τις προσωπικές μας.

Οσες πιο πολλές έχουμε τόσο πιο πολύ απογοητευόμαστε στο τέλος οταν δεν υλοποιηθούν.

Το ιδ. σχολείο δεν παύει να είναι ενα ακόμη σχολείο. Θαύματα δεν κάνει όσο καλό και να είναι. Η επιτυχία είναι συνδυασμός Εκπαιδευτικού , μαθητή , συστήματος.

Γιαυτό θα βρείς και ικανοποιημένους και δυσαρεστημένους για κάθε σχολείο.

 

Φιλικά και καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Πάω κ γω τα παιδιά μου σε ιδιωτικό από 2 χρονών - κ το αναφέρω για να μην θεωρηθώ άσχετη ως προς την λειτουργία τους-. Παρόλα αυτά

ΔΕΝ θα δεχόμουν να είμαι κ σε λίστα αναμονής , είτε να περάσω το παιδί μου από αξιολόγηση !!

Για ποιο λόγο σε ένα σχολείο που εγώ πληρώνω κ εγώ έχω απαιτήσεις , να βάζω τα παιδιά μου σε αυτήν την διαδικασία;;;

 

Ο μόνος λόγος που θα "υπάκουα" σε αυτούς τους κανόνες θα ήταν αν ήθελα να πάνε σε ένα αθλητικό σχολείο, όπου βασική προυπόθεση είναι ο αθλητισμός κ πιθανώς το ταλέντο του παιδιού.

Οχι όμως σε ένα ξενόγλωσσο να αποδεκτώ κάτι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Δούκας και το Αρσάκειο έχουν τεράστια διαφορά ως σχολεία. Αν σου εκανε κλικ ο Δούκας, να επιμείνεις. Και αφού είπαν ότι θα το ξαναδούν το παιδί, σίγουρα δεν θέλουν να το απορρίψουν. Σε πολλά σχολεία τα ξαναβλέπουν τα παιδιά, μπορεί να μην είναι η μέρα τους, μπορεί οτιδήποτε. Το ότι το ξαναβλέπουν, δείχνει επαγγελματισμό. Αν δεν το ήθελαν, θα το έλεγαν, πίστεψέ με. Εμάς 'ξαναβλέπουν' το 1/3 των αγοριών, σταθερά. Κάποια δεν είναι ούτε 6 ετών ακόμα.

Άλλωστε μιλάμε για τις επόμενες μέρες.

Αν έχεις προθεσμία από το αρσάκειο, πες τους το και ζήτα τη γνώμη τους. Σίγουρα θα σου πουν κάτι πιο συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα δεχόμουν να είμαι κ σε λίστα αναμονής , είτε να περάσω το παιδί μου από αξιολόγηση !!

Για ποιο λόγο σε ένα σχολείο που εγώ πληρώνω κ εγώ έχω απαιτήσεις , να βάζω τα παιδιά μου σε αυτήν την διαδικασία;;;

 

Λίστα αναμονής υπάρχει όταν η προσφορά είναι μικρότερη από τη ζήτηση. Κλείνουν τα τμήματα και τα υπόλοιπα παιδάκια που περισσεύουν μπορούν να δηλώσουν ενδιαφέρον σε περίπτωση που αδειάσει κάποια θέση. Δεν βλέπω το κακό, αν θέλω να πάει το παιδί σε συγκεκριμένο σχολείο για χ, ψ λόγους.

 

Η αξιολόγηση, πρακτικά είναι εκτίμηση σχολικής ετοιμότητας. Δεν εκτιμούν αν ξέρουν πράγματα, όσο αν μπορούν να ενταχθούν στην ομάδα, αν είναι συνεργάσιμα κλπ. Τα περισσότερα ιδιωτικά την έχουν και όσα δεν την έχουν, έχω ακούσει παράνομα από τους γονείς για το ότι θα έπρεπε να την έχουν.

 

Εσύ πληρώνεις και έχεις απαιτήσεις αλλά κι εγώ πληρώνω και θέλω να ξέρω ότι δεν θα υπάρχουν ακραίες συμπεριφορές στην τάξη. Και το σχολείο επίσης απαιτεί να πας εκεί με ένα παιδί μέσα σε κάποια πλαίσια ωριμότητας, ανάλογα με την ηλικία του, για να μπορέσει να εργαστεί.

Δεν έχει βέβαια τόση σημασία, γιατί πολύ λίγα παιδιά κόβονται από τις διαδικασίες αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Βερενίκη μου πραγματικά πιστευεις ότι επειδή βλέπουν 1 παιδί μία με δυο φορές, μπορούν να βγάλουν συμπέρασμα ότι το παιδί μπορεί να ενταχθεί στην ομάδα τους; Ή σου διασβαλίζει εσενα ότι κάποιο από τα παιδια δεν θα χει επιθετικότητα, άρνηση κ πολλά πολλά άλλα;;;

Link to comment
Share on other sites

Πάω κ γω τα παιδιά μου σε ιδιωτικό από 2 χρονών - κ το αναφέρω για να μην θεωρηθώ άσχετη ως προς την λειτουργία τους-. Παρόλα αυτά

ΔΕΝ θα δεχόμουν να είμαι κ σε λίστα αναμονής , είτε να περάσω το παιδί μου από αξιολόγηση !!

Για ποιο λόγο σε ένα σχολείο που εγώ πληρώνω κ εγώ έχω απαιτήσεις , να βάζω τα παιδιά μου σε αυτήν την διαδικασία;;;

 

Ο μόνος λόγος που θα "υπάκουα" σε αυτούς τους κανόνες θα ήταν αν ήθελα να πάνε σε ένα αθλητικό σχολείο, όπου βασική προυπόθεση είναι ο αθλητισμός κ πιθανώς το ταλέντο του παιδιού.

Οχι όμως σε ένα ξενόγλωσσο να αποδεκτώ κάτι τετοιο!

Πρώτη φορά ακούω οτι υπάρχει ιδιωτικό σχολείο που δεν κανει αξιολόγηση στα παιδιά που θα ξεκινήσουν το δημοτικό! Προσωπικά, αυτό θα με ανησυχούσε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου αναφερω σε πμ 3...σε αυτό που πάνε οι ανηψιές μου, σε αυτό που πάνε τα παιδιά μου !!! Κ τα 3 στην Αθήνα. Εμένα δεν με ανγσυχεί καθόλου! Δλδ παιδάκια που έχουν δυσκολίες θα πρεπει να απορρίπτονται. Γιατί δεν καταλαβαίνω ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ. Κ τί κοιτούν δλδ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορώ να σου αναφερω σε πμ 3...σε αυτό που πάνε οι ανηψιές μου, σε αυτό που πάνε τα παιδιά μου !!! Κ τα 3 στην Αθήνα. Εμένα δεν με ανγσυχεί καθόλου! Δλδ παιδάκια που έχουν δυσκολίες θα πρεπει να απορρίπτονται. Γιατί δεν καταλαβαίνω ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ. Κ τί κοιτούν δλδ;

Αν θέλεις στείλε μου τα ονόματα των σχολείων.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ότι η υπόθεση του Δούκα θα λήξει μέσα στον Απρίλιο γιατί πλέον έχει περάσει πολύς χρόνος.

Όσο για τη λίστα αναμονής της Ερασμείου ελπίζω να ισχύει, έχω ακούσει ότι γίνεται και σε άλλα σχολεία.

Αν μπορείς Βερενίκη να μου πεις σε ποιο σχολείο αναφέρεσαι ότι τα ξαναβλέπουν.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι αντιμετωπίζω με μεγάλη δυσπιστία τα σχόλια και τις δηλώσεις των ιδιωτικών, και για αξιολογήσεις και για λίστες.

Link to comment
Share on other sites

Βερενίκη μου πραγματικά πιστευεις ότι επειδή βλέπουν 1 παιδί μία με δυο φορές, μπορούν να βγάλουν συμπέρασμα ότι το παιδί μπορεί να ενταχθεί στην ομάδα τους; Ή σου διασβαλίζει εσενα ότι κάποιο από τα παιδια δεν θα χει επιθετικότητα, άρνηση κ πολλά πολλά άλλα;;;

 

Η αλήθεια ειναι οτι δεν ξερω κάποιο παιδάκι που κόπηκε. Στο δικό μας το σχολειο τουλαχιστον. Ηταν μια ευχάριστη διαδικασία για τα παιδια, δεν εχω λόγο να είμαι αντίθετη. Αν ειχα μια κακή εμπειρία, ίσως να ειχα κατι περισσότερο να πω. Ενα παιδί που εχει τελειώσει ενα σοβαρό νηπιαγωγείο και δεν εχει εντοπιστεί με καποιο θεμα, απλά εχει μια καλη επαφή με το σχολειο του. Αν ειναι σε κακή μέρα, εχει άλλη μια. δεν ειναι τοσο σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ότι η υπόθεση του Δούκα θα λήξει μέσα στον Απρίλιο γιατί πλέον έχει περάσει πολύς χρόνος.

Όσο για τη λίστα αναμονής της Ερασμείου ελπίζω να ισχύει, έχω ακούσει ότι γίνεται και σε άλλα σχολεία.

Αν μπορείς Βερενίκη να μου πεις σε ποιο σχολείο αναφέρεσαι ότι τα ξαναβλέπουν.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι αντιμετωπίζω με μεγάλη δυσπιστία τα σχόλια και τις δηλώσεις των ιδιωτικών, και για αξιολογήσεις και για λίστες.

 

Αν δεν σε εχει πείσει η διαδικασία εισαι η μόνη που ξέρεις. Το σχολειο πρέπει να σου εμπνέει εμπιστοσύνη, να σε πείθει. Αν νομίζεις οτι δεν ειναι αξιόπιστο, μην εμπιστευτείς το παιδί εκει. Τα ιδιωτικά παίρνουν όποιον θέλουν. Λίγα εχουν αντικειμενικό και διαφανή τροπο εισαγωγής των παιδιων. Αλλα ακόμα κι αυτά μια στοιχειώδη αξιολόγηση την κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τί αφορά η αξιολόγηση; Τ ί παρατηρούν, πώς "κρίνονται" τα πιτσιρίκια;

 

Σε εμάς τα κάθισαν σε έναν κύκλο και τους είπαν ενα παραμύθι και το συζήτησαν. Έπαιξαν με τουβλάκια όλα μαζί και μετα κατ΄ ίδιαν έκαναν ενα τεστάκι, όπως αυτά που γίνονται στο νηπαγωγειο, δηλ. να βάλουν εικόνες στη σειρά, να ενώσουν ζωάκια με τις μανούλες τους, να ταξινομήσουν ανα μέγεθος κλπ. Παιχνίδι. Μας είπαν δε οτι δεν ενδιαφέρονται για τις γνώσεις αλλα για τις συμπεριφορές του παιδιού. Νομίζω οτι μονο ακραίες περιπτώσεις θα κόβονταν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...