Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Με το καλό jst!

 

1) Στη συντριπτική πλειοψηφία των σχολείων που έχουν στολή, το dress code είναι ακριβώς φόρμα+μπλούζα.

Εγώ τη λατρεύω! Για λόγους πρακτικούς, εκπαιδευτικούς (δεν δαπανούν ούτε ένα λεπτό της ημέρας τα παιδιά στο τι θα φορέσουν) αλλά και ιδεολογικούς. Με τη στολή είναι όλα τα παιδιά ένα σύνολο, μια ομάδα!

 

2) Ατακτούλικα είναι όλα τα παιδιά, ή τουλάχιστον όλα τα αγόρια!

 

 

Aimee, το καθημερινο dress code τους αν καταλαβα καλα -κι ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος- το εφαρμοζουν μονο στο δημοτικο ομως κι αυτο ειναι καπως παραξενο. Εννοω πως στις μεγαλυτερες ηλικιες υπαρχει πιο εντονα ο φοβος μη ευπρεπους ενδυμασιας.

Think Different
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ναι, το dress code είναι μόνο στο Δημοτικό.

Και στο Αρσάκειο και στα περισσότερα από τα Σχολεία που έχουν στολή.

 

Μετά, συνήθως, δεν χρειάζεται.

Το παιδί έχει "εθιστεί" στο να επιλέγει το άνετο και πρακτικό ντύσιμο έναντι της "κοκεταρίας" αλλά και του έχει εμπεδοθεί η αντίληψη ότι στο σχολείο πάω για να μάθω και όχι για να κάνω επίδειξη των ρούχων μου.

 

Συμβαίνει σε αρκετά παιδιά (και στους γονείς τους) να γίνονται καυγάδες, ήδη από το Νηπιαγωγείο, γιατί το κοριτσάκι επιμένει να φορέσει στο σχολείο το καλό του φόρεμα. Έχει τύχει και να δω περιστατικά στο δικό μας νηπιαγωγείο με παιδάκια να έρχονται ντυμένα με τα καλά τους και τη διευθύντρια να τους εξηγεί ότι "έτσι" είναι πολύ ωραία ντυμένοι για ένα πάρτυ αλλά όχι για το σχολείο.

Και νομίζω ότι αν ένα παιδάκι δεν το καταλάβει αυτό νωρίς, μπορεί σε όλη του τη ζωή να είναι "παράταιρα" ντυμένο. Τόσους ανθρώπους βλέπουμε γύρω μας να είναι ακατάλληλα ντυμένοι για εργασία (κατάλληλα όμως για νυχτερινή έξοδο!).

 

Προφανώς η στολή δεν είναι ο μόνος τρόπος. Είναι όμως σίγουρα ένας καλός τρόπος.

Και έχει και τα άλλα θετικά που ανέφερα, δηλαδή της εξομοίωσης.

Link to comment
Share on other sites

... το καθημερινο dress code τους αν καταλαβα καλα... το εφαρμοζουν μονο στο δημοτικο ομως κι αυτο ειναι καπως παραξενο. Εννοω πως στις μεγαλυτερες ηλικιες υπαρχει πιο εντονα ο φοβος μη ευπρεπους ενδυμασιας.

 

Από την άλλη βέβαια, σε εφήβους είναι πιο δύσκολο να επιβάλει ένα σχολείο συγκεκριμένα ρούχα. Είναι λίγο λεπτό το θέμα αυτό. Ενώ το 7χρονο 'υπακούει' σε αυτόν το κανόνα πιο εύκολα.

Επίσης, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, συμφωνώ με την Aimee ότι αν ένα παιδάκι συνηθίσει για έξι χρόνια να πηγαίνει στο σχολείο με μία φόρμα γυμναστικής, θα μπορέσει πιο εύκολα να αναζητήσει βολικά και ευκολοφόρετα ρούχα στο γυμνάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη βέβαια, σε εφήβους είναι πιο δύσκολο να επιβάλει ένα σχολείο συγκεκριμένα ρούχα. Είναι λίγο λεπτό το θέμα αυτό. Ενώ το 7χρονο 'υπακούει' σε αυτόν το κανόνα πιο εύκολα.

Επίσης, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, συμφωνώ με την Aimee ότι αν ένα παιδάκι συνηθίσει για έξι χρόνια να πηγαίνει στο σχολείο με μία φόρμα γυμναστικής, θα μπορέσει πιο εύκολα να αναζητήσει βολικά και ευκολοφόρετα ρούχα στο γυμνάσιο.

 

ή θα βγάλει το άχτι του! :wink:

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ή θα βγάλει το άχτι του! :wink:

 

 

Συνήθως αυτό συμβαίνει:P

 

Το στρινγκάκι πάει σύννεφο.... σε συνδυασμό με το λευκό κολάν:D Και φυσικά τα καυτά σορτς!

 

Κανονικά έπρεπε να φοράνε φόρμα-στολή και στο γυμνάσιο! Για να δείχνουν μαθητές και όχι φωτομοντέλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ή θα βγάλει το άχτι του! :wink:

 

Μπορεί να είναι κι έτσι. Εμένα όμως δεν μου αρέσει η άποψη 'επιτρέπουμε κάτι στα παιδιά για να μην βγάλουν το άχτι τους αργότερα'. Μου θυμίζει αυτό που μου έλεγε μία φίλη μου, όταν ήταν τα παιδιά μας νήπιο, ότι τα αφήνει να βλέπουν όση τηλεόραση θέλουν για να μην βγάλουν το ... άχτι τους μετά.

Δηλαδή δεν θα φοβόμουν να βάλω κάποιον κανόνα στα παιδιά μήπως και αργότερα, όταν θα έχουν την ελευθερία τους, θα τον καταχραστούν.

 

Νομίζω ότι ένα 12 χρονο πρέπει να έχει συνειδητοποιήσει το πώς πρέπει να ντύνεται, ειδικά αν δεν βρίσκεται σε πάλη με την οικογένεια και το σχολείο και έχουν εδραιωθεί σχέσεις εμπιστοσύνης. Επίσης, κι εκεί το σχολείο έχει κανόνες. Το ότι καταργείται η στολή, δεν σημαίνει ότι καταργούνται οι κανόνες για 'σχολικό' ντύσιμο.

 

Τέλος πάντων παραδέχομαι ότι το θέμα της στολής είναι αρκετά αμφιλεγόμενο. Δεν έχω σαφή άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτό συμβαίνει:P

 

Το στρινγκάκι πάει σύννεφο.... σε συνδυασμό με το λευκό κολάν:D Και φυσικά τα καυτά σορτς!

 

Κανονικά έπρεπε να φοράνε φόρμα-στολή και στο γυμνάσιο! Για να δείχνουν μαθητές και όχι φωτομοντέλα...

 

Πού συμβαίνουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι κι έτσι. Εμένα όμως δεν μου αρέσει η άποψη 'επιτρέπουμε κάτι στα παιδιά για να μην βγάλουν το άχτι τους αργότερα'. Μου θυμίζει αυτό που μου έλεγε μία φίλη μου, όταν ήταν τα παιδιά μας νήπιο, ότι τα αφήνει να βλέπουν όση τηλεόραση θέλουν για να μην βγάλουν το ... άχτι τους μετά.

Δηλαδή δεν θα φοβόμουν να βάλω κάποιον κανόνα στα παιδιά μήπως και αργότερα, όταν θα έχουν την ελευθερία τους, θα τον καταχραστούν.

 

Νομίζω ότι ένα 12 χρονο πρέπει να έχει συνειδητοποιήσει το πώς πρέπει να ντύνεται, ειδικά αν δεν βρίσκεται σε πάλη με την οικογένεια και το σχολείο και έχουν εδραιωθεί σχέσεις εμπιστοσύνης. Επίσης, κι εκεί το σχολείο έχει κανόνες. Το ότι καταργείται η στολή, δεν σημαίνει ότι καταργούνται οι κανόνες για 'σχολικό' ντύσιμο.

 

Τέλος πάντων παραδέχομαι ότι το θέμα της στολής είναι αρκετά αμφιλεγόμενο. Δεν έχω σαφή άποψη.

 

ναι ούτε εγώ συμφωνώ .... και με τα γλυκά το κάνουν κάποιοι. Τους δίνουν αβέρτα για να μην έχουν στερητικό μετά.

 

Αλλά η αλήθεια είναι ότι πώς θα χειριστεί κάθε παιδί την ξαφνική του 'ελευθερία' είναι σχετικό πολύ.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πού συμβαίνουν αυτά?

 

 

Σε πασίγνωστο ιδιωτικό! Υψηλού επιπέδου. Δεν είναι φήμες.... Είναι συγκεκριμένα γεγονότα. Οταν το σχολείο έκανε παρατήρηση στους γονείς.... η Μάνα είπε ότι "αν δεν τα φορέσει τώρα... πότε θα τα φορέσει??":evil:

 

Ομως έχω ακούσει ότι σε όλα τα σχολεία γίνονται αυτά. Τα αγόρια φοράνε τις μάρκες και το σοτς κατεβασμένο λίγο να φαίνεται το φιρμάτο μποξεράκι.

Τα κορίτσια δείχνουν .... ό,τι μπορούν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω αν ημουν μουστακαλης μπαμπας κι ειχα κορη θα ελεγα οτι στηριζω στολη. ως αγορομανα στηριζω λευκο κολαν :))))

 

χα χα χα ... να δουνε και κάτι τα τρίσμοιρα τα αγοράκια .... (φαντάζομαι εννοούσες άσπρο κολάν στα κορίτσια .... :-D)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω αν ημουν μουστακαλης μπαμπας κι ειχα κορη θα ελεγα οτι στηριζω στολη. ως αγορομανα στηριζω λευκο κολαν :))))

 

 

Eγώ πάντως ως...αγορομάνα, υποστηρίζω στολή. Δε χρειάζεται από μικρά να τα έχουν δει....ΟΟΟΛΑ !! Εκφυλίζονται τα ήθη έτσι και γιαυτό μετά σιχαίνονται τα πάντα και δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον και δε σέβονται τις γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως ως...αγορομάνα, υποστηρίζω στολή. Δε χρειάζεται από μικρά να τα έχουν δει....ΟΟΟΛΑ !! Εκφυλίζονται τα ήθη έτσι και γιαυτό μετά σιχαίνονται τα πάντα και δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον και δε σέβονται τις γυναίκες.

 

σαφως και ο λογος που ειμαι αδιαφορη στο θεμα της στολης δεν ειναι αυτος που ανεφερα, προφανως και αστειευομουν. ειναι ευθυνη του γονιου να μη φευγει το παιδι του για το σχολειο ημιγυμνο καρναβαλι. απο την αλλη, ειναι απολυτα σεβαστη η λογικη των σχολειων με dress code και εφοσον το πιστευουν θα μπορουσαν να το εφαρμοζουν μεχρι και το λυκειο. του Αρσακειου που ειδα εγω ηταν καλαισθητο παντως

Think Different
Link to comment
Share on other sites

σαφως και ο λογος που ειμαι αδιαφορη στο θεμα της στολης δεν ειναι αυτος που ανεφερα, προφανως και αστειευομουν. ειναι ευθυνη του γονιου να μη φευγει το παιδι του για το σχολειο ημιγυμνο καρναβαλι. απο την αλλη, ειναι απολυτα σεβαστη η λογικη των σχολειων με dress code και εφοσον το πιστευουν θα μπορουσαν να το εφαρμοζουν μεχρι και το λυκειο. του Αρσακειου που ειδα εγω ηταν καλαισθητο παντως

 

 

Oλες οι στολές του δημοτικού είναι ομορφούλικες.

Κανένα σχολείο δεν έχει στολή μέχρι το λύκειο. Δυστυχώς.

 

Πάντως όσον αφορά το Αρσάκειο, επειδή σε ενδιαφέρει προσωπικά, σου λέω ότι θα κάνεις την καλύτερη επιλογή. Εχω μεγάλη προσωπική πείρα και το εγκρίνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει στολη στα μεγάλα ιδιωτικά στο Γυμνάσιο -Λυκειο (επειδη οι έφηβοι ακολουθούν πιο δύσκολα την ομοιομορφη ενδυμασία) υπάρχει και σχολικός κανονισμός και εκεί περιλαμβάνεται και το θεμα της ευπρεπους ενδυμασίας των μαθητων όπως τελοσπάντων ορίζεται σε κάθε σχολείο.

Και γνωρίζω και από συναδελφους οτι σε κάποια δημοσια σχολεια βγάζουν ανακοινώσεις σχετικα με το τι απαγορευεται στο σχολειο.

Πάντως σε οποια μητερα θεωρει το σχολείο club ή πασαρέλα την ενημερωνω ότι υπάρχει σχετικη νομοθεσία και θα σας την παραθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Oλες οι στολές του δημοτικού είναι ομορφούλικες.

Κανένα σχολείο δεν έχει στολή μέχρι το λύκειο. Δυστυχώς.

 

Πάντως όσον αφορά το Αρσάκειο, επειδή σε ενδιαφέρει προσωπικά, σου λέω ότι θα κάνεις την καλύτερη επιλογή. Εχω μεγάλη προσωπική πείρα και το εγκρίνω ανεπιφύλακτα.

 

Φιλη, το απορριψαμε λογω του οτι δεν εχει δημιουργικη φυλαξη για Πασχα, Χριστουγεννα, Ιουλιο κι εργαζομαστε και οι δυο και δεν εχουμε που να τον αφηνουμε. Μας αρεσε κι εμας πολυ, ναι

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Φιλη, το απορριψαμε λογω του οτι δεν εχει δημιουργικη φυλαξη για Πασχα, Χριστουγεννα, Ιουλιο κι εργαζομαστε και οι δυο και δεν εχουμε που να τον αφηνουμε. Μας αρεσε κι εμας πολυ, ναι

 

 

Κρίμα! Κανένα ιδιωτικό (στην Αθήνα) δεν έχει τέτοια παροχή πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα! Κανένα ιδιωτικό (στην Αθήνα) δεν έχει τέτοια παροχή πάντως...

 

α ναι; σε μας εδω πολλα το παρεχουν. ας πουμε στα Προτυπα Εκπαιδευτηρια που θα τον γραψουμε, εχει το καλοκαιρι αγγλοφωνο camp -χωρις φυσικα να μενουν εκει το βραδυ- που καθημερινα τα απασχολουν μαθαινοντας τους κολυμβηση, ιστιοπλοια κ.α. σπορτς, μαγειρικη, μουσικη κλπ στους χωρους του σχολειου και σε ημερησιες εκδρομουλες

Think Different
Link to comment
Share on other sites

α ναι; σε μας εδω πολλα το παρεχουν. ας πουμε στα Προτυπα Εκπαιδευτηρια που θα τον γραψουμε, εχει το καλοκαιρι αγγλοφωνο camp -χωρις φυσικα να μενουν εκει το βραδυ- που καθημερινα τα απασχολουν μαθαινοντας τους κολυμβηση, ιστιοπλοια κ.α. σπορτς, μαγειρικη, μουσικη κλπ στους χωρους του σχολειου και σε ημερησιες εκδρομουλες

 

 

Δεν εννοούσα το καμπ. Αυτο φυσικά υπάρχει σε όλα τα ιδιωτικά σχολεία. Αλλά μέχρι κάποια ημ/νια τον Ιούλιο. Οχι όλο το καλοκαίρι.

 

Εννοούσα την απασχόληση σε γιορτές ... Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα το καμπ. Αυτο φυσικά υπάρχει σε όλα τα ιδιωτικά σχολεία. Αλλά μέχρι κάποια ημ/νια τον Ιούλιο. Οχι όλο το καλοκαίρι.

 

Εννοούσα την απασχόληση σε γιορτές ... Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ.

 

ναι, υπαρχει δυνατοτητα φυλαξης

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είναι το πρώτο μήνυμα που στέλνω θα ήθελα να έχω πληροφορίες για τα εκπαιδευτήρια Κουτσομάλη. Επειδή θα αλλάξουμε σχολείο θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο ενημερώμενη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

 

Εννοούσα την απασχόληση σε γιορτές ... Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ.

 

Ναι, υπάρχει. Συνάδελφός μου στέλνει το παιδί της στο ΠΑΛΛΑΔΙΟ στη Βάρη, Χριστούγεννα (και τις δύο εβδομάδες), Πάσχα (και τις δύο εβδομάδες) και καλοκαίρι (δεν ξέρω αν είναι όλο το καλοκαίρι) έχουν πρόγραμμα δημιουργικής απασχόλησης για τα παιδιά χωρίς εξτρά χρέωση (είναι μέσα στα δίδακτρα). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν περνά το σχολικό να τα πάρει, αλλά τα πηγαινοφέρνουν οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα σχολείο δεν έχει στολή μέχρι το λύκειο. Δυστυχώς.

 

 

Στο St.Lawrence College (Αγγλικό σχολείο) στη Βάρη φοράνε στολή μέχρι και τη Β'Λυκείου. Στην Γ'Λυκείου τα παιδιά επιλέγουν τι θα βάλουν αλλά σίγουρα δεν υπάρχουν καυτά σορτς και στρινγκ που αναφέρθηκαν πιο πάνω - ευτυχώς :roll:.

 

Και εγώ πάντως (επίσης αγορομάνα) θα προτιμούσα να φοράνε στολή μέχρι το Λύκειο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο St.Lawrence College (Αγγλικό σχολείο) στη Βάρη φοράνε στολή μέχρι και τη Β'Λυκείου. Στην Γ'Λυκείου τα παιδιά επιλέγουν τι θα βάλουν αλλά σίγουρα δεν υπάρχουν καυτά σορτς και στρινγκ που αναφέρθηκαν πιο πάνω - ευτυχώς :roll:.

 

Και εγώ πάντως (επίσης αγορομάνα) θα προτιμούσα να φοράνε στολή μέχρι το Λύκειο.

 

 

Δεν αναφέρομαι σε καθαρά αγγλοφωνα σχολεία που υπόκεινται στους αγγλικούς κανονισμούς. Δεν γνωρίζω πώς λειτουργούν. Μπορεί να φοράνε και ....κελεμπίες...

Αναφέρομαι στα ελληνόφωνα σχολεία. Μακάρι να είχαμε κι εμείς τον κώδικα ρουχισμού των ξένων σχολείων που φοράνε όλοι κουστούμια (αγόρια) και ταγέρ/στολή (τα κορίτσια). Τότε θα ήταν μαθητές!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...