Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Για παιδικό νήπιο προνήπιο ενδιαφέρεστε?

 

Και εγώ είμαι στο ψάξιμο πλέον για δημοτικό αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα. Τώρα ο γιός μου πηγαίνει στα Δελφινάκια στην Καστέλα. Τρία χρόνια είναι εκεί και το μόνο ελάττωμα το έχω ξαναπεί του σχολείου είναι οτι δεν είναι οικονομικο. Σε όλα τα άλλα επίπεδα είναι ακριβώς αυτό που ζητούσαμε. Οικογενειακός με απόλυτο σεβασμό στα παιδιά και στην προσωπικότητα τους που έχει ως αποτέλεσμα να αγαπούν τα παιδιά το σχολείο τους πάρα πολύ. Αψογη και ζεστή συνεργασία με τους γονείς και δημιουργικοί σε κάθε τους έκφραση κάνοντας τα παιδιά να ανθίσουν.

 

Επιπλέον μιας και είμαστε χρόνια εκεί ξέρω καλά πλέον πόσο σου στέκονται οι άνθρωποι του σταθμού και σε ουσιαστικά θέματα σοβαρά που μπορεί να προκύψουν με το παιδί σου.

 

Σε βαθμό που τώρα που είναι να φύγουμε για δημοτικό αντιλαμβανόμαστε πόσο καλα ήμασταν εκεί. Υπάρχουν και άλλοι σταθμοί όμως που έχουν καλό όνομα στην περιοχή. Δεν ξέρω που μένετε αλλά κα το Αυγουλέα Λιναρδάτου στο Περιστέρι έχει εξαιρετικη φήμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Για κάποιους γονείς και η Παιδαγωγική τα birds δηλαδή για μικροτερα παιδια θεωρείται καλό σχολείο αλλά το γεγονός οτι δεν κάναν προασμογη για μενα ηταν λογος αποτρεπτικος για να το επιλέξουμε. Επιπλέον μου φάνηκε πολύ αυστηρό σχολείο που δεν ταίριαζε στην ιδιοσυγκρασία του δικού μου παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδικό βρήκαμε κοντά μας κι είμαστε ευχαριστημένοι. Επειδή όμως δεν έχουν νήπιο, θα πρέπει να βρω κάτι σε προνήπιο-νήπιο και ιδανικό θα ήταν να συνέχιζε εκεί και για δημοτικό. Μέχρι τώρα δεν έχω βρει λύση που να με ικανοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν ενδιαφέρεσαι και για δημοτικό έχουμε το ίδιο πρόβλημα χαχαχαχα. Εγώ δεν έχω καταλήξει, σήμερα ξαναείδα και την Ελληνογαλλική Ζανταρκ και απογοητεύτηκα..... Καλό σχολείο αλλά μου φάνηκε παλιομοδίτικο πως να το πω. Εαν ψάχνεις καλό σχολείο με γαλλικά και τάξη είναι οκευ..... Ξεκινούν αγγλικά στην Τετάρτη δημοτικου και υπολογιστες,είναι οικονομικό σε σχέση με άλλα 5600 ολα μέσα με μελέτη και 3 η ωρα τελειωνει το παιδί και επιστρέφει. Τίμιο σε αυτά που προσφέρει και αυτά που ζητάει.

 

Δραστηριοτητες δεν εχει καθολου μεχρι την Τεταρτη δημοτικου, εχει ωραιες μεγαλες ταξεις και αυλη,δεν εχει κυλικειο καθολου μονο μηχανημα με ετοιμα σνακ. Ρωτα με οτι άλλο θες τα εχω φρεσκα γιατι πηγα σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν είστε κοντά στην εκκλησία καλό νηπιαγωγείο και δημοτικό είναι και της Ιεράς Μητροπολης Πειραιά. Εχω ακούσει τα καλύτερα και δεν θα έχεις και αλλάγες απο νήπιο σε δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα,

Εγώ αν έμενα Πειραιά θα τον έγραφα στο Δελασάλ , δυστυχώς δεν έχουν σχολικά για Αιγάλεω για μας…

Θεωρώ πως είναι από τις καλύτερες επιλογές για Πειραιά και Ν. προάστια. Μια φίλη μου που πήγαινε παιδικό στα Δελφινάκια τον έγραψε μετά στη Λεόντειο στη Ν. Σμύρνη, όμως από αυτά που μου έχει πει δεν θα το επέλεγα.. πολύ μεγάλο σχολείο – αχανές θα έλεγα, μια μέρα γύρισε το παιδί σπίτι με μελανιασμένη την πλάτη (τον είχαν ποδοπατήσει σκόπιμα κάποια μεγαλύτερα αγορακια) και όταν ρώτησαν τη δασκάλα και την διευθύντρια όχι μόνο δεν ήξεραν τίποτα αλλά πήγαν να δικαιολογήσουν το γεγονός. Την ίδια εντύπωση μου έκανε και εμένα η Λεόντειος Πατησίων που επισκέφτηκα, χαοτικά μεγάλο σχολείο- χανόσουν στα διάφορα προαύλια που έχει, χωρίς κανέναν έλεγχο στα διαλλείματα.. έβλεπα παιδάκια να δέρνονται άσχημα και κανένας να μην κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

katerinag: Όταν λες "Δελασάλ", εννοείς το St Paul; Δεν ξέρω το δημοτικό στον Άλιμο, αλλά πέφτει λίγο μακριά, ειδικά για τόσο μικρές ηλικίες. Για το Γυμνάσιο-Λύκειο δεν έχω πολύ καλή εντύπωση, τόσο για το επίπεδο σπουδών, όσο και για τους χώρους του. Δεν έχω μπει μέσα, αλλά περνάω συχνά απ' έξω και μου φαίνεται πολύ κλειστοφοβικό το κτίριο.

Η αλήθεια είναι ότι το έχω αποκλείσει από τις επιλογές μου, ίσως άδικα και θα εξηγήσω γιατί: είμαι απόφοιτη της Jeanne d' Arc και - τουλάχιστον στα δικά μου χρόνια - θεωρούνταν καλύτερο σχολείο η Jeanne d' Arc από το St Paul, οπωσδήποτε στα γαλλικά αλλά και γενικότερα στο επίπεδο διδασκαλίας. Για το κτιριακό μίλησα ήδη, όχι ότι η Jeanne d' Arc σκίζει από εγκαταστάσεις βέβαια, αλλά αν διάλεγα μεταξύ των δύο θα προτιμούσα τη Jeanne d' Arc, όχι τόσο για συναισθηματικούς λόγους, αλλά γιατί ακόμα έχει τη φήμη πιο 'μαζεμένου' σχολείου.

 

Για τη Λεόντειο Ν.Σμύρνης ξέρω ότι δεν έχει σύγχρονες εγκαταστάσεις και δεν ακούγονται τα καλύτερα από εκπαιδευτικής απόψεως τελευταία. Για τη Λεόντειο Πατησίων άκουσα τελευταία ότι επέκτειναν τις εγκαταστάσεις τους, έχουν ιδιόκτητο κολυμβητήριο κλπ. Δεν γνωρίζω τίποτα για την κοινωνική ζωή των μαθητών, γιατί πάλι οι πληροφορίες μου είναι από παλιούς αποφοίτους.

 

Γενικά στις εγκαταστάσεις νομίζω ότι πάσχουν τα περισσότερα 'παραδοσιακά' ιδιωτικά που λίγο-πολύ όλοι έχουμε υπ'όψη.

 

MarcoPolo: για τα εκπαιδευτήρια της μητρόπολης δεν γνωρίζω πολλά - μια προκατάληψη την έχω, ομολογώ. Κι εγώ έχω ακούσει καλές απόψεις, αλλά δεν ξέρω ούτε πού βρίσκονται ούτε τι δουλειά κάνουν. Τα έχεις επισκεφτεί;

 

Για τη Σχολή Χιλλ έχει κανείς άποψη; Δεν είναι πολύ μακριά από τον Πειραιά (ανάλογα βέβαια και πού μένεις). Γενικά το ακούω πολύ στους κύκλους μου, αν και πρόσφατα ακούσαμε και πολύ άσχημες φήμες, περί μεγάλης και ασυγχώρητης χαλαρότητας και στις συμπεριφορές και στη διδασκαλία.

 

Μια παρατήρηση ακόμα: θα προτιμούσατε ένα σχολείο που καλύπτει όλες τις βαθμίδες από δημοτικό μέχρι λύκειο σε σχέση με κάποιο δημοτικό π.χ. που είναι μεν καλό αλλά δεν μπορεί το παιδί να συνεχίσει εκεί; Με άλλα λόγια είναι αυτό σημαντικός παράγοντας (να μην αλλάζει δλδ σχολικό περιβάλλον το παιδί) στην επιλογή σας;

 

Αυτά προς το παρόν... :)

Link to comment
Share on other sites

Για την σχολή Χιλλ έχω ακούσει πολλά και μια καλή μου φίλη πάει εκεί το παιδί της και είναι πολύ ευχαριστημένη, ήταν από τις πρώτες μου επιλογές και πιθανότατα αυτό θα επέλεγα αλλά δεν έχουν σχολικό για Αιγάλεω παρόλο που είναι πού κοντά σαν περιοχές, δεν ξέρω και για Πειραιά αν θα έχουν… είναι ένα κλασικό οικογενειακό σχολείο και αρκετά «χαλαρό» από ότι έχω καταλάβει από τη φίλη μου χωρίς να πιέζουν καθόλου τα παιδιά, και με διάφορες τάξεις ανθρώπων που συμβαδίζουν πολύ καλά χωρίς «ρατσισμούς» - μου λέει η φίλη μου ότι τη μια Κυριακή πάνε σε πάρτυ στη Πλακα σε σπίτι 300 τετρ και την άλλη σε μικρό διαμέρισμα στην Κυψέλη χωρίς σχόλια και κακεντρέχειες…

Από την άλλη βέβαια είναι ένα αρκετά ακριβό σχολείο χωρίς να είμαι σίγουρη αν τελικά αυτά που προσφέρει δικαιολογούν αυτό το κόστος..

Όσον αφορά τις κλίμακες του σχολείου, ναι θα προτιμούσα να τις έχει όλες… από νηπιαγωγείο… ένα ακόμα αρνητικό της Χιλλ…

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι στην περιοχή που ψάχνεις, το καλύτερο 'πακέτο' είναι η Λεόντειος Νέας Σμύρνης. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει θέματα ως σχολείο ή ότι έχει ένα πολύ σύγχρονο εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Θεωρώ όμως ότι είναι ένας πολύ καλός μέσος όρος, με την έννοια ότι δεν είναι σε κάποιο ζήτημα κάτω του μετρίου. Επίσης έχω διαπιστώσει ότι έχει ένα πολύ δραστήριο λύκειο. Νομίζω ότι το γυμνάσιο- λύκειο είναι αρκετά πάνω από το μέτριο.

Η Σχολή Χιλλ εμένα προσωπικά μου αρέσει ως σχολείο αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν στέλνει σχολικά στο Πειραιά. Μια οικογένεια που γνώριζα, πήγαινε το παιδί κάθε μέρα στην Θησέως, στην Καλλιθέα, από όπου το έπαιρνε το σχολικό. Η Χιλλ έχει φήμη του φιλελεύθερου σχολείου με την έννοια ότι αφήνει πολύ χώρο στο παιδί να αναπτύσσει την προσωπικότητά του, και αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό (ή αρεστό:lol:) για τους γονείς. Φέτος έχω μία σχετικά πλήρη εικόνα για το εκπαιδευτικό σύστημα που ακολουθούν από φιλικό μας παιδάκι στην α' δημοτικού και η αλήθεια είναι ότι βλέπω ενδιαφέρουσες δράσεις. Η αύρα του σχολείου διαπιστώνω ότι είναι λίγο ... ελιτίστικη, αλλά αυτό υπάρχει σε πολλά ιδιωτικά και δεν το θεωρώ κακό, εφόσον δεν το ενισχύει πολύ το ίδιο το σχολείο. Κι εγώ νομίζω ότι είναι από τα πολύ λίγα ιδιωτικά που έχουν χώρο για όλες τις ... τάσεις. Επίσης, ναι, είναι δυσανάλογα ακριβό γι αυτά που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι για τη Χιλλ, και εγώ από αυτό το φιλελεύθερο σχολείο που ήθελα να τον πάω κατέληξα τελικά στον Αυγουλέα που θεωρείται αρκετά αυστηρό… αλλά δυστυχώς δεν έχω και πολλές επιλογές από Αιγάλεω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω τη μαύρη μου αλήθεια, όλα αυτά περί φιλελευθερισμού και δη στο δημοτικό δεν τα πολυ-εμπιστεύομαι. Νομίζω ότι στις μέρες μας τα περισσότερα παιδιά είναι ήδη καλομαθημένα όταν φτάνουν στο σχολείο και χρειάζονται καθοδήγηση και όρια. Δεν θέλω να ακούγομαι αναχρονιστική, απλά προβληματίζομαι... Σίγουρα οι εκπαιδευτικές θεωρίες προχωράνε και το χάσμα των γενεών θα ισχύει και για μένα, αλλά φοβάμαι μήπως τα σχολεία που επιλέγουν να "διαφημιστούν" σ' αυτόν τον τομέα ουσιαστικά συνεχίζουν κακές γονεϊκές πρακτικές και μεγαλώνουν κακομαθημένους εφήβους...

Για τα περί ελιτισμού το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι κατά τη γνώμη μου εκπορεύεται αποκλειστικά από τους γονείς-ενήλικες, γιατί τα παιδιά αντιγράφουν τις δικές μας πεποιθήσεις. Το σχολείο δεν νομίζω ότι έχει λόγο να κάνει διακρίσεις, αφού ούτως ή άλλως από όλους τα ίδια εισπράττει. Κατ' εμέ, αυτές οι συμπεριφορές και τα επακόλουθά τους έχουν να κάνουν με το επίπεδο των γονέων και το κατά πόσο βλέπουμε το ιδιωτικό ως κοινωνική καταξίωση των τέκνων μας.

 

[Πάλι φλυαρώ]

 

Για το International School of Piraeus κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο… και εγώ το σκέφτηκα αυτό… ότι ο δικός μου είναι αρκετά κακομαθημένος για να πάει και σε ένα πολύ χαλαρό σχολείο… ίσως τελικά μας βγει και σε καλό…

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της πειθαρχίας εγώ δεν ανησυχώ γιατί ο Μάριος είναι πολύ ώριμος γιαυτό και δεν ψάχνομαι για το σούπερ αυστηρό σχολείο,μάλιστα τον Αυγουλέα δεν τον θεωρώ αυστηρό προς προοδευτικό σχολείο μου φάνηκε.

 

Την Ζαν Ανταρκ την απέκλεισα ήδη για τους παραπάνω λόγους που έγραψα.Καλό σχολείο αλλά δεν με ενέπνευσε. Πολύ συντηρητικό για εμας. Με την Λεόντειο έχουμε το θέμα των σχολικών που δεν μας βολεύει το ίδιο και με τον Αυγουλέα που τον προτιμούσα.

 

Το Διεθνές θα το δω σύντομα την άλλη εβδομάδα. Το Δελασαλ δεν το έχω δει, ήλπιζα να μην φτάσουμε τόσο μακριά. Θα δω σίγουρα το Πραξις στον Πειραιά και πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για την Λακωνική στον Κολωνό που θα δω σύντομα. Για το Χίλλ δεν έχω άποψη ακόμα αλλά θα πρέπει να το δω μάλλον καθώς εμείς δείχνουμε μια κλίση στα καλλιτεχνικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φιλελεύθερο εκπαιδευτικό σύστημα δεν αρνείται την πειθαρχία και την τάξη. Ίσα ίσα που απαιτεί που αυστηρούς κανόνες και πολύ συγκεκριμένα πλαίσια για να λειτουργήσει και να μη γίνει ρινκ. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, οπότε δεν επεκτείνομαι.

ΥΓ. όχι, δεν είμαι εκπαιδευτικός. Η άποψή μου για τα σχολεία είναι καθαρά προσωπική, με βάση τις προδιαγραφές που έχω θέσει εγώ και που δεν είναι πάντα σωστές ή αντικειμενικές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει τα καλύτερα για το σχολείο της Ιεράς Μητρόπολης Πειραιά αλλά έχω τους ίδιους φόβους με εσένα για το αν μας ταιριάζει.... Φαντάσου οτι εγώ άκουσα στην Ζανταρκ οτι τα κοινωνούν και λέω ενταξεί δεν ειναι κακό αυτό και ρωτάω την υπευθυνη δεν τα εξομολογείτε φαντάζομαι και μου λεει ναι..... Με βλέπει οτι γυρίζει το μάτι και μου λέει μπορεί να εξαιρεθεί αν θέλετε. Ολα θα πηγαίνουν για εξομολόγηση και το δικό μου όχι..... Δεν θέλω να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες.

 

Δεν είμαι άθεη αλλά δεν θα ήθελα σε αυτήν την ηλικία να μπαίνει σε αυτές τις διαδικασίες. Αν μου το κάναν εμένα στα 6 δεν θα μου άρεσε.

 

Απο δασκάλα που δούλευε στο σχολείο της Ιεράς Μητρόπολης ξέρω οτι κάνουν πολύ καλή δουλειά και σε μαθησιακό επίπεδο αλλά και σε δημιουργικό αλλά μου είπε οτι θα πρέπει να μπεις στην λογική τους και δεν ξέρω αν μπορώ να το υποστηρίξω. Παρόλαυτα θα προσπαθήσω να έχω προσωπική άποψη από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Μάγια νομίζω οτι το φιλελεύθερο κλίμα σε μαθαίνει κανόνες από την ύπαρξη του και μόνο καθώς και την έννοια του σεβασμού και άλλα πολλά.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ναι και μένα για αυτούς τους λόγους μου άρεσε η Χιλλ καθώς επίσης γιατί και ο δικός μου φαίνεται να είναι καλλιτεχνικό πνεύμα… αλλά ατυχήσαμε … θα τον πήγαινα εκεί παρόλο που δεν έχει γυμνάσιο και λύκειο και είναι και πιο ακριβό …

Από την άλλη για τον Αυγουλέα όλοι λένε πως είναι αρκετά αυστηρό σχολείο και ακόμα και ο διευθυντής που του μίλησα και του είπα ότι έχει τη φήμη του αυστηρού σχολείου το επιβεβαίωσε με τον τρόπο του. Αλλά σε γενικές γραμμές είναι η καλύτερη επιλογή για εμάς.

Για την Λακωνική … είμαι αρνητικά επηρεασμένη γιατί εκεί πήγαινε μια φίλη μου και ξέρω όλα τα παιδιά της τάξης της γύρω στα 20, έχουν ακόμα σχέσεις , και ρε κορίτσια κανένας μα κανένας από όλους τους συμμαθητές δεν είχε καλή πρόοδο στη ζωή του. Φυσικά μπορεί να έτυχε και να είναι ένα καλό σχολείο δε ξέρω. Η φίλη μου αυτή στέλνει το παιδί της τώρα εκεί, έχουν λέει καλές εγκαταστάσεις με κολυμβητήριο κλπ και όλες τις δραστηριότητες μέσα στη τιμή.

Από την άλλη το πράξις λένε πως είναι το πιο αυστηρό/απαιτητικό σχολείο του Πειραιά και πως κάποια παιδάκια δεν αντέχουν και φεύγουν αλλά όλα σχετικά είναι…

Εσείς θα πάτε νήπιο η πρώτη ?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη δημοτικού γιαυτό καίγομαι, στον Αυγουλέα εγώ ήμουν έτοιμη να καταλήξω, δυστυχως για 10 λεπτα διαφορά δεν μας εξυπηρετούν τα σχολικά τους οπότε φτού και από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι μάλλον δεν θα μας καλύπτουν ούτε στην Λακωνική τα σχολικά η πρώτη επαφή που είχα με τον Κύριο Μαγκλάρα με ενθουσίασε,ένιωσα οτι μιλάω με πραγματικό εκπαιδευτικό και όχι επιχειρηματία.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ε? μπορεί τι να πω… αλλά να σου πω και η περιοχή θα με προβλημάτιζε λίγο… αλλα να μου πεις με σχολικό θα πηγαινοέρχονται…

Οπότε ούτε εκεί σχολικό ε … Άρα οι επιλογές σου είναι το Πράξις, το Δελασαλ, η Λεόντειος - να ξέρεις στον Πειραιά δεν περνάει πόρτα από όλα τα σπίτια, πρέπει να τους πεις που ακριβώς μένεις για να το τσεκάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η Λακωνική έχει μόνο δημοτικό οπότε δεν ξέρω αν οφείλεται εκεί στο τι ακολούθησαν μετά επαγγελματικά αυτά τα παιδιά.Και την Λεόντειο την αποκλείω γιατί θέλουμε σχολικό στο σπίτι, δεν έχω άνθρωπο να τρέχει αλλού επί τόσα χρόνια στο μέλλον. Γιαυτό δυσκολεύομαι να βρω αυτό που κάνει για εμάς,θέλει και άλλο ψάξιμο. Και ίσως ξεφύγουμε απο τον Πειραιά. Το οτι περνάει σχολικό κάτω από το σπίτι μου απο την Ελληνογερμανική που είναι στην Κάντζα και δεν περνάει του Αυγουλέα στο Περιστέρι με αφήνει έκπληκτη. Ενώ φτάνει μέχρι 10 λεπτά απο το σπιτι μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...