Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Εντάξει το πιάσαμε το νόημα: Στην εράσμιο θα είναι πολλά παιδιά στην τάξη, θα κάνουμε ιδιαίτερα γερμανικά, θα μας χαϊδεύουν τα αφτιά και το μόνο που θα έχουμε είναι εγκαταστάσεις!:wink:

 

Αυτοί που τα λένε αυτά Βέρα μου... είναι άτομα με εσωτερικές διαμάχες...που δεν τις έχουν λύσει ακόμη!!

  • Στην τάξη της Ερασμείου είναι μάξιμουμ 24-25 παιδιά σε όλα τα τμήματα. Γιαυτό έχουν 5 τμήματα.
  • Ιδιαίτερα γερμανικά κάνει από τη Δ΄δημ. όποιος ετοιμάζεται για τη Γερμ.Σχολή. Αλλιώς οι 5 ώρες υπερκαλύπτουν και όλα τα παιδιά γράφουν άριστα στα διαγωνίσματα, ακόμα κι όταν οι γονείς δεν γνωρίζουν γερμ. για να τα βοηθήσουν.
  • Δεν χαϊδεύουν αυτιά.... απλά είναι σοβαροί παιδαγωγοί και όχι σατράπηδες με το μαστίγιο!!:-P Φυσικά και απευθύνονται σε μικρά παιδιά και πρέπει να ξέρεις πώς θα τους πεις ακόμη και κάτι κακό στη συμπεριφορά τους ή να τους επιστήσεις την προσοχή περισσότερο στα μαθήματα κ.ο.κ. Θέλει τρόπο.... Αν αυτό το ονομάζουν "χαϊδεύω αυτιά" ... τι να πω.... εκείνες ας χρησιμοποιούν πιο βάρβαρες μεθόδους!
  • Οι εγκαταστάσεις είναι ακριβώς αυτές που απαιτούνται σε ένα σύγχρονο ιδιωτικό σχολείο που σέβεται τον εαυτό του και τον οβολό των γονιών. Τα παιδιά πρέπει να μάθουν αθλήματα και εργαστήρια κλπ. αν θέλουν να γίνουν ευρωπαίοι πολίτες κάποτε με την ουσία της λέξης και να μην φτάσουν στο παν/μιο του εξωτερικού κάποτε σαν "χωριάτες" που δεν έχουν ξαναδει την πρωτεύουσα...:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μπράβο πασχαλίτσα ... καλή αρχή να έχουν όλα τα παιδάκια μας! Πάει ένα παιδάκι από την πολυκατοικία μας εκεί. Αυτό κάνει ιδιαίτερα γερμανικά αλλά μόνο γιατί θέλει να δώσει στη γερμανική σχολή.Μετά είναι και η τρέλλα του κάθε γονιού που μετράει.Εγω δε θα κανω γερμανικά ιδιαίτερα στο παιδί μου.Το θεωρώ χαζό μετά από 5 ώρες την εβδομάδα στο σχολείο.Ας μην είναι η καλύτερη ... δεν πειράζει!!

 

Κι εγώ θα προσπαθήσω να βελτιώσω και να θυμηθώ τα γερμανικά μου!!Πάντως τα γερμανικά είναι δύσκολη γλώσσα και η μόνη ελπίδα να τα μάθουν καλά νομίζω είναι από μικρή ηλικία.:lol:

 

Όσο για την AELIA νομίζω ότι με κάλυψε η κοπέλα που απάντησε.Τώρα αν κάποιος ενοχλήθηκε από τον "τόνο" μου και το "χαμηλό" μου επίπεδο εξηγώ οτι ο λόγος που απάντησα έτσι είναι γιατί η aelia επανέρχεται με κάθε ευκαιρία στη συζήτηση να πει τα ίδια και τα ίδια για την εράσμιο.Δεν προσφέρει τίποτα στη συζήτηση πια και κάνει αυτούς που το επέλεξαν να το αμφισβητούν και να αισθάνονται άσχημα. Εντάξει το πιάσαμε το νόημα: Στην εράσμιο θα είναι πολλά παιδιά στην τάξη, θα κάνουμε ιδιαίτερα γερμανικά, θα μας χαϊδεύουν τα αφτιά και το μόνο που θα έχουμε είναι εγκαταστάσεις!:wink:

 

Αγαπητή Βέρα, καλημέρα σου :)

Θα ήθελα να σου πώ, πως απάντησα ξανά για το συγκεκριμένο σχολείο, μετά από ανάρτηση καποιου άλλου μέλους(δεν θυμάμαι το όνομά του) για την εμπειρία του στην Εράσμειο και τα στανταρ ραντεβού της προεγγραφής.Δεν μίλησα λοιπόν χωρίς λόγο και αιτία.Και θα καταλήξω λέγοντας, πώς είναι φασισμός ΄κάποιος να κατηγορείται και να "στήνεται στον τοίχο" επειδή έχει διαφορετική άποψη και εμπειρία.Μην γίνεστε τόσο επιθετικές και εύθικτες, εδώ μέσα λέμε την προσωπική μας άποψη και τη δική μας εμπειρία, και όσον αφορά εμένα, πίστεψέ με έχω κι άλλες αναρτήσεις και σε άλλα θέματα.Να είσαι καλά, όπως και οι υπόλοιπες κυρίες.Καλημέρα:P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή AELIA 3

 

Το παιδί μου δεν φοιτά στην Εράσμειο και ούτε πρόκειται να φοιτήσει. Έχουμε επιλέξει με τον άντρα μου ένα γαλλόφωνο σχολείο και πιστεύουμε ότι αυτό του ταιριάζει καλύτερα από κάθε άλλο σχολείο και ότι θα έχει τη βέλτιστη πρόοδο.

 

Από εκεί και πέρα το να αμφισβητούμε (και να απαξιώνουμε) τις επιλογές των άλλων δεν προσφέρει στη συζήτησή μας. Αν είχες τον χρόνο να περιηγηθείς στις σελίδες αυτού του topic, θα έβλεπες ότι η ΒΕΡΑ δεν έχει καμία προκατάληψη γι΄αυτό το σχολείο. Έκανε πραγματικά μία τεράστια αναζήτηση: συγκέντρωσε γνώμες, μελέτησε τα προγράμματα, μίλησε με τους διευθυντές, επισκέφθηκε δύο και τρεις φορές αρκετά σχολεία και μοιράστηκε με εμάς τους προβληματισμούς της. Εν τέλει, έκρινε ότι η Εράσμειος θα πρόσφερε στο παιδί της μόρφωση και αγωγή. Και είναι πάντα έτοιμη να αναθεωρήσει, αν δει ότι διαψεύδεται.

 

Η συνεχιζόμενη από μέρους σου "επίθεση" στο σχολείο αυτό σε τι αποσκοπεί; Είπες την άποψη σου και καταγράφηκε. Γιατί επανέρχεσαι διαρκώς; Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι με το να μειώνεις συνεχώς αυτό το σχολείο είναι σαν να μειώνεις τις επιλογές των γονιών; Το επίπεδο και η αγωγή ενός ανθρώπου ενίοτε φαίνονται και από τον σεβασμό και τη διακριτικότητα που μεταχειρίζεται απέναντι στις επιλογές των συνομιλητών του.

 

Καλό σου βράδυ!

 

Αγαπητή Aimee δεν ήξερα πώς απαγορεύεται να "επανερχόμαστε" σε θέματα.Και δεύτερον, παραγματικά λυπάμαι αν το εκλαμβάνεις αρνητικά και θεωρείς ότι μειώνει κάποιος την επιλογή του άλλου, επειδή παραθέτει την δική του προσωπική εμπειρία.Καλή σου μέρα και Καλό Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι νομίζω διαφορετικό να επανερχομαστε στα θέματα για να προσθέσουμε πληροφορίες απο το να επαναλαμβάνουμε την ίδια θεση, ότι δηλαδή στην Ερασμειο πληρώνουν μόνο εγκαταστάσεις. Θεωρείς δηλαδή τους γονείς που επέλεξαν αυτο το σχολείο, μετά μάλιστα απο έλεγχο, τόσο ανόητους ή υπερφιαλους ώστε να θυσιάζουν ένα σωρό αλλά πράγματα μόνο και μόνο για τις εγκαταστάσεις;

Ως προσωπική εμπειρία τι εννοείς; Την εμπειρία του αδερφού σου; Είναι εμπειρία τρίτου ατόμου που τη μεταφερεις, όπως ΕΣΥ νομίζεις. Προσωπική είναι η εμπειρία της Bobonela, που είναι μαμά μαθητή.

Και κάτι ακόμα. Οι γονείς που στέλνουν παιδιά σε ιδιωτικό σχολείο δεν είναι -όλοι τουλάχιστον- ψώνια. Στην πλειοψηφία μας είμαστε γονείς που δίνουμε μεγάλη σημασία στη μόρφωση και θελουμε να προσφέρουμε το καλύτερο δυνατό στο παιδι μας σε αυτόν τον τομέα. Για μένα πολυτέλεια είναι το δεύτερο αυτοκίνητο και το εξοχικό, όχι το ιδιωτικό σχολείο. Υπάρχει και μια παροιμία που έλεγε η γιαγιά μου από την Πόλη: τα δαχτυλίδια φεύγουν, τα δάχτυλα μένουν.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι νομίζω διαφορετικό να επανερχομαστε στα θέματα για να προσθέσουμε πληροφορίες απο το να επαναλαμβάνουμε την ίδια θεση, ότι δηλαδή στην Ερασμειο πληρώνουν μόνο εγκαταστάσεις. Θεωρείς δηλαδή τους γονείς που επέλεξαν αυτο το σχολείο, μετά μάλιστα απο έλεγχο, τόσο ανόητους ή υπερφιαλους ώστε να θυσιάζουν ένα σωρό αλλά πράγματα μόνο και μόνο για τις εγκαταστάσεις;

Ως προσωπική εμπειρία τι εννοείς; Την εμπειρία του αδερφού σου; Είναι εμπειρία τρίτου ατόμου που τη μεταφερεις, όπως ΕΣΥ νομίζεις. Προσωπική είναι η εμπειρία της Bobonela, που είναι μαμά μαθητή.

Και κάτι ακόμα. Οι γονείς που στέλνουν παιδιά σε ιδιωτικό σχολείο δεν είναι -όλοι τουλάχιστον- ψώνια. Στην πλειοψηφία μας είμαστε γονείς που δίνουμε μεγάλη σημασία στη μόρφωση και θελουμε να προσφέρουμε το καλύτερο δυνατό στο παιδι μας σε αυτόν τον τομέα. Για μένα πολυτέλεια είναι το δεύτερο αυτοκίνητο και το εξοχικό, όχι το ιδιωτικό σχολείο. Υπάρχει και μια παροιμία που έλεγε η γιαγιά μου από την Πόλη: τα δαχτυλίδια φεύγουν, τα δάχτυλα μένουν.

 

 

 

Φιλικά[/QU

Εντάξει Aimee επειδή την εμπειρία και τις πληροφορίες αυτές τις έχω από τον αδερφό μου και κάποια φιλικά πρόσωπα, δεν αποτελούν για σένα "πληροφορία".Όσον αφορά αυτά που αναφέρεις δια "ψώνια " κτλ..δεν σε καταλαβαίνω, αλλά εγώ δεν πρόσβαλλα κανέναν και μετέφερα τις απόψεις δικών μου ανθρώπων.Και ούτε αμφισβήτησα πως είστε γονείς, όπως οι περισσότεροι που θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους.Ας μην παραποιούμε τα γραφόμενα του καθενός, ας διαβάζουμε λίγο προσεκτικότερα.Καλό μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι νομίζω διαφορετικό να επανερχομαστε στα θέματα για να προσθέσουμε πληροφορίες απο το να επαναλαμβάνουμε την ίδια θεση, ότι δηλαδή στην Ερασμειο πληρώνουν μόνο εγκαταστάσεις. Θεωρείς δηλαδή τους γονείς που επέλεξαν αυτο το σχολείο, μετά μάλιστα απο έλεγχο, τόσο ανόητους ή υπερφιαλους ώστε να θυσιάζουν ένα σωρό αλλά πράγματα μόνο και μόνο για τις εγκαταστάσεις;

Ως προσωπική εμπειρία τι εννοείς; Την εμπειρία του αδερφού σου; Είναι εμπειρία τρίτου ατόμου που τη μεταφερεις, όπως ΕΣΥ νομίζεις. Προσωπική είναι η εμπειρία της Bobonela, που είναι μαμά μαθητή.

Και κάτι ακόμα. Οι γονείς που στέλνουν παιδιά σε ιδιωτικό σχολείο δεν είναι -όλοι τουλάχιστον- ψώνια. Στην πλειοψηφία μας είμαστε γονείς που δίνουμε μεγάλη σημασία στη μόρφωση και θελουμε να προσφέρουμε το καλύτερο δυνατό στο παιδι μας σε αυτόν τον τομέα. Για μένα πολυτέλεια είναι το δεύτερο αυτοκίνητο και το εξοχικό, όχι το ιδιωτικό σχολείο. Υπάρχει και μια παροιμία που έλεγε η γιαγιά μου από την Πόλη: τα δαχτυλίδια φεύγουν, τα δάχτυλα μένουν.

 

Φιλικά

 

Εγώ δεν έχω κάποια άποψη για το συγκεκριμένο σχολείο (Εράσμιο) ούτε προσωπική ούτε μέσω φίλων/συγγενών. Δεν επισκέφτηκα το συγκεκριμένο σχολείο ούτε κάποιος φίλος/γνωστός στέλνει το παιδί του εκεί. Το μόνο που θα ήθελα να πω είναι ότι ο καθένας μας αντιλαμβάνεται το "καλό" ιδιωτικό σχολείο αναλόγως του χαρακτήρα του, του τρόπου ζωής αυτού και της οικογένειάς του, των προσδοκιών του και πολλών άλλων. Το βέβαιο είναι ότι ο καθένας μας, αναλόγως όλων αυτών (των βιωμάτων του, του τρόπου ζωής του, της μόρφωσής του, των προσδοκιών του, της οικονομικής του κατάστασης κλπ.) επιλέγει το καλύτερο (το πιο ταιριαστό θα έλεγα εγώ) σχολείο για το παιδί του. Βεβαίως, μας ενδιαφέρει η άποψη των άλλων γονέων, ιδίως αυτών που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί, γι' αυτό άλλωστε συμμετέχουμε σ' αυτό το topic, αλλά η τελική επιλογή γίνεται από εμάς όχι με βάση το τί λένε οι άλλοι, αλλά με βάση το τί "πάει" σ΄εμάς.

Εγώ μέχρι πέρυσι έστελνα το παιδί μου στα BIRDS-Παιδαγωγική (από 27 μηνών έως και νήπια). Το Δημοτικό τους "Παιδαγωγική" το θεωρώ ένα μικρό οικογενειακό και αρκετά ακριβό σχολείο γι' αυτά που παρέχει, χωρίς να με καλύπτει σ' αυτά που ζητώ μετά το μάθημα. Έτσι, τελικά επέλεξα ένα άλλο σχολείο. Αν ακούσεις άλλους, θα σου πουν πως είναι ένα εξαιρετικό σχολείο και πως είναι απολύτως ευχαριστημένοι και πως δεν θα μπορούσαν να βρουν καλύτερο! ΟΚ, δε συμφωνώ, αλλά σέβομαι και την επιλογή του άλλου. Ναι, γι' αυτόν ίσως είναι εξαιρετικό το σχολείο αυτό, ακόμη κι αν δεν είναι για μένα!

Τελικά κορίτσια, ξέρετε τί θα ήταν το ιδανικό; Να γνωριζόμαστε προσωπικά μεταξύ μας, να διαπιστώναμε ποιες από εμάς ταιριάζουν (δε λέω ταυτίζονται) ως προς τα ενδιαφέροντα, τρόπο ζωής οικογένειας, εργασία κλπ. κλπ.) και τότε ίσως εξετάζαμε διαφορετικά τα γραφόμενα της καθεμιάς αναφορικά με την επιλογή του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Απλά επικουρικά να πω πως ο χαρακτήρας και τα "ελαττώματα" του κάθε παιδιού καθοδηγούν τον γονέα στον να βρεί το πιο ταιριαστό σχολείο (όπως πoλύ σωστά το έθεσε η cateyes).

 

Δεν είναι όλα τα παιδιά τα ίδια (όπως έχουμε καταλάβει όλες οι μαμάδες με τον δύσκολο τρόπο :wink:). Επομένως το "καλό" σχολείο είναι πολύ υποκειμενικό.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα από όσο έχω καταλάβει εδώ το πρόβλημα δεν είναι η έκφραση της γνώμης μας και η υποκειμενική μας άποψη, αλλά η επίμονη παρέμβαση συγκεκριμένου μέλους κατά συγκεκριμένου σχολείου.

Κάνω λάθος?

 

Άλλωστε εδώ δεν είμαστε για να υπερασπιζόμαστε τα σχολεία των παιδιών μας και να κατηγορούμε τα άλλα. Θα ήταν πολύ βαρετό. Εννοείται ότι θεωρούμε την επιλογή μας, την καλύτερη δυνατή. Τώρα με ποια κριτήρια την κάνουμε, ΑΥΤΟ είναι υποκειμενικό. Εγώ πχ. όπως αναφέρω σε άλλο θέμα, δεν θα πήγαινα ποτέ σε ιδιωτικό σχολείο με υποτονικό σύλλογο γονέων. Κάποιος άλλος δεν θα έδινε τόση σημασία. Δεν σημαίνει ότι το σχολείο του δεν θα ήταν καλό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάποια άποψη για το συγκεκριμένο σχολείο (Εράσμιο) ούτε προσωπική ούτε μέσω φίλων/συγγενών. Δεν επισκέφτηκα το συγκεκριμένο σχολείο ούτε κάποιος φίλος/γνωστός στέλνει το παιδί του εκεί. Το μόνο που θα ήθελα να πω είναι ότι ο καθένας μας αντιλαμβάνεται το "καλό" ιδιωτικό σχολείο αναλόγως του χαρακτήρα του, του τρόπου ζωής αυτού και της οικογένειάς του, των προσδοκιών του και πολλών άλλων. Το βέβαιο είναι ότι ο καθένας μας, αναλόγως όλων αυτών (των βιωμάτων του, του τρόπου ζωής του, της μόρφωσής του, των προσδοκιών του, της οικονομικής του κατάστασης κλπ.) επιλέγει το καλύτερο (το πιο ταιριαστό θα έλεγα εγώ) σχολείο για το παιδί του. Βεβαίως, μας ενδιαφέρει η άποψη των άλλων γονέων, ιδίως αυτών που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί, γι' αυτό άλλωστε συμμετέχουμε σ' αυτό το topic, αλλά η τελική επιλογή γίνεται από εμάς όχι με βάση το τί λένε οι άλλοι, αλλά με βάση το τί "πάει" σ΄εμάς.

Εγώ μέχρι πέρυσι έστελνα το παιδί μου στα BIRDS-Παιδαγωγική (από 27 μηνών έως και νήπια). Το Δημοτικό τους "Παιδαγωγική" το θεωρώ ένα μικρό οικογενειακό και αρκετά ακριβό σχολείο γι' αυτά που παρέχει, χωρίς να με καλύπτει σ' αυτά που ζητώ μετά το μάθημα. Έτσι, τελικά επέλεξα ένα άλλο σχολείο. Αν ακούσεις άλλους, θα σου πουν πως είναι ένα εξαιρετικό σχολείο και πως είναι απολύτως ευχαριστημένοι και πως δεν θα μπορούσαν να βρουν καλύτερο! ΟΚ, δε συμφωνώ, αλλά σέβομαι και την επιλογή του άλλου. Ναι, γι' αυτόν ίσως είναι εξαιρετικό το σχολείο αυτό, ακόμη κι αν δεν είναι για μένα!

Τελικά κορίτσια, ξέρετε τί θα ήταν το ιδανικό; Να γνωριζόμαστε προσωπικά μεταξύ μας, να διαπιστώναμε ποιες από εμάς ταιριάζουν (δε λέω ταυτίζονται) ως προς τα ενδιαφέροντα, τρόπο ζωής οικογένειας, εργασία κλπ. κλπ.) και τότε ίσως εξετάζαμε διαφορετικά τα γραφόμενα της καθεμιάς αναφορικά με την επιλογή του σχολείου.

 

Έτσι είναι, όπως τα λες. Έχουν και τα σχολεία φαίνεται προσωπικότητα, όπως οι άνθρωποι. Και όπως εμένα μπορεί να μη μου αρέσει η προσωπικότητα κάποιου ενώ κάποιος άλλος να τη θεωρεί μια χαρά αποδεκτή, το ίδιο γίνεται και με τα σχολεία. Ας πούμε ότι εδώ προσπαθούμε να παραθέσουμε όχι μόνο τις πρακτικές πληροφορίες που σου δίνουν και στη γραμματεία του σχολείου αλλά να δώσουμε και κάποια από αυτά τα στοιχεία της προσωπικότητας του κάθε σχολείου. Ας προσπαθήσουμε να είμαστε αντικειμενικοί όσο γίνεται, περιεκτικοί και χρήσιμοι για τους άλλους αναγνώστες των αναρτήσεών μας.

 

Η Εράσμειος είναι ένα σχολείο κλασσικό με μεγάλη ιστορία και δε νομίζω ότι μπορεί να πει κανείς ότι εκεί πληρώνεις μόνο εγκαταστάσεις διότι το σχολείο δε θα είχε τότε τόσα τμήματα από την εποχή που ήταν στο Μαρούσι και δεν είχε τόσο τρομερές εγκαταστάσεις... Επίσης δε θα το εμπιστεύονταν τόσοι μορφωμένοι άνθρωποι για τα παιδιά τους μόνο και μόνο για τις ωραίες εγκαταστάσεις, για όνομα του Θεού. Παρόλα αυτά μπορεί για κάποια παιδιά να είναι το καλύτερο σχολείο και να νιώθουν καλά εκεί και για κάποια άλλα να είναι αυστηρό, απαιτητικό ή οτιδήποτε άλλο και να μη νιώθουν καθόλου καλά εκεί. Αυτό εξαρτάται από το τί κλίμα βιώνει το παιδί και στο σπίτι του. Ευτυχώς υπάρχουν διαφόρων ειδών σχολεία για όλα τα γούστα και δε χρειάζεται να μαλώνουμε ότι κάποιο είναι το κορυφαίο και τα άλλα σκουπίδια.

 

Φίλη μου πηγαίνει το παιδί της σε μικρό ιδιωτικό του Χαιδαρίου και είναι απίστευτα ευχαριστημένη γι΄αυτό που ζητούσε. Άλλη μαμά μπορεί να μην έμπαινε καν μέσα αν το έβλεπε. Εγώ φεύγω φέτος από ένα σχολείο ενώ άλλη μαμά στην τάξη της κόρης μου είναι πολύ ευχαριστημένη και συνεχίζει. Τί πάει να πει, πώς εγώ είμαι έξυπνη και εκείνη όχι; Πώς εγώ διαλέγω τα καλά και εκείνη όχι; Όχι βέβαια και μάλιστα αν δω ένα παιδί που η προσωπικότητά του να ταιριάζει με το σχολείο που πήγαινε η κόρη μου θα παραθέσω τα θετικά και τα αρνητικά αλλά δεν θα αποτρέψω κανέναν από το να πάει εκεί. Εγώ η ίδια αν είχα ένα άλλο παιδί, θα το άφηνα εκεί ίσως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν έχω κάποια άποψη για το συγκεκριμένο σχολείο (Εράσμιο) ούτε προσωπική ούτε μέσω φίλων/συγγενών. Δεν επισκέφτηκα το συγκεκριμένο σχολείο ούτε κάποιος φίλος/γνωστός στέλνει το παιδί του εκεί. Το μόνο που θα ήθελα να πω είναι ότι ο καθένας μας αντιλαμβάνεται το "καλό" ιδιωτικό σχολείο αναλόγως του χαρακτήρα του, του τρόπου ζωής αυτού και της οικογένειάς του, των προσδοκιών του και πολλών άλλων. Το βέβαιο είναι ότι ο καθένας μας, αναλόγως όλων αυτών (των βιωμάτων του, του τρόπου ζωής του, της μόρφωσής του, των προσδοκιών του, της οικονομικής του κατάστασης κλπ.) επιλέγει το καλύτερο (το πιο ταιριαστό θα έλεγα εγώ) σχολείο για το παιδί του. Βεβαίως, μας ενδιαφέρει η άποψη των άλλων γονέων, ιδίως αυτών που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί, γι' αυτό άλλωστε συμμετέχουμε σ' αυτό το topic, αλλά η τελική επιλογή γίνεται από εμάς όχι με βάση το τί λένε οι άλλοι, αλλά με βάση το τί "πάει" σ΄εμάς.

Εγώ μέχρι πέρυσι έστελνα το παιδί μου στα BIRDS-Παιδαγωγική (από 27 μηνών έως και νήπια). Το Δημοτικό τους "Παιδαγωγική" το θεωρώ ένα μικρό οικογενειακό και αρκετά ακριβό σχολείο γι' αυτά που παρέχει, χωρίς να με καλύπτει σ' αυτά που ζητώ μετά το μάθημα. Έτσι, τελικά επέλεξα ένα άλλο σχολείο. Αν ακούσεις άλλους, θα σου πουν πως είναι ένα εξαιρετικό σχολείο και πως είναι απολύτως ευχαριστημένοι και πως δεν θα μπορούσαν να βρουν καλύτερο! ΟΚ, δε συμφωνώ, αλλά σέβομαι και την επιλογή του άλλου. Ναι, γι' αυτόν ίσως είναι εξαιρετικό το σχολείο αυτό, ακόμη κι αν δεν είναι για μένα!

Τελικά κορίτσια, ξέρετε τί θα ήταν το ιδανικό; Να γνωριζόμαστε προσωπικά μεταξύ μας, να διαπιστώναμε ποιες από εμάς ταιριάζουν (δε λέω ταυτίζονται) ως προς τα ενδιαφέροντα, τρόπο ζωής οικογένειας, εργασία κλπ. κλπ.) και τότε ίσως εξετάζαμε διαφορετικά τα γραφόμενα της καθεμιάς αναφορικά με την επιλογή του σχολείου.

 

Η πιο σοβαρή, και ώριμη ανάρτηση σε αυτό το topic.Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόσο καιρό, πώς έχουμε Δημοκρατία, ελευθερία προσωπική απόψεων.Δεν είναι δυνατόν όλοι να συμφωνούμε μεταξύ μας.Αυτό όμως είναι και το γοητευτικό..αυτό δεν είναι Δημοκρατία..?:PΚαι πώς όλα είναι υποκειμενικά γαι τον καθένα.

Σ'ευχαριστώ cateyes, που βρέθηκες έστω εσύ, κι ας μην γνωριζόμαστε και ανέρτησες αυτό το σχόλιο.Τόσο καιρό "δεχόμουνα επίθεση" χωρίς λόγο και αιτία..επειδή τυγχάνει να είχα διαφορετική απόψη...

Link to comment
Share on other sites

Μα από όσο έχω καταλάβει εδώ το πρόβλημα δεν είναι η έκφραση της γνώμης μας και η υποκειμενική μας άποψη, αλλά η επίμονη παρέμβαση συγκεκριμένου μέλους κατά συγκεκριμένου σχολείου.

Κάνω λάθος?

 

Άλλωστε εδώ δεν είμαστε για να υπερασπιζόμαστε τα σχολεία των παιδιών μας και να κατηγορούμε τα άλλα. Θα ήταν πολύ βαρετό. Εννοείται ότι θεωρούμε την επιλογή μας, την καλύτερη δυνατή. Τώρα με ποια κριτήρια την κάνουμε, ΑΥΤΟ είναι υποκειμενικό. Εγώ πχ. όπως αναφέρω σε άλλο θέμα, δεν θα πήγαινα ποτέ σε ιδιωτικό σχολείο με υποτονικό σύλλογο γονέων. Κάποιος άλλος δεν θα έδινε τόση σημασία. Δεν σημαίνει ότι το σχολείο του δεν θα ήταν καλό.

 

Αγαπητή Maya δεν γνώριζα πώς το parents είναι ένα "δικαστήριο"..διότι αναφέρεις το εξής :Μα από όσο έχω καταλάβει εδώ το πρόβλημα δεν είναι η έκφραση της γνώμης μας και η υποκειμενική μας άποψη, αλλά η επίμονη παρέμβαση συγκεκριμένου μέλους κατά συγκεκριμένου σχολείου.

Κάνω λάθος?

Εαν υπήρχε προσβολή, ή ότιδήποτε άλλο ,ύβρης κτλ..πίστεψέ με θα υπήρχε παρέμβαση από το ίδιο το Site parents.

Link to comment
Share on other sites

Cateyes αν δεν εχεις προβλημα μπορεις να μου πεις ποιο δημοτικο επελεξες αφου απερριψες την παιδαγωγικη? Μενουμε σε κοντινη περιοχη μαλλον και θα ηθελα την γνωμη σου για ιδιωτικο δημοτικο. Τωρα πηγαινουμε στα Δελφινακια και αναρωτιεμαι για το μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα κάτι στο σάιτ του σχολείου της μικρής και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Από όλες τις δασκάλες που έχει η μικρή, πήγα και έδωσα πριν λίγο καιρό συγχαρητήρια στη δασκάλα της φυσικής αγωγής. Αυτή η γυναίκα μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση από την αρχή... Σχετικά μεγάλης ηλικίας, δουλεύει με τέτοια μεθοδικότητα με τα παιδιά, είναι ενθαρρυντική ή απαιτητική εκεί που αρμόζει κλπ. Την είχα παρατηρήσει αρκετές φορές την ώρα της δουλειάς της, πραγματικά μου άρεσε να τη βλέπω να κάνει μάθημα στα παιδιά. Σήμερα μαθαίνω λοιπόν ότι τελείωσε τη διδακτορική της έρευνα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων με βαθμό άριστα! Ξαφνιάστηκα και χάρηκα ταυτόχρονα τόσο πολύ, της αξίζουν συγχαρητήρια πραγματικά! Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους εκεί που αξίζει, είναι η κα Αθηνά Ρούπα και δουλεύει πάνω από 20 χρόνια στα εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα. Το σχολείο δίνει μεγάλη σημασία στη φυσική αγωγή, ειδικά στις μικρές ηλικίες και πολύ καλά κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα κάτι στο σάιτ του σχολείου της μικρής και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Από όλες τις δασκάλες που έχει η μικρή, πήγα και έδωσα πριν λίγο καιρό συγχαρητήρια στη δασκάλα της φυσικής αγωγής. Αυτή η γυναίκα μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση από την αρχή... Σχετικά μεγάλης ηλικίας, δουλεύει με τέτοια μεθοδικότητα με τα παιδιά, είναι ενθαρρυντική ή απαιτητική εκεί που αρμόζει κλπ. Την είχα παρατηρήσει αρκετές φορές την ώρα της δουλειάς της, πραγματικά μου άρεσε να τη βλέπω να κάνει μάθημα στα παιδιά. Σήμερα μαθαίνω λοιπόν ότι τελείωσε τη διδακτορική της έρευνα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων με βαθμό άριστα! Ξαφνιάστηκα και χάρηκα ταυτόχρονα τόσο πολύ, της αξίζουν συγχαρητήρια πραγματικά! Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους εκεί που αξίζει, είναι η κα Αθηνά Ρούπα και δουλεύει πάνω από 20 χρόνια στα εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα. Το σχολείο δίνει μεγάλη σημασία στη φυσική αγωγή, ειδικά στις μικρές ηλικίες και πολύ καλά κάνει.

 

 

Πολύ καλό! Μήπως έπρεπε να την πάω εκεί τελικά??? Είναι πολύ δραστήριο σχολείο και σύλλογος γονέων. Όλο κάτι γίνεται!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλό! Μήπως έπρεπε να την πάω εκεί τελικά??? Είναι πολύ δραστήριο σχολείο και σύλλογος γονέων. Όλο κάτι γίνεται!

 

Ναι είναι δραστήριο σχολείο, ναι ο σύλλογος γονέων κάνει μεγάλη προσπάθεια αλλά έχει εσωτερικά θέματα με την οργάνωση και το επίπεδό του το σχολείο... Δεν ξέρω τί γίνεται στις υψηλότερες βαθμίδες αλλά εγώ συνολικά από το νηπιαγωγείο δεν εμπνεύστηκα ώστε να συνεχίσω εκεί. Τα πράγματα γίνονται με έναν επιδερμικό τρόπο που με ενοχλεί. Αυτό δε σημαίνει ότι βάζω στο ίδιο τσουβάλι όλους τους ανθρώπους του σχολείου. Τόσο η κυρία που ανέφερα όσο και η δασκάλα του μπαλέτου που οργάνωσε πέρσυ μια καταπληκτική παράσταση, με αρτιότητα σε όλα τα επίπεδα, είναι παραδείγματα προς μίμηση. Αντιθέτως είμαι απόλυτα δυσαρεστημένη από τη δασκάλα των Αγγλικών ας πούμε, που για μένα είναι πολύ βασικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα κορίτσια!

Έγραψα την μικρή μου στις Ουρσουλίνες Α' δημοτικού!!! Υπάρχει καμία μαμά να μου πει εμπειρίες?

 

εμεις πηγαινουμε ηδη νηπιαγωγειο στις ουρσουλίνες και θα συνεχίσουμε στο δημοτικο. ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει πληροφορίες για τα εκπαιδευτήρια αυτά ας μου πει ή έστω να μου γράψει ένα μήνυμα προσωπικό. Ενδιαφέρεται μια στενή μου φίλη για το δημοτικό σχολείο. Με ενδιαφέρουν πληροφορίες και πρακτικές και εσωτερικές για το επίπεδο εκπαίδευσης, την παροχή υπηρεσιών κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες....είμαστε στην αναζητηση ιδιωτικού σχολειου στα β.προαστεια...η μικρη θα παει πρώτη δημοτικού 2014-2015. Εχω ψαξει πολύ, εχω προβληματιστει ακόμα πιο πολύ...εγώ πήγαινα στο Δουκα...τα οικονομικα είναι ζορικα....επειδη φανταζομαι ειναι πολλοι στην ιδια κατασταση θα ήθελα να μου πείτε γνωμες και ιδεες για ιδιωτικα σχολεια στα βορεια με οικονομικα διδακτρα. Δεν θέλω με τιποτα να παει σε δημόσιο για πολλούς προσωπικους λόγους...και επειδή δεν μπορω να πλησιάσω τα μεγαλά ιδιωτικά ...κοιτάω την λύση της οικονομικότερης καταστασης.

Θα χαρω να λάβω τις συμβουλες και τις εμπειριες σας

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες....είμαστε στην αναζητηση ιδιωτικού σχολειου στα β.προαστεια...η μικρη θα παει πρώτη δημοτικού 2014-2015. Εχω ψαξει πολύ, εχω προβληματιστει ακόμα πιο πολύ...εγώ πήγαινα στο Δουκα...τα οικονομικα είναι ζορικα....επειδη φανταζομαι ειναι πολλοι στην ιδια κατασταση θα ήθελα να μου πείτε γνωμες και ιδεες για ιδιωτικα σχολεια στα βορεια με οικονομικα διδακτρα. Δεν θέλω με τιποτα να παει σε δημόσιο για πολλούς προσωπικους λόγους...και επειδή δεν μπορω να πλησιάσω τα μεγαλά ιδιωτικά ...κοιτάω την λύση της οικονομικότερης καταστασης.

 

Θα χαρω να λάβω τις συμβουλες και τις εμπειριες σας

 

 

Να κοιτάξεις τον Καντά. Είναι πολύ οικονομικό και καλό. Ρώτα τη συμφορουμίτισσα Βερενίκη. Θα σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξεις τον Καντά. Είναι πολύ οικονομικό και καλό. Ρώτα τη συμφορουμίτισσα Βερενίκη. Θα σε βοηθήσει.

 

Αχ αυτο το εχω σκεφτει....και ειναι και ιδανικη η περιοχη γιατι και εμεις Βριλησσια μένουμε....απλά εχω μια μικρη προκαταληψη....στο συγκεκριμένο σχολειο (τα χρονια όταν πήγαινα και εγω σχολειο....) κυκλοφορούσε η φημη ότι πηγαιναν τα παιδια...που τα ''περνουσαν'' τις ταξεις...και με καλους βαθμους....εχω μαθει ότι δεν ισχυει πια ....

Θα στειλω μηνυμα στη Βερενικη.

Σε ευχαριστω παρα πολύ

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτο το εχω σκεφτει....και ειναι και ιδανικη η περιοχη γιατι και εμεις Βριλησσια μένουμε....απλά εχω μια μικρη προκαταληψη....στο συγκεκριμένο σχολειο (τα χρονια όταν πήγαινα και εγω σχολειο....) κυκλοφορούσε η φημη ότι πηγαιναν τα παιδια...που τα ''περνουσαν'' τις ταξεις...και με καλους βαθμους....εχω μαθει ότι δεν ισχυει πια ....

 

Θα στειλω μηνυμα στη Βερενικη.

 

Σε ευχαριστω παρα πολύ

 

Οταν λες οικονομικό... για τι budget μιλάς? Αν σκέφτεσαι γύρω στα 6500 υπάρχουν κι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οικονομικό... για τι budget μιλάς? Αν σκέφτεσαι γύρω στα 6500 υπάρχουν κι άλλα.

 

5.000 - 6.000 και μου εχουν πει :

 

ελληνογαλλικο κολεγιο (αγ.παρασκευή)

ουρσουλινες

ελληνοαγγλικη αγωγη

καντα

 

Καποια αλλη προταση ????

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...