Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

25 δεν είναι το όριο;

Σε μας έχουνε μεν 25 σε κάθε τάξη αλλά πάντα με δύο δασκάλες σ` όλες τις τάξεις του δημοτικού.

Αν ήτανε με μια θα τον έστελνα σε δημόσιο! :confused:

 

Αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ! Δηλαδή πρέπει να υπάρχει λόγος που πληρώνεις ΤΟΣΑ λεφτά σε ένα σχολείο ... και ψάχνω να βρω ποιος είναι ο λόγος στο Αρσάκειο ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

νομίζω ότι ο νομος πια μιλάει για 28+2 κατι τετοιο...και στο αρσακειο σιγουρα το εκμεταλευονται αυτο....κρινοντας εδω και τρια χρονια :?..φετος ειχαμε 29 και με μια αλλαγη φτασαμε στα τριαντα..με μια δασκαλα φυσικα :rolleyes:

Βερα δεν νομιζω οτι εχουν αυτο που λες μελετη..ολα τα απογευματινα φαινονται στον πινακα που σου παρεθεσα και τουλαχιστον απο την ταξη της μικρης μου δεν εχω ακουσει κανενα να λεει για μελετη...στο λυκειο ξερω οτι εχουν ενισχυτικη διαδασκαλια σε καποια μαθηματα αλλα δεν παιρνω και ορκο..

Κοιτα, προσωπικα και παλι μιλώντας ειμαι εξαιρετικα ευχαριστημενη απο το σχολειο, τόσο απο αποψη συνεργασιας, ποιοτητας παιδιων/οικογενειων, περιβαλλοντος χωρου, ποιοτητας δασκαλων και εν τελει εκπαιδευσης. Δεν εχω φυσικα καποιο μετρο συγκρισης με προσωπικη εμπειρια. Πληροφοριακα να αναφερω ομως οτι απο το νηπιαγωγειο προς το δημοτικο υπηρξε ενα μικρος αριθμος που δεν ακολουθησε αλλα πέρα απο μια γενικοτερη γκρινια για τα διδακτρα και των αριθμο των παιδιων στις ταξεις με οσους γονεις εχω μιλησει συμμεριζονται τις αποψεις μου.

 

Βέρα οι απογευματινες δραστηριοτητες νομιζω οτι ειναι στην ζωνη 2.30 με 4 με αποχωρηση των σχολικων γυρω στις 4.10, με επιφυλαξη στο λεω γιατι εμεις δεν παρακολουθουμε καμια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα μου φαίνεται απαράδεκτο οι συνθήκες διδασκαλίας να είναι όπως και σε ένα δημόσιο, όπως λέει και η Βέρα γιατί να πληρώσω ιδιωτικό πέρα από τις καλές και άνετες εγκαταστάσεις;

Γιατί η ουσία δεν είναι στη διδασκαλία, στην προσωπική επαφή με τον μαθητή;

Φέτος στο νήπιο εμάς η τάξη έχει 25 παιδάκια, μια δασκάλα και μια βοηθό.

Στο δημοτικό μας ξεκαθάρισε ο διευθυντής ότι θα έχουνε δύο δασκάλες και όχι βοηθό.

Αν αλλάξει κάτι πολύ απλά θα πάρω το παιδί και θα φύγω για το δημόσιο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η προσωπικη επαφη με το παιδι που κανει την διαφορα.Τα δημοσια στην γειτονια μου εχουν 15 παιδια σε καθε ταξη..οκ ειναι "καλα " δημοσια, αλλα δεν παυουν να ειναι δημοσια..με ενα προγραμμα σπουδων χ..με μια δασκαλα δημοσιο υπαλληλο κτλ..δεν θα αναφερθω στα κακα της δημοσιας εκπαιδευσης , δεν ειναι το θεμα μας αυτο και παλι ο καθενας εχει διαφορετικες γνωμες.

Για το συγκεκριμενο σχολειο που ρωταει η Βερα από την εμπειρια μου παρεθεσα τα καλα και τα κακα και από αυτη την δουλεια βλεπω να γινεται στο παιδι μου παλι προσωπικα κρινω οτι δεν ειναι ισαξια με την δημοσια εκπαιδευση.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι ο νομος πια μιλάει για 28+2 κατι τετοιο...και στο αρσακειο σιγουρα το εκμεταλευονται αυτο....κρινοντας εδω και τρια χρονια :?..φετος ειχαμε 29 και με μια αλλαγη φτασαμε στα τριαντα..με μια δασκαλα φυσικα :rolleyes:

Βερα δεν νομιζω οτι εχουν αυτο που λες μελετη..ολα τα απογευματινα φαινονται στον πινακα που σου παρεθεσα και τουλαχιστον απο την ταξη της μικρης μου δεν εχω ακουσει κανενα να λεει για μελετη...στο λυκειο ξερω οτι εχουν ενισχυτικη διαδασκαλια σε καποια μαθηματα αλλα δεν παιρνω και ορκο..

Κοιτα, προσωπικα και παλι μιλώντας ειμαι εξαιρετικα ευχαριστημενη απο το σχολειο, τόσο απο αποψη συνεργασιας, ποιοτητας παιδιων/οικογενειων, περιβαλλοντος χωρου, ποιοτητας δασκαλων και εν τελει εκπαιδευσης. Δεν εχω φυσικα καποιο μετρο συγκρισης με προσωπικη εμπειρια. Πληροφοριακα να αναφερω ομως οτι απο το νηπιαγωγειο προς το δημοτικο υπηρξε ενα μικρος αριθμος που δεν ακολουθησε αλλα πέρα απο μια γενικοτερη γκρινια για τα διδακτρα και των αριθμο των παιδιων στις ταξεις με οσους γονεις εχω μιλησει συμμεριζονται τις αποψεις μου.

 

Βέρα οι απογευματινες δραστηριοτητες νομιζω οτι ειναι στην ζωνη 2.30 με 4 με αποχωρηση των σχολικων γυρω στις 4.10, με επιφυλαξη στο λεω γιατι εμεις δεν παρακολουθουμε καμια

 

Κάνουν κάτι παραπάνω στο βασικό πρόγραμμα που να δικαιολογεί τα λεφτά τους?

Κάνουν πολύ καλά τις ξένες γλώσσες πχ? Κάνουν δραστηριότητες στο βασικό πρόγραμμα? Το λέω αυτό γιατί απ' όσο ξέρω ακόμα και στα ιδιωτικά η χημεία με τη δασκάλα είναι λαχείο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βασικο προγραμμα για το δημοτικο ειναι 8.15 με 2.15, τουλαχιστοναυτο ειναι στην πρωτη :D. Κανουν αγγλικα 4 φορες την εβδομαδα, και από την τριτη δημοτικου μπαινει και δευτερη ξενη γλωσσα. Το επιπεδο των ξενων γλωσσων ειναι καλο (λενε:cool:) και εχω ακουσει αρκετους που τα παιδια τους δινουν κατευεθειαν για πρωτο διπλωμα στην α-β γυμνασιου και το παιρνουν. Άλλες δραστηριοτητες τι εννοεις;;κανουν γυμναστικη, καλλιτεχνικα, μουσικη μελετη περιβαλλοντος..αλλα νομιζω οτι αυτα ισχυουν και στα δημοσια :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Το λέω αυτό γιατί απ' όσο ξέρω ακόμα και στα ιδιωτικά η χημεία με τη δασκάλα είναι λαχείο.

Γιαυτο δεν ειμαι και τοσο συγουρη...για μενα εκει παιζονται παρα πολλα...και 3 χρονια τωρα ξανατονιζω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενη και απο το επιπεδο και το ηθος των δασκαλων αλλα και των διευθυντων. Μια -δυο φορες που παρουσιαστηκαν θεματα λυθηκαν με υποδευγματικο τροπο και για μενα αυτο εχει τεραστια σημασια. Η κορη μου χωρις "δουλεμα" στο σπιτι εχει αγαπησει το σχολειο και την μαθηση σε ολες τις μορφες της και αυτο για μενα ειναι παλι ενα τεραστιο ατου του σχολειου. Επίσης το σχολειο δινει τεραστια σημασια στην καλλιεργεια σωστης συμπεριφορας, οχι με αυστηροτητα αλλα με εκπαιδευση, πολυ συζητηση συνεργασια με τους δασκαλους

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω αφορά το πρόγραμμα της γραφής στο νηπιαγωγείο. Ναι δε διδάσκουμε φορά, ναι τα βάζουμε να αντιγράφουν το όνομά τους ίσως και κάποιες λέξεις αν ταιριάζει με το επίπεδο στο οποίο βρίσκονται, αλλά και να "γράφουν" με τον δικό τους τρόπο. Υπάρχει ολόκληρο πρόγραμμα ολιστικής προσέγγισης στη γραφή που προχωράει βήμα βήμα και ανάλογα με την ετοιμότητα (συναισθηματική, κινητική κλπ) του παιδιού. Μπείτε στο παιδαγωγικό ινστιτούτο υπάρχει αναρτημένο.

 

Στο νηπιαγωγείο κάνουν όλα αυτά που ανέφερες...

 

Εγώ δεν είπα ότι αυτά που κάνουν τα έβγαλαν από το κεφάλι τους, προφανώς κάπου στηρίζονται... Το θέμα είναι ότι το δικό μου παιδί έχει καταμπερδευτεί και όλες οι μαμάδες που ρώτησα έχουν κατσει και έχουν μάθει στα παιδιά τους να γράφουν...

 

Να σε ρωτήσω κάτι επειδή αν θυμάμαι καλά είσαι νηπιαγωγός και με ενδιαφέρει πολύ η άποψή σου; Ξέρεις πόσος κόπος χρειάζεται όταν ένα παιδί έχει μάθει με αυτό το τυχαίο στυλ να κάνει τον κύκλο ανάποδα και τις γραμμές από τα δεξιά προς τα αριστερά και από κάτω προς τα πάνω, για να του δείξεις μετά τη σωστή φορά των γραμμάτων;

Σου λέω πάει το χέρι της αυτόματα λάθος!

 

Γιατί πρέπει να βάλουμε τα παιδιά σε αυτή τη διαδικασία και να μην προχωρήσουμε όπως στα τόσα βιβλία προγραφικών και πρώτων γραφικών ασκήσεων που σου δείχνουν από την αρχή τη σωστή φορά;

 

Δεν ξέρω, δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να μην έχεις κάνει πχ ασκήσεις του τύπου «συμπλήρωσε τις σταγόνες τις βροχής» για να μάθει να κάνει γραμμές και να ακολουθεί διακεκομμένες στο προνήπιο και να προσπαθεί το παιδί να αντιγράφει το όνομά του κάνοντας ό,τι και όπως θέλει, ουσιαστικά ζωγραφίζοντας τυχαία τα γράμματα... Πάντως στην Εράσμειο που το συζήτησα μου είπαν ότι αυτή η μέθοδος είχε εφαρμοστεί για ένα διάστημα παλιότερα, ότι δεν απέδωσε και ότι τώρα έχει σχεδόν εγκαταληφθεί...

Link to comment
Share on other sites

Το λέω αυτό γιατί απ' όσο ξέρω ακόμα και στα ιδιωτικά η χημεία με τη δασκάλα είναι λαχείο.

 

Χμ.... δεν νομίζω. Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ το Αρσάκειο, το οποίο by the way, θεωρώ πολύ καλό σχολείο, πιστεύω ότι στα καλά ιδιωτικά ο τύπος του δασκάλου που προσλαμβάνουν ή εκπαιδεύουν είναι τέτοιος που ανταποκρίνεται σε όλα τα παιδιά της τάξης. Γι αυτό και έχουν μόνιμες συνεργασίες, γι αυτό και συντονίζονται όλοι οι δάσκαλοι μαζί και χαράσσουν το πρόγραμμα της τάξης, εφαρμόζουν καινοτομίες στην εκπαίδευση, υπάρχει συνέχεια από τη μία χρονιά στην άλλη κλπ κλπ. Από την προσωπική μου εμπειρία, νομίζω ότι τα καλά σχολεία δεν αφήνουν τέτοιο πράγμα στην τύχη. Η ποιότητα των εκπαιδευτικών είναι το Νο 1. Γι αυτό και είναι σημαντικό να ξέρεις κανείς τον τρόπο που επιλέγονται, τον τρόπο που εκπαιδεύονται και το πόσο χρόνο είναι στο σχολείο.

Επίσης δεν νομίζω ότι ένας καλός εκπαιδευτικός αφήνει στην τύχη τη σχέση του με τα παιδιά, στο δημοτικό. Φροντίζει να δίνει στο κάθε παιδί, αυτό που έχει ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσος κόπος χρειάζεται όταν ένα παιδί έχει μάθει με αυτό το τυχαίο στυλ να κάνει τον κύκλο ανάποδα και τις γραμμές από τα δεξιά προς τα αριστερά και από κάτω προς τα πάνω, για να του δείξεις μετά τη σωστή φορά των γραμμάτων;

Σου λέω πάει το χέρι της αυτόματα λάθος!

 

 

Σε όλα τα παιδιά πάει το χέρι αυτόματα λάθος (αφού αναρωτιέμαι μήπως τελικά προσπαθούμε να τα μάθουμε κάτι ενάντια στη φύση τους:lol::lol::lol:). Μην αγχώνεσαι pashalitsa, εμένα το παιδί μου χρειάστηκε τρεις μήνες να μάθει όλα τα γράμματα με τη σωστή φορά (Οκτώβριο με Δεκέμβριο), στην α' δημοτικού. Δηλαδή κάθε γράμμα που μάθαινε, το μάθαινε 'σωστά', γιατί αφιερώνουν πολύ χρόνο σε αυτό. Μέχρι τότε έγραφε όπως ήθελε, αλλά έκανε τις προγραφικές του ασκήσεις με τη φορά που έλεγε η άσκηση (κάθε άσκηση είχε μία κουκίδα και ένα βελάκι).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμ.... δεν νομίζω. Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ το Αρσάκειο, το οποίο by the way, θεωρώ πολύ καλό σχολείο, πιστεύω ότι στα καλά ιδιωτικά ο τύπος του δασκάλου που προσλαμβάνουν ή εκπαιδεύουν είναι τέτοιος που ανταποκρίνεται σε όλα τα παιδιά της τάξης. Γι αυτό και έχουν μόνιμες συνεργασίες, γι αυτό και συντονίζονται όλοι οι δάσκαλοι μαζί και χαράσσουν το πρόγραμμα της τάξης, εφαρμόζουν καινοτομίες στην εκπαίδευση, υπάρχει συνέχεια από τη μία χρονιά στην άλλη κλπ κλπ. Από την προσωπική μου εμπειρία, νομίζω ότι τα καλά σχολεία δεν αφήνουν τέτοιο πράγμα στην τύχη. Η ποιότητα των εκπαιδευτικών είναι το Νο 1. Γι αυτό και είναι σημαντικό να ξέρεις κανείς τον τρόπο που επιλέγονται, τον τρόπο που εκπαιδεύονται και το πόσο χρόνο είναι στο σχολείο.

Επίσης δεν νομίζω ότι ένας καλός εκπαιδευτικός αφήνει στην τύχη τη σχέση του με τα παιδιά, στο δημοτικό. Φροντίζει να δίνει στο κάθε παιδί, αυτό που έχει ανάγκη.

 

Δεν είμαι τόσο σίγουρη γι' αυτό! Καταρχάς η χημεία μ' έναν άνθρωπο ή υπάρχει ή δεν υπάρχει. Αλλά ακόμα κι αν δεχτούμε ότι είναι θέμα ικανότητας εγώ με αυτά που ακούω για τα ιδιωτικά και για τις πιτσιρίκες που παίρνουνε να διδάξουν για να τους δίνουν λίγα ... δεν είμαι σίγουρη ότι και τα σπουδαίας φήμης ιδιωτικά έχουν ΟΛΕΣ τις δασκάλες τους άψογες!!!

 

Την Α Δημοτικού όλα τα σχολεία την προσέχουν ... ακόμα και τα δημόσια. Το θέμα είναι τι γίνεται και από τη δευτέρα και μετά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό κάνει ένα ιδιωτικό σχολείο 'καλό', το να έχει υπό έλεγχο αυτούς τους παράγοντες και να μην τους αφήνει στην τύχη. Το αν είναι πιτσιρίκα είναι αδιάφορο. Αλλά το τι θα επενδύσει το σχολείο πάνω της, πώς θα τη μάθει να γίνεται αποδεκτή από τα παιδιά, να τηρεί τα όρια, να τα κάνει ομάδα, παρέα και μετά να τα απογειώσει, αυτό είναι ελεγχόμενο. Η δασκάλα και ο δάσκαλος δεν είναι οι φίλοι μας ή ο συνάδελφος στη δουλειά για να έχει σημασία η χημεία. Είναι, ή πρέπει να είναι, επαγγελματίες και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάνουν όλα τα παιδιά να αισθάνονται 'μοναδικά'. Και φυσικά, έχεις δίκιο, δεν μας ενδιαφέρει μόνο η πρώτη, αλλά όλες οι τάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου παει φετος Α δημοτικου στην Μαντα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Μαθαινουν γρηγορα και ηδη γραφουν και διαβαζουν.Γερμανικα κανουν καθε μερα με την ιδια την κυρια Μαντα,που ειναι η ψυχη του σχολειου.Το παιδι μου μενει μελετη ,και ειναι μελετη ,οχι φυλαξη,ερχεται διαβασμενο,δεν χρειαζεται παρα μια μικρη επαναληψη το σ/κ.Ειναι ενα μικρο σχολειο,οχι δηθεν και αισθανομαι οτι τα διδακρα που δινω πιανουν τοπο.Δραστηριοτητες δεν εχουν αλλα δεν με πειραζει,παμε μονοι μας.Το ηξερα και ζυγισα την κατασταση.Συνιστω το σχολειο αναπιφύλακτα ,ειδικα ανκαποιος θελει να δωσει για ελληνικο τμημα Γερμανικης.Περνανε σχεδον ολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ο γιος μου πηγαινει στην Ερασμειο απο το νηπιο. Τωρα εναι στην Γ΄Γυμνασίου. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την δουλεια που γινεται στο σχολείο. Δεν εχει χρειαστει να κανει σε κανενα μαθημα φροντιστηριο. Περυσι πηρε και το Lower. Τα διδακτρα για το νηπιο και την α'δημοτικου εναι τα ιδια . Μας στειλανε ενημερωτικο εγγραφο για να γραψουμε αλλο παιδι. Το βασικο προγραμμα ομως της Ερασμειου ειναι με χρι της 12 περιπου το μεσημερι. Για προγραμμα μεχρι της 16:00 με πουλμαν ειναι γυρω στις 10.000.

Μιλαω για το Lower γιατι ειναι σημαντικο οτι τα αγγλικα ειναι μια γλωσσα που την αρχισε στο σχολειο στην τριτη ή τεταρτη δημοτικου με τρεις ωρες την εβδομαδα. Τα γερμανικα ειναι η γλωσσα που κανει καθημερινα απο το νηπιο. Εκει ειναι στο Β2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ο γιος μου πηγαινει στην Ερασμειο απο το νηπιο. Τωρα εναι στην Γ΄Γυμνασίου. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την δουλεια που γινεται στο σχολείο. Δεν εχει χρειαστει να κανει σε κανενα μαθημα φροντιστηριο. Περυσι πηρε και το Lower. Τα διδακτρα για το νηπιο και την α'δημοτικου εναι τα ιδια . Μας στειλανε ενημερωτικο εγγραφο για να γραψουμε αλλο παιδι. Το βασικο προγραμμα ομως της Ερασμειου ειναι με χρι της 12 περιπου το μεσημερι. Για προγραμμα μεχρι της 16:00 με πουλμαν ειναι γυρω στις 10.000.

Μιλαω για το Lower γιατι ειναι σημαντικο οτι τα αγγλικα ειναι μια γλωσσα που την αρχισε στο σχολειο στην τριτη ή τεταρτη δημοτικου με τρεις ωρες την εβδομαδα. Τα γερμανικα ειναι η γλωσσα που κανει καθημερινα απο το νηπιο. Εκει ειναι στο Β2.

δηλαδή το βασικό πρόγραμμα είναι 8-12?? επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο σχολείο, θέλεις να μου πεις πόσο είναι τα δίδακτρα για α΄δημοτικού? κι αν κάθεται μέχρι τις 4, τί περιλαμβάνει και πόσο στοιχίζει, χωρίς σχολικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κορη μου παει φετος Α δημοτικου στην Μαντα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.....Το ηξερα και ζυγισα την κατασταση.Συνιστω το σχολειο αναπιφύλακτα ,ειδικα ανκαποιος θελει να δωσει για ελληνικο τμημα Γερμανικης.Περνανε σχεδον ολα.

 

Mε μία μικρή διαφορά.... η Γερμανική Σχολή δεν θα έχει πλέον ελληνικό τμήμα σε 1 χρόνο! Μόνο γερμανικό. Θα το ξέρεις βέβαια, αφού προετοιμάζεστε. Οπότε εκεί θα πρέπει να ζυγιάσεις διαφορετικά την κατάσταση : ή δεν θα μάθει ελληνικά αν μπει τελικά στη Γερμανική ή θα πρέπει να αλλάξεις σχολείο στο Γυμνάσιο, καθώς η Μαντά δεν διαθέτει Γυμνάσιο (αφού ήταν προσανατολισμένη στην εισαγωγή παιδιών στη Γερμανική ως τώρα). Η επιλογή δική σου. Εκτός αν το παιδί σου είναι ήδη στην ΣΤ' δημ. οπότε δεν το πιάνει το νέο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το βασικό πρόγραμμα είναι 8-12?? επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο σχολείο, θέλεις να μου πεις πόσο είναι τα δίδακτρα για α΄δημοτικού? κι αν κάθεται μέχρι τις 4, τί περιλαμβάνει και πόσο στοιχίζει, χωρίς σχολικό.

 

Για Α'δημ. είναι 6700 νομίζω με σχολικό για πρόγραμμα 830-1300. Μέχρι τις 14.00 είναι 700 επιπλέον. Εκείνη την ώρα κάνουν διάφορες δραστηριότητες. Αν θέλεις και μελέτη και σίτηση ως τις 16.00 με σχολικό πάει σχεδόν 10.000. Το σχολικό δεν το διαχωρίζουν. Για λεπτομέρειες θα πρέπει να μιλήσεις με το σχολείο (Τώρα είναι η περίοδος εγγραφών).

Link to comment
Share on other sites

Για Α'δημ. είναι 6700 νομίζω με σχολικό για πρόγραμμα 830-1300. Μέχρι τις 14.00 είναι 700 επιπλέον. Εκείνη την ώρα κάνουν διάφορες δραστηριότητες. Αν θέλεις και μελέτη και σίτηση ως τις 16.00 με σχολικό πάει σχεδόν 10.000. Το σχολικό δεν το διαχωρίζουν. Για λεπτομέρειες θα πρέπει να μιλήσεις με το σχολείο (Τώρα είναι η περίοδος εγγραφών).

σε ευχαριστώ πολύ!! κρίμα που δε διαχωρίζουν το σχολικό γιατί ο δικός μας θα μπορούσε να πηγαίνει με τα πόδια. έτσι βγαίνει πολύ ακριβά για μας. δηλαδή στην Γ΄Λυκείου πόσο φτάνουν τα δίδακτρα?

επίσης ξέρεις να προτείνεις κάποιο άλλο καλό (αλλά πιό οικονομικό) σχολείο στην περιοχή?

τα δημόσια της Παλλήνης τί να λένε άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ο γιος μου πηγαινει στην Ερασμειο απο το νηπιο. Τωρα εναι στην Γ΄Γυμνασίου. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την δουλεια που γινεται στο σχολείο. Δεν εχει χρειαστει να κανει σε κανενα μαθημα φροντιστηριο. Περυσι πηρε και το Lower. Τα διδακτρα για το νηπιο και την α'δημοτικου εναι τα ιδια . Μας στειλανε ενημερωτικο εγγραφο για να γραψουμε αλλο παιδι. Το βασικο προγραμμα ομως της Ερασμειου ειναι με χρι της 12 περιπου το μεσημερι. Για προγραμμα μεχρι της 16:00 με πουλμαν ειναι γυρω στις 10.000.

Μιλαω για το Lower γιατι ειναι σημαντικο οτι τα αγγλικα ειναι μια γλωσσα που την αρχισε στο σχολειο στην τριτη ή τεταρτη δημοτικου με τρεις ωρες την εβδομαδα. Τα γερμανικα ειναι η γλωσσα που κανει καθημερινα απο το νηπιο. Εκει ειναι στο Β2.

 

Ενημερωτικά, να προσθέσω ότι το Β2 (σε οποιαδήποτε γλώσσα) είναι το αντίστοιχο Lower και πιστοποιεί την καλή γνώση, το C1 είναι το αντίστοιχο Advanced Proficiency και πιστοποιεί την πολύ καλή γνώση και το C2 είναι το αντίστοιχο Proficiency και πιστοποιεί την άριστη γνώση.

Θέλω να πω ότι το lower (first certificate) που πήρε το παιδί στα αγγλικά και το B2 που είναι τώρα στα Γερμανικά, με βάση τα αναγνωρισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας, πιστοποιούν το ίδιο ακριβώς επίπεδο γνώσης (καλή γνώση).

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ!! κρίμα που δε διαχωρίζουν το σχολικό γιατί ο δικός μας θα μπορούσε να πηγαίνει με τα πόδια. έτσι βγαίνει πολύ ακριβά για μας. δηλαδή στην Γ΄Λυκείου πόσο φτάνουν τα δίδακτρα?

επίσης ξέρεις να προτείνεις κάποιο άλλο καλό (αλλά πιό οικονομικό) σχολείο στην περιοχή?

τα δημόσια της Παλλήνης τί να λένε άραγε?

 

Το διαχωρίζουν το σχολικό, απλά δεν το αναφέρουν. Θα πρέπει να ρωτήσεις ατομικά. Οσον αφορά το Λύκειο είναι φθηνότερο. Σε ολα τα σχολεία ισχύει αυτό. Λόγω του ότι τα παιδιά αναγκαστικά κάνουν φροντιστήρια, ρίχνουν τις τιμές στα ιδιωτικά ώστε να παραμένουν όσοι μπορούν. Πάντα το Λύκειο έρχεται φθηνότερο.

Σχετικά με δημόσια δεν μπορώ να σου πω. Είναι που θα πέσεις.... εξαρτάται από την καλή διάθεση του δασκάλου και κάθε χρονιά φυσικά δεν θα είναι ο ίδιος.... Το ανηψάκι μου μένει Γλυκά Νερά και πάει εκεί σχολείο. Καλή δασκάλα μεν, αλλά αυτά που κάνουν είναι ελάχιστα.... Είναι ίδια ηλικία με το γιο μου και έχεις την εντύπωση ότι είναι από άλλο πλανήτη!! Πασάρουν τη δουλειά στους γονείς, οι οποίοι ψάχνουν στο Ιντερνετ!! τη γραμματική για να την εξηγήσουν στο παιδί τους. Διαγωνίσματα αντί να γράφουν γραμματική φουλ και ορθογραφίες και εκθέσεις γράφουν για ζώα και φυτά!!! που έχουν βρει πληροφορίες από το ιντερνετ.

Σίγουρα όσα ξέρει ο νοικοκύρης ..... αλλά αν θεωρείς ότι θα μπορούσες να δώσεις κάτι για τη μόρφωση του παιδιού σου, μην τα λυπηθείς. Ο,τι σπείρεις θα θερίσεις μελλοντικά. Και δυστυχώς αυτά τα χρόνια... η δημοσια παιδεία είναι ανύπαρκτη και για πολλά ακόμη χρόνια....

(Δες επίσης ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟ και ΠΛΑΤΩΝΑ στην Παλλήνη.)

Link to comment
Share on other sites

Το διαχωρίζουν το σχολικό, απλά δεν το αναφέρουν. Θα πρέπει να ρωτήσεις ατομικά. Οσον αφορά το Λύκειο είναι φθηνότερο. Σε ολα τα σχολεία ισχύει αυτό. Λόγω του ότι τα παιδιά αναγκαστικά κάνουν φροντιστήρια, ρίχνουν τις τιμές στα ιδιωτικά ώστε να παραμένουν όσοι μπορούν. Πάντα το Λύκειο έρχεται φθηνότερο.

Σχετικά με δημόσια δεν μπορώ να σου πω. Είναι που θα πέσεις.... εξαρτάται από την καλή διάθεση του δασκάλου και κάθε χρονιά φυσικά δεν θα είναι ο ίδιος.... Το ανηψάκι μου μένει Γλυκά Νερά και πάει εκεί σχολείο. Καλή δασκάλα μεν, αλλά αυτά που κάνουν είναι ελάχιστα.... Είναι ίδια ηλικία με το γιο μου και έχεις την εντύπωση ότι είναι από άλλο πλανήτη!! Πασάρουν τη δουλειά στους γονείς, οι οποίοι ψάχνουν στο Ιντερνετ!! τη γραμματική για να την εξηγήσουν στο παιδί τους. Διαγωνίσματα αντί να γράφουν γραμματική φουλ και ορθογραφίες και εκθέσεις γράφουν για ζώα και φυτά!!! που έχουν βρει πληροφορίες από το ιντερνετ.

Σίγουρα όσα ξέρει ο νοικοκύρης ..... αλλά αν θεωρείς ότι θα μπορούσες να δώσεις κάτι για τη μόρφωση του παιδιού σου, μην τα λυπηθείς. Ο,τι σπείρεις θα θερίσεις μελλοντικά. Και δυστυχώς αυτά τα χρόνια... η δημοσια παιδεία είναι ανύπαρκτη και για πολλά ακόμη χρόνια....

(Δες επίσης ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟ και ΠΛΑΤΩΝΑ στην Παλλήνη.)

συμφωνώ απολύτως, αλλά άντε να δώσεις 10.000 για κάθε παιδί (έχω και 2)... είναι πολλά. ίσως σκεφτώ τη λύση να πηγαίνουν μέχρι τις 14.00 και μετά γυναίκα στο σπίτι για 2-3 ώρες. σίγουρα θα πάω σε όλα τα σχολεία της περιοχής και βλέπουμε... εσύ έχεις παιδάκι στην Εράσμειο?

α, ξέχασα να ρωτήσω...είναι δύσκολο να σε πάρουν σε αυτά τα σχολεία? απαιτείται κάποια προυπόθεση ή κλήρωση?

σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως, αλλά άντε να δώσεις 10.000 για κάθε παιδί (έχω και 2)... είναι πολλά. ίσως σκεφτώ τη λύση να πηγαίνουν μέχρι τις 14.00 και μετά γυναίκα στο σπίτι για 2-3 ώρες. σίγουρα θα πάω σε όλα τα σχολεία της περιοχής και βλέπουμε... εσύ έχεις παιδάκι στην Εράσμειο?

α, ξέχασα να ρωτήσω...είναι δύσκολο να σε πάρουν σε αυτά τα σχολεία? απαιτείται κάποια προυπόθεση ή κλήρωση?

σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

 

 

Εχεις απόλυτο δικιο. Δεν είναι όμως 10.000 το παιδί χωρίς σχολικό. Και επιπλέον έχεις 20% έκπτωση λόγω που είναι δύο. Οπότε αφαίρεσε το σχολικό και το 20% και μετά δες τι θα μείνει. Αλλωστε το 700 που σου είπα ισχύει για την α' δημ. μόνο. Από τη β' δημ. είναι κανονικά το ποσό (εσύ αφαιρείς το σχολικό πάντα).

Εχεις μικρά παιδιά βέβαια και ακόμη δεν έχετε μπει σε διαδιακασία μελέτης... Μεγαλώνοντας θα διαπιστώσεις ότι αν το σχολείο δεν σου παρέχει αρκετά πράγματα και φυσικά αν εσύ μπορείς και θέλεις κάτι περισσότερο, τότε θα πρέπει να τρέχεις σε φροντιστήρια έξω. Π.χ. αγγλικά, 2 φορές την εβδομάδα από 1,5 ώρα. Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ, 2η ξένη γλωσσα μετά την δ' δημ. (ίσως στο σπίτι γιατί πλέον δεν θα προλαβαίνει να πάει και γιαυτό φροντιστήριο!), ίσως δασκάλα ελληνικών αν εσύ δεν κατέχεις καλά την ελληνική γραμματική και τα μαθηματικά ιδίως από ε' δημ. και μετά.... με λίγα λόγια, βάλτα κάτω και δες αν σε συμφέρουν όλα αυτά, που οπωσδήποτε θα κληθείς να κάνεις μελλοντικά (όπως το ανηψάκι μου που σου είπα πριν στο δημόσιο στα Γλ.Νερά) ή αν σε συμφέρει ένα σχολειο που να τα έχει όλα μέσα!! Και φυσικά το κεφάλι σου ήσυχο από αλλοδαπάκια, τα οποία στο σχολείο του ανηψιού μου απαρτίζουν τη μισή τάξη.... και γενικά μία καλύτερη παιδεία (όχι μόνο εκπαίδευση).

Ψάξε και τα άλλα σχολεία. Αξίζει αν μπορείς να δώσεις κάτι. Τώρα όλοι κάνουν εκπτώσεις και προσφέρουν και πιο πολλά από πριν μάλιστα!

Οσο για τον τρόπο εισαγωγής, σε βλέπουν μήπως και έχει το παιδί ειδικές ανάγκες, μαθησιακές, οπότε θα καθυστερεί την τάξη μετά. Γενικά απαρτίζονται από άριστα παιδιά οπότε καταλαβαίνεις τις μελλοντικές του επιτυχίες... Τώρα έχει κάποιες θέσεις πλεον. Οταν μπήκαμε εμείς δεν υπηρχε τίποτα. Είμασταν σε λίστα αναμονής για μήνες. Στα μισά της χρονιάς πήγαμε!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δικιο. Δεν είναι όμως 10.000 το παιδί χωρίς σχολικό. Και επιπλέον έχεις 20% έκπτωση λόγω που είναι δύο. Οπότε αφαίρεσε το σχολικό και το 20% και μετά δες τι θα μείνει. Αλλωστε το 700 που σου είπα ισχύει για την α' δημ. μόνο. Από τη β' δημ. είναι κανονικά το ποσό (εσύ αφαιρείς το σχολικό πάντα).

Εχεις μικρά παιδιά βέβαια και ακόμη δεν έχετε μπει σε διαδιακασία μελέτης... Μεγαλώνοντας θα διαπιστώσεις ότι αν το σχολείο δεν σου παρέχει αρκετά πράγματα και φυσικά αν εσύ μπορείς και θέλεις κάτι περισσότερο, τότε θα πρέπει να τρέχεις σε φροντιστήρια έξω. Π.χ. αγγλικά, 2 φορές την εβδομάδα από 1,5 ώρα. Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ, 2η ξένη γλωσσα μετά την δ' δημ. (ίσως στο σπίτι γιατί πλέον δεν θα προλαβαίνει να πάει και γιαυτό φροντιστήριο!), ίσως δασκάλα ελληνικών αν εσύ δεν κατέχεις καλά την ελληνική γραμματική και τα μαθηματικά ιδίως από ε' δημ. και μετά.... με λίγα λόγια, βάλτα κάτω και δες αν σε συμφέρουν όλα αυτά, που οπωσδήποτε θα κληθείς να κάνεις μελλοντικά (όπως το ανηψάκι μου που σου είπα πριν στο δημόσιο στα Γλ.Νερά) ή αν σε συμφέρει ένα σχολειο που να τα έχει όλα μέσα!! Και φυσικά το κεφάλι σου ήσυχο από αλλοδαπάκια, τα οποία στο σχολείο του ανηψιού μου απαρτίζουν τη μισή τάξη.... και γενικά μία καλύτερη παιδεία (όχι μόνο εκπαίδευση).

Ψάξε και τα άλλα σχολεία. Αξίζει αν μπορείς να δώσεις κάτι. Τώρα όλοι κάνουν εκπτώσεις και προσφέρουν και πιο πολλά από πριν μάλιστα!

Οσο για τον τρόπο εισαγωγής, σε βλέπουν μήπως και έχει το παιδί ειδικές ανάγκες, μαθησιακές, οπότε θα καθυστερεί την τάξη μετά. Γενικά απαρτίζονται από άριστα παιδιά οπότε καταλαβαίνεις τις μελλοντικές του επιτυχίες... Τώρα έχει κάποιες θέσεις πλεον. Οταν μπήκαμε εμείς δεν υπηρχε τίποτα. Είμασταν σε λίστα αναμονής για μήνες. Στα μισά της χρονιάς πήγαμε!

ήδη ο γιος μου πάει προνήπιο σε καλό ιδιωτικό παιδικό σταθμό της περιοχής μου και βλέπω τη δουλειά που γίνεται σε σχέση με ανηψάκι μου που πάει προνήπιο σε δημοτικό σταθμό. οκ, είναι και πού θα πέσεις αλλά είναι και θέμα πόρων και προσδοκιών...

έχω 1 ακόμη χρόνο μπροστά μου για να το ψάξω κι ελπίζω να ρίξουν τα δίδακτρα λίιιιιιγο ακόμη. σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Στην Εράσμειο είναι 6000 χωρίς σχολικό περίπου μέχρι τις 13:00 και είναι +700 αν μείνει μέχρι τις 2 ή 2500 αν μείνει μέχρι τις 4000. Άρα είναι 8500 χωρίς σχολικό για μέχρι τις 16:00.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Mε μία μικρή διαφορά.... η Γερμανική Σχολή δεν θα έχει πλέον ελληνικό τμήμα σε 1 χρόνο! Μόνο γερμανικό. Θα το ξέρεις βέβαια, αφού προετοιμάζεστε. Οπότε εκεί θα πρέπει να ζυγιάσεις διαφορετικά την κατάσταση : ή δεν θα μάθει ελληνικά αν μπει τελικά στη Γερμανική ή θα πρέπει να αλλάξεις σχολείο στο Γυμνάσιο, καθώς η Μαντά δεν διαθέτει Γυμνάσιο (αφού ήταν προσανατολισμένη στην εισαγωγή παιδιών στη Γερμανική ως τώρα). Η επιλογή δική σου. Εκτός αν το παιδί σου είναι ήδη στην ΣΤ' δημ. οπότε δεν το πιάνει το νέο σύστημα.

 

Bobonela καλησπέρα,

 

Είσαι σίγουρη για το ότι η Γερμανική Σχολή δεν θα έχει πλέον ελληνικό τμήμα σε ένα χρόνο. Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Εάν ξέρεις κάτι περισσότερο θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...