Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Αναζητώ πληροφορίες για το Ευρωπαικό πρότυπο στο ελληνικό. Υπάρχει κάποιος ή κάποια που θα μπορούσε να με κατατοπίσει ?

 

Ευχαριστώ.

 

Κανείς ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ειναι καινουργιο σχολειο ,Ξεκινησε το 2010 με πολυ οραμα και διαθεση απο εκπαιδευτικούς πολύ καλούς και ψαγμένους.

Συνεχιζει το ιδιο , αλλα δεν εχει καλή διαχείριση και οργάνωση .

Διδακτρα πολυ ακριβα για τις καταστασεις που περναει η Ελλαδα , για τις εγκαταστάσεις που χει νοικιάσει για να στεγάσει το Σχολείο.

Προσπαθουν να περασουν ενα διαφορετικο σχολειο στα Νοτια Προαστεια αλλα εχουν προβλημα εσωτερικό , πραγμα που περναει στα παιδια μεσα απο τους εκπαιδευτικούς.

 

Αν διαθετεις 10.000 ευρω καλύτερα πηγαινε στο κολέγιο ...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καινουργιο σχολειο ,Ξεκινησε το 2010 με πολυ οραμα και διαθεση απο εκπαιδευτικούς πολύ καλούς και ψαγμένους.

Συνεχιζει το ιδιο , αλλα δεν εχει καλή διαχείριση και οργάνωση .

Διδακτρα πολυ ακριβα για τις καταστασεις που περναει η Ελλαδα , για τις εγκαταστάσεις που χει νοικιάσει για να στεγάσει το Σχολείο.

Προσπαθουν να περασουν ενα διαφορετικο σχολειο στα Νοτια Προαστεια αλλα εχουν προβλημα εσωτερικό , πραγμα που περναει στα παιδια μεσα απο τους εκπαιδευτικούς.

 

Αν διαθετεις 10.000 ευρω καλύτερα πηγαινε στο κολέγιο ...

 

Καλημέρα,

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Μιλάς έχοντας προσωπική άποψη ή μεταφέρεις πράγματα που έχεις ακούσει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Στα πλαίσια της αναζήτησής μου για ιδιωτικό σχολείο μου έχουν τραβήξει την προσοχή και τα Εκπαιδευτήρια "Πλάτων" στα Γλυκά Νερά, που παλιότερα νομίζω ήταν στον Πειραιά. Αν κάποια μαμά/μπαμπάς τυχαίνει να στέλνει εκεί το παιδί/ά της/του, θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε πληροφορία καθώς ετοιμάζω επίσκεψη στο σχολείο... Κάτι είδα στο σάιτ και για έναρξη δίγλωσσου προγράμματος (ελληνικά-αγγλικά) και θέλω να το ψάξω...

 

Ειμαι η Βανα και είμαι μαθήτρια στα Εκπαιδευτήρια Ο Πλατων και θέλω να εκφράσω τον σεβασμό μου για αυτό το σχολείο! Είναι ένα απο τα καλύτερα ιδιωτικά σχολεία με πολύ σύγχρονο και μοντέρνο εξοπλισμό. Χρησιμοποιούμε διαδραστικους πίνακες (smart board) τώρα αρχίζουμε και χρησιμοποιούμε IPads που μέσα έχουν τα βιβλία μας και είναι ένα επιπλέον βοηθητικό και ευχάριστο εργαλείο :rolleyes::P! Ισχύει το προγράμμα του διγλωσσου και υπάρχει κυρίως στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, αλλά και λίγο στο Δημοτικό ( για το δημοτικό δεν κόβω το κεφάλι μου). Το μονο ελάττωμα είναι λίγο οι τιμές όμως και πάλι είναι πολύ πιθανόν να σου κάνουν έκπτωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι η Βανα και είμαι μαθήτρια στα Εκπαιδευτήρια Ο Πλατων και θέλω να εκφράσω τον σεβασμό μου για αυτό το σχολείο! Είναι ένα απο τα καλύτερα ιδιωτικά σχολεία με πολύ σύγχρονο και μοντέρνο εξοπλισμό. Χρησιμοποιούμε διαδραστικους πίνακες (smart board) τώρα αρχίζουμε και χρησιμοποιούμε IPads που μέσα έχουν τα βιβλία μας και είναι ένα επιπλέον βοηθητικό και ευχάριστο εργαλείο :rolleyes::P! Ισχύει το προγράμμα του διγλωσσου και υπάρχει κυρίως στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, αλλά και λίγο στο Δημοτικό ( για το δημοτικό δεν κόβω το κεφάλι μου). Το μονο ελάττωμα είναι λίγο οι τιμές όμως και πάλι είναι πολύ πιθανόν να σου κάνουν έκπτωση!!!

Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερος πρέσβης για ένα σχολείο, από έναν ευχαριστημένο και ευγενικο μαθητή! Ιδιαίτερα όταν ο μαθητής αυτός χρησιμοποιεί ορθότατα την ελληνική γλώσσα για να κάνει μια σύντομη αλλά περιεκτικότατη διαφήμιση του σχολείου του. Θα πρέπει λοιπόν το σχολείο αυτό να του/της συγχωρήσει το ότι εν ώρα μαθήματος σερφάρει σε sites και εμείς να του/της συγχωρήσουμε ότι απευθύνεται σε ενήλικες στον ενικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, και καλή χρονιά.

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη για την ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ, όχι τα διάφορα ελληνογερμανικά σχολεία που υπάρχουν.

Επίσης εαν μπορεί να γραφτεί εκεί παιδί που και οι 2 γονείς του είναι Έλληνες από το νηπιαγωγείο και όχι απο την Α΄Γυμνασίου με τις γνωστές εξετάσεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και σε σένα. Ξέρω ότι μπορείς πια να πας το παιδί στο γερμανικό δημοτικό σχολείο πλέον από το 2010, οπότε και ψηφίστηκε ο σχετικός νόμος. Η γερμανική σχολή αθηνών DSA, στο δημοτικό λειτουργεί ως γερμανικό μόνο, ενώ στο γυμνάσιο έχει και ελληνογερμανικό τμήμα -σε αυτό δίνουν τα παιδιά εξετάσεις-. Το να παρακολουθήσει το παιδί ένα ξένο σχολείο είναι δύσκολη απόφαση, γιατί παρακολουθεί το γερμανικό πρόγραμμα εκπαίδευσης με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Πχ. μαθαίνει τη γερμανική ιστορία αντί της ελληνικής, ή τη γερμανική γεωγραφία. Αν ζήσει στην ελλάδα δηλαδή, θα είναι .... αμόρφωτο, ή με ό,τι μαθαίνει από την οικογένεια. Μετά, στο γυμνάσιο, πηγαίνει στο γερμανικό τμήμα, γιατί είναι δύσκολο να παρακολουθήσει το ελληνογερμανικό, το οποίο ακολουθεί το ελληνικό πρόγραμμα με πολλά γερμανικά.

 

Amaryllis, πρέπει να συνηθίσεις σε αυτά εδώ μέσα. Έχουν πέσει πολλές αναδουλειές......:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες.

Σχετικά με την πορεία προς το «Ενιαίο Σχολείο Συνάντησης» και το «Γερμανικό Διεθνές Απολυτήριο» που προβλέπεται για το 2015, ξέρεις κάτι?

Κάπου είπαν ότι με αυτό δεν θα μπορούν όσοι τελειώσουν εκεί να δώσουν πανελλαδικές εξετάσεις στο δικό μας σύστημα.

Γνωρίζεις εαν ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά και με το ΙΒ έχεις δικαίωμα να δώσεις Πανελλήνιες, θέλω να πω ότι το πρόγραμμα ΙΒ αναγνωρίζεται από το Ελληνικό Κράτος ως απολυτήριο λυκείου. Όμως το ζήτημα είναι αν μπορείς πρακτικά να προετοιμαστείς για πανελλήνιες. Εδώ όμως δεν είναι απλό ΙΒ αλλά ξένο πρόγραμμα εκπαίδευσης. Οπότε το παιδί δεν έχει ουσιαστικά τη δυνατότητα να σπουδάσει στη χώρα του, γιατί δεν έχει διδαχθεί επαρκώς τη γλώσσα του, ακόμα και αν θέλει να σπουδάσει κάτι θετικό. Για θεωρητικό ούτε λόγος.

Τα παιδιά που φοιτούν στα προγράμματα αυτά, έχουν αποφασίσει από την α' δημοτικού ότι θα βγουν στο εξωτερικό για σπουδές -οι γονείς τους δηλαδή-. Και αυτό είναι μεγάλη απόφαση κατά τη γνώμη μου να την πάρει κανείς από τόσο νωρίς.

Το Γερμανικό ΙΒ είναι πολύ απλά το πρόγραμμα ΙΒ των γερμανικών σχολείων. Γενικά το πρόγραμμα ΙΒ είναι δίγλωσσο. Η μία είναι η μητρική γλώσσα του παιδιού και η άλλη τα αγγλικά. Σε ένα ελληνικό σχολείο, που προσφέρει ΙΒ, το πρόγραμμα επομένως είναι στα ελληνικά και στα αγγλικά. Στην Γερμανική σχολή, το πρόγραμμα θα είναι στα γερμανικά, ως μητρική, και στα αγγλικά. Οπότε το ελληνάκι που θα παρακολουθήσει το ΙΒ αυτό, θα χάσει το πλεονέκτημα της μητρικής γλώσσας και θα ανταγωνιστεί -παγκοσμίως- παιδιά που θα έχουν κάνει το μισό πρόγραμμα στη γλώσσα τους. Αν θέλεις ΙΒ μπορείς να πας σε ένα από τα πολύ καλά ελληνικά προγράμματα και μάλιστα στο λύκειο, όταν το παιδί θα έχει αποφασίσει τί θέλει να κάνει και πού να το κάνει.

Για το άλλο δεν ξερω, θα το ψάξω από περιέργεια. Απλά δεν ξέρω ποιο είναι το νόημα όλων αυτών, αν το παιδί ζει σε ένα αμιγώς ελληνικό περιβάλλον -και οι δύο γονείς έλληνες-. Σε ένα γερμανικό πανεπιστήμιο είναι σχετικά εύκολο να μπει κανείς, αν θέλει, και ξέρει καλά γερμανικά. Γιατί να βασανιστεί το παιδί και να μη μορφωθεί στη γλώσσα που σκέπτεται και που μιλούν οι γονεις και οι φίλοι του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το κοριτσακι μας θα παει του χρονου προνηπιο και επειδη θελουμε να μαθει γερμανικα νωρις, θελουμε καποιο "γερμανικο σχολειο".

στην athener schule στα βριλησσια μολις φαγαμε πορτα, αν και εχουμε κανει αιτηση ηδη 10 μηνες για του χρονου, οποτε οι επιλογες μας ειναι η γερμανικη σχολη (που δεν μας ενθουσιαζει το γεγονος οτι στο δημοτικο κανουν ελληνικα σαν ξενη γλωσσα) και η σχολη Μαντα Παπαδατου, στην κατω κηφισια.

Πηγαμε προχτες και η διευθυντρια μας εκανε πολυ καλη εντυπωση, ειχα διαβασει οτι ειναι αυστηρη κτλ, αλλα μου φανηκε οπως πρεπει. Κτιριακα πολυ μετρια, σαν το athener schule βεβαια, αλλα με μικροτερη αυλη, μικροτερες ταξεις και η αιθουσα του προνηπιου-νηπιου μου φανηκε λιγο μικροσκοπικη. Θα μου πειτε, στους τοιχους θα κολλησεις? εχω παρα πολυ καλες συστασεις και το σκεφτομαστε σοβαρα, μηπως καποια κοπελα πηγαινε εκει το παιδακι της απο το προνηπιο-νηπιο να μου πει τι γινεται, γιατι οι συστασεις που εχω (αριστες)ειναι απο το δημοτικο!ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να έχω πληροφορίες για το Ιορδανάκειο δημοτικό σχολείο στην Α. Γλυφάδα.

 

Μια φίλη ενδιαφέρεται να γράψει απο Σεπτέμβριο εκεί το κοριτσάκι της που θα ξεκινάει την 1η Δημοτικού και θα ήθελε να ξέρει πληροφορίες και απόψεις απο τους γονείς!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα.Υπάρχει κάποιος γονιός που να στέλνει ήδη το παιδί του στην ελληνοαγγλική σχολή κοντά στην Λ. Κύμης? Στην Ελληνογαλλική,χωρίς το παιδί να είχε ιδέα γαλλικών?Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήτανε χρήσιμη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ti xerete gia afta ta dyo sholia? einai goneis pou stelnoun ekei ta paidia tous kai ti gnomi ehoun?

 

Efharisto gia oti plirofories ehetai na mou peite?

Καλημέρα!Τώρα έρχομαι εγώ που ενδιαφέρομαι για την ελληνοαγγλική.Έχετε κάποιες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και δεν ανήκω στην κατηγορία αυτή (ο γιος, α Γυμνασίου,-πιθανόν- θα πάει το Σεπτέμβριο σε ιδιωτικό και η κόρη θα ακολουθήσει) συμφωνω απόλυτα για την χρησιμότητα της ανταλλαγής απόψεων οπότε καταθέτωω συνοπτικά κάποια στοιχεία/απόψεις και παρακαλώ για τα σχόλιά σας.

 

1. Η καταρχήν επιλογή μας είναι να πάει ο γιός (και η κόρη του χρόνου) στο πειραματικό (από του χρόνου "πρότυπο" με βάση τή νέα νομοθεσία) των Αναβρύτων (αν περάσει στη κλήρωση μεθαύριο)

 

2. Αν δεν περάσει έχουμε επιλέξει το Ελληνογαλλικό της Αγίας Παρασκευής για το οποιο ψάξαμε αρκετά και λάβαμε μόνο θετικά σχόλια

 

3. Επιπλέον μας έκανε θετική εντύπωση ότι το συγκεκριμένο σχολείο δέχτηκε το αίτητμα των γονέων των παιδιών που θα φοιτήσουν για μείωση των διδάκτρων (λόγω κρίσης κλπ) σε αντίθεση με κάποια άλλα σχολεία που δεν δεχόντουσαν καν συζήτηση

 

4. Το συγκεκριμένο σχολείο (το ιδιωτικό) είχε 100 περίπου υποψηφίους από τους οποίους μετά από εξετάσεις επιλέγησαν τελικά οι 75 (περίπου) δηλ. 3 τμήματα χ 25

 

Η βασική λογική για την παραπάνω επιλογή -μετά από αρκετή συζήτηση- έχει ως εξής:

 

- Το επίπεδο της δημόσιας μέσης -και όχι μόνο- παιδείας θα είναι τα επόμενα χρόνια -και λόγω κρίσης- χαμηλότερο από το σημερινό (το οποίο προσωπικά δεν θεωρώ ικανοποιητικό)

- Αν διασωθεί κάτι (μεγάλο ΑΝ) αυτό θα είναι τα πρότυπα σχολεία

 

Το ερωτηματικό -που ταυτόχρονα είναι και ενδοιασμός- αφορά την πιθανότητα να χρειαστεί για οικονομικούς λόγους να γυρίσουν (στο δημοτικό πήγαν σε δημόσιο) στο δημόσιο σχολέιο και το σοκ (μικρό ή μεγάλο) της σύγκρισης στην περίπτωση αυτή. Θεωρήσαμε όμως ότι θα μπορέσουμε -ως οικογένεια-να το διαχειριστούμε αν χρειαστεί.

 

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθούν στον προβληματισμό κάποιων και με χαρά θα άκουγα τις απόψεις σας

Αν καταλήξατε στην ελληνογαλλική θα μ ενδιέφερε πολύ να μάθω πληροφορίες,είναι μέσα στις επιλογές μας,αλλα η κόρη μας δεν έχει καμία επαφή με γαλλικά και αυτό με προβληματίζει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.Υπάρχει κάποιος γονιός που να στέλνει ήδη το παιδί του στην ελληνοαγγλική σχολή κοντά στην Λ. Κύμης? Στην Ελληνογαλλική,χωρίς το παιδί να είχε ιδέα γαλλικών?Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήτανε χρήσιμη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα!Τώρα έρχομαι εγώ που ενδιαφέρομαι για την ελληνοαγγλική.Έχετε κάποιες πληροφορίες?

 

Αν καταλήξατε στην ελληνογαλλική θα μ ενδιέφερε πολύ να μάθω πληροφορίες,είναι μέσα στις επιλογές μας,αλλα η κόρη μας δεν έχει καμία επαφή με γαλλικά και αυτό με προβληματίζει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

εμεις γραψαμε φετος την κόρη μας στο νηπιαγωγειο στην ελληνογαλλική σχολή ουρσουλινών στα ορια μαρουσι-μελισσια.

ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι, το ιδιο και η μικρη.

γαλλικα δεν ηξερε. ειναι ενθουσιασμενη με την δασκαλα των γαλλικων και με το περιβαλλον. η τιμη πολυ λογική και περιλαμβάνει ολες τις εκπαιδευτικες εκδρομες και μέρος των υλικών.

 

εχω τρια ανήψια που πανε α', β' και γ' δημοτικού στο ίδιο σχολειο και οι μαμαδες είναι ευχαριστημένες.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις γραψαμε φετος την κόρη μας στο νηπιαγωγειο στην ελληνογαλλική σχολή ουρσουλινών στα ορια μαρουσι-μελισσια.

ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι, το ιδιο και η μικρη.

γαλλικα δεν ηξερε. ειναι ενθουσιασμενη με την δασκαλα των γαλλικων και με το περιβαλλον. η τιμη πολυ λογική και περιλαμβάνει ολες τις εκπαιδευτικες εκδρομες και μέρος των υλικών.

 

εχω τρια ανήψια που πανε α', β' και γ' δημοτικού στο ίδιο σχολειο και οι μαμαδες είναι ευχαριστημένες.

 

τα αγγλικα σε ποια ταξη τα ξεκινανε?

εγω θα ηθελα να το στειλω εκει αλλα με αγχωνει οτι θα κανει απ εξω και ιταλικα οπωσδηποτε, τα διδακτρα εχουν πεσει καθολου η ειναι τα ιδια?

απο ποια ηλικια τα περνουν?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξατε στην ελληνογαλλική θα μ ενδιέφερε πολύ να μάθω πληροφορίες,είναι μέσα στις επιλογές μας,αλλα η κόρη μας δεν έχει καμία επαφή με γαλλικά και αυτό με προβληματίζει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

τι θα πει δεν εχει επαφη με τα γαλλικα? θα αποκτησει,,ποσο χρονων ειναι? θα τα μαθει εκει και θα τα μαθει τελεια

στις ουρσουλινες ξερω επισης οτι εχει και γερο τμημα αγγλικων

φαινεται να ειναι πολυ καλο σχολειο τελικα

,,εγω μου λετε τι να κανω που θελω να στειλω το παιδι μου σε ενα σχολειο που να κανουν αγγλικα και ιταλικα και δεν βρισκω ουφ,,,,,

θα τον εστελνα στην ιταλικη αλλα δυστυχως μας πεφτει πολυ μακρια

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

τι θα πει δεν εχει επαφη με τα γαλλικα? θα αποκτησει,,ποσο χρονων ειναι? θα τα μαθει εκει και θα τα μαθει τελεια

στις ουρσουλινες ξερω επισης οτι εχει και γερο τμημα αγγλικων

φαινεται να ειναι πολυ καλο σχολειο τελικα

,,εγω μου λετε τι να κανω που θελω να στειλω το παιδι μου σε ενα σχολειο που να κανουν αγγλικα και ιταλικα και δεν βρισκω ουφ,,,,,

θα τον εστελνα στην ιταλικη αλλα δυστυχως μας πεφτει πολυ μακρια

καμια ιδεα?

 

Τα ιταλικά δεν είναι γλώσσα που διδάσκεται σε κανένα σχολείο (ο.κ. πλην της ιταλικής σχολής). Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το βάλεις σε ένα σχολείο που δίνει δυνατότητα απογευματινών ομίλων στους οποίους συμπεριλαμβάνονται τα ιταλικά. Ρώτα στα Εκπαιδευτήρια ΠΛΑΤΩΝ. Εχω ακούσει ότι κάνουν διάφορες ξένες γλώσσες. Αλλιώς Φροντιστήρια ΚΑΠΑΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξατε στην ελληνογαλλική θα μ ενδιέφερε πολύ να μάθω πληροφορίες,είναι μέσα στις επιλογές μας,αλλα η κόρη μας δεν έχει καμία επαφή με γαλλικά και αυτό με προβληματίζει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

H ελληνογαλλική σχολή στην Αγία Παρασκευή έχει γαλλικό δημοτικό, δηλαδή ανήκει στο γαλλικό δημόσιο και ακολουθεί το πρόγραμμα των άλλων γαλλικών σχολείων. Οι δάσκαλοι μιλάνε μόνο γαλλικά και τα ελληνικά διδάσκονται ως ξένη γλώσσα από τον δευτέρα ή τρίτη δημοτικού. Για να παρακολουθήσει το παιδί καλό είναι να ξέρει γαλλικά, αλλιώς θα δυσκολευτεί για ένα δύο χρόνια. Επίσης πρέπει να ξέρεις γαλλικά εσύ για να το βοηθάς αλλά και γιατί όλη η επικοινωνία με το σχολείο γίνεται στα γαλλικά. Από το γυμνάσιο και μετά λειτουργεί και ελληνικό τμήμα. Μπορώ να σου δώσω πολύ συγκεκριμένες πληροφορίες. Πηγαίνουν παιδάκια από το πολύ κοντινό μας περιβάλλον.

Τα άλλα ελληνογαλλικά σχολεία (πχ. ουρσουλίνες) είναι ελληνικά σχολεία, που δίνουν έμφαση στη γαλλική γλώσσα και τα παιδιά τη μαθαίνουν καλά. Τα παιδιά ακολουθούν το ελληνικό πρόγραμμα εκπαίδευσης, μαθαίνουν ελληνικά ως πρώτη γλώσσα και γαλλικά ως ξένη γλώσσα. Δεν έχω εμπειρία για το ένα είναι καλά ή κακά. Σίγουρα δεν χρειάζεται να ξέρεις γαλλικά για να πας. μαθαίνεις εκεί πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιταλικά δεν είναι γλώσσα που διδάσκεται σε κανένα σχολείο (ο.κ. πλην της ιταλικής σχολής). Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το βάλεις σε ένα σχολείο που δίνει δυνατότητα απογευματινών ομίλων στους οποίους συμπεριλαμβάνονται τα ιταλικά. Ρώτα στα Εκπαιδευτήρια ΠΛΑΤΩΝ. Εχω ακούσει ότι κάνουν διάφορες ξένες γλώσσες. Αλλιώς Φροντιστήρια ΚΑΠΑΤΟΥ.

 

για πες μου που εχει καπατου στα β. προαστεια, αν ξερεις δηλαδη

θεωρεις οτι διδασκουν καλα την ιταλικη?

 

αν ημουν κεντρο θα προσανατολιζομουν στην ιταλικη σχολη η στην casa d italia

τα καπατου τι καπνο φουμαρουν? θελω να τα μαθει καλα,

Link to comment
Share on other sites

για πες μου που εχει καπατου στα β. προαστεια, αν ξερεις δηλαδη

θεωρεις οτι διδασκουν καλα την ιταλικη?

 

Στο σχολείο που πάει ο γιος μου, Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι, η Ιταλική προσφέρεται ως επιλογή για 2η ξένη γλώσσα (μαζί με γερμανικά, γαλλικά και ισπανικά), ξεκινώντας από τη Γ' τάξη.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο που πάει ο γιος μου, Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι, η Ιταλική προσφέρεται ως επιλογή για 2η γλώσσα (μαζί με γερμανικά, γαλλικά και ισπανικά), ξεκινώντας από τη Γ' τάξη.

 

α ναι το θυμαμαι που μου το ειχες πει αυτο,,εισαι ευχαριστημενη απο το σχολειο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...