Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Έχει κανείς πληροφορίες για το παραπάνω σχολείο? Το έχω επισκεφθεί & μου άφησε καλές εντυπώσεις, ωστόσο θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

 

Αφού σου άφησε καλές εντυπώσεις πες μας κι εμάς!!! Το έχω δει μόνο απ΄έξω μια μέρα που είδα ένα σχολείο στον Άλιμο (Δελασαλ) και μετά πήγαμε βολτίτσα στη Βάρη... Πάντως ήσυχα είναι εκεί που βρίσκεται... Μήπως σου είπαν τί φτιάχνουν εκεί που σκάβουν δίπλα στο δημοτικό;;;

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου άφησε καλές εντυπώσεις πες μας κι εμάς!!! Το έχω δει μόνο απ΄έξω μια μέρα που είδα ένα σχολείο στον Άλιμο (Δελασαλ) και μετά πήγαμε βολτίτσα στη Βάρη... Πάντως ήσυχα είναι εκεί που βρίσκεται... Μήπως σου είπαν τί φτιάχνουν εκεί που σκάβουν δίπλα στο δημοτικό;;;

 

Θα σας πω, αν και ήλπιζα στη γνώμη κάποιου που να πηγαίνει π.χ. το παιδί του εκεί. Θα ήταν πιο διαφωτιστική :)

Μου άρεσαν οι εγκαταστάσεις, κατα τη γνώμη μου έχουν όση άπλα χρειάζεται χωρίς να είναι χαοτικές. Άφησαν την εικόνα οτι ξέρουν τι τους γίνεται και πως έχουν συγκεκριμένο πρόγραμμα και στόχους τόσο στα Νήπια όσο και στο Δημοτικό. Μέχρι στιγμής έχω επισκεφθεί αυτό, το Γείτονα και τη Σταυράκη & αν έπρεπε π.χ. να διαλέξω αυτή τη στιγμή ένα απο τα τρία θα επέλεγα το Παλλάδιο. Βέβαια έχουμε ακόμα καιρό, οπότε σκοπεύω να γυρίσω πολλά ακόμα σχολεία που με ενδιαφέρουν για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Αυτό που λες οτι κάτι σκάβουν, να σου πω την αλήθεια δεν το πρόσεξα. Αν τελικά αποφασίσω φυσικά θα ξανακάνω ραντεβού & θα ρωτήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει καλά λόγοα για το Παλλάδιο. Πέφτει λίγο μακριά βέβαια. Αυτό που σκάβουν είναι οι υπόλοιπες τάξεις του δημοτικού. Αυτή τη στιγμή διαθέτει Νήπιο, Πρώτη, Δευτέρα και Τρίτη. Οι υπόλοιπες τάξεις φτιάχνονται τώρα. Απο τιμές ξέρετε κάτι?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας αναφέρω κάποια νέα δεδομένα που φαντάζομαι δεν πρέπει να γνωρίζετε οι περισσότεροι. Ο Καργάκος ειναι ένα κλασσικό σχολείο της Κηφισιάς που είχε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης μέχρι σήμερα.Επειδή το γυμνάσιο-λύκειο δεν ειναι πλέον βιώσιμα αποφάσισε να συνεργαστεί με τον Κωστέα- Γείτονα (δεν ξέρω ποια μορφή θα έχει αυτή η συνεργασία, ίως αγόρασε κάποιο μέρος ο Κ Γ γιατί πλέον το σχολείο θα έχει το όνομα που σας γράφω στον τίτλο), θα έχει μόνο παιδικό σταθμό- νήπιο- δημοτικό και θα εφαρμόζεται το ΙΒ από τον παιδικό σταθμό, θα είναι δηλαδή όπως μας εξήγησαν χτες σα να φοιτά το παιδί στον Κωστέα- Γείτονα. (Ειχαν έρθει όλοι από τον ΚΓ ακόμα και ο ίδιος ο κ.Γείτονας)

Το σημαντικό είναι οτι οι τιμές θα παραμείνουν όπως είναι αυτή τη στιγμή στον Καργάκο (τουλάχιστον για αυτά τα πρώτα χρόνια της μετάβασης) που ειναι σχεδόν οι μισές από του Κωστέα Γείτονα.

Πιστεύω ότι ειναι μια φοβερή ευκαιρία για όλους εμας τους γονείς που θα θέλαμε να ακολουθήσει το παιδί μας ένα πρόγραμμα ΙΒ αλλά είτε δεν είχαμε τα χρήματα είτε είμαστε πολύ μακριά. Οι εγκαταστάσεις του Καργάκου ειναι πολύ καινούριες. Το παιδί μου φοιτησε εκει στον παιδικό σταθμό και είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι και λυπόμαστε που το δημοτικό δεν μπορούσε να μας παρέχει μια πιο σύγχρονη εκπαίδευση ώστε να παραμείνουμε εκει.

Πιστεύω ότι αξίζει αν ανήκετε στην κατηγορία που σας ανέφερα να του ρίξετε μια ματιά. Το σχολείο είναι στη Σταματα, είναι όμως σε σημείο που ειναι σχετικά κοντά στην εθνική οδό και από την κηφισιά είναι ένα τέταρτο.

Δεν θέλω να το διαφημίσω εξάλλουν δεν έχω να κερδίσω τίποτα αλλά ψάχνω και εγώ πολύ καιρό για σχολείο έχω γυρίσει πολλά μεγάλα και μικρά και χτες ενθουσιάστηκα με τα νέα που άκουσα.

Με συχωρείτε αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ακούσει καλά λόγοα για το Παλλάδιο. Πέφτει λίγο μακριά βέβαια. Αυτό που σκάβουν είναι οι υπόλοιπες τάξεις του δημοτικού. Αυτή τη στιγμή διαθέτει Νήπιο, Πρώτη, Δευτέρα και Τρίτη. Οι υπόλοιπες τάξεις φτιάχνονται τώρα. Απο τιμές ξέρετε κάτι?

 

Ευχαριστώ

 

Μέχρι πέρσι τα δίδακτρα ήταν περίπου 5000 ευρώ ΜΕ σχολικό. Για τη Νέα Σμύρνη βέβαια, τώρα για τις καινούριες εγκαταστάσεις δεν ξέρω. Στη Νέα Σμύρνη λειτουργούν όλες οι τάξεις και το σχολείο σιγά σιγά μετακομίζει στη Βάρη. Πάντως ως μικρό σχολείο της Νέας Σμύρνης, είχε πολύ καλή φήμη.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πέρσι τα δίδακτρα ήταν περίπου 5000 ευρώ ΜΕ σχολικό. Για τη Νέα Σμύρνη βέβαια, τώρα για τις καινούριες εγκαταστάσεις δεν ξέρω. Στη Νέα Σμύρνη λειτουργούν όλες οι τάξεις και το σχολείο σιγά σιγά μετακομίζει στη Βάρη. Πάντως ως μικρό σχολείο της Νέας Σμύρνης, είχε πολύ καλή φήμη.

 

Αν θυμάμαι καλά 5000 περίπου ΧΩΡΙΣ σχολικό έρχεται το προνήπιο & μετά ανεβαίνει. Για της Βάρης.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πέρσι τα δίδακτρα ήταν περίπου 5000 ευρώ ΜΕ σχολικό. Για τη Νέα Σμύρνη βέβαια, τώρα για τις καινούριες εγκαταστάσεις δεν ξέρω. Στη Νέα Σμύρνη λειτουργούν όλες οι τάξεις και το σχολείο σιγά σιγά μετακομίζει στη Βάρη. Πάντως ως μικρό σχολείο της Νέας Σμύρνης, είχε πολύ καλή φήμη.

 

Καλησπέρα σε ολη την παρέα!!!

Σήμερα επισκεύθηκα το Παλλάδιο (Δημοτικό) στην Νέα Σμύρνη. Οι εντυπώσεις μου αν εξαιρέσεις το κτίριο ήταν πάρα πολύ καλές. Οτι εχει ειπωθεί σε άλλα μηνύματα δηλαδή ισχύει. Δυστυχώς πάσχει παρα πολύ στο θέμα του κτιρίου. Πολύ καταθληπτικό, με μικρό προαύλιο (πολύ μικρό για παιδιά δημοτικού), διπλα σε μπαλκόνια πολυκατοικίας. Παρ' όλα αυτά η Α και Β Δημοτικού έχει ξεχωριστό μέρος που προαυλίζεται και η αναλογία είναι ενα τμήμα ανα τάξη. Στην Α ταξη που μπήκαμε εν ώρα μαθήματος (δεν μου πολυάρεσε που τα ενοχλήσαμε τα παιδιά), ήταν δεν ήταν 20.

Το σχολείο (Δημοτικό αλλά και Γυμνάσιο-Λύκειο) δεν εχει σκοπό να μεταφερθέι στη Βάρη τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα.

Τα δίδακτρα είναι 4400 + 240 μεταφορά και δόσεις μέχρι και 8!!! Η Βάρη έρχετε γύρω στα 1500 παραπάνω απο οτι με ενημερώσανε.

Δυστύχως δεν έχουμε βρεί κανέναν (στο forum) που να έχει τελειώσει ή να φοιτεί το παιδί του στο Δημοτικό για να μας πει αν είναι ικανοποιημένος.

Προσωπικά είμαι μεταξύ Παλλάδιο (αλλα στη Βάρη) και Μαλλιάρα. :)

eNortjKzUjI0tLQ0NVOyBlwwFasC3A,,85.pngeNortjKzUjI0tLQ0NVWyBlwwFagC2w,,34.png
Link to comment
Share on other sites

:lol: Συγνώμη αλλά αν δεν το γράψω θα σκάσω!!! Αναρωτιέμαι πως γίνεται άλλα σχολεία να χρεώνουν 240 ευρώ τη μεταφορά με σχολικό και άλλα έχω δει μέχρι και σχεδόν 2000 ευρώ!!!!! Δηλαδή αν το ένα τα μετέφερε με... γάιδαρο και το άλλο με... πύραυλο, τόση διαφορά και πάλι δεν θα είχαν!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Αχ Θεέ μου, ότι θέλει ο καθένας χρεώνει...:cool:

Link to comment
Share on other sites

:lol: Συγνώμη αλλά αν δεν το γράψω θα σκάσω!!! Αναρωτιέμαι πως γίνεται άλλα σχολεία να χρεώνουν 240 ευρώ τη μεταφορά με σχολικό και άλλα έχω δει μέχρι και σχεδόν 2000 ευρώ!!!!! Δηλαδή αν το ένα τα μετέφερε με... γάιδαρο και το άλλο με... πύραυλο, τόση διαφορά και πάλι δεν θα είχαν!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Αχ Θεέ μου, ότι θέλει ο καθένας χρεώνει...:cool:

 

 

Απο οτι εχω καταλάβει τα μεταφορικά πάνε αναλογικά με τα δίδακτρα και με τη φήμη του σχολείου βεβαίως βεβαίως!!!

Αλλοι πάλι υπολογίζουν και την απόσταση πχ Μωραίτης (φτάνει μέχρι 1500). Ου μπλέξεις...:)

eNortjKzUjI0tLQ0NVOyBlwwFasC3A,,85.pngeNortjKzUjI0tLQ0NVWyBlwwFagC2w,,34.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης άλλα έχουν δικά τους σχολικά και άλλα μισθώνουν ιδιωτικά πούλμαν, οπότε οι τιμές διαφοροποιούνται. Ελεύθερη αγορά είναι, όσα θέλουν λένε. Όπως και σε όλα τα πράγματα στην ελλάδα, και η ιδιωτική εκπαίδευση είναι ξέφραγο αμπέλι. Ότι θέλει ο καθένας κάνει......

Link to comment
Share on other sites

Επίσης άλλα έχουν δικά τους σχολικά και άλλα μισθώνουν ιδιωτικά πούλμαν, οπότε οι τιμές διαφοροποιούνται. Ελεύθερη αγορά είναι, όσα θέλουν λένε. Όπως και σε όλα τα πράγματα στην ελλάδα, και η ιδιωτική εκπαίδευση είναι ξέφραγο αμπέλι. Ότι θέλει ο καθένας κάνει......

 

 

Ναι, ναι, τα ξέρω και για τα πούλμαν και όλα, απλά ήθελα να αστειευτώ λίγο όταν είδα το 240 (τέτοια τιμή πάντως δεν έχω ξανακούσει!!!):-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Για τα σχολικά παιζουν ρολο τα εξης:

1. Αν πηγαινουν μεγαλες αποστασεις αυτο σημαινει περισσοτερα καυσιμα, φθορες και περισσοτερα σχολικα αφου δεν μπορουν να επιστρεψουν και να κανουν πολλα δρομολογια.

2.Αν εχουν συνοδους που τις πληρωνουν δηλ. καποια σχολικα δεν εχουν καθολου συνοδους και καποια βαζουν τις εκπαιδευτικους να κανουν συνοδεια (απαραδεκτα και τα δυο)

3. Το μεγεθος των σχολικων. Αν ειναι πουλμαν χωρανε 50 παιδια , αν ειναι σχολικα λεωφορεια χωρανε 15-20 οποτε σκεφτειτε ενα 20αρι σχολικο να πρεπει να βγαλει εξοδα σχολικου, συνοδου , καυσιμων(που εχουν παει στα υψη) , φθορες κ.λ.π

4. τηρηση της νομοθεσιας (τα σχολικα αλλαζουν λαστιχα πιο συχνα, περνανε ειδικους τεχνικους ελεγχους, κτεο, ασφαλιζονται διαφορετικα και ασφαλιζουν και τους μαθητες, καθαριζονται βιολογικα κ.λ.π.) Με το να ενοικιαζουν πουλμαν γλιτωνουν ολα τα παραπανω αφου τα πουλμαν δεν θεωρουνται σχολικα λεωφορεια.

5. Αν σας χρεωνουν 240 ευρω το μηνα για σχολικο σημαινει οτι τα υπολοιπα χρηματα σας τα εχουν παρει μεσω των διδακτρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Νέα στη παρέα σας και θα ήθελα πληροφορίες για το γυμνάσιο της Νέας Παιδείας στο Χαϊδάρι. Ο μικρός είναι ήδη σε ιδιωτικό σχολείο, το οποίο δυστυχώς δεν έχει γυμνάσιο - λύκειο. Σκεφτόμασταν την Ιταλική Σχολή η οποία και τον έκανε δεκτό, όμως δεν υπάρχει τρόπος μεταφοράς από και προς το σχολείο. Σαν δεύτερη επιλογή θα θέλαμε να δούμε τη Νέα Παιδεία. Αξίζει, να το κάνουμε????

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:-)

Link to comment
Share on other sites

Ό παιδικός σταθμός του Καργάκου είναι στο κέντρο της Κηφισιάς και το σχολείο ειναι στην Σταμάτα (ένα τέταρτο από το κέντρο της Κηφισιάς). Πολύ καλό σχολείο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης άλλα έχουν δικά τους σχολικά και άλλα μισθώνουν ιδιωτικά πούλμαν, οπότε οι τιμές διαφοροποιούνται. Ελεύθερη αγορά είναι, όσα θέλουν λένε. Όπως και σε όλα τα πράγματα στην ελλάδα, και η ιδιωτική εκπαίδευση είναι ξέφραγο αμπέλι. Ότι θέλει ο καθένας κάνει......

 

Μια μικρή παρέμβαση, επειδή έχω δουλέψει αρκετά χρόνια σε ιδιωτικά σχολεία:

 

Υπάρχει αρκετά αυστηρή νομοθεσία για τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων τόσο ως προς το ύψος όσο και ως προς τις αυξήσεις που μπορεί να παίρνει κάθε σχολείο. Ο βασικός νόμος είναι ο Ν. 3279/2004, που ρυθμίζει τα δίδακτρα των ιδιωτικών. Είναι αρκετά κατατοπιστικός, προτείνω όποιον ενδιαφέρεται να τον διαβάσει (για να πηγαίνει και προετοιμασμένος στις επισκέψεις στα σχολεία). Ανάμεσα στα άλλα, ο νόμος λέει ότι τα σχολεία είναι υποχρεωμένα να αναρτούν τα δίδακτρά τους στο παρατηρητήριο τιμών της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου (http://www.gge.gr), για λόγους διαφάνειας της αγοράς. Εκεί μπορείτε να βρείτε τα δίδακτρα όποιου σχολείου σας ενδιαφέρει.

Αν κάποιο σχολείο δεν έχει αναρτήσει δίδακτρα ή το κόστος του σχολικού λεωφορείου ή τις επιπλέον δραστηριότητες ή στη συνάντηση σας πει άλλα δίδακτρα από αυτά που έχει δηλωμένα, αυτό είναι "ύποπτο" από πλευράς τιμολογιακής πολιτικής.

Θέλω να πω ότι η ιδιωτική εκπαίδευση δεν είναι ξέφραγο αμπέλι, είναι μια υ-π-ε-ρ-β-ο-λ-ι-κ-ά ρυθμισμένη αγορά.

 

Τώρα για τα σχολικά λεωφορεία:

Πράγματι, το κόστος κίνησης κάθε σχολικού (καύσιμα, μισθοί οδηγών/συνοδών, ασφάλιστρα, συνεχείς έλεγχοι κλπ) είναι περίπου 1.500 € για κάθε μεταφερόμενο μαθητή. Οποιαδήποτε παραπάνω χρέωση είναι κέρδος για το σχολείο (μετατρέψτε σε ποσοστό για να διαπιστώσετε αν είναι «εύλογο» κατά την κρίση σας), οποιαδήποτε παρακάτω σημαίνει ότι το σχολείο ζημιώνεται από τα σχολικά λεωφορεία.

 

Τα σχολεία που δεν έχουν δικά τους λεωφορεία αλλά συνεργάζονται με ταξιδιωτικά γραφεία (τα μεγάλα πούλμαν 50 θέσεων) μετακυλύουν όλο το κόστος στους γονείς, γι’ αυτό προκύπτουν και τα κόστη 1.500 – 2.000 €. Μάλιστα, εκδίδουν και ξεχωριστή απόδειξη μεταφορικών.

Τα σχολεία που έχουν δικά τους σχολικά λεωφορεία συνήθως επιδοτούν τη μεταφορά από τα δίδακτρα, μειώνοντας το συνολικό κέρδος του σχολείου. Έχουν δικαίωμα να το κάνουν, γιατί σύμφωνα με τον νόμο και τα κόμιστρα θεωρούνται δίδακτρα όταν τη μεταφορά παρέχει το σχολείο. Στις περιπτώσεις αυτές, μάλιστα, εκδίδεται και για τα μεταφορικά απόδειξη του σχολείου. Γι’ αυτό στις τιμές των σχολείων θα δείτε τα μεταφορικά από "-" (που σημαίνει ότι η υπηρεσία δεν προσφέρεται καθόλου ή προσφέρεται από άλλη εταιρία) έως 2.000 €, ίσως και παραπάνω.

 

Κατά τα λοιπά είναι απόλυτα σωστός/σωστή ο/η φίλος/φίλη Kel. Με την εξαίρεση του θέματος των συνοδών. Ο/η συνοδός στο σχολικό λεωφορείο είναι απαραίτητος από το νόμο, δεν είναι στη διακριτική ευχέρεια του σχολείου.

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

Kαλη μου Σπυριδουλα,

συμφωνω απολυτα σε ολα με τα λεγομενα σου και φαινεται οτι εχεις γνωση του αντικειμενου.

Οσοναφορα για το θεμα των συνοδων δεν ειπα οτι αν θελουν τα σχολεια βαζουν συνοδους. Ειπα οτι καποια σχολεια δεν βαζουν ή χρησιμοποιουν το εκπαιδευτικο τους προσωπικο πραγμα που δεν επιτρεπεται και ειναι απαραδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλη μου Σπυριδουλα,

συμφωνω απολυτα σε ολα με τα λεγομενα σου και φαινεται οτι εχεις γνωση του αντικειμενου.

Οσοναφορα για το θεμα των συνοδων δεν ειπα οτι αν θελουν τα σχολεια βαζουν συνοδους. Ειπα οτι καποια σχολεια δεν βαζουν ή χρησιμοποιουν το εκπαιδευτικο τους προσωπικο πραγμα που δεν επιτρεπεται και ειναι απαραδεκτο.

 

A, ok! Απόλυτα σωστό τότε και αυτό :)

 

Η συνοδός (ή ο συνοδός σε μεγαλύτερες ηλικίες) είναι απαραίτητο στέλεχος του σχολικού και με πολύ σημαντικό ρόλο.

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα άλλα, ο νόμος λέει ότι τα σχολεία είναι υποχρεωμένα να αναρτούν τα δίδακτρά τους στο παρατηρητήριο τιμών της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου (www.gge.gr), για λόγους διαφάνειας της αγοράς. Εκεί μπορείτε να βρείτε τα δίδακτρα όποιου σχολείου σας ενδιαφέρει.

Αν κάποιο σχολείο δεν έχει αναρτήσει δίδακτρα ή το κόστος του σχολικού λεωφορείου ή τις επιπλέον δραστηριότητες ή στη συνάντηση σας πει άλλα δίδακτρα από αυτά που έχει δηλωμένα, αυτό είναι "ύποπτο" από πλευράς τιμολογιακής πολιτικής.

Θέλω να πω ότι η ιδιωτική εκπαίδευση δεν είναι ξέφραγο αμπέλι, είναι μια υ-π-ε-ρ-β-ο-λ-ι-κ-ά ρυθμισμένη αγορά.

 

 

Θα απαντήσω μόνο σε αυτό, γιατί το έγραψα εγώ. Το ότι είναι υποχρεωμένοι να αναρτούν στο διαδίκτυο τα δίδακτρα για την α' δημοτικού δεν είναι έλεγχος.

Ακόμα και πέρσυ που απαγορεύτηκαν οι αυξήσεις, τα πιο πολλά σχολεία έκαναν αύξηση μέσα από τα κόμιστρα και τις δραστηριότητες.

Άν δούμε τις αυξήσεις στην τελευταία πενταετία στα δίδακτρα, στο site που μας παραθέτεις θα καταλάβεις τί εννοώ. Στα περισσότερα σχολεία τα δίδακτρα αυξήθηκαν από 20 έως και 40% τα τελευταία πέντε χρόνια, εντελώς δυσανάλογα με την αύξηση των εισοδημάτων των ελλήνων πολιτών (αυτών που πληρώνουν φόρους, έστω)

Αυτό εννοώ εγώ έλεγχο, να επιβάλλεται μία λογική πολιτική διδάκτρων και να είναι σε θέση το κράτος να την ελέγξει και να την επιβάλλει.

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω μόνο σε αυτό, γιατί το έγραψα εγώ. Το ότι είναι υποχρεωμένοι να αναρτούν στο διαδίκτυο τα δίδακτρα για την α' δημοτικού δεν είναι έλεγχος.

Ακόμα και πέρσυ που απαγορεύτηκαν οι αυξήσεις, τα πιο πολλά σχολεία έκαναν αύξηση μέσα από τα κόμιστρα και τις δραστηριότητες.

Άν δούμε τις αυξήσεις στην τελευταία πενταετία στα δίδακτρα, στο site που μας παραθέτεις θα καταλάβεις τί εννοώ. Στα περισσότερα σχολεία τα δίδακτρα αυξήθηκαν από 20 έως και 40% τα τελευταία πέντε χρόνια, εντελώς δυσανάλογα με την αύξηση των εισοδημάτων των ελλήνων πολιτών (αυτών που πληρώνουν φόρους, έστω)

Αυτό εννοώ εγώ έλεγχο, να επιβάλλεται μία λογική πολιτική διδάκτρων και να είναι σε θέση το κράτος να την ελέγξει και να την επιβάλλει.

 

Ακόμα και η γνωστοποίηση είναι έλεγχος, διότι όσο περισσότερο ενημερωμένος είναι ο πολίτης, τόσο πιο σωστή επιλογή μπορεί να κάνει, άσε που δεν μπορεί ο κάθε επιτήδειος να τον κοροϊδέψει. Η πληροφορία είναι χρυσός στην εποχή μας!

 

Επίσης, αν διαβάσεις προσεκτικά το νόμο, θα δεις ότι τα δίδακτρα που ανακοινώνονται (και που καθορίζουν τα σχολεία κατά βούληση) είναι μόνο αυτά των πρώτων, των εισαγωγικών τάξεων (Α' Δημοτικού, Α' Γυμνασίου). Στις ενδιάμεσες τάξεις υπάρχει περιορισμός και πλαφόν. Έτσι, αν ένα παιδί πληρώνει, έστω 1000 ? για διδακτρα στην Α' Δημοτικού, και δοθεί αύξηση 3% στην επόμενη τάξη, τη Β', θα πληρώνει 1.030 ?, ανεξάρτητα αν το σχολείο αύξησε 30% τα δίδακτρα σε ένα χρόνο στα 1.300 ?. Αυτά τα 1.300 ? θα αφορούν τους γονείς που θα πάνε Α' Δημοτικού, άρα αποφασίζουν για πρώτη φορά, άρα δεν είναι δεσμευμένοι και μπορούν να κάνουν ελεύθερα την επιλογή τους (έρευνα αγοράς, διαπίστωση καλύτερης σχέσης τιμής/ποιότητας, επιλογή κλπ).

 

Σε μια ελεύθερη αγορά δεν είναι λογικό το κράτος να επιβάλλει "λογική πολιτική διδάκτρων", όπως λες. Για πολλούς λόγους:

- Πρώτον, αν ένα σχολείο αποφασίσει να βάλει στο πρόγραμμά του "τρελές" παροχές, δεν μπορείς να του απαγορεύσεις να πάρει αντίστοιχο αντίτιμο. Αν αποφασίσει να βάλει χρυσά θρανία, δεν μπορείς να του απαγορέψεις να τα χρεώσει ανάλογα. Τώρα, το αν οι γονείς είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν παραπάνω για κάτι τόσο γελοίο, αυτό μπορεί να το κρίνει η αγορά :) Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να πάει σε ένα τέτοιο σχολείο.

- Δεύτερον, γιατί έτσι δεν λειτουργεί υγιώς ο ανταγωνισμός: οι ρυθμιζόμενες αγορές είναι και αυτές με τις μεγαλύτερες στρεβλώσεις. Ο λόγος που βλέπεις μεγάλες αυξήσεις την τελευταία πενταετία είναι ότι κάθε σχολείο δεσμεύεται μέσω του πλαφόν για 6 χρόνια (δηλαδή από την Α' έως την Στ' Δημοτικού και αντίστοιχα στο Γυμνάσιο), άρα αναγκάζεται να κάνει μεγάλες αυξήσεις στη μόνη τάξη που μπορεί, δλδ στην Α' ώστε να προβλέψει τα μελλοντικά έξοδα και τους κινδύνους. Αν δεν υπήρχε κανένα όριο και ήταν ελεύθερη αγορά, απλούστατα θα λειτουργούσε ο ανταγωνισμός και κανένα σχολείο δεν θα είχε ανάγκη να κάνει κάτι τέτοιο, άσε που θα περιοριζόταν από το φόβο του για τον ανταγωνισμό. Σίγουρα θα έβλεπες χαμηλότερες τιμές, πάντως αν δεν υπήρχαν καθόλου πλαφόν.

- Τρίτον, γιατί η αγορά της εκπαίδευσης έχει ένα μεγάλο ρυθμιστή: το δημόσιο σχολείο που είναι δωρεάν. Επομένως, κανένα σχολείο δεν θα τολμούσε να βάλει υπερβολικές τιμές, τέτοιες που το κόστος να ήταν μεγαλύτερο από την υπεραξία που δίνει έναντι του δημοσίου, γιατί απλούστατα δεν θα είχε μαθητές. Το ιδιωτικό σχολείο δεν είναι ένας μονόδρομος, όπως το ψωμί, λ.χ. ώστε να χρειάζεται ρυθμιστική παρέμβαση του κράτους. Όποιος δεν θεωρεί ότι αξίζει το κόστος, ΔΕΝ πηγαίνει. Ή πηγαίνει σε κάποιο με καλύτερη σχέση ποιότητας/τιμής.

- Τέταρτον γιατί σε αυτή τη χώρα αντί να απαιτούμε συνέχεια από το κράτος να κάνει τη δουλειά της αγοράς και τον μπαμπούλα, πρέπει να βγάλουμε τις αγκυλώσεις και να λειτουργήσει υγιώς το σύστημα. Δεν μπορεί να απαιτούμε ρύθμιση σε όλες τις πτυχές της οικονομικής ζωής, διότι έτσι δεν θα έχουμε ποτέ παραγωγή και ανάπτυξη που τόσο μας λείπει αυτόν τον καιρό... Πλαφόν στα φάρμακα, πλαφόν στα διόδια, πλαφόν στα σουπερμάρκετ... ε τελικά ποιος θα έρθει να επενδύσει σε μια τόσο σοβιετικού τύπου αγορά; Αλλά αυτό είναι μάλλον γενικότερη τοποθέτηση :) :) :)

 

Συγνώμη για το σεντονάκι :)

Επεξεργάστηκαν by Spyridoula
Ορθογραφικό λάθος :(

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα σοβαρά δημοκρατικά κράτη, το κράτος παραχωρεί τομείς στον ιδιωτικό τομέα (πχ. υγεία, παιδεία, συγκοινωνία κλπ) αλλά μετά δεν τους αφήνει ξέφραγο αμπέλι. Τους ελέγχει και τους κρατάει σε κάποια όρια. Η Κύπρος φέτος έβγαλε διαταγή προς τους ιδιοκτήτες ιδιωτικών σχολείων : 'κύριοι, φέτος ο πληθωρισμός είναι τόσος, παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε τα δίδακτρά σας και να είναι κάτω από το πληθωρισμό΄.-μπορεί να τη βρει κανείς τη διαταγή στο google- να δει ένα παράδειγμα σωστού ελέγχου της αγοράς.

Τα ελληνικά ιδιωτικά έχουν ήδη προανακοινώσει αυξήσεις περίπου 10% (βλ. site της Λεοντείου), με την επιφύλαξη της έγκρισης του Υπουργείου, και οι περισσότεροι γονείς καλούνται να εγγράψουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία, χωρίς να γνωρίζουν ακριβώς την αύξηση.

Αυτό θέλω να πω και σταματώ εδώ, γιατί είμαι off topic.

Link to comment
Share on other sites

σε μια υγιή δημοκρατία και οικονομία δεν θα χρειαζόταν καμία παρέμβαση του κράτους......

από την στιγμή όμως που ΟΛΑ έχουν καταντήσει καρτέλ όπου μαζεύονται 5 ,6 ...ενδιαφερόμενοι.....για ....καφέ ( άντε να είναι 20 στην Αττική όλοι μαζί...)και κάνουν συμφωνία να κρατήσουν τις τιμές εκεί ή να κάνουν τις ...τάδε αυξήσεις για ποιον υγιή ανταγωνισμό μιλάμε;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

σε μια υγιή δημοκρατία και οικονομία δεν θα χρειαζόταν καμία παρέμβαση του κράτους......

από την στιγμή όμως που ΟΛΑ έχουν καταντήσει καρτέλ όπου μαζεύονται 5 ,6 ...ενδιαφερόμενοι.....για ....καφέ ( άντε να είναι 20 στην Αττική όλοι μαζί...)και κάνουν συμφωνία να κρατήσουν τις τιμές εκεί ή να κάνουν τις ...τάδε αυξήσεις για ποιον υγιή ανταγωνισμό μιλάμε;;;;;;;

 

(Δεν νομίζω ότι είμαστε off-topic, καθώς το οικονομικό είναι ένα από τα πολλά κριτήρια επιλογής ιδιωτικού σχολείου)

 

Απόλυτα σωστό αυτό που λες, για τα είδη πρώτης ανάγκης και για τις περιπτώσεις που ένα απαραίτητο αγαθό παρέχεται μόνο από συγκεκριμένους -ιδιωτικούς- φορείς. Τότε η αγορά δεν λειτουργεί και ενδεχόμενα χρειάζεται ρύθμιση.

 

Όμως, στην εκπαίδευση υπάρχει μεγάλο εύρος τιμών (κάποιος μπορεί να στείλει το παιδί του σε ιδιωτικό σχολείο πληρώνοντας από 3.000 έως 15.000 €, ίσως και παραπάνω ετήσια δίδακτρα). Αυτή η διαφοροποίηση δεν μπορεί να οδηγήσει σε ενιαία πολιτική τιμών (καρτέλ). Ακόμα περισσότερο αν σκεφτείς ότι μια μορφή του αγαθού που τα σχολεία προσφέρουν, η εκπαίδευση, παρέχεται -υποτυπωδώς μεν, δωρεάν δε- και από το κράτος.

 

Για παράδειγμα, αν μαζευόντουσαν όλοι οι υπευθυνοι των σχολείων και λέγανε: "ας κάνουμε όλοι φέτος πχ 15% αύξηση στις εισαγωγικές τάξεις", δεν θα πετυχαίνανε τίποτα, διότι θα είχαν λιγότερες εγγραφές μαθητών, άρα θα αναγκαζόντουσαν να μειώσουν τιμές. Η αγορά δεν είναι ασύδοτη, λειτουργεί μια χαρά με το υπάρχον νομικό πλαίσιο (ελεύθερες πρώτες τάξεις, ρύθμιση στις ενδιάμεσες).

 

Σε κάθε περίπτωση, για να επιστρέψουμε στο αρχικό σημείο, που έλεγε ότι ο καθένας "χρεώνει ό,τι θέλει"... Ακριβώς έτσι γίνεται (στις εισαγωγικές τάξεις), και ο γονιός μπορεί να κάνει ελεύθερα την επιλογή του, ανάλογα με το αν αυτό που προσφέρει κάθε σχολείο αξίζει τα χρήματα που ζητάει. Το "value for money" που λένε και στην εσπερία...

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

είμαι σε αναζήτηση νηπιαγωγείου για το γιό μου, με την προοπτική να συνεχίσει στο ίδιο σχολείο και δημοτικό και μετά γυμνάσιο και λύκειο. Μετά από μελέτη γενικά, κατέληξα σε αυτά τα σχολεία (Αρσάκειο, Εράσμειος, Ελληνογερμανική αγωγή) ως επικρατέστερα (σωρίς να εχω τελείως αποκλέισει και τον Κωστέα - Γείτονα). Εχει κανείς προσωπική άποψη και εμπειρία για αυτά τα σχολεία, να πηγαίνουν δηλαδή τα παιδιά του, η συγγενικά του παιδιά να μου πει την άποψη του? τι ξέρετε όσον αφορά το περιβάλλον, το διδακτικό προσωπικό, την χαλαρότητα ή αυστηρότητα σε θέματα αγωγής και πειθαρχίας κλπ. Όλες οι πληροφορίες σας θα μου είναι πολύτιμες!

 

Έίναι πράγματι πολύ σοβαρό και δύσκολο ζήτημα η επιλογή του σχολείου για το παιδί σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είστε γενικά ευχαριστημένοι από Εράσμειο ? Υπάρχει θέμα με άγχος-ανταγωνιστικότητα ? Αυστηρότητα πρυτανεύει της δημιουργικότητας για τα παιδιά. έχουμε κάνει κράτηση θέσης + προκαταβολή για νηπιαγωγείο αλλά σκεπτόμαστε και ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...