Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

1 hour ago, Kater1n@ είπε:

Μια διευκρίνιση μόνο, είναι άλλα τα εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα στην Παλλήνη (CGS) και άλλα τα εκπαιδευτήρια Γείτονα στη Βάρη. Έχω την αίσθηση ότι το δεύτερο είναι πιο οικονομικό σχολείο (μόλις είδα όμως τις περιοχές που λέτε και σας πέφτει πολύ μακριά, δεν αξίζει). Θέλετε οπωσδήποτε σχολείο με έμφαση στα Αγγλικά; Σας ενδιαφέρει να είναι μικρό και οικογενειακό, ή δε σας πειράζει και το πιο μεγάλο σχολείο; Σας ενδιαφέρει η νοοτροπία που επικρατεί στο σχολείο; Θέλετε έναν βιωματικό, πιο εναλλακτικό τρόπο μάθησης, ή έναν παραδοσιακό, αλλά καλά οργανωμένο τρόπο; Θέλετε το σχολείο να έχει μια οργανωμένη απογευματινή ζώνη, με μελέτη, δραστηριότητες κ.λπ., ή θα παίρνετε το παιδί μετά το βασικό πρόγραμμα; Η λίστα των κριτηρίων δεν τελειώνει! Επειδή τα σχολεία είναι πολλά και οι πληροφορίες ακόμα περισσότερες, είναι λογικό να πελαγώσει κανείς. Οπότε πρέπει πρώτα να έχετε κατασταλάξει περίπου στο τί θέλετε, για να βλέπετε και τα αντίστοιχα σχολεία. Παρεμπιπτόντως το ΙΜ Παναγιωτόπουλου το επισκεφτήκαμε πέρσι και μας έκανε πολύ καλή εντύπωση ο τρόπος διδασκαλίας που έχουν, καθώς και το εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα. Παίροντας feedback για το εν λόγω σχολείο από όλες τις βαθμίδες, μέχρι και Γ' Λυκείου, σχημάτισα την εντύπωση ότι είναι ένα καλό σχολείο συνολικά. Εμείς δεν το προτιμήσαμε γιατί στο οργανωτικό κομμάτι υστερούν αρκετά, αλλά αυτό για άλλους δεν είναι τόσο σημαντικό. (Κι έτσι, κουβέντα να γίνεται, το ακριβότερο σχολείο της Ελλάδας νομίζω ότι είναι το St. Catherine's, καταφέρνει να είναι πολύ πιο πάνω ακόμα & από αυτά που αναφέρατε :-D)

Προφανώς κ το κολλέγιο.

Φθηνά σχολεία στα βόρεια αλλά χωρις κάτι το συναρπαστικό κατά τη γνώμη μου είναι κ το st Joseph κ οι ουρσουλινες.

Εσείς όμως τα λέτε εξαιρετικά.μηπψς έχετε γνώμη κ για τα νότια προαστια.Σαφως εχου ε λιγότερες επιλογες

Επίσης υπάρχει μια σελίδα όπου αναφέρονται τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων.νομιζω ότι έχουν πάρει την ανιουσα.

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Προφανώς κ το κολλέγιο.

Φθηνά σχολεία στα βόρεια αλλά χωρις κάτι το συναρπαστικό κατά τη γνώμη μου είναι κ το st Joseph κ οι ουρσουλινες.

Εσείς όμως τα λέτε εξαιρετικά.μηπψς έχετε γνώμη κ για τα νότια προαστια.Σαφως εχου ε λιγότερες επιλογες

Επίσης υπάρχει μια σελίδα όπου αναφέρονται τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων.νομιζω ότι έχουν πάρει την ανιουσα.

Και κάτι ακόμα.Ακου ότι πεφτειβπολυ ιδιαίτερο στο δημοτικό στα ιδιωτικά σχολεία κ φρικάρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Φθηνά σχολεία στα βόρεια αλλά χωρις κάτι το συναρπαστικό κατά τη γνώμη μου είναι κ το st Joseph κ οι ουρσουλινες.

Εσείς όμως τα λέτε εξαιρετικά.μηπψς έχετε γνώμη κ για τα νότια προαστια.Σαφως εχου ε λιγότερες επιλογες

Επίσης υπάρχει μια σελίδα όπου αναφέρονται τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων.νομιζω ότι έχουν πάρει την ανιουσα.

Και κάτι ακόμα.Ακου ότι πεφτειβπολυ ιδιαίτερο στο δημοτικό στα ιδιωτικά σχολεία κ φρικάρω.

Στα βόρεια έχει αρκετά σχολεία, διαφόρων στιλ, γι'αυτό ζήτησα από τη θεματοθέτρια να παραθέσει κάποια κριτήρια, για να μπορέσει να απαντήσει κάποιος αποτελεσματικά.

Δεν έχω ιδέα για τα νότια δυστυχώς, μιας και εγώ στα βόρεια έψαχνα.

Τα δίδακτρα τα γράφουν οι σελίδες των περισσότερων σχολείων. Στο σχολείο που γράψαμε την κόρη μας δεν ανέβηκαν σε σχέση με αυτό που έγραφε στο site τους ένα χρόνο πριν & δε θα αλλάξουν σε όλο το δημοτικό. Επειδή κάναμε την εγγραφή πριν καιρό, δεν έχω αντιληφθεί τί έγινε μετά.

Ως προς τα ιδιαίτερα, επειδή η κόρη μας είναι στην α' δημοτικού, τηρώ επιφυλάξεις, αλλά εμείς σαν γονείς θα θέλαμε να τα αποφύγουμε, σε όλο το δημοτικό τουλάχιστον. Έχω καταλάβει ότι αν & πόσο νωρίς θα ξεκινήσει & ιδιαίτερα μαθήματα το παιδί, ενώ πηγαίνει παράλληλα & σε ένα ιδιωτικό δημοτικό όπου γίνεται καλή δουλειά στην τάξη, εναπόκειται κυρίως στη νοοτροπία των γονιών. Από εκεί & πέρα, υπάρχουν σχολεία των οποίων οι μαθητές ακούς να κάνουν ιδιαίτερα κατά σύστημα & υποθέτω ότι έχει να κάνει με το κατά πόσο το σχολείο επιρρίπτει το βάρος της μάθησης στην οικογένεια (αυτό φαίνεται από το πόσα κάνουν στην τάξη & πόσα έχουν να κάνουν στο σπίτι).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Kater1n@ είπε:

Στα βόρεια έχει αρκετά σχολεία, διαφόρων στιλ, γι'αυτό ζήτησα από τη θεματοθέτρια να παραθέσει κάποια κριτήρια, για να μπορέσει να απαντήσει κάποιος αποτελεσματικά.

Δεν έχω ιδέα για τα νότια δυστυχώς, μιας και εγώ στα βόρεια έψαχνα.

Τα δίδακτρα τα γράφουν οι σελίδες των περισσότερων σχολείων. Στο σχολείο που γράψαμε την κόρη μας δεν ανέβηκαν σε σχέση με αυτό που έγραφε στο site τους ένα χρόνο πριν & δε θα αλλάξουν σε όλο το δημοτικό. Επειδή κάναμε την εγγραφή πριν καιρό, δεν έχω αντιληφθεί τί έγινε μετά.

Ως προς τα ιδιαίτερα, επειδή η κόρη μας είναι στην α' δημοτικού, τηρώ επιφυλάξεις, αλλά εμείς σαν γονείς θα θέλαμε να τα αποφύγουμε, σε όλο το δημοτικό τουλάχιστον. Έχω καταλάβει ότι αν & πόσο νωρίς θα ξεκινήσει & ιδιαίτερα μαθήματα το παιδί, ενώ πηγαίνει παράλληλα & σε ένα ιδιωτικό δημοτικό όπου γίνεται καλή δουλειά στην τάξη, εναπόκειται κυρίως στη νοοτροπία των γονιών. Από εκεί & πέρα, υπάρχουν σχολεία των οποίων οι μαθητές ακούς να κάνουν ιδιαίτερα κατά σύστημα & υποθέτω ότι έχει να κάνει με το κατά πόσο το σχολείο επιρρίπτει το βάρος της μάθησης στην οικογένεια (αυτό φαίνεται από το πόσα κάνουν στην τάξη & πόσα έχουν να κάνουν στο σπίτι).

Κι εγω ειμαι πολυ κατά για τα ιδιαίτερα ατο δημοτικό.μαθαινουν να έχουν δεκανίκι είναι αποτυχία κατά τη γνώμη μου κ του σχολείου κ τως οικογενειας.

Επίσης αν δεν έχεις θέμα φύλαξης ειμσι κ κατά της μελέτης ατο σχολειο.Εσεις τι γνώμη έχετε επ αυτού?

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω ειμαι πολυ κατά για τα ιδιαίτερα ατο δημοτικό.μαθαινουν να έχουν δεκανίκι είναι αποτυχία κατά τη γνώμη μου κ του σχολείου κ τως οικογενειας.

Επίσης αν δεν έχεις θέμα φύλαξης ειμσι κ κατά της μελέτης ατο σχολειο.Εσεις τι γνώμη έχετε επ αυτού?

Το δικό σας το σχοκειο βάζει πολλά για το σπίτι?Κι εκεί ειμαι υπέρ του μέτρου. Ακούω ότι χρειάζεται οπωσδήποτε μια ώρα μελετης

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι τα ιδιαίτερα στο δημοτικό είναι καθαρά στην σφαίρα ευθύνης της οικογένειας. Δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση σχολείο να συστήσει ιδιαίτερα σε αυτές τις ηλικίες (εκτός αν μιλάμε για βοήθεια σε παιδιά που χρήζουν ειδικής αγωγής), ούτε να βάλει πια τόση μελέτη που ένας γονιός να μην μπορεί να ανταποκριθεί να βοηθήσει το παιδί.

 

Υπάρχει και η πιθανότητα (και είναι αρκετά συχνό) πολλές οικογένειες να αρχίζουν με δασκάλα στο σπίτι για λόγους πρακτικούς, λόγω απουσίας των γονιών το απόγευμα, λίγο μελέτη - λίγο φύλαξη δηλαδή, το οποίο βέβαια πολύ πιθανόν να εδραιωθεί και να μείνει. Αυτό βέβαια δεν είναι ιδιαίτερα, με κάποιον πρέπει να είναι αυτά τα παιδιά αν δεν είναι με τους γονείς τους, είτε θα είναι μελέτη στο σχολείο (όπου παρέχεται), είτε σε κέντρο μελέτης, είτε με άνθρωπο στο σπίτι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Deena είπε:

Γνώμη μου είναι ότι τα ιδιαίτερα στο δημοτικό είναι καθαρά στην σφαίρα ευθύνης της οικογένειας. Δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση σχολείο να συστήσει ιδιαίτερα σε αυτές τις ηλικίες (εκτός αν μιλάμε για βοήθεια σε παιδιά που χρήζουν ειδικής αγωγής), ούτε να βάλει πια τόση μελέτη που ένας γονιός να μην μπορεί να ανταποκριθεί να βοηθήσει το παιδί.

 

Υπάρχει και η πιθανότητα (και είναι αρκετά συχνό) πολλές οικογένειες να αρχίζουν με δασκάλα στο σπίτι για λόγους πρακτικούς, λόγω απουσίας των γονιών το απόγευμα, λίγο μελέτη - λίγο φύλαξη δηλαδή, το οποίο βέβαια πολύ πιθανόν να εδραιωθεί και να μείνει. Αυτό βέβαια δεν είναι ιδιαίτερα, με κάποιον πρέπει να είναι αυτά τα παιδιά αν δεν είναι με τους γονείς τους, είτε θα είναι μελέτη στο σχολείο (όπου παρέχεται), είτε σε κέντρο μελέτης, είτε με άνθρωπο στο σπίτι.

 

 

Συμφωνώ με όλα.

 

16 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Επίσης αν δεν έχεις θέμα φύλαξης ειμσι κ κατά της μελέτης ατο σχολειο.Εσεις τι γνώμη έχετε επ αυτού?

Κατά είμαι κι εγώ, αλλά για φέτος το παιδί μένει στη μεσημεριανή ζώνη Δευτέρα έως Πέμπτη, γιατί δεν υπήρχε άλλη δυνατότητα λόγω δουλειάς. Στη μεσημεριανή ζώνη κάνουν όλη τη μελέτη (εντάξει, δεν έχουν & τόσα πολλά ακόμα & εννοείται ότι όταν γυρίζει τα τσεκάρω) & 1 δραστηριότητα, τύπου μπαλέτο, χορούς, mini sports. Αυτό έχει το καλό ότι το παιδί έχει μπει σε μια σειρά με τη μελέτη, δηλαδή και την Παρασκευή που γυρίζει νωρίς, αμέσως θέλει να κάτσει να γράψει τις ασκήσεις που έχουν για την Δευτέρα. Επίσης έχει το καλό ότι δεν πάμε πουθενά το απόγευμα σε δραστηριότητες κ.λπ. Γυρίζει 5.10 & μετά είμαστε μόνο παιχνίδι & χαλάρωση. Από την άλλη βέβαια, αν & δεν παραπονιέται, το παιδί νομίζω ότι λείπει πολλές ώρες από το σπίτι & κουράζεται (& στο προνήπιο & νήπιο έλειπε πολλές ώρες αλλά δεν ήταν καθόλου το ίδιο). Μελλοντικά θα ήθελα να ελαττώσουμε την απογευματινή ζώνη δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

 

ΕπθΥπάρχει περίπτωση ένα σχολειο να ανεβάσει πολυ τον πήχη δυσκολίας έτσι ώστε οι γονεις να ζητήσουν να κάθεται το παιδί στη μελέτη για να ανταποκριθεί?

Επίσ αυτο που παρατηρω,χρόνια τώρα είναι ότι αρχίζει από πολύ νωρίς η ενίσχυση στις ξε ες γλωσσες

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Υπάρχει περίπτωση ένα σχολειο να ανεβάσει πολυ τον πήχη δυσκολίας έτσι ώστε οι γονεις να ζητήσουν να κάθεται το παιδί στη μελέτη για να ανταποκριθεί?

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια σύνδεση μεταξύ αυτών των δύο, δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο. Εξάλλου, ούτως ή άλλως, η μελέτη στο σχολείο από τρίτη και μετά δεν αρκεί & αυτό το ξέρει το σχολείο.

 

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Επίσ αυτο που παρατηρω,χρόνια τώρα είναι ότι αρχίζει από πολύ νωρίς η ενίσχυση στις ξε ες γλωσσες

 Και αυτό εξαρτάται από τις προσδοκίες των γονιών.

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2022 at 4:47 ΜΜ, Kater1n@ είπε:

Στα βόρεια έχει αρκετά σχολεία, διαφόρων στιλ, γι'αυτό ζήτησα από τη θεματοθέτρια να παραθέσει κάποια κριτήρια, για να μπορέσει να απαντήσει κάποιος αποτελεσματικά.

Δεν έχω ιδέα για τα νότια δυστυχώς, μιας και εγώ στα βόρεια έψαχνα.

Τα δίδακτρα τα γράφουν οι σελίδες των περισσότερων σχολείων. Στο σχολείο που γράψαμε την κόρη μας δεν ανέβηκαν σε σχέση με αυτό που έγραφε στο site τους ένα χρόνο πριν & δε θα αλλάξουν σε όλο το δημοτικό. Επειδή κάναμε την εγγραφή πριν καιρό, δεν έχω αντιληφθεί τί έγινε μετά.

Ως προς τα ιδιαίτερα, επειδή η κόρη μας είναι στην α' δημοτικού, τηρώ επιφυλάξεις, αλλά εμείς σαν γονείς θα θέλαμε να τα αποφύγουμε, σε όλο το δημοτικό τουλάχιστον. Έχω καταλάβει ότι αν & πόσο νωρίς θα ξεκινήσει & ιδιαίτερα μαθήματα το παιδί, ενώ πηγαίνει παράλληλα & σε ένα ιδιωτικό δημοτικό όπου γίνεται καλή δουλειά στην τάξη, εναπόκειται κυρίως στη νοοτροπία των γονιών. Από εκεί & πέρα, υπάρχουν σχολεία των οποίων οι μαθητές ακούς να κάνουν ιδιαίτερα κατά σύστημα & υποθέτω ότι έχει να κάνει με το κατά πόσο το σχολείο επιρρίπτει το βάρος της μάθησης στην οικογένεια (αυτό φαίνεται από το πόσα κάνουν στην τάξη & πόσα έχουν να κάνουν στο σπίτι).

Για την πρώτη δημοτικού κ για ένα παιδί που δεν κάνει μελέτη,τι πρέπει να αναμένουμε?τι πρέπει να αναθέτει η δασκάλα κ πόσος χρόνος χρειάζεται στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Για την πρώτη δημοτικού κ για ένα παιδί που δεν κάνει μελέτη,τι πρέπει να αναμένουμε?τι πρέπει να αναθέτει η δασκάλα κ πόσος χρόνος χρειάζεται στο σπίτι?

Δεν είμαι εκπαιδευτικός, οπότε δεν γνωρίζω τί πρέπει να αναμένουμε. Δεν υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στο παιδί που κάνει και στο παιδί που δεν κάνει μελέτη. Είναι ακριβώς το ίδιο, αφού θα κάνει τη μελέτη είτε στο σχολείο είτε στο σπίτι.

Υποθέτω ότι είναι στόχος να συνηθίσουν το νέο, "μεγάλο" σχολείο, να μπορούν να κάθονται στο θρανίο & να παρακολουθούν, να ενταχθούν στην τάξη ακολουθώντας τους κανόνες της, να συγκεντρώνονται στο γραφείο τους για να κάνουν τις ασκήσεις που έχουν, να γνωρίσουν τους νέους τους συμμαθητές. Προσωπικά με απασχολεί περισσότερο η ψυχολογία του παιδιού ενόψει της αλλαγής περιβάλλοντος & η κοινωνική ένταξη του.

 

Επίσης δεν γνωρίζω το τί πρέπει να αναθέτει η δασκάλα. Στο δικό μας σχολείο πάνε αρκετά πιο αργά από άλλα που έχω ρωτήσει (είτε δημόσια είτε ιδιωτικά) & η δασκάλα τους βάζει κάθε μέρα 1 σελίδα γλώσσα & 1 μαθηματικά. Επειδή μας στέλνουν τί κάνουν, βλέπω ότι κάνουν περισσότερα πράγματα στην τάξη (& ξένες γλώσσες & τα άλλα μαθήματα), σε σχέση με αυτά που βάζουν για το σπίτι.

 

Το πόσος χρόνος χρειάζεται εξαρτάται καθαρά από το παιδί. Άλλα συγκεντρώνονται & τα κάνουν σε ένα δεκάλεπτο-τέταρτο, άλλα μπορεί να κάνουν διαλείμματα και να θέλουν πολύ περισσότερο χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kater1n@ είπε:

Δεν είμαι εκπαιδευτικός, οπότε δεν γνωρίζω τί πρέπει να αναμένουμε. Δεν υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στο παιδί που κάνει και στο παιδί που δεν κάνει μελέτη. Είναι ακριβώς το ίδιο, αφού θα κάνει τη μελέτη είτε στο σχολείο είτε στο σπίτι.

Υποθέτω ότι είναι στόχος να συνηθίσουν το νέο, "μεγάλο" σχολείο, να μπορούν να κάθονται στο θρανίο & να παρακολουθούν, να ενταχθούν στην τάξη ακολουθώντας τους κανόνες της, να συγκεντρώνονται στο γραφείο τους για να κάνουν τις ασκήσεις που έχουν, να γνωρίσουν τους νέους τους συμμαθητές. Προσωπικά με απασχολεί περισσότερο η ψυχολογία του παιδιού ενόψει της αλλαγής περιβάλλοντος & η κοινωνική ένταξη του.

 

Επίσης δεν γνωρίζω το τί πρέπει να αναθέτει η δασκάλα. Στο δικό μας σχολείο πάνε αρκετά πιο αργά από άλλα που έχω ρωτήσει (είτε δημόσια είτε ιδιωτικά) & η δασκάλα τους βάζει κάθε μέρα 1 σελίδα γλώσσα & 1 μαθηματικά. Επειδή μας στέλνουν τί κάνουν, βλέπω ότι κάνουν περισσότερα πράγματα στην τάξη (& ξένες γλώσσες & τα άλλα μαθήματα), σε σχέση με αυτά που βάζουν για το σπίτι.

 

Το πόσος χρόνος χρειάζεται εξαρτάται καθαρά από το παιδί. Άλλα συγκεντρώνονται & τα κάνουν σε ένα δεκάλεπτο-τέταρτο, άλλα μπορεί να κάνουν διαλείμματα και να θέλουν πολύ περισσότερο χρόνο. 

Από το 2ο λεπτό που θα ήταν το επιθυμητό σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα,ακούω ότι χρειάζεται γύρω στη μιάμιση ώρα ανάγνωση ορθογραφία κ φυλλαδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη που πετάγομαι στη συζητηση αλλά έχω κι εγώ παιδί στην πρωτη κι αλλο μεγαλυτερο.Η μιαμιση ωρα ειναι υπερβολικη για παιδι α δημοτικου εκτος αν σταματαει ξεκιναει χαζευει.Συνηθως μιση ωρα χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , lazariska είπε:

Συγνώμη που πετάγομαι στη συζητηση αλλά έχω κι εγώ παιδί στην πρωτη κι αλλο μεγαλυτερο.Η μιαμιση ωρα ειναι υπερβολικη για παιδι α δημοτικου εκτος αν σταματαει ξεκιναει χαζευει.Συνηθως μιση ωρα χρειαζεται

Κανονικα εινσι αλλά το ακούω πολύ να παίζει.Τα 20 λεπτά ομως δεν φτάνουν γι αθρα που τους βαζουν

Link to comment
Share on other sites

αυτα εχουν ειπωθει κ στο θεμα με την α δημοτικου

εξαρταται απο παρα πολλα δεδομενα.ποση δουλεια κανει η δασκαλα σχολειο,ποσα βαζει για το σπιτι,κ φυσικα το παιδι

πχ περυσι η κορη μου στην δευτερα,διαβαζε γρηγορα,οταν ομως εμεινε απιτι λογω ασθενειας διαπιστωσα ποσο πολυ δουλεια εκανε η δασκαλα στο σχολειο

οποτε δ θα κρινω απλα εναν χρονο μελετης,γτ δ ξερω που οφειλεται

εννοειται κ για μενα ειναι τραγικο να διαβαζει πανω απο 1ωρα ενα πρωτακι

κ ασχετως δημοσιου η ιδιωτικου

φετος ο γιος μου εχουν λιγοτερα απο την κορη δυο χρονια πριν.ο γιος εχουν συνηθως ενα φυλλαδιο μαθηματικων,κ η ενα φυλλαδιο γλωσσας η αναγνωση-αντιγραφη-ορθογραφια.η κορη ειχε παντα κ αναγνωση-ορθογραφια-αντιγραφη,κ 1φυλλαδιο γλωσσας κ 1φυλλαδιο μαθηματικα.ο μικρος ως τωρα κανει λιγοτερο απο μιση ωρα(ομως ειναι ευκολα γι αυτον).η κορη δ ξεπερνουσε την ωρα,ακομη κ οταν πλεον ειχε δυσκολεψει το επιπεδο

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2022 at 2:59 ΜΜ, Kater1n@ είπε:

Μια διευκρίνιση μόνο, είναι άλλα τα εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα στην Παλλήνη (CGS) και άλλα τα εκπαιδευτήρια Γείτονα στη Βάρη. Έχω την αίσθηση ότι το δεύτερο είναι πιο οικονομικό σχολείο (μόλις είδα όμως τις περιοχές που λέτε και σας πέφτει πολύ μακριά, δεν αξίζει). Θέλετε οπωσδήποτε σχολείο με έμφαση στα Αγγλικά; Σας ενδιαφέρει να είναι μικρό και οικογενειακό, ή δε σας πειράζει και το πιο μεγάλο σχολείο; Σας ενδιαφέρει η νοοτροπία που επικρατεί στο σχολείο; Θέλετε έναν βιωματικό, πιο εναλλακτικό τρόπο μάθησης, ή έναν παραδοσιακό, αλλά καλά οργανωμένο τρόπο; Θέλετε το σχολείο να έχει μια οργανωμένη απογευματινή ζώνη, με μελέτη, δραστηριότητες κ.λπ., ή θα παίρνετε το παιδί μετά το βασικό πρόγραμμα; Η λίστα των κριτηρίων δεν τελειώνει! Επειδή τα σχολεία είναι πολλά και οι πληροφορίες ακόμα περισσότερες, είναι λογικό να πελαγώσει κανείς. Οπότε πρέπει πρώτα να έχετε κατασταλάξει περίπου στο τί θέλετε, για να βλέπετε και τα αντίστοιχα σχολεία. Παρεμπιπτόντως το ΙΜ Παναγιωτόπουλου το επισκεφτήκαμε πέρσι και μας έκανε πολύ καλή εντύπωση ο τρόπος διδασκαλίας που έχουν, καθώς και το εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα. Παίροντας feedback για το εν λόγω σχολείο από όλες τις βαθμίδες, μέχρι και Γ' Λυκείου, σχημάτισα την εντύπωση ότι είναι ένα καλό σχολείο συνολικά. Εμείς δεν το προτιμήσαμε γιατί στο οργανωτικό κομμάτι υστερούν αρκετά, αλλά αυτό για άλλους δεν είναι τόσο σημαντικό. (Κι έτσι, κουβέντα να γίνεται, το ακριβότερο σχολείο της Ελλάδας νομίζω ότι είναι το St. Catherine's, καταφέρνει να είναι πολύ πιο πάνω ακόμα & από αυτά που αναφέρατε :-D)

Καλησπερα σας. Αναφερόμουν και εγω στα εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα της Παλλήνης. 
Ειναι οντως πολλα αυτα που θα πρεπει να καταλήξουμε πριν κανουμε την τελική επιλογη. 
Οταν λέτε οτι αναφορικά με το ΙΜ. παναγιωτόπουλου οτι υστερεί στο οργανωτικό κομματι ;; 
Και αν επιτρέπεται σε ποιο σχολείο καταλήξατε; 
 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι  για την Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι. Υπάρχει κάποια μανούλα στο φόρουμ που να έχει άποψη για το σχολείο αυτό; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα αγαπητά μέλη,

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας.. Έχω δυο κοριτσάκια που σήμερα είναι στο δημόσιο προνήπιο και νήπιο της περιοχής και σκεφτόμαστε για Αρσάκειο Τοσίτσειο Εκάλης ή Εκπαιδευτική Αναγέννηση. Θα μπορούσατε να μου πείτε την εμπειρία σας οι γονείς των παιδιών σε αυτά τα σχολεία παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, καλή εβδομάδα & καλή χρονιά,

Είμαστε σε αναζήτηση ιδιωτικών σχολείων και θα ήθελα τη βοήθεια σας…. Έχουμε ακούσει τα καλύτερα για τα εκπαιδευτήρια Μάνεση….

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για δύο σχολεία. Την Εκπαιδευτική Αναγέννηση και το Ι.Μ Παναγιωτόπουλου.

Έχω ένα παιδάκι που θα πάει προνήπιο το επόμενο έτος και δεν ξέρω πιο να διαλέξω. Έχω διαβάσει ότι η Εκπαιδευτική Αναγέννηση είναι απαιτητικό σχολείο και με προβληματίζει το ωράριο  (8.30- 16.30) μέχρι το λύκειο. Από την άλλη δεν ξέρω πολλά για το Ι.Μ Παναγιωτόπουλου εκτός από την παρουσίαση που μας κάνανε και οι εγκαταστάσεις δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Υπάρχει κάποιος γονέας που στέλνει το παιδάκι του σε ένα από τα δύο σχολεία να με διαφωτίσει?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες/όλους,

 

Είμαστε σε διαδικασία ραντεβού σχολικής ετοιμότητας με τον Δούκα και τον Κωστεα Γείτονα για την 1η δημοτικού του χρόνου.  Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει από πείρας για το πώς είναι η φοίτηση σε αυτά τα δύο σχολεία παρακαλώ δώστε μου την άποψή σας είτε εδώ είτε μέσω προσωπικού μηνύματος γιατί έχω αγχωθεί πολύ! Και τα δύο μας άρεσαν αλλά για τον Δουκάκης έχω ακούσει ότι στο γυμνάσιο χαλάει η ποιότητα του και το σχολικό θα μας αφήνει σχετικά μακριά (δεν έχει door to door) ενώ για τον Κωστεα έχω ακούσει ότι έχει πολύ το mentality των πλουσιοπαιδων κι αυτό δεν είναι κάτι που μπορούμε να υποστηρίξουν. Αλλά θα βοηθούσαν πραγματικές εμπειρίες! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είμαστε σε αναζήτηση ιδιωτικού σχολείου για την κόρη μας που θα πάει πρώτη δημοτικού το Σεπτέμβρη. Μενουμε Αγία Παρασκευή, οπότε ψάχνω ψάχνουμε για ένα σχολείο σχετικά κοντά. Γενικά ψάχνουμε για ένα μικρό έως μεσαίο ιδιωτικό σχολείο μαζεμένο δηλαδή οικογενειακό που να μην ασκεί πολύ υπερβολική πίεση στα παιδιά όπως είδα να γίνεται σε σχολεία όπως η εράσμειος ή ο Παναγιωτόπουλος να είναι πάνω από όλα άνθρωποι εκπαιδευτικοί και όχι απλά επιχειρηματίες. Επισης να κανουν καλη δουλειά και με τις ξένες γλωσσες.. Και φυσικά τα παιδιά να μάθουν να αγαπούν το σχολείο και να είναι χαρούμενα. Ενα από τα σχολεία που μας το ενέπνευσε αυτό είναι ένα μικρό ιδιωτικό που λέγεται σχολή κανάση στην Αγία Παρασκευή το οποίο ανοιξε πριν δύο χρόνια δηλαδή. Επίσης είδαμε και ένα άλλο σχολείο με ιστορία την  ελληνογαλλική σχολή Saint Joseph στην Πεύκη πού όμως μας πέφτει λίγο μακριά. Σκοπεύουμε να δούμε και την Ιόνιο στο Μαρούσι όπως και την ελληνογαλλική ουρσουλίνες. Στο νηπιαγωγείο που πηγαίνουμε κανουν κ γαλλικα γι αυτό και κοιταξαμε κ τις ελληνογαλλικες εφοσον εχει ξεκινήσει μια πρωτη επαφη κ με τα γαλλικά. Αν εχετε καποιες πληροφορίες ειτε θετικές ειτε αρνητικες για τα παραπανω σχολεία (Καναση, st joseph, ουρσουλινες, ιονιος) θα βοηθούσε πολύ. 

 

Επισης να πω οτι επειδή έχουμε αλλα δυο παιδιά μικρότερα η αποφαση θα επηρεάσει και αυτα πραγμα που κανει τη διαδικασία ιδιαιτερα αγχωτικη! 

 

Ευχαριστώ πολυ ολους για το χρονο σας! 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτήν την εποχή διαθεσιμότητα σε θέσεις?γενικά μιλάω.Στα νότια ακούω ότι οι θέσεις κλείνουν σύντομα η έχουν ήδη κλείσει.Εμας μας απάντησαν χθες ότι μας δέχονται κ είχαμε κάνει την αίτηση τον Οκτώβρη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,ήθελα να σας ρωτήσω μετά την σχολη Χιλλ συνήθως τα παιδιά που συνεχίζουν για γυμνάσιο και λυκειο?το σχολείο έχει καμία "γραμμη" που δίνει?

επίσης μεταξύ λεοντειου νέας Σμύρνης και Πατησίων τι επιλέγετε?ενδιαφέρομαι από νήπιο!ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Έχω διαβάσει αρκετές συζητήσεις για την επιλογή σχολείου, αλλά είναι αρκετά παλιές. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για τα εκπαιδευτήρια πλατωνα; Είμαστε σε αναζητηση σχολείου για α δημοτικού από Σεπτέμβρη. Επισκεφτήκαμε τον πλατωνα, τον παναγιωτοπουλο και την ερασμειο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε ιδιωτικό για τον μικρό. Του χρόνου θα πάει προνήπιο. 

Βλέπω διάφορα στο ίντερνετ, διαβάζω ανάμεικτες κριτικές. Ομολογώ ότι έχω χαωθεί λίγο. 

Έχετε κάποια εμπειρία ή πληροφορίες από γνωστούς; Ψάχνουμε κάτι στα νότια προάστια, γιατί δεν θέλουμε να χάνει πάρα πολύ χρόνο στα δρομολόγια. 

Ουσιαστικά θέλω ένα σχολείο που να λειτουργεί σωστά, να γίνεται δουλειά, χωρίς να πιέζουν όμως τα παιδιά για να πετύχουν νούμερα. Θέλω να γυρίζει χαρούμενος - και ει δυνατόν διαβασμένος, τουλάχιστον στις μικρές τάξεις. Να αγαπήσει τη γνώση. Και να μην επικρατεί νεοπλουτιστική ατμόσφαιρα. Ξέρετε κάτι που να πληροί αυτές τις προδιαγραφές;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καθόλου για τα περισσότερα που ρωτάς γιατί δεν ξέρω κανέναν που να έχει παιδί εκεί, ως προς το τελευταίο όμως (να μην έχει νεοπλουτιστικη ατμόσφαιρα) έχει τύχει να πάω για άσχετο λόγο στα εκπαιδευτήρια Μαλλιαρα και οι εγκαταστάσεις είναι αρκετά απλές, αν αυτό σημαίνει κάτι για τη γενικότερη ατμόσφαιρα. Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια δεν έχω πάει και σε άλλα ιδιωτικά για να έχω μέτρο σύγκρισης αλλά τα μεγάλα ιδιωτικά τα φαντάζομαι πολύ υπερπαραγωγές!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...