Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικά, δε γυρίζει στο όνομα του!


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα αγοράκι, σε λίγες μέρες θα γίνει 11 μηνων. Προβληματιζομαι εδώ κ κάποιες μέρες σε υστερικο βαθμό για τα εξης: εδώ κ 2 βδομάδες περίπου βγάζει τα δύο πάνω μπροστινά δόντια κ είναι πολύ γκρινιάρης, νευρικός, στον κόσμο του. Αυτό στον κόσμο του ομως έχει παραγίνει κ κοντεύω να τρελαθώ γιατί δεν μας κοιτάει πάντα στα μάτια γενικά το αποφεύγει ξαφνικά κ έχει δύο μέρες που δεν γυρνάει με τίποτα όταν τον φωνάζω. Πρέπει να κάνω τον καραγκιόζη να κάνω θόρυβο κ άμα κοιτάξει στιγμιαία.Επίσης  9, 5 μηνών είχε κάνει κάποιες φορές κίνηση για παλαμάκια αλλά δεν έχει ξανακάνει, λίγο χαιρετάει αλλά ούτε κ αυτό τώρα. Τέλος Ιουλίου είχαμε κάνει κ το bexsero, ανέβασε 1 μέρα 38 πυρετό κ απλά έκανε καρουμπαλακι στο σημείο κ αργήσει να φύγει. Να φταίει τοσο ο πόνος του που δεν μπορεί να συγκεντρώθει καθόλου? Αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία παρακαλώ τα φώτα σας μέχρι να παμε παιδίατρο να της δείξω κ βίντεο γιατι έχω τρελαθει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Γεια σας είμαι νέο μέλος και θέλω να μοιραστώ κάποιους προβληματισμούς. Έχω έναν μπέμπη 7.5 μηνών και με έχει ανησυχήσει το εξής. Ξαφνικά εδώ και καμία εικοσαρια μέρες σταμάτησε να ανταποκρίνεται στο όνομα του και γενικά όταν τον φωνάζουμε η του μιλάμε. Για να γίνω πιο σαφής τον φωνάζαμε εξ αρχής με το όνομα του ίσως να μην τον αναγνώριζε αλλά στο άκουσμα της φωνής γυρνούσε πάντα τώρα σχεδόν ποτέ επίσης να πω ότι γενικά δεν μας δίνει σημασία όταν του μιλάμε και δείχνει συνεχώς να κολλάει σε κάτι είτε είναι τα παιχνίδια του είτε απλά κοιτάζει το κενό το ταβάνι το φως και όσο και να του μιλάω πολλές φορές τίποτα καμία σημασία. Γενικά νομίζω μας κοιτάει όταν θέλει αυτός. Επίσης να πω πως αυτή η συμπεριφορά δεν είναι τόσο έντονη στον μπαμπά του όσο Σ εμένα. Ίσως επειδή δεν τον βλέπει πολύ λόγω δουλειά τι να πω?Γενικά υπάρχει βλεμματική επαφή όταν του δίνω γάλα και όταν παίζουμε χωρίς τα παιχνίδια του και όποτε θέλει αυτός γενικά νομίζω είναι πιο έντονο όλο αυτό όταν παίζει με τα παιχνίδια του και όταν προσπαθεί να σηκωθεί για να σταθεί η να μπουσουλισει. Μίλησα με τον παιδίατρο αλλά ήταν σε άδεια και στην άδεια κόλλησε κοβιντ οπότε ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να τον δούμε. Έχω διαβάσει τόσα στο ίντερνετ για το φάσμα του αυτισμού που έχω αγχωθει πάρα πολύ. Επίσης ακόμα δεν μπαμπαλιζει καθόλου δεν ξέρω βέβαια και πότε ξεκινάνε συνήθως να το κάνουν αυτό μιας και είναι το πρώτο μου παιδάκι. Ευχαριστώ όσους μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε το κατεβατο μου να χαίρεστε όλοι τα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2022 at 3:22 ΜΜ, Nikol89 είπε:

Γεια σας είμαι νέο μέλος και θέλω να μοιραστώ κάποιους προβληματισμούς. Έχω έναν μπέμπη 7.5 μηνών και με έχει ανησυχήσει το εξής. Ξαφνικά εδώ και καμία εικοσαρια μέρες σταμάτησε να ανταποκρίνεται στο όνομα του και γενικά όταν τον φωνάζουμε η του μιλάμε. Για να γίνω πιο σαφής τον φωνάζαμε εξ αρχής με το όνομα του ίσως να μην τον αναγνώριζε αλλά στο άκουσμα της φωνής γυρνούσε πάντα τώρα σχεδόν ποτέ επίσης να πω ότι γενικά δεν μας δίνει σημασία όταν του μιλάμε και δείχνει συνεχώς να κολλάει σε κάτι είτε είναι τα παιχνίδια του είτε απλά κοιτάζει το κενό το ταβάνι το φως και όσο και να του μιλάω πολλές φορές τίποτα καμία σημασία. Γενικά νομίζω μας κοιτάει όταν θέλει αυτός. Επίσης να πω πως αυτή η συμπεριφορά δεν είναι τόσο έντονη στον μπαμπά του όσο Σ εμένα. Ίσως επειδή δεν τον βλέπει πολύ λόγω δουλειά τι να πω?Γενικά υπάρχει βλεμματική επαφή όταν του δίνω γάλα και όταν παίζουμε χωρίς τα παιχνίδια του και όποτε θέλει αυτός γενικά νομίζω είναι πιο έντονο όλο αυτό όταν παίζει με τα παιχνίδια του και όταν προσπαθεί να σηκωθεί για να σταθεί η να μπουσουλισει. Μίλησα με τον παιδίατρο αλλά ήταν σε άδεια και στην άδεια κόλλησε κοβιντ οπότε ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να τον δούμε. Έχω διαβάσει τόσα στο ίντερνετ για το φάσμα του αυτισμού που έχω αγχωθει πάρα πολύ. Επίσης ακόμα δεν μπαμπαλιζει καθόλου δεν ξέρω βέβαια και πότε ξεκινάνε συνήθως να το κάνουν αυτό μιας και είναι το πρώτο μου παιδάκι. Ευχαριστώ όσους μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε το κατεβατο μου να χαίρεστε όλοι τα παιδάκια σας.

Να σου ζήσει το μωράκι σου.. Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να πει ακόμα κ η ειδικός κάτι με σιγουριά. Το παιδάκι σου τώρα μεγαλώνει κ ανακάλυπτει τον κόσμο κ όταν είναι συγκεντρωμένος σε κάτι να μην τον ενδιαφέρει να γυρίσει το κεφάλι του καθώς τον φωνάζεις. Ιδιαίτερα αν το κάνει μόνο σε εσένα αυτό κ όχι γενικά. Πάντως θεωρώ ότι δεν συμβαίνει κάτι αλλά ο χρόνος θα το δείξει. Μετά τα 2,5 περίπου 

Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2022 at 3:22 PM, Nikol89 said:

Γεια σας είμαι νέο μέλος και θέλω να μοιραστώ κάποιους προβληματισμούς. Έχω έναν μπέμπη 7.5 μηνών και με έχει ανησυχήσει το εξής. Ξαφνικά εδώ και καμία εικοσαρια μέρες σταμάτησε να ανταποκρίνεται στο όνομα του και γενικά όταν τον φωνάζουμε η του μιλάμε. Για να γίνω πιο σαφής τον φωνάζαμε εξ αρχής με το όνομα του ίσως να μην τον αναγνώριζε αλλά στο άκουσμα της φωνής γυρνούσε πάντα τώρα σχεδόν ποτέ επίσης να πω ότι γενικά δεν μας δίνει σημασία όταν του μιλάμε και δείχνει συνεχώς να κολλάει σε κάτι είτε είναι τα παιχνίδια του είτε απλά κοιτάζει το κενό το ταβάνι το φως και όσο και να του μιλάω πολλές φορές τίποτα καμία σημασία. Γενικά νομίζω μας κοιτάει όταν θέλει αυτός. Επίσης να πω πως αυτή η συμπεριφορά δεν είναι τόσο έντονη στον μπαμπά του όσο Σ εμένα. Ίσως επειδή δεν τον βλέπει πολύ λόγω δουλειά τι να πω?Γενικά υπάρχει βλεμματική επαφή όταν του δίνω γάλα και όταν παίζουμε χωρίς τα παιχνίδια του και όποτε θέλει αυτός γενικά νομίζω είναι πιο έντονο όλο αυτό όταν παίζει με τα παιχνίδια του και όταν προσπαθεί να σηκωθεί για να σταθεί η να μπουσουλισει. Μίλησα με τον παιδίατρο αλλά ήταν σε άδεια και στην άδεια κόλλησε κοβιντ οπότε ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να τον δούμε. Έχω διαβάσει τόσα στο ίντερνετ για το φάσμα του αυτισμού που έχω αγχωθει πάρα πολύ. Επίσης ακόμα δεν μπαμπαλιζει καθόλου δεν ξέρω βέβαια και πότε ξεκινάνε συνήθως να το κάνουν αυτό μιας και είναι το πρώτο μου παιδάκι. Ευχαριστώ όσους μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε το κατεβατο μου να χαίρεστε όλοι τα παιδάκια σας.

Εμάς πάλι στους 8 μήνες άρχισε να γυρίζει στο όνομά του και όχι νωρίτερα. Είναι 4 και όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε και εδώ

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Nikol89 Καλησπέρα! Κ γω νέα μαμά με κόρη 8,5 μηνων ! Μια από τα ίδια κ γω έπαθα ! Μέχρι 6 -7 μηνων να με ακούει να μου μιλάει να μου γελάει κ ξαφνικά τίποτα ! Γραμμένη τελείως! Όπως είναι φυσικό τρελάθηκα! Τι να παίρνω παιδίατρο τι να ρωτάω τριγύρω τίποτα ... όλου μου έλεγαν ότι είμαι υπερβολική κ περνάω το στρες στο παιδί ... να μην τα πολύ λόγο πηγα εγώ σε ψυχολόγο και στην παιδίατρο . Η ψυχολόγος μου είπε πως επειδή είμαστε όλη μέρα μαζί πρέπει να βρω λίγο χρόνο για εμένα κ πως το παιδί είναι μια χαρά . Την πηγα στη παιδίατρο κ είχε άψογη βλεμματικη επαφή ... παρατήρησα κιόλας ότι με τον πατέρα της μια χαρά γελάει κ τον κοιτάει ! Τα παιδιά τελικά κ ειδικά τα μωρά περνάνε φάσεις ..! Πλέον τώρα που είναι 8,5 λέει τα δικά της με κοιτάει κ τις περισσότερες φορές γυρνάει ! Το πήρα κ γω απόφαση να ηρεμήσω κ άλλαξε κ εκείνη.. τώρα όσα βάζουμε με το μυαλό μας άστο καλύτερα ..! Θα δείξει ο χρόνος ! Κάτω του έτους δεν κανείς κ πολλά! Πάντως τώρα ξανά άλλαξε η συμπεριφορά της ! Άβυσσος η ψυχή κ ο κόσμος των μωρών !! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαμάδες,

 

Η ξαφνική έλλειψη βλεμματικής επαφής συχνά μας αναστατώνει επειδή αποτελεί βασικό χαρακτηριστικό των αυτιστικών διαταραχών. ΟΜΩΣ υπάρχουν και πολλοί πολλοί άλλοι λόγοι για τους οποίους ένα μωρό μπορεί να αποφεύγει επίμονα ή περιστασιακά τη βλεμματική επαφή π.χ. κάποια περιστασιακή ή επίμονη δυσκολία στην ακοή, το στρες στα μωρά από κάποια αρνητική για εκείνα εμπειρία κοινωνικής συνδιαλλαγής κλπ

 

Τα βρέφη έως 6 μηνών ως επί το πλείστον αποτυγχάνουν να κάνουν επαρκή βλεμματική επαφή (έχουν κυρίως φευγαλέα βλέμματική επαφή) και είναι απολύτως φυσιολογικό. 

 

Ίσως θα πρέπει να παρατηρήσετε αν το παιδάκι σας κάνει βλεμματική επαφή με κάποιο τρίτο πρόσωπο (μην το πάρετε προσωπικά, τα μωρά κοιτούν πιο επίμονα λιγότερο οικεία πρόσωπα και πράγματα). Αν δυσκολεύεται και με τρίτους και αν αυτή είναι μια κατάσταση που επιμένει, μιλήστε με τον/την παιδίατρο. Αν υπάρχει λόγος ανησυχίας, ο γιατρός θα σας παραπέμψει σε αναπτυξιολόγο.

 

Οι πιθανότητες να μην είναι τίποτα σπουδαίο είναι σημαντικά μεγαλύτερες :) 

Link to comment
Share on other sites

@AvocadoMama ευχαριστούμε για την απάντηση ! :-D ισχύει ότι με την μια εκεί πάει το μυαλό σου κ τρελαίνεσαι , όπως κ επίσης το Ίντερνετ είναι πολύ κακός σύμβουλος ! Στην δίκη μου περίπτωση η μικρή τώρα που εινΑι 8,5 μηνων κοιτάει ότι κ όποτε της γουστάρει! Με ξένους, με την παιδίατρο της, τον πατέρα της η βλεμματικη της επαφή είναι άριστη , αφού φαντάσου όλοι με κοροϊδεύουν ! Κάποια παιδιά η αλήθεια είναι ότι αλλάζουν μήνα με τον μήνα ! Οπως κ τι κατάσταση επικρατεί στο σπίτι , η ψυχολογία της μαμάςκλπκλπ.  Τώρα είμαστε σε φάση που όλο θελουμε αγκαλιά αλλά δεν θελουμε , μιλάμε τα δικά μας, όλο να μας κρατάνε όρθιες και αλλά τέτοια ωραία . Οι στιγμές περνάνε γρήγορα κ τελικά τις χάνουμε! Κ αυτό να είναι που όλες φοβόμαστε μέχρι να πάει το ζουζουνι μας δυο χρόνων δεν μπορείς να κανείς κάτι το ιδιαίτερο ! Στον 1 χρόνο και αν θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις κάτι ..!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...