Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες από την αρχή κ βοηθήθηκα πολύ! Θέλω να ρωτήσω κ εγώ κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Έχω μια κορούλα 2 μηνών. Γεννήθηκε τελειομηνη κ υγιέστατη, με καλό βάρος, κ θηλαζει συνήθως ανά μιάμιση ώρα. Πρόβλημα μας είναι οι εμετοί, που ξεκίνησαν από την 2η εβδομάδα κυρίως, μαζί με γκρίνια την ώρα του θηλασμού, και με ήχους έντονης καταποσης την ώρα του ύπνου . Να πω επίσης πως συχνά κανει εμετό οταν αλλαξει στήθος, αν αφησει π.χ. το δεξί, ρευτεί, κ την βαλω στο αριστερό, να ο εμετός!!Κάποια στιγμή παρανησυχήσαμε και με πρασινες προς κυπαρισσι κενωσεισ και μιλήσαμε στον ομοιοπαθητικό γιατρό μας κ μίλησε για οξέα του στομαχου που ανεβαίνουν κ προκαλούν δυσφορία. Μας έδωσε ένα φυτικό φάρμακο, το dioscorea amilosa. Μειώθηκαν οι εμετοί, τελείωσε κ η δόση του φαρμάκου. Παράλληλα άρχισα αποχή από όλα τα γαλακτοκομικά (εδώ κ 3 εβδομάδες), το αυγό κ τους ξηρούς καρπούς (εδώ κ 10 μέρες). Επειδή οι εμετοί ξαναρχισαν (2 φορές τουλάχιστον ημερησίως) καθώς κ οι μικρογουλιτσες(συνέχεια) την πήγαμε στο νοσοκομείο του νησιού που είμαστε διακοπές, ίσα ίσα για να την ζυγισουμε. Εκεί είδαμε πως το βάρος της αναπτύσσεται πιο αργά, κ κάναμε κ υπερηχο για ΓΟΠ.

 

Ο υπέρηχος έδειξε πως δεν έχει ΓΟΠ! Οι εμετοί συνεχίζονται όμως. Και φυσικά

την θηλάζω σε ημικλινή θέση, κοιμάται σε κρεβάτι με κλίση κτλ. Κάθε φορά την θηλαζω με φόβο, μην πιει κάτι παραπάνω κ τα βγάλει, της κάνω διαλείμματα να ρευτεί...Ε, ότι κ να κάνω αν είναι να τα βγάλει θα τα βγάλει, κ μάλιστα με το που την σηκωσω τελείως όρθια. Αφού σύμφωνα με τον υπερηχο δεν έχει ΓΟΠ, κ η διατροφή μου ελέγχεται(μόνο το ταχινι μου είχε ξεφύγει αλλά το εντόπισα κ

αυτό!!) γιατί οι εμετοί...; Είναι φυσιολογικοί για την ηλικία ή όχι...; Έχω πια ξεμείνει από ιδέες...ευχαριστώ πολύ!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kalispera se oles tis manoules.

Emena to koritsaki mou einai 45 imeron.tin filaza alla anagkastika na stamatiso dioti ekane metous ap to stoma kai tin miti,anisixi poli.ekopsa ta galaktokomika ktl.alla den voithise tipota.Etsi dokimazoume tora alla galata,pros to paron den troei katholou kala,den tin piezo alla den pernei kai poli varos.genithike vevaia 1860 logo tou provlimatos me to plakounta kai tora einai 2700.dinoume epadoren,kaname iperixo exei palindromisi.den tha anisixousa isos toso an itan p.x ena paidi pente kilon,alla einai poli mikri....Na pei kamia manoula pio empiri tin gnomi tis

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se oles tis manoules.

Emena to koritsaki mou einai 45 imeron.tin filaza alla anagkastika na stamatiso dioti ekane metous ap to stoma kai tin miti,anisixi poli.ekopsa ta galaktokomika ktl.alla den voithise tipota.Etsi dokimazoume tora alla galata,pros to paron den troei katholou kala,den tin piezo alla den pernei kai poli varos.genithike vevaia 1860 logo tou provlimatos me to plakounta kai tora einai 2700.dinoume epadoren,kaname iperixo exei palindromisi.den tha anisixousa isos toso an itan p.x ena paidi pente kilon,alla einai poli mikri....Na pei kamia manoula pio empiri tin gnomi tis

1)Τα γαλακτοκομικα δεν επηρρεαζουν την ΓΟΠ, αφορουν αλλεργιες,κανω λαθος;

2)Το γαλα σε σκονη χειροτερευει συνηθως την Γοπ γιατι ειναι πιο βαρια απο το μητρικο και δεν χωνευονται ευκολα(ακομη και τα ειδικα για ΓΟΠ). Μωρακια με ΓΟΠ εχουν διπλο ωφελος να θηλαζουν λοιπον.

3)2700-1860=840

Το μωρο σου πηρε 840γρ σε 45ημερες (18γρ/ημερα) δεν ειναι πολυ αλλα ειναι στα φυσιολογικα ορια.

Νομιζω οτι αυτα ειναι σε λαθος κατευθυνση για να λυσεις το προβλημα, μπορει να τα βλεπω εγω ετσι, ας μιλησει και καμια πιο εμπειρη μανουλα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι με το που τρώει το μητρικό πέρα απ το γεγονός οτι βγάζει απ τι μύτη και το στόμα και τα κακά της έχουν μέσα πράσινο χρώμα,γι αυτό έκοψα το μητρικό.Δηλ.σε πιάνει απελπισία......

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι με το που τρώει το μητρικό πέρα απ το γεγονός οτι βγάζει απ τι μύτη και το στόμα και τα κακά της έχουν μέσα πράσινο χρώμα,γι αυτό έκοψα το μητρικό.Δηλ.σε πιάνει απελπισία......
Βγαζει γουλιτσες ή κανει εμετους; κι εμενα μου το εκανε οταν ειχα μεγαλη ροη και ετρωγε πολυ γρηγορα.Με το γαλα σκονη ειναι καλυτερα;Για τα πρασινα κακα μηπως εχεις υπερπαραγωγη;

Ρητορικο το τελευταιο μου ερωτημα.Ελπιζω το μωρακι σου να ειναι καλυτερα!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμετούς έκανε και απ το στόμα και απ τη μύτη,τρώει με μπουκάλι,λόγο το οτι γεννήθηκε πολύ μικρούλα.Με το ξένο έτρωγε μέχρι και 100ml. Μετα άρχιζε να ελαττώνει την ποσότητα,άρπαζε το μπουκαλι λίγο έτρωγε και κλάμα,σου δίνει την αίσθηση οτι κάτι την ενοχλεί πολύ......

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι απ το μπουκάλι.ειχε την κλασική τριπούλα,γιατι όταν τρέχει πολύ δεν μπορει πνίγεται.Ναι το σκέφτηκα κ εγω ότι έχει ερεθιστεί κ πονάει.Τωρα πήραμε τελείως υποαλλεργικό γάλα μήπως και......έτσι μας είπαν γιατροί....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν κάποια μανούλα έχει δώσει στο μικρό της laprazol μπορεί να μου πει αν σταμάτησαν αμέσως οι εμετοί ή αν πήρε κάποιο διάστημα; Του έδωσα πρώτη φορά χτες και δεν έκανε καθόλου εμετό αλλά σήμερα μου έκανε. Έχω πελαγώσει:(

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλησπέρα, η κόρη μου η μεγάλη όταν ήταν 2,5 μηνών έκανε οισοφαγήτιδα και της έδωσα πρώτα epadoren μετά cilroton και τέλος laprazol τίποτα από αυτά δεν βελτίωσε την κατάσταση, το μητρικό και μόνο και ο χρόνος την γιατρέψανε, πάντως τώρα εάν ερχόμουν ξανά στην ίδια θέση δεν θα έδθ=ινα τίποτα. Περαστικά και ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω εχω διδυμα αγορια 6 μηνων, θηλαζουν αποκλειστικα κ εχουν ΓΟΠ, ο μικρουλης με εντονες αναγωγες. Εδωσα κ επαντορεν 1,5 μηνα κ μετα νεξιουμ αλλον 1,5 μηνα, να προστατευθουν απο οισοφαγητιδα. Τα φαρμακα δεν αποτρεπουν τους εμετους. Με τον καιρο λιιιιιγο βελτιωθηκε η κατασταση. Αλλα οταν η παιδιατρος εδωσε κ πορτοκαλι (!!) στα φρουτα, αρχισαν παλι οι εμετοι. Τωρα επιστρεψαμε αποκλειστικα στο γαλατακι της μαμας.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε ΓΟΠ χωρίς εμετούς αλλά προφανώς με φοβερή καούρα, και πολύ κλάμα... παίρνουμε epadoren, άλλες μέρες δείχνει καλύτερα κι άλλες όχι. Δεν είναι ούτε 2 μηνών το μωρό. Στενοχωριέμαι που υποφέρει κι έχω εξαντληθεί με τις βόλτες πάνω κάτω να το κρατάω όρθιο και να προσπαθώ να το ηρεμήσω :(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπερα σας,

Νομιζω οτι κι εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα. Η μπεμπα μου ειναι 34 ημερων και τη θηλαζω αποκλειστικα. Ειναι πολυ νευρικη και ανησυχη συνεχως. Μολις τελειωσουμε το γευμα ζηταει μετα απο δεκα λεπτα κι αλλο, δυσκολευεται να ρευτει και συχνα κανει εμετο, οχι γουλιες εμετο. Εντωμεταξυ θελει μονο να ειναι στην αγκαλια μας στον ωμο σε ορθια θεση. Δε βολευεται ουτε στο κρεβατι, ουτε στο παρκοκρεβατο, ουτε στο ριλαξ ουτε καν στην αγκαλια ξαπλωμενη. Εντωμεταξυ η παιδιατρος διεγνωσε κολικους και ειπε να της δινω 2 φορες τη μερα μαραθο και biogaia σταγονες. Εγω διαβασα οτι τα παιδια με ΓΟΠ θελουν να ειναι σε ορθια θεση.

Η μαμα κι η πεθερα μου λενε οτι εχω κακομαθει το παιδι, οτι δεν χορταινει, οτι το γαλα μου ειναι αδυναμο, οτι θα του κανω ζημια στο στομαχι.

Εχω κουραστει πολυ ψυχολογικα και σωματικα. Θελω να κανω το καλυτερο για το μωρο μου αλλα φοβαμαι μην του κανω ζημια. Επισης, εχω εξαντληθει ο υπνος μου μες στην ημερα ειναι 1 ωρα το πολυ γιατι τρωει συνεχως κι οταν κοιμαται κοιμαται πανω μου! Ουτε στην τουαλετα δεν παω κι εχω και το αγχος οτι του δημιουργησα ΓΟΠ .

Τι να κανω; Σας εκλιπαρω για βοηθεια!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Νομιζω οτι κι εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα. Η μπεμπα μου ειναι 34 ημερων και τη θηλαζω αποκλειστικα. Ειναι πολυ νευρικη και ανησυχη συνεχως. Μολις τελειωσουμε το γευμα ζηταει μετα απο δεκα λεπτα κι αλλο, δυσκολευεται να ρευτει και συχνα κανει εμετο, οχι γουλιες εμετο. Εντωμεταξυ θελει μονο να ειναι στην αγκαλια μας στον ωμο σε ορθια θεση. Δε βολευεται ουτε στο κρεβατι, ουτε στο παρκοκρεβατο, ουτε στο ριλαξ ουτε καν στην αγκαλια ξαπλωμενη. Εντωμεταξυ η παιδιατρος διεγνωσε κολικους και ειπε να της δινω 2 φορες τη μερα μαραθο και biogaia σταγονες. Εγω διαβασα οτι τα παιδια με ΓΟΠ θελουν να ειναι σε ορθια θεση.

Η μαμα κι η πεθερα μου λενε οτι εχω κακομαθει το παιδι, οτι δεν χορταινει, οτι το γαλα μου ειναι αδυναμο, οτι θα του κανω ζημια στο στομαχι.

Εχω κουραστει πολυ ψυχολογικα και σωματικα. Θελω να κανω το καλυτερο για το μωρο μου αλλα φοβαμαι μην του κανω ζημια. Επισης, εχω εξαντληθει ο υπνος μου μες στην ημερα ειναι 1 ωρα το πολυ γιατι τρωει συνεχως κι οταν κοιμαται κοιμαται πανω μου! Ουτε στην τουαλετα δεν παω κι εχω και το αγχος οτι του δημιουργησα ΓΟΠ .

Τι να κανω; Σας εκλιπαρω για βοηθεια!

 

Να σου ζήσει το μπεμπέ!

Θα σου συνιστούσα να πάρεις ένα μάρσιπο ή sling, έτσι θα έχεις το μωρό σου όρθιο όπως απαιτείται και τα χέρια σου ελεύθερα για δουλειές! Μεγάλη εφεύρεση!!!

 

Το παιδί παίρνει κανονικά βάρος; Αγνόησε μάνα + πεθερά, βλακείες λένε (μην πω τίποτε χειρότερο).

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι εγω στο ιντερνετ και θα το παραγγειλω σημερα κιολας.

Απο βαρος ειμαστε μια χαρα! Γεννηθηκαμε 2890 βγηκαμε απτην κλινικη 2600 και σημερα ειμαστε 2850! Κακα κανει 4-5 φορες τη μερα κι εχουμε 7-8 βρεγμενες πανες.

Αυτο που με ανησυχει ειναι ο εμετος! Και χθες το βραδυ και σημερα το πρωι γκρινιαζε, ετρωγε τοσο λαιμαργα και ηταν και μες στα νευρα! Μια το εσπρωχνε το στηθος μια το ηθελε, τεντωνοταν νευρικα! Πολυ νευρο! Τη σηκωνα να ρευτει ενδιαμεσα, αυτη εκλαιγε να μπει στο στηθος και στο τελος εβγαλε οτι εφαγε! Η τουλαχιστον ετσι μου φανηκε! Ανησυχω πολυ!

Εντωμεταξυ μαυτα που μου λενε μανα και πεθερα δε θελω ουτε να τις βλεπω κι ας εχω τοσο αναγκη απο βοηθεια στις δουλειες!

Το ωραριο στο φαγητο μας θα στρωσει καθολου; Τρεμω τη στιγμη που θα πρεπει να παω στη δουλεια!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ως μαμά με παιδάκι με ΓΟΠ, έχω να σε συμβουλεύσω τα εξής :

 

  • Κάνε έναν υπέρηχο ισοφάγου να βεβαιωθείς και να δεις τί θα κάνεις περαιτέρω. Εμείς κάναμε υπέρηχο στις 20 ημέρες, έδειξε ΓΟΠ και αμέσως αρχίσαμε σιρόπι epadoren. Το σιρόπι βοηθάει πάρα πολύ, όχι ότι σταματάνε οι αναγωγές τελείως, αλλά η βελτίωση είναι αισθητή. Εγώ τελικά σταμάτησα τον θηλασμό στους 2 μήνες, όχι όμως λόγω της ΓΟΠ, αλλά από την αρχή έδινα και συμπλήρωμα, οπότε το τέλος του θηλασμού ήταν προδιαγεγραμμένο. Όσο θήλαζα, τον βόλευε περισσότερο να είναι λίγο καθιστός, εγώ έβαζα κάτω από την μασχάλη μου μαξιλάρια, τον ακουμπούσα εκεί και του στήριζα το κεφαλάκι με το χέρι μου πίσω από τον αυχένα. Δεν ξέρω αν περιγράφω σωστά την στάση, νομίζω λέγεται θέση ράγκμπυ, ψάξε την στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ενδείκνυται για μωρά με ΓΟΠ που θηλάζουν.

  • Τα πρόβληματα με την ΓΟΠ είναι 2 : μικρή πρόσληψη βάρους + ερεθισμός του ισοφάγου. Εσείς από βάρος είστε σούπερ. Σχεδόν +1,2kg σε έναν μήνα με αποκλειστικό θηλασμό!!! Για να καταλάβεις ο γιος μου τον πρώτο μήνα πήρε κάτω από μισό κιλό και έπαιρνε και συμπλήρωμα...ο γιατρός ωστόσο δεν θορυβήθηκε ιδιαίτερα....προφανώς για την μικρή σου δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας με το βάρος της. Ο ερεθισμός του ισοφάγου μπορεί να αποτραπεί με το σιρόπι, αυτός είναι και ο σκοπός του.

  • Η ΓΟΠ θέλει ΠΟΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ. Θέλει καρτερικότητα και ψυχραιμία όταν βλέπεις το μωράκι σου να κάνει εμετό. Δεν θα κρατήσει για πάντα και ούτε έχει επιπτώσεις στην υγεία της, από την στιγμή που παίρνει κανονικό βάρος. Το sling λογικά θα την βοηθήσει γιατί η όρθια στάση βοηθάει πολύ, εγώ τον δικό μου τον κρατούσα μισή ώρα όρθιο στον ώμο μου μετά από κάθε γεύμα. Επίσης, η επαφή με το σώμα της μαμάς θα την βοηθήσει και στην γκρίνια της, αλλά και στους κολικούς. Βάλε και καμιά πετσετούλα κάτω από το στρώμα της, ώστε να είναι λίγο ανασηκωμένη στον ύπνο, θα την βοηθήσει και αυτό.

  • Είναι κρίμα να σταματήσεις τον θηλασμό λόγω ΓΟΠ, αφού τα πάτε τόσο καλά μέχρι τώρα. Οι σωματικές και ψυχικές σου δυνάμεις και το αν αντέχεις ή όχι τους ρυθμούς του θηλασμού είναι άλλο ζήτημα, εγώ προσωπικά παρά την ενημέρωσή μου, δεν ήμουν προετοιμασμένη για το ψυχολογικό -για μένα- βάρος του "είμαι με το στήθος έξω όλη την ημέρα". Δεν σταμάτησα όμως λόγω ΓΟΠ, ούτε ποτέ ο παιδίατρος μου συνέστησε κάτι τέτοιο.

  • Υπομονή μέχρι τις στέρεες, εκεί τα πράγματα βελτιώνονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! Εμείς γίναμε αισίως 10 μηνών και επιτέλους κόψαμε το epadoren...συνεχίζουμε βέβαια μεχρι τον χρόνο το αντιαναγωγικό γάλα, αλλά σιγά - σιγά η ΓΟΠ γίνεται κακή ανάμνηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,έχω μια μπέμπα 56 ημερών που τη θηλάζω αποκλειστικά.Το βάρος της ανεβαίνει φυσιολογικά.Γεννηθηκε 3220,φύγαμε απο το μαιευτήριο 3060 και τώρα είμαστε 5030.Οι πάνες της είναι φυσιολογικες.Τις τελευταίες εβδομάδες το μωρό μετά το θηλασμό βγάζει μεγάλες γουλιες ή κάνει εμετό.Είναι συνέχεια ανήσυχη και θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος.Εδω και 3 μέρες ξεκινήσαμε το σιρόπι epadoren όμως συνεχίζει να βγάζει γουλιές και να κλαίει όταν την βγάζω απ΄το στήθος.Η Παιδίατρος μου είπε να δίνω το σιρόπι ανά 8 ώρες 20' πριν απο το γεύμα. Εγώ όμως βρε κορίτσια που θηλάζω αποκλειστικά και δεν υπάρχει σταθερό ωράριο στα γεύματα μας δεν μπορώ να υπολογίσω πότε θα φάει για να της δώσω το σιρόπι 20' πριν το γεύμα.π.χ όταν κοιμάται να το ξυπνήσωνα του δώσω το σιρόπι να το ξανάκοιμησω με δυσκολία για 20' για να το ξυπνήσω ξανά να φάει; Ή να το κρατήσω για 20' στην αγκαλιά μου και αυτό να ουρλιάζει γιατί θέλει να φάει;Έχω που έχω καταστεναχωρεθεί με το μωρό που κλαίει συνέχεια και πονάει με έχει βαρέσει και η αϋπνία στο κεφάλι δεν ξέρω και πως να λειτουργήσω με το φάρμακο.Ξέρει κάποια κοπέλα να με συμβουλεψει;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και να χαίρεσαι το μωράκι σου lunarossa! Έχω τρία παιδάκια, το πρώτο είχε ΓΟΠ και δώσαμε epadoren για 3-4 μήνες γιατί έκανε οισοφαγίτιδα. (Σημείωση: Το μικρό μου είναι 4 μηνών κι έχει επίσης ΓΟΠ, πιο ήπια όμως και για την ώρα απλά κάνουμε την δοκιμή της αποχής μου για ένα μήνα από γαλακτοκομικά και μοσχάρι τα οποία σύμφωνα με την παιδίατρο ενοχοποιούνται πιο συχνά για την παλινδρόμηση σε μωρά που θηλάζουν)

Αναφορικά με τα 20 λεπτά πριν το γεύμα όντως είναι κάτι πολύυ σχετικό ειδικά στην έξαρση του προβλήματος και με όλη την ανησυχία που έχει το μωράκι! Πριν το γεύμα απλά το φάρμακο κάνει μεγαλύτερη απορρόφηση... αλλά και πάλι στα περισσότερα από αυτά τα φάρμακα που δίνονται στα μωράκια, στο φύλλο οδηγιών τους λέει ότι δεν συνίστανται για μικρά βρέφη, ή ότι δεν υπάρχει εμπειρία από χορήγηση σε μικρότερα των 6 μηνών ή του έτους! Νομίζω ότι απλά προσαρμόζουν οι γιατροί τις οδηγίες που θα έδιναν σε μεγαλύτερα παιδιά ή σε ενήλικες αλλά σε μωρό που θηλάζει αυτό δεν νομίζω να γίνεται! Αν θες την γνώμη μου μην το παίρνεις τόσο τοις μετρητοίς το 20λεπτο μέχρι που να ηρεμήσει λίγο το μωρό από την πολλή ανησυχία και μετά να προσπαθήσεις να το εφαρμόσεις όταν θα μπορεί να περιμένει για το διάστημα αυτό. Καλό κουράγιο και περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Lunarossa καλημέρα και να χαίρεσαι το μωράκι σου. Ο γιος μου έπαιρνε epadoren από 20 ημερών μέχρι πριν λίγες ημέρες που επιτέλους το σταματήσαμε σε ηλικία 10 μηνών. Η οδηγία του παιδιάτρου ήταν απλά να το παίρνει πριν το φαγητό πρωί - μεσημέρι - βράδυ. Όσο θήλαζε (μέχρι 2 μηνών) του το έδινα πριν ακριβώς τον τοποθετήσω στην θηλή με μια συρριγούλα και μετά έτρωγε κατευθείαν, εμένα τουλάχιστον δεν μου είχε πει κάτι για 20' πριν, έτσι κι αλλιώς αυτό σε μωρό που θηλάζει είναι σχεδόν ανέφικτο. Δώσε λίγο χρόνο στο σιρόπι, εμάς μας βοήθησε πάρα πολύ!

 

Υπομονή και να σου ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ως μαμά με παιδάκι με ΓΟΠ, έχω να σε συμβουλεύσω τα εξής :

 

  • Κάνε έναν υπέρηχο ισοφάγου να βεβαιωθείς και να δεις τί θα κάνεις περαιτέρω. Εμείς κάναμε υπέρηχο στις 20 ημέρες, έδειξε ΓΟΠ και αμέσως αρχίσαμε σιρόπι epadoren. Το σιρόπι βοηθάει πάρα πολύ, όχι ότι σταματάνε οι αναγωγές τελείως, αλλά η βελτίωση είναι αισθητή. Εγώ τελικά σταμάτησα τον θηλασμό στους 2 μήνες, όχι όμως λόγω της ΓΟΠ, αλλά από την αρχή έδινα και συμπλήρωμα, οπότε το τέλος του θηλασμού ήταν προδιαγεγραμμένο. Όσο θήλαζα, τον βόλευε περισσότερο να είναι λίγο καθιστός, εγώ έβαζα κάτω από την μασχάλη μου μαξιλάρια, τον ακουμπούσα εκεί και του στήριζα το κεφαλάκι με το χέρι μου πίσω από τον αυχένα. Δεν ξέρω αν περιγράφω σωστά την στάση, νομίζω λέγεται θέση ράγκμπυ, ψάξε την στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ενδείκνυται για μωρά με ΓΟΠ που θηλάζουν.

  • Τα πρόβληματα με την ΓΟΠ είναι 2 : μικρή πρόσληψη βάρους + ερεθισμός του ισοφάγου. Εσείς από βάρος είστε σούπερ. Σχεδόν +1,2kg σε έναν μήνα με αποκλειστικό θηλασμό!!! Για να καταλάβεις ο γιος μου τον πρώτο μήνα πήρε κάτω από μισό κιλό και έπαιρνε και συμπλήρωμα...ο γιατρός ωστόσο δεν θορυβήθηκε ιδιαίτερα....προφανώς για την μικρή σου δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας με το βάρος της. Ο ερεθισμός του ισοφάγου μπορεί να αποτραπεί με το σιρόπι, αυτός είναι και ο σκοπός του.

  • Η ΓΟΠ θέλει ΠΟΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ. Θέλει καρτερικότητα και ψυχραιμία όταν βλέπεις το μωράκι σου να κάνει εμετό. Δεν θα κρατήσει για πάντα και ούτε έχει επιπτώσεις στην υγεία της, από την στιγμή που παίρνει κανονικό βάρος. Το sling λογικά θα την βοηθήσει γιατί η όρθια στάση βοηθάει πολύ, εγώ τον δικό μου τον κρατούσα μισή ώρα όρθιο στον ώμο μου μετά από κάθε γεύμα. Επίσης, η επαφή με το σώμα της μαμάς θα την βοηθήσει και στην γκρίνια της, αλλά και στους κολικούς. Βάλε και καμιά πετσετούλα κάτω από το στρώμα της, ώστε να είναι λίγο ανασηκωμένη στον ύπνο, θα την βοηθήσει και αυτό.

  • Είναι κρίμα να σταματήσεις τον θηλασμό λόγω ΓΟΠ, αφού τα πάτε τόσο καλά μέχρι τώρα. Οι σωματικές και ψυχικές σου δυνάμεις και το αν αντέχεις ή όχι τους ρυθμούς του θηλασμού είναι άλλο ζήτημα, εγώ προσωπικά παρά την ενημέρωσή μου, δεν ήμουν προετοιμασμένη για το ψυχολογικό -για μένα- βάρος του "είμαι με το στήθος έξω όλη την ημέρα". Δεν σταμάτησα όμως λόγω ΓΟΠ, ούτε ποτέ ο παιδίατρος μου συνέστησε κάτι τέτοιο.

  • Υπομονή μέχρι τις στέρεες, εκεί τα πράγματα βελτιώνονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! Εμείς γίναμε αισίως 10 μηνών και επιτέλους κόψαμε το epadoren...συνεχίζουμε βέβαια μεχρι τον χρόνο το αντιαναγωγικό γάλα, αλλά σιγά - σιγά η ΓΟΠ γίνεται κακή ανάμνηση!!!

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Αυτο με το κρεβατακι το εκανα και τουλαχιστον δεν εβγαλε στον υπνο της. Ηρθε και την ειδε και η παιδιατρος και μου είπε δεν μας ανησυχει εφοσον βαζει βαρος αλλα ειπε να κοψω γαλακτοκομικα.

Πολυ αναρωτιεμαι ομως τι μενει στο στομαχακι της αφου μετα απο καθε θηλασμο βγαζει τετοια ποσοτητα σε εμετο! Και ανεσως μολις το βγαλει ζηταει να φαει!

Σημερα περιμενω και το sling αντε μηπως κανω καμια δουλεια!!

Να πω στην παιδιατρο για το σιροπι μηπως μας βοηθησει;

Φωναξα και συμβουλο θηλασμου θα ερθει αυριο!!

Η απελπισμενη μανα! :-P

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tελικά το μπεμπάκι νοσηλεύτηκε στο Παίδων με τρομερή ανησυχία λόγω στομάχου μέσα στον Αύγουστο. Έγινε θεραπεία με ζαντάκ και έκανε γαστροσκόπηση που επιβεβαίωσε τη σοβαρότατη παλινδρόμηση (είχαμε κάνει ph-μετρία) και έδειξε οισοφαγίτιδα. Στη συνέχεια υποβλήθηκε σε ένα είδος ακτινογραφίας με σκιαγραφικό για να δούμε αν τελικά υπάρχει ανατομικό πρόβλημα που χρειάζεται χειρουργείο. Ευτυχώς δεν υπάρχει. Πλέον παίρνει δυνατότερο φάρμακο απ' τα απλά σιροπάκια που μας έδιναν (πήγαμε δηλαδή και σε άλλο γιατρό). Αλλάξαμε και γάλα και δίνω τώρα ένα βιολογικό πιο εύπεπτο. Περιμένουμε αποτελέσματα από τα αλλεργικά τεστ και βιοψία. Κατά τ' άλλα το μωράκι ψιλοβασανίζεται γιατί η παλινδρόμηση το κρατάει άυπνο. Θέλει πολύ αγκαλιά και δυο ώρες όρθιο μετά το γάλα πριν το ξαπλώσω στην κούνια γιατί αλλιώς ό,τι έχει φάει παλλινδρομεί πίσω στον οισοφάγο και το ενοχλεί. Μιλάμε πλέον δηλαδή όχι για απλή παλινδρόμιση αλλά για παλινδρομική νόσο. Η κούραση και το ξενύχτι μου δεν περιγράφονται, και φυσικά στενοχωριέμαι πολύ για το νινί, αλλά προσπαθώ ΟΣΟ μπορώ να είναι αυτό καλά ψυχικά και σωματικά. Θεωρητικά μέσα στον πρώτο χρόνο θα το ξεπεράσουμε...

 

Κουράγιο σε όλες! :(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...