Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Τωρα διαβάζω για την Gaps diet αλλα ομολογώ οτι το θέμα είναι τεράστιο και έχω χαθεί. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό...

:oops:

 

Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο φαίνεται.

Θα μπορούσα να το συνοψίσω στα εξής

-Αφαιρείς τα δημητριακά και τα προϊόντα τους, τα περισσότερα όσπρια (επιτρέπεται η φακή σε μικρή ποσότητα στη δεύτερη φάση), τα αμυλούχα "λαχανικά" όπως η πατάτα και τη ζάχαρη.

-Αφαιρείς όλα τα προϊόντα που περιέχουν συντηρητικά και βελτιωτικά γεύσης

-Προσθέτεις προβιοτικά (σπιτικό τουρσί και σπιτικό γιαούρτι)

-Προσθέτεις ζωμούς από κόκκαλα και κρεατικά

 

Οπότε η διατροφή περιλαμβάνει αυγά, κρεατικά, γαλακτοκομικά υπό προϋποθέσεις, λαχανικά και φρούτα.

Κάποια από αυτά (συνήθως τα πολύ ινώδη) μπορεί να μην είναι καλά ανεκτά στην αρχή, αλλά συνήθως αργότερα γίνονται ανεκτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σοφια17 και DIONI δεν ξερω πως να σας ευχαριστήσω!!! Πήγαμε στην ομοιοπαθητικό στις 31/10. Έχουμε κόψει το επαντορεν εντελώς εδώ και πέντε μερες και παίρνω εγω κάτι κάψουλες. Μου είπε αν σε δεκαπεντε μερες ειναι το παιδί καλά σημαινει οτι βρήκαμε το σωστό φαρμακο. Παντως το παιδί έχει γίνει άλλο παιδί πραγματικά!! Γελάει όλη τη μέρα και παίζει. Τα συμπτωματα της ΓΟΠ εχουν ελαχιστοποιηθεί! Μακαρι να συνεχίσουμε έτσι. Το μόνο που επιμένει είναι η βλένα στα κακά και η διάρροια. Παρατήρησα όμως ότι έχει βελτιωθεί από τότε που κόψαμε το επαντορεν, δηλαδή ενώ έκανε διάρροια μετά από κάθε γεύμα, τώρα κάνει μία φορά τη μέρα. Διάβασα τις παρανέργειες του επαντορέν και αναφέρει μέσα και τη διάρροια. Ισως χρειάζεται λίγες μέρες μέχρι να "καθαρίσει" ο οργανισμός του. Διαφορετικά πρέπει να κοιτάξω τι άλλο τον πειράζει από αυτά που τρώω.

Παντως όσες τροφές έχουν αναφερθεί σε αυτό το θέμα ως αλλεργιογόνες τις έχω κόψει. Τωρα διαβάζω για την Gaps diet αλλα ομολογώ οτι το θέμα είναι τεράστιο και έχω χαθεί. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό...

:oops:

 

πολύ χαίρομαι για τα νέα σας.

Αντε κάθε μερα και καλύτερα.Τωρα για την gaps diet δεν μπορώ να σε βοηθήσω δεν την έχω ξανακούσει, η ομοιοπαθητικός στην πρότεινε?

Link to comment
Share on other sites

πολύ χαίρομαι για τα νέα σας.

Αντε κάθε μερα και καλύτερα.Τωρα για την gaps diet δεν μπορώ να σε βοηθήσω δεν την έχω ξανακούσει, η ομοιοπαθητικός στην πρότεινε?

Οχι, εδω στο φορουμ έχω διαβάσει ελαχιστα πραγματα, απλά κατευθυνομαι προς τα κει γιατι επιμενει η διαρροια και η βλενα στα κακα και με δεδομενο οτι η παλινδρομιση ειναι απο αλλεργια σκεφτομαι μηπως το παιδι εχει αλλεργια σε κατι που τρωω τωρα, π.χ δημητριακα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο φαίνεται.

Θα μπορούσα να το συνοψίσω στα εξής

-Αφαιρείς τα δημητριακά και τα προϊόντα τους, τα περισσότερα όσπρια (επιτρέπεται η φακή σε μικρή ποσότητα στη δεύτερη φάση), τα αμυλούχα "λαχανικά" όπως η πατάτα και τη ζάχαρη.

-Αφαιρείς όλα τα προϊόντα που περιέχουν συντηρητικά και βελτιωτικά γεύσης

-Προσθέτεις προβιοτικά (σπιτικό τουρσί και σπιτικό γιαούρτι)

-Προσθέτεις ζωμούς από κόκκαλα και κρεατικά

 

Οπότε η διατροφή περιλαμβάνει αυγά, κρεατικά, γαλακτοκομικά υπό προϋποθέσεις, λαχανικά και φρούτα.

Κάποια από αυτά (συνήθως τα πολύ ινώδη) μπορεί να μην είναι καλά ανεκτά στην αρχή, αλλά συνήθως αργότερα γίνονται ανεκτά.

 

Μαλιστα... τρωμε οπως παλια δηλαδη. Ακουγεται δυσκολο αλλα μια συνηθεια ειναι ολα. Υποπτευομαι τα δημητριακα γιατι ειναι η μονη τροφη που ειναι στανταρ στο μενου μου τωρα που κανω αποχη απο τα υπολοιπα. π.χ το παξιμαδι.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια εμείς κοντεύουμε εννιά μηνών και ακόμα έχουμε αναγωγές... Πότε θα τελειώσει αυτό το πράγμα; Κυρίως γάλα και καμιά φορά και φαΐ. Πάρα πολύ μειωμένες όμως σε σχέση με παλιά, αν και ακόμα παλεύουμε πολλές φορές την ώρα του θηλασμού. Πάντως τώρα πια μπορώ και την ξαπλώνω ανάσκελα μετά το φαγητό(αν χρειαστεί πχ να την αλλάξω)! Τέρμα το μαρτύριο του να την κρατάω όρθια και με το που φεύγουμε από τις 90° να τα βγάζουμε όλα. Θέλω να πω ένα μεγάλο κουράγιο στις κοπέλες που έχουν τη ΓΟΠ στα φόρτε τους. Μου φαίνεται απίστευτο από εκεί που άλλαζα ρούχα 10 φορές τη μέρα από τους εμετούς τώρα μπορούμε να έχουμε την ίδια πυτζάμα μέχρι το βράδυ! Αισθάνομαι ότι τα δύσκολα πέρασαν, κουράγιο κοπέλες και εύχομαι να τα καταφέρετε όσες είναι εφικτό να απέχετε από φάρμακα. Λίγη ταλαιπωρία παραπάνω, αλλά αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της με την ησυχία της.

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

έχω αγχωθει πάρα πολύ.το μωρό μου πάντα έβγαζε μερικές γουλιτσες τη μέρα.κατά το ρέψιμο πιο πυκτές και στο άσχετο όταν ηταν ξαπλωμένο (πλαι η ανασκελα) τη μέρα σαν υγρό που το έβλεπα στο σεντονάκι του σαν μικρή λιμνούλα.τις τελευταίες μέρες βγάζει όμως πιο πολλές φορές αυτές τις λιμνούλες.να σημειώσουμε πως ειχε εδω και 15 περιπου μέρες πολλά αερια(κολικούς?) μέσα στη νυχτα μια φορά.το βάρος του είναι σουπερ πίνει μόνο μητρικό αλλα τρώει 10 λεπτα περιπου ανα δυωρα καμια φορα και λιγοτερα λεπτα νωριτερα απο 2ωρο και ο γιατρος μου απο χθες μου ειπε να δινω 20 - 25 λεπτα στηθος και μετα συμπληρωμα APTAMIL.μεταξυ μας το μετανιωσα που ειπα οκ στο ξένο.δεν θέλω καθολου. αλλα ο γιατρος λεει οτι καλό ειναι να μην τρωει κατω απο 2,5 ωρες.τωρα δεν καταλαβα αν εννοει οτι εχει σχεση και με τις γουλιες ή αν δεν κάνει καλο γενικα να τρωει κατω απο 2,5 ωρες.

τι να κανω?εχω στεναχωρεθει

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

έχω αγχωθει πάρα πολύ.το μωρό μου πάντα έβγαζε μερικές γουλιτσες τη μέρα.κατά το ρέψιμο πιο πυκτές και στο άσχετο όταν ηταν ξαπλωμένο (πλαι η ανασκελα) τη μέρα σαν υγρό που το έβλεπα στο σεντονάκι του σαν μικρή λιμνούλα.τις τελευταίες μέρες βγάζει όμως πιο πολλές φορές αυτές τις λιμνούλες.να σημειώσουμε πως ειχε εδω και 15 περιπου μέρες πολλά αερια(κολικούς?) μέσα στη νυχτα μια φορά.το βάρος του είναι σουπερ πίνει μόνο μητρικό αλλα τρώει 10 λεπτα περιπου ανα δυωρα καμια φορα και λιγοτερα λεπτα νωριτερα απο 2ωρο και ο γιατρος μου απο χθες μου ειπε να δινω 20 - 25 λεπτα στηθος και μετα συμπληρωμα APTAMIL.μεταξυ μας το μετανιωσα που ειπα οκ στο ξένο.δεν θέλω καθολου. αλλα ο γιατρος λεει οτι καλό ειναι να μην τρωει κατω απο 2,5 ωρες.τωρα δεν καταλαβα αν εννοει οτι εχει σχεση και με τις γουλιες ή αν δεν κάνει καλο γενικα να τρωει κατω απο 2,5 ωρες.

τι να κανω?εχω στεναχωρεθει

Γνώμη μου,να μην δίνεις ξένο!Αφού το βάρος σας είναι καλό,μην ανησυχείς πολύ,για αλλεργίες το έλεγξες?Μήπως έβαλες στην διατροφή σου κάτι που τον πειράζει?Αν όχι,δες μήπως είναι από την λαιμαργία του.Ο δικός μου επί 3-4 μήνες έβγαζε συνέχεια γουλιές και είχα τρελαθεί,στο τέλος μου έκοψε να ελέγχω λίγο το πόσο συχνά τρώει και ηρεμήσαμε!!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
έχω αγχωθει πάρα πολύ.το μωρό μου πάντα έβγαζε μερικές γουλιτσες τη μέρα.κατά το ρέψιμο πιο πυκτές και στο άσχετο όταν ηταν ξαπλωμένο (πλαι η ανασκελα) τη μέρα σαν υγρό που το έβλεπα στο σεντονάκι του σαν μικρή λιμνούλα.τις τελευταίες μέρες βγάζει όμως πιο πολλές φορές αυτές τις λιμνούλες.να σημειώσουμε πως ειχε εδω και 15 περιπου μέρες πολλά αερια(κολικούς?) μέσα στη νυχτα μια φορά.το βάρος του είναι σουπερ πίνει μόνο μητρικό αλλα τρώει 10 λεπτα περιπου ανα δυωρα καμια φορα και λιγοτερα λεπτα νωριτερα απο 2ωρο και ο γιατρος μου απο χθες μου ειπε να δινω 20 - 25 λεπτα στηθος και μετα συμπληρωμα APTAMIL.μεταξυ μας το μετανιωσα που ειπα οκ στο ξένο.δεν θέλω καθολου. αλλα ο γιατρος λεει οτι καλό ειναι να μην τρωει κατω απο 2,5 ωρες.τωρα δεν καταλαβα αν εννοει οτι εχει σχεση και με τις γουλιες ή αν δεν κάνει καλο γενικα να τρωει κατω απο 2,5 ωρες.

τι να κανω?εχω στεναχωρεθει

 

 

Η ΓΟΠ είναι χειρότερη στα μωρά που δεν θηλάζουν, το περιεχόμενο του στομάχου είναι πιο όξινο με το ξένο γάλα και μπορεί να κάνει πολύ μεγαλύτερη ζημιά στον οισοφάγο.

 

Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς έναν γιατρό που γνωρίζει από ΓΟΠ παιδογαστρεντερολόγο ή παιδίατρο που γνωρίζει ορθή την αντιμετώπιση της ΓΟΠ. Καλό θα ήταν να διαβάσεις τις πρώτες σελίδες του τόπικ για να δεις τι προτείνουν οι παιδογαστρεντερολόγοι.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.αγλαια έχω καποιες απορίες:

-αν υποθέσουμε πως έχουμε γοπ δεν πρεπει να κανουμε και εμετους?αυτο το λευκο ημιδιαφανο υγρο μπορει να ειναι λογω γοπ?

-τρωμε μονο σε ξαπλωτη θεση παραλληλα.δεν δειχνει να τον ενοχλει καθολου.τις αλλες θεσεις δεν θελει.

ενα στηθος η δυο τη φορα?

-πολλες φορες τα κακα μας ειναι πρασινα την ιδια μερα και τα επομενα μουσταρδι.κουλό?

-να σηκωσω το στρωματακι του?στον υπνο μονο χθες εβγαλε λιγο.βγαζει οταν παιζει ανασκελα 'η στο πλαι και οταν ειναι στο ριλαξ(εχει βαθος στο σημειο που ακουμπαει ο πωπος).

-οταν κοιμαται δεν ρευεται.να τον κραταω εστω ορθιο στον ωμο μου παραπανω?

-πρεπει ολο το βραδυ να το εχουμε στο ενα πλευρο αριστερα?εγω τον αλλαζω πλευρα. αν δεν εχει γοπ να τον αλλαζω πλευρα?

-να προσπαθησω να μεγαλώσω τα μεσοδιαστηματα για να προλαβαινει να χωνευει?

-

ευχαριστω εκ των προτερων.εχω αγχωθει και φοβαμαι μην κανω κακο στο γαλα μου...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

-αν υποθέσουμε πως έχουμε γοπ δεν πρεπει να κανουμε και εμετους?αυτο το λευκο ημιδιαφανο υγρο μπορει να ειναι λογω γοπ?

Η οποιαδήποτε επιστροφή γαστρικού περιεχομένου προς τον οισοφάγο, χαρακτηρίζεται ως ΓΟΠ.

Η ΓΟΠ μπορεί να είναι σιωπηλή, δηλαδή να μη συνοδεύεται καθόλου από αναγωγές. Μπορεί να έχει απλές αναγωγές, μπορεί να συνοδεύεται και από εμέτους.

 

Ήπια ΓΟΠ, θεωρείται φυσιολογική και συνήθως δεν δημιουργεί παθολογικά συμπτώματα (οισοφαγίτιδα).

Ακόμη και αν δεν είναι παθολογική, οι συμβουλές για τάισμα σε πιο όρθια θέση, για όρθια στάση μετά το τάισμα για 30 λεπτά, για ύπνο σε στρώμα με κλίση, είναι συμβουλές που μπορεί να βοηθήσουν και ένα μωρό με ήπια ΓΟΠ.

-τρωμε μονο σε ξαπλωτη θεση παραλληλα.δεν δειχνει να τον ενοχλει καθολου.τις αλλες θεσεις δεν θελει.

Αφού δεν ενοχλείται, δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

 

ενα στηθος η δυο τη φορα?

Δεν υπάρχει κανόνας ούτε για το ίδιο το μωρό. Προσφέρεις το ένα μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του. Μετά προσφέρεις και το άλλο. Αν θέλει να συνεχίσει έχει καλώς. Αν δεν θέλει να συνεχίσει, πάλι έχει καλώς.

-πολλες φορες τα κακα μας ειναι πρασινα την ιδια μερα και τα επομενα μουσταρδι.κουλό?

καθόλου! Μπορεί να οφείλεται σε κάτι που έφαγες ή σε ήπια υπερπαραγωγή ή σε ήπια αλλεργία.

 

-να σηκωσω το στρωματακι του?στον υπνο μονο χθες εβγαλε λιγο

Δοκίμασέ το και δες αν το μωρό είναι καλύτερα έτσι ή όχι. Δεν υπάρχουν συνταγές και οδηγίες που είναι κατάλληλες για όλα τα μωρά. Το σημαντικό είναι να βρεις αυτό που ταιριάζει στο δικό σου μωρό.

 

-οταν κοιμαται δεν ρευεται.να τον κραταω εστω ορθιο στον ομω μου παραπανω?

Δοκίμασέ το και δες αν είναι καλύτερα.

-να προσπαθησω να μεγαλώσω τα μεσοδιαστηματα για να προλαβαινει να χονευει?

Ισχύει αυτό που έγραψα και παραπάνω. Δες αν αυτή η πρακτική βοηθαει το δικό σου μωρό.

 

ευχαριστω εκ των προτερων.εχω αγχωθει και φοβαμαι μην κανω κακο στο γαλα μου...

τι εννοείς;

 

ο παιδίατρος με ποια αιτιολογία συνέστησε το συμπλήρωμα;

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήπια ΓΟΠ, θεωρείται φυσιολογική και συνήθως δεν δημιουργεί παθολογικά συμπτώματα (οισοφαγίτιδα).

με τον καιρό περνάει?αφήνει "κουσούρια"...?

 

Ισχύει αυτό που έγραψα και παραπάνω. Δες αν αυτή η πρακτική βοηθαει το δικό σου μωρό.

δηλαδη να ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΑΝΑΛΌΓΩς ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ?

 

τι εννοείς;

ΜΗΝ μου κοπει λενε...βλακειες ε?

 

ο παιδίατρος με ποια αιτιολογία συνέστησε το συμπλήρωμα;

για να μην πειναει κ καλα...σε λιγοτερο απο 2,5 ωρες..το στηθος μου πάντως κ μετα το θηλασμο μια χαρά γαλα βγάζει...επίσης πριν 20 μερες ειμασταν 5,500 ενω γεννηθηκαμε 3,100 κ βγηκαμε 3,000 απο το μαιευτηριο...τοτε ειπε ειμαστε ενα κιλο παραπάνω...

χιλια ευχαριστω...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

με τον καιρό περνάει?αφήνει "κουσούρια"...?

 

Στα περισσότερα μωρά περνάει, σε μερικά εξελίσσεται σε παθολογική. Οι γενικές συμβουλές που ισχύουν για τη ΓΟΠ (θέση ταΐσματος, ρέψιμο, ύπνος σε στρώμα με κλίση), μπορούν να βοηθήσουν τα περισσότερα μωρά.

 

δηλαδη να ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΑΝΑΛΌΓΩς ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ?

Φυσικά! τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις;

 

ΜΗΝ μου κοπει λενε...βλακειες ε?

Το γάλα σου μπορεί να μειωθεί και να κοπεί αν ακολουθήσεις τη συμβουλή του παιδιάτρου σου για συστηματική χορήγηση συμπληρώματος.

 

για να μην πειναει κ καλα...σε λιγοτερο απο 2,5 ωρες..το στηθος μου πάντως κ μετα το θηλασμο μια χαρά γαλα βγάζει...επίσης πριν 20 μερες ειμασταν 5,500 ενω γεννηθηκαμε 3,100 κ βγηκαμε 3,000 απο το μαιευτηριο...τοτε ειπε ειμαστε ενα κιλο παραπάνω...

χιλια ευχαριστω...

Το να συστήνεται χορήγηση ξένου γάλακτος σε ένα μωρό που έχει πάρει βάρος πάνω από τον αναμενόμενο μέσο όρο και χωρίς καμία άλλη αιτιολογία, αποτελεί υπονόμευση του θηλασμού με πρόθεση. Δεν γίνεται από άγνοια...:?

Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις κάποιον παιδίατρο που ακόμη και αν δεν υποστηρίζει το θηλασμό, τουλάχιστον δεν τον υπονομεύει με τέτοιο τρόπο.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

]Στα περισσότερα μωρά περνάει, σε μερικά εξελίσσεται σε παθολογική. Οι γενικές συμβουλές που ισχύουν για τη ΓΟΠ (θέση ταΐσματος, ρέψιμο, ύπνος σε στρώμα με κλίση), μπορούν να βοηθήσουν τα περισσότερα μωρά.

να κανω δηλαδή υπέρηχο λες ε?

 

 

Φυσικά! τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις;

δηλαδή δεν υπάρχει θεμα να προλαβαίνει να χωνεψει?μεχρι τώρα το ταίζω οποτε θέλει ακομα και στη μια ώρα.ειμαι φανατική του θηλασμού και ευχομαι ο Θεος να μου δίνει γαλατάκι.απλά ολοι μου λένε βάζε του πιπίλα και ξεγέλαγε τον μηπως ειναι φουσκωμένος και λαιμαργος και γι'αυτο βγάζει γουλιές μετά το θηλασμο ακομα και αρκετή ώρα μετα....

 

 

Το γάλα σου μπορεί να μειωθεί και να κοπεί αν ακολουθήσεις τη συμβουλή του παιδιάτρου σου για συστηματική χορήγηση συμπληρώματος.

πολύ το φοβήθηκα.του έδωσα μόνο μια φορά και δεν προκειται να ξαναδώσω.

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

να κανω δηλαδή υπέρηχο λες ε?

 

αν το μωρό έχει πρόβλημα θα απευθυνθείς σε παιδογαστρεντερολόγο και αυτός θα σου πει αν χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις

 

για την ώρα, η κατάσταση που περιγράφεις: πρόσληψη βάρους και συμπεριφορά μωρού, δεν εμπνέει ανησυχία. Αν δεις κάτι ανησυχητικό τότε θα απευθυνθείς σε γιατρό.

 

 

 

δηλαδή δεν υπάρχει θεμα να προλαβαίνει να χωνεψει?μεχρι τώρα το ταίζω οποτε θέλει ακομα και στη μια ώρα.

το ανθρώπινο γάλα είναι σχεδιασμένο για να χωνεύεται γρήγορα και τα μωρά είναι σχεδιασμένα για να χωνεύουν το συγκεκριμένο γάλα

 

αν έχουν λόγο να μην φάνε, δεν θα φάνε

απλά ολοι μου λένε βάζε του πιπίλα και ξεγέλαγε τον

 

 

Μερικά μωρά ξοδεύουν αρκετό χρόνο στην πιπίλα και χάνουν γεύματα. Αυτό μπορεί να τα οδηγήσει στο να μην παίρνουν ικανοποιητικό βάρος. Αν συμβεί αυτό σε σένα, όλοι θα σου πούνε ότι φταίει το γάλα σου που δεν είναι καλό ή που δεν είναι αρκετό και κανείς δεν θα αναλάβει την ευθύνη της λανθασμένης συμβουλής που σου έδωσε.

 

Θα τους ρωτάς ευθέως αν εφάρμοσαν αυτή τη μέθοδο σε μωρό που θήλασε αποκλειστικά και αν ο θηλασμός συνεχίστηκε με επιτυχία, τουλάχιστον να είναι ξεκάθαρο αν γνωρίζουν από μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά. Αυτό θα τους κόβει και τη φόρα, γιατί υπάρχει πληθώρα "καλοθελητών"

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

γουλιες πολλες εχουμε.ή πυκτες με ασπρακια ή λευκορευστες.μπορει και 8 τη μερα.κατα τ'αλλα μονο γελαμε.ειμαστε χαρουμενα παιδια.και μετά τις γουλιες στο καπάκι αν του γελασουμε ξεκαρδιζεται...λες αν ειχε θεμα θα ηταν πιο ανησυχος και ησυχαζω...απ'την άλλη καθε φορα που βλεπω τη γουλια χανω χρονια απο τη ζωη μου.υπερπροστατευτικη μαμα σε σημειο αηδιας...?

 

 

και κατι τελευταιο οταν βγάζει γουλιες μετα απο ωρα παρατηρησα σημερα οτι αν τον σηκωσω θα ρευτει ξανα!?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
απ'την άλλη καθε φορα που βλεπω τη γουλια χανω χρονια απο τη ζωη μου.

τι νομίζεις ότι σημαίνει αυτή η γουλιά και ανησυχείς τόσο;

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αγλαια.σήμερα κάναμε εξέταση η οποία έδειξε ηπια προς μέτρια γοπ.ο γιατρος ευτυχώς δεν μας φόρτωσε με φάρμακα.απ'την άλλη όμως ενω πριν 25 μέρες που μας ειχε δει ειχε πει πως είχαμε πάρει 1 κιλό παραπάνω απο το κανονικό (με βαση το ποσο γεννηθηκαμε) σήμερα είπε πως σε αυτες τις τελευταιες 25 μερες πήρε 500 γρ ενω επρεπε να επαιρνε τουλ.700 γρ.

μου ειπε πάλι για ξενο γιατι και καλα λεει μπορεί με το θηλασμο να μην καταλαβαινω ποσο τρώει το παιδι.του λεω ειμαι υπερ του αποκλειστικου μητρικου θηλασμου και επειτα του προτεινα να βγαζω με θηλαστρο και να του δινω ετσι..δεν θελω όμως τελικα να χασω και την επαφη με το μωρο μου.

να ρωτησω κάτι:αν φαει ολο το γευμα(καποιες φορες κοιμαται τρωει 7 λεπτα και ξανατρωει σε 1,5 ωρα...) αλλαζω το μωρο στα 10-15 λεπτα και δινω και 5 απο το αλλο στηθος.εγω ομως εχω πολυ γαλα.φτανει το ενα στηθος!αν δινω μονο το ενα και ετσι λοιπον παιρνει πιο πολυ λιπαρο δεν θα παρει και πιο πολυ βαρος?απ' την αλλη πρεπει να με απασχολει με τοση λεπτομερεια το βαρος του μωρου μου?μηπως επειδη αυτη τη βδομαδα ειχε πολλες γουλιες απο τη γοπ γι'αυτο δεν πηρε οσο πριν?

πολλα ευχαριστω για τις αμεσες (ΠΑΝΤΑ)απαντησεις σου..

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
σήμερα κάναμε εξέταση η οποία έδειξε ηπια προς μέτρια γοπ.ο γιατρος ευτυχώς δεν μας φόρτωσε με φάρμακα.απ'την άλλη όμως ενω πριν 25 μέρες που μας ειχε δει ειχε πει πως είχαμε πάρει 1 κιλό παραπάνω απο το κανονικό (με βαση το ποσο γεννηθηκαμε) σήμερα είπε πως σε αυτες τις τελευταιες 25 μερες πήρε 500 γρ ενω επρεπε να επαιρνε τουλ.700 γρ.

Μήπως θα ήταν καλό να κοιτάξετε το μέσο όρο του βάρους;

:rolleyes:

αν τον προηγούμενο μήνα πήρε 1 κιλό πάνω από το κανονικό, τότε αυτό το μήνα θα μπορούσε θεωρητικά να μην πάρει καθόλου και να έχει σωστό μέσο όρο!

 

μου ειπε πάλι για ξενο γιατι και καλα λεει μπορεί με το θηλασμο να μην καταλαβαινω ποσο τρώει το παιδι.

αν χρειαζόταν να μετράς, θα είχες στο στήθος μεζούρα!

μήπως είναι καιρός να ψάξεις για άλλο γιατρό;

 

 

του λεω ειμαι υπερ του αποκλειστικου μητρικου θηλασμου και επειτα του προτεινα να βγαζω με θηλαστρο και να του δινω ετσι..δεν θελω όμως τελικα να χασω και την επαφη με το μωρο μου.

Υπάρχουν αρκετοί αξιόπιστοι γιατροί που δεν ενοχλούνται από το θηλασμό.

Νομίζω ότι κι εσύ και το μωρό σου αξίζετε περισσότερο σεβασμό.

 

 

απ' την αλλη πρεπει να με απασχολει με τοση λεπτομερεια το βαρος του μωρου μου?

Με την ανάπτυξη που έχει, όχι, δεν χρειάζεται να σε απασχολεί τόσο.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
ξέρω και εγώ αυτή η λέξη παλλινδρόμηση με αγχώνει...μου δίνεις κουράγιο!

Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Φαίνεται να το χειρίζεσαι μια χαρά!

 

Καλό θα ήταν να γράψεις όλες τις ζυγίσεις με τις ημερομηνίες.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό...μόνο εσύ με καταλαβαίνεις.θέλω να θηλάσω για ενα δυο και οσο περισσότερο μπορώ.φοβάμαι με τις σαχλαμάρες του καθενός πως δεν θα το καταφέρω και μόνο που το σκέφτομαι στεναχωριέμαι.δεν θα χαριστώ όμως...

λοιπόν σου στέλνω τις μετρήσεις του:

είναι εκτός των πρώτων 2 με ρουχαλάκια.πόσο να είναι 100 γρ όταν φόραγε μόνο φανελάκι τον πρώτο μηνα και 250 τώρα..?

3/9 (γέννηση): 3.100

7/9 (έξοδος): 3.000

14/9:3250

21/9:3570

29/9: 3930

05/10: 4360

12/10: 4580

19/10: 4820

26/10: 5120

03/11: 5340

9/11: 5450

11/11 :5500(μετρηση γιατρού χωρίς ρουχα)

17/11: 5880

24/11: 5970

30/11: 6070

σήμερα: 5970 (χωρις ρουχα)

το πρωι το ζύγισα πριν και μετα το φαι και ειχε φαει 220 γρ. απο το ενα στηθος!και θέλει να μου δώσει ξένο????

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλό να κοιτάξετε το μέσο όρο του βάρους;

:rolleyes:

αν τον προηγούμενο μήνα πήρε 1 κιλό πάνω από το κανονικό, τότε αυτό το μήνα θα μπορούσε θεωρητικά να μην πάρει καθόλου και να έχει σωστό μέσο όρο!QUOTE]

όχι τον μήνα...είχε πει και καλά οτι ειχε πάρει ένα κιλο παραπάνω ως τότε σε σχέση με το πόσο ήταν όταν βγήκε απο το μαιευτήριο (3 κιλα) και την τότε ηλικία του.(2 μηνών και μιας βδομάδας)...

Τι λες να συνεχίσω να δίνω ένα στήθος τη φορά?δεν θα παίρνει πιο πολύ λιπαρό και αρα πιο πολύ βάρος?μπορεί να δημιουργήσει προβλημα στην παραγωγή μου?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

7/9 (έξοδος): 3.000

05/10: 4360

 

Σε 28 ημέρες το μωρό πήρε 1360 γρ., δηλαδή 48,5 γρ. κατά μέσο όρο το 24ωρο με αναμενόμενο μέσο όρο 25 γρ. το 24ωρο

 

05/10: 4360

03/11: 5340

Σε 29 ημέρες το μωρό πήρε 980 γρ., δηλαδή 33,9 γρ. κατά μέσο όρο το 24ωρο, με αναμενόμενο μέσο όρο 25 γρ. το 24ωρο.

 

 

03/11: 5340

30/11: 6070

Σε 27 ημέρες το μωρό πήρε 730 γρ., δηλαδή 27 γρ. κατά μέσο όρο το 24ωρο.

 

7/9 (έξοδος): 3.000

30/11: 6070

Συνολικά σε 84 ημέρες, το μωρό πήρε 3070 γρ., δηλαδή 36,5 γρ. κατά μέσο όρο το 24ωρο, με αναμενόμενο μέσο όρο 25 γρ. το 24ωρο.

 

Να σημειώσω ότι για μερικά μωρά θεωρείται φυσιολογικό να επανέλθουν στο βάρος γέννησης στο τέλος της 2ης ή ακόμη και της 3ης εβδομάδας μετά τον τοκετό. Το δικό σου μωρό όμως έβαλε το πρώτο μήνα, περίπου διπλάσιο από το αναμενόμενο βάρος.

 

 

το πρωι το ζύγισα πριν και μετα το φαι και ειχε φαει 220 γρ. απο το ενα στηθος!και θέλει να μου δώσει ξένο????

 

Να ρωτήσω: ο γιατρός έχει τους λόγους του που προτείνει ξένο, εσύ όμως τι λόγους έχεις να παραμένεις σε αυτόν το γιατρό; Γιατί δεν παίρνεις μια άλλη γνώμη; Ακόμη και αν ένας γιατρός δεν μπορεί να στηρίξει το θηλασμό γιατί δεν έχει γνώσεις, είναι σημαντικό να γνωρίζει τουλάχιστον την έννοια του μέσου όρου και να σέβεται την επιθυμία μιας μητέρας να θηλάσει το μωρό της.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Τι λες να συνεχίσω να δίνω ένα στήθος τη φορά?δεν θα παίρνει πιο πολύ λιπαρό και αρα πιο πολύ βάρος?μπορεί να δημιουργήσει προβλημα στην παραγωγή μου?

Η σωστή τακτική είναι να αφήνεις το μωρό να αποφασίσει.

Προσφέρεις το ένα στήθος μέχρι το μωρό να χάσει το ενδιαφέρον του. Στη συνέχεια προσφέρεις το άλλο. Αν το μωρό συνεχίσει, έχει καλώς. Αν δεν συνεχίσει, πάλι έχει καλώς.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ να φύγω τρέχοντας... αυτό θέλω άλλωστε... ξερεις κανένα που να υποστηρίζει το θηλασμό σε αχαρνές μαρουσι πεύκη ή γύρω περιοχές;επίσης αν είναι δυνατόν να είναι και με το ικα για τα εμβόλια γιατί ειμαι και άνεργη...

χίλια ευχαριστώ για την υποστήριξη και για τον πολυτιμο χρόνο σου!!!!:P

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...