Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Συναπτά όχι, γιατί πλέον έχουμε και φάσεις που θηλάζουμε μια φορά στις 2 ή στις 3 μέρες ...

Συγχαρητήρια βρε κοπέλα μου...

Εγώ μέχρι τον 5ο κι αυτό με το ζόρι!!!:(

 

 

Και συγγνώμη για το off....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μολις καταφερα να διαβασω όλες τις σελίδες. Ο μικρός μου εχει κάποια συμπτώματα που αναφέρεται. Το καλό ειναι οτι δεν εχει προβλημα με το βάρος.Γεννηθηκε 3700 και κοντευει 2 μηνων και 6000.Διαβάζοντας στην αρχη όμως τα συμπτώματα και η αποτομη ανοδος των κιλών ειναι ένδειξη. Στην αρχη οι γουλιες δεν με ανησυχησαν γιατι εβγαζε και η κόρη μου οταν γεννηθηκε.Οπως και το βάρος που πηρε δε με προβληματισε αφου θηλαζει αποκλειστικα.Με αυτα που διαβασα εβαλα κλιση στο στρωμα, τον κραταω ορθιο οσο μπορω και σταμάτησα τα γαλακτομικα εδω και λιγες μονο ημερες.

Ο μικρος εκτος απο γουλιες που βγαζει συνεχεια, το ρεψιμο συνοδευτε απο κλαμα, ετρωγε ευχαριστα και πολυ μπορω να πω. Η παιδιατρος μου ειπε για υπερπαραγωγη. Μου συνεστησε να τον αλλαζω στηθος καθε 4 ωρες. Εγω δεν ακουγα την αναπνοη του καλα και που και που εχει και βήχα. την πηρα τηλ και μου ειπε να παω να τον ακουσει. Αφου ειδε οτι τα πνευμονακια ειναι καθαρα τι ρωτησα γιατι βγαζει πολλες γουλιες. και γιατι αναπνεει ετσι μου ειπε μαλλον αγκομαχα απο το πολυ φαγητο. Πρεπει να μειωσω την παραγωγη μου και να πιω κανένα φασκόμηλο.Αν εφταιγε υπερπαραγωγη δεν θα ειχε πράσινα κ@κ@κια?

Δεν ξερω τι να κάνω. Μηπως οντως δεν εχει παλινδρομηση και ειμαι υστερικη? Σημερα όμως ήταν τόσο ανήσυχος και αφου αρχισε να τρωει μετα δεν ηθελε το στηθος. Και μεχρι να τον πάρει ο υπνος εκλαψε πολυ και ταυτοχρονα εβγαζε γαλα και ρευοταν ετσι ορθιο που τον ειχα. και τεντωνε και το κορμί του. Πειτε μου τη γνωμη σας σας παρακαλώ. Νιωθω τυψεις οτι εγω του δημιουργησα προβλημα με το πολυ γαλα που εχω και του δινω:(

 

 

Ετσι εκανε κι εμενα,μετα το σαραντισμο ξεκινησε κ μεχρι το 3ο μηνα το εκανε κεθε βραδυ.Τωρα εχει ηρεμησει.Δε ξερω ομως γιατι κ ποτε δε καταλαβα.Να προσπαθεις να το κανεις να ρευεται κ αναμεσα στο γευμα μηπως γεμιζει αερα .Ο παιδιατρος εμενα μου ειπε οτι παρ ολου που θηλαζω το παιδι τραβαει αερα κ του δημιουργει δυσφορια,αλλα ειπε οτι αν του εδινα μπουκαλι τα πραγματα θα ητανε πολυ χειροτερα.Δεν ειμαι ειδικος,απλα ηθελα να σου παραθεσω κ τη δικη μου εμπειρια γιατι σε καταλαβαινω απολυτα.Μη νιωθεις τυψεις,κανε υπομονη και θα περασει.Προσπαθησε να βελτιωσεις τη σταση θηλασμου εαν υποπτευεσε αερια,Αν παλι κανεις υπερπαραγωγη να βγαζεις πριν θηλασεις λιγο γαλα ωστε να εξομαλυνονται τα πραγματα.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λιγο πριν εκπνευσει το 2010 πειτε μου,ειμαι η μονη που αντιμετωπιζει προβληματα με τον υπνο???

την ταιζω,κοιμαται,την κραταω ορθια, στα 40 λεπτα περιπου ρευεται ξυπναει...οπωσδηποτε να ξαναφαει,δ γινεται αλλιως...

ξανακοιμαται,ρευεται ,την κραταω 30 περιπου λεπτα,μολις την ακουμπησω ή μετα πο λιγο ξαναξυπναει...ξανα μανα μια απ τα ιδια...

καθε βραδυ ιδια ιστορια...3 ωρες συνολικα μεχρι να την ακουμπησω κατω κ να πω οτι κοιμαται...οχι για πολυ βεβαια...αυτο ειναι αλλο θεμα...

δ αντεχω αλλο!!!!ααααααααααααααααααααααααα!!!!!

αντε και καλη χρονια....:?

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
λιγο πριν εκπνευσει το 2010 πειτε μου,ειμαι η μονη που αντιμετωπιζει προβληματα με τον υπνο???

την ταιζω,κοιμαται,την κραταω ορθια, στα 40 λεπτα περιπου ρευεται ξυπναει...οπωσδηποτε να ξαναφαει,δ γινεται αλλιως...

ξανακοιμαται,ρευεται ,την κραταω 30 περιπου λεπτα,μολις την ακουμπησω ή μετα πο λιγο ξαναξυπναει...ξανα μανα μια απ τα ιδια...

καθε βραδυ ιδια ιστορια...3 ωρες συνολικα μεχρι να την ακουμπησω κατω κ να πω οτι κοιμαται...οχι για πολυ βεβαια...αυτο ειναι αλλο θεμα...

δ αντεχω αλλο!!!!ααααααααααααααααααααααααα!!!!!

αντε και καλη χρονια....:?

 

Είμαστε 2.....

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ μαζί σας. Εμάς το φαγητό μπορεί να την κρατήσει ξύπνια όλη μέρα παρά έναν ύπνο. Και είναι ούτε 1 μηνός. Φαί - ξερατό - ξανά φαί και ενδιάμεσα κάνα άλλαγμα ρούχου που έχει κάνει σούρωμα συνοδεία εμετού, ή άλλαγμα πάνας συνοδεία εμετού κλπ κλπ.

 

Εγώ έχω μία πολύ ουσιαστική απορία πάνω στην αντιμετώπιση. Θηλάζω καταρχάς αποκλειστικά και προσπαθώ να το παλέψω μη φαρμακευτικά. Στάση του σώματος παλεύω, γιατί στον ώμο δεν κάθεται, μπρούμυτα πιέζεται το στομάχι της και τα βγάζει, ανάσκελα ακόμα περισότερο τα βγάζει. Αλλά η κύρια απορία μου είναι στην κοινώς αποδεκτή λύση: συχνά μικρά γεύματα. Πώς το καταφέρνω αυτό που έρχεται σε αντίθεση με την αρχή του θηλασμού: να τρώει όποτε θέλει όσο θέλει; εμένα τρώει πάρα πολύ και αν κοιμηθεί (ΑΝ) κοιμάται με τις ώρες. Μπορεί τρώγοντας να κλαίει να χτυπιέται ή να ξερνάει αλλά ποτέ δεν έχει αφήσει το στήθος αυτοβούλως. Πώς συμβιβάζω αυτές τις δύο αντικρουόμενες αρχές; Την ξυπνάω να φάει και τη διακόπτω για να φάει λίγο ή την αφήνω να τρώει αραιά και πολύ, ζώντας το δράμα των εμετών σε όλο του το μεγαλείο; μέχρι τώρα έχω εφαρμόσει μόνο το 2ο αλλά βλέπω ότι παντού λένε μικρά και συχνά γεύματα. Πώς όμως;

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το κοριτσακι σου!

Μπορεις να την διακοπτεις καθε 5 λεπτα και να την σηκωνεις να ρευτει, να περναει ενα πενταλεπτο και να την ξαναβαζεις στο στηθος. Και να προσπαθεις τα γευματα της να ειναι συχνα, πχ καθε 1-1,5 ωρα βαζε την να θηλασει αν θελει.

Και εμενα ειχε παλλινδρομηση και μεχρι 6 μηνων του εδινα ενα σιροπι που τον βοηθησε πολυ.

Καλα κανεις και προσπαθεις χωρις φαρμακα αλλα η γνωμη μου ειναι αν δεις οτι συνεχιζει ετσι και κανει καθε μερα εμετους να συζητησεις με το γιατρο σου αν μπορεις να του δωσεις καποιο φαρμακο για να μην ταλαιπωρειται και για να μην χειροτερεψει.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το κοριτσακι σου!

Μπορεις να την διακοπτεις καθε 5 λεπτα και να την σηκωνεις να ρευτει, να περναει ενα πενταλεπτο και να την ξαναβαζεις στο στηθος. Και να προσπαθεις τα γευματα της να ειναι συχνα, πχ καθε 1-1,5 ωρα βαζε την να θηλασει αν θελει.

Και εμενα ειχε παλλινδρομηση και μεχρι 6 μηνων του εδινα ενα σιροπι που τον βοηθησε πολυ.

Καλα κανεις και προσπαθεις χωρις φαρμακα αλλα η γνωμη μου ειναι αν δεις οτι συνεχιζει ετσι και κανει καθε μερα εμετους να συζητησεις με το γιατρο σου αν μπορεις να του δωσεις καποιο φαρμακο για να μην ταλαιπωρειται και για να μην χειροτερεψει.

 

Το πρόβλημα είναι όταν κοιμάται, μετά από έναν αγώνα πόσης ώρας ξύπνια την ξυπνάω πάλι για να φάει; Αφού κοιμάται δε θέλει φαγητό. Αν φάει μετά από μία ώρα ακόμα παλεύουμε με τη χώνεψη, δεν έχει κοιμηθεί. Έτσι, αν ακολουθήσω τη συμβουλή σου δε θα κοιμηθεί ποτέ. Εκτός αν κάνω κάτι λάθος.:confused:

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μαζί σας. Εμάς το φαγητό μπορεί να την κρατήσει ξύπνια όλη μέρα παρά έναν ύπνο. Και είναι ούτε 1 μηνός. Φαί - ξερατό - ξανά φαί και ενδιάμεσα κάνα άλλαγμα ρούχου που έχει κάνει σούρωμα συνοδεία εμετού, ή άλλαγμα πάνας συνοδεία εμετού κλπ κλπ.

 

Εγώ έχω μία πολύ ουσιαστική απορία πάνω στην αντιμετώπιση. Θηλάζω καταρχάς αποκλειστικά και προσπαθώ να το παλέψω μη φαρμακευτικά. Στάση του σώματος παλεύω, γιατί στον ώμο δεν κάθεται, μπρούμυτα πιέζεται το στομάχι της και τα βγάζει, ανάσκελα ακόμα περισότερο τα βγάζει. Αλλά η κύρια απορία μου είναι στην κοινώς αποδεκτή λύση: συχνά μικρά γεύματα. Πώς το καταφέρνω αυτό που έρχεται σε αντίθεση με την αρχή του θηλασμού: να τρώει όποτε θέλει όσο θέλει; εμένα τρώει πάρα πολύ και αν κοιμηθεί (ΑΝ) κοιμάται με τις ώρες. Μπορεί τρώγοντας να κλαίει να χτυπιέται ή να ξερνάει αλλά ποτέ δεν έχει αφήσει το στήθος αυτοβούλως. Πώς συμβιβάζω αυτές τις δύο αντικρουόμενες αρχές; Την ξυπνάω να φάει και τη διακόπτω για να φάει λίγο ή την αφήνω να τρώει αραιά και πολύ, ζώντας το δράμα των εμετών σε όλο του το μεγαλείο; μέχρι τώρα έχω εφαρμόσει μόνο το 2ο αλλά βλέπω ότι παντού λένε μικρά και συχνά γεύματα. Πώς όμως;

 

To καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αφήνεις την πρωτοβουλία στο μωρό σου! Πίστεψε με, αυτό ξέρει κάλυτερα. Τα "συχνα και μικρά γεύματα" δεν υπάρχει λόγος να τα κυνηγάς. Το ίδιο το μωρό θα το ρυθμίσει αυτό χωρίς να κάνεις κάτι εσύ.

Είναι 3 τα βασικά θέματα για τη ΓΟΠ. Η στάση, η διατροφή της μαμάς και η αποφυγή εμβολίων. Το μωρό πρέπει να είναι πάντα σε κλίση. ΠΑΝΤΑ. Οταν το κράταμε, οταν θηλάζει , όταν κοιμάται. Δεν πρέπει να πιέζεται στην κοιλιά ούτε από ρούχα ούτε από καποια σταση, ούτε απο αγκαλιές.

Εφόσον θηλάζει αποκλειστικά ίσως θα ήταν καλό να δοκίμαζες αποχή απο γαλακτοκομικά. Ακόμα κι αν δεν τίθεται θέμα αλλεργίας τα γαλακτοκομικά συνήθως επιβαρύνουν την κατάσταση και για να δείξει χρειάζεται τουλάχιστον 1 μήνας. Κάποιες φορές και κάποια άλλα αλλεργιογόνα. Έμενα το γιο μου τον πείραζε πολύ η σοκολάτα.

Επίσης το θέμα των εμβολίων είναι πολύ σημαντικό. Ανεξάρτητα με το αν και πως θα εμβολιάσετε το διάστημα που είναι σε έξαρση η ΓΟΠ είναι δύσκολο και το μωρό χειροτερευει αν εμβολιαστεί. Οπότε μια λύση είναι να καθυστερήσουν.

Όσον αφορά το σιροπι. Στην ουσία δε λύνει το πρόβλημα της ΓΟΠ , αλλά βοηθάει οι αναγωγές να είναι λιγότερο όξινες και να αποφεύγεις την οισοφαγήτιδα η οποία είναι πολύ επώδυνη.

Εγώ το έδωσα στο γιο μου που έκανε αμέσως οισοφαγήτιδα και υπέφερε πολύ. Όμως τώρα με αυτά που ξέρω πια δεν ξέρω αν θα το έκανα. Θα προτιμούσα να το παλαίψω ομοιοπαθητικά.

 

Καλό κουράγιο πάντως σε όλες σας. Κι εγώ είμαι απο αυτές που ξενυχτούσαν, ο γιος μου κοιμήθηκε μια συνέχομενη ώρα για πρώτη φορά 4 μηνών! Κάποιες μέρες θα είναι δύσκολες και κάποιες πιο εύκολες. Να ξέρετε όμως οτι ολο αυτό θα περάσει. Υπομονή και πολλές πολλές αγκαλιές στα μωράκια σας. Τις χρειάζονται τόσο πολύ , ειδικά αν πονάνε τρομοκρατούνται.. Η αγκαλια σας είναι το βάλσαμο...;)

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η μπεμπούλα μου έχει ΓΟΠ. Είναι σχεδόν 2,5 μηνών. Την θηλάζω και της δίνω και ξένο 2 φορές την ημέρα (ακόμα παλεύω τον αποκλειστικό θηλασμό). Κυρίως όταν θηλάζει, τεντώνεται συχνά σαν τόξο (πρως τα πίσω), παλεύει με το στήθος μου και γκρινιάζει (λέω μήπως το κάνει γιατί της πέφτει λίγο ή πολύ γάλα), ρεύεται αρκετές φορές (και με το ξένο και με το μητρικό) και κάνει γουλιές 2-3 φορές την ημέρα (μόλις τις κάνει γελάει).

Να σημειώσω ότι απο γαλακτοκομικά πίνω κάθε πρωί το συμπηκνωμένο γάλα νουνού. Το φρέσκο δεν μπορώ να το πιώ.

Πείτε μου τη γνώμη σας, σας παρακαλώ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η μπεμπούλα μου έχει ΓΟΠ. Είναι σχεδόν 2,5 μηνών. Την θηλάζω και της δίνω και ξένο 2 φορές την ημέρα (ακόμα παλεύω τον αποκλειστικό θηλασμό). Κυρίως όταν θηλάζει, τεντώνεται συχνά σαν τόξο (πρως τα πίσω), παλεύει με το στήθος μου και γκρινιάζει (λέω μήπως το κάνει γιατί της πέφτει λίγο ή πολύ γάλα), ρεύεται αρκετές φορές (και με το ξένο και με το μητρικό) και κάνει γουλιές 2-3 φορές την ημέρα (μόλις τις κάνει γελάει).

Να σημειώσω ότι απο γαλακτοκομικά πίνω κάθε πρωί το συμπηκνωμένο γάλα νουνού. Το φρέσκο δεν μπορώ να το πιώ.

Πείτε μου τη γνώμη σας, σας παρακαλώ!!!!

 

Ας απαντήσει κάποιος, έχω κι εγώ το ίδιο θέμα... Έχει να κάνει με τη ΓΟΠ ή με την ποσότητα γάλακτος; Κι εγώ μία λέω ότι πνίγεται από το ορμητικό γάλα μ ία λέω θα πονάει το στομαχάκι της το γάλα μία λέω μάλλον παλεύει να βγάλει γάλα και πρέπει να την αλλάξω στήθος. Δεν έχω καταλήξει γιατί. Και μου κάνει τη θηλή σφεντόνα από το τέντωμα.

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Η στάση, η διατροφή της μαμάς και η αποφυγή εμβολίων. Το μωρό πρέπει να είναι πάντα σε κλίση. ΠΑΝΤΑ. Οταν το κράταμε, οταν θηλάζει , όταν κοιμάται. Δεν πρέπει να πιέζεται στην κοιλιά ούτε από ρούχα ούτε από καποια σταση, ούτε απο αγκαλιές.

 

Ακόμα και σε κλίση βγάζει, οπότε τη βάζω ακόμα πιο καθιστή. Η δικοί μου μου λένε ότι το μωρό δεν κάνει να κάθεται στον ποπό του τόσο μικρό, ισχύει; Γιατί την έχω με τις ώρες καθιστή, και τα καρεκλάκια (αυτοκινήτου, ριλάξ) τα σηκώνω πάρα πολύ. Μόνο τη νύχτα τη βάζω ξαπλωμένη στο (ανασηκωμένο) κρεβάτι. Υπάρχει περίπτωση να της κάνω κακό με τόσο κάθισμα;

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι απο γαλακτοκομικά πίνω κάθε πρωί το συμπηκνωμένο γάλα νουνού. Το φρέσκο δεν μπορώ να το πιώ.

 

Θα ήταν καλή ιδέα να απέχεις εντελώς από τα γαλακτοκομικά για κάποιο διάστημα.

 

Το ξένο γάλα που πίνει το μωρό είναι υποαλλεργικό ή αντιαναγωγικό;

Link to comment
Share on other sites

Το έκοψα ήδη το γάλα και μπορώ να πω ότι μάλον είναι καλύτερα. Βγάζει λιγότερες γουλιές, τεντώνεται λιγότερο σαν τόξο και ρεύεται λιγότερο σε κάθε θηλασμό. Το ξένο που πίνει είναι απλό, το FRISOLAC.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προσπαθώ να ενημερώνομαι όσο μπορώ τώρα που είμαι έγκυος για να αποφύγω λάθη στη συνέχεια κ έπεσα τυχαία σε αυτό το θέμα. Διάβασα την πρώτη σελίδα κ αναρωτήθηκα: Η ΓΟΠ είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα μωρά; Θα πρέπει δηλαδή να διαβάσω από τώρα τις συμβουλές που δίνονται; Η ενδέχεται κ να μην τις χρειαστώ καθόλου;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έκοψα ήδη το γάλα και μπορώ να πω ότι μάλον είναι καλύτερα. Βγάζει λιγότερες γουλιές, τεντώνεται λιγότερο σαν τόξο και ρεύεται λιγότερο σε κάθε θηλασμό. Το ξένο που πίνει είναι απλό, το FRISOLAC.

 

Το ξένο γάλα επιδεινώνει τη ΓΟΠ.

Συζήτησε με τον παιδογαστρεντερολόγο αν θα πρέπει να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και σε κλίση βγάζει, οπότε τη βάζω ακόμα πιο καθιστή. Η δικοί μου μου λένε ότι το μωρό δεν κάνει να κάθεται στον ποπό του τόσο μικρό, ισχύει; Γιατί την έχω με τις ώρες καθιστή, και τα καρεκλάκια (αυτοκινήτου, ριλάξ) τα σηκώνω πάρα πολύ. Μόνο τη νύχτα τη βάζω ξαπλωμένη στο (ανασηκωμένο) κρεβάτι. Υπάρχει περίπτωση να της κάνω κακό με τόσο κάθισμα;

 

Η κλίση για να βοηθήσει πρέπει να είναι έντονη.

Τα καρεκλάκια αυτοκινήτου και τα ριλάξ θέλουν προσοχή γιατί αν έχουν βαθύ κάθισμα τότε μπορεί να είναι χειρότερα. Όταν λέω βαθύ, εννοώ οτι ο πωπό του μωρού είναι μέσα και τα ποδαράκια του πιο ψηλα. Θυμάμαι εγώ ει΄χα παιδευτεί πολύ να βρώ κάτι που να τον ανακουφίζει και τελικά σώθηκα με ενα ριλαξ της peg perego που ρύθμιζα το βάθος και το μωρό ήταν κάπως όρθιο. Δηλαδή δεν δίπλωνε καθόλου τα πόδια.

Κάποιοι γιατροί απαγορεύουν τελείως τα ριλάξ αλλά τι να κάνεις σε μωρό με ΓΟΠ??? Ψάχνεις έναν τρόπο να το ανακουφίσεις!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσει κάποιος, έχω κι εγώ το ίδιο θέμα... Έχει να κάνει με τη ΓΟΠ ή με την ποσότητα γάλακτος; Κι εγώ μία λέω ότι πνίγεται από το ορμητικό γάλα μ ία λέω θα πονάει το στομαχάκι της το γάλα μία λέω μάλλον παλεύει να βγάλει γάλα και πρέπει να την αλλάξω στήθος. Δεν έχω καταλήξει γιατί. Και μου κάνει τη θηλή σφεντόνα από το τέντωμα.

 

Tα συμπτωματα της ΓΟΠ είναι αυτά

Symptoms of Acid Reflux in Infants

 

Acid Reflux in Infants - Symptoms

 

While every baby is different there are many common symptoms of acid reflux in infants. Your baby may exhibit few or many symptoms of acid reflux in infants. The number of symptoms he exhibits may be unrelated to the severity of acid reflux in infants he may be experiencing. This is not a comprehensive list of symptoms of acid reflux in infants.

 

Poor weight gain or rapid weight gain

Frequent spitting up or gulping with a painful look on the face, as if heartburn

Projectile vomit, sometimes out the nose

Sour breath

Persistent hiccups or cough

Excessive fussiness, crying or colic

Sudden bursts of painful crying

Poor day and/or nighttime sleep habits

Constantly wants to nurse or refuses to nurse

Poor feeding habits - arches back, pulls up legs, stiffens or screams while feeding or refuses to eat while still hungry

Prefers upright or inclined positions

Always wants to be held

 

 

Αν αρκετά από τα παραπάνω συμβαίνουν τότε είναι ΓΟΠ.

Ρίξτε και μια ματιά εδώ

http://www.pollywogbaby.com/refluxandcolic/reflux.html

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προσπαθώ να ενημερώνομαι όσο μπορώ τώρα που είμαι έγκυος για να αποφύγω λάθη στη συνέχεια κ έπεσα τυχαία σε αυτό το θέμα. Διάβασα την πρώτη σελίδα κ αναρωτήθηκα: Η ΓΟΠ είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα μωρά; Θα πρέπει δηλαδή να διαβάσω από τώρα τις συμβουλές που δίνονται; Η ενδέχεται κ να μην τις χρειαστώ καθόλου;

 

Η ΓΟΠ συναντάται στο 40-60% των μωρών. Έχει να κάνει με το ανώριμο πεπτικό. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι να το αποφύγεις, ούτε και υπάρχει λόγος να το μελετήσεις τώρα. Καλύτερα να σκέφτεσαι οτι το μωράκι σου θα έρθει και όλα θα είναι τέλεια!:D

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ΓΟΠ συναντάται στο 40-60% των μωρών. Έχει να κάνει με το ανώριμο πεπτικό. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι να το αποφύγεις, ούτε και υπάρχει λόγος να το μελετήσεις τώρα. Καλύτερα να σκέφτεσαι οτι το μωράκι σου θα έρθει και όλα θα είναι τέλεια!:D

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Εφόσον δε συμβαίνει πάντα αυτό θα σκέφτομαι ;):D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορει καποιος να μου απαντησει για να νιωσω καλυτερα εγω και το μωρο μου θα ημουν ευγνωμων!!

Το μωρο μου ειναι 40 ημερων και πριν 2 μερες ο παιδιατρος τον ζυγισε ήταν 4100 (γεννηθηκε 3600 και εφυγε απο το μαιευτηριο 3450) Θηλαζω αποκλειστικα και μετα απο πολυ πονο γιατι ειχα πληγες με αιμα στις θηλες για περιπου 3 εβδομαδες.. Το μωρο βγαζει γουλιτσες οχι εμετο... μεγαλες γουλιτσες και 1-2 ώρες μετα το φαγητο. Ο γιατρος συνεστησε ενα βραδινο μπουκαλι με γαλα (μονο 1 και αφου θα ειχα θηλασει εγω ) Ομως προσεξα πως το ξενο γαλα δεν το βγαζει. Απο την αλλη κλαιει συχνα και μπορει και μετα απο 2 ωρες να ψαχνει παλι για φαγητο. Πιεζω το στηθος μου και διαπιστωνω πως το γαλα δεν εχει μεγαλη ροη (στην μεγαλυτερη κορη που εχω και θηλασα αποκλειστικα 7 μηνες το γαλα ετρεχε) Υπαρχει περιπτωση να μην εχω εγω αρκετο γαλα ή να εχει καποιο προβλημα ο μικρος μου?

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites

Η κλίση για να βοηθήσει πρέπει να είναι έντονη.

Τα καρεκλάκια αυτοκινήτου και τα ριλάξ θέλουν προσοχή γιατί αν έχουν βαθύ κάθισμα τότε μπορεί να είναι χειρότερα. Όταν λέω βαθύ, εννοώ οτι ο πωπό του μωρού είναι μέσα και τα ποδαράκια του πιο ψηλα. Θυμάμαι εγώ ει΄χα παιδευτεί πολύ να βρώ κάτι που να τον ανακουφίζει και τελικά σώθηκα με ενα ριλαξ της peg perego που ρύθμιζα το βάθος και το μωρό ήταν κάπως όρθιο. Δηλαδή δεν δίπλωνε καθόλου τα πόδια.

Κάποιοι γιατροί απαγορεύουν τελείως τα ριλάξ αλλά τι να κάνεις σε μωρό με ΓΟΠ??? Ψάχνεις έναν τρόπο να το ανακουφίσεις!

 

έχεις δίκιο. αλλά μου κάνανε δώρο το ριλάξ, που να ξέρουν, και είναι σχεδόν ξάπλα. Προς το παρόν το προσαρμόζω σηκώνοντάς το ολόκληρο. Αφού το καθισματάκι αυτοκινήτου το έχει σε βαθύ κάθισμα, εκτός από το να επιδεινώσει την ΓΟΠ υπάρχει περίπτωση να εμποδίζει κάπως την ανάπτυξή της; Αυτό φοβάμαι στο να την έχω καθιστή. Αφού το απαγορεύουν κιόλας οι γιατροί ίσως είναι επικίνδυνο.

 

ΥΓ Δεν ξέρω πώς αντέχετε εκτός από τον πρόβλημα εσείς τους άλλους, εμένα μου τα έχε πρήξει τόσο ο άντρας μου ότι φταίω εγώ που την ταίζω συνέχεια (ζητάει συνέχεια φαγητό) που μου έρχεται ή να της δώσω ξένο γάλα να αναλάβει αυτός ή να χωρίσω. Αφού λέει παίρνει τόσο βάρος να την ταίζω λιγότερο. Τα νεύρα μου!

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι εγώ ει΄χα παιδευτεί πολύ να βρώ κάτι που να τον ανακουφίζει και τελικά σώθηκα με ενα ριλαξ της peg perego που ρύθμιζα το βάθος και το μωρό ήταν κάπως όρθιο. Δηλαδή δεν δίπλωνε καθόλου τα πόδια.

 

Μήπως μπορείς να μου πεις πoιο είχες; Το Mia ή το Melodia; Κάνουν και τα δύο; Επίσης σκεφτόμουν και για το i feel της Chicco, θα είναι το ίδιο;

Έχω ξεκινήσει να ψάχνω κι εγώ μία λύση, ανησύχησα γι' αυτό που είπες για τους παιδιάτρους και διάβασα ότι το να κάθονται όλη μέρα σε τέτοια μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη της σπονδυλικής στήλης και του λαιμού.

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορει καποιος να μου απαντησει για να νιωσω καλυτερα εγω και το μωρο μου θα ημουν ευγνωμων!!

Το μωρο μου ειναι 40 ημερων και πριν 2 μερες ο παιδιατρος τον ζυγισε ήταν 4100 (γεννηθηκε 3600 και εφυγε απο το μαιευτηριο 3450) Θηλαζω αποκλειστικα και μετα απο πολυ πονο γιατι ειχα πληγες με αιμα στις θηλες για περιπου 3 εβδομαδες.. Το μωρο βγαζει γουλιτσες οχι εμετο... μεγαλες γουλιτσες και 1-2 ώρες μετα το φαγητο. Ο γιατρος συνεστησε ενα βραδινο μπουκαλι με γαλα (μονο 1 και αφου θα ειχα θηλασει εγω ) Ομως προσεξα πως το ξενο γαλα δεν το βγαζει. Απο την αλλη κλαιει συχνα και μπορει και μετα απο 2 ωρες να ψαχνει παλι για φαγητο. Πιεζω το στηθος μου και διαπιστωνω πως το γαλα δεν εχει μεγαλη ροη (στην μεγαλυτερη κορη που εχω και θηλασα αποκλειστικα 7 μηνες το γαλα ετρεχε) Υπαρχει περιπτωση να μην εχω εγω αρκετο γαλα ή να εχει καποιο προβλημα ο μικρος μου?

 

Το ξένο γάλα μπορεί να χειροτερέυει τα πράγματα.

Ο γιατρός γιατί συνέστησε το μπουκάλι???:confused: Δηλαδή ένα μόνο μπουκάλι τι θα προσφέρει παραπάνω?

Όσο για το στήθος και τη ροή νομίζω δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Βάζε το μωρό στο στήθος όποτε αυτό θέλει και το ίδιο θα ρυθμίσει την παραγωγή. Το να πιτσιλάς ή όχι δεν είναι ένδειξη ικανοποιητικής παραγωγής. Κάποιες που θηλάζουν καιρό δεν έχουν δεν ποτέ γάλα να πετάγεται.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου πεις πoιο είχες; Το Mia ή το Melodia; Κάνουν και τα δύο; Επίσης σκεφτόμουν και για το i feel της Chicco, θα είναι το ίδιο;

Έχω ξεκινήσει να ψάχνω κι εγώ μία λύση, ανησύχησα γι' αυτό που είπες για τους παιδιάτρους και διάβασα ότι το να κάθονται όλη μέρα σε τέτοια μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη της σπονδυλικής στήλης και του λαιμού.

 

Μα να κάνεις δίαιτα στο μωρό???!!!

Μην ακούς κανέναν. Το ίδιο το μωρό ξέρει καλύτερα πόσο και πότε χρειάζεται να φάει!;)

Το melodia είχα και πραγματικά βόλεψε πάρα πολύ. Να σκεφτείς εκεί κοιμήθηκε για πρώτη φορά μια ολόκληρη ώρα!!Και είχε κλείσει τους 4 μήνες.

Αν παρατηρήσεις ρυθμίζεις το βάθος του και το μωρό έιναι σαν να είναι ξαπλωμένο αλλά με κλίση.

 

Κι εμάς μας είχαν φέρει δώρο ριλάξ που δεν χρησιμοποίησαμε ποτέ. Επίσης είχαμε πάρει την κούνια της Fisher price αλλά είχε πολύ βάθος και τον χειροτέρευε αισθητά. Έτσι τη δώσαμε στην ανηψιά μου.

Ίσως να σε βοηθούσε και κάποιο σλινγκ με την προυπόθεση να προσέξεις τη στάση να μην πιέζεται η κοιλιά.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...