Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

souzi201 σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Και εμείς πήραμε το επαντορέν για λίγο, αλλά επειδή, το περισσότερο χυνόταν έξω και δεν είδα και καμία βελτίωση της το σταμάτησα. Τώρα όμως το ξανάρχισα. Το θέμα δεν είναι ότι πιστεύω ότι υποσιτίζεται. Ενώ πεινάει δεν μπορεί να φάει. και από την άλλη το να το πίνει κοιμισμένη δεν μπορεί να της γίνει εθισμός. Να φανταστείς ότι έχω πάθει τέτοια εμμονή με τα κιλά της που συνεχώς τη ζυγίζω και καταγράφω το τι πίνει κάθε φορά. Πώς θα μεγαλώσει όμως με τα 50-60μλ τη φορά;;; Τώρα τελευταία δε ακόμη και στον ύπνο αντιδράει.

όσο για το γάλα, η αλήθεια είναι ότι αισθάνομαι να έχω περισσότερο γάλα αλλά είναι πιο αραιό. Έχω να αντιμετωπίσω και όλους τους άλλους, που με κατηγορούν ότι κακώς τη θήλαζα και δεν βλέπαμε τι πίνει και ότι το στομάχι του παιδιού μίκρυνε επειδή συνήθισε να τρώει λίγο. Τι να πώ, κάθε μέρα κλαίω

 

Μην στενοχωριέσαι, καταρχήν η ΓΟΠ είναι φυσιολογικό φαινόμενο, γίνεται παθολογική όταν εντείνονται τα συμπτώματα αλλά όσο περνά ο καιρός, και με σωστές οδηγίες θα είναι όλο και καλύτερα. Μην την ζυγίζεις κάθε μέρα και αγχώνεσαι, σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί η μπέμπα μου είναι προωρούλα και το είχα κι εγώ αυτό με το βάρος. Το τι τρώει κι εγώ το καταγράφω.

Σε σχέση με το γάλα σου μπορεί να είναι πιο αραιό επειδή έχεις περισσότερο, μήπως φταίει κι αυτό που δεν παίρνει πολύ βάρος το μωρό γιατί αν έχεις πολύ και πίνει το πρώτο και χορταίνει έχει περισσότερα σάκχαρα και λιγότερα λιπαρά. Αλλά νομίζω αν συνέβαινε αυτό θα έπρεπε τα κακάκια της να ήταν πράσινα :? περίμενε καλύτερα να σου απαντήσει η Αγλαία σ' αυτό να σου πει τι να κάνεις, μην σου λέω και καμιά κοτσάνα!

Όσο για τους άλλους, το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά γράφτους το καλύτερο για το παιδί σου είναι να πίνει το γαλατάκι σου και μπράβο σου που το προσπαθείς :-) Άκου μίκρυνε το στομάχι του παιδιού :shock::shock: έλεος! να το γράψεις στην ενότητα "τι άλλο θ' ακούσω!" Το παιδί τρώει λίγο γιατί αν έχει ΓΟΠ πεινάει αλλά πονάει και δεν μπορεί να φάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην στενοχωριέσαι, καταρχήν η ΓΟΠ είναι φυσιολογικό φαινόμενο, γίνεται παθολογική όταν εντείνονται τα συμπτώματα αλλά όσο περνά ο καιρός, και με σωστές οδηγίες θα είναι όλο και καλύτερα. Μην την ζυγίζεις κάθε μέρα και αγχώνεσαι, σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί η μπέμπα μου είναι προωρούλα και το είχα κι εγώ αυτό με το βάρος. Το τι τρώει κι εγώ το καταγράφω.

Σε σχέση με το γάλα σου μπορεί να είναι πιο αραιό επειδή έχεις περισσότερο, μήπως φταίει κι αυτό που δεν παίρνει πολύ βάρος το μωρό γιατί αν έχεις πολύ και πίνει το πρώτο και χορταίνει έχει περισσότερα σάκχαρα και λιγότερα λιπαρά. Αλλά νομίζω αν συνέβαινε αυτό θα έπρεπε τα κακάκια της να ήταν πράσινα :? περίμενε καλύτερα να σου απαντήσει η Αγλαία σ' αυτό να σου πει τι να κάνεις, μην σου λέω και καμιά κοτσάνα!

Όσο για τους άλλους, το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά γράφτους το καλύτερο για το παιδί σου είναι να πίνει το γαλατάκι σου και μπράβο σου που το προσπαθείς :-) Άκου μίκρυνε το στομάχι του παιδιού :shock::shock: έλεος! να το γράψεις στην ενότητα "τι άλλο θ' ακούσω!" Το παιδί τρώει λίγο γιατί αν έχει ΓΟΠ πεινάει αλλά πονάει και δεν μπορεί να φάει.

Αυτό με το πολύ γάλα το σκέφθηκα και εγώ αλλά αφού΄τώρα το βγάζω και της το δίνω με το μπουκάλι πώς είναι δυνατόν να πίνει μόνο το αρχικό γάλα. Κάθε φορά το αδειάζω πολύ καλά το στήθος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πολύ γάλα το σκέφθηκα και εγώ αλλά αφού΄τώρα το βγάζω και της το δίνω με το μπουκάλι πώς είναι δυνατόν να πίνει μόνο το αρχικό γάλα. Κάθε φορά το αδειάζω πολύ καλά το στήθος

 

σωστό κι αυτό.. περίμενε καλύτερα να σου απαντήσει η Αγλαία. μήπως κάνεις πολλές αντλήσεις και σου αυξήθηκε; γιατί δεν βάζεις το μωρό μόνο στο στήθος και κάνεις αντλήσειςαφού έχεις πολύ γάλα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι νεα στο forum και δεν ξέρω να δημοσιεύω καλά.

Λοιπόν έχω ένα μωράκι 4 μηνών σήμερα το οποίο θήλαζα αποκλειστικά μέχρι και πριν 15 ημέρες. Στους 3 μήνες περίπου είχα διαπιστώσει ότι η μικρή δυσφορούσε στο στήθος, τεντωνόταν, έκλαιγε και γενικά έπρεπε να την ταϊζω περπατώντας. Θεώρησα ότι ήταν μια φάση και δεν έδωσα σημασία. Όταν πήγαμε στην παιδίατρο στους 3 μήνες διαπιστώσαμε ότι είχε πάρει μόνο 550 γραμμάρια μεταξύ 2-3 ΄μήνα, οπότε άρχισα να ελέγχω τα γεύματά της και πρόσθεσα΄ξένο γάλα πιστεύοντας ότι το δικό μου δεν φτάνει. Αποτέλεσμα ήταν το παιδί να μην μπορεί να πιάσει το μπιμπερό με το ξένο γάλα, ενώ αρνείτο πεισματικά και το δικό μου γάλα είτε στο μπουκάλι είτε στο στήθος. Όταν της έδωσα λίγο ξένο γάλα ενώ κοιμόταν, την επόμενη μέρα έκανε διάρροια και μετά πράσινα κακά με βλέννη και αίμα. Τρομοκρατήθηκα την πήγα στο Νοσοκομείο (επαρχία) και μου είπαν μάλλον για αλλεργία και μαζί ΓΟΠ. Έκτοτε, της δίνω για συμπλήρωμα αντιαλλεργικό γάλα, και παράλληλα το δικό μου που το βγάζω με θήλαστρο. ΌΜως το παιδί τρώει μόνο κοιμισμένο και δεν μπορεί να φάει μεγάλες ποσότητες (το πολύ 120μλ ). Το δικό μου γάλα τώρα τελευταία είναι πολύ διαφανές σαν νερό. Το παιδί κάνει νερουλές κενώσεις μουσταρδί, αλλά αφρώδεις. Είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι να κάνω. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιό;

 

Κάθε μήνα τουλάχιστον ένα περιστατικό μέσα σε αυτό το φόρουμ, συνήθως πολύ περισσότερα και όλα με λάθος οδηγίες όπως οι δικές σου!

 

Γιατί τα 550 γρ. είναι λίγο βάρος από τη στιγμή που είναι πάνω από το ελάχιστα αποδεκτό των 425 γρ.;

 

Ο παιδίατρός σου δεν έκανε την ελάχιστη προσπάθεια να παρέμβει στο θηλασμό. Έδωσε κατευθείαν ξένο γάλα με όλα τα συμπτώματα που ανέφερες. Η συμβουλή του έθεσε το μωρό σε κίνδυνο και το έβαλε σε μία περιπέτεια στην οποία δεν είχε κανένα λόγο να μπει γιατί δεν χρειαζόταν το συμπλήρωμα.

 

Γιατί δεν θηλάζεις το μωρό και το δίνεις με θήλαστρο;

Η επιλογή σου αυτή σε οδηγεί ταχύτατα στον απογαλακτισμό γι αυτό και παρατηρείς αλλαγή στη σύνθεση του γάλακτος.

 

Το γάλα που παίρνει το μωρό είναι ΥΠΟαλλεργικό ή ΑΝΤΙαλλεργικό;

Δεν υπάρχουν αντιαλλεργικά γάλατα, δηλαδή δεν υπάρχουν γάλατα που αντιμετωπίζουν τις αλλεργίες. Υπάρχουν γάλατα με υδρολυμένες πρωτεΐνες που έχουν μικρότερη πιθανότητα να προκαλέσουν αλλεργική αντίδραση.

 

Αν θέλεις να το δούμε πιο αναλυτικά, απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις αφού κάνεις copy-paste:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να εκθέσω κι εγώ το πρόβλημά μου με την πιθανή ΓΟΠ και θα ήθελα κάποια γνώμη από την Αγλαΐα αν είναι δυνατόν: το μωράκι μου είναι 36 ημερών κι εμφανίζει τα συμπτώματα της ΓΟΠ (έκταση του σώματος, σφίξιμο, γοερό κλάμα-ουρλιαχτό, αέρια, φταρνίσματα, λίγα σαλάκια, κλάμα κατά τον θηλασμό -επίσης πνίγεται στην αρχή του θηλασμού, αλλά αυτό δεν έχω καταλάβει αν οφείλεται στη ΓΟΠ ή στο ότι η ροή του γάλακτος είναι μεγάλη και δεν μπορεί να τη διαχειριστεί...), οπότε τα γεύματά του γίνονται διακεκομμένα, δηλαδή τον σταματώ 2-3 φορές για να ρευτεί και συνεχίζουμε. Καμμιά φορά, πριν καταλάβω το πρόβλημα, μου έκανε και λίγους εμετούς ρουκετοειδείς... Επίσης λόγω των πόνων το παιδί δεν κοιμάται αρκετά και ταλαιπωρείται... Η παιδίατρος μου σύστησε συντηρητική αγωγή μέχρι να γίνει υπέρηχος να επιβεβαιώσει το εύρημα, δηλαδή συχνά και μικρά γεύματα, όσο το δυνατόν όρθια στάση κατά τον θηλασμό και κεκλιμμένη στάση στον ύπνο. Επίσης με συμβούλεψε να του χορηγώ σταγόνες infacolic πριν από κάθε γεύμα και στην περίπτωση που ο πόνος είναι πολύ οξύς να του δίνω λίγες σταγόνες ντεπόν. Το θετικό με τον μικρό είναι ότι παίρνει κανονικά βάρος, δηλ. γεννήθηκε και βγήκαμε από το μαιευτήριο (μετά από 10 μέρες όμως λόγω ΜΕΝΝ) με 3.460 και την Παρασκευή ήταν 4.880. Δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ για την εξέλιξη της ΓΟΠ ή αν είναι ήπια περίπτωση... Please help!

 

Εκπλήσσομαι που επιτέλους μια παιδίατρος δίνει σωστές και πλήρεις οδηγίες για ΓΟΠ και ορθώς παραπέμπει για να γίνει διάγνωση.

 

Για να αποφύγεις το πνίξιμο στην αρχή του θηλασμού, προσπάθησε να απομακρύνεις το μωρό όταν κατεβαίνει το γάλα, άφηνέ το να τρέχει σε μια πετσέτα και μετά συνέχισε.

 

Από την περιγραφή σου εκτιμώ ότι το μωρό έχρι πρόβλημα και με τη μεγάλη ροή και με ΓΟΠ.

 

Μην ανησυχείς. Αν το μωρό είχε σοβαρή ΓΟΠ, δεν θα έβαζε κανονικά βάρος. Με τις οδηγίες που σας έδωσε η παιδίατρος, η ένταση των συμπτωμάτων θα μειωθεί.

 

Μένει λοιπόν να διαχειριστείς την έντονη ροή. Οι πιο όρθιες στάσεις και η θέση του μωρού πιο πάνω από το στήθος, βοηθάνε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ολική

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ναι για παροδική αναπνευστική δυσχέρεια λόγω στρεσ τοκετού

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

3/6/2010 3280

8/7/2010 4500

6/8/2010 5600

10/9/2010 6150

1/10/2010 6600

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. τώρα που την κηνυγάω 6 αλλά ποτέ ξύπνια και ποτέ δεν το ζητάει

α

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει τώρα μόνο με μπιμπερό τρέφεται

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 100μλ το βράδυ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 100μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. philips avent

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 4-5

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15min

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

το παιδί αρνείται να φάει είτε από το στήθος είτε από το μπουκάλι τεντώνεται τινάζεται και κλαίει, πρέπει να την πετύχω σε βαθύ ύπνο για να την ταϊσω και ποτέ δεν το ζητάει η ίδια όπως παλιά. Οταν θήλαζε απευθείας από το στήθος καθόταν το πολύ 6 λεπτά αλλά θήλαζε έντονα και λαίμαργα. το μεγάλο πρόβλημα με την άρνηση του στήθους ξεκίνησε μετά το εμβόλιο prevenar 13 αλλά πέρασαν 20 ημέρες από τότε...

Link to comment
Share on other sites

Μένει λοιπόν να διαχειριστείς την έντονη ροή. Οι πιο όρθιες στάσεις και η θέση του μωρού πιο πάνω από το στήθος, βοηθάνε.

 

Αγλαία πως είναι αυτή η στάση; εγώ μόνο όταν είμαι όρθια μπορώ να την τοποθετήσω έτσι κι αυτό όχι πολύ καλά. Μόλίς κάθομαι πάλι είναι κάτω από το στήθος το κεφαλάκι, μάλλον κάτι κάνω λάθος..:?

Έχω πρόβλημα τις τελευταίες μέρες και η μικρή αρνείται το στήθος δηλαδή μόλις πάω να την βάλω κλαίει πολύ ενώ πεινάει. Αυτό το έκανε και παλιότερα μέσα στην ημέρα, μετά ένα διάστημα είχε φτιάξει και μετά πάλι -επειδή λείπω και μέσα στην ημέρα- είχαμε σταθερά 3 γεύματα στήθος από το βράδυ μέχρι το πρωί και τα άλλα μπιμπερό. Τώρα κλαίει και σε αυτά. Σήμερα το πρωί ενώ πείναγε πολύ το καημένο μόλις την σήκωσα να την βάλω αμέσως πάτησε τα κλάμματα.. :confused: Τι μπορεί να φταίει ξαφνικά; Εγώ υποθέτω ότι είναι λόγω της ΓΟΠ ελπίζω να μην είναι ότι έχει συνδέσει το στήθος με κάτι που την ενοχλεί γιατί άντε να το βρω! :confused:

Σήμερα μετά από αυτό το περιστατικό, την ηρέμησα και πήγα να την αλλάξω και μετά να πιει από το μπιμπερό το γάλα. Καθώς την είχα στην αλλαξιέρα το στήθος άρχισε να τρέχει πολύ κι εγώ αυθόρμητα το έβαλα στο στοματάκι της κι εκείνη άρχισε να πίνει. Όμως έτσι ήταν τελείως ανάσκελα, πως δεν δυσανεσχετούσε; :rolleyes: Ήπιε για κανένα 5λεπτο με όρεξη-το άδειασε κάπως το στήθος- και μετά έκανε πίσω το κεφαλάκι και το άφησε. (Αυτό το τελευταίο κακό χούι τώρα τελευταία αντί να το αφήσει χαλαρά κάνει πίσω το κεφάλι και το τραβάει μαζί της σαν τσίχλα άουτς κάθε φορά!:shock:) Εγώ της είχα ήδη ετοιμάσει 100μλ στο μπιμπερό που τα ήπιε..άρα πείναγε κι άλλο η δόλια και για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να συνεχίσει στο στήθος;:confused: Λόγω της ΓΟΠ;:confused:

Επίσης, σχετικά με το βάρος πόσο καιρό επιτρέπεται να παίρνει κάτω από το επιτρεπτό όριο; έχει 2 εβδομάδες που έχει πάρει λίγο και 1 που είναι στο όριο.

Οι τελευταίες ζυγίσεις της έχουν ως εξής (σου βάζω λίγες παραπάνω για να κρίνεις):

29/08 4640γρ

05/09 4785γρ

12/09 4945γρ

19/09 4995γρ

26/09 5120γρ

03/10 5195γρ

 

Για την ΓΟΠ παίρνει epadoren 3 φορές την ημέρα από 21/09

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για ενα πραγμα χαιρομαι..που βλεπω κ αλλες μαμαδες να εχουν τα ιδια συμπτωματα τα παιδια τους...κοντευα να τρελαθω ρε παιδια..τι κλαμα κ κακο ειναι αυτο...κ να μην τρωει..αυτο με απασχολει πλεον.να βαζει βαρος..κ τα στηθη μου θα αντεξουν την αναμονη.. :-)

κουραγιο μας...θα μεγαλωσουν ,που θα πανε...

εγω παντως ορθια,δ μπορω να την βαλω πανω απο το στηθος,αν λετε αυτο..αλλα πολλες φορες τη βολευει!!!τι να πω..

εχω βρει ενα τροπο να την καθιζω στα γονατα μου κ να ναι πιο ορθια καπως,σαν καθιστη..ξεχασαμε κ τα μαξιλαρια κ ολα...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για ενα πραγμα χαιρομαι..που βλεπω κ αλλες μαμαδες να εχουν τα ιδια συμπτωματα τα παιδια τους...κοντευα να τρελαθω ρε παιδια..τι κλαμα κ κακο ειναι αυτο......

 

Καλέ κι εμένα τσιρίζει και δεν ησυχάζει, απορώ πως δεν μας έχουν κάνει έξωση :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλέ κι εμένα τσιρίζει και δεν ησυχάζει, απορώ πως δεν μας έχουν κάνει έξωση :mrgreen:

 

χαχα!κ εγω σκεφ πολλες φορες καλα,οι γειτονες τι θα νομιζουν για μας!!!!:D

δ το ξερα οτι το φτερνισμα ειναι ενδειξη γοπ..κ απορουσα γιατι φτερνιζεται πιο εντονα τελευταια..

αλλα στενοχωριεμαι οταν δειχνει οτι πειναει κ μολις τη βαζω στο στηθος πλανταζει..αυτο ρε παιδια...δ μπορω...:( και ειδικα τα τελευταια γευματα γινεται μαχη!!!δ ξερω γιατι ειναι πιο εντονο το βραδυ...ουφ!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαΐα ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τελευταίο: διαβάζω στα προηγούμενα μηνύματα για τη ΓΟΠ ότι θα πρέπει να αποφεύγεται η κατανάλωση γαλακτομικών. Εμένα το διαιτολόγιό μου βασίζεται ακριβώς σε αυτά, δηλαδή πίνω 1 λίτρο γάλα την ημέρα + γιαούρτι+ κρέμα ή ρυζόγαλο και ίσως λίγο τυρί.... Είναι απαραίτητο να τα διακόψω; Αν αφαιρέσω τα παράγωγα του γάλακτος και πίνω μόνο κατσικίσιο γάλα;

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

δ το ξερα οτι το φτερνισμα ειναι ενδειξη γοπ..κ απορουσα γιατι φτερνιζεται πιο εντονα τελευταια..

αλλα στενοχωριεμαι οταν δειχνει οτι πειναει κ μολις τη βαζω στο στηθος πλανταζει..αυτο ρε παιδια...δ μπορω...:( και ειδικα τα τελευταια γευματα γινεται μαχη!!!δ ξερω γιατι ειναι πιο εντονο το βραδυ...ουφ!

 

Αλήθεια το φτάρνισμα είναι ένδειξη ΓΟΠ; :shock: δεν το'ξερα κουφάθηκα τώρα.

Αχ, κι εγώ στενοχωριέμαι πάαααρα πολύ που δεν τρώει από το στήθος και πλαντάζει. Έχω προσπαθήσει πάρα πολύ για να καταφέρω να τη θηλάσω και πηγαίναμε σχετικά καλά :(:( Τουλάχιστον πίνει το δικό μου γαλατάκι κι ας είναι κι απ' το μπιμπερό..

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τελευταίο: διαβάζω στα προηγούμενα μηνύματα για τη ΓΟΠ ότι θα πρέπει να αποφεύγεται η κατανάλωση γαλακτομικών. Εμένα το διαιτολόγιό μου βασίζεται ακριβώς σε αυτά, δηλαδή πίνω 1 λίτρο γάλα την ημέρα + γιαούρτι+ κρέμα ή ρυζόγαλο και ίσως λίγο τυρί.... Είναι απαραίτητο να τα διακόψω; Αν αφαιρέσω τα παράγωγα του γάλακτος και πίνω μόνο κατσικίσιο γάλα;

 

Η ΓΟΠ συνδέεται πολύ συχνά με αλλεργία στα γαλακτοκομικά.

Για να δεις αν πράγματι σχετίζεται το γεγονός, θα πρέπει να κόψεις όλα τα γαλακτοκομικά για ένα μήνα και μετά να εισάγεις το κατσικίσιο για να δεις αν επιδεινόνται τα σμπτώματα ή όχι.

 

Τα επίπεδα του σιδήρου σου τα έχεις ελέγξει;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα τουλάχιστον ένα περιστατικό μέσα σε αυτό το φόρουμ, συνήθως πολύ περισσότερα και όλα με λάθος οδηγίες όπως οι δικές σου!

 

Γιατί τα 550 γρ. είναι λίγο βάρος από τη στιγμή που είναι πάνω από το ελάχιστα αποδεκτό των 425 γρ.;

 

Ο παιδίατρός σου δεν έκανε την ελάχιστη προσπάθεια να παρέμβει στο θηλασμό. Έδωσε κατευθείαν ξένο γάλα με όλα τα συμπτώματα που ανέφερες. Η συμβουλή του έθεσε το μωρό σε κίνδυνο και το έβαλε σε μία περιπέτεια στην οποία δεν είχε κανένα λόγο να μπει γιατί δεν χρειαζόταν το συμπλήρωμα.

 

Γιατί δεν θηλάζεις το μωρό και το δίνεις με θήλαστρο;

Η επιλογή σου αυτή σε οδηγεί ταχύτατα στον απογαλακτισμό γι αυτό και παρατηρείς αλλαγή στη σύνθεση του γάλακτος.

 

Το γάλα που παίρνει το μωρό είναι ΥΠΟαλλεργικό ή ΑΝΤΙαλλεργικό;

Δεν υπάρχουν αντιαλλεργικά γάλατα, δηλαδή δεν υπάρχουν γάλατα που αντιμετωπίζουν τις αλλεργίες. Υπάρχουν γάλατα με υδρολυμένες πρωτεΐνες που έχουν μικρότερη πιθανότητα να προκαλέσουν αλλεργική αντίδραση.

 

Αν θέλεις να το δούμε πιο αναλυτικά, απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις αφού κάνεις copy-paste:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ολική

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ναι για παροδική αναπνευστική δυσχέρεια λόγω στρεσ τοκετού

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

3/6/2010 3280

8/7/2010 4500

6/8/2010 5600

10/9/2010 6150

1/10/2010 6600

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. τώρα που την κηνυγάω 6 αλλά ποτέ ξύπνια και ποτέ δεν το ζητάει

α

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει τώρα μόνο με μπιμπερό τρέφεται

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 100μλ το βράδυ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 100μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. philips avent

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 4-5

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15min

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

το παιδί αρνείται να φάει είτε από το στήθος είτε από το μπουκάλι τεντώνεται τινάζεται και κλαίει, πρέπει να την πετύχω σε βαθύ ύπνο για να την ταϊσω και ποτέ δεν το ζητάει η ίδια όπως παλιά. Οταν θήλαζε απευθείας από το στήθος καθόταν το πολύ 6 λεπτά αλλά θήλαζε έντονα και λαίμαργα. το μεγάλο πρόβλημα με την άρνηση του στήθους ξεκίνησε μετά το εμβόλιο prevenar 13 αλλά πέρασαν 20 ημέρες από τότε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά τη γέννα όχι... Στις τελευταίες εξετάσεις πριν τη γέννα είχα αιματοκρίτη 38,2... Παίρνω βέβαια ακόμα το Legofer. Έχει σημασία;

 

Γιατί παίρνετε τα Legofer?

 

Τα γαλακτοκομικά τα καταναλώνετε επειδή σας αρέσουν ή νομίζετε ότι τα χρειάζεστε;

Link to comment
Share on other sites

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

3/6/2010 3280

8/7/2010 4500

6/8/2010 5600

10/9/2010 6150

1/10/2010 6600

Το μωρό σας έχει εξαιρετική ανάπτυξη!

Ποιος σας παραπλάνησε και σας είπε ότι η πρόσληψη βάρους είναι χαμηλή;

 

Έχετε δει τις καμπύλες ανάπτυξης στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού;

 

Αυτές οι καμπύλες υπάρχουν για να μπορείτε να ελέγχετε την ανάπτυξη του παιδιού σας και να μην σας εμπαίζει ο κάθε κομπογιαννίτης που θέλει να σας πλασάρει ειδικά γάλατα.

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. τώρα που την κηνυγάω 6 αλλά ποτέ ξύπνια και ποτέ δεν το ζητάει

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 100μλ
Εννοείτε ότι του δίνετε 100 ml ξένο γάλα;

 

Το μητρικό που πίνει πόσο είναι συνολικά;

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. philips avent
Με αυτό το θήλαστρο δεν μπορείτε να διατηρήσετε τη γαλουχία.

 

Το μωρό αρνείτε να θηλάσει ακόμη και κοιμισμένο;

 

 

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 4-5
πολύ λίγες

αν δεν θηλάζετε, θα πρέπει να κάνετε τουλάχιστον 8 αντλήσεις

γι αυτό παρατηρήσατε αλλαγή στη σύνθεση του γάλακτος

 

Για το μωρό σας είναι επείγον να αντλήσετε παραπάνω, να του δίνετε μόνο μητρικό και να επιστρέψετε το συντομότερο στο θηλασμό. Το ξένο γάλα που του δίνετε χειροτερεύει τη ΓΟΠ.

 

 

 

το παιδί αρνείται να φάει είτε από το στήθος είτε από το μπουκάλι τεντώνεται τινάζεται και κλαίει, πρέπει να την πετύχω σε βαθύ ύπνο για να την ταϊσω και ποτέ δεν το ζητάει η ίδια όπως παλιά.
Το μωρό έχει σοβαρό πρόβλημα και θα πρέπει άμεσα να αξιολογηθεί από παιδογαστρεντερολόγο (ακόμη και αν χρειαστεί να ταξιδέψετε με ελικόπτερο ή αεροπλάνο).

Η ΓΟΠ πρέπει να θεραπευτεί γιατί το μωρό υποφέρει και μπορεί να χειροτερέψει η πρόσληψη βάρους.

 

το μεγάλο πρόβλημα με την άρνηση του στήθους ξεκίνησε μετά το εμβόλιο prevenar 13 αλλά πέρασαν 20 ημέρες από τότε...
Δυστυχώς πολλές φορές τα εμβόλια προκαλούν την εμφάνιση αλλεργιών ή χειροτερεύουν μια σχετικά ήπια κατάσταση.

 

Τονίζω ότι ο παιδίατρός σας αντιμετώπισε απαράδεκτα το μωρό και χειροτέρεψε κατά πολύ την κατάστασή του με το ξένο γάλα που συνέστησε να πάρει.

Η άριστη πρόσληψη βάρους του μωρού δεν δικαιολογεί το ότι σας συνέστησε ξένο γάλα.

Να βάλετε τις ζυγίσεις στις καμπύλες ανάπτυξης και να διαπιστώσετε και μόνη σας το κατά πόσο τις ακολουθεί η ανάπτυξη του μωρού σας.

Κανονικά αυτό έπρεπε να το κάνει ο παιδίατρος!

 

Το μωρό πρέπει άμεσα να αξιολογηθεί από παιδογαστρεντερολόγο για να δεχθεί κατάλληλη θεραπεία για τη ΓΟΠ. Αν δεν αντιμετωπιστεί έγκαιρα μπορεί να χειροτερέψει η κλινική εικόνα τόσο που να χρειαστεί νοσηλεία.

 

Μπορεί να είναι υπερβολικά τα όσα γράφω, αλλά στην παρούσα κατάσταση μόνο η αξιολόγηση από έναν παιδογαστρεντερολόγο μπορεί να είναι έγκυρη. Πρέπει να αξιλογηθεί η έκταση της βλάβης με υπέρηχο και πιθανόν το μωρό να χρειαστεί και φαρμακευτική αγωγή. Αυτά θα έπρεπε να έχουν ήδη γίνει από τότε που ξεκινησε το μωρό να αρνείται να φάει. Ο παιδίατρός σας είναι εντελώς απαράδεκτος που δεν σας παρέπεψε έγκαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παίρνετε τα Legofer?

 

Τα γαλακτοκομικά τα καταναλώνετε επειδή σας αρέσουν ή νομίζετε ότι τα χρειάζεστε;

 

Τα Legofer τα έπαιρνα ως συμπλήρωμα σιδήρου κατά την εγκυμοσύνη κι ο μαιευτήρας μου μου είπε να συνεχίσω να τα παίρνω...

Τα γαλακτομικά τα καταναλώνω επειδή μ' αρέσουν πάρα πολύ, σε βαθμό στερητικού συνδρόμου...:?

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σας έχει εξαιρετική ανάπτυξη!

Ποιος σας παραπλάνησε και σας είπε ότι η πρόσληψη βάρους είναι χαμηλή;

 

Έχετε δει τις καμπύλες ανάπτυξης στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού;

 

Αυτές οι καμπύλες υπάρχουν για να μπορείτε να ελέγχετε την ανάπτυξη του παιδιού σας και να μην σας εμπαίζει ο κάθε κομπογιαννίτης που θέλει να σας πλασάρει ειδικά γάλατα.

 

 

 

Εννοείτε ότι του δίνετε 100 ml ξένο γάλα;

 

Το μητρικό που πίνει πόσο είναι συνολικά;

 

Με αυτό το θήλαστρο δεν μπορείτε να διατηρήσετε τη γαλουχία.

 

Το μωρό αρνείτε να θηλάσει ακόμη και κοιμισμένο;

 

 

πολύ λίγες

αν δεν θηλάζετε, θα πρέπει να κάνετε τουλάχιστον 8 αντλήσεις

γι αυτό παρατηρήσατε αλλαγή στη σύνθεση του γάλακτος

 

Για το μωρό σας είναι επείγον να αντλήσετε παραπάνω, να του δίνετε μόνο μητρικό και να επιστρέψετε το συντομότερο στο θηλασμό. Το ξένο γάλα που του δίνετε χειροτερεύει τη ΓΟΠ.

 

 

 

Το μωρό έχει σοβαρό πρόβλημα και θα πρέπει άμεσα να αξιολογηθεί από παιδογαστρεντερολόγο (ακόμη και αν χρειαστεί να ταξιδέψετε με ελικόπτερο ή αεροπλάνο).

Η ΓΟΠ πρέπει να θεραπευτεί γιατί το μωρό υποφέρει και μπορεί να χειροτερέψει η πρόσληψη βάρους.

 

Δυστυχώς πολλές φορές τα εμβόλια προκαλούν την εμφάνιση αλλεργιών ή χειροτερεύουν μια σχετικά ήπια κατάσταση.

 

Τονίζω ότι ο παιδίατρός σας αντιμετώπισε απαράδεκτα το μωρό και χειροτέρεψε κατά πολύ την κατάστασή του με το ξένο γάλα που συνέστησε να πάρει.

Η άριστη πρόσληψη βάρους του μωρού δεν δικαιολογεί το ότι σας συνέστησε ξένο γάλα.

Να βάλετε τις ζυγίσεις στις καμπύλες ανάπτυξης και να διαπιστώσετε και μόνη σας το κατά πόσο τις ακολουθεί η ανάπτυξη του μωρού σας.

Κανονικά αυτό έπρεπε να το κάνει ο παιδίατρος!

 

Το μωρό πρέπει άμεσα να αξιολογηθεί από παιδογαστρεντερολόγο για να δεχθεί κατάλληλη θεραπεία για τη ΓΟΠ. Αν δεν αντιμετωπιστεί έγκαιρα μπορεί να χειροτερέψει η κλινική εικόνα τόσο που να χρειαστεί νοσηλεία.

 

Μπορεί να είναι υπερβολικά τα όσα γράφω, αλλά στην παρούσα κατάσταση μόνο η αξιολόγηση από έναν παιδογαστρεντερολόγο μπορεί να είναι έγκυρη. Πρέπει να αξιλογηθεί η έκταση της βλάβης με υπέρηχο και πιθανόν το μωρό να χρειαστεί και φαρμακευτική αγωγή. Αυτά θα έπρεπε να έχουν ήδη γίνει από τότε που ξεκινησε το μωρό να αρνείται να φάει. Ο παιδίατρός σας είναι εντελώς απαράδεκτος που δεν σας παρέπεψε έγκαιρα.

100ml πίνει ξένο την ημέρα, τα δικά μου είναι περίπου 600-700 αλλά μερικές φορές ενώ έχω δικό μου δεν της το δίνει επειδή οι οικείοι υποστηρίζουν ότι το ξένο είναι πιο θρεπτικό..... και το δικό μου είναι σαν νερό. Τον υπέρηχο τον κάναμε και έδειξε μέτριας μορφής παλινδρόμηση και παίρνουμε το σιρόπι επαντορέν που το μισό χύνεται έξω. Η αλήθεια είναι ότι κοιμισμένη φοβάμαι να την βάλω να θηλάσει γιατί πάλι θα ξυπνήσει και θα χάσουμε τα γεύματα, επίσης δεν θα ξέρω τι έφαγε. Έχω χάσει πολύ την αυτοπεποίθησή μου σχετικά με το θηλασμό και δεν έχω καθόλου υποστήριξη γιατί με κατηγορούν ότι με την επιμονή μου να θηλάσω το παιδί υποσιτιζόταν και δεν το πήρα είδηση. Επίσης, όταν της δίνω το δικό μου τα κακά της είναι νερουλά και μερικές φορές αφρώδη, ενώ δεν έχουν πάντα αυτά τα ασπράκια (λίπος) και είναι σαν νερό κίτρινο, με το ξένο όμως τα κακά της είναι πιο σφιχτά και με πολλά σποράκια. Είμαι επαρχία αλλά αν η κατάσταση δεν βελτιωθεί θα κατεβώ στην Αθήνα άμεσα.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

100ml πίνει ξένο την ημέρα, τα δικά μου είναι περίπου 600-700 αλλά μερικές φορές ενώ έχω δικό μου δεν της το δίνει επειδή οι οικείοι υποστηρίζουν ότι το ξένο είναι πιο θρεπτικό.....

 

το ξένο για ένα παιδί με ΓΟΠ είναι πολύ κακό

 

Το γάλα σε σκόνη έχει ίδιες θερμίδες με το μητρικό. Οι οικείοι λένε πολλές ανοησίες και κάποιος πρέπει να τους συμμαζέψει.

 

Η ικανοποίηση της βλακείας τους θα πρέπει να μπει σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με την υγεία του μωρού.

 

 

και το δικό μου είναι σαν νερό.

Δηλαδή το παιδί μεγαλώνει με τα 100 ml ξένο και όχι με τα 700 δικό σου;

Νομίζω ότι έχεις επηρεαστεί υπερβολικά από τους άλλους.:?

 

 

 

Τον υπέρηχο τον κάναμε και έδειξε μέτριας μορφής παλινδρόμηση και παίρνουμε το σιρόπι επαντορέν που το μισό χύνεται έξω.

 

Θα πρέπει να το χορηγείτε με διαφορετικό τρόπο για να μην χύνεται έξω. Πώς το δίνετε και συμβαίνει αυτό;

 

Η αλήθεια είναι ότι κοιμισμένη φοβάμαι να την βάλω να θηλάσει γιατί πάλι θα ξυπνήσει και θα χάσουμε τα γεύματα, επίσης δεν θα ξέρω τι έφαγε. Έχω χάσει πολύ την αυτοπεποίθησή μου σχετικά με το θηλασμό και δεν έχω καθόλου υποστήριξη γιατί με κατηγορούν ότι με την επιμονή μου να θηλάσω το παιδί υποσιτιζόταν και δεν το πήρα είδηση.

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι το μωρό από τις 8/7 μέχρι τις 6/8 πήρε 1100 γραμμάρια, δηλαδή πάνω από 36 γρ. τη μέρα! Όλο αυτό έγινε με το μη θρεπτικό γάλα σου;

 

Έχεις μεγάλη ευθύνη απέναντι στο παιδί σου και όλοι αυτοί βγάζουν την ουρά τους απ'έξω όταν το παιδί έχει πρόβλημα!

 

Αντί να σε κατηγορούν θα ξεκινήσεις κατά μέτωπο επίθεση και θα τους λες ότι εξαιτίας τους έχει γίνει όλη η ζημιά, εξαιτίας της επιμονής τους έδωσες ξένο γάλα και δημιουργήθηκε πρόβλημα στο μωρό.

 

Και όλα αυτά θα είναι αλήθεια και όχι παπαρολογίες όπως αυτά που σου λένε.

 

Το μωρό σου είχε εξαιρετική ανάπτυξη και δεν είχε καμία ένδειξη για να του δώσεις ξένο γάλα.

 

Τα μωρά που βάζουν βάρος πολύ πάνω από το μέσο όρο τους πρώτους 2 μήνες, μετά βάζουν λιγότερο. Δεν υπήρχε κανένας λόγος ανησυχίας. Ο παιδίατρος θα έπρεπε να σε καθησυχάσει γιατί το μωρό σου έβαζε πάνω από 36 γρ. τη μέρα τους δύο πρώτους μήνες ενώ ο αναμενόμενος μέσος όρος είναι 25 γρ. τη μέρα. Η διαφορά είναι τεράστια! Στο τέλος του δεύτερου μήνα, το μωρό είχε το βάρος που θα μπορούσε να έχει στο τέλος του τρίτου μήνα!

 

Δυστυχώς πολλές μητέρες υποχωρούν στις πιέσεις του περιβάλλοντος σε βάρος της υγείας και του παιδιού τους και της δική τους.

 

Νομίζω ότι θα πρέπει να προστατεύσεις και τον εαυτό σου και το παιδί σου από όλους αυτούς τους αδαείς.

 

 

Επίσης, όταν της δίνω το δικό μου τα κακά της είναι νερουλά και μερικές φορές αφρώδη, ενώ δεν έχουν πάντα αυτά τα ασπράκια (λίπος) και είναι σαν νερό κίτρινο,

αυτό συμβαίνει όταν υπάρχει υπερπαραγωγή και το μωρό δεν παίρνει το τελευταίο γάλα με το περισσότερο λίπος

 

θα σου συνιστούσα να επιστρέψεις το μωρό στο στήθος και να το αφήνεις να θηλάζει αρκετή ώρα από τον ίδιο μαστό

 

με το ξένο όμως τα κακά της είναι πιο σφιχτά και με πολλά σποράκια.

το αγελαδινό προκαλεί δυσκοιλιότητα γιατί ο άνθρωπος δεν έχει 4 στομάχια να να το χωνέψει όπως τα μοσχαράκια

 

Είμαι επαρχία αλλά αν η κατάσταση δεν βελτιωθεί θα κατεβώ στην Αθήνα άμεσα.

 

Από όσα έγραψες πριν δεν φαινόταν ότι είχε γίνει υπέρηχος. Τον υπέρηχο τον αξιολόγησε παιδογαστρεντερολόγος;

 

Έγραψες

Τρομοκρατήθηκα την πήγα στο Νοσοκομείο (επαρχία) και μου είπαν μάλλον για αλλεργία και μαζί ΓΟΠ.

 

και θεώρησα ότι το μάλλον πήγαινε και στην αλλεργία και στη ΓΟΠ

 

Ο γιατρός που σας είπε για ΓΟΠ και για τη φαρμακευτική αγωγή, τί σας είπε για τη σίτιση του μωρού;

Link to comment
Share on other sites

Τα Legofer τα έπαιρνα ως συμπλήρωμα σιδήρου κατά την εγκυμοσύνη κι ο μαιευτήρας μου μου είπε να συνεχίσω να τα παίρνω...

 

To συμπλήρωμα σιδήρου χορηγείται μόνο όταν οι αιματολογικές εξετάσειςι δείξουν ότι είναι απαραίτητο.

 

Αν δεν είναι απαραίτητο, η περίσσεια επικάθεται σε ζωτικά όργανα του σώματος όπως η καρδιά, το ήπαρ κλπ και δημιουργεί σοβαρά προβλήματα.

 

Στη διάρκεια του θηλασμού, η μητέρα δεν έχει απώλεια αίματος και ακόμη και αν είχε σε όλη της τη ζωή υποσιδηρική αναιμία, είναι πολύ καλύτερα το διάστημα της αμηνόρροιας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα τις τελευταίες μέρες και η μικρή αρνείται το στήθος δηλαδή μόλις πάω να την βάλω κλαίει πολύ ενώ πεινάει. Αυτό το έκανε και παλιότερα μέσα στην ημέρα, μετά ένα διάστημα είχε φτιάξει και μετά πάλι -επειδή λείπω και μέσα στην ημέρα- είχαμε σταθερά 3 γεύματα στήθος από το βράδυ μέχρι το πρωί και τα άλλα μπιμπερό. Τώρα κλαίει και σε αυτά. Σήμερα το πρωί ενώ πείναγε πολύ το καημένο μόλις την σήκωσα να την βάλω αμέσως πάτησε τα κλάμματα.. :confused: Τι μπορεί να φταίει ξαφνικά; Εγώ υποθέτω ότι είναι λόγω της ΓΟΠ ελπίζω να μην είναι ότι έχει συνδέσει το στήθος με κάτι που την ενοχλεί γιατί άντε να το βρω! :confused:

Σήμερα μετά από αυτό το περιστατικό, την ηρέμησα και πήγα να την αλλάξω και μετά να πιει από το μπιμπερό το γάλα. Καθώς την είχα στην αλλαξιέρα το στήθος άρχισε να τρέχει πολύ κι εγώ αυθόρμητα το έβαλα στο στοματάκι της κι εκείνη άρχισε να πίνει. Όμως έτσι ήταν τελείως ανάσκελα, πως δεν δυσανεσχετούσε; :rolleyes: Ήπιε για κανένα 5λεπτο με όρεξη-το άδειασε κάπως το στήθος- και μετά έκανε πίσω το κεφαλάκι και το άφησε. (Αυτό το τελευταίο κακό χούι τώρα τελευταία αντί να το αφήσει χαλαρά κάνει πίσω το κεφάλι και το τραβάει μαζί της σαν τσίχλα άουτς κάθε φορά!:shock:) Εγώ της είχα ήδη ετοιμάσει 100μλ στο μπιμπερό που τα ήπιε..άρα πείναγε κι άλλο η δόλια και για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να συνεχίσει στο στήθος;:confused: Λόγω της ΓΟΠ;:confused:

Επίσης, σχετικά με το βάρος πόσο καιρό επιτρέπεται να παίρνει κάτω από το επιτρεπτό όριο; έχει 2 εβδομάδες που έχει πάρει λίγο και 1 που είναι στο όριο.

Οι τελευταίες ζυγίσεις της έχουν ως εξής (Αγλαία σου βάζω λίγες παραπάνω για να κρίνεις):

29/08 4640γρ

05/09 4785γρ

12/09 4945γρ

19/09 4995γρ

26/09 5120γρ

03/10 5195γρ

 

Για την ΓΟΠ παίρνει epadoren 3 φορές την ημέρα από 21/09

δεν ξέρω τι συμβαίνει και συνεχίζει έτσι η κατάσταση...τώρα αρνείται το στήθος και το βράδυ...προσπάθησα να την βάλω κάπως πιο όρθια αλλά κλαίει και της ετοίμασα πάλι το μητρικό σε μπιμπερό...

είμαι πολύ στενοχωρημένη γιατί αισθάνομαι ότι επιστρέψαμε πάλι στην αρχή που δεν έπινε καθόλου από στήθος... δεν ξέρω τι να κάνω...:(:(:( φταίει η στάση του θηλασμού λόγω της ΓΟΠ; το άλλο που σκέφτηκα είναι μήπως επειδή στο μπιμπερό έρχεται κατευθείαν το γάλα δεν θέλει να τρώει στήθος.. αλλά μπορεί αυτό να έγινε ξαφνικά; να προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω SNS; -το είχα πάρει καιρό αλλά δεν το έχω βάλει ποτέ. και πως θα την βάλω αφού δεν το πιάνει καθόλου. Και γάλα που της στάζω στο στοματάκι πάλι δεν το πιάνει το στήθος..

Link to comment
Share on other sites

To συμπλήρωμα σιδήρου χορηγείται μόνο όταν οι αιματολογικές εξετάσειςι δείξουν ότι είναι απαραίτητο.

 

Αν δεν είναι απαραίτητο, η περίσσεια επικάθεται σε ζωτικά όργανα του σώματος όπως η καρδιά, το ήπαρ κλπ και δημιουργεί σοβαρά προβλήματα.

 

Στη διάρκεια του θηλασμού, η μητέρα δεν έχει απώλεια αίματος και ακόμη και αν είχε σε όλη της τη ζωή υποσιδηρική αναιμία, είναι πολύ καλύτερα το διάστημα της αμηνόρροιας.

 

Ωχ, θορυβήθηκα τώρα... Πάντως μετά τη γέννα έχω μειώσει τη δόση και παίρνω ένα φιαλίδιο αντί δύο την ημέρα. Όμως όσο καιρό διαρκούν τα λόχεια δεν συνεχίζει να είναι απαραίτητο το συμπλήρωμα; Εγώ κλείνω αύριο τα 40 και έχω ακόμα λιγοστό αιματάκι...

Και μια άλλη ερώτηση...: Η ΓΟΠ μπορεί να συνδυάζεται με κολικούς; Κι αν ναι πώς διακρίνουμε για ποια αιτία πονάει το παιδί;

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι συμβαίνει και συνεχίζει έτσι η κατάσταση...τώρα αρνείται το στήθος και το βράδυ...προσπάθησα να την βάλω κάπως πιο όρθια αλλά κλαίει και της ετοίμασα πάλι το μητρικό σε μπιμπερό...

είμαι πολύ στενοχωρημένη γιατί αισθάνομαι ότι επιστρέψαμε πάλι στην αρχή που δεν έπινε καθόλου από στήθος... δεν ξέρω τι να κάνω...:(:(:( φταίει η στάση του θηλασμού λόγω της ΓΟΠ; το άλλο που σκέφτηκα είναι μήπως επειδή στο μπιμπερό έρχεται κατευθείαν το γάλα δεν θέλει να τρώει στήθος.. αλλά μπορεί αυτό να έγινε ξαφνικά; να προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω SNS; -το είχα πάρει καιρό αλλά δεν το έχω βάλει ποτέ. και πως θα την βάλω αφού δεν το πιάνει καθόλου. Και γάλα που της στάζω στο στοματάκι πάλι δεν το πιάνει το στήθος..

 

 

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html#coax

θα βρεις πολλές πληροφορίες και τιπς για το θέμα σου......

να σου επισημάνω μόνο το εξής, το μπουκάλι να το δίνει κάποιος άλλος όχι εσύ το μωρό μπερδεύεται και για όσο είστε σε αυτήν τη φάση απέφυγε το μπουκάλι όσο μπορείς γενικά....

 

Γιατί ζυγίζεις το μωρό τόσο συχνά στην ηλικία σας δεν θα βγάλεις συμπεράσματα έτσι......μπορεί την μια εβδομάδα να μην πάρει καθόλου και την άλλη να τα πάρει μαζεμένα αυτό είναι φυσιολογικό- μια φορά το μήνα είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

το

Ο γιατρός που σας είπε για ΓΟΠ και για τη φαρμακευτική αγωγή, τί σας είπε για τη σίτιση του μωρού;

 

η διάγνωση από τον υπέρηχο μιλούσε για ήπια ΓΟΠ, αλλά η γιατρός μας έδωσε το σιρόπι και είπε για όρθια στάση σίτισης και σήκωμα του κρεβατιού. Το θέμα όμως είναι ότι αν πάω να την σηκώσω ενώ κοιμάται, ξυπνάει και δεν τρώει, με αποτέλεσμα να την ταϊζω ξαπλωτή επειδή αγχώνομαι για να φάει και μετά την κρατώ 30 λεπτά όρθια να ρευτεί. Οι οδηγίες της γιατρού πάντως είναι να την ταϊζω με οποιονδήποτε τρόπο για να μην αφυδατωθεί. Κάνει πάρα πολλά ρεψίματα, ακόμη και μετά από πολύ ώρα.... Πάντως διαβάζοντας τα σχετικά τόπικ, νομίζω ότι μάλλον έχει σοβαρή αλλεργία μαζί με ΓΟΠ, ή η αλλεργία της δημιουργεί τη ΓΟΠ, αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό που την ενοχλεί. ΠΧ ενώ έκοψα γαλακτοκομικά έφαγα μοσχάρι προχθές και το παιδί συνέχεια γκρίνιαζε το βράδυ και είχε πολύ ανήσυχο ύπνο...Εγώ εντωμεταξεί έχω κόψει τα πάντα, και τρέφομαι μόνο με πατάτες ρύζι και κοτόπουλο, αντί για καφέ πίνω χαμομήλι, και αισθάνομαι να καταρρέω. Μήπως γι'αυτό το γάλα μου έγινε πιο νερουλό;

Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον καλό παιδογαστρεντερολόγο στην Αθήνα;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...