Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

2411konmar και παλι σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Ωστε και σας δεν επαιρνε καλο βαρος, δεν ειμαστε μονοι. Φοβαμαι μηπως αν συνεχισει ετσι μας στειλουν παλι νοσοκομειο. Epadoren δινουμε 0,7ml καθε 8 ωρες, η ανωτατη δοση και δε γινεται να αυξηθει κι αλλο. Περα απο το νοσοκομειο δεν εχουμε παει σε αλλο γαστρεντερολογο, αλλα εκλεισα ραντεβου την επομενη εβδομαδα με τη Ρωμα(ελπιζω να ειναι καλη) γιατι νιωθω κι εγω πως χρειαζομαι πιο εξειδικευμενη καθοδηγηση. Και παλι σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2411konmar και παλι σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Ωστε και σας δεν επαιρνε καλο βαρος, δεν ειμαστε μονοι. Φοβαμαι μηπως αν συνεχισει ετσι μας στειλουν παλι νοσοκομειο. Epadoren δινουμε 0,7ml καθε 8 ωρες, η ανωτατη δοση και δε γινεται να αυξηθει κι αλλο. Περα απο το νοσοκομειο δεν εχουμε παει σε αλλο γαστρεντερολογο, αλλα εκλεισα ραντεβου την επομενη εβδομαδα με τη Ρωμα(ελπιζω να ειναι καλη) γιατι νιωθω κι εγω πως χρειαζομαι πιο εξειδικευμενη καθοδηγηση. Και παλι σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου.

 

Πολύ καλή η επιλογή σου bebos!Έχω ακούσει τα καλύτερα για τη γιατρό.Σε αυτήν είχαμε παέι την ανηψιά μου πέρυσι που αντιμετώπιζε κάποια προβλήμτα.Εξαίρετη επιστήμων και πάνω απ' όλα άνθρωπος!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η επιλογή σου bebos!Έχω ακούσει τα καλύτερα για τη γιατρό.Σε αυτήν είχαμε παέι την ανηψιά μου πέρυσι που αντιμετώπιζε κάποια προβλήμτα.Εξαίρετη επιστήμων και πάνω απ' όλα άνθρωπος!

 

Κι εγω εχω ακουσει καλα λογια, ελπιζω να μας βοηθησει να το αντιμετωπισουμε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το νοσοκομειο δεν εχουμε παει σε αλλο γαστρεντερολογο, αλλα εκλεισα ραντεβου την επομενη εβδομαδα με τη Ρωμα(ελπιζω να ειναι καλη) γιατι νιωθω κι εγω πως χρειαζομαι πιο εξειδικευμενη καθοδηγηση. Και παλι σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου.

 

Θα σε παρακαλούσα να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία της επίσκεψης. Το άρθρο που έχω βάλει εδώ είναι δικό της και το θεωρώ πολύ καλό. Θα με ενδιέφερε να μάθω και το πώς αντιμετωπίζει τους ασθενείς.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία της επίσκεψης. Το άρθρο που έχω βάλει εδώ είναι δικό της και το θεωρώ πολύ καλό. Θα με ενδιέφερε να μάθω και το πώς αντιμετωπίζει τους ασθενείς.

 

Το διαβασα το αρθρο Αγλαια, ηταν και ενα επιπλεον κινητρο για να απευθυνθω σε αυτην. Εχω ραντεβου την ερχομενη Τεταρτη και θα σας ενημερωσω. Περα απο αυτο, θεωρεις οτι ειναι αναμενομενο να μην παιρνει ακομα καλο βαρος? Τον ζυγισα σημερα και απο 5635 που ηταν στις 6/6, σημερα επεσε στα 5610. Το περιμενα γιατι τις τελευταιες μερες δεν ετρωγε καλα, αλλα δεν παυει να με αγχωνει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το διαβασα το αρθρο Αγλαια, ηταν και ενα επιπλεον κινητρο για να απευθυνθω σε αυτην. Εχω ραντεβου την ερχομενη Τεταρτη και θα σας ενημερωσω. Περα απο αυτο, θεωρεις οτι ειναι αναμενομενο να μην παιρνει ακομα καλο βαρος? Τον ζυγισα σημερα και απο 5635 που ηταν στις 6/6, σημερα επεσε στα 5610. Το περιμενα γιατι τις τελευταιες μερες δεν ετρωγε καλα, αλλα δεν παυει να με αγχωνει...

 

Έχεις δίκιο που αγχώνεσαι. Αν το παιδί πονάει αρκετά τρώει όσο λιγότερο μπορεί. Όταν συμβαίνει αυτό πάντα το μωρό παραπέμπεται σε παιδογαστρεντερολόγο. Δυστυχώς η επούλωση αργεί.

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω ξεχωριστά γιατί είναι πολύ σημαντικό: το διάστημα αυτό το μωρό δεν θηλάζει καλά και η παραγωγή σου έχει μειωθεί σημαντικά.

 

Αν το μωρό εξακολουθεί να μη θηλάζει πολύ, ειδικά τώρα που χάνει βάρος, έστω και λίγο, θα πρέπει αν υποστηρίξεις τη γαλουχία με θήλαστρο ακόμη και αν το μωρό δεν μπορεί να φάει πολύ. Δηλαδή θα πρέπει να κάνεις αντλήσεις για να διατηρείς ψηλά την παραγωγή ώστε αν το μωρό αρχίσει να τρώει περισσότερο, να βρίσκει γάλα.

 

Το πιο σημαντικό:

 

Επικοινώνησε με το γιατρό που του έχει χορηγήσει τα φάρμακα και ανέφερε την πορεία του βάρους. Αν το παιδί δεν μπορεί να φάει ίσως χρειαστεί βοήθεια (ορό, νοσηλεία...).

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα είδα το όνομα σου γραμμένο και σε σκέφτηκα! Ενα τεράστιο ευχαριστώ για τις υπερπολύτιμες συμβουλές σου! Μου άνοιξες τα μάτια!! Και όλα τα κορίτσια!!! Θηλασμός και Άγιος Ο Θεός!!!

dsc1390.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Σόρυ δεν κολλάει σε αυτό το topic !!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

να μαι κι εγω...

διαβασα και τις 13 σελιδες με προσοχη...

εδω και 2 βδομαδες περιπου ειμαι σχεδον σιγουρη πως ο μικρος μας εχει ΓΟΠ και νομιζω πως σημερα επιβεβαιωθηκα...

με την παιδιατρο εχω μιλησει αλλα δεν της εχω αναφερει ολα τα συμπτωματα ακομα..

πρεπει να εχει την κρυφη ΓΟΠ γιατι εμετους δεν κανει περα απο 1-2 φορες που τον ζορισαμε να ρευτει και εβγαλε λιγο παραπανω γαλα...βγαζει γουλιες αλλα οχι σε καθε γευμα...

αρκετες φορες την ημερα ακομα και οταν ρευεται ακουω υγρες γουλιες που του ανεβαινουν στο στομα παιρνει μια εκφραση αηδιας και μετα καταπινει...στενοχωριεμαι πολυ που τον βλεπω ετσι...

καποιες φορες αν τον εχω ξαπλωσει και κοιμαται (παντα με κλιση,γιατι απ οταν το υποψιαστηκα αγορασα απο μονη μου το ειδικο μαξιλαρακι) μπορει να πνιγει και μεχρι να συνελθει μου φευγει η ψυχη...

καποιες φορες οταν τρωει και παντα οταν τον σηκωνω για να ρευτει κανει το κορμι του τοξο και γερνει πισω το κεφαλι..το ιδιο και οταν τον ξαπλωνω...8 στις 10 φορες που θα τον βαλω στο κρεβατι μολις τον ακουμπησω θα ξυπνησει αμεσως με κλαμματα (ολοι μου λενε οτι εμαθε αγκαλια) και αυτο τωρα που το σκεφτομαι συμβαινει συνηθως οταν δεν εχει ρευτει (κατι που δυστυχως κανει πολυ δυσκολα) ή οταν τον βαλω σχετικα γρηγορα να ξαπλωσειικολικους δεν εχουμε αλλα πιθανον να μας επισκεφτουν συντομα..

το βραδυ κοιμαται λιγο καλυτερα ισως απ την εξαντληση..αλλα παντα τον εχουμε το νου μας...

οταν ρευεται σχεδον παντα κανει συγχρονως κ υγρες γουλιες...

 

καμια συμβουλη για το ρεψιμο? ρευεται πολυ δυσκολα κ παντα (ειδικα το βραδυ που συνηθως θηλαζω ξαπλωμενη) αποκοιμιεται στο στηθος...οταν τον σηκωσω να ρευτει συνηθως ξυπναει κ μετα θελει παλι στηθος για να νανουριστει αρα πρεπει να ξαναρευτει...τι κανουμε τοτε?

μεχρι να υποψιαστω οτι εχει ΓΟΠ οταν τον εβαζα να κοιμηθει κ καποιες φορες ξυπναγε κλαιγοντας νομιζα οτι πειναγε κ του εδινα κι αλλο...τα εκανα χειροτερα δυστυχως...μου ειχαν πει κιολας οτι με το μητρικο δεν ρευονται παντα κι ετσι δεν επεμενα πολυ κ τον ξαπλωνα...στο δευτερολεπτο ειχε ξυπνησει κλαιγοντας το μικρακι μου...

 

βοηθαει το sling απ οτι διαβασα...σωστα?

 

και θελω να ρωτησω κ κατι...

πινω πολυ γαλα κ τρωω οτι ειναι ασπρο...και γενικα λατρευω το γαλα!θελω να δοκιμασω την αποχη απο τα γαλακτοκομικα αλλα...

καλυτερα να τα κοψω ολα για 4 βδομαδες κ να δω πως θα παει

ή

να κοψω μονο τα αγελαδινα κ να συνεχισω με κατσικισιο κ προβειο?

θα καταλαβω κατι ή θα πρεπει μετα να κανω αλλες 4 βδομαδες αποχη και απο αυτα?

 

aglaia και dioni ευχαριστουμε για τις συμβουλες και οσον αφορα το θεμα με τις αγκαλιες εννοειται πως θα τον κρατησω αγκαλια οσο χρειαζεται για να ανακουφιστει και να νιωσει καλυτερα... αλλα βρε κοριτσια στενοχωριεμαι πολυ που τον βλεπω ετσι κ κλαιω...

διαβασα βεβαια οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα αλλα ο καθενας το δικο του το βλεπει βουνο...

ελπιζω ολα τα μικρακια να γινουν γρηγορα καλα και να μην ταλαιπωρουνται...ειναι ψυχουλες!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να μαι κι εγω...

διαβασα και τις 13 σελιδες με προσοχη...

εδω και 2 βδομαδες περιπου ειμαι σχεδον σιγουρη πως ο μικρος μας εχει ΓΟΠ και νομιζω πως σημερα επιβεβαιωθηκα...

με την παιδιατρο εχω μιλησει αλλα δεν της εχω αναφερει ολα τα συμπτωματα ακομα..

πρεπει να εχει την κρυφη ΓΟΠ γιατι εμετους δεν κανει περα απο 1-2 φορες που τον ζορισαμε να ρευτει και εβγαλε λιγο παραπανω γαλα...βγαζει γουλιες αλλα οχι σε καθε γευμα...

αρκετες φορες την ημερα ακομα και οταν ρευεται ακουω υγρες γουλιες που του ανεβαινουν στο στομα παιρνει μια εκφραση αηδιας και μετα καταπινει...στενοχωριεμαι πολυ που τον βλεπω ετσι...

καποιες φορες αν τον εχω ξαπλωσει και κοιμαται (παντα με κλιση,γιατι απ οταν το υποψιαστηκα αγορασα απο μονη μου το ειδικο μαξιλαρακι) μπορει να πνιγει και μεχρι να συνελθει μου φευγει η ψυχη...

καποιες φορες οταν τρωει και παντα οταν τον σηκωνω για να ρευτει κανει το κορμι του τοξο και γερνει πισω το κεφαλι..το ιδιο και οταν τον ξαπλωνω...8 στις 10 φορες που θα τον βαλω στο κρεβατι μολις τον ακουμπησω θα ξυπνησει αμεσως με κλαμματα (ολοι μου λενε οτι εμαθε αγκαλια) και αυτο τωρα που το σκεφτομαι συμβαινει συνηθως οταν δεν εχει ρευτει (κατι που δυστυχως κανει πολυ δυσκολα) ή οταν τον βαλω σχετικα γρηγορα να ξαπλωσειικολικους δεν εχουμε αλλα πιθανον να μας επισκεφτουν συντομα..

το βραδυ κοιμαται λιγο καλυτερα ισως απ την εξαντληση..αλλα παντα τον εχουμε το νου μας...

οταν ρευεται σχεδον παντα κανει συγχρονως κ υγρες γουλιες...

 

κ

μεχρι να υποψιαστω οτι εχει ΓΟΠ οταν τον εβαζα να κοιμηθει κ καποιες φορες ξυπναγε κλαιγοντας νομιζα οτι πειναγε κ του εδινα κι αλλο...τα εκανα χειροτερα δυστυχως...μου ειχαν πει κιολας οτι με το μητρικο δεν ρευονται παντα κι ετσι δεν επεμενα πολυ κ τον ξαπλωνα...στο δευτερολεπτο ειχε ξυπνησει κλαιγοντας το μικρακι μου...

 

βοηθαει το sling απ οτι διαβασα...σωστα?

 

 

 

aglaia και dioni ευχαριστουμε για τις συμβουλες και οσον αφορα το θεμα με τις αγκαλιες εννοειται πως θα τον κρατησω αγκαλια οσο χρειαζεται για να ανακουφιστει και να νιωσει καλυτερα... αλλα βρε κοριτσια στενοχωριεμαι πολυ που τον βλεπω ετσι κ κλαιω...

διαβασα βεβαια οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα αλλα ο καθενας το δικο του το βλεπει βουνο...

ελπιζω ολα τα μικρακια να γινουν γρηγορα καλα και να μην ταλαιπωρουνται...ειναι ψυχουλες!

 

Ρέψιμο

Μπορείς όταν τον κρατάς αγκαλιά με το στήθος του στο στήθος σου να του τρίβεις την πλάτη με το χέρι σου σαν να θέλεις να πιάσεις κάτι (δεν ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω) με αρκετή πίεση. Σε εμένα έτσι πάντα ρευόταν.

Γαλακτοκομικά

Καλύτερα να κάνεις γενική αποχή και μετά να βάζεις σταδιακά. Συνήθως η ΓΟΠ συνοδεύεται και από αλλεργία, δυσανεξία, ανώριμο πεπτικό.

Σλινγκ

Βοηθάει γιατί τα μωρά με ΓΟΠ αισθάνονται καλύτερα στην όρθια θέση. Οπότε με το σλινγκ και αυτά είναι καλύτερα και εσύ έχεις χέρια ελεύθερα για δουλειές. Τους πρώτους 3 μήνες αισθανόμουνα σαν καγκουρώ. Όμως η μικρη μόνο έτσι κοιμότανε την ημέρα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

yotasam σ ευχαριστω για τις συμβουλες...αν και εμας ειναι μαλλον ηπιας μορφης ειναι να σημαντικο να εχεις στηριξη τετοιες δυσκολες στιγμες...

ελπιζω κι εσεις καλυτερα...χθες βραδυ ξυπναγε συνεχεια..:(

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί! Η μικρή μου καθώς φαίνεται έχει ΓΟΠ ήπιας μορφής. Αύριο γίνεται 4 μηνών κι έχει βάλει 400γρ σε 25 ημέρες. Επίσης στα περισσότερα γεύματα, πίνει λαίμαργα στην αρχή και μετά αρχίζει να τεντώνεται και να κλαίει. Τη σηκώνω να τη ρέψω και συνεχίζουμε. Αυτό μπορεί να γίνει μέχρι και τρεις φορές κατά τη διάρκεια του γεύματος. Οι περιπτώσεις αυτές, βέβαια, συνοδεύονται κι από αναγωγές, τις οποίες όμως δεν θα τις ονόμαζα και ρουκέτες. Σήμερα το πρωί πάντως έφαγε ήρεμα, χωρίς κλάματα κι αναγωγές. Μου φαίνεται περίεργο που έχει βάλει λίγο βάρος γιατί πίνει 7 μεζούρες από το aptamil plus, που είναι για τα φαγανά μωράκια. Τα εξήγησα όλα αυτά στη παιδίατρο τον περασμένο μήνα και μου είχε πει ότι μάλλον φταίει το γάλα για κολικούς που της έδινα, γιατί τώρα λέει που της πέρασαν δεν της αρέσει, αφού αυτά τα γάλατα δεν είναι εύγευστα. Έχω σκοπό να πάω και σ' άλλο παιδίατρο να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Θέλω να μάθω αν τα συμπτώματα είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού και θα παρέλθουν, ή αν πρέπει να ακολουθήσουμε κάποια αγωγή. Εσείς από την εμπειρία σας τι νομίζετε;

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Bebos τελικά τί έκανες πήγες στην κα. Ρώμα; Το μωράκι σου πώς είναι τώρα με το βάρος του ;

 

Thaumataki σε ευχαριστω για το ενδιαφερον. Ναι, πηγα στην κα Ρωμα και οι εντυπωσεις που μου αφησε ειναι οι καλυτερες. Καταρχην ειναι πολυ προσιτη, απλη και ανθρωπινη. Με καθησυχασε και με ηρεμησε αρκετα σε οτι αφορα το μωρο μου, εκπεμπει και ως ανθρωπος μια ηρεμια. Επειτα, υποστηριξε απολυτα την επιθυμια μου για θηλασμο, και μου ειπε πως ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω για το μωρο μου. Οσον αφορα την εισαγωγη των στερεων μετα τον 4ο μηνα που θελει να κανουμε η παιδιατρος, μου ειπε πως δεν υπαρχει κανεις λογος να το κανω τοσο νωρις, και μονο επιβαρυντικο θα ειναι για το ηδη ευαισθητο πεπτικο του μωρου μου. Επιπλεον, μου εδωσε το θαρρος να της τηλεφωνω για οποιο προβληματισμο μου, και μαλιστα επικοινωνησε κι αυτη για να δει πως τα παμε. Με δυο λογια, μου εκανε αριστη εντυπωση. Οσον αφορα στο βαρος του μικρου, τα πραγματα λιγο πολυ ειναι ιδια. Παιρνει γυρω στα 10 γρ. τη μερα, πραγμα οχι ιδιαιτερα καλο, αλλα οπως μου ειπε η Ρωμα εφοσον δε χανει ειμαστε ενταξει. Αυτα λοιπον τα νεα μας, υπομονη και γερα νευρα και σε ολους οσοι αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα μεχρι να περασει ο καιρος.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την εισαγωγη των στερεων μετα τον 4ο μηνα που θελει να κανουμε η παιδιατρος, μου ειπε πως δεν υπαρχει κανεις λογος να το κανω τοσο νωρις, και μονο επιβαρυντικο θα ειναι για το ηδη ευαισθητο πεπτικο του μωρου μου.

 

Ο παιδίατρος έχει ενημερωθεί για την άποψη της παιδογαστρεντερολόγου;

 

(συνεχίζω να αναρωτιέμαι γιατί οι παιδίατροι είναι τόσο ανενημέρωτοι για τόσο συνηθισμένα θέματα)

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος έχει ενημερωθεί για την άποψη της παιδογαστρεντερολόγου;

 

(συνεχίζω να αναρωτιέμαι γιατί οι παιδίατροι είναι τόσο ανενημέρωτοι για τόσο συνηθισμένα θέματα)

 

Στην παιδιατρο δεν εχω αναφερει τιποτα, αυτη ειναι στον κοσμο της και λεει θα δωσουμε κρεμα μολις γινει τεσσαρων μηνων. Φυσικα και δε θα το κανω, και ας λεει οτι θελει. Με την ευκαιρια Αγλαια να σε ευχαριστησω για την υποστηριξη σου σε ολη αυτη την περιπετεια που περναμε, ελαβα υποψη ολες σου τις επισημανσεις και πραγματικα σε ευχαριστω για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Στην παιδιατρο δεν εχω αναφερει τιποτα, αυτη ειναι στον κοσμο της και λεει θα δωσουμε κρεμα μολις γινει τεσσαρων μηνων. Φυσικα και δε θα το κανω, και ας λεει οτι θελει.

 

Καλό θα ήταν να της πεις αυτό που σας είπε η παιδογαστρεντερολόγος, ότι θα είναι χειρότερα για το μωρό. Ίσως έτσι να γλιτώσουν κάποια άλλα παιδάκια...

 

Χαίρομαι που η Ρώμα είναι τόσο καλή όσο και στα γραπτά της. Το άρθρο που έγραψε το θεωρώ εξαιρετικό γιατί αναφέρεται στην ελληνική πραγματικότητα.

 

Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι επιστήμονες με γνώσεις και ήθος.

Link to comment
Share on other sites

Thaumataki σε ευχαριστω για το ενδιαφερον. Ναι, πηγα στην κα Ρωμα και οι εντυπωσεις που μου αφησε ειναι οι καλυτερες. Καταρχην ειναι πολυ προσιτη, απλη και ανθρωπινη. Με καθησυχασε και με ηρεμησε αρκετα σε οτι αφορα το μωρο μου, εκπεμπει και ως ανθρωπος μια ηρεμια. Επειτα, υποστηριξε απολυτα την επιθυμια μου για θηλασμο, και μου ειπε πως ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω για το μωρο μου. Οσον αφορα την εισαγωγη των στερεων μετα τον 4ο μηνα που θελει να κανουμε η παιδιατρος, μου ειπε πως δεν υπαρχει κανεις λογος να το κανω τοσο νωρις, και μονο επιβαρυντικο θα ειναι για το ηδη ευαισθητο πεπτικο του μωρου μου. Επιπλεον, μου εδωσε το θαρρος να της τηλεφωνω για οποιο προβληματισμο μου, και μαλιστα επικοινωνησε κι αυτη για να δει πως τα παμε. Με δυο λογια, μου εκανε αριστη εντυπωση. Οσον αφορα στο βαρος του μικρου, τα πραγματα λιγο πολυ ειναι ιδια. Παιρνει γυρω στα 10 γρ. τη μερα, πραγμα οχι ιδιαιτερα καλο, αλλα οπως μου ειπε η Ρωμα εφοσον δε χανει ειμαστε ενταξει. Αυτα λοιπον τα νεα μας, υπομονη και γερα νευρα και σε ολους οσοι αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα μεχρι να περασει ο καιρος.

 

Χαίρομαι πάρα πολύ για το μωράκι σου! Σαφώς και δε θα δώσεις ακόμη στερεά τροφή είναι αυτονόητο, πως το πεπτικό του σύστημα είναι ευάλωτο αν μη τί άλλο...Και σίγουρα θα ακούς τη γνώμη της ειδικού ( κα Ρώμα ) , προφανώς η παιδίατρός σου δεν είναι επαρκώς ενήμερη και κατά τη γνώμη μου, καλό θα ήταν στην αναζήτηση μια πιο έμπειρης! Όσον αφορά το θέμα βάρους, μην ανησυχείς κι όλα θα πάνε καλά, εξάλλου κανένα 3μηνο θα πρέπει να περάσει μέχρι την πλήρη αποκατάσταση του πεπτικού συστήματος. Βέβαια μην απογοητεύεσαι, γιατί μέσα στο διάστημα αυτό η κατάστασή του μωρού θα βελτιώνεται προοδευτικά...Δηλαδή, σε ένα μήνα δε θα 'ναι όπως είναι τώρα, όπως και πριν ένα μήνα δεν ήταν όπως είναι τώρα! Χρειάζεται υπομονή και πείσμα απο σένα. Τέλος, ήμουν σίγουρη πως θα μείνεις ικανοποημένη απο τη γιατρό, καθότι όπως σου είπα απο προσωπική πείρα είανι πάνω απ ' όλα άνθρωπος και μετά επιστήμων και το ότι σου έδωσε το θάρρος να την ''ενοχλήσεις'' ανα πάσα στιγμή, είναι ένα πολύ καλό έναυσμα για αποδοτική συνεργασία μεταξύ εσάς και της γιατρού.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας!

Είμαι καινούργια μανούλα καταρχάς και νέο μέλος του site parents.gr κατά δεύτερον. Το κοριτσάκι μου σαράντησε μόλις εχθές, παρόλα αυτά νομίζω (και η παιδιάτρος μαζί με μένα) ότι έχουμε κρυφή ΓΟΠ. Παρόλο που κάναμε υπέρηχο και δεν φάνηκε κάτι ανησυχητικό, πέρα από μία ήπιας μορφής παλλινδόμησης, η μπεμπούλα τις τελευταίες μέρες έχει βηχαλάκι, πράγμα που αναστάτωσε την παιδίατρό μας και ήρθε σε επαφή με παιοδογαστροεντερολόγο και μας ξεκίνησαν σιροπάκι Epadoren 0.6cc ανά 8 ώρες.

Λίγα πράγματα για το παιδί, πριν μου πείτε την γνώμη σας :

Το μωρό θεωρείται προωρο (γέννησα 36 εβδομάδων + 3 ημερών), δεν θηλάζω διότι μου κόπηκε το γάλα σχεδόν με το που γύρισα σπίτι από το μαιευτήριο και το γάλα που πίνουμε είναι το Almiron. Τα κιλάκια μας αυξάνονται κανονικότατα και τρώμε με πολύ λαιμαργία κάθε μας γεύμα ανά 3 ώρες, εκτός από τη νύχτα που έχουμε αρχίσει να κοιμόμαστε λίγο περισσότερο (2 ώρες περίπου). Γουλίτσες βγάζουμε περίπου 1-2 φορές την ημέρα, συνήθως όταν το ρέψιμο είναι πολύ "βαθύ" (δεν ξέρω πώς να το περιγράψω). Ρευόμαστε 2-3 φορές σε κάθε γεύμα, κοιμόμαστε στο πλάι και έχουμε και κολλικούς. Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να σας γράψω....

Πείτε μου την γνώμη σας, σας παρακαλώ, γιατί έχω κατα-φοβηθεί.

Ευχαριστώ!

Af6Yp3.png

 

 

2vCtp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Είμαι καινούργια μανούλα καταρχάς και νέο μέλος του site parents.gr κατά δεύτερον. Το κοριτσάκι μου σαράντησε μόλις εχθές, παρόλα αυτά νομίζω (και η παιδιάτρος μαζί με μένα) ότι έχουμε κρυφή ΓΟΠ. Παρόλο που κάναμε υπέρηχο και δεν φάνηκε κάτι ανησυχητικό, πέρα από μία ήπιας μορφής παλλινδόμησης, η μπεμπούλα τις τελευταίες μέρες έχει βηχαλάκι, πράγμα που αναστάτωσε την παιδίατρό μας και ήρθε σε επαφή με παιοδογαστροεντερολόγο και μας ξεκίνησαν σιροπάκι Epadoren 0.6cc ανά 8 ώρες.

Λίγα πράγματα για το παιδί, πριν μου πείτε την γνώμη σας :

Το μωρό θεωρείται προωρο (γέννησα 36 εβδομάδων + 3 ημερών), δεν θηλάζω διότι μου κόπηκε το γάλα σχεδόν με το που γύρισα σπίτι από το μαιευτήριο και το γάλα που πίνουμε είναι το Almiron. Τα κιλάκια μας αυξάνονται κανονικότατα και τρώμε με πολύ λαιμαργία κάθε μας γεύμα ανά 3 ώρες, εκτός από τη νύχτα που έχουμε αρχίσει να κοιμόμαστε λίγο περισσότερο (2 ώρες περίπου). Γουλίτσες βγάζουμε περίπου 1-2 φορές την ημέρα, συνήθως όταν το ρέψιμο είναι πολύ "βαθύ" (δεν ξέρω πώς να το περιγράψω). Ρευόμαστε 2-3 φορές σε κάθε γεύμα, κοιμόμαστε στο πλάι και έχουμε και κολλικούς. Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να σας γράψω....

Πείτε μου την γνώμη σας, σας παρακαλώ, γιατί έχω κατα-φοβηθεί.

Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα, να σου ζήσει το μωράκι σου :) είμαι κι εγώ νέα μανούλα και σχετικά νέα στο φόρουμ. Από αυτά που έχω συζητήσει με τον γιατρό και έχω διαβάσει εδώ στο θέμα δεν φαίνεται να είναι σοβαρή η παλινδρόμηση που έχετε. Παίρνετε κιλά, δεν έχει μεγάλες αναγωγές -δηλαδή να βγάζει πολύ- και απ' ότι περιγράφεις δεν φαίνεται να ενοχλείται πολύ. Το βηχαλάκι δεν ξέρω γιατί ανησύχησε την γιατρό σου. Κι εμένα έχει η μπεμπούλα μου μια ήπια παλινδρόμηση, όχι διαγνωσμένη βέβαια, από τα συμπτώματα το είπαμε με τον γιατρό και απλώς το παρακολουθούμε. Αν βγάζει όταν το ρέψιμο είναι "βαθύ" θα βοηθήσει να το σταματάς ενδιάμεσα να ρευτεί να μην το πίνει όλο το γάλα με τη μια, εμάς μας βοήθησε πολύ αυτό. Επίσης, να το βάζεις να κοιμηθεί πλάγια από την αριστερή πλευρά. Πάντως μίλα πάλι με τη γιατρό, να μην σου δώσει κατευθείαν φάρμακο. Θα σου απαντήσουν και πιο έμπειρες μανούλες εδώ. Μην ανησυχείς :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...