Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κάνω κατι για μενα...


diane2020

Recommended Posts

Just now, diane2020 είπε:

Επανέρχομαι καθώς έχω αρχίσει και παίρνω νέες αποφάσεις χαχαχα ! !!Αφού λοιπόν που λέτε Έκοψα το τσιγάρο Είχα αρχίσει για μία εποχή και διατροφή Αλλά τώρα με το lockdown το άφησα κάπως και θέλω να ξαναρχίσω είναι καμία από εσάς σε φάση δίαιτας να τα λέμε να παίρνουμε και κουράγιο? :roll:

Εγω είμαι σε μόνιμη φάση δίαιτας κ γυμναστικής θεωρητικά από τον Νοέμβριο (λοκνταουν). Κάθε φορά που βρίσκεται μπροστά μου γλυκό, τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο γιατί σκέφτομαι ότι μετά θα κάνω διατροφή. Εννοειται τίποτα. έχω κόψει τη ζαχαρη στον καφέ, δλδ βάζω ελαφρώς λιγότερη. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να κάνω γυμναστική. Τώρα είπα ότι την ώρα του κενού θα βγαίνω για περπάτημα, να δω αν θα καταφέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 865
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω είμαι σε μόνιμη φάση δίαιτας κ γυμναστικής θεωρητικά από τον Νοέμβριο (λοκνταουν). Κάθε φορά που βρίσκεται μπροστά μου γλυκό, τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο γιατί σκέφτομαι ότι μετά θα κάνω διατροφή. Εννοειται τίποτα. έχω κόψει τη ζαχαρη στον καφέ, δλδ βάζω ελαφρώς λιγότερη. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να κάνω γυμναστική. Τώρα είπα ότι την ώρα του κενού θα βγαίνω για περπάτημα, να δω αν θα καταφέρει κάτι.

Εσύ θες να χάσεις και κιλά? ή μόνο να γυμναστείς ?γιατί εγώ θέλω ας πούμε να χάσω καμιά δεκαριά κιλά και να γυμναστώ. Αλλά πού να γυμναστεις αφού ειχα γραφτεί γυμναστήριο και τώρα είναι κλειστά!!! Εγώ έχω διαιτολόγο με τον οποίο τον άνθρωπο τα λέμε αλλά πλέον πιο ωραία διότι δεν έχει και πολύ νόημα . .Αφού δεν το ακόλουθω...είμαι όλη μέρα σπίτι και ολο τσιμπολογαω ...τι κατάσταση είναι αυτή

Έχω όμως φανταστικές δίαιτες που αν τις ξεκινήσω θα δω μεγάλη διαφορά και χωρίς ιδιαίτερη πείνα αλλά πώς παίρνει κανείς τέτοια απόφαση με τέτοια διάθεση πεσμένη? 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα τον Σεπτέμβριο, γιατί η προηγούμενη καραντίνα μου άφησε κληρονομιά δέκα κιλά. Σταμάτησα ένα δίμηνο τα Χριστούγεννα και τώρα συνεχίζω. Είμαι στα εννιά κιλά μείον.

Το θέμα είναι να πάρεις την απόφαση. Να βρεις μια δίαιτα που θα σε καλύπτει για να μην πεινάς. Ο διατροφολόγος είναι καλή λύση γιατί σε συγκρατεί. Επίσης, αν η δίαιτα είναι σωστή, θα νιώθεις και καλά, γεμάτη ενέργεια. 

Αφού δεις αποτέλεσμα, θα πάρεις κουράγιο. Εγώ έχω αγοράσει ένα σωρό ρούχα και χαίρομαι. Ή ξεθάβω ρούχα που φορούσα πριν από τρία χρόνια και χαίρομαι που μπαίνω πάλι. Είναι ισχυρό κίνητρο για να συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εσύ θες να χάσεις και κιλά? ή μόνο να γυμναστείς ?γιατί εγώ θέλω ας πούμε να χάσω καμιά δεκαριά κιλά και να γυμναστώ. Αλλά πού να γυμναστεις αφού ειχα γραφτεί γυμναστήριο και τώρα είναι κλειστά!!! Εγώ έχω διαιτολόγο με τον οποίο τον άνθρωπο τα λέμε αλλά πλέον πιο ωραία διότι δεν έχει και πολύ νόημα . .Αφού δεν το ακόλουθω...είμαι όλη μέρα σπίτι και ολο τσιμπολογαω ...τι κατάσταση είναι αυτή

Έχω όμως φανταστικές δίαιτες που αν τις ξεκινήσω θα δω μεγάλη διαφορά και χωρίς ιδιαίτερη πείνα αλλά πώς παίρνει κανείς τέτοια απόφαση με τέτοια διάθεση πεσμένη? 

όχι κάλε, σιγά μη θέλω να γυμναστώ έτσι για το κέφι. μόνο για να αδυνατίσω θέλω, αν γινόταν να χάσω κ χωρίς, ούτε θα το συζητούσα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Εγώ ξεκίνησα τον Σεπτέμβριο, γιατί η προηγούμενη καραντίνα μου άφησε κληρονομιά δέκα κιλά. Σταμάτησα ένα δίμηνο τα Χριστούγεννα και τώρα συνεχίζω. Είμαι στα εννιά κιλά μείον.

Το θέμα είναι να πάρεις την απόφαση. Να βρεις μια δίαιτα που θα σε καλύπτει για να μην πεινάς. Ο διατροφολόγος είναι καλή λύση γιατί σε συγκρατεί. Επίσης, αν η δίαιτα είναι σωστή, θα νιώθεις και καλά, γεμάτη ενέργεια. 

Αφού δεις αποτέλεσμα, θα πάρεις κουράγιο. Εγώ έχω αγοράσει ένα σωρό ρούχα και χαίρομαι. Ή ξεθάβω ρούχα που φορούσα πριν από τρία χρόνια και χαίρομαι που μπαίνω πάλι. Είναι ισχυρό κίνητρο για να συνεχίσω.

Για πες τι διαιτα περιπου!! Κ εγω εκοψα γλυκα κ ψωμια για αρχη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

Εγώ ξεκίνησα τον Σεπτέμβριο, γιατί η προηγούμενη καραντίνα μου άφησε κληρονομιά δέκα κιλά. Σταμάτησα ένα δίμηνο τα Χριστούγεννα και τώρα συνεχίζω. Είμαι στα εννιά κιλά μείον.

Το θέμα είναι να πάρεις την απόφαση. Να βρεις μια δίαιτα που θα σε καλύπτει για να μην πεινάς. Ο διατροφολόγος είναι καλή λύση γιατί σε συγκρατεί. Επίσης, αν η δίαιτα είναι σωστή, θα νιώθεις και καλά, γεμάτη ενέργεια. 

Αφού δεις αποτέλεσμα, θα πάρεις κουράγιο. Εγώ έχω αγοράσει ένα σωρό ρούχα και χαίρομαι. Ή ξεθάβω ρούχα που φορούσα πριν από τρία χρόνια και χαίρομαι που μπαίνω πάλι. Είναι ισχυρό κίνητρο για να συνεχίσω.

Καταρχάς Μπράβο 9 κιλά είναι μεγάλος αριθμός!!

σωστά αυτά που λες....εμένα ένα καλό μου κίνητρο είναι ότι βαφτίζω σε μερικούς μήνες και πρέπει να ψωνίσω και δεν θέλουμε μπαμπατσικια νονά θέλουμε κομψή νονά!!! :mrgreen:

Αν και ο άντρας μου το κατά διασκεδάζει με λίγα κιλάκια παραπανω αφου τονίζονται οι πωποι κ τα μπουτια, μου λέει χάσε μόνο κοιλιά Μα γίνονται αυτά??Άσε Δεν του δίνω καμία σημασία σε αυτον! Ας κοιτάξει λίγο τον εαυτό που του που από αθληταράς τώρα με το lockdown έχει κάνει Μπάκα:shock:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Επανέρχομαι καθώς έχω αρχίσει και παίρνω νέες αποφάσεις χαχαχα ! !!Αφού λοιπόν που λέτε Έκοψα το τσιγάρο Είχα αρχίσει για μία εποχή και διατροφή Αλλά τώρα με το lockdown το άφησα κάπως και θέλω να ξαναρχίσω είναι καμία από εσάς σε φάση δίαιτας να τα λέμε να παίρνουμε και κουράγιο? :roll:

Μπράβο καταρχάς που έκοψες το τσιγάρο γιατί μεγάλο βήμα και δύσκολο πραγματικά ... θέλει να το πάρεις μια καλή απόφαση γιατί είναι εξάρτηση όπως κ να το κάνουμε ... τώρα εγώ δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αυτό που θα σου πω αλλά εγώ κάνω διατροφή για να πάρω κιλά και δεν τα καταφέρνω ... θα χρειαστεί ίσως να μιλήσω με διατροφολόγο ... βέβαια με δυο μωρα δυσκολεύομαι να τηρώ τα γεύματα που θα έπρεπε να τρώω ... όποτε κάτι θα ξεχάσω και κάτι θα παραληψω κ έτσι δεν κάνω δουλειά :/ 

Just now, Super.mum είπε:

Μπράβο καταρχάς που έκοψες το τσιγάρο γιατί μεγάλο βήμα και δύσκολο πραγματικά ... θέλει να το πάρεις μια καλή απόφαση γιατί είναι εξάρτηση όπως κ να το κάνουμε ... τώρα εγώ δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αυτό που θα σου πω αλλά εγώ κάνω διατροφή για να πάρω κιλά και δεν τα καταφέρνω ... θα χρειαστεί ίσως να μιλήσω με διατροφολόγο ... βέβαια με δυο μωρα δυσκολεύομαι να τηρώ τα γεύματα που θα έπρεπε να τρώω ... όποτε κάτι θα ξεχάσω και κάτι θα παραληψω κ έτσι δεν κάνω δουλειά :/ 

Το θέμα είναι όμως να υπάρχει θέληση .. έτσι δεν είναι ; Από την στιγμή που το θες και το έχεις ως στόχο θα το καταφέρεις ... προφανώς και με την καραντίνα είναι πιο δύσκολα όμως τα πράγματα 

Just now, diane2020 είπε:

Καταρχάς Μπράβο 9 κιλά είναι μεγάλος αριθμός!!

σωστά αυτά που λες....εμένα ένα καλό μου κίνητρο είναι ότι βαφτίζω σε μερικούς μήνες και πρέπει να ψωνίσω και δεν θέλουμε μπαμπατσικια νονά θέλουμε κομψή νονά!!! :mrgreen:

Αν και ο άντρας μου το κατά διασκεδάζει με λίγα κιλάκια παραπανω αφου τονίζονται οι πωποι κ τα μπουτια, μου λέει χάσε μόνο κοιλιά Μα γίνονται αυτά??Άσε Δεν του δίνω καμία σημασία σε αυτον! Ας κοιτάξει λίγο τον εαυτό που του που από αθληταράς τώρα με το lockdown έχει κάνει Μπάκα:shock:

Και ο δικός μου έκανε κοιλιτσα αλλά μάλλον από τις μπίρες :razz: 

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο να κάνει κάποια διατροφή για να πάρει κιλά κι όμως συμβαίνει Αν θες μπορώ να σου δώσω λίγο λίπος από το δικό μου πολύ ευχαρίστως:mrgreen:

πάντως πέρα από την πλάκα ο διαιτολόγος γενικά βοηθάει Γιατί σε βάζει σε πρόγραμμα σε ελέγχει έχεις και ένα μικρό άγχος αγωνία καλύτερα μέχρι να ξανά μιλήσεις μαζί του..είναι ο δάσκαλός σου .Τέλος πάντων για μένα οΠοιος προσπαθεί να κάνει μία ουσιαστική δουλειά Πρέπει να απευθύνεται σε ειδικό μέχρι να συνηθίσει.όταν συνηθίσει μετά όλα είναι εύκολα όταν κάτι σου γίνεται συνήθεια μετά όλα είναι εύκολα. Εντάξει υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν απόφαση και το καταφέρνουν. Εγώ δεν είμαι από αυτούς και νομίζω ότι ανήκω στο μέσο όρο. οι περισσότεροι από μας χρειαζόμαστε και μία μικρή βοήθεια ένα μικρό σπρώξιμο. ..

 

Εγώ για αυτό απευθύνθηκα σε γιατρό για το κόψιμο του τσιγάρου πήγα σε πνευμονολόγο, και ακόμα πηγαίνω και θα πηγαίνω για πολύ καιρό ακόμα, με στηρίζει και με ελέγχει. Γιατί ναι μεν Το χω κόψει εδώ και τέσσερις μήνες αλλά είναι πολύ επικίνδυνα να το ξαναρχίσω και άμα το ξαναρχίσω μετά δεν υπάρχει γυρισμός μετά θα αποτύχω παταγωδώς.. 

 

(καλά Άσχετο αλλά έχω ανακαλύψει τα φωνητικά μηνύματα που μιλάς και γράφει αυτό μόνο του και την έχω κατά βρει δεν κουράζομαι καθόλου μιλάω και αυτό γράφει και μετά εγώ διορθώνω. φοβερό πράγμα η τεχνολογία εξού και τα σεντόνια δηλαδή:D) 

Έκατσα και καθαρόγραψα τις δίαιτες που είχα όταν με παρακολουθούσε ο γιατρός και από αύριο αρχίζω. Good luck to All!!! 

Αρχίζω με μακαρονάδα:mrgreen:

Σοβαρά^_^

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Απίστευτο να κάνει κάποια διατροφή για να πάρει κιλά κι όμως συμβαίνει Αν θες μπορώ να σου δώσω λίγο λίπος από το δικό μου πολύ ευχαρίστως:mrgreen:

πάντως πέρα από την πλάκα ο διαιτολόγος γενικά βοηθάει Γιατί σε βάζει σε πρόγραμμα σε ελέγχει έχεις και ένα μικρό άγχος αγωνία καλύτερα μέχρι να ξανά μιλήσεις μαζί του..είναι ο δάσκαλός σου .Τέλος πάντων για μένα οΠοιος προσπαθεί να κάνει μία ουσιαστική δουλειά Πρέπει να απευθύνεται σε ειδικό μέχρι να συνηθίσει.όταν συνηθίσει μετά όλα είναι εύκολα όταν κάτι σου γίνεται συνήθεια μετά όλα είναι εύκολα. Εντάξει υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν απόφαση και το καταφέρνουν. Εγώ δεν είμαι από αυτούς και νομίζω ότι ανήκω στο μέσο όρο. οι περισσότεροι από μας χρειαζόμαστε και μία μικρή βοήθεια ένα μικρό σπρώξιμο. ..

 

Εγώ για αυτό απευθύνθηκα σε γιατρό για το κόψιμο του τσιγάρου πήγα σε πνευμονολόγο, και ακόμα πηγαίνω και θα πηγαίνω για πολύ καιρό ακόμα, με στηρίζει και με ελέγχει. Γιατί ναι μεν Το χω κόψει εδώ και τέσσερις μήνες αλλά είναι πολύ επικίνδυνα να το ξαναρχίσω και άμα το ξαναρχίσω μετά δεν υπάρχει γυρισμός μετά θα αποτύχω παταγωδώς.. 

 

(καλά Άσχετο αλλά έχω ανακαλύψει τα φωνητικά μηνύματα που μιλάς και γράφει αυτό μόνο του και την έχω κατά βρει δεν κουράζομαι καθόλου μιλάω και αυτό γράφει και μετά εγώ διορθώνω. φοβερό πράγμα η τεχνολογία εξού και τα σεντόνια δηλαδή:D) 

Έκατσα και καθαρόγραψα τις δίαιτες που είχα όταν με παρακολουθούσε ο γιατρός και από αύριο αρχίζω. Good luck to All!!! 

Αρχίζω με μακαρονάδα:mrgreen:

Σοβαρά^_^

Θα βρω χρόνο για μένα και θα πάω ... πραγματικά ... απλά θα το κάνω μια απόφαση είναι. Και μια γνωστή μου πήγε και ενιαί αρκετά ευχαριστημένη. Αλλά πρώτα θα βάλω τα σιδερακια ... και μόνο που το σκέφτομαι μου φαίνεται κάπως αλλά πρέπει να γίνει .. δεν έγινε όταν έπρεπε κ ήμουν πιο μικρή κ θα τα βάλω τώρα , τι να κάνω  . Όποτε το έβαλα σκοπό και ξέρεις τώρα έκανα ότι χρειαζόταν κ σε μια εβδομάδα έχω ραντεβού για τοποθέτηση . 

Αυτό το ηχητικό υπάρχει πολύ καιρό απορώ πως δεν το ήξερες μέχρι τώρα .. εμένα με έχει σώσει ... αν και τώρα κοιμούνται τα μωρα κ δεν μιλάω μην τα ξυπνήσω χα χα :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , ninaki80 είπε:

Για πες τι διαιτα περιπου!! Κ εγω εκοψα γλυκα κ ψωμια για αρχη. 

 

Λίγοι υδατάνθρακες, κι αυτοί συγκεκριμένου τύπου (βρώμη, μαύρο ψωμί, ρύζι μπασμάτι). Καθόλου μαγειρεμένο λάδι -το προσθέτεις στο τέλος ωμό- και γενικά λίγα λιπαρά. Φρούτα με μέτρο, πρωτεΐνη σε αρκετά μεγάλη ποσότητα, λαχανικά προφανώς απεριόριστα. Ζάχαρη και αλκοόλ κομμένα.

 

Παράδεισος δεν είναι, αλλά είναι κάτι με το οποίο μπορώ να ζήσω. Η δίαιτα που μου είχαν δώσει από το Αλεξάνδρα όταν έκανα διαβήτη κύησης ήταν δέκα φορές χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλή επιτυχία στη διατροφή σας, κ μπράβο σας θέλει πολύ δύναμη κ αποφασιστικό τη τα όλο αυτό κ εν μέσω καραντίνας κ εσείς όπως φαίνεται την έχετε... :grin: 

Εμένα μου έχουν μείνει δύο με τρία κιλά από την εγκυμοσύνη μου (έχουν περάσει σχεδόν τρία χρόνια) κ ακόμα δεν τα έχω χάσει :lol: δεν έχω το κουράγιο η ίσως τελικά κ να μην το θέλω πραγματικά, αλλά κουραστικά τόσα χρόνια να μη τρώω σχεδόν τίποτα αν κ ξέρω πως αυτό που χρειάζομαι είναι η γυμναστική μόνο για να πάρει μπρος ο μεταβολισμός μου γιατί παλιότερα περπατούσα πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ έκανα ατελείωτα χιλιόμετρα με τα πόδια αλλά από όταν έμαθα να οδηγό κ μπήκε στη ζωή μου το αυτοκίνητο σταμάτησα να περπατάω..

Βέβαια το τελευταίο διάστημα έχω ξεκινήσει αλλαγές στη ζωή μου προσπαθώ να τα βρω με τον εαυτό μου γιατί λίγο τον είχα αφήσει τα τελευταία χρόνια κ ξεκινάω από σιγά σιγά μη μου πέσουν κ όλα μαζεμένα...!!!! 

@diane2020 αυτό που είπες πως κάνεις με τις κόρες σου για το φαγητό, σαν ελεύθερη υπήρχε μια κυρία στη ζωή μου η οποία την είχα σαν δεύτερη μαμά κ πάντα ότι μου έλεγε το άκουγα κ το κρατούσα, είχε πει λοιπόν πάνω σε μια κουβέντα ότι όταν οι κόρες τις ακομα κ ο  σύζυγος της ξέφευγαν στο φαγητό εκείνη για ένα διάστημα γέμιζε τα ντουλάπια μόνο με το "απαγορευμένο" φαγητό που έτρωγαν κ δεν υπήρχε καμία άλλη λιχουδιά στο σπίτι μέχρι που το βαριόντουσαν κ γύριζαν στις ποιο υγειηνες διατροφες. Αυτό τότε δε με αφορούσε άμεσα αλλά το κράτησα κ όταν έκανα παιδιά το θυμήθηκα κ τώρα έτσι όπως το έγραψες θυμήθηκα πάλι τα λόγια της... Το έχω επιχειρήσει κ εγώ στα παιδιά μου κάποιες φορές... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Κορίτσια καλή επιτυχία στη διατροφή σας, κ μπράβο σας θέλει πολύ δύναμη κ αποφασιστικό τη τα όλο αυτό κ εν μέσω καραντίνας κ εσείς όπως φαίνεται την έχετε... :grin: 

Εμένα μου έχουν μείνει δύο με τρία κιλά από την εγκυμοσύνη μου (έχουν περάσει σχεδόν τρία χρόνια) κ ακόμα δεν τα έχω χάσει :lol: δεν έχω το κουράγιο η ίσως τελικά κ να μην το θέλω πραγματικά, αλλά κουραστικά τόσα χρόνια να μη τρώω σχεδόν τίποτα αν κ ξέρω πως αυτό που χρειάζομαι είναι η γυμναστική μόνο για να πάρει μπρος ο μεταβολισμός μου γιατί παλιότερα περπατούσα πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ έκανα ατελείωτα χιλιόμετρα με τα πόδια αλλά από όταν έμαθα να οδηγό κ μπήκε στη ζωή μου το αυτοκίνητο σταμάτησα να περπατάω..

Βέβαια το τελευταίο διάστημα έχω ξεκινήσει αλλαγές στη ζωή μου προσπαθώ να τα βρω με τον εαυτό μου γιατί λίγο τον είχα αφήσει τα τελευταία χρόνια κ ξεκινάω από σιγά σιγά μη μου πέσουν κ όλα μαζεμένα...!!!! 

@diane2020 αυτό που είπες πως κάνεις με τις κόρες σου για το φαγητό, σαν ελεύθερη υπήρχε μια κυρία στη ζωή μου η οποία την είχα σαν δεύτερη μαμά κ πάντα ότι μου έλεγε το άκουγα κ το κρατούσα, είχε πει λοιπόν πάνω σε μια κουβέντα ότι όταν οι κόρες τις ακομα κ ο  σύζυγος της ξέφευγαν στο φαγητό εκείνη για ένα διάστημα γέμιζε τα ντουλάπια μόνο με το "απαγορευμένο" φαγητό που έτρωγαν κ δεν υπήρχε καμία άλλη λιχουδιά στο σπίτι μέχρι που το βαριόντουσαν κ γύριζαν στις ποιο υγειηνες διατροφες. Αυτό τότε δε με αφορούσε άμεσα αλλά το κράτησα κ όταν έκανα παιδιά το θυμήθηκα κ τώρα έτσι όπως το έγραψες θυμήθηκα πάλι τα λόγια της... Το έχω επιχειρήσει κ εγώ στα παιδιά μου κάποιες φορές... 

Άρα δεν είμαι η μόνη που το κάνω ...εμένα μου βγήκε Γιατί πραγματικά απελπιστικα κάποιες φορές και λέω στο καλό πια θέλετε αυτό να φάτε, αντε φάτε μέχρι να τα βαρεθείτε να τα σιχαθείτε να μη θέλετε να τα ξαναβρείτε μπροστά σας. Εγώ το έχω πάθει άμα τρώω κάτι συνέχεια Δεν θέλω να το βλέπω .δεν το έκανα όμως με κάποια στρατηγική .Απλά μου βγήκε αλλά κοίτα να δεις που υπάρχει κι άλλη που τα κάνει αυτά..Δεν ξέρω βέβαια αν είναι σωστό...Λογικά δεν είναι και πάρα πολύ...Εμένα έπιασε μπορεί κάπου αλλού να μην πιάσει και να χειροτερέψει το πράγμα ..Τι να πω δεν ξέρω.. Σίγουρα δεν θα το συμβούλευα. .. αλλά από την άλλη και αυτό το Μη μη μη όλη την ώρα κάπου κουράζει...και εμένα με κουράζουν να μου λένε Μη ολη την ώρα σε κάτι και απο αντίδραση μπορεί να το κάνω .γενικά είναι καλύτερα να σου αφήνουν το ελεύθερο Με μέτρο ελεύθερο .και να έχεις την αίσθηση Ας πούμε ότι τελικά εσύ αποφασίζεις για τον εαυτό σου .βέβαια αυτά είναι μικρά ...τι απόφαση να πάρουν..αλλά τουλάχιστον δεν έχουν Αυτή την αίσθηση εχω τον Μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι μου όλη την ώρα. .. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα για να παίρνουμε ιδέες και έμπνευση!:)

Εγώ έχασα στην καραντίνα, και ήμουν πάρα πολύ χαρούμενη(τώρα έχω πάρει ήδη πίσω τα δέκα). 23 ολόκληρα κιλά γιατί είχα την πολυτέλεια να ελέγχω τα γεύματα μου και μπορούσα να περπατάω κάθε μέρα.  Κάποια κολπακια που με βοήθησαν ήταν: έτρωγα αυστηρά δυο ή τρία γεύματα την ημέρα. Το βράδυ πάρα πολύ ελαφριά. Μια φορά την εβδομάδα ένα cheat meal μαζί με γλυκό. Έκανα πινάκακι με νούμερα σε φθίνουσα σειρά και διέγραφα σιγά σιγά τα κιλά που έφευγαν. Κάθε δύο τρία κιλά αγόραζα στον εαυτό μου ένα δώρο σε ρούχο. Τα ρούχα γινόντουσαν όλο και περισσότερο του γούστου μου, και αυτό με χαροποιουσε ιδιαίτερα. Έπινα 1 λίτρο πράσινο τσάι κάθε μέρα ανελλιπώς και έκοψα τα πολλά ψωμιά , τηγανιτά και γλυκά (όχι τελείως). Αυτά προσπαθούσα να τα τρώω μόνο στο cheat meal. Προσπαθούσα να πίνω νερό αλλά δεν μπορώ να πω ότι το τηρούσα. Έπινα επίσης πολλά bolero (στιγμιαίο τσαι σε σκόνη) .Ως προς την άσκηση έχω να πω ότι επίσης ψιλοβαριεμαι, αλλά είδα ότι όταν αθλούμαι δεν πεινάω κιόλας, οπότε συνέχισα όσο μπορούσα για αυτό....ποτέ δε γυμναζομουν γενικότερα, οπότε ήταν κάτι σαν αγγαρεία..αρχικά περπάτημα (βρήκα μια στάνταρ διαδρομή και την έκανα κάθε μέρα) και μετά κολύμπι μόλις άνοιξε ο καιρός. Διαιτολόγο έχω πάει και δεν μπορώ να ακολουθήσω τόσο αυστηρό πρόγραμμα με τίποτα. Τα κιλά ήταν από φάρμακα και τα διατηρησα δύο χρόνια, ήμουν με ΔΜΣ 29,5. Πριν από αυτό  έπαιζα μεταξύ ΔΜΣ 20 με 25 σε γιογιό την τελευταία δεκαετία. Γενικά έχω αποφασίσει πλέον ότι θα πρέπει να συνηθίσω να κάνω μόνιμα δίαιτα...ακόμη και τώρα που είμαι έγκυος, είμαι με τις σαλάτες και τα τρία γεύματα αλλιώς ξεφεύγω στα κιλά.

Μόλις γεννήσω πολύ φοβάμαι ότι το σώμα μου θα έχει τεράστια χαλάρωση, ραγαδες κτλ λόγω συνεχών αυξομειώσεων βάρους...και αυτά δύσκολα αντιμετωπίζονται.

Επίσης δεν μπορώ να φανταστώ πως θα βρίσκω χρόνο για εμένα με δύο παιδιά και δεδομένου ότι πιθανόν δε θα έχω βοήθεια πλέον , λόγω μετανάστευσης.

 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

@jellyfishch, μπράβο! 23 κιλά είναι μεγάλη υπόθεση! 

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι μετά πρέπει να κάνεις συντήρηση. Δεν αρκεί δηλαδή η δίαιτα, πρέπει να αλλάξεις λίγο τη φιλοσοφία σου στο φαγητό κι τις γενικότερες συνήθειες αφού τελειώσεις. Eμένα με τρομάζει αρκετά αυτό, γιατί πάντα μου άρεσε να τρώω, κι από γυμναστική δεν. Θα πρέπει να δω πώς θα το οργανώσω. Μόνο κίνητρο τα ρούχα. :D

 

Για τη χαλάρωση μόνο η γυμναστική βοηθάει. Η κοιλιά μου είναι τελείως χαλαρή μετά τη γέννα, κι όσο και να αδυνατίσω αυτό δεν πρόκειται να φύγει. Ελπίζω να κάνει δουλειά το περπάτημα, γιατί κοιλιακούς θα κάνω μόνο με απειλή όπλου...

 

Link to comment
Share on other sites

@Ilaeira σε ευχαριστώ!! Ναι ναι, τα ρούχα είναι πολύ καλό κίνητρο νομίζω! Το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά δεν ξέρω ποια είναι η "κανονική ποσότητα" δηλαδή ή θα τρώω παραπάνω και θα παίρνω ή θα είμαι στην πείνα και θα χάνω..

Θα δω μήπως ξεκινήσω γιόγκα μετά τη γέννα που σφίγγει.. πώς σου φαίνεται σαν άσκηση? Στη χαλάρωση κάνει καλό πάντως έχω ακούσει.. Επίσης διάβαζα για την κρυολιπολυση για κοιλιτσες μπουτακια κτλ. .. αλλά δεν την έχω δοκιμάσει, ούτε ξέρω κάποιον να μου πει σχετικά.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

@Ilaeira σε ευχαριστώ!! Ναι ναι, τα ρούχα είναι πολύ καλό κίνητρο νομίζω! Το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά δεν ξέρω ποια είναι η "κανονική ποσότητα" δηλαδή ή θα τρώω παραπάνω και θα παίρνω ή θα είμαι στην πείνα και θα χάνω..

Θα δω μήπως ξεκινήσω γιόγκα μετά τη γέννα που σφίγγει.. πώς σου φαίνεται σαν άσκηση? Στη χαλάρωση κάνει καλό πάντως έχω ακούσει.. Επίσης διάβαζα για την κρυολιπολυση για κοιλιτσες μπουτακια κτλ. .. αλλά δεν την έχω δοκιμάσει, ούτε ξέρω κάποιον να μου πει σχετικά.

γιογκα ειναι πιο πολυ για ελαστικοτητα  ευληγισια κ ευεξια(σκεψου ειχα δασκαλα γιογκα υπερβαρη αλλα με τρομερη ευληγισια τα κιλα ομως κιλα). Για να δεις αποτελεσμα μονο με γιογκα πρεπει να κανεις πολλα χρονια με διατροφη κ πολυ συχνα. 

Το πιλατες ειναι για σφιξιμο κ γραμμωση πιο αποτελεσματικο κ ειδικα αν βρεις κ κανεις με κρεβατια κ λαστιχα που εχουν ειδικα. 

Αν συνδοιασεις γιογκα κ πιλατες κ κανεις πχ 4 φορες την εβδομαδα τοτε νομιζω ειναι το καλητερο αποτελεσμα. 

Αμα ανοιξουν ποτε τα γυμναστηρια .. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Αν συνδοιασεις γιογκα κ πιλατες

Καταπληκτικός συνδυασμός όντως! Το θυμάμαι από το ελάχιστο που έκανα προ 10ετίας (καθότι κι εγώ αλλεργική στο γυμναστήριο και τεμπέλα στην άσκηση).

 

Εγώ δεν έχω θέμα κιλών, ποτέ δεν είχα. Με το που σταμάτησε ο θηλασμός προ κάποιων μηνών, και με λίγο κράτει που κάνω (στην ποσότητα κι ελαφρώς στην ποιότητα), ξεφούσκωσα κι έφτασα σχεδόν σε προ παιδιών κατάσταση (60kg-1,78m). Όμως η χαλάρωση, η ακαμψία, το κλείδωμα των αρθρώσεων, η κακή στάση σώματος, είναι εμφανή πλέον στα 40μου. Θυμάμαι την μάνα μου να "κλειδώνει" η μέση και τα γόνατα της όταν ήταν σε μια στάση για ώρα, στα 60 της και μου έκανε εντύπωση τότε. Και τώρα εγώ στα 40 ήδη το παθαίνω... τρομερό. Πάει η σφριγυλότητα, πάει η ευλυγισία, πάνε όλα.

 

Just now, ninaki80 είπε:

σκεψου ειχα δασκαλα γιογκα υπερβαρη αλλα με τρομερη ευληγισια τα κιλα ομως κιλα

Πόσο μου αρέσουν αυτά τα σώματα! Εννοώ τα ευλύγιστα, τα σφριγηλά, τα γυμνασμένα ασχέτως κιλών. Δείχνουν υγεία. Είναι όμορφοι οι άνθρωποι και με κάποια παραπάνω και με κάποια παρακάτω κιλά όταν είναι υγιείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Θυμάμαι την μάνα μου να "κλειδώνει" η μέση και τα γόνατα της όταν ήταν σε μια στάση για ώρα, στα 60 της και μου έκανε εντύπωση τότε. Και τώρα εγώ στα 40 ήδη το παθαίνω...

Κι εγγ το παθαίνω κ δεν είμαι καν 40

 

Περα από τα κιλα, έχετε αντιληφθεί να έχει αλλάξει το σώμα σας; έχω την αίσθηση ότι έχει ανοίξει κ ο θώρακας μου κ η λεκάνη μου, το καταλαβαίνω γιατί όσα πανωφόρια έχω πιο εφαρμοστά, με στενεύουν, πέρα από  την μεση που προφανώς έχω πάρει κ το στήθος που έχει μεγαλώσει (το πιο καλό) , νιώθω ότι έχω ανοίξει γενικα. 

 

Τα δικά μου κιλα δεν ήταν εγκυμοσύνης. Όταν γέννησα έγινα πιο αδύνατη. λόγω αποχής, δεν έπαιρνα καθολου σχεδον ζαχαρη αφού δεν έπινα καφέ κ αφού δεν μπορούσα να φάω τυρί, σταμάτησα κ τα σαντουιτσακια. κ επειδή με κρατούσε πολύ η πρωτεΐνη, μαζί έτρωγα κ πολύ ζυμαρικό για συνοδεία, κι όμως ήμουν στα πιο αδύνατα μου, σε συνδυασμό με την πολλή καροτσαδα. τους επόμενους μήνες της άδειας άρχισα πάλι να παχαίνω. όμως γενικα είχα αυτήν την τάση, από τα 18 μου το θυμάμαι αυτό, να στενεύω κ να φαρδαίνω τα ίδια ρούχα πόσες φορές, να αγοράζω πιο φαρδιά κ μετά από λίγο πιο στενά κ μετά πάλι φαρδιά κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγγ το παθαίνω κ δεν είμαι καν 40

 

Περα από τα κιλα, έχετε αντιληφθεί να έχει αλλάξει το σώμα σας; έχω την αίσθηση ότι έχει ανοίξει κ ο θώρακας μου κ η λεκάνη μου, το καταλαβαίνω γιατί όσα πανωφόρια έχω πιο εφαρμοστά, με στενεύουν, πέρα από  την μεση που προφανώς έχω πάρει κ το στήθος που έχει μεγαλώσει (το πιο καλό) , νιώθω ότι έχω ανοίξει γενικα. 

 

Τα δικά μου κιλα δεν ήταν εγκυμοσύνης. Όταν γέννησα έγινα πιο αδύνατη. λόγω αποχής, δεν έπαιρνα καθολου σχεδον ζαχαρη αφού δεν έπινα καφέ κ αφού δεν μπορούσα να φάω τυρί, σταμάτησα κ τα σαντουιτσακια. κ επειδή με κρατούσε πολύ η πρωτεΐνη, μαζί έτρωγα κ πολύ ζυμαρικό για συνοδεία, κι όμως ήμουν στα πιο αδύνατα μου, σε συνδυασμό με την πολλή καροτσαδα. τους επόμενους μήνες της άδειας άρχισα πάλι να παχαίνω. όμως γενικα είχα αυτήν την τάση, από τα 18 μου το θυμάμαι αυτό, να στενεύω κ να φαρδαίνω τα ίδια ρούχα πόσες φορές, να αγοράζω πιο φαρδιά κ μετά από λίγο πιο στενά κ μετά πάλι φαρδιά κλπ. 

Ναι.ανοιγει και ο θώρακα με την εγκυμοσύνη.

Να σας ρωτησω κατι.Εγω εννια μήνες μετά τη γεννα ήμουν σαράβαλο.Ειχα σιγουρα τενοντίτιδα στον ώμο και ήμουν συνέχεια πιασμενη και πονεμένη Ακαμψία.Μεχρι που φοβόμουν μην έχω κάποιο αυτόνοσο. 

Κάπου είχα ακούσει ότι αυτό μπορεί να οφείλεται μεταξύ άλλων και στην επισκλιριδιο.Εσεις πως ήσασταν μετα τη γεννα?Όλο αυτό εμένα μου πέρασε,ως δια μαγείας μετα τις διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.ανοιγει και ο θώρακα με την εγκυμοσύνη

ναι αλλά είναι λογικό να μην επανέλθει τρία χρόνια μετά; τόσες γυναίκες έχουν γεννήσει κ έχουν άψογο σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγγ το παθαίνω κ δεν είμαι καν 40

 

Περα από τα κιλα, έχετε αντιληφθεί να έχει αλλάξει το σώμα σας; έχω την αίσθηση ότι έχει ανοίξει κ ο θώρακας μου κ η λεκάνη μου, το καταλαβαίνω γιατί όσα πανωφόρια έχω πιο εφαρμοστά, με στενεύουν, πέρα από  την μεση που προφανώς έχω πάρει κ το στήθος που έχει μεγαλώσει (το πιο καλό) , νιώθω ότι έχω ανοίξει γενικα. 

 

Τα δικά μου κιλα δεν ήταν εγκυμοσύνης. Όταν γέννησα έγινα πιο αδύνατη. λόγω αποχής, δεν έπαιρνα καθολου σχεδον ζαχαρη αφού δεν έπινα καφέ κ αφού δεν μπορούσα να φάω τυρί, σταμάτησα κ τα σαντουιτσακια. κ επειδή με κρατούσε πολύ η πρωτεΐνη, μαζί έτρωγα κ πολύ ζυμαρικό για συνοδεία, κι όμως ήμουν στα πιο αδύνατα μου, σε συνδυασμό με την πολλή καροτσαδα. τους επόμενους μήνες της άδειας άρχισα πάλι να παχαίνω. όμως γενικα είχα αυτήν την τάση, από τα 18 μου το θυμάμαι αυτό, να στενεύω κ να φαρδαίνω τα ίδια ρούχα πόσες φορές, να αγοράζω πιο φαρδιά κ μετά από λίγο πιο στενά κ μετά πάλι φαρδιά κλπ. 

Ναι εννοειτε εχει αλλαξει το σωμα!!! . Μπορει να φτασεις σε ενα ωραιο σωμα παλι αλλα το ιδιο ακριβως δεν θα ειναι!! Βεβαια αμα γεννησεις 25 χρονων κ κανεις φουλ γυμναστικη ενταξει εκει εννοειτε οτι μεγαλες διαφορες δεν θα δεις. 

Link to comment
Share on other sites

Για να χάσει κάποιος κιλά πρέπει πρώτα απ' όλα να το πάρει όντως απόφαση κ να αλλάξει τις διατροφικές του συνήθειες, αλλιώς αν σταματήσει τη διατροφή σιγά σιγά τα ξανά παίρνει. @diane2020 μπράβο που πας σε ειδικό κ το θεωρείς τόσο σημαντικό γιατί πολύς κόσμος τους σνομπαρει κ πιστεύουν ότι δεν προσφέρουν τπτ.. Κ όμως προσφέρουν ακόμα κ ψυχολογικά για να σου δώσουν ώθηση να ξεκινήσεις κ ιδιαίτερα να συνεχίσεις τον στόχο σου.

Καλό είναι αν θέλουμε να πίνουμε κ πράσινο τσάι, 2-3 ποτήρια την ημέρα έχει βρεθεί ότι αυξάνουν ελαφρώς τον μεταβολισμό. Καλό είναι να τρώμε 3 γεύματα την ημέρα κ άλλα 2-3 σνακ. Αυτό γιατί αν τρώμε λίγα γεύματα κ περνάμε πολλές ώρες νηστικοί μετά πεινάμε πολύ κ τρώμε μεγάλες ποσότητες φαγητού επιλέγοντας τροφές πλούσιες σε λίπος κ θερμίδες. Σε όλα τα γεύματα μαζί με υδατάνθρακες να τρώμε κ κάποια πρωτεϊνη ώστε να μας κρατάει πιο χορτατους. Πχ στα ενδιάμεσα γεύματα μαζί με το φρούτο να φάμε κ λίγους ξηρούς καρπούς ή να φάμε κ λίγο γιαούρτι ή κάποια φρυγανιά πχ με λίγο τυράκι. Η υδατάνθρακες που επιλέγουμε να είναι σύνθετοι, δλδ προϊόντα ολικής, όπως το ψωμί, ζυμαρικά, ρύζι καστανό κ όχι απλά σάκχαρα που έχουν υψηλό γλυκαιμικο δείκτη κ σε κάνουν κάνουν να πεινάς πιο εύκολα κ να ανεβαίνει αρκετά η γλυκόζη στο αίμα. Φρούτα κ λαχανικά να έχουμε σε καθημερινή βάση γύρω στις 6-7 μερίδες. Την μπανάνα πχ την μετράμε ως 2 μερίδες ή και το μήλο. Το αχλάδι η 1 μικρό πορτοκάλι ως 1 μερίδα. Τα φρούτα καλό είναι να τα τρωμε ολόκληρα κ όχι σε χυμό. Λάδι στις σαλάτες να χρησιμοποιούμε έως 1 κουταλιά της σούπας το πολύ κ να μην τρώμε τηγανητά. Να πίνουμε 1,5λιτρο νερό τουλάχιστον κ να εντάξουμε κ λίγη άσκηση στην καθημερινότητα μας, ακόμα κ αν αυτό είναι μισή ώρα περπάτημα

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Καταπληκτικός συνδυασμός όντως! Το θυμάμαι από το ελάχιστο που έκανα προ 10ετίας (καθότι κι εγώ αλλεργική στο γυμναστήριο και τεμπέλα στην άσκηση).

 

Εγώ δεν έχω θέμα κιλών, ποτέ δεν είχα. Με το που σταμάτησε ο θηλασμός προ κάποιων μηνών, και με λίγο κράτει που κάνω (στην ποσότητα κι ελαφρώς στην ποιότητα), ξεφούσκωσα κι έφτασα σχεδόν σε προ παιδιών κατάσταση (60kg-1,78m). Όμως η χαλάρωση, η ακαμψία, το κλείδωμα των αρθρώσεων, η κακή στάση σώματος, είναι εμφανή πλέον στα 40μου. Θυμάμαι την μάνα μου να "κλειδώνει" η μέση και τα γόνατα της όταν ήταν σε μια στάση για ώρα, στα 60 της και μου έκανε εντύπωση τότε. Και τώρα εγώ στα 40 ήδη το παθαίνω... τρομερό. Πάει η σφριγυλότητα, πάει η ευλυγισία, πάνε όλα.

 

Πόσο μου αρέσουν αυτά τα σώματα! Εννοώ τα ευλύγιστα, τα σφριγηλά, τα γυμνασμένα ασχέτως κιλών. Δείχνουν υγεία. Είναι όμορφοι οι άνθρωποι και με κάποια παραπάνω και με κάποια παρακάτω κιλά όταν είναι υγιείς.

Ναι ακριβως οπως το λες!! Η ακαμψια κ η χαλαρωση εχουν αρχισει κ φαινονται πια.! Εγω περιμενω να τελειωσω με το θηλασμο μου εχει μεινει μονο ο βραδινος κ αν δεν υπηρχε η πανδημια θα ειχα ξεκινησει γυμναστικη . Μονη μου αδυνατω να συντονιστω να κανω! Κιλα ιδιαιτερα δεν εχω αντε 3-4 . Ειμαι 50 κ 1.60 . Ενω παντα ημουν 46. Νομιζω ομως οτι αυτα ειναι κατακρατηση γιατι 2.5 χρονια θηλασμος εχει κλαταρει το συστημα . 

Γενικα η πανδημια με εχει παει πισω πολυ ελεγα να παρω χαπι να κοψω το γαλα απτο καλοκαιρι αλλα δεν ηθελα να τρεχω σε γιατρους ασκοπα με ολα αυτα που γινονται . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.ανοιγει και ο θώρακα με την εγκυμοσύνη.

Να σας ρωτησω κατι.Εγω εννια μήνες μετά τη γεννα ήμουν σαράβαλο.Ειχα σιγουρα τενοντίτιδα στον ώμο και ήμουν συνέχεια πιασμενη και πονεμένη Ακαμψία.Μεχρι που φοβόμουν μην έχω κάποιο αυτόνοσο. 

Κάπου είχα ακούσει ότι αυτό μπορεί να οφείλεται μεταξύ άλλων και στην επισκλιριδιο.Εσεις πως ήσασταν μετα τη γεννα?Όλο αυτό εμένα μου πέρασε,ως δια μαγείας μετα τις διακοπές.

 

Κι εγώ είμαι σαράβαλο, και με απόλυτη γνώση του πόσο τρομερό είναι αυτό που θα πω, φταίει η συγκοίμιση και ο βραδινός θηλασμός. Όταν ξυπνάς τρεις φορές τη νύχτα και περνάς το μισό βράδυ με το χέρι τεντωμένο ψηλά και το στήθος έξω, δεν ξεκουράζεσαι. Μπόνους αν την επόμενη μέρα πρέπει να δουλέψεις, να συμμαζέψεις, να μαγειρέψεις κλπ.

1 ώρα πρίν, jellyfishch είπε:

@Ilaeira σε ευχαριστώ!! Ναι ναι, τα ρούχα είναι πολύ καλό κίνητρο νομίζω! Το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά δεν ξέρω ποια είναι η "κανονική ποσότητα" δηλαδή ή θα τρώω παραπάνω και θα παίρνω ή θα είμαι στην πείνα και θα χάνω..

Θα δω μήπως ξεκινήσω γιόγκα μετά τη γέννα που σφίγγει.. πώς σου φαίνεται σαν άσκηση? Στη χαλάρωση κάνει καλό πάντως έχω ακούσει.. Επίσης διάβαζα για την κρυολιπολυση για κοιλιτσες μπουτακια κτλ. .. αλλά δεν την έχω δοκιμάσει, ούτε ξέρω κάποιον να μου πει σχετικά.

 

Νομίζω το πιλάτες σφίγγει, όπως είπαν τα κορίτσια πιο πάνω. Για την κρυολιπόλυση ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Η γιόγκα πάντως μου αρέσει περισσότερο κι εμένα.

 

Νομίζω δεν παίζουν τόσο ρόλο οι ποσότητες, όσο το τι τρως. Προσωπική εμπειρία: το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης δεν μπορούσα να φάω κρέας γιατί μου μύριζε. Κομμένα όλα τα τζανκ λοιπόν. Επίσης κομμένα τα βαριά μαγειρεμένα λιπαρά που βρίσκονται στα πιάτα με κρέας. Έτρωγα κανονικά, δεν στερήθηκα τίποτα, αλλά αδυνάτιζα. Κανείς ποτέ δεν πάχυνε τρώγοντας μπάμιες, φασολάκια και αγκινάρες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Κι εγώ είμαι σαράβαλο, και με απόλυτη γνώση του πόσο τρομερό είναι αυτό που θα πω, φταίει η συγκοίμιση και ο βραδινός θηλασμός. Όταν ξυπνάς τρεις φορές τη νύχτα και περνάς το μισό βράδυ με το χέρι τεντωμένο ψηλά και το στήθος έξω, δεν ξεκουράζεσαι. Μπόνους αν την επόμενη μέρα πρέπει να δουλέψεις, να συμμαζέψεις, να μαγειρέψεις κλπ.

 

Νομίζω το πιλάτες σφίγγει, όπως είπαν τα κορίτσια πιο πάνω. Για την κρυολιπόλυση ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Η γιόγκα πάντως μου αρέσει περισσότερο κι εμένα.

 

Νομίζω δεν παίζουν τόσο ρόλο οι ποσότητες, όσο το τι τρως. Προσωπική εμπειρία: το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης δεν μπορούσα να φάω κρέας γιατί μου μύριζε. Κομμένα όλα τα τζανκ λοιπόν. Επίσης κομμένα τα βαριά μαγειρεμένα λιπαρά που βρίσκονται στα πιάτα με κρέας. Έτρωγα κανονικά, δεν στερήθηκα τίποτα, αλλά αδυνάτιζα. Κανείς ποτέ δεν πάχυνε τρώγοντας μπάμιες, φασολάκια και αγκινάρες...

Φυσικα έφταιγε και ο θηλασμός κ το βιδωμα στην πολυθρόνα.Τι να λέμε τώρα.Ομως στη γιόγκα που άρχισα να κάνω τέσσερις μήνες μετά τη γεννα μου ειπε η δασκαλα οτι έφταιγε κ οτι το σώμα κ τα όργανα θελουν χρονο να επανελθουν.Σκεψου οτι η προγεστερονη ειχε χαλαρώσει ολους τους συνδεσμους

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...