Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κάνω κατι για μενα...


diane2020

Recommended Posts

Just now, ninaki80 είπε:

τι γυμναστικη θα κανεις? κ εγω θελω γυμναστικη θα πηγαινα γυμναστηριο πιλατες κ τετοια αλλα δεδομενου τις καταστασης πρεπει κατι να βρω μονη μου . σκεφτομαι τρεξιμο

έχουμε στατικό ποδηλατο. αυτό κ κανένα περπάτημα. μη φαντάζεσαι κάτι φοβερό. κ αυτό πολύ μ πάει, θα προτιμούσα σκέτο περπάτημα αλλά δεν βολεύει πάντα κ δεν είναι κ το ίδιο επίπονο, το ποδηλατο με ένα εικοσάλεπτο θα φέρει αποτέλεσμα, το περπάτημα θα πάρει καιρό κ δεν έχω υπομονή, θέλω να χωράω στα ρούχα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 865
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω αποφάσισα να κάνω γυμναστική γιατί δεν πάει άλλο. νιώθω πολύ άσχημα με το σώμα μου, είναι πολύ κουραστικό να προσπαθώ να σφίγγω την κοιλιά μου όταν κάνω μάθημα κ προσπαθώ να διαχειριστώ σωστά την αναπνοή για να ακούγομαι δυνατά μέσα από τη μάσκα, δεν έχω ρούχα να βαλω, κ αυτά που φοράω νιώθω ότι αν σκύψω θα κλατάρουν. Έφτασα στο απροχώρητο. 

Φυσικα και ή γυμναστική θα σε ωφελήσει. Το ποδήλατο κάνει δουλειά όπως και το περπάτημα αν είναι έντονο. Με τα παραπάνω έφτασα 60 κιλά, 5 κάτω από τα κανονικά μου προ εγκυμοσύνης. Βοηθαει και ένα πρόγραμμα  διατροφής ή λιγότερη πρόσληψη θερμίδων. Πχ σε μένα δουλεύει αν κόψω το βραδινό, βλέπω άμεσα αποτελέσματα, ξεφουσκώνω, νιώθω πιο ευκίνητη. Επιτέλους χωραω άνετα στα ρούχα μου!

 

Μία απόφαση είναι που αν την κρατήσεις και δεις αποτελέσματα θα έχεις κίνητρο να συνεχίσεις! 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Φυσικα και ή γυμναστική θα σε ωφελήσει. Το ποδήλατο κάνει δουλειά όπως και το περπάτημα αν είναι έντονο. Με τα παραπάνω έφτασα 60 κιλά, 5 κάτω από τα κανονικά μου προ εγκυμοσύνης. Βοηθαει και ένα πρόγραμμα  διατροφής ή λιγότερη πρόσληψη θερμίδων. Πχ σε μένα δουλεύει αν κόψω το βραδινό, βλέπω άμεσα αποτελέσματα, ξεφουσκώνω, νιώθω πιο ευκίνητη. Επιτέλους χωραω άνετα στα ρούχα μου!

 

Μία απόφαση είναι που αν την κρατήσεις και δεις αποτελέσματα θα έχεις κίνητρο να συνεχίσεις! 

 

Κι εγω με σαλάτα ή γιαούρτι το βράδυ αδυνατίζω. 

 

εχω αδυνατίσει ξανά με ποδηλατο, απλώς δεν κράτησε. γενικα όποτε αδυνάτιζαν οχ στην Αγγλία που ήταν μέσο μετακίνησης, κ δεν πρόσεχα κ διατροφή, μόλις γύρισα στην Ελλάδα ξανά πάχυνα. άρχισα ποδηλατο λίγους μήνες πριν μείνω έγκυος κ αδυνάτιζα ακόμα κ στους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης (χωρίς εμετούς κ ανορεξία). μετά τη γεννά αδυνάτισα γιατί η αποχή από τε γαλακτοκομικά δεν σου αφήνει περιθώρια για ατασθαλίες, κ περπατούσα κ πολύ με το καρότσι. από πέρσι όμως έχω αρχίσει να παχαίνω. τώρα φαίνεται κ στα μπράτσα μου, όχι μόνο στην κοιλιά κ την περιφέρεια. δεν ξέρω τι θα πετύχω, αμφιβάλλω αν θα κρατήσει για πολύ όμως, αποκλείεται να αντέξω να κάνω γυμναστική για καιρό, τη σιχαίνομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κι εγω με σαλάτα ή γιαούρτι το βράδυ αδυνατίζω. 

 

εχω αδυνατίσει ξανά με ποδηλατο, απλώς δεν κράτησε. γενικα όποτε αδυνάτιζαν οχ στην Αγγλία που ήταν μέσο μετακίνησης, κ δεν πρόσεχα κ διατροφή, μόλις γύρισα στην Ελλάδα ξανά πάχυνα. άρχισα ποδηλατο λίγους μήνες πριν μείνω έγκυος κ αδυνάτιζα ακόμα κ στους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης (χωρίς εμετούς κ ανορεξία). μετά τη γεννά αδυνάτισα γιατί η αποχή από τε γαλακτοκομικά δεν σου αφήνει περιθώρια για ατασθαλίες, κ περπατούσα κ πολύ με το καρότσι. από πέρσι όμως έχω αρχίσει να παχαίνω. τώρα φαίνεται κ στα μπράτσα μου, όχι μόνο στην κοιλιά κ την περιφέρεια. δεν ξέρω τι θα πετύχω, αμφιβάλλω αν θα κρατήσει για πολύ όμως, αποκλείεται να αντέξω να κάνω γυμναστική για καιρό, τη σιχαίνομαι!!!

Αν δεις τα πρώτα αποτελέσματα θα θες να συνεχίσεις! Καλή αρχή λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την ισορροπημένη διατροφή εμένα με βοήθησε πολύ η καραντίνα να μπω σε καθημερινό πρόγραμμα και να εντάξω μέχρι και σήμερα στην καθημερινότητα μου αυτή την όμορφη συνήθεια στο σπίτι. 

Μου άρεσε τόσο που κάποιες φορές δεν έβαζα καν μουσική παρότι την λατρεύω. 

Κάθε ημέρα εναλλάξ αεροβική με βαράκια λάστιχα και μια γενική ενδυνάμωση. Κάποιες φορές παρέα με τον άντρα μου άλλες όχι. Τα παιδιά έκαναν παρέα άλλες φορές τα δικά τους άλλες ότι και εμείς. 

 

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι τις ημέρες που έκανα κοιλιακους (σύνολο περίπου 200) συνήθως απογευματακι, το πρωί που ξυπνούσα η κοιλίτσα ήταν αισθητά πιο επίπεδη!

 

Έχω βεβαια μακρύ δρόμο αλλά το παλευω χάλαρα και κυρίως ευχάριστα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αν δεις τα πρώτα αποτελέσματα θα θες να συνεχίσεις! Καλή αρχή λοιπόν!

Κόπους η αρχή μπορεί να είναι ότι θα κάνω ποδηλατο αύριο το μεσημέρι κ μετά θα ξανακάνω σε ένα μήνα. Είχα κάνει άλλη μια αρχή μέσα στο καλοκαίρι κ έμεινε έτσι....

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

εχω αδυνατίσει ξανά με ποδηλατο, απλώς δεν κράτησε. γενικα όποτε αδυνάτιζαν οχ στην Αγγλία που ήταν μέσο μετακίνησης, κ δεν πρόσεχα κ διατροφή, μόλις γύρισα στην Ελλάδα ξανά πάχυνα.

 

Εγώ στο ερασμους που το ειχα για μεταφορικό μέσο δεν συνέβαλε κάπου γιατί ταυτόχρονα είχα δοκιμάσει ο,τι ευρωπαϊκό μπισκότο και σοκολάτα υπήρχε στα σουπερμάρκετ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αν δεις τα πρώτα αποτελέσματα θα θες να συνεχίσεις! Καλή αρχή λοιπόν!

Εγω που χω περιορισει τις ποσότητες προσεξα δυο μερες τωρα οποτε τρωω γευμα κανονικο με πιανει κατι σα καουρα. Βεβαια μπορει να χω κρυωσει κιολας. Πάντως μετα μου κόβεται κι αλλη πεινα

Link to comment
Share on other sites

Just now, student είπε:

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι τις ημέρες που έκανα κοιλιακους (σύνολο περίπου 200) συνήθως απογευματακι, το πρωί που ξυπνούσα η κοιλίτσα ήταν αισθητά πιο επίπεδη!

Εμένα η κοιλιά είναι πιο επίπεδη αν φάω νωρίς κ ελαφρά το βράδυ αλλά αυτό είναι καθαρα θέμα φουσκώματος. Η χαλάρωση είναι το βασικό μου θέμα. κοιλιακούς κ γενικα ασκήσεις εδάφους μ αρεσει να κάνω. βαριέμαι όμως την προθέρμανση κ νομίζω δεν μου προσφέρει αυτή τη στιγμή κάτι στο θέμα του αδυνατίσματος. γενιξα όμως θα το προτιμούσα κ είναι κ κάτι που μπορώ να κάνω εκεί που παίζω με το παιδί, όχι όπως το ποδηλατο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Αν δε σου αρέσει Έσπερος το γυμναστηριο τσάμπα θα πας.. πρεπει να βρεις κατι που να σου αρέσει που να χει κίνηση 

Δεν πηγαίνω γυμναστήριο. ποδηλατο στατικό έχω στο σπίτι. χθες έκανα  50 κοιλιακούς κ 30 ραχιαιους κ λίγο ζέσταμα, μου φάνηκε πιο ελκυστικό από το ποδηλατο. Τραγική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν πηγαίνω γυμναστήριο. ποδηλατο στατικό έχω στο σπίτι. χθες έκανα  50 κοιλιακούς κ 30 ραχιαιους κ λίγο ζέσταμα, μου φάνηκε πιο ελκυστικό από το ποδηλατο. Τραγική κατάσταση.

Είναι όντως τραγικη η απόφαση που πήρες:D εγω δε θα το κανα ποτε αυτο στον εαυτο μου! :D κανε κατι αλλο! Κατι που να σου αρεσει! Δε σου φτανει τοση πιεση, θες κι αλλη????

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν πηγαίνω γυμναστήριο. ποδηλατο στατικό έχω στο σπίτι. χθες έκανα  50 κοιλιακούς κ 30 ραχιαιους κ λίγο ζέσταμα, μου φάνηκε πιο ελκυστικό από το ποδηλατο. Τραγική κατάσταση.

 

Κοίτα στο youtube τα βιντεάκια walk at home (Leslie Sansone), είναι ιδανικά για ξεκίνημα.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Έσπερος said:

Δεν πηγαίνω γυμναστήριο. ποδηλατο στατικό έχω στο σπίτι. χθες έκανα  50 κοιλιακούς κ 30 ραχιαιους κ λίγο ζέσταμα, μου φάνηκε πιο ελκυστικό από το ποδηλατο. Τραγική κατάσταση.

Ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις κάνε το με προσοχή γιατί με μία λάθος κίνηση μπορεί να τραυματιστείς.

Τι θες κυρίως να κάνεις? να χάσεις βάρος ή να σφίξει περισσότερο το σώμα σου?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις κάνε το με προσοχή γιατί με μία λάθος κίνηση μπορεί να τραυματιστείς.

Τι θες κυρίως να κάνεις? να χάσεις βάρος ή να σφίξει περισσότερο το σώμα σου?

 

Βασικά θέλω απώλεια βάρους, κ μετά σύσφιξη. αυτή τη στιγμή δεν έχει μείνει κάτι να σφίξω!!!:-D Έχω πάει κατά καιρούς γυμναστήριο και θυμάμαι τους τρόπους άσκησης κ χαλάρωσης. Κανονικά πρέπει να κάνω ποδηλατο πρώτα, για να κάψιμο θερμίδων. αλλά μου φαίνεται παρα πολύ κουραστικό. αν αντέξω το πρώτο πεντάλεπτο μετά κάνω είκοσι λεπτά βάζοντας κάποιον στόχο σε χιλιόμετρα. Αλλά δεν βρίσκω το κουράγιο να ανέβω, η ιδέα κ μόνο μου φέρνει κούραση. δεν μπορώ όμως, έχω αρχίσει να παχαίνω κ δεν μ αρέσει το σώμα μου, πέραν του ότι δεν χωράω σε πολλά ρούχα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Βασικά θέλω απώλεια βάρους, κ μετά σύσφιξη. αυτή τη στιγμή δεν έχει μείνει κάτι να σφίξω!!!:-D Έχω πάει κατά καιρούς γυμναστήριο και θυμάμαι τους τρόπους άσκησης κ χαλάρωσης. Κανονικά πρέπει να κάνω ποδηλατο πρώτα, για να κάψιμο θερμίδων. αλλά μου φαίνεται παρα πολύ κουραστικό. αν αντέξω το πρώτο πεντάλεπτο μετά κάνω είκοσι λεπτά βάζοντας κάποιον στόχο σε χιλιόμετρα. Αλλά δεν βρίσκω το κουράγιο να ανέβω, η ιδέα κ μόνο μου φέρνει κούραση. δεν μπορώ όμως, έχω αρχίσει να παχαίνω κ δεν μ αρέσει το σώμα μου, πέραν του ότι δεν χωράω σε πολλά ρούχα. 

Δεν θυμάμαι αν το έχουμε ξανασυζητήσει, σου αρέσει το περπάτημα? Ο καλύτερος τρόπος για να ξεκινήσει ο μεταβολισμός σου να λειτουργεί σωστά είναι το περπάτημα.

Βάλε μουσική στο κινητό και βγες λίγο έξω να περπατήσεις, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Γενικά για να δεις αποτελέσματα θα πρέπει να γίνει συνδυαστικά η δουλειά, διατροφή και γυμναστική. Γυμναστική δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι το χτύπημα για δύο ώρες στο γυμναστήριο, στο διαδίκτυο υπάρχουν άπειρα βιντεάκια με διάφορα είδη γυμναστική σίγουρα κάποιο θα ταιριάζει και σε εσένα. Ότι βρεις και θες να το ακολουθήσεις ζήτα και την συμβουλή κάποιου γυμναστή ώστε να σου δώσει συμβουλές προκειμένου να αποφύγεις τραυματισμούς. Βάλε στόχους και προσπάθησε να τους πετύχεις, για αρχή βάλε στόχο να γυμνάζεσαι πχ 20'  δύο φορές την εβδομάδα, όταν θα γίνει αυτό μία ρουτίνα τις δύο φορές κάνε τις 3, τα 20' κάνε τα 30'. Μην βάλεις κάποιον στόχο που θα σου είναι δύσκολο να πετύχεις και θα πιεστείς , προσάρμοσε το στα δικά σου δεδομένα.

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι πως όσο μεγαλώνουμε τόσο πιο πολύ έχουμε ανάγκη την γυμναστική και την σωστή διατροφή, όχι για να φαινόμαστε όμορφοι αλλά για να είμαστε υγιείς.  Εγώ παρόλο που πάντα έκανα γυμναστική πλέον (στα 40) θέλω τον διπλάσιο χρόνο για να διατηρήσω την φυσική μου κατάσταση σε σχέση με πέντε χρόνια πριν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Δεν θυμάμαι αν το έχουμε ξανασυζητήσει, σου αρέσει το περπάτημα? Ο καλύτερος τρόπος για να ξεκινήσει ο μεταβολισμός σου να λειτουργεί σωστά είναι το περπάτημα.

Βάλε μουσική στο κινητό και βγες λίγο έξω να περπατήσεις, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Γενικά για να δεις αποτελέσματα θα πρέπει να γίνει συνδυαστικά η δουλειά, διατροφή και γυμναστική. Γυμναστική δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι το χτύπημα για δύο ώρες στο γυμναστήριο, στο διαδίκτυο υπάρχουν άπειρα βιντεάκια με διάφορα είδη γυμναστική σίγουρα κάποιο θα ταιριάζει και σε εσένα. Ότι βρεις και θες να το ακολουθήσεις ζήτα και την συμβουλή κάποιου γυμναστή ώστε να σου δώσει συμβουλές προκειμένου να αποφύγεις τραυματισμούς. Βάλε στόχους και προσπάθησε να τους πετύχεις, για αρχή βάλε στόχο να γυμνάζεσαι πχ 20'  δύο φορές την εβδομάδα, όταν θα γίνει αυτό μία ρουτίνα τις δύο φορές κάνε τις 3, τα 20' κάνε τα 30'. Μην βάλεις κάποιον στόχο που θα σου είναι δύσκολο να πετύχεις και θα πιεστείς , προσάρμοσε το στα δικά σου δεδομένα.

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι πως όσο μεγαλώνουμε τόσο πιο πολύ έχουμε ανάγκη την γυμναστική και την σωστή διατροφή, όχι για να φαινόμαστε όμορφοι αλλά για να είμαστε υγιείς.  Εγώ παρόλο που πάντα έκανα γυμναστική πλέον (στα 40) θέλω τον διπλάσιο χρόνο για να διατηρήσω την φυσική μου κατάσταση σε σχέση με πέντε χρόνια πριν.

Περπάτημα κάνω κάθε μέρα με τον μικρό και δεν έχει αποτέλεσμα. Δεν είναι φυσικά σε ρυθμό άσκησης. Όμως δεν είναι και οτι να είμαι στον καναπέ. και όλο το πρωί στην τάξη πέρα δώθε πηγαίνω. Φαίνεται ότι σ αυτή τη φάση χρειάζομαι κάτι έντονο. Αν καταφέρω 2 φορές την ενδομαδα να κάνω 20 λεπτά ποδηλατο, μπορώ ενισχυτικά σ αυτό να κανονίσω άλλες δυο φορές, αντί να πηγαίνω το παιδί να πηγαίνω μόνη μου. Αλλά το ποδηλατο το θέλω οπωσδήποτε. Μόνο η ιδέα όμως ότι θα είμαι κουρασμένη μετά, με απωθεί. Τη γυμναστική τη βλέπω βραχυπρόθεσμα σαν ένα δυσάρεστο φάρμακο για να χάσω βάρος. έχω προσπαθήσει, δεν μπορώ να τη δω αλλιώς. Δεν είναι ότι δεν έχω χρόνο, απλώς θα προτιμούσα την ίδια ώρα πχ να σιδερώσω. Ακόμα και να μαγειρέψω. να κάνω γενική. να διορθώσω 30 εκθέσεις.  οτιδήποτε αλλο, πιο ξεκούραστο το θεωρώ!! Μόνο περπάτημα μ αρέσει γιατί δεν με κουράζει σαν άσκηση. ακόμα κ μονοπάτι στο βουνό, πιο ξεκούραστο μου φαίνεται. άντε να μεγαλώσει λίγο το παιδί να το κάνουμε αυτό. παλιά περιπατούσαμε κάθε βράδυ κ με ψιλοκρατούσε σε φόρμα, όχι όμως για να μην παχύνω. Και οι αποστάσεις με τη μάσκα κ τα πέδιλα. πράγματα δλδ που τώρα δεν μπορώ να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Μα γτ να πιεστεις να κανεις ποδήλατο 2 20',απο την στιγμή που προτιμάς να σιδερωσεις η να κανεις γενική; :confused:

Καλύτερα να προσπαθήσεις 2φορες την εβδομάδα να βγεις μόνη για περπατημα

Μπορει όλη μέρα να κυνηγάμε τα παιδια, αλλα δ ειναι ρυθμός για να κάψεις θερμίδες αυτος

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Μα γτ να πιεστεις να κανεις ποδήλατο 2 20',απο την στιγμή που προτιμάς να σιδερωσεις η να κανεις γενική; :confused:

Καλύτερα να προσπαθήσεις 2φορες την εβδομάδα να βγεις μόνη για περπατημα

Μπορει όλη μέρα να κυνηγάμε τα παιδια, αλλα δ ειναι ρυθμός για να κάψεις θερμίδες αυτος

Ναι ελα ντε..αυτη τη καταπιεση ουτε εγω την καταλαβαινω.. εγω θα εκανα πχ κατι που να μου αρεσει. Αποτι καταλαβα δεν ειναι γενικα της γυμναστικής..

Κάνε απλα διατροφη και περπατα λιγο παραπανω. Εγώ αυτο θα εκανα στη θεση σου..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Ναι ελα ντε..αυτη τη καταπιεση ουτε εγω την καταλαβαινω.. εγω θα εκανα πχ κατι που να μου αρεσει. Αποτι καταλαβα δεν ειναι γενικα της γυμναστικής..

Κάνε απλα διατροφη και περπατα λιγο παραπανω. Εγώ αυτο θα εκανα στη θεση σου..

 

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Μα γτ να πιεστεις να κανεις ποδήλατο 2 20',απο την στιγμή που προτιμάς να σιδερωσεις η να κανεις γενική; :confused:

Καλύτερα να προσπαθήσεις 2φορες την εβδομάδα να βγεις μόνη για περπατημα

Μπορει όλη μέρα να κυνηγάμε τα παιδια, αλλα δ ειναι ρυθμός για να κάψεις θερμίδες αυτος

Η διατροφή μου είναι ενταξει. με απλό περπάτημα δεν χάνω, το έχω δοκιμάσει δυστυχώς. κι εγω χρειάζομαι κάτι δραστικό. μετά που θα χωράω στα ρούχα μου, θα μ αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

κι εγω χρειάζομαι κάτι δραστικό. μετά που θα χωράω στα ρούχα μου, θα μ αρέσει!

Απλά αφού δεν σου αρέσει το ποδήλατο δοκίμασε κάτι άλλο, βγες για περπάτημα έντονο, γρήγορο, κάνε το ένα μήνα και μετά δες αν έχει ή όχι αποτελέσματα, δώσε χρόνο στο σώμα σου να προσαρμοστεί στην νέα κατάσταση. Όταν λες πως έχεις δοκιμάσει το περπάτημα και δεν χάνεις εννοείς πως έκανε απόσταση , με έντονο περπάτημα και πάλι δεν είχες αποτέλεσμα? πόσο καιρό το έκανες αυτό?

(ελπίζω να μην σε ζαλίζω απλά προσπαθώ να σκεφτώ εναλλακτικές που θα σε βοηθήσουν να έχεις το αποτέλεσμα που θες χωρίς να πιέζεσαι)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

Η διατροφή μου είναι ενταξει. με απλό περπάτημα δεν χάνω, το έχω δοκιμάσει δυστυχώς. κι εγω χρειάζομαι κάτι δραστικό. μετά που θα χωράω στα ρούχα μου, θα μ αρέσει!

Λες ότι η διατροφή σου είναι καλή, οπότε αφού τρεφεσαι υγιεινά μάλλον το πρόβλημα είναι στην ποσότητα του φαγητού για να βάζεις βάρος? Γιατί δεν προσπαθείς να μειώσεις ελαφρώς το φαγητό? Κ αν πιστεύεις ότι δεν τρως πολύ αιματολογικές πότε έχεις κάνει τελευταία? Έχεις ελέγξει καθόλου τον θυρεοειδή σου? Μήπως κάνεις διάφορα τσιμπολογηματα που δεν τα δίνεις σημασία? Έχεις άγχος γενικά?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

 

Η διατροφή μου είναι ενταξει. με απλό περπάτημα δεν χάνω, το έχω δοκιμάσει δυστυχώς. κι εγω χρειάζομαι κάτι δραστικό. μετά που θα χωράω στα ρούχα μου, θα μ αρέσει!

Ενταξει είπα περπάτημα. Εσύ πανε για τρεξιμο

Γίνε χειμερινή κολυμβήτρια 

Κτ αλλο που να είναι πιο ευχάριστο σε σένα από το σιδερο:D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Η διατροφή μου είναι ενταξει. με απλό περπάτημα δεν χάνω, το έχω δοκιμάσει δυστυχώς. κι εγω χρειάζομαι κάτι δραστικό. μετά που θα χωράω στα ρούχα μου, θα μ αρέσει!

Γιατι δεν κάνεις μασαζ λιποδιαλυσης? Ειναι λιγο πιο ακριβουτσικο απο τη γυμναστική αλλα αξιζει τον κόπο γτ στοχεύει σε συγκεκριμένα σημεια

Εγω εκανα 10 συνεδρίες και ξαφνικα μαζεύτηκαν πωπος και μπούτια. Παραλληλα με διατροφη βεβαια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , kotsifikos είπε:

Όταν λες πως έχεις δοκιμάσει το περπάτημα και δεν χάνεις εννοείς πως έκανε απόσταση , με έντονο περπάτημα και πάλι δεν είχες αποτέλεσμα? πόσο καιρό το έκανες αυτό?

Απ όταν γνώρισα τον άντρα μου περπατούσαμε, σε έντονο περπάτημα, αρκετές φορές την εβδομάδα περίπου μια ώρα. 2/3 χρόνια αυτό, όχι πάντα το ίδιο συστηματικά αλλά γενικα ήταν σταθερή συνήθεια. Δεν είχε αποτέλεσμα, μάλιστα στην αρχή που μείναμε μαζί παχύναμε γιατί τρώγαμε κάποια παχυντικά, μετά δυσκολευτήκαμε κ οι δυο να τα χάσουμε, εγω πιο πολύ, και αφού φτιάξαμε τη διατροφή. Τα έχασα όταν άρχισα ποδηλατο, χωρίς να κάνω κάποια δίαιτα, χωρίς να πείνας ή να στερηθώ. 
 

Just now, mama16 είπε:

Λες ότι η διατροφή σου είναι καλή, οπότε αφού τρεφεσαι υγιεινά μάλλον το πρόβλημα είναι στην ποσότητα του φαγητού για να βάζεις βάρος? Γιατί δεν προσπαθείς να μειώσεις ελαφρώς το φαγητό? Κ αν πιστεύεις ότι δεν τρως πολύ αιματολογικές πότε έχεις κάνει τελευταία? Έχεις ελέγξει καθόλου τον θυρεοειδή σου? Μήπως κάνεις διάφορα τσιμπολογηματα που δεν τα δίνεις σημασία? Έχεις άγχος γενικά?

Απο θυρεοειδή είμαι οκ. Βάζω αρκετή ζάχαρη στον καφέ, αυτή είναι η στάνταρ παρατήρηση κ του άντρα μου όταν γκρινιάζω γιε το βάρος. Το άλλο θέμα είναι ότι πέρσι όταν άλλαξε ο ύπνος του παιδιού κατέληξα να τρώω βράδυνο στις 11.00 το βράδυ. αυτό ήταν καταστροφικό. τώρα προσπαθώ να φάω πριν αρχίσω τη διαδικασια του ύπνου. λίγο η ποσότητα του βραδινού μπορεί να μειωθεί. τσιμπολόγηματα έκανα κατά καιρούς στο σχολείο, αυτό είναι κάτι που μπορώ να ελέγξω. 

 

Just now, vicky86 είπε:

Ενταξει είπα περπάτημα. Εσύ πανε για τρεξιμο

Γίνε χειμερινή κολυμβήτρια 

Κτ αλλο που να είναι πιο ευχάριστο σε σένα από το σιδερο:D

Κατι σε άσκηση που να μ είναι ευχάριστο, δεν υπάρχει. αλλά ξέρω ότι μια συνήθεια κάποιας δραστηριότητας πρέπει να παγιωθεί. το ποδηλατο το έχουμε σπίτι, έχει δείξει αποτέλεσμα, είναι πιο σύντομο από το περπάτημα, πολύ εύκολο να κάνω γιατί απλώς είναι εκεί, δεν εξαρτάται από τον καιρό, κάνω ο,τι ώρα θέλω, απλώς πρέπει να βρω το κουράγιο. μια ιδέα είναι. η πρώτη ενδομαδα που το είχα πει δεν πέρασε ακομα, ελπίζω να τα καταφέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...