Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Fenia27 είπε:

@Έσπερος φερανε τα λιντλ ξυλινα παιχνιδια χτες...Μεσα στα διαφορα που πηραμε, μια φαρμα με ζωακια-τρακτερ-αγροτη και αγροτισσα και ενα αντιστοιχο με αυτοκινητα περιπολικα-ασθενοφορο-πυροσβεστη με μανικα κτλ..Οικονομικα και με πολλες φιγουρες για μιμηση και παιχνιδι....

Αυτά από τα λιντλ είναι κανονικά πιστοποιημένα με σωστες προδιαγραφες για τα υλικα, τα χρωματα κλπ; Ειμαι τελειως προκατειλημμενη για το καταστημα γιατι κι εγω κι ο αντρας μου ειχαμε επαφες με Γερμανια κ γερμανοσπουδασμενους κ ολοι ελεγαν μακρια απο αυτο το σουπερμαρκετ ειδικα σε πραγματα που σας ενδιαφερουν τα υλικα κ ποιοτητα τους. Ουτε απ εξω δεν περναμε που λεει ο λογος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτά από τα λιντλ είναι κανονικά πιστοποιημένα με σωστες προδιαγραφες για τα υλικα, τα χρωματα κλπ; Ειμαι τελειως προκατειλημμενη για το καταστημα γιατι κι εγω κι ο αντρας μου ειχαμε επαφες με Γερμανια κ γερμανοσπουδασμενους κ ολοι ελεγαν μακρια απο αυτο το σουπερμαρκετ ειδικα σε πραγματα που σας ενδιαφερουν τα υλικα κ ποιοτητα τους. Ουτε απ εξω δεν περναμε που λεει ο λογος. 

 

Δεν το εχω ψαξει αν ειναι πιστοποιημενα κτλ...Αν τα βαζει στο στομα και τα τρωει ισως πρεπει να το κοιταξεις...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Δεν το εχω ψαξει αν ειναι πιστοποιημενα κτλ...Αν τα βαζει στο στομα και τα τρωει ισως πρεπει να το κοιταξεις...

Όχι δεν βάζει πια στο στόμα. Αλλά γενικά ψαχνουμε τις προδιαγραφες. θα το ψαξω παντως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το βιβλιάριο πάντως από τους 18μ έχει ερώτηση για απλό συμβολικό παιχνίδι. Αλλά όντως η παιδίατρός μας δεν επέμεινε σε αυτό και από δω κι από κει που έχω ρωτήσει δεν έχω ακούσει για κάτι άλλο πέραν του να ταϊζουν / κοιμίζουν κουκλάκια σε αυτήν την ηλικία, εκτός από την κόρη της @Anna3011! Δεν έχω μεγάλο δείγμα βέβαια οπότε δεν μου λέει και κάτι αυτό. 

 

Αυτό είναι ένα άλλο ερώτημά μου. Γιατί από τη μία διαβάζεις ότι δεν είναι καλά τα πολλά παιχνίδια και καλύτερα τα open ended και τα φυσικά υλικά για να προάγεται η φαντασία κ οι αισθήσεις κλπ, από την άλλη όμως όντως χωρίς κάποια αντικείμενα, τι παιχνίδι να κάνεις; Δηλαδή αυτό νιώθω ότι κάπου μας οδήγησε σε αδιέξοδο. Μαζέψαμε κοχύλια κ βελανίδια κ πέτρες κ ένα σωρό τέτοια, αλλά τι να τα κάνεις αυτά σε παιχνίδι πέρα από το βάλε βγάλε σε κουτιά και την παρατήρηση, που δεν είναι πια για αυτήν την ηλικία; Γι αυτό πραγματικά έχω προβληματιστεί, μήπως για τα παιχνίδια χρειάζεται να κάνεις πολύ σοβαρή μελέτη και να εστιάσεις σε συγκεκριμένες κατηγορίες που είναι απαραίτητες. Όλα αυτά τα ρομαντικά των μαμαδομπλογκ με τα αυτοσχέδια παιχνίδια δεν ξέρω πού οδηγούν. Σίγουρα αναπτύσσουν αισθήσεις και δεξιότητες, ο δικός μου πχ έχει πολύ καλή παρατηρητικότητα και λεπτή κινητικότητα και ξεχωρίζει υφές και τέτοια, ανέπτυξε γρήγορα ικανότητες να διακρίνει και να ταξινομεί με χρώματα σχήματα και μεγέθη, αλλά σε άλλα πράγματα έμεινε πιο πίσω. 

 

Εμάς μας έχει βοηθήσει πολύ το γεγονός ότι έχει αναπτύξει σημαντικά το λόγο. Συμμετέχει στο διάλογο οπότε μας βοηθάει να κάνουμε πιο προχωρημένο συμβολικό παιχνίδι. Υπομονή και όταν αρχίσει το μπλα μπλα μπορείς να εμθαρρύνεις τους διαλόγους.

 

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πριν  διαβάσω για το συμβολικό παιχνίδι είμαι σίγουρη ότι θα το έκανα αυτό. ή αν δεν το έκανα θα αναρωτιόμουν αν το παιδί μου έχει κάποια διαταραχή. Ρε κορίτσια αυτά όλα σας βγήκαν αυθόρμητα ή τα διαβάσατε κάπου; γιατί εγώ δεν είχα πάρει βιβλια για τη μητροτητα ουτε ειχα κανει γενικα καποια προετοιμασια, διαβαζα καποια πραγματα αλλα οχι συστηματικα. Δεν τα θεωρουσα απαραιτητα, πιστευα οτι βγαινουν αυθόρμητα. 

 

Προσωπικά δε διάβασα βιβλία για συμβολικό παιχνίδι. Μην ψάχνεις και εδώ manual βρε συ. Εμένα με βοήθησαν πολύ και τα παιχνίδια που βρήκα στα μαγαζιά. Βρήκα πχ. σετ με πιατάκια και ποτηράκια. Εκεί που ταίζαμε λοιπόν τα κουκλάκια βάζαμε μπροστά τους το σερβίτσιο. Μετά πήραμε φρούτα και λαχανικά ξύλινα. Τα βάζαμε στα πιάτα. Έκανα ότι τρώει το κουκλάκι και ενθάρρυνα να φέρνει φρούτα από το καφάσι ή την κατσαρόλα και να τα ταίζει.

Μετά πήραμε ταμειακή και εκανα τον πελάτη ενώ εκείνη μου εδινε το φρούτο που ζητούσα. Ο διάλογος ξεκίνησε αργότερα.

Αυθόρμητα βγαίνουν αυτά. Θα δεις ότι αν μπεις σε αυτή τη λογική θα ακολουθήσει και το παιδί. Θα σου φέρνει μόνος τα φρούτα που ζητάς. Έσπερος το παιδί μεγαλώνει και πρέπει να ξεπεράσετε το στάδιο της ταξινόμησης σε χρώματα και μεγέθη. Είναι βαρετό και πλέον δε θεωρώ ότι προσφέρει κάτι. Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν ενθάρρυνα ποτέ αυτό το είδος απασχόλησης με τα τουβλάκια. Την άφηνα να φτιάχνει πύργους κτλ. και "βοηθούσα" χωρίς παρεμβάσεις. Έφτιαχνε μια μπούρδα με 3 τουβλάκια, μου έλεγε ότι έφτιαξε παπάκι και εγώ συμφωνούσα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

Το βιβλιάριο πάντως από τους 18μ έχει ερώτηση για απλό συμβολικό παιχνίδι. Αλλά όντως η παιδίατρός μας δεν επέμεινε σε αυτό και από δω κι από κει που έχω ρωτήσει δεν έχω ακούσει για κάτι άλλο πέραν του να ταϊζουν / κοιμίζουν κουκλάκια σε αυτήν την ηλικία, εκτός από την κόρη της @Anna3011! Δεν έχω μεγάλο δείγμα βέβαια οπότε δεν μου λέει και κάτι αυτό. 

 

Αυτό είναι ένα άλλο ερώτημά μου. Γιατί από τη μία διαβάζεις ότι δεν είναι καλά τα πολλά παιχνίδια και καλύτερα τα open ended και τα φυσικά υλικά για να προάγεται η φαντασία κ οι αισθήσεις κλπ, από την άλλη όμως όντως χωρίς κάποια αντικείμενα, τι παιχνίδι να κάνεις; Δηλαδή αυτό νιώθω ότι κάπου μας οδήγησε σε αδιέξοδο. Μαζέψαμε κοχύλια κ βελανίδια κ πέτρες κ ένα σωρό τέτοια, αλλά τι να τα κάνεις αυτά σε παιχνίδι πέρα από το βάλε βγάλε σε κουτιά και την παρατήρηση, που δεν είναι πια για αυτήν την ηλικία; Γι αυτό πραγματικά έχω προβληματιστεί, μήπως για τα παιχνίδια χρειάζεται να κάνεις πολύ σοβαρή μελέτη και να εστιάσεις σε συγκεκριμένες κατηγορίες που είναι απαραίτητες. Όλα αυτά τα ρομαντικά των μαμαδομπλογκ με τα αυτοσχέδια παιχνίδια δεν ξέρω πού οδηγούν. Σίγουρα αναπτύσσουν αισθήσεις και δεξιότητες, ο δικός μου πχ έχει πολύ καλή παρατηρητικότητα και λεπτή κινητικότητα και ξεχωρίζει υφές και τέτοια, ανέπτυξε γρήγορα ικανότητες να διακρίνει και να ταξινομεί με χρώματα σχήματα και μεγέθη, αλλά σε άλλα πράγματα έμεινε πιο πίσω. 

 

Έχει και παππού και γιαγιά και κάπως προσπαθει να πει τον θείος και τα ονόματά τους, κυρίως αν ξεκινήσω εγώ μια συλλαβή να τα τελειώσει. Αλλά για να τα πει αυτά θέλει να τον τσιγκλίσεις. Αν πεις πχ μιλάω με τη γιαγιά στο τηλ θα επαναλάβει το γιαγιά και θα πει κ παππού, ή αν του δείξω την αδερφή μου και την ανιψιά μου θα προσπαθήσει να πει μπέμπα, στη φωτογραφία αν μας δει να πει μαμά και μπαμπάς, μέχρι εκεί. Όχι σε καθημερινή επικοινωνία. Δεν θα  με φωνάξει μαμά όταν ξυπνήσει πχ, δεν έχει λέξη για το φαγητό, απλώς δείχνει ό,τι φαγώσιμο δει εύκαιρο κλπ. Κατά καιρούς όντως έχει πει κάποια πράγματα που ακούγονται πιο προχωρημένα από τα μπαμπαλίσματα αλλά δεν κατάφερα πάνω στη στιγμή να τα συνδυάσω με κάτι και τα αγνόησα. Ξεφύγαμε όμως πάλι στο αναλύουμε τι λέει και τι δεν λέει! 

Πάντως εγώ απ'οσα έγραφες είχα καταλάβει ότι το παιδί δεν μιλάει και τελικά έχει αρκετές λέξεις. Τελείως φυσιολογικό να σας "γράφει" όταν είναι απορροφημενος στο παιχνίδι επίσης, είναι τυπική συμπεριφορά της ηλικίας μάλιστα και μπορεί να σε βγάλει από τα ρούχα σου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 56 λεπτά , Anna3011 είπε:

σπερος το παιδί μεγαλώνει και πρέπει να ξεπεράσετε το στάδιο της ταξινόμησης σε χρώματα και μεγέθη. Είναι βαρετό και πλέον δε θεωρώ ότι προσφέρει κάτι

 Μα ναι, το ξέρω αυτό, το έχω καταλάβει. Προφανώς το έχει ξεπεράσει. Απλώς βλέπω ότι η λογική ότι δεν χρειάζονται πολλά παιχνίδια, δεν οδηγεί απαραίτητα σε καλό. Απ' ό,τι βλέπω στις γιορτές που θα είμαστε στην Αθήνα πρέπει να πάμε σε ένα καλό παιχνιδάδικο και να πάρουμε άλλα. 

Just now, maripoz είπε:

Πάντως εγώ απ'οσα έγραφες είχα καταλάβει ότι το παιδί δεν μιλάει και τελικά έχει αρκετές λέξεις.

Εντάξει το να έχει καμιά δεκαριά λέξεις που τις χρησιμοποιεί μόνο όταν τον παρακινήσεις πολύ, δεν το λες και παιδί που λέει λέξεις. Η επικοινωνία μας είναι  μη λεκτική. Η παιδίατρος δεν έχει ανησυχήσει για αυτό με την έννοια να μας στείλει για αξιολόγηση ακόμα, μας το άφησε σαν επιλογή για δική μας διευκόλυνση (αυτό που μου έοχυν πει κάποιες κοπέλες κ εδώ δλδ), αλλά επέμεινε πολύ στο να βρεθεί σε καταστάσεις που δεν θα μπορεί να επικοινωνήσει με τους δικούς μας κώδικες, για να πάρει μπρος. 

1 hour ago, Anna3011 είπε:

Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν ενθάρρυνα ποτέ αυτό το είδος απασχόλησης με τα τουβλάκια. Την άφηνα να φτιάχνει πύργους κτλ. και "βοηθούσα" χωρίς παρεμβάσεις. Έφτιαχνε μια μπούρδα με 3 τουβλάκια, μου έλεγε ότι έφτιαξε παπάκι και εγώ συμφωνούσα.

Αυτό δεν το ενθάρρυνα, αλλά στην πορεία είδα ότι στο χτίσιμο άρχισε να έχει μια λογική πχ να βάζει πολλά όμοια σχήματα μαζί συνειδητά πριν βάλει κάτι άλλο. Εγώ δεν του είπα ποτέ να κάνουμε ταξινόμηση. Μόνος του το κάνει. Ή έχει φτιάξει μια σειρά με τα ζωάκια του μπάνιου, που έχει μια λογική διάφορα ζωάκια που μοιάζουν να είνα μαζί (πχ όσα έχουν πτερύγια). Ακόμα κ τα βιβλία της ίδιας σειράς, τα βάζει όλα μαζί. Εγώ δεν έκανα κάτι σε αυτό. Σίγουρα πάντως όταν χτίζει δεν έχει  κάποιο σχέδιο στο μυαλό του. Ούτε φτιάχνει σπίτια βέβαια. Απλώς αντί να τα βάζει πια μόνο το ένα πάνω στο άλλο, δοκιμάζει και άλλους συνδυασμούς. Αλλά είπαμε κι εγώ δυσκολεύτηκα να σκεφτώ ότι με τα τουβλάκια φτιάχνεις κι αλλα πράγματα εκτός από σπίτια. Σε λίγο θα φτιάξει μόνος του κανένα δεινόσαυρο χωρίς να του το έχω πει εγώ και θα τρελαθώ. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το βιβλιάριο πάντως από τους 18μ έχει ερώτηση για απλό συμβολικό παιχνίδι. Αλλά όντως η παιδίατρός μας δεν επέμεινε σε αυτό και από δω κι από κει που έχω ρωτήσει δεν έχω ακούσει για κάτι άλλο πέραν του να ταϊζουν / κοιμίζουν κουκλάκια σε αυτήν την ηλικία, εκτός από την κόρη της @Anna3011! Δεν έχω μεγάλο δείγμα βέβαια οπότε δεν μου λέει και κάτι αυτό. 

 

Αυτό είναι ένα άλλο ερώτημά μου. Γιατί από τη μία διαβάζεις ότι δεν είναι καλά τα πολλά παιχνίδια και καλύτερα τα open ended και τα φυσικά υλικά για να προάγεται η φαντασία κ οι αισθήσεις κλπ, από την άλλη όμως όντως χωρίς κάποια αντικείμενα, τι παιχνίδι να κάνεις; Δηλαδή αυτό νιώθω ότι κάπου μας οδήγησε σε αδιέξοδο. Μαζέψαμε κοχύλια κ βελανίδια κ πέτρες κ ένα σωρό τέτοια, αλλά τι να τα κάνεις αυτά σε παιχνίδι πέρα από το βάλε βγάλε σε κουτιά και την παρατήρηση, που δεν είναι πια για αυτήν την ηλικία; Γι αυτό πραγματικά έχω προβληματιστεί, μήπως για τα παιχνίδια χρειάζεται να κάνεις πολύ σοβαρή μελέτη και να εστιάσεις σε συγκεκριμένες κατηγορίες που είναι απαραίτητες. Όλα αυτά τα ρομαντικά των μαμαδομπλογκ με τα αυτοσχέδια παιχνίδια δεν ξέρω πού οδηγούν. Σίγουρα αναπτύσσουν αισθήσεις και δεξιότητες, ο δικός μου πχ έχει πολύ καλή παρατηρητικότητα και λεπτή κινητικότητα και ξεχωρίζει υφές και τέτοια, ανέπτυξε γρήγορα ικανότητες να διακρίνει και να ταξινομεί με χρώματα σχήματα και μεγέθη, αλλά σε άλλα πράγματα έμεινε πιο πίσω. 

 

Έχει και παππού και γιαγιά και κάπως προσπαθει να πει τον θείος και τα ονόματά τους, κυρίως αν ξεκινήσω εγώ μια συλλαβή να τα τελειώσει. Αλλά για να τα πει αυτά θέλει να τον τσιγκλίσεις. Αν πεις πχ μιλάω με τη γιαγιά στο τηλ θα επαναλάβει το γιαγιά και θα πει κ παππού, ή αν του δείξω την αδερφή μου και την ανιψιά μου θα προσπαθήσει να πει μπέμπα, στη φωτογραφία αν μας δει να πει μαμά και μπαμπάς, μέχρι εκεί. Όχι σε καθημερινή επικοινωνία. Δεν θα  με φωνάξει μαμά όταν ξυπνήσει πχ, δεν έχει λέξη για το φαγητό, απλώς δείχνει ό,τι φαγώσιμο δει εύκαιρο κλπ. Κατά καιρούς όντως έχει πει κάποια πράγματα που ακούγονται πιο προχωρημένα από τα μπαμπαλίσματα αλλά δεν κατάφερα πάνω στη στιγμή να τα συνδυάσω με κάτι και τα αγνόησα. Ξεφύγαμε όμως πάλι στο αναλύουμε τι λέει και τι δεν λέει! 

Φυσικα ο υπερκαταναλωτισμος δ ειναι καλος, αλλα εχουμε γεννησεις, βαφτίσεις, γενεθλια, γιορτες, Χριστούγεννα, πρωτοχρονιά, πασχα, παππουδες, θειους, νονες,έστω τις μισές φορές να πάρουν παιχνίδια έχουμε γεμίσει.βάλε κ ότι η μεγάλη είναι 5+. Μας χάρισαν κ λιγα πιο μεγαλα συγγενικά παιδακια, καταντήσαμε παιδοτοπος

Μελέτη δ χρειαζεται. Μια βόλτα σε παιχνιδαδικο μαζί με το παιδι αρκει:mrgreen:

Όλα αυτά τα "σπιτικα παιχνίδια" μου αρεσουν κ τα εκανα σε στυλ sensory όταν ήταν μικρα, πλεον χειροτεχνιες

Αλλα κάπου μετά τους 18μ χρειάζονται κτ παραπανω από κουδουνιστρες, μασητικα κ 1-2εκπαιδευτικα

Ολα αυτα που μαζέψατε κατά καιρούς καιρός να χρησιμοποιηθούν σε χειροτεχνίες-κατασκευες

Άρα λέει καμια 15αρια λεξεις, η τουλ τις έχει στο μυαλό του, δ εχει σημασια πόσοι τον καταλαβαίνουν. Δ ειναι καν 2

Για να το πω πιο σωστά δ χρειάζονται τα παιχνίδια ούτε για να μάθουν ούτε για να ειναι χαρουμενα, αλλα ειναι πιο εύκολο αν δ εχεις φαντασία κ αλλα παιδακια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

……. επέμεινε πολύ στο να βρεθεί σε καταστάσεις που δεν θα μπορεί να επικοινωνήσει με τους δικούς μας κώδικες, για να πάρει μπρος. 

 

Για αυτό τον σκοπό χρειάζεται συναναστροφή με παιδάκια και η αλήθεια είναι ότι εάν δεν πάει σταθμό, δεν έχεις παιδιά στο περιβάλλον σου, δεν υπάρχει παιδότοπος ή κάποια άλλα δραστηριότητα για παιδιά στην περιοχή, δεν είναι εύκολο να επιτευχθεί, το καταλαβαίνω αυτό.

 

Για τα παιχνίδια, η συμβουλή μου θα ήταν να μην πάτε με "αποστολή" και συγκεκριμένους στόχους στα καταστήματα, πάρτε παιχνίδια τα οποία θα σας αρέσουν και για τα οποία θα κρίνετε ότι μπορείτε να τα "υποστηρίξετε" παίζοντας με το παιδί. Δεν έχει νόημα π.χ. να αγοράσεις κουκλοθέατρο με την σκέψη ότι θα ευνοήσει την αλληλεπίδραση ή θα εξάψει την περιέργεια του παιδιού, αν δεν μπορείς να διανοηθείς να παίζεις παραστάσεις (αναφέρω το κουκλοθέατρο γιατί μας ειχαν φέρει δώρο και έχει καταλήξει στα Χωριά SOS από το πρώτο τρίμηνο).

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

να το πω πιο σωστά δ χρειάζονται τα παιχνίδια ούτε για να μάθουν ούτε για να ειναι χαρουμενα, αλλα ειναι πιο εύκολο αν δ εχεις φαντασία κ αλλα παιδακια

Ναι σ αυτό έχω καταλήξει κι εγω. αλλο να υπαρχουν 2-3 μεγαλυτερα παιδακια στην πολυκατοικία ή ξαδερφακια, για να ακολουθήσει το παιχνιδι των μεγαλων κ να μαθει κοινωνικα. Αλλα το παιδι της πυρηνικής οικογενειας που δεν εχει συγγενεις ή φιλους στο άμεσο περιβαλλον, δεν μπορεις να περιμενεις οτι θα μεγαλωσει σαν τα παιδια των Yekuana που ελεγε κ η περίφημη μελετη, μονο παρατηρώντας τις δραστηριοτητες της κοινότητας. Χρειαζεται και κατι αλλο. 

Just now, Deena είπε:

Δεν έχει νόημα π.χ. να αγοράσεις κουκλοθέατρο με την σκέψη ότι θα ευνοήσει την αλληλεπίδραση ή θα εξάψει την περιέργεια του παιδιού, αν δεν μπορείς να διανοηθείς να παίζεις παραστάσεις (αναφέρω το κουκλοθέατρο γιατί μας ειχαν φέρει δώρο και έχει καταλήξει στα Χωριά SOS από το πρώτο τρίμηνο).

Οταν ημουν μικρη ειχα κουκλοθέατρο κ το λάτρευα. Αλλα εχεις ενα δικιο σ αυτο, πρεπει να σκεφτω αν μπορουμε να παιξουμε παραστάσεις. Νομιζω οτι μπορω να το υποστηρίξω κ θα αρέσει κ στην κοπέλα, αν κρίνω από τα ενδιαφέροντα της. Θα την ρωτήσω κιολας, εκείνη σε τι είδους παιχνίδια έχει έφεση, για να παρω κατι κ για τα δικα της γουστα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

Εγω θα πηγαινα με το παιδι μαζι και θα επαιρνα οτι θα εβλεπα οτι του τραβαει το ενδιαφερον. Και σιγουρα οχι σκεπτομενη «αυτο τι θα προσφερει;;»

Σε παιχνιδάδικο δεν έχουμε πάει ποτέ με τον μικρο! Ψωνίζουμε ηλεκτρονικα γιατι εδω τα εχουν ολα πιο ακριβα. αλλα τωρα ειναι μια ευκαιρια να παμε για να δουμε το θα του τραβηξει την προσοχη. Απλώς δεν θελουμε πολλά, δεν έχουμε και χώρο έτσι κι αλλιώς, όποτε θα θέλαμε να είναι παιχνιδια ευέλικτα για πολλη ενασχόληση κ σε διαφορετικα σταδια αναπτυξης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε παιχνιδάδικο δεν έχουμε πάει ποτέ με τον μικρο! Ψωνίζουμε ηλεκτρονικα γιατι εδω τα εχουν ολα πιο ακριβα. αλλα τωρα ειναι μια ευκαιρια να παμε για να δουμε το θα του τραβηξει την προσοχη. Απλώς δεν θελουμε πολλά, δεν έχουμε και χώρο έτσι κι αλλιώς, όποτε θα θέλαμε να είναι παιχνιδια ευέλικτα για πολλη ενασχόληση κ σε διαφορετικα σταδια αναπτυξης. 

Όσο και να λέμε όχι πολλά παιχνίδια η ποικιλια μόνο καλο κάνει. ..Νομίζω το όχι πολλά παιχνίδια πάει βεβαίως στην ποσότητα αλλά και στο όχι κάθε βόλτα και παιχνίδι 10 ρομποτ 20 παζλ και γενικά το πάρε παιδί μου παρε. ..Για μενα τουλάχιστον. ..Να σου πω την αλήθεια είναι πολύ δύσκολο να φανταστώ ένα δίχρονο να μην έχει αυτοκινητακια δεινόσαυρους πλειμομπιλ η φιγούρες παζλ ρομποτ κτλ να παίξει. ..συγκρίνοντας πάντα με τα δικά μου παιδία που ήμαστε κοντά ηλικιακα. ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Όσο και να λέμε όχι πολλά παιχνίδια η ποικιλια μόνο καλο κάνει. ..Νομίζω το όχι πολλά παιχνίδια πάει βεβαίως στην ποσότητα αλλά και στο όχι κάθε βόλτα και παιχνίδι 10 ρομποτ 20 παζλ και γενικά το πάρε παιδί μου παρε. ..Για μενα τουλάχιστον. ..Να σου πω την αλήθεια είναι πολύ δύσκολο να φανταστώ ένα δίχρονο να μην έχει αυτοκινητακια δεινόσαυρους πλειμομπιλ η φιγούρες παζλ ρομποτ κτλ να παίξει. ..συγκρίνοντας πάντα με τα δικά μου παιδία που ήμαστε κοντά ηλικιακα. ..

ναι η ποικιλια καταλαβα κι εγω οτι ειναι σημαντική. καπου το χασαμε αυτο. ημασταν πιο πολυ εξω για παιχνιδι παρα μεσα στο καλοκαιρι, νερα, κουβαδάκια, περπατήματα, δεν ειχαμε προβληματιστεί πολυ για τα παιχνιδια. το τελευταιο διμηνο αρχισαμε να τα εμπλουτίζουμε. αλλα πραγματικα τετοια που να ειναι για παιχνιδι ρόλων δεν τα ειχα σκεφτει για αυτη τη φαση. εστιαζαμε σε πιο πρακτικες δεξιοτητες. μεχρι τώρα βέβαια όταν μας ρωτούσαν για δώρο ζητούσα ρούχα αλλά θα αναθεωρήσω. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2019 at 3:09 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Ναι αυτό θα ήταν ωραίο αλλά δεν έχουμε χώρο...

 

Λοιπόν άλλη μια χαζή ερώτηση. Όταν βάζουμε ζωάκια να μιλάνε, ή όταν παίζουμε με κάτι μη ρεαλιστικό όπως ο αστυνόμος - αγρότης που λέγαμε πιο πάνω, πρέπει να εξηγούμε στο παιδί ότι αυτό είναι ψεύτικο και το κάνουμε για το παιχνίδι για να μην τα μπερδέψει, ή το ξεχωρίζει από μόνο του;

 

@Έσπερος δεν πρέπει να τα κάνεις εσύ αυτά τα πράγματα, είναι παιχνίδια που παίζει αυθόρμητα το παιδί. Δεν μπορείς να του μάθεις να παίζει αν αυτό εννοείς. Μπαίνεις σε έναν απόλυτο παραλογισμό. Αν θέλει να βάζει τα ζωάκια να μιλάνε, δε θα το εμποδίσεις, αν δε θέλει, προφανώς και δε θα παίζεις εσύ γι αυτόν, αν είναι ποτέ δυνατόν!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το ξέρω το γαϊτανακι, ψωνίζει η νονα απο εκει. Αλλα δεν εχουμε παει. Μουστάκα εχουμε κοντα μας,  αν ειναι αξιόπιστη λυση θα ξεκινησουμε απο εκει κ το elc. Δεν θελω να γεμίσουμε παιχνιδια αλλα να παρουμε 2-3 που να εχουν πολλες χρήσεις. 

Τώρα να ρωτήσω κ κάτι άλλο. Αχ πουμε οτι στήνω ενα παιχνιδι με τα ζωα της φάρμας. Ξεπέρασα τον εαυτο μου, να σημειώσω εδω, κ εκανα τα κίτρινα τουβλάκια μπαλες απο σανό, τα μπλε ποτίστρες κλπ. Ο μικρος εκανε αλλα οραγματα παραλληλα κ θύμωνε που επαιρνα τα τουβλάκια αλλα τελος παντων το έστησα. Ποσο τον πιεζω να ασχοληθει; Λεω παμε να κανουμε το αγρόκτημα, δειχνω τι κανω, δεν συγκινείται ιδιαιτερα, βγαζει τα ζωακια απο τα σπιτια τους ή φερνει κ τα ζωα της ζούγκλας μαζι κ τετοια. Εκει ποσο να επιμεινω; να κανω μια δυο κινηςεις περιγράφοντας τι κανω κ να σταματησω οταν δω οτι δεν θελει, ή να αρχισω να του λεω τι να κανει κι αυτος για να εμπλακεί στο παιχνιδι; Επισης τι λεξιλόγιο να χρησιμοποιησω; δηλαδη να τα περιγράφω σαν να ειναι αληθινά οντως ή να λεω οτι τωρα παριστάνουμε οτι το προβατάκι πινει νερο κ αυτο το μπλε τουβλάκι ειναι η λίμνη; 

 

Δεν τον πιέζεις καθόλου, δεν παίζεις εσύ, αυτός παίζει, ό,τι και όσο του αρέσει. Ακολουθείς, δεν οδηγείς, και δεν καθοδηγείς. Αν κάνεις όσα λες, θα χρειαστεί το παιδί ψυχίατρο! Υπερβάλω μεν, αλλά όχι, δεν περιγράφεις παιχνίδι τώρα αλλά σκηνή από ταινία τρόμου "τώρα η μαμά παριστάνει ότι το πρόβατο μιλάει, παράστησε και εσύ σε παρακαλώ ότι το παπάκι απαντάει". 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πριν  διαβάσω για το συμβολικό παιχνίδι είμαι σίγουρη ότι θα το έκανα αυτό. ή αν δεν το έκανα θα αναρωτιόμουν αν το παιδί μου έχει κάποια διαταραχή. Ρε κορίτσια αυτά όλα σας βγήκαν αυθόρμητα ή τα διαβάσατε κάπου; γιατί εγώ δεν είχα πάρει βιβλια για τη μητροτητα ουτε ειχα κανει γενικα καποια προετοιμασια, διαβαζα καποια πραγματα αλλα οχι συστηματικα. Δεν τα θεωρουσα απαραιτητα, πιστευα οτι βγαινουν αυθόρμητα.

Ναι, βγαίνουν αυθόρμητα. Τα κάνει το παιδί μόνο του.Δε χρειάζεται να τα ψάξεις, ούτε να τα σκεφτείς. Όταν το παιδί είναι έτοιμο για συμβολικό παιχνίδι, θα τα κάνει εκείνο, όχι εσύ. Εκείνο θα μιλάει στην μπανάνα και θα σου τη δώσει να απαντήσεις, δε θα γίνει το ανάποδο.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος επειδή σε βλέπω συνεχώς να επανέρχεσαι στα ίδια. Μπορεί, και το πιο πιθανό είναι φυσικά αυτό, να έχεις ένα υγιέστατο παιδί, με μία καθυστέρηση στο λόγο, όχι απαραίτητα ιδιαίτερα συνταρακτική, και λόγω άγχους να έχεις αρχίσει να παραλογίζεσαι. Από όσα γράφεις, είναι σχεδόν βέβαιο. Υποθέτω ότι ο ελέφαντας στο δωμάτιο είναι το φάσμα του αυτισμού. Αν σου έχει κολλήσει αυτό, από τη μία το παιδί είνα σε οριακή ηλικία  για να αξιολογηθεί, από την άλλη διάγνωση από το διαδίκτυο δε θα κάνεις και το κυριότερο σε καμία περίπτωση δε θα το προπονήσεις αντιμετωπίζοντας το παιχνίδι σαν άσκηση. Αν σου έχει γίνει εμμονή, πήγαινε να το δει ειδικός να σου φύγει η έννοια.

Αλλά άσε το παιδί σου να παίξει ελεύθερα, μην προσπαθείς να βάλεις το παιχνίδι του σε καλουπια. Λες και μόνη ότι η παιδίατρος είναι καλυμμένη από τη συμπεριφορά του, γιατί λοιπόν όλο αυτό το άγχος; Δεν του μιλάτε μέσα στη μέρα; Πες ότι εσύ είσαι περίεργη, ακοινώνητη που λέει ο λόγος, δεν έχει και τον άντρα σου; Δεν έχετε πλέον και κοπέλα που το προσέχει τα πρωινά; Δε μιλάς για ένα παιδί παρατημένο, με γονείς όλη τη μέρα απόντες ή στο κινητό, που πρέπει να κάνετε έξτρα κόπο για να επικοινωνήσει γιατί είναι στην απομόνωση. Γιατί τόση αγωνία να παίξει "σωστά"; Στην ηλικία του γιου σου, με μεγάλωνε η γιαγιά μου, λες να καθόταν η γυναίκα να διαβάζει βιβλία και φόρουμ για συμβολικό παιχνίδι και για ορόσημα ή να παρίστανε ότι το πρόβατο μιλάει; Ούτε παιχνίδια δεν είχα σε εκείνη την ηλικία, ήταν άλλες εποχές, ήταν και η νοοτροπία της γιαγιάς τέτοια, τα παιδιά πριν πάνε σχολείο άντε να είχαν μία κούκλα και ένα σετ ξύλινα τουβλάκια και πολλά λέω. 

Προσπαθείς συνεχώς να βρεις τι πρέπει να κάνεις, και σε διαβάω και στεναχωριέμαι. Τα παιδιά παριστάνουν το συμβολικό παιχνίδι όταν είναι έτοιμα, και μαθαίνουν να μιλάνε, από αρχής κόσμου. Με τους γονείς να μην ασχολούνται ιδιαίτερα, με το να απασχολούνται μόνα τους σε μια γωνιά της κουζίνας ή της αυλής, χωρίς να έχουν παιχνιδάδικα. Δεν περνάτε εξετάσεις εσείς και το παιδί. Και είναι εντελώς αδύνατο να "διδάξεις" σε ένα παιδί να παίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια μπορείς να τα φυλάς ανά διαστήματα κ να τα εμφανίζεις πάλι μετά από μια με δύο εβδομάδες ..... Κρατάς μερικά παίζει με αυτά τα φυλάς κ βγάζεις τα άλλα .. τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες μπορεί να παίζουν με ένα παιχνίδι να το βαρεθουν κ να το ξαναδούν μετά από δύο εβδομάδες κ να κάνουν κάτι καινούργιο με αυτό .... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι η ποικιλια καταλαβα κι εγω οτι ειναι σημαντική. καπου το χασαμε αυτο. ημασταν πιο πολυ εξω για παιχνιδι παρα μεσα στο καλοκαιρι, νερα, κουβαδάκια, περπατήματα, δεν ειχαμε προβληματιστεί πολυ για τα παιχνιδια. το τελευταιο διμηνο αρχισαμε να τα εμπλουτίζουμε. αλλα πραγματικα τετοια που να ειναι για παιχνιδι ρόλων δεν τα ειχα σκεφτει για αυτη τη φαση. εστιαζαμε σε πιο πρακτικες δεξιοτητες. μεχρι τώρα βέβαια όταν μας ρωτούσαν για δώρο ζητούσα ρούχα αλλά θα αναθεωρήσω. 

Καλησπέρα , έχω μι μικρή που είναι τώρα ενός έτους . Βλέπω όμως κι τον ανιψιό μου που είναι 1,5 + του έχουν μια ποικιλία παιχνιδιών κυρίως για μίμηση και παιχνίδια ρόλων . Πέρα από κυβάκια κτλ με τα οποία πια δεν τρελαίνεται τόσο . Του αρέσει να ασχολείται με κουζινάκι και κατσαρολικά και να κάνει ότι φτιάχνει φαγητά κτλ επίσης παιχνίδι με φάρμα και ζώα πχ πάνε τα ζώα μαζί για ύπνο στο στάβλο , τρώνε κτλ . Μπορείς να κανείς πολλά τέτοια . Τα έχουν αναφέρει ήδη πχ σούπερ μάρκετ , αστυνομία κτλ . Νομίζω δες το λίγο πιο αφηρημένα και παιδικά και μια χαρά θα το βρεις . Περισσότερο ίσως μην κολλάς σε "μεγαλιστικες  σκέψεις " τύπου πρέπει να του δείξω ακριβώς είτε ο κροκόδειλος δεν ζει παρέα με το σκυλάκι ....δεν έγινε και κάτι . Αυτά μαθαίνονται στην πορεία και ως αποτέλεσμα της τριβής με την καθημερινότητα. Ο παιδικός ειανι επίσης μια επιλογή αν και αν καταλΒα έχεις τους ενδοιασμούς σου αξίζει να το σκεφτείς πάλι . Και ναι ζητά για δώρα παιχνίδια θα βγεις και από το έξοδο να τα παίρνεις οκά εσυ . 

Just now, Summer love είπε:

Καλησπέρα , έχω μι μικρή που είναι τώρα ενός έτους . Βλέπω όμως κι τον ανιψιό μου που είναι 1,5 + του έχουν μια ποικιλία παιχνιδιών κυρίως για μίμηση και παιχνίδια ρόλων . Πέρα από κυβάκια κτλ με τα οποία πια δεν τρελαίνεται τόσο . Του αρέσει να ασχολείται με κουζινάκι και κατσαρολικά και να κάνει ότι φτιάχνει φαγητά κτλ επίσης παιχνίδι με φάρμα και ζώα πχ πάνε τα ζώα μαζί για ύπνο στο στάβλο , τρώνε κτλ . Μπορείς να κανείς πολλά τέτοια . Τα έχουν αναφέρει ήδη πχ σούπερ μάρκετ , αστυνομία κτλ . Νομίζω δες το λίγο πιο αφηρημένα και παιδικά και μια χαρά θα το βρεις . Περισσότερο ίσως μην κολλάς σε "μεγαλιστικες  σκέψεις " τύπου πρέπει να του δείξω ακριβώς είτε ο κροκόδειλος δεν ζει παρέα με το σκυλάκι ....δεν έγινε και κάτι . Αυτά μαθαίνονται στην πορεία και ως αποτέλεσμα της τριβής με την καθημερινότητα. Ο παιδικός ειανι επίσης μια επιλογή αν και αν καταλΒα έχεις τους ενδοιασμούς σου αξίζει να το σκεφτείς πάλι . Και ναι ζητά για δώρα παιχνίδια θα βγεις και από το έξοδο να τα παίρνεις οκά εσυ . 

Επίσης γενικά εμάς μας βοηθά και λίγο η παιδιάτρος σε αυτό . Στις επισκέψεις μας λέει πάντα στο τέλος τι παιχνίδια ταιριάζουν στην ηλικία και σε τι στυλ παιχνιδιού θα ήταν καλό να εστιάσουμε . Εμένα αυτό μου είναι βοηθητικό . Τέτοιες πληροφορίες φυσικά υπάρχουν και στο διαδίκτυο 

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σε παιχνιδάδικο δεν έχουμε πάει ποτέ με τον μικρο! Ψωνίζουμε ηλεκτρονικα γιατι εδω τα εχουν ολα πιο ακριβα. αλλα τωρα ειναι μια ευκαιρια να παμε για να δουμε το θα του τραβηξει την προσοχη. Απλώς δεν θελουμε πολλά, δεν έχουμε και χώρο έτσι κι αλλιώς, όποτε θα θέλαμε να είναι παιχνιδια ευέλικτα για πολλη ενασχόληση κ σε διαφορετικα σταδια αναπτυξης. 

Αν το σκεφτείς ένα παιχνίδι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με διάφορους τρόπους σε διαφορετικές ηλικίες . Ακόμα και ένα απλό λούτρινο μπορεί στα πολύ μωράκια απλά να κινεί την περιέργεια και ενα μεγαλύτερο παιδί να το ντύνει , να το κάνει μωράκι κτλ ...το ίδιο ίσχυει με παρααα πολλά παιχνίδια . Μην κολλήσεις στο να ψάχνεις αυτό το "ειδικο " παιχνίδι που έχει επίπεδα , καλά είναι και αυτά απλά κρατά ίσως ότι εξελίσσεται το παιδί και μαζί και π τρόπος που αλληλεπιδρά με τα παιχνίδια . 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι η ποικιλια καταλαβα κι εγω οτι ειναι σημαντική. καπου το χασαμε αυτο. ημασταν πιο πολυ εξω για παιχνιδι παρα μεσα στο καλοκαιρι, νερα, κουβαδάκια, περπατήματα, δεν ειχαμε προβληματιστεί πολυ για τα παιχνιδια. το τελευταιο διμηνο αρχισαμε να τα εμπλουτίζουμε. αλλα πραγματικα τετοια που να ειναι για παιχνιδι ρόλων δεν τα ειχα σκεφτει για αυτη τη φαση. εστιαζαμε σε πιο πρακτικες δεξιοτητες. μεχρι τώρα βέβαια όταν μας ρωτούσαν για δώρο ζητούσα ρούχα αλλά θα αναθεωρήσω. 

 

Δεν υπάρχουν ειδικά παιχνίδια για παιχνίδι ρόλων και φαντασίας , εδώ είναι η παρανόησή σου. Αν έχεις ένα προβατάκι, και δείξεις στο παιδί ότι μπορεί να το βάλει στο χορτάρι και το παιδί το κάνει, έχεις μίμηση μίας ενέργειας. Το παιχνίδι ρόλων και φαντασίας, δεν μπορεί να γίνει με μίμηση γιατί τότε είναι κάτι άλλο.

Πες ότι όποτε λες στο παιδί "μαμά" ή "μπανάνα" το παιδί το επαναλαμβάνει τέλεια, αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποιεί αυθόρμητα για να σε φωνάξει ή γιατί θέλει μπανάνα. Ε τότε δεν έχεις επικοινωνικακή ομιλία, έχεις ηχολαλιά. Επικοινωνιακή ομιλία είναι αυτό που χρησιμοποιεί το παιδί για να εκφράσει αυτό που θέλει, όχι μία μηχανική επανάληψη ήχου.Το χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα γιατί νομίζω είναι σαφής η διαφορά.

Το ίδιο λοιπόν και με το συμβολικό παιχνίδι: αν πάρεις το παιχνίδι και κάνεις πως μιλάει ή πως βόσκει, και το παιδί κάνει το ίδιο, δεν έχεις συμβολικό παιχνίδι, έχεις αντιγραφή της κίνησής σου, το παιδί επαναλαμβάνει αυτό που κάνεις. Συμβολικό παιχνίδι είναι να πάρει μόνο του την πρωτοβουλία να κάνει την μπανάνα σίδερο να σιδερώσει τα παιχνίδια του όπωε εσύ σιδερώνεις τα ρούχα, να φροντίσει αυθόρμητα το αρκουδάκι του σαν μωρό όπως εσύ φροντίζεις το ίδιο, να δείτε τα πρόβατα να βόσκουν και μετά να πάρει το πλαστικό πρόβατο και να παραστήσει ότι βόσκει.

Μη σε αγχώνει δηλαδή ότι δεν έχει δει να παίζετε συμβολικά ή δεν έχει παιχνίδια συμβολικα, δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.  

Αν σε βλέπει ένα παιδί κάθε μέρα να χαιρετάς και μετά αρχίσει να χαιρετά τον κόσμο αλλά και τα παιχνίδια του και τα σκυλάκια, αυτό είναι ένα από τα πρώτα και πιο σαφή παιχνίδια ρόλων που όλα τα παιδάκια κάνουν κάπου στο χρόνο. Όταν δηλαδή ο μικρός σου κάνει "γεια σου" στο σκυλάκι στο πάρκο ή στο αρκουδάκι του, αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα παιχνιδιού σαν αυτά που ψάχνεις και βλέπεις ότι δε θέλει τίποτα το περίεργο. Ή το απλό που κάνουν όλα τα μωράκια και κρύβονται,έστω και πίσω από τα χεράκια τους για να τα βρεις και να σκάσουν στα γέλια, είναι το πρώτο συνήθως κοινωνικό παιχνίδι που βγαίνει αυθόρμητα, δεν χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι η ποικιλια καταλαβα κι εγω οτι ειναι σημαντική. καπου το χασαμε αυτο. ημασταν πιο πολυ εξω για παιχνιδι παρα μεσα στο καλοκαιρι, νερα, κουβαδάκια, περπατήματα, δεν ειχαμε προβληματιστεί πολυ για τα παιχνιδια. το τελευταιο διμηνο αρχισαμε να τα εμπλουτίζουμε. αλλα πραγματικα τετοια που να ειναι για παιχνιδι ρόλων δεν τα ειχα σκεφτει για αυτη τη φαση. εστιαζαμε σε πιο πρακτικες δεξιοτητες. μεχρι τώρα βέβαια όταν μας ρωτούσαν για δώρο ζητούσα ρούχα αλλά θα αναθεωρήσω. 

καλέ ποιος πήρε ειδικά μαθήματα για το τι θα παίξει το μωρό? Νομίζω ότι ο καθένας κάνει αυτά τα απλά που κάνουν όλοι κανένα βιβλιαράκι  τραγουδάκια κανενα αυτοκινητάκι κανένα ξύλινο τρενάκι τουβλάκια αρκουδάκια κύβοι δραστηριοτήτων με χρώματα κ αριθμούς.  Ε δεν θέλει κ μελέτη για να παίξει ένα παιδάκι. Ακόμα κ με τις κατσαρόλες να παίξει το μωρό κ με τα Τ άπερ πάλι θα βρει παιχνίδια ρόλων κ μιμήσης. Κ με τα κουβαδακια του να παίζει κ με τα νερά πάλι αν υπήρχε κάτι που δεν ήταν φυσιολογικό θα το είχες καταλάβει.  

Πάντως για την ομιλία δεν είναι κακό να το δείτε νομίζω αφού σε αγχώνει κ φαίνετε πια έντονα κ μάλλον θα βγαίνει κ στο παιδί όσο κ να μην το θέλεις. Αν δεν σε άγχωνε θα σου έλεγα μια χαρά είναι το μωρο αλλά αφού έχεις φτάσει σε σημείο να παρακολουθείς τα πάντα στο παιδί καλό είναι να πάτε.  

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ μ αρέσει που λες να μην

αγχωνομαι κι εσύ είσαι η πρώτη που με έχεις κατααγχωσει. Αλλά είπα εξ αρχής ότι την αναπτυξιακή αξιολόγηση δεν τη βάζω στο θέμα.

 

Δεν περιμένω να του διδάξω να παιζει. Δεν του εμαθα να παιζει κρυφτό  ή να χαϊδευει τα αρκουδάκια. Αλλά βλέπω ότι έχει ψιλό βαρεθεί τα παιχνίδια, κάτι παζλ που έφερα τα έκανε πιο γρήγορα από όσο περίμενα, θέλω να τα ανανεώσω λίγο κ σε υλικά κ σε ιδεες. πχ τα ζωακια που εχουμε που ειναι ωραια κ πολυ ρεαλιστικά,  τα βγάζει από το κουτί, λέμε τι είναι, τα χαϊδευει, μετά τελος. ποση ωρα να ασχοληθει; ενω αν στήσω εγω διπλα ενα παιχνιδι, εστω θα παρακολουθησει μια ιστορια για το παπάκι που παει στην ποτάμια. δεν θελω να "κλέψω" κ να πω οτι ε ει κατακτήσει ενα ορόσημο, αλλα να εμπλουτίσω λιγο τις δραστηριοτητες. κατι θα του προσφερει απο το να κανει ξανα κ ξανα τα ίδια  παζλ, γιατί δεν με παίρνει να του φέρνω κάθε δυο μέρες ένα καινουργιο. Ή ας πούμε δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί με τα ζωάκια να παίξουμε ιστοριες, νόμιζα ότι είναι μόνο για εγκυκλοπαιδική γνώση! Γι αυτο ρωτάω για να παιρνω ιδεες. Δηλαδη εσυ στο πρωτο σου παιδι τα ηξερες ολα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@ΑΡΓΚ μ αρέσει που λες να μην

αγχωνομαι κι εσύ είσαι η πρώτη που με έχεις κατααγχωσει. Αλλά είπα εξ αρχής ότι την αναπτυξιακή αξιολόγηση δεν τη βάζω στο θέμα.

 

Δεν περιμένω να του διδάξω να παιζει. Δεν του εμαθα να παιζει κρυφτό  ή να χαϊδευει τα αρκουδάκια. Αλλά βλέπω ότι έχει ψιλό βαρεθεί τα παιχνίδια, κάτι παζλ που έφερα τα έκανε πιο γρήγορα από όσο περίμενα, θέλω να τα ανανεώσω λίγο κ σε υλικά κ σε ιδεες. πχ τα ζωακια που εχουμε που ειναι ωραια κ πολυ ρεαλιστικά,  τα βγάζει από το κουτί, λέμε τι είναι, τα χαϊδευει, μετά τελος. ποση ωρα να ασχοληθει; ενω αν στήσω εγω διπλα ενα παιχνιδι, εστω θα παρακολουθησει μια ιστορια για το παπάκι που παει στην ποτάμια. δεν θελω να "κλέψω" κ να πω οτι ε ει κατακτήσει ενα ορόσημο, αλλα να εμπλουτίσω λιγο τις δραστηριοτητες. κατι θα του προσφερει απο το να κανει ξανα κ ξανα τα ίδια  παζλ, γιατί δεν με παίρνει να του φέρνω κάθε δυο μέρες ένα καινουργιο. Ή ας πούμε δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί με τα ζωάκια να παίξουμε ιστοριες, νόμιζα ότι είναι μόνο για εγκυκλοπαιδική γνώση! Γι αυτο ρωτάω για να παιρνω ιδεες. Δηλαδη εσυ στο πρωτο σου παιδι τα ηξερες ολα; 

Το καλύτερο είναι να βρείτε παϊδάκια στην ηλικία του να έρχονται σπίτι σας κ να παίζετε.  Όσα παιχνίδια κ να έχει αυτό δεν μπορείς να το αντικαταστήσεις . Έστω ένα παιδάκι σταθερό να το γνωρίζει κ να ταιριάζουν. Νομίζω ότι η αρ γ κ ίσως θέλει να σου πει ότι τις περισσότερες μαμάδες δεν τις απασχολεί πως παίζουν τα παιδιά τους δηλαδή κ εμένα δεν με έχει απασχολήσει ποτέ βλέπω ότι παίζει σαν όλα τα παιδάκια προς το παρόν πάνω κάτω γιατί όλα έχουν τις προτιμήσεις τους.  Δεν έχω σκεφτεί ποτέ τι είναι παιχνιδι μίμησης τι παιχνίδι φαντασίας βλέπω ένα παιδάκι απλά να παίζει κ κάθε μέρα να εμπλουτίζει δεν βλέπω εμμονές δεν βλέπω κάτι παράξενο οπότε ότι προσπαθώ κ εγώ να παίξω όπως μαζί του όπως μπορώ.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ninaki80 είπε:

Το καλύτερο είναι να βρείτε παϊδάκια στην ηλικία του να έρχονται σπίτι σας κ να παίζετε.  Όσα παιχνίδια κ να έχει αυτό δεν μπορείς να το αντικαταστήσεις . Έστω ένα παιδάκι σταθερό να το γνωρίζει κ να ταιριάζουν. Νομίζω ότι η αρ γ κ ίσως θέλει να σου πει ότι τις περισσότερες μαμάδες δεν τις απασχολεί πως παίζουν τα παιδιά τους δηλαδή κ εμένα δεν με έχει απασχολήσει ποτέ βλέπω ότι παίζει σαν όλα τα παιδάκια προς το παρόν πάνω κάτω γιατί όλα έχουν τις προτιμήσεις τους.  Δεν έχω σκεφτεί ποτέ τι είναι παιχνιδι μίμησης τι παιχνίδι φαντασίας βλέπω ένα παιδάκι απλά να παίζει κ κάθε μέρα να εμπλουτίζει δεν βλέπω εμμονές δεν βλέπω κάτι παράξενο οπότε ότι προσπαθώ κ εγώ να παίξω όπως μαζί του όπως μπορώ.  

Αυτό ακριβώς. Αν και υπάρχει θεραπεία υπό μορφή παιχνιδιού, δεν κάνεις το παιχνίδι σαν  άσκηση σε ένα υγιές παιδί. Δεν έχεις κάνει κάτι λάθος σαν γονιός, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, δεν χρειάζεται μελέτη και άγχος όλο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πολύ καλή ιδέα για να κινητοποιήσει απασχόληση με ζωάκια-παιχνίδια είναι μια φάρμα ή ζωολογικός κήπος play mobile. Τα είχαμε και τα δύο και τα ευχαριστηθήκαμε πολύ. 

Από elc μας άρεσε πάρα πολύ ένα διαστημόπλοιο που είχε μέσα αστροναύτες κι ένα σκυλάκι, 

ένα πλαστικό "πατάκι" που έκανε ήχους ζώων κι έπρεπε να συνδυάσεις τον ήχο,

το ζώο και το χρώμα κι ένα χαλί που πάνω είχε αυτοκινητόδρομο και κάναμε ότι κυκλοφορούν τα αυτοκίνητα κι ένα φλιπεράκι! 

Πολύ ωραίο για την ηλικία σας ήταν κι ένα παιχνίδι που φυσούσε μπάλες στον αέρα κι έπρεπε να τις κυνηγάς για να τις ξαναβάλεις μέσα.

Για μένα, ήταν μείζον θέμα να μπορούν και να αυτοαπασχολούνται, έστω και λίγο, να μη χρειάζεται να είμαι κι εγώ δίπλα οπωσδήποτε.

 

Πάντως θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που σου λένε να βρείτε παιδάκια να παίζει. Ολα τα λεφτά και τα παιχνίδια του κόσμου δε θα υποκαταστήσουν το όφελος που θα δεις από αυτό. Βγες από το comfort zone σου και κάνε την υπέρβαση...τίποτα απολύτως από αυτά που αγχώνεστε για το παιδί σας, ούτε το φαγητό, ούτε η επικοινωνία με τους παππούδες, δεν έχει τόση σημασία όσο αυτό. Και μην κλείνεστε μέσα. Όταν ο καιρός είναι καλός,  μια μπάλα κι έξω, να την κλωτσάει, να την πετάτε ο ένας στον άλλον, να τρέχει να την κυνηγάει. Και ποδήλατο το συντομότερο δυνατόν. Υπάρχουν και ποδήλατα ισορροπίας, γιατί πολλά μικρά δυσκολεύονται με τα πετάλια και τα παρατάνε. Το δίπτυχο μπάλα-ρόδα είναι η πρώτη προτεραιότητα στο παιχνίδι και θα συνεχίσει να είναι για πολλά χρόνια.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...