Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ποσά παιχνίδια (πλήθος) θεωρείτε ασφαλές να έχει ένα τρίχρονο προς τετράχρονο παιδί ; 

Σημειωτέον επειδή πλέον σε αυτήν την ηλικία ένα παιδι είναι σε θέση να ζητήσει αυτό που θέλει, αν προσθέσει κανεις τα παιχνίδια που του παίρνουμε εμείς ως γονείς συν όλα τα υπόλοιπα που του παίρνουν κοντινοί συγγενείς , φίλοι και φυσικά αυτά που λαμβάνει από φίλους κλπ σε γενέθλια .... δεν θέλει και πολύ να καταλάβουμε ότι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ! 

Ποσα παιχνίδια έχουν κατά μέσο όρο τα παιδιά σας ; 

Τα θεωρείτε πολλά η λίγα ; 

Φοβαστε μην τυχόν μαθαίνουν σε υπέρμετρο υλισμό από τα παιχνίδια και μόνο ; 

Επιπλεον τα παιχνίδια που θεωρείτε ότι περισσεύουν τι τα κάνετε ; 

Τα αλλάζετε για μελλοντικές ηλικίες ; 

Τα δίνετε σε αλλά παιδακια ; 

Τα δίνετε σε ιδρύματα με παιδακια ; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eμείς έχουμε επίσης πάρα πολλά παιχνίδια, δεν μπορώ να τα μετρήσω αλλά κατά καιρούς κάνω ξεκαθάρισμα. Παλαιότερα τα παιχνίδια που ήταν σε καλή κατάσταση τα  έδινα στον παιδικό που πάει ο γιος μου, τώρα αυτά που θα μαζέψω σκέφτομαι να τα δώσω σε σπίτι που έχει το χαμόγελο του παιδιού στην περιοχή μας όμως δεν σου κρύβω ότι ντρέπομαι λίγο γιατί δεν ξέρω αν τα δέχονται.

Γενικά εγώ δεν αποθηκεύω τίποτα εφόσον δεν υπάρχει προοπτική για δεύτερο παιδί, ρούχα και παιχνίδια τα χαρίζω.

Εγώ ναι φοβάμαι πως μαθαίνει ότι μπορεί να έχει ότι παιχνίδι ζητήσει και για αυτό προσπαθώ να κρατάω ένα μέτρο, παιχνίδι σπάνια θα αγοράσουμε εμείς καθώς παίρνει συνεχώς από τους συγγενείς, (προερχόμαστε εγώ και ο άντρας μου από μεγάλη οικογένεια). Όταν είναι να κάνουμε ξεκαθάρισμα το κάνουμε μαζί και διαλέγει μαζί μου τι παιχνίδια θα δώσουμε, έτσι μαθαίνει και εκείνος να δίνει.

Δώρα γενικότερα δεν αλλάζω ποτέ, αν κάτι υπάρχει διπλό διαλέγει ο γιός μου σε ποιον φίλο του θα δώσουμε ένα από αυτά που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ίδια να διαλέγει ο ίδιος !!!!! Ποσα παιχνίδια θεωρείς ότι τα ήταν πιο σωστό να έχει ; Το πλήθος με μπερδεύει . 

Πχ τουβλάκια , αυτοκινητάκια , κλπ 

εγω προς το παρόν τα «ανακύκλωνε» κρύβοντας τα γιατί οι συγγενείς διαλέγουν τα «φασαριόζικα» ενώ εγώ είμαι πιο «κουλτούρε» (μην πω τίποτα γι αυτό χαχαχα) δηλαδή η γιαγιά θα του πάρει πχ μια μηχανή που βγάζει φώτα και ήχο (δεν τη θέλω τη ριμαδα!!!) , εγώ θα επιλέξω ένα σετ φιγούρες Disney να παίζει ρόλους .... 

και τελικά καταλήγουμε τζάμπο εμείς οι ίδιοι :( 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver said:

Ωραία ίδια να διαλέγει ο ίδιος !!!!! Ποσα παιχνίδια θεωρείς ότι τα ήταν πιο σωστό να έχει ; Το πλήθος με μπερδεύει . 

Πχ τουβλάκια , αυτοκινητάκια , κλπ 

εγω προς το παρόν τα «ανακύκλωνε» κρύβοντας τα γιατί οι συγγενείς διαλέγουν τα «φασαριόζικα» ενώ εγώ είμαι πιο «κουλτούρε» (μην πω τίποτα γι αυτό χαχαχα) δηλαδή η γιαγιά θα του πάρει πχ μια μηχανή που βγάζει φώτα και ήχο (δεν τη θέλω τη ριμαδα!!!) , εγώ θα επιλέξω ένα σετ φιγούρες Disney να παίζει ρόλους .... 

και τελικά καταλήγουμε τζάμπο εμείς οι ίδιοι :( 

Εγώ πλέον κοιτάω να έχει λίγα από όλα τα παιχνίδια, λέκγο, πλειμομπιλ (από αυτά έχουμε παραπάνω γιατί παίζει περισσότερο), παζλ, είδη ζωγραφικής, πλαστελίνες και τώρα σκέφτομαι να εντάξω και τις χειροτεχνίες, έχει ένα κουτί με αυτοκινητάκια, ένα κουτί με εργαλεία, και μουσικά όργανα. Έχω στο δωμάτιο του έναν σάκο παιχνιδιών που επίσης είναι γεμάτο, όταν περάσει ένα διάστημα μεγάλο που δεν έχει ασχοληθεί με κάποιο από τα παιχνίδια που έχει εκεί τότε αρχίζουμε το άδειασμα και αποφασίζουμε τι θα δώσουμε.  Εμείς στο σπίτι έχουμε και πρόβλημα με τον χώρο οπότε από πολυ νωρίς το κάναμε αυτό. 

Αυτά με τον ήχο και τα φώτα ούτε εγώ τα μπορώ ευτυχώς όμως που τελειώνουν γρήγορα οι μπαταρίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς έχουμε πολλά παιχνίδια. Αν και εγώ δεν ανησυχώ. Μου αρεσει να υπάρχει ποικιλία στα παιχνίδια της.Αν κάτι από τα παιχνίδια δε μου αρέσει (πχ καποιος της εφερε δώρο barbie και δεν είναι ακόμα ούτε 2) απλά την αφήνω να το παίξει 2-3 μέρες μέχρι να το βαρεθεί και μετά το σηκώνω. Γενικά δλδ σηκώνω συχνά παιχνίδια ώστε να μην έχουμε χάος στο σπίτι. Αφήνω κάποια που ξέρω ότι της αρέσουν το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και κάποια που βρίσκω χρήσιμα (πχ τις τελευταιες μερες ασχολείται με τα χρώματα, έτσι άφησα έξω ένα επιτραπέζιο που έχει να κάνει με χρώματα) και τα υπόλοιπα τα βάζω σε μια κούτα πάνω στη ντουλάπα της. Ευτυχώς ακόμα δεν την έχει ανακαλύψει, αφού συνήθως η τακτοποιηση γίνεται σε ώρες που δεν είναι σπίτι. :) Έτσι δεν τα βαριέται κιολας. Όχι οτι παιζει και πολύ ακομα.Μερικα όπως οι μπογιές και η κουζίνα μενουν μονιμα έξω απλά φροντιζω που και που να τα εμπλουτίζω ή να αλλάζω τα υλικά. Πχ μια βγάζω ασπρες κόλλες χαρτι, μια χρωματιστές, μια με φιγούρες. .Αν κάτι μας φέρουν δώρο διπλό  φαντάζομαι θα το γυρίσω πίσω και θα την αφήσω η ίδια να διαλέξει κάτι καινούριο. Προς το παρόν  όμως δε μας έχει τύχει κάτι τέτοιο.  Τέλος όσα είναι για μικρότερες ηλικίες τα σηκώνω για το επόμενο. Πόσα ακόμα θα χωρέσει αυτή η αποθήκη βέβαια δεν ξέρω! :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ πλέον κοιτάω να έχει λίγα από όλα τα παιχνίδια, λέκγο, πλειμομπιλ (από αυτά έχουμε παραπάνω γιατί παίζει περισσότερο), παζλ, είδη ζωγραφικής, πλαστελίνες και τώρα σκέφτομαι να εντάξω και τις χειροτεχνίες, έχει ένα κουτί με αυτοκινητάκια, ένα κουτί με εργαλεία, και μουσικά όργανα. Έχω στο δωμάτιο του έναν σάκο παιχνιδιών που επίσης είναι γεμάτο, όταν περάσει ένα διάστημα μεγάλο που δεν έχει ασχοληθεί με κάποιο από τα παιχνίδια που έχει εκεί τότε αρχίζουμε το άδειασμα και αποφασίζουμε τι θα δώσουμε.  Εμείς στο σπίτι έχουμε και πρόβλημα με τον χώρο οπότε από πολυ νωρίς το κάναμε αυτό. 

Αυτά με τον ήχο και τα φώτα ούτε εγώ τα μπορώ ευτυχώς όμως που τελειώνουν γρήγορα οι μπαταρίες τους.

 

Οπως και η κοτσιφικος ετσι και εμεις εχουμε ενα κουτι με τα λεγκο, ενα με μικρα αυτοκινητακια και πλειμομπιλ, ενα μεγαλο κουτι με φιγουρες, αυτοκινητα, ρομποτ και διαφορα αλλα...Μετα εχουμε το τραπεζακι μας και διπλα του εναν παγκο με πλαστελινες, χαρτονια και ειδη χειροτεχνιας, μαρκαδορους, παζλ....

 

Απο οτι εχω δει σε σπιτια φιλων, εμεις εχουμε σχετικα μετρια παιχνιδια...Στα ματια μου βεβαια ειναι υπεραρκετα ακομη και για δυο παιδια...

 

Κανω συχνα ξεκαθαρισμα και δινω σε γνωστους και σε μια φιλη που λογω δουλειας μπορει να βρει οικογενειες που χρειαζονται ρουχα και παιχνιδια...Μια φιλη μου τα πηγαινει στο χαμογελο...Παντως οτι παιχνιδια εχουμε αυτη την στιγμη θα τα παιξουν ολα μεσα στην ημερα...Θα παρουν τα αυτοκινητακια και θα παιξουν μεσα στο σπιτι...τους δεινοσαυρους και τα ρομποτ να παλευουν και να σωζουν την πολη...Θα κανουμε ενα 2ωρο πανω κατω χειροτεχνιες...Δεν μενουν δηλαδη στιβαγμενα σε μια γωνια κι ας ειναι πολλα παιχνιδια...

 

Τελος παντων, για μενα τα θεληματα των παιδιων πρεπει να κοβονται και να μαθαινουν απο μικρα οτι δεν μπορουν να εχουν οτι ζητησουν...Σαν γονεις, θα τους παρουμε μικροπαιχνιδια κυριως αυτοκινητακια και ειδη χειροτεχνιας, βιβλια, πλαστελινες, παζλ μια φορα τον μηνα περιπου. "Μεγαλα" δωρα τους κανουν οι παππουδες και η αδερφη μου (θεια τους) και οι νονοι....Και αυτο θα γινει σε γιορτες, γενεθλια...Δοξα τω Θεο ομως μεχρι τωρα τα παιδια εχουν μαθει να μην αρπαζουν οτι δουν, να μην ζητανε επιμονα και ειδικα ο μεγαλος μου μονο κοιταει, καποιες φορες ακουμπαει..θα με ρωτησει "να παρουμε αυτο?" του λεω οχι και μου απανταει "ενταξει"...Κυριως αυτο θελω να πετυχω...Να σεβονται οτι εχουν και να μην ζητανε ακορεστα...Αυτο που θελει ο μεγαλος μου πχ και τον βλεπω οτι γουρλωνει τα ματια του οταν το βλεπει ειναι ενα ρομποτ με τηλεχειριστηριο...Το παιδακι μου στεκεται καθε φορα που παμε, μπροστα με το μικρο του καροτσακι, κοιταει τα ρομποτ και δεν λεει τιποτα...Του εχω πει οτι θα το ζητησουμε απο τον Αγιο Βασιλη τα Χριστουγεννα...και το περιμενει.

 

Ε αυτη την εκπαιδευση της υπομονης , της προσμονης για κατι και την χαρα οταν το αποκτανε, νομιζω δεν πρεπει να τα στερουμε απο τα παιδια μας...Οποτε για μενα το θεμα με τα παιχνιδια δεν ειναι τα ποσα αλλα το πως τα αποκτανε τα παιδακια μας ειδικα οταν αρχιζουν και μεγαλωνουν....Ειναι φυσικο στις επισκεψεις των παππουδων ή των κοντινων μας ανθρωπων να τους φερνουν κατι, ειναι φυσικο το παιδι να ξερει στα γενεθλια του θα παρει δωρα κτλ...Αλλα δεν ειναι φυσιολογικο σε καθε βολτα και να παιρνουν και ενα παιχνιδι...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien said:

Και εμείς έχουμε πολλά παιχνίδια. Αν και εγώ δεν ανησυχώ. Μου αρεσει να υπάρχει ποικιλία στα παιχνίδια της.Αν κάτι από τα παιχνίδια δε μου αρέσει (πχ καποιος της εφερε δώρο barbie και δεν είναι ακόμα ούτε 2) απλά την αφήνω να το παίξει 2-3 μέρες μέχρι να το βαρεθεί και μετά το σηκώνω. Γενικά δλδ σηκώνω συχνά παιχνίδια ώστε να μην έχουμε χάος στο σπίτι. Αφήνω κάποια που ξέρω ότι της αρέσουν το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και κάποια που βρίσκω χρήσιμα (πχ τις τελευταιες μερες ασχολείται με τα χρώματα, έτσι άφησα έξω ένα επιτραπέζιο που έχει να κάνει με χρώματα) και τα υπόλοιπα τα βάζω σε μια κούτα πάνω στη ντουλάπα της. Ευτυχώς ακόμα δεν την έχει ανακαλύψει, αφού συνήθως η τακτοποιηση γίνεται σε ώρες που δεν είναι σπίτι. :) Έτσι δεν τα βαριέται κιολας. Όχι οτι παιζει και πολύ ακομα.Μερικα όπως οι μπογιές και η κουζίνα μενουν μονιμα έξω απλά φροντιζω που και που να τα εμπλουτίζω ή να αλλάζω τα υλικά. Πχ μια βγάζω ασπρες κόλλες χαρτι, μια χρωματιστές, μια με φιγούρες. .Αν κάτι μας φέρουν δώρο διπλό  φαντάζομαι θα το γυρίσω πίσω και θα την αφήσω η ίδια να διαλέξει κάτι καινούριο. Προς το παρόν  όμως δε μας έχει τύχει κάτι τέτοιο.  Τέλος όσα είναι για μικρότερες ηλικίες τα σηκώνω για το επόμενο. Πόσα ακόμα θα χωρέσει αυτή η αποθήκη βέβαια δεν ξέρω! :) 

Συγγνώμη αν βγαίνω λίγο εκτός θέματος,  μπορείς να μου πεις ποιο είναι το επιτραπέζιο με χρώματα? Θέλω να πάρω ακριβώς κάτι τέτοιο στην κόρη μου! Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ πλέον κοιτάω να έχει λίγα από όλα τα παιχνίδια, λέκγο, πλειμομπιλ (από αυτά έχουμε παραπάνω γιατί παίζει περισσότερο), παζλ, είδη ζωγραφικής, πλαστελίνες και τώρα σκέφτομαι να εντάξω και τις χειροτεχνίες, έχει ένα κουτί με αυτοκινητάκια, ένα κουτί με εργαλεία, και μουσικά όργανα. Έχω στο δωμάτιο του έναν σάκο παιχνιδιών που επίσης είναι γεμάτο, όταν περάσει ένα διάστημα μεγάλο που δεν έχει ασχοληθεί με κάποιο από τα παιχνίδια που έχει εκεί τότε αρχίζουμε το άδειασμα και αποφασίζουμε τι θα δώσουμε.  Εμείς στο σπίτι έχουμε και πρόβλημα με τον χώρο οπότε από πολυ νωρίς το κάναμε αυτό. 

Αυτά με τον ήχο και τα φώτα ούτε εγώ τα μπορώ ευτυχώς όμως που τελειώνουν γρήγορα οι μπαταρίες τους.

Ετσι κ εμεις. Γενικα δ αγοράζουμε κάθε φορά που θα βγουμε, αλλα νιώθω ότι έχουμε πάρα πολλά. Κ εχουμε μικρό δωμάτιο. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα ξεκαθαρίζω, εχουμε χαρίσει κ σε συλλόγους, κ σε γνωστούς κάποια

Link to comment
Share on other sites

Αν πας με το Μοντεσόρι, θα έπρεπε να έχουν ελάχιστα! Νομίζω 4-5 και αυτά θεματικά (τύπου εργαλείο, μουσικό όργανο κλπ). Πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο δεν ξερω...

 

Εμείς έχουμε πολλά, περισσότερα από όσα θα ήθελα. Μόνη της όταν επιλέγει να αγοράσει θέλει κυρίως λούτρινα και έχουμε κληρονομήσει και της μεγάλης (που τα κρατούσε). Ωστόσο παίζει κυρίως με playmobil σε κουκλόσπιτο (ξύλινο, οικονομικότατο από τα lidl), με τουβλάκια, ζωγραφίζει ή κάνει δικές της αλχημείες (χαρτοπετσέτες σε νερό, ανακάτεμα γκλίτερ με μπογιές, βάφει τις κούκλες της). Επίσης έχει πολλές στολές γιατί της αρέσει να ντύνεται και να κάνει role playing.

 

Δε φοβάμαι για υπέρμετρο υλισμό, όχι. Ούτε για υπερκαταναλωτισμό. Και στη μεγάλη και στη μικρή ακολουθούσαμε το πάρε ό,τι θέλεις, εφόσον μπορούμε να το πληρώσουμε. Με τη μεγάλη μου φαινόταν υπερβολικό γιατί εγώ ήμουν μαθημένη σε ελάχιστα παιχνίδια και αυτά κυρίως επιλογής των γονιών μου. Και θυμάμαι να περιμένω Χριστούγεννα ή Πάσχα μπας και πάρω αυτό που θέλω. Εμένα μου δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα αυτό. Η αντίθετη τακτική του συζύγου, το "αυτά τα χρήματα έχουμε, πάρε ό,τι θέλεις, ακόμα και εκτός προγράμματος" τελικά είδα ότι μόνο "αχόρταγη" δεν την έκανε την μεγάλη. Ίσα ίσα έγινε επιλέκτική και τώρα ως ενήλικη πολύ προσεκτική στο τι θα πάρει και γενικά χρειάζεται ελάχιστα πράγματα. Με τη μικρή που κάνουμε το ίδιο, βλέπω ότι δεν έχει απωθημένα, δε ζηλεύει άλλα παιδιά, δε ζητάει παιχνίδια, δεν θέλει να αγοράσουμε κάτι ντε και καλά, όταν πάμε σε παιχνιδομάγαζο ξέρει να συμβιβάζεται και καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να τα πάρει όλα όσα δει. Δεν απαγορεύω παιχνίδια, απλά ό,τι της φέρνουν την ρωτάω αν το θέλει ή θέλει να το αλλάξει. 

 

Για πρακτικούς λόγους, κάνω ένα πέρασμα κάθε έξι μήνες και μαζεύω- αποθηκεύω ότι είναι στα "αζήτητα". Έχω χαρίσει μόνο τα μωρουδιακά παιχνίδια, ελπίζω να ωριμάσει κάπως και να ξεκινήσουμε να δίνουμε και τα υπόλοιπα. Επίσης, ανά τρίμηνο καθόμαστε και ξεμπλέκουμε τα παιχνίδια (τα lego στο κουτί τους, τα playmobil στο δικό τους, οι πλαστελίνες αλλού, τα βιβλία στην βιβλιοθήκη της, τα λούτρινα στο καλάθι τους, οι στολές στο κάτω ράφι της ντουλάπας κλπ). Έτσι παίζει πιο συγκεντρωμένα σε ένα είδος και δε γίνεται χαμός στο σπίτι. Τις χειροτεχνίες πχ τις έχουμε στη κουζίνα, δύο ράφια με χαρτιά, μπογιές (κάθε είδους), ψαλίδια, χαρτόνια, μπλοκ και ξέρει ότι ζωγραφική κάνουμε εκεί μόνο. Επίσης έχουμε έναν πίνακα διπλής όψης από το σουηδικό που γράφει είτε με κιμωλία, είτε σε χαρτί, εκεί παίζουμε "σχολείο". Playmobil στο δωμάτιό της. Lego στο σαλόνι. Έχει τις γωνιές της έτσι.

 

Ωστόσο το έχω ξαναγράψει, δε θέλει να αποχωριστεί κανένα παιχνίδι της. Μπορεί να έχει να παίξει καιρό με κάτι, αλλά άμα την ρωτήσεις αν μπορείς να το χαρίσεις/μαζέψεις σου λέει ότι το έχει απόλυτη ανάγκη ... για ό,τι της έρθει εκείνη τη στιγμή :-D  Δεν ξέρω βέβαια και πολλά παιδιά προσχολικής ηλικίας που να είναι διατεθειμένα να χαρίσουν τα παιχνίδια τους. Με τα ρούχα τουλάχιστον είναι οκ γιατί καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να τα βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Συγγνώμη αν βγαίνω λίγο εκτός θέματος,  μπορείς να μου πεις ποιο είναι το επιτραπέζιο με χρώματα? Θέλω να πάρω ακριβώς κάτι τέτοιο στην κόρη μου! Σ'ευχαριστώ!

Ειναι της Haba. Είναι γερμανική εταιρια. Δεν ξέρω αν υπάρχει το συγκεκριμενο στην Ελλάδα. Λέγεται "Zuordungsspiel. Kunterbunte Tierwelt.", δλδ "Παιχνίδι ταξινόμησης. Ο πολύχρωμος κόσμος των ζώων". Είναι για παιδια από 18 μηνών   Η εταιρία είναι πολύ γνωστή και βρίσκω τα παιχνίδια της εξαιρετικά. Κάποια έχω δει κυκλοφορούν και στην Ελλάδα αλλά δεν ξέρω για το συγκεκριμένο.

Just now, vtgian είπε:

Δε φοβάμαι για υπέρμετρο υλισμό, όχι. Ούτε για υπερκαταναλωτισμό. Και στη μεγάλη και στη μικρή ακολουθούσαμε το πάρε ό,τι θέλεις, εφόσον μπορούμε να το πληρώσουμε. Με τη μεγάλη μου φαινόταν υπερβολικό γιατί εγώ ήμουν μαθημένη σε ελάχιστα παιχνίδια και αυτά κυρίως επιλογής των γονιών μου. Και θυμάμαι να περιμένω Χριστούγεννα ή Πάσχα μπας και πάρω αυτό που θέλω. Εμένα μου δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα αυτό. Η αντίθετη τακτική του συζύγου, το "αυτά τα χρήματα έχουμε, πάρε ό,τι θέλεις, ακόμα και εκτός προγράμματος" τελικά είδα ότι μόνο "αχόρταγη" δεν την έκανε την μεγάλη. Ίσα ίσα έγινε επιλέκτική και τώρα ως ενήλικη πολύ προσεκτική στο τι θα πάρει και γενικά χρειάζεται ελάχιστα πράγματα. Με τη μικρή που κάνουμε το ίδιο, βλέπω ότι δεν έχει απωθημένα, δε ζηλεύει άλλα παιδιά, δε ζητάει παιχνίδια, δεν θέλει να αγοράσουμε κάτι ντε και καλά, όταν πάμε σε παιχνιδομάγαζο ξέρει να συμβιβάζεται και καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να τα πάρει όλα όσα δει. Δεν απαγορεύω παιχνίδια, απλά ό,τι της φέρνουν την ρωτάω αν το θέλει ή θέλει να το αλλάξει. 

Ναι αυτή την τακτική ακολουθούμε κι εμεις. Αν μου ζητήσει κάτι μικρό συνήθως το παίρνω. Τώρα για πιο ακριβά πράγματα παίρνουμε σε γενέθλια κτλ. Στο σούπερ μάρκετ ας πούμε έχει σταμπαρει ένα κουνιστό κρεβατάκι για το μωρό της,αρκετά ακριβό, και κάθε φορά που πηγαίνουμε το βγάζει από το ράφι και μας το δείχνει. Δεν της το έχουμε πάρει, όμως συμβιβάζεται με αυτό. Από την αλλη εδώ είναι πολύ διαδεδομένες οι υπαίθριες αγορές μεταχειρισμένων, υπάρχουν ακόμα και μαγαζιά. Έτσι λοιπόν αν τύχει και παμε σε καποια αγορα, όπου  παιδιά πουλάνε τα παιχνίδια που δε θέλουν πια, πάντα βρίσκει ωραία μικροπράγματα και τα θέλει. Σε αυτά δεν έχουμε πρόβλημα.  Το ίδιο βέβαια και σε καινούρια. Αν μου ζητήσει κάτι μέχρι ας πούμε 5€ θα της το πάρω. Βέβαια δε συμβαίνει συχνά να είμαστε σε μαγαζιά με παιχνίδια κι έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Κι εγώ νομίζω πως όταν το παιδί δε στερείται μαθαίνει να αγοράζει μόνο όταν χρειάζεται.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Επίσης, ανά τρίμηνο καθόμαστε και ξεμπλέκουμε τα παιχνίδια (τα lego στο κουτί τους, τα playmobil στο δικό τους, οι πλαστελίνες αλλού, τα βιβλία στην βιβλιοθήκη της, τα λούτρινα στο καλάθι τους, οι στολές στο κάτω ράφι της ντουλάπας κλπ). Έτσι παίζει πιο συγκεντρωμένα σε ένα είδος και δε γίνεται χαμός στο σπίτι. Τις χειροτεχνίες πχ τις έχουμε στη κουζίνα, δύο ράφια με χαρτιά, μπογιές (κάθε είδους), ψαλίδια, χαρτόνια, μπλοκ και ξέρει ότι ζωγραφική κάνουμε εκεί μόνο. Επίσης έχουμε έναν πίνακα διπλής όψης από το σουηδικό που γράφει είτε με κιμωλία, είτε σε χαρτί, εκεί παίζουμε "σχολείο". Playmobil στο δωμάτιό της. Lego στο σαλόνι. Έχει τις γωνιές της έτσι.

Το ίδιο εφαρμόζω κι εγώ. Ένα κουτί για τα τουβλάκια στο δωμάτιο της. Ένα χαμηλό ράφι με λίγα καθε φορα βιβλία,παζλ και παιχνίδια ταξινόμησης και ενα κουτί με διαφορα άλλα μικροπαιχνίδια. Ένα αυτοκινητάκι παρκαρισμενο στην ακρη αντικατέστησε πριν λίγο καιρο το κουνιστό αλογάκι. Τέλος στο σαλόνι έχω ενα παιδικό τραπεζάκι με μπογιές και χαρτιά που ζωγραφίζει.  Σκοπεύω να πάρω μέσα στη χρονιά τώρα που μεγάλωσε λίγο και άρχισε να παίζει και με άλλα πράγματα μια ακόμα τα ραφιέρα χαμηλή με χωρίσματα και να βάλω μέσα κουτιά πάλι σε κατηγορίες με Lego,πράγματα από το μωρό της, μουσικά όργανα κτλ. Γενικά δε μ' αρέσει να είναι όλα τα παιχνίδια πεταμένα σε μεγάλα κουτιά γτ έτσι χάνονται αλλά και για να μάθει να οργανώνει τα πράγματά της. Προς το παρόν πάντως που είναι λίγα(σε ποικιλια)ξέρει που πάει το καθένα. Αλλά τα μαζεύουμε μαζί κι αυτό όχι κάθε μέρα.  Στο μέλλον σκοπεύω να ορίσω μια μέρα τη βδομάδα για να αφιερώνουμε χρόνο στην τακτοποίηση των παιχνιδιών. Αυτό βέβαια είναι εφικτό με ένα παιδί. Αν κάποια στιγμή αποφασίσουμε για δεύτερο θα αλλάξει το πλάνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Αν πας με το Μοντεσόρι, θα έπρεπε να έχουν ελάχιστα! Νομίζω 4-5 και αυτά θεματικά (τύπου εργαλείο, μουσικό όργανο κλπ). Πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο δεν ξερω...

 

Εμείς έχουμε πολλά, περισσότερα από όσα θα ήθελα. Μόνη της όταν επιλέγει να αγοράσει θέλει κυρίως λούτρινα και έχουμε κληρονομήσει και της μεγάλης (που τα κρατούσε). Ωστόσο παίζει κυρίως με playmobil σε κουκλόσπιτο (ξύλινο, οικονομικότατο από τα lidl), με τουβλάκια, ζωγραφίζει ή κάνει δικές της αλχημείες (χαρτοπετσέτες σε νερό, ανακάτεμα γκλίτερ με μπογιές, βάφει τις κούκλες της). Επίσης έχει πολλές στολές γιατί της αρέσει να ντύνεται και να κάνει role playing.

 

Δε φοβάμαι για υπέρμετρο υλισμό, όχι. Ούτε για υπερκαταναλωτισμό. Και στη μεγάλη και στη μικρή ακολουθούσαμε το πάρε ό,τι θέλεις, εφόσον μπορούμε να το πληρώσουμε. Με τη μεγάλη μου φαινόταν υπερβολικό γιατί εγώ ήμουν μαθημένη σε ελάχιστα παιχνίδια και αυτά κυρίως επιλογής των γονιών μου. Και θυμάμαι να περιμένω Χριστούγεννα ή Πάσχα μπας και πάρω αυτό που θέλω. Εμένα μου δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα αυτό. Η αντίθετη τακτική του συζύγου, το "αυτά τα χρήματα έχουμε, πάρε ό,τι θέλεις, ακόμα και εκτός προγράμματος" τελικά είδα ότι μόνο "αχόρταγη" δεν την έκανε την μεγάλη. Ίσα ίσα έγινε επιλέκτική και τώρα ως ενήλικη πολύ προσεκτική στο τι θα πάρει και γενικά χρειάζεται ελάχιστα πράγματα. Με τη μικρή που κάνουμε το ίδιο, βλέπω ότι δεν έχει απωθημένα, δε ζηλεύει άλλα παιδιά, δε ζητάει παιχνίδια, δεν θέλει να αγοράσουμε κάτι ντε και καλά, όταν πάμε σε παιχνιδομάγαζο ξέρει να συμβιβάζεται και καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να τα πάρει όλα όσα δει. Δεν απαγορεύω παιχνίδια, απλά ό,τι της φέρνουν την ρωτάω αν το θέλει ή θέλει να το αλλάξει. 

 

Για πρακτικούς λόγους, κάνω ένα πέρασμα κάθε έξι μήνες και μαζεύω- αποθηκεύω ότι είναι στα "αζήτητα". Έχω χαρίσει μόνο τα μωρουδιακά παιχνίδια, ελπίζω να ωριμάσει κάπως και να ξεκινήσουμε να δίνουμε και τα υπόλοιπα. Επίσης, ανά τρίμηνο καθόμαστε και ξεμπλέκουμε τα παιχνίδια (τα lego στο κουτί τους, τα playmobil στο δικό τους, οι πλαστελίνες αλλού, τα βιβλία στην βιβλιοθήκη της, τα λούτρινα στο καλάθι τους, οι στολές στο κάτω ράφι της ντουλάπας κλπ). Έτσι παίζει πιο συγκεντρωμένα σε ένα είδος και δε γίνεται χαμός στο σπίτι. Τις χειροτεχνίες πχ τις έχουμε στη κουζίνα, δύο ράφια με χαρτιά, μπογιές (κάθε είδους), ψαλίδια, χαρτόνια, μπλοκ και ξέρει ότι ζωγραφική κάνουμε εκεί μόνο. Επίσης έχουμε έναν πίνακα διπλής όψης από το σουηδικό που γράφει είτε με κιμωλία, είτε σε χαρτί, εκεί παίζουμε "σχολείο". Playmobil στο δωμάτιό της. Lego στο σαλόνι. Έχει τις γωνιές της έτσι.

 

Ωστόσο το έχω ξαναγράψει, δε θέλει να αποχωριστεί κανένα παιχνίδι της. Μπορεί να έχει να παίξει καιρό με κάτι, αλλά άμα την ρωτήσεις αν μπορείς να το χαρίσεις/μαζέψεις σου λέει ότι το έχει απόλυτη ανάγκη ... για ό,τι της έρθει εκείνη τη στιγμή :-D  Δεν ξέρω βέβαια και πολλά παιδιά προσχολικής ηλικίας που να είναι διατεθειμένα να χαρίσουν τα παιχνίδια τους. Με τα ρούχα τουλάχιστον είναι οκ γιατί καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να τα βάλει.

Ακριβώς μα ακριβως τα ίδια κ εμείς. Τελευταίο τρεντ είναι ο πίνακας του ΙΚΕΑ, μεγάλη επιτυχία. Δεν ξέρω αν δεν της λέμε όχι επειδή δε ζητάει ποτέ ή το ανάποδο. Ποτέ δεν έχει ζητήσει παιχνίδι ούτε κάτι αλλο, ίσως είναι μικρή ακόμα, δεν ξέρω. Χτες της λέει ο πατέρας της έρχονται τα Χριστούγεννα, έλα να σκεφτούμε τι θα ζητήσουμε από τον Άγιο Βασίλη και του απανταει μα δε θέλω τπτ. Σίγουρα δε μου εμοιασε!:mrgreen:

Πάντως με έχει προβληματίσει αρκετές φορές όταν θέλω να της πάρω δώρο σε κάποια περίπτωση πχ γενέθλια ή Χριστούγεννα κλπ και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που χρειάζεται. Όχι καινουριο lego ή τρίτη κούκλα. Κάτι που δεν εχει κ θα το χρειαζόταν. Αυτό απ'τη μια με χαροποιει που δε λείπει τπτ στο παιδί μου κ από την άλλη με στεναχωρει αν αναλογιστω πόσα παιδιά δεν έχουν τα βασικά. Κ γι αυτό προσπαθούμε με τον άντρα μου να μην κάνουμε υπερβολές κ δεν αφήνουμε κ τους παππούδες.

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου έχει μία κουζίνα που λατρεύει μαζί με μπόλικα κουζινικά, φρούτα, λαχανικά, κρεατικά και δε συμμαζεύεται. Αλλά παίζει και μόνος του, παίζουμε και παρέα και τον βοήθησε πολύ να κοπιάζει ώστε να μιλάει πιο σωστά , αλλά και να έχει υπομονή να φτιάξει κάτι. 

Έχουμε ( ΑΠΕΙΡΑ ) αυτοκινητάκια ... τα λατρεύει βλέπετε κι ο σύζυγος και όταν δεν παίζει ο μικρός, τα παίζουμε εμείς με σενάρια, πλοκή, ήρωες συγκεκριμένους κλπ κλπ ( μην το σχολιάσετε αυτό παρακαλώ χαχαχα). 

Έχουμε 2-3 μεγάλες κούκλες Batman, Superman κλπ 

Του έχω και ένα μωρό με ένα μπιμπερό για να το φροντίζει - το αγαπάει αυτό το μωρό. 

Αρκετά λούτρινα ( κληρονομιά δική μου). 

Ένα τεράστιο κουτί με τουβλάκια 

Πολλά πολλά playmobil, που τα λατρεύει. Ακόμα και για μεγαλύτερες ηλικίες έχω, αλλά του τα δίνω επιλεκτικά και παίζουμε παρέα γα να ενισχύσω το παιχνίδι ρόλων. 

Χειροτεχνίες κλπ φυσικά ... 

Επιτραπέζια ( 3-4 )

Κλασικά παιχνίδια ( πχ Πατάτας κλπ ). 

Κουκλόσπιτο ( το φτιάξαμε τα δυο μας από χαρτόκουτο , του βάλαμε και γκαράζ και το λατρεύει ). 

Και πολλά πολλά "χαζοπαίχνιδα" με ήχο , φώτα κλπ ( αυτά που του φέρνει συνέχεια η γιαγιά και έχω βαρεθεί να τσακώνομαι... ). 

Ε, τα θεωρώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!  Ναι μεν βοηθούν στην φαντασία , την ανάπτυξη κλπ αλλά και με λιγότερα μια χαρά φαντασία θα είχε! 

Από τα παραπάνω μόνο τα playmobil, τα κουζινικά και τα αυτοκίνητα τα έχουμε αγοράσει. 

Όλα τα υπόλοιπα είναι δώρα, με εξαίρεση βέβαια το κουκλόσπιτο που το κατασκευάσαμε εμείς. Κάνοντας μία απλή καταγραφή, βλέπω ότι έχουμε πολλές "χαζομάρες" σε παιχνίδια, αλλά παραδόξως τα θυμάται και δεν μπορώ να τα ... ξεφορτωθώ. 

Όσον αφορά γενικά στη συμπεριφορά του αν δει κάτι έξω και το έχει ήδη, θα αδιαφορήσει. Αν δει όμως ότι κάτι που δεν έχει, μου το ζητάει με αποκορύφωμα 1 φορά που χτυπιόταν για ένα ποδήλατο ενηλίκου χαχα. Δεν το έκανε ξανά όμως. 

Όταν πάμε έξω, του λέω ότι μπορεί να διαλέξει κάτι μέχρι πχ 5 ευρώ ( του το δείχνω το χαρτονόμισμα). 

Του λεώ: μπορείς να πάρεις ό,τι θες μέχρι αυτό το ποσό. 

Δεν ορκίζομαι ότι το καταλαβαίνει ακριβώς, αλλά ένα νόημα το πιάνει βέβαια. 

Είναι όμως σωστό; 

Μήπως θα ήταν καλύτερο να είχε λιγότερα ; 

Με όλα παίζει μεν, αλλά είναι αυτό το ζητούμενο; 

Και μόνο που σκέφτομαι και όλα τα μελλοντικά παιχνίδια που θα έρθουν, τρομάζω λίγο για το χώρο που θα χρειαστούν για αποθήκευση. 

Δηλαδή με απασχολεί και η διαπαιδαγώγησή του με τόσα παιχνίδια, και η χωροταξία. 

ΥΓ τα βιβλία δεν τα λογαριάζω ως παιχνίδια - είναι απόλυτα δικό μου κόλλημα, ό,τι βιβλίο και να ζητήσει , όσο κι αν κάνει θα του το πάρω. Τα αγαπάω, τα λατρεύω και δεν τα θεωρώ ποτέ χάσιμο χρημάτων, οπότε δεν τα υπολογίζω :)

 

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω και νομίζω ότι είμαστε οι φτωχοί συγγενείς! Εμείς έχουμε λίγα παιχνίδια -μικρότερη ηλικία βέβαια, 21 μηνών. Πολλά λούτρινα, περισσότερα από όσα χρειάζονται και δεν τα "αγαπάει" όλα το ίδιο αλλά αυτά χρησιμεύουν και για διακόσμηση και δεν ενοχλούν. Κατά τ' άλλα, είναι τόσο λίγα που μπορεί κάθε μέρα να παίξει με όλα. Υστερούν λίγο σε ποικιλία, πχ έχουμε 3 που είναι να βάζει σχήματα σε τρύπες, διαφορετικά το καθένα αλλά επί της ουσίας έιναι η ίδια φιλοσοφία και η ίδια δεξιότητα. Έχουμε τουβλάκια βρεφικά, μαλακά κ μεγάλα, και μια μεγάλη σακούλα τουβλάκια για πιο μεγαλο παιδάκι (όχι τα κλασικά λέγκο, λίγο πιο παιδικά). 2-3 άλλα ξύλινα για διάφορες δεξιότητες και κάποια βιβλία. Παιχνίδια με κουμπιά, φώτα και θορύβους έχουμε μόνο 2-3 που δεν τον συγκινούν ευτυχώς. Στο ένα μαλιστα εδω κ κάποιους  μήνες "ξεχνάμε" να αλλάξουμε μπαταρία. Αυτά δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν τα έχει μάθει και το παιδί. ΑΝτίθετα έχει πολλά ο ανιψιός μου κ όποτε πάμε στην πεθερά μου, του δίνουν αμέσως αυτά πιστευοντας ότι θα ξεχαστεί με τους θορύβους κ τα φωτάκια, αλλά ο δικός μας δεν έχει μάθει να ξεχνιέται έτσι! Προσπαθώ τώρα να σκεφτώ τι άλλο έχουμε κ δεν μου άρχεται. Α έχουμε κ κάποια ενσφηνώματα κ επιδαπέδια παζλ που άρχισε να ασχολείται τελευταία και βέβαια μπάλες διαφόρων μεγεθών κ ζωάκια μπάνιου. Κατά τ άλλα έχουμε κ μια συλλογή από φυλλαράκια, βοτσαλάκια, κοχυλάκια, κουκουνάρια, καρύδια κ διάφορα άλλα τέτοια που φέρνουμε από βόλτες με τα οποία ασχολείται πολύ όλη τη μέρα. Είναι ακόμα στη φάση που τον συγκινούν κ τα χρηστικά αντικείμενα κ έτσι μπορεί να παίζει αρκετά και με τα γάντια της κουζίνας ή τα καλαμάκια ;ή να κάνει στοίβες τα δικά μας βιβλία. Σε αυτή τη φάση δεν πιστεύω ότι χρειαζόμαστε περισσότερα, δεν ξέρω αν ίσως χρειαζόταν κάποια ποικιλία κ για άλλου τύπου δεξιότητες. βιβλία θα ήθελα περισσότερα. γενικά τα μισά παιχνίδια μας είναι χαρισμένα κ τα άλλα αγορασμένα από εμάς ή δώρα. σε αυτή τη φάση που δεν ζητάει, για δώρα κανονίζουμε εμείς κ κυρίως ζητάμε ρούχα. σε μαγαζιά με παιχνίδια δεν πηγαίνουμε μαζί γιατί σε αυτή τη φάση δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να διαχειριστώ κάποια δημόσια αντίδραση σε ένα όχι. ίσως καλυφθεί με το "αυτό δεν είναι δικό μας" που λέω όταν βλέπει έξω κάποιο παιχνίδι άλλου παιδιού, αλλά δεν είμαι σίγουρη και δεν έχω διάθεση να το δοκιμάσω αν κ μάλλον θα πρέπει να το πάρω απόφαση ότι κάποια στιγμή θα συμβεί και να μάθω να το αντιμετωπίζω. τα λούτρινα έχω σκεφτεί μήπως μαζέψω αφού δεν χρησιμοποιούνται, πχ να φυλάξω τα πιο καλοκαιρινά (ψαράκια, χταποδάκια κλπ) ή τα χριστουγεννιάτικα (που δεν αποχωριζόταν για μήνες αλλά τώρα μάλλον βαρέθηκε) κ να τα εναλλάσσω. Κ η Μοντεσσόρι πάντως λέει για κυκλική εναλλαγή παιχνιδιών ώστε να εναλλάσσονται αυτά που είναι πιο εύκαιρα κατά περιόδους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 σε μαγαζιά με παιχνίδια δεν πηγαίνουμε μαζί γιατί σε αυτή τη φάση δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να διαχειριστώ κάποια δημόσια αντίδραση σε ένα όχι. ίσως καλυφθεί με το "αυτό δεν είναι δικό μας" που λέω όταν βλέπει έξω κάποιο παιχνίδι άλλου παιδιού, αλλά δεν είμαι σίγουρη και δεν έχω διάθεση να το δοκιμάσω αν κ μάλλον θα πρέπει να το πάρω απόφαση ότι κάποια στιγμή θα συμβεί και να μάθω να το αντιμετωπίζω. 

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά να είσαι σίγουρη ότι θα το περάσεις, όπως και αν έχει, εμείς είχαμε φύγει αρκετές φορές από το σούπερ μάρκετ με κλάμα, αλλά οκ το αντιμετωπίσαμε ήρεμα, τώρα όταν πηγαίνουμε ξέρει πως μπορεί να πάρει ένα πράγμα, είτε αυτό είναι ένα αυτοκινητάκι (αυτά τα μικρά με 1,5 ευρώ), είτε κιντερ, είτε αυτοκόλλητα κτλ, μέχρι εκεί όμως, οπότε πλέον έχουν κοπεί τα ξεσπάσματα. Και όταν πηγαίνουμε μουστάκα για να πάρουμε δώρο για κάποιο πάρτυ ξέρει από πριν ότι πάμε για να πάρουμε παιχνίδι για άλλο παιδί και δεν του φαίνεται κάπως, το μόνο που θέλει είναι να το διαλέξει μόνος και να το κρατάει εκείνος, πράγμα το οποίο δεν θεωρώ κακό καθώς διαλέγει κάτι με το οποίο θα έπαιζε και ο ίδιος οπότε έχει επιτυχία το δώρο.

Just now, Macgyver said:

 Αν δει όμως ότι κάτι που δεν έχει, μου το ζητάει με αποκορύφωμα 1 φορά που χτυπιόταν για ένα ποδήλατο ενηλίκου χαχα. Δεν το έκανε ξανά όμως.

 

Εμένα το έχει κάνει αυτό σε δισκοπωλείο, με δίσκο ''ΤΗΣ'' Μετάλικα όπως έλεγε!!!!!! χαχαχαχα

Εγώ ως παιδί δεν είχα παιχνίδια, και πιάνω τον εαυτό μου να θεωρώ υπερβολή όλο αυτό που γίνεται σπίτι μας, όμως από την άλλη βλέπω πως το παιδί παίζει σχεδόν με όλα και το χαίρεται, επίσης αυτό που έχω προσέξει είναι πως του αρέσει να μπλέκει τα παιχνίδια, θα συνδυάσει χοτ γουλισ με λέγκο,πλειμομπιλ και εργαλεία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά να είσαι σίγουρη ότι θα το περάσεις, όπως και αν έχει, εμείς είχαμε φύγει αρκετές φορές από το σούπερ μάρκετ με κλάμα, αλλά οκ το αντιμετωπίσαμε ήρεμα, τώρα όταν πηγαίνουμε ξέρει πως μπορεί να πάρει ένα πράγμα, είτε αυτό είναι ένα αυτοκινητάκι (αυτά τα μικρά με 1,5 ευρώ), είτε κιντερ, είτε αυτοκόλλητα κτλ, μέχρι εκεί όμως, οπότε πλέον έχουν κοπεί τα ξεσπάσματα. Και όταν πηγαίνουμε μουστάκα για να πάρουμε δώρο για κάποιο πάρτυ ξέρει από πριν ότι πάμε για να πάρουμε παιχνίδι για άλλο παιδί και δεν του φαίνεται κάπως, το μόνο που θέλει είναι να το διαλέξει μόνος και να το κρατάει εκείνος, πράγμα το οποίο δεν θεωρώ κακό καθώς διαλέγει κάτι με το οποίο θα έπαιζε και ο ίδιος οπότε έχει επιτυχία το δώρο.

Εμένα το έχει κάνει αυτό σε δισκοπωλείο, με δίσκος ''ΤΗΣ'' Μετάλικα όπως έλεγε!!!!!! χαχαχαχα

Η αληθεια ειναι οτι ενω τον παίρνουνε για ψωνια, τα δικα του τα αγοράζουμε ηλεκτρονικα, οποτε δεν εχει συνδυασει τα καταστηματα με το οτι παιρνουμε κατι για κεινον. Στο σουπερ τον εχω ακομα στον μαρσιπο γιατι για καποιον λογο ζηταει αγκαλια οποτε παμε κ ετσι δεν τον κατεβαζω καθολου κ δεν εχει ανακαλύψει τα παιχνιδια ακομα. αυτος βεβαια παιχνιδι εχει κ τα πορτοκάλια. αλλα τελος παντων ευτυχως δεν εχει κανει το συνδυασμο οτι στα ψωνια παιρνει κατι κ εκεινος. πιο πιθανο ειναι να εχουνε καμια κριση εξηγώντας οτι δεν μαδάμε τις ξένες γλάστρες!!!:grin:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις μεχρι τα 2 ειχαμε λιγα πραγματα, αυτα που εχω κρατησει ως "basic": ξυλινα τουβλακια, αυτοκινητακια, μουσικα οργανα, γαντοκουκλες-δαχτυλοκουκλακια, ενα μωρο, μπαλιτσες σε διαφορα μεγεθη, ξυλινα φρουτα-λαχανικα, εργαλειοθηκη, ζωακια, ξυλινο λεωφορειο με ανθρωπακια, κατι λουτρινα φρουτα-λαχανικα (lidl) που μας τα ειχανε φερει απο Γερμανια (και προστεθηκαν μετα και μερικα δικα μας). Μετα τα 2 χρονια προστεθηκαν: ξυλινος σιδηροδρομος, πιστες για αυτοκινητα, πλαστελινες και εργαλεια, παζλ, παιχνιδι ψαρεματος (ψαρακια), μερικα μεγαλα αυτοκινητα (τηλεκατευθυνομενα) που τα φερανε δωρο αλλα μαλλον θα τα δωσουμε γιατι τζαμπα χωρο πιανουν, δεν τα παιζει πολυ,  μονο το καλοκαιρι. Ανα διαστηματα ξεδιαλεγουμε αυτοκινητακια (γιατι εχουμε πααααρα πολλα λογω του αντρα μου που τα αγοραζε για να παιζει κι αυτος μαλλον), του κραταω μονο ενα κουτι (περιπου 40 κομματια) και τα υπολοιπα τα κρυβω για να τα αλλαζουμε ανα καιρους. Επισης, οποτε βλεπω οτι ξεφευγει παλι η κατασταση διαλεγουμε μερικα για να τα παμε "στα παιδακια που δεν εχουν" και τα δωριζουμε σε χαριστικα bazaar. Προσπαθω να μην γεμιζω, αρχικα γιατι πιανουν πολυ χωρο και δεν εχουμε μεγαλο σπιτι και αφ'ετερου γιατι δεν μου αρεσει να του αγοραζω καθε τρις και λιγο παιχνιδι, γινεται απληστος και ζηταει συνεχεια.

Παρ'ολα αυτα καθε φορα που θα παμε στο μαρκετ θα μου ζητησει αυτοκινητακι (απομειναρια απο τοτε που του επαιρνε ο αντρας μου καθε φορα που πηγαιναν μαζι- κοπηκαν τωρα αυτα) και καθε φορα θα του απαντησω οτι "Εμεις εχουμε παρα πολλα, πρεπει να αφησουμε και για αλλα παιδακια. Αν τα παρουμε ολα εμεις οι αλλοι δεν θα εχουν". Προς το παρον ακομη πιανει, αλλα αν συνεχισει, συνεχιζω με παιχνιδιαρικο υφος "Αν παρουμε κι αλλα μετα δεν θα χωραμε στο σπιτι! Θα γεμισει μεχρι επανω και δεν θα χωραμε ουτε εμεις! Θα κολυμπαμε μεσα στα αυτοκινητα και θα σε ψαχνω αναμεσα σε ροδες να σε βρω!" και καπου εκει τελειωνει η συζητηση με γελια. ΑΛΛΑ εχουν υπαρξει λιγες φορες (συνηθως οταν ειναι και ο αντρας μου μαζι) που εχει κανει κρισεις (και για τα γλυκα το εχουμε αυτο) οπου απλα μενω ανενδοτη και φευγουμε. @Έσπερος δεν τα γλιτωνεις. Εγω ισα ισα τον επαιρνα επιτηδες μαζι μου για να δημιουργω ευκαιριες για τετοιες καταστασεις ωστε να μαθαινει τα ορια μου. Παρ'ολα αυτα θυμαμαι τις πρωτες φορες που πηγαμε χωρις καροτσι ημουν με αγχος αλλα τον εβαλα να με βοηθαει και ολα καλα. Αλλα και παλι, καποιες φορες θα υπαρξουν κλαματα, φωνες, δεν πρεπει αυτο να σε αποθαρρυνει απο το να ζησεις (και να του προσφερεις) εμπειριες στα ψωνια. Εξαλλου, οσο μεγαλωνει θα ειναι δυσκολοτερο αν δεν εχεις θεσει απο την αρχη τα ορια σου.

Επισης,  προσωπικα δεν μου αρεσει να παιρνει κατι καθε φορα που πηγαινουμε, το θεωρω υπερκαταναλωτισμο και παιρνει κατι χωρις να το χρειαζεται αφου οσο περναει ο καιρος γινεται απλα συνηθεια. Μια-δυο-τρεις ημουν ανενδοτη και τωρα ξερει και συνηθως σταματαει η κουβεντα πριν καν αρχισει, ενω αν παει με τον αντρα μου γινεται σαματας.

 

Edit: Ξεχασα να γραψω για τα παιχνιδια, οτι εχουμε και καποια (3-4) ξυλινα δεξιοτητων διαφορων ηλικιακων ομαδων τα οποια τα εχουμε κρυμμενα και τα βγαζουμε ανα διαστηματα για μια-δυο εβδομαδες.

 
Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος καποια στιγμη θα ερθει η ηλικια του που θα ζητησει κατι εντονα και θα πρεπει να του πεις οχι και θα εχετε το ξεσπασμα σας...Αλλα οντως μην σε αγχωνει γιατι και αυτο φυσιολογικο ειναι και μερος των "οριων" που μπαινουν...Περα απο αυτο..δεν νομιζω οτι τα πολλα παιχνιδια φερνουν την "ευτυχια" στα παιδια ουτε τα κανουν πιο εξυπνα και με φαντασια (ενταξει να εξαιρεσω τα παζλ, τουβλακια κτλ για τις δεξιοτητες)...Το ελευθερο παιχνιδι και ειδικα στην αυλη και στην φυση για μενα ειναι οτι καλυτερο.. Στην πολη ομως πολλες φορες δεν εχεις αυτες τις επιλογες στο καθημερινο μενου...Οποτε βρισκεις αλλους τροπους να απασχολησεις ενα παιδι που δεν παει ακομη σχολειο....Οταν πηγαινουμε στο χωριο μας, μονο κατι ξεχασμενα παιχνιδια εχουμε πεταμενα εδω και εκει...τα παιδια ομως ελαχιστα απασχολουνται και με αυτα και γενικως δεν τους λειπουν και καθολου τα παιχνιδια οταν εχουν αυλη, λαστιχο με νερο, χωμα, γρασιδια και μια μπαλα. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λες @Fenia27 ισχύει και σε εμάς 100%

οταν πάμε σε εξοχή και έχουμε σπίτι με κήπο , το μόνο παιχνίδι που έχουμε είναι μια μπαλα . 

Χωμα , νερό, φυτά, ζουζούνια είναι τα υπόλοιπα παιχνίδια μας . 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σας διαβάζω και νομίζω ότι είμαστε οι φτωχοί συγγενείς! Εμείς έχουμε λίγα παιχνίδια -μικρότερη ηλικία βέβαια, 21 μηνών. Πολλά λούτρινα, περισσότερα από όσα χρειάζονται και δεν τα "αγαπάει" όλα το ίδιο αλλά αυτά χρησιμεύουν και για διακόσμηση και δεν ενοχλούν. Κατά τ' άλλα, είναι τόσο λίγα που μπορεί κάθε μέρα να παίξει με όλα. Υστερούν λίγο σε ποικιλία, πχ έχουμε 3 που είναι να βάζει σχήματα σε τρύπες, διαφορετικά το καθένα αλλά επί της ουσίας έιναι η ίδια φιλοσοφία και η ίδια δεξιότητα. Έχουμε τουβλάκια βρεφικά, μαλακά κ μεγάλα, και μια μεγάλη σακούλα τουβλάκια για πιο μεγαλο παιδάκι (όχι τα κλασικά λέγκο, λίγο πιο παιδικά). 2-3 άλλα ξύλινα για διάφορες δεξιότητες και κάποια βιβλία. Παιχνίδια με κουμπιά, φώτα και θορύβους έχουμε μόνο 2-3 που δεν τον συγκινούν ευτυχώς. Στο ένα μαλιστα εδω κ κάποιους  μήνες "ξεχνάμε" να αλλάξουμε μπαταρία. Αυτά δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν τα έχει μάθει και το παιδί. ΑΝτίθετα έχει πολλά ο ανιψιός μου κ όποτε πάμε στην πεθερά μου, του δίνουν αμέσως αυτά πιστευοντας ότι θα ξεχαστεί με τους θορύβους κ τα φωτάκια, αλλά ο δικός μας δεν έχει μάθει να ξεχνιέται έτσι! Προσπαθώ τώρα να σκεφτώ τι άλλο έχουμε κ δεν μου άρχεται. Α έχουμε κ κάποια ενσφηνώματα κ επιδαπέδια παζλ που άρχισε να ασχολείται τελευταία και βέβαια μπάλες διαφόρων μεγεθών κ ζωάκια μπάνιου. Κατά τ άλλα έχουμε κ μια συλλογή από φυλλαράκια, βοτσαλάκια, κοχυλάκια, κουκουνάρια, καρύδια κ διάφορα άλλα τέτοια που φέρνουμε από βόλτες με τα οποία ασχολείται πολύ όλη τη μέρα. Είναι ακόμα στη φάση που τον συγκινούν κ τα χρηστικά αντικείμενα κ έτσι μπορεί να παίζει αρκετά και με τα γάντια της κουζίνας ή τα καλαμάκια ;ή να κάνει στοίβες τα δικά μας βιβλία. Σε αυτή τη φάση δεν πιστεύω ότι χρειαζόμαστε περισσότερα, δεν ξέρω αν ίσως χρειαζόταν κάποια ποικιλία κ για άλλου τύπου δεξιότητες. βιβλία θα ήθελα περισσότερα. γενικά τα μισά παιχνίδια μας είναι χαρισμένα κ τα άλλα αγορασμένα από εμάς ή δώρα. σε αυτή τη φάση που δεν ζητάει, για δώρα κανονίζουμε εμείς κ κυρίως ζητάμε ρούχα. σε μαγαζιά με παιχνίδια δεν πηγαίνουμε μαζί γιατί σε αυτή τη φάση δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να διαχειριστώ κάποια δημόσια αντίδραση σε ένα όχι. ίσως καλυφθεί με το "αυτό δεν είναι δικό μας" που λέω όταν βλέπει έξω κάποιο παιχνίδι άλλου παιδιού, αλλά δεν είμαι σίγουρη και δεν έχω διάθεση να το δοκιμάσω αν κ μάλλον θα πρέπει να το πάρω απόφαση ότι κάποια στιγμή θα συμβεί και να μάθω να το αντιμετωπίζω. τα λούτρινα έχω σκεφτεί μήπως μαζέψω αφού δεν χρησιμοποιούνται, πχ να φυλάξω τα πιο καλοκαιρινά (ψαράκια, χταποδάκια κλπ) ή τα χριστουγεννιάτικα (που δεν αποχωριζόταν για μήνες αλλά τώρα μάλλον βαρέθηκε) κ να τα εναλλάσσω. Κ η Μοντεσσόρι πάντως λέει για κυκλική εναλλαγή παιχνιδιών ώστε να εναλλάσσονται αυτά που είναι πιο εύκαιρα κατά περιόδους. 

Κάποιες αρχες της Μοντεσσορι ακολουθούσαμε στο νηπιαγωγείο που δούλευα και με έχει επηρεάσει. Βέβαια δεν την ακολουθώ κατά γράμμα.

Τουβλάκια εχουμε και εμεις τα βρεφικά και κάτι ομορφα ξυλινα που τα εχω σηκωμενα γιατι ακομα της ειναι δύσκολο να τα στοιβάξει χωρίς να τα ρίξει. Εμείς τα λουτρινα τα έχουμε μαζέψει. Άφησα 2 στο κρεβάτι της και άλλα 2 στο κουτί με τα παιχνίδια. Παρά τα παιχνιδια και τη μικρή μου τη συγκινούν περισσότερο τα δικά μας αντικείμενα ή αλλά χρηστικά  αλλά προσπαθώ να την αποθαρρύνω γιατί πειράζει και πράγματα που δε μ αρεσει πχ στην τουαλέτα τη βούρτσα κτλ. Γι αυτο καιτης πηρα και την κουζίνα ώστε να μην ασχολειται ολη την ωρα με τη δικια μου!:)Αυτό που της αρεσει επίσης είναι να μαζεύουμε πράγματα από έξω(φύλλα, πέτρες,κουκουνάρια, καστανα) και να τα φέρνουμε σπίτι να τα δείχνουμε στο μπαμπά μας. Αυτό για τη συλλογή δεν το είχα σκεφτεί. Ωραία ιδέα. Απλά φοβάμαι μη φάει τπτ γιατί τα βάζει όλα στο στόμα.  Πώς ασχολείται με αυτά ο μικρός σου; τα βάζει και τα βγάζει από το κουτί ας πούμε;

2 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Εμένα ο δικός μου έχει μία κουζίνα που λατρεύει μαζί με μπόλικα κουζινικά, φρούτα, λαχανικά, κρεατικά και δε συμμαζεύεται. Αλλά παίζει και μόνος του, παίζουμε και παρέα και τον βοήθησε πολύ να κοπιάζει ώστε να μιλάει πιο σωστά , αλλά και να έχει υπομονή να φτιάξει κάτι. 

Έχουμε ( ΑΠΕΙΡΑ ) αυτοκινητάκια ... τα λατρεύει βλέπετε κι ο σύζυγος και όταν δεν παίζει ο μικρός, τα παίζουμε εμείς με σενάρια, πλοκή, ήρωες συγκεκριμένους κλπ κλπ ( μην το σχολιάσετε αυτό παρακαλώ χαχαχα). 

Έχουμε 2-3 μεγάλες κούκλες Batman, Superman κλπ 

Του έχω και ένα μωρό με ένα μπιμπερό για να το φροντίζει - το αγαπάει αυτό το μωρό. 

Αρκετά λούτρινα ( κληρονομιά δική μου). 

Ένα τεράστιο κουτί με τουβλάκια 

Πολλά πολλά playmobil, που τα λατρεύει. Ακόμα και για μεγαλύτερες ηλικίες έχω, αλλά του τα δίνω επιλεκτικά και παίζουμε παρέα γα να ενισχύσω το παιχνίδι ρόλων. 

Χειροτεχνίες κλπ φυσικά ... 

Επιτραπέζια ( 3-4 )

Κλασικά παιχνίδια ( πχ Πατάτας κλπ ). 

Κουκλόσπιτο ( το φτιάξαμε τα δυο μας από χαρτόκουτο , του βάλαμε και γκαράζ και το λατρεύει ). 

Και πολλά πολλά "χαζοπαίχνιδα" με ήχο , φώτα κλπ ( αυτά που του φέρνει συνέχεια η γιαγιά και έχω βαρεθεί να τσακώνομαι... ). 

Ε, τα θεωρώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!  Ναι μεν βοηθούν στην φαντασία , την ανάπτυξη κλπ αλλά και με λιγότερα μια χαρά φαντασία θα είχε! 

Από τα παραπάνω μόνο τα playmobil, τα κουζινικά και τα αυτοκίνητα τα έχουμε αγοράσει. 

Όλα τα υπόλοιπα είναι δώρα, με εξαίρεση βέβαια το κουκλόσπιτο που το κατασκευάσαμε εμείς. Κάνοντας μία απλή καταγραφή, βλέπω ότι έχουμε πολλές "χαζομάρες" σε παιχνίδια, αλλά παραδόξως τα θυμάται και δεν μπορώ να τα ... ξεφορτωθώ. 

Όσον αφορά γενικά στη συμπεριφορά του αν δει κάτι έξω και το έχει ήδη, θα αδιαφορήσει. Αν δει όμως ότι κάτι που δεν έχει, μου το ζητάει με αποκορύφωμα 1 φορά που χτυπιόταν για ένα ποδήλατο ενηλίκου χαχα. Δεν το έκανε ξανά όμως. 

Όταν πάμε έξω, του λέω ότι μπορεί να διαλέξει κάτι μέχρι πχ 5 ευρώ ( του το δείχνω το χαρτονόμισμα). 

Του λεώ: μπορείς να πάρεις ό,τι θες μέχρι αυτό το ποσό. 

Δεν ορκίζομαι ότι το καταλαβαίνει ακριβώς, αλλά ένα νόημα το πιάνει βέβαια. 

Είναι όμως σωστό; 

Μήπως θα ήταν καλύτερο να είχε λιγότερα ; 

Με όλα παίζει μεν, αλλά είναι αυτό το ζητούμενο; 

Και μόνο που σκέφτομαι και όλα τα μελλοντικά παιχνίδια που θα έρθουν, τρομάζω λίγο για το χώρο που θα χρειαστούν για αποθήκευση. 

Δηλαδή με απασχολεί και η διαπαιδαγώγησή του με τόσα παιχνίδια, και η χωροταξία. 

ΥΓ τα βιβλία δεν τα λογαριάζω ως παιχνίδια - είναι απόλυτα δικό μου κόλλημα, ό,τι βιβλίο και να ζητήσει , όσο κι αν κάνει θα του το πάρω. Τα αγαπάω, τα λατρεύω και δεν τα θεωρώ ποτέ χάσιμο χρημάτων, οπότε δεν τα υπολογίζω :)

 

Γιατί δε δοκιμάζεις να σηκώσεις μερικά; δε γίνεται να παίζει με όλα το ίδιο. Όλο και κάποια θα υπάρχουν που δεν τον ενδιαφέρουν τόσο. Επίσης αν υπάρχουν κάποια που απλά δε σας αρέσουν θα μπορούσες να τα χαρίσεις στον παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο του μικρού. (δε θυμάμαι πόσο χρονών είναι ακριβώς ο μικρός σου).  Έτσι θα έχει την ευκαιρία να παίξει με αυτά αν ποτέ του λείψουν εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

συλλογή δεν το είχα σκεφτεί. Ωραία ιδέα. Απλά φοβάμαι μη φάει τπτ γιατί τα βάζει όλα στο στόμα.  Πώς ασχολείται με αυτά ο μικρός σου; τα βάζει και τα βγάζει από το κουτί ας πούμε;

Καλα μη φανταζεσαι καμια οργανωμένη συλλογη. Πέτρες μάζευα για διακοσμητικές στο σπίτι αλλα καποια στιγμη τις εδωσα σε μια στιγμη βαρεμάρας. τα κοχυλια τα μάζευα για αναμνηστικά κ διαφορα απο δέντρα του εδινε ο αντρας μου κ τα φέρναμε σπίτι, ετσι αυθόρμητα προεκυψε. εμενα το ξεπέρασε το ολα στο στομα κ ετσι τα δινω άφοβα. τα μικρα πραγνατακια ειναι σε πήλινα κεσεδάκια απο γιαουρτι σε διαφορα τραπεζια κ τα παιρνει κ μονος του αν θελει, κ τκυς καρπους τους εχουμε χυμα σε καποια σημεια του σπιτιου που παιζει. τα σκορπίζει κατω, τα περιεργάζεται κ μετα τα βαζει στα μπολακια ή τα μεταφερει απο το ενα μπολ στο αλλο, αν παιζουμε μαζι μου τα δειχνει κ λεω τι ειναι. τους καρπους τους περιεργάζεται, τους πεταει σαν μπαλίτσες ή τους κουναει απο το κοτσάνι κ παρατηρεί την κινηση, τα ξερα ροδια τα κουναει σαν κουδουνίστρα, αν κατι ειναι αγκαθωτό ή χνουδωτό τον γαργαλάω, λεμε τα ονοματα τους, αυτα. οχι κατι ψαγμένο αλλα για να ασχολειται κατι θα του κανει αισθηση. Ελπιζω δλδ να μην ειναι απλα ενας τροπος για να παιζει μονος του...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Κάποιες αρχες της Μοντεσσορι ακολουθούσαμε στο νηπιαγωγείο που δούλευα και με έχει επηρεάσει. Βέβαια δεν την ακολουθώ κατά γράμμα.

Τουβλάκια εχουμε και εμεις τα βρεφικά και κάτι ομορφα ξυλινα που τα εχω σηκωμενα γιατι ακομα της ειναι δύσκολο να τα στοιβάξει χωρίς να τα ρίξει. Εμείς τα λουτρινα τα έχουμε μαζέψει. Άφησα 2 στο κρεβάτι της και άλλα 2 στο κουτί με τα παιχνίδια. Παρά τα παιχνιδια και τη μικρή μου τη συγκινούν περισσότερο τα δικά μας αντικείμενα ή αλλά χρηστικά  αλλά προσπαθώ να την αποθαρρύνω γιατί πειράζει και πράγματα που δε μ αρεσει πχ στην τουαλέτα τη βούρτσα κτλ. Γι αυτο καιτης πηρα και την κουζίνα ώστε να μην ασχολειται ολη την ωρα με τη δικια μου!:)Αυτό που της αρεσει επίσης είναι να μαζεύουμε πράγματα από έξω(φύλλα, πέτρες,κουκουνάρια, καστανα) και να τα φέρνουμε σπίτι να τα δείχνουμε στο μπαμπά μας. Αυτό για τη συλλογή δεν το είχα σκεφτεί. Ωραία ιδέα. Απλά φοβάμαι μη φάει τπτ γιατί τα βάζει όλα στο στόμα.  Πώς ασχολείται με αυτά ο μικρός σου; τα βάζει και τα βγάζει από το κουτί ας πούμε;

Γιατί δε δοκιμάζεις να σηκώσεις μερικά; δε γίνεται να παίζει με όλα το ίδιο. Όλο και κάποια θα υπάρχουν που δεν τον ενδιαφέρουν τόσο. Επίσης αν υπάρχουν κάποια που απλά δε σας αρέσουν θα μπορούσες να τα χαρίσεις στον παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο του μικρού. (δε θυμάμαι πόσο χρονών είναι ακριβώς ο μικρός σου).  Έτσι θα έχει την ευκαιρία να παίξει με αυτά αν ποτέ του λείψουν εκεί. 

Πάντα τα δίνω εκ περιτροπής - αυτό δεν σημαίνει ότι δεν καταλαμβάνουν χώρο βέβαια χαχαχα :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Καλα μη φανταζεσαι καμια οργανωμένη συλλογη. Πέτρες μάζευα για διακοσμητικές στο σπίτι αλλα καποια στιγμη τις εδωσα σε μια στιγμη βαρεμάρας. τα κοχυλια τα μάζευα για αναμνηστικά κ διαφορα απο δέντρα του εδινε ο αντρας μου κ τα φέρναμε σπίτι, ετσι αυθόρμητα προεκυψε. εμενα το ξεπέρασε το ολα στο στομα κ ετσι τα δινω άφοβα. τα μικρα πραγνατακια ειναι σε πήλινα κεσεδάκια απο γιαουρτι σε διαφορα τραπεζια κ τα παιρνει κ μονος του αν θελει, κ τκυς καρπους τους εχουμε χυμα σε καποια σημεια του σπιτιου που παιζει. τα σκορπίζει κατω, τα περιεργάζεται κ μετα τα βαζει στα μπολακια ή τα μεταφερει απο το ενα μπολ στο αλλο, αν παιζουμε μαζι μου τα δειχνει κ λεω τι ειναι. τους καρπους τους περιεργάζεται, τους πεταει σαν μπαλίτσες ή τους κουναει απο το κοτσάνι κ παρατηρεί την κινηση, τα ξερα ροδια τα κουναει σαν κουδουνίστρα, αν κατι ειναι αγκαθωτό ή χνουδωτό τον γαργαλάω, λεμε τα ονοματα τους, αυτα. οχι κατι ψαγμένο αλλα για να ασχολειται κατι θα του κανει αισθηση. Ελπιζω δλδ να μην ειναι απλα ενας τροπος για να παιζει μονος του...

Μ αρέσει η ιδέα της συλλογής. Θα δοκιμάσω με διάφορα. Απλά δεν είναι πλέον σε φάση που της αρκεί κάτι να κουδουνίζει για να της κινήσει για πολλή ώρα το ενδιαφέρον. Δλδ μπορεί την πρώτη φορά να ασχοληθεί αλλά μόλις καταλάβει τον τρόπο που λειτουργεί παύει να ενδιαφέρεται. Πάντως θα δοκιμάσω με μεγαλύτερα πράγματα και μπορεί να αρχίσουμε να κάνουμε χειροτεχνίες με αυτά ή να τα χρησιμοποιούμε στην κουζίνα της για "φαγητό.  

Just now, Macgyver είπε:

Πάντα τα δίνω εκ περιτροπής - αυτό δεν σημαίνει ότι δεν καταλαμβάνουν χώρο βέβαια χαχαχα :) 

Εννοείται απλά για να μην παραγεμιζει το δωμάτιο είναι μια λύση αν τα έχεις σηκωμένα σε ένα κουτί στην αποθήκη ή πάνω από την ντουλάπα. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε πάρα πολλά άλλα πλέον ψωνίζουμε με μέτρο και επίσης έχει και κουμπαρα και ψωνίζει και μόνη της όταν γεμίζει. Μαζεψε 20 ευρώ και μου ζήτησε ένα αγαπημένο της παιχνίδι. Όταν άδειασε περίμενε να καναμαζεψει. Γενικά είμαι της άποψης όταν μπορείς να παρέχεις στο παιδί παιχνίδια, και γενικά ότι σχετίζεται με διασκέδαση, να τα παρέχεις. Και να μην στερείται εφόσον μπορείς. Λειτουργώ βάση εμένα που δε στερηθηκα ποτέ κάτι - ενώ στερηθηκαν οι γονείς μου για μένα-και το μάτι μου ήταν πάντα χορτάσασμενο. Δε ζήλεψα ποτέ κάτι αλλά αντίθετα έγινα γενναιοδωρη.

Αυτό λοιπόν και Παράλληλα να του διδάσκεις το μέτρο και την οικονομία. Εγώ εμαθα οικονομία από πολύ μικρή.

Η κόρη μου λοιπόν κι αυτή ειναι τόσο χορτασμενη που ποτέ δε μου έχει απαιτήσει κάτι. Αντίθετα όταν πάμε στα μαγαζιά για κάποιο δώρο πχ και γλυκοκοιταζει κάτι με ρωτάει :μπορούμε να το πάρουμε αυτό? Όχι αγάπη μου της λέω έχουμε έρθει για άλλο λόγο. Εσύ έχεις πολλά παιχνίδια και η μαμά δεν έχει χρήματα αυτή τη στιγμή. Εντάξει μου λέει τότε άλλη φορά... Δεν απαιτεί, δεν φωνάζει, καλύπτεται και είναι Χορτατη γενικώς. Της μιλάω όμως κι εγώ πολύ. Στον κουμπάρα της δίνω οπότε το θυμάμαι   και τα βάζει εκείνη μέσα με χαρά.

Ξεσκαρταρισμα κανω συχνά και τψρα με την μπεμπα χρειαστηκε να φέρω πολλά μπεμπέ πίσω. Παίζει και με αυτά με ευχαρίστηση. Και τα θυμάται..

Οσο γιαυτα που μαζεύω τα πιο παλιά δεν δίνω σε παιδικούς ούτε σε ιδρύματα γιατί δεν εμπιστεύομαι. Έχω δώσει σε δικούς μου φίλους που γέννησαν και κάποια άλλα τα ανταλασσω μέσω ενός σαιτ η τα πουλάω και αγοράζω νέα. Πχ πούλησα ένα της Φίσερ Πράις με αρχική 30,το δωσα 10 και πήρα πεππες που μου ζητησε με αρχική 50,τις πήρα 20. Μια χαρά βολευόμαστε έτσι οι μαμάδες. Έχω κανει κι ανταλλαγές αντί χρηματικού. Βέβαια τελευταία δεν ασχολούμαι καθώς παίζουν με όλα και οι δύο αλλά αργότερα το ίδιο θα κάνω.. Αν τύχει και βρεθεί στο δρόμο μου παιδάκι που έχει ανάγκη θα δώσω όπως κι έχω κανει. Επίσης αφήνω και στις παιδικες χαρές Καμμια φορά σε σακούλες παιχνίδια. Τι έχω κανει αρκετες φορές. Θα το δουν παιδάκια και θα το πάρουν. Ενώ στους παιδικούς δε μου αρέσει η Ιδεα γιατί δεν πάνε σε χέρι παιδιού αμέσως. Μπορεί να κάνω και λάθος και να παραείμαι καχύποπτη. Πάντως θέλω να τα δίνω σε παιδί ευθέως

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...