Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Δαπέδου εννοω΄τα παζλ χαλάκια. 

Πρέπει να κοιτάξω καλά τις διαστάσεις που αναφέρει γιατί δεν θέλω κάτι μεγάλο. Δεν έχουμε πολύ ελεύθερο πάτωμα ούτε χώρο για μεγάλα κουτιά. Γι αυτό με βόλευαν τα παζλ βιβλία, αλλά δυσκολεύομαι να βρω από το ίντερνετ. 

Όχι βρε καμία σχέση. Ένα της crocodile creek 24 κομματιών που έχω εγώ φτιαγμένο είναι 28Χ38 εκατοστά, είναι και σε ένα κυλινδρικό τσαντάκι να το μεταφέρεις, είναι σούπερ.

 

Το cozykids έχει πολλά και ωραια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, maripoz είπε:

70x50 ή παραπλησιο μεγεθος ειναι ιδανικο για παιδακι της ηλικιας αυτης. μεγαλα κομματια αλλα οχι αυτα τα τεραστια δαπεδου. trust me εχω παιδι στην ηλικια του δικου σου και το εχω ψαξει πολυ το θεμα παζλ. 

70x50 εκατοστά εννοείς, δηλαδή το παζλ πιάνει μισό μέτρο η κάθε πλευρα; Αυτό είναι τεράστιο, καμία σχέση μ αυτό που ψάχνω κ δεν έχουμε τόσο χώρο, δεν θα μπορούμε να παρησουμε. Κάτι σε μέγεθος βιβλίου δλδ. τέτοια έχουμε κάνει μέχρι τώρα κ μια χαρά  μας βόλεψαν. δλδ το κάθε κομματάκι ήταν 2 -3 εκ η κάθε πλευρε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

70x50 εκατοστά εννοείς, δηλαδή το παζλ πιάνει μισό μέτρο η κάθε πλευρα; Αυτό είναι τεράστιο, καμία σχέση μ αυτό που ψάχνω κ δεν έχουμε τόσο χώρο, δεν θα μπορούμε να παρησουμε. Κάτι σε μέγεθος βιβλίου δλδ. τέτοια έχουμε κάνει μέχρι τώρα κ μια χαρά  μας βόλεψαν. δλδ το κάθε κομματάκι ήταν 2 -3 εκ η κάθε πλευρε.

παντως μισο μετρο δεν ειναι και τοσο πολυ οσο ακουγεται, ειναι δηλαδη το μηκος ενος νεογεννητου (χαχα τι μου ηρθε), δηλαδη και σε ενα απο αυτα τα στανταρ παιδικα τραπεζακια χωραει. πραγματικα δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο ακουγεται. αυτο που φιαχνουμε τωρα ειναι 45x60 νομιζω οτι θα χωρουσε παντου ακομα και σε ενα μικρο wc που λεει ο λογος. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Έχω μια πρακτική απορία για τα παζλ ανά ηλικία. Ψάχνω ηλεκτρονικά να βρω ένα σετ με πολλά παζλ, είτε βιβλίο είτε απλά κουτί. Ο μικρός είναι 2,5 κ μέχρι τώρα έχει κάνει παζλ μέχρι 10-12 κομμάτια αλλά με πολύ μεγάλη ευκολία, μάλιστα επειδή κάποια είναι σε βιβλίο τα αδειάζει όλα μαζί και τα φτιάχνει έτσι ανακατεμένα. Τώρα θέλω να πάρω κάτι πιο εξελιγμένο, που λογικά είναι τα 24 κομμάτια, αλλά δεν βρίσκω κάποιο σετ με πολλά. Αντ αυτού έχω βρει ένα σετ που έχει 6 που ξεκινούν από 9 κομμάτια κ φτάνουν στα 15, κ ένα με 10 που ξεκινούν από 24 κομμάτια κ φτάνουν στα 60. και τα δύο βέβαια λένε για 3+. Αυτή τη στιγμή δυνατότητα να πάρω και τα δύο, δεν υπάρχει. Σκέφτομαι οτι αν πάρω το πρώτο σετ, θα παίξει τώρα με όλα, αλλά λογικά θα τα βαρεθεί πολύ γρήγορα, αν πάρω το δεύτεορ σετ θα παίξει με τα 2-3 που έχουν λιγότερα κομμάτια για πιο πολύ καιρό αλλά τα άλλα θα μείνουν για αρκετά πιο μελλοντικά. Δεν μπορώ να βγάλ ωάκρη όμως πόσο μελλοντικά, κρίνοντας από τις ηλικίες. Εσείς τι γνώμη έχετε; Η άλλη λύση είναι να συνεχίσω να ψάχνω, αλλά δεν μου αρέσουν τα σχέδια, όλο παζλ με frozen, cars και τέτοια βρίσκω που δεν μου αρέσουν και ψάχνω για πιο εκπαιδευτικά. 

Μια αγορά που στην περίπτωσή μας τα άξιζε τα λεφτά της είναι τα ζώα της Αφρικής, παζλ των εκδόσεων Ψυχογιός που της πήρα τα Χριστούγεννα και ακόμα ασχολείται. Ρίξε μια ματιά στο ίντερνετ. Είναι 30 κομματιών και η συσκευασία είναι κυλινδρική, έχει και βιβλίο μέσα σχετικό με τα ζώα. Εννοείται πως για πολύ καιρό δεν το κατάφερνε μόνη της, το φτιάχναμε μαζί και μαθαίναμε με την ευκαιρία τα ζώα της Σαβάνας. Τον τελευταίο μήνα το φτιάχνει μόνη της και μετά φέρνει τα playmobil της πάνω στο παζλ να δούνε υποτίθεται τα ζωάκια, οπότε αυτό το παζλ δεν το βαριέται με τίποτα. Από τη συγκεκριμένη σειρά παζλ έχουμε πάρει και τη φάρμα. Καλό και αυτό. Κατά τα λοιπά έχουμε μικρά πάζλ από το elc, ένα με οχήματα 5-10 κομματιών το καθένα και ένα άλλο τύπου παζλ που φτιάχνεις ανθρωπάκια με διάφορα επαγγέλματα και συναρμολογείς κεφάλι, χέρια, πόδια. Πολύ καλή επιλογή και το domino από djeco. Δε θα σύστηνα για αυτή την ηλικία αυτά με τους κύβους που κάθε έδρα του κύβου αντιστοιχεί σε διαφορετικό παζλ. Πήρα ένα με τις πριγκίπισσες της Disney, 16 κύβους νομίζω είχε και δυσκολεύτηκα μέχρι και εγώ να το φτιάξω :oops:. Η μικρή απλά με παρακολουθούσε που πάλευα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Όχι βρε καμία σχέση. Ένα της crocodile creek 24 κομματιών που έχω εγώ φτιαγμένο είναι 28Χ38 εκατοστά, είναι και σε ένα κυλινδρικό τσαντάκι να το μεταφέρεις, είναι σούπερ.

 

Το cozykids έχει πολλά και ωραια

Όντως. Πολύ ωραία πράγματα. Για μεγαλύτερα παιδάκια έχει κ κάτι ασπρόμαυρα θεματικα σχέδια που χρωματιζονται. Υπάρχουν σε μικρά αλλά κ τοιχου μεγαλύτερα. 

Πέρα από αυτό να πω ότι πήρα μεγάλο ρόλο μαυροπίνακα από το πλαίσιο για να ζωγραφίζει με κιμωλία.εκει μπορείτε μάλλον να χρησιμοποιήσετε κ μαρκαδόρο υγρής κιμωλία. Εμείς τον χρησιμοποιούμε στο τζάμι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Όντως. Πολύ ωραία πράγματα. Για μεγαλύτερα παιδάκια έχει κ κάτι ασπρόμαυρα θεματικα σχέδια που χρωματιζονται. Υπάρχουν σε μικρά αλλά κ τοιχου μεγαλύτερα. 

Πέρα από αυτό να πω ότι πήρα μεγάλο ρόλο μαυροπίνακα από το πλαίσιο για να ζωγραφίζει με κιμωλία.εκει μπορείτε μάλλον να χρησιμοποιήσετε κ μαρκαδόρο υγρής κιμωλία. Εμείς τον χρησιμοποιούμε στο τζάμι. 

εννοεις μεγαλο ρολο χαρτι? σορρυ δεν καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Τα παζλ schmidt τα ξέρετε; βρήκα σετ με 3 των 24 με ωραία σχέδια, στη μισή τιμή του ενός djeco. Η αλήθεια έιναι ότι για κάτι τόσο αναλώσιμο δεν καίγομαι για την εξαιρετική ποιότητα, αρκεί να μην είναι κάτι που σκίζεται με τη μία. 

 

Επειδή θέλω να κάνουμε σιγά σιγά συμβολικό παιχνίδι με τρόφιμα, μεταξύ των ξύλινων τροφών κ πλαστελίνης με κουπ πατ σε σχήματα τροφών, τι θα διαλέγατε; τα ξύλινα αυτά δείχνουν ωραία αλλά είναι ακριβά σετ με λίγα κομμάτια κ περιοριστικά, ενώ με τις πλαστελίνες σκέφτομαι ότι πέρα από τα κουπ πατ μπορούμε να κάνουμε κ πολλά δικά μας κ μου φαίνεται πιο ευέλικτο.

 

γενικά για παιχνίδια τι προϋπολογισμό έχετε; Εμείς όποτε λέμε να κάνουμε μια καλή αγορά, κάτι τυχαίνει κ το αφήνουμε για τον επόμενο μήνα κ πάει, κ πάει, αλλάδ εν έχει νόημα έτσι, γιατί τώρα πχ που είχαμε καθυστερήσει διάφορα, είναι η εποχή που θα δούμε για σωσίβιο κ ίσως για ποδήλατο, που δεν θα πάρουμε ό,τι να΄ναι, κ έτσι μένουν πίσω άλλα παιχνίδια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

 

Επειδή θέλω να κάνουμε σιγά σιγά συμβολικό παιχνίδι με τρόφιμα, μεταξύ των ξύλινων τροφών κ πλαστελίνης με κουπ πατ σε σχήματα τροφών, τι θα διαλέγατε; τα ξύλινα αυτά δείχνουν ωραία αλλά είναι ακριβά σετ με λίγα κομμάτια κ περιοριστικά, ενώ με τις πλαστελίνες σκέφτομαι ότι πέρα από τα κουπ πατ μπορούμε να κάνουμε κ πολλά δικά μας κ μου φαίνεται πιο ευέλικτο.

 

γενικά για παιχνίδια τι προϋπολογισμό έχετε; Εμείς όποτε λέμε να κάνουμε μια καλή αγορά, κάτι τυχαίνει κ το αφήνουμε για τον επόμενο μήνα κ πάει, κ πάει, αλλάδ εν έχει νόημα έτσι, γιατί τώρα πχ που είχαμε καθυστερήσει διάφορα, είναι η εποχή που θα δούμε για σωσίβιο κ ίσως για ποδήλατο, που δεν θα πάρουμε ό,τι να΄ναι, κ έτσι μένουν πίσω άλλα παιχνίδια. 

Έχει να κάνει και με το παιδί. Η κόρη μου για παράδειγμα ενώ χαζολογάει γενικά με τις πλαστελίνες βάζοντας κυρίως εμάς να φτιάχνουμε διάφορα, δεν τρελαίνεται ιδιαίτερα, σε αντίθεση με τα φρούτα και τα λαχανικά που έχουν κάνει κυριολεκτικά απόσβεση. Τα ξύλινα έχουν το καλό ότι έχουν σκρατς και κόβονται με μαχαιράκι οπότε τα κόβει, τα βάζει στην κατσαρόλα της, τα μαγειρεύει, μας τα σερβίρει σε πιάτα και πάει λέγοντας. Εμείς έχουμε 2 σετ της hape, ένα με φρούτα και ένα σετ πρωινού (αυγό, τυράκι, τοστ, ντομάτα, ψωμί που το κόβεις κτλ.). Σε τιμή είναι όντως λίγο τσιμπημένσ.  Έχουμε όμως και καφάσι με πολλά πλαστικά λαχανικά που τα πήρα από το λητώ 7 ευρώ και παίζουμε και με αυτά μια χαρά το μανάβη και το μάγειρα. Μια χαρά θα παίξει και με κάτι τέτοιο αν υπάρχει οικονομικός περιορισμός. 

Γενικά ψωνίζω παιχνίδια όταν βλέπω ανάγκη για ποικιλία. Τώρα ας πούμε με την καραντίνα που έπαιζε όλη μέρα σπίτι βλέπω ότι θέλουμε μια αλλαγή. Σε παζλ προσανατολίζομαι και εγώ και κάτι σε playmobil που της αρέσουν. Και ποδηλατάκι οπωσδήποτε πρέπει να πάρουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Δ το έχουμε τόσο αυστηρό με το μπατζετ. Εκτος απο όταν έπρεπε λόγω καλοκαιριού να πάρουμε σωσιβιο, το έβαζα στο γενικό κόστος καλοκαιρινών αγορών, μαγιω, πετσέτες, παντοφλακια, γυαλια

Κ πχ γενεθλια-γιορτή-πρωτοχρονιά που θα έχουμε ενα ποσο

Γενικα μια φορα τον μηνα, θα κάνουμε μια βόλτα σε κάποιο παιχνιδαδικο, αλλες φορες θα δώσουμε 10€ για κτ απλο εκτός από όταν χρειάζονται μια ανενεωση που μιλάμε για αρκετά παραπανω

Μια χαρα ειναι τα παζλ που λες, σαν απλό χαρτονενιο

Τα ξύλινα φρουτα με το σκρατς ακριβά αλλά αξίζουν, αρεσουν σχεδόν σε όλα τα παιδακια. Εμεις εχουμε κ πλαστικα

Με τις πλαστελινες εξαρτάται κ απο το παιδι, εμένα τους αρέσουν για αυτό έχουμε κ διαφορά εργαλεία, αλλα τους αρεζαν πάντα κ παιχνίδια με ζυμαρια κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, vicky86 said:

 

Υπάρχουν και πλαστικά με σκρατς σε πολύ χαμηλότερη τιμή εμείς έχουμε και ξύλινα και πλαστικά και ω ναι προτιμάει μακράν τα πλαστικά, τα κόβει και πιο εύκολα με το μαχαιρακι. Σε όλα τα γνωστά παιχνίδαδικα εχει, ένα πλήρες σετ πλαστικά τρόφιμα με σκρατς κάνει γύρω στα 7 ευρώ αν και βρήκα ένα υπερπληρες σετ με 12 στο μαδερκερ δεν είναι μάρκα μαδερκερ αλλά μια busy me δεν την έχω ξανακούσει. Αλλά καταπληκτικό σετ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...