Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας, πλέον με ολη αυτη τη κατάσταση ο άντρας μου δε δουλεύει, εγώ δε δουλεύω έτσι κι αλλιώς λογω του ότι κρατάω το μωρο και δεν έχουμε κανένα εισόδημα και καθόλου καβατζα. Ντρέπομαι αλλά ήθελα να ρωτήσω αν καποια χαρίζει παιχνίδια, είναι 10 μηνων και δεν εχω τίποτα για την ηλικία του παρα μονο κουδουνιστρες βρεφικες και το σκυλακι της φίσερ πραις. Του δινω μπολ, κουταλες, μπουκάλια και παίζουμε μαζί και μόνος του αλλα όπως και να χει σαν μανα ήθελα να χει κάποια παιχνίδια που θα τον βοηθήσουν σε κάποιες δεξιότητες, όπως π.χ να ταιριάζει σχήματα και να τα βάζει μέσα στο κουτι. 

Είναι πολυς καιρός που το σκέφτομαι αλλά πίστευα ότι κατι θα γινόταν και θα ειχα να του πάρω. Ακόμα και η δικιά μου η μαμα που απο οταν γεννήθηκε του τα πληρώνει όλα επειδή θέλει τωρα είναι σε δύσκολη θέση. 

Λοιπόν δεν θέλω να φανει σα να κλαίγομαι ούτε θέλω να νε λυπούνται, αλλά αν υπάρχει έστω και κάτι μικρο ας μου το πείτε. Βρίσκομαι στη Κέρκυρα αλλά αν είναι μια αποστολή μπορω να τη πληρώσω, αναλόγως πόσο κοστίζει δε ξερω απο αυτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα στην πανέμορφη Κέρκυρα! Δεν έχω παιχνίδια για δωσιμο γιατί έχουμε περίπου την ίδια ηλικία, αλλά σκέφτηκα να σου προτείνω μερικά που είναι πολύ οικονομικά:

 

-Η πεταλούδα με τα σχήματα που βάζεις στις τρύπες της Fisher Price κάνει 6-7 ευρώ

-Ο κύλινδρος που περνάς τις κουλούρες της ίδιας μάρκας κάνει περίπου το ίδιο νομίζω

-Καποια δαχτυλοκουκλακια που είχαμε πάρει στο jumbo και η μικρή μας τρελαίνεται έκαναν νομιζω γύρω στο 5ευρο (είναι 5, ένα για κάθε δάχτυλο)

-Μια μπάλα μπορεις επίσης να πάρεις στο ίδιο μαγαζι γύρω στα 4 ευρώ αν θυμάμαι καλά

-Εχει και ενσφηνωματα εκει, δεν έχω δει τιμή αλλά λογικά κι αυτά φτηνά θα είναι

 

Νομίζω αυτα τα παιχνίδια σε συνδυασμό με τα κουκλάκια-κουδουνιστρες που ήδη έχει και που θα αρχίσει να τα παίζει αλλιώς τώρα, είναι καλά για αυτή την ηλικία (ενσφηνωματα εμείς που είμαστε ενός έτους δεν έχουμε ακόμα, μπορεί να τα ξεκινήσει και μεγαλύτερος)

 

Και κανένα βιβλιαράκι με παραθυράκια που επίσης υπάρχουν στα 6-7 ευρώ.

 

Νομίζω υπερπλήρη είναι αυτά τα βασικά, δεν χρειάζονται πολλά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 said:

Γειά σας, πλέον με ολη αυτη τη κατάσταση ο άντρας μου δε δουλεύει, εγώ δε δουλεύω έτσι κι αλλιώς λογω του ότι κρατάω το μωρο και δεν έχουμε κανένα εισόδημα και καθόλου καβατζα. Ντρέπομαι αλλά ήθελα να ρωτήσω αν καποια χαρίζει παιχνίδια, είναι 10 μηνων και δεν εχω τίποτα για την ηλικία του παρα μονο κουδουνιστρες βρεφικες και το σκυλακι της φίσερ πραις. Του δινω μπολ, κουταλες, μπουκάλια και παίζουμε μαζί και μόνος του αλλα όπως και να χει σαν μανα ήθελα να χει κάποια παιχνίδια που θα τον βοηθήσουν σε κάποιες δεξιότητες, όπως π.χ να ταιριάζει σχήματα και να τα βάζει μέσα στο κουτι. 

Είναι πολυς καιρός που το σκέφτομαι αλλά πίστευα ότι κατι θα γινόταν και θα ειχα να του πάρω. Ακόμα και η δικιά μου η μαμα που απο οταν γεννήθηκε του τα πληρώνει όλα επειδή θέλει τωρα είναι σε δύσκολη θέση. 

Λοιπόν δεν θέλω να φανει σα να κλαίγομαι ούτε θέλω να νε λυπούνται, αλλά αν υπάρχει έστω και κάτι μικρο ας μου το πείτε. Βρίσκομαι στη Κέρκυρα αλλά αν είναι μια αποστολή μπορω να τη πληρώσω, αναλόγως πόσο κοστίζει δε ξερω απο αυτα. 

Καθόλου να μην ντρέπεσαι. Πολύ καλά κάνεις και ρωτάς. Γιατί να ξοδευτείς τους δύσκολους καιρούς που διανύουμε για κάτι που κάποια από μας μπορεί να μην χρειάζεται πια?  Εγώ έχω δώσει τόσα πράγματα στην γυναίκα που μας καθαρίζει η οποία δεν έχει καν μικρά παιδιά και τα δίνει σε γνωστές της, γιατί δεν είχα που να τα δώσω. Μέσα στο ΣΚ πάντως, έχω σκοπό να ξανακάνω κάποια εκκαθάριση και θα σου πω. Στο μεταξύ, οι προτάσεις της @little lamb για οικονομικά παιχνίδια, είναι πολύ καλές!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ντροπή για τέτοια πράματα πολύ καλά κάνεις και ρωτας,δυστυχώς δεν χω να σου δώσω γιατι και ο δικός μου είναι 12 μηνών και ασχολειται ακόμη με αυτά που έχουμε από 9-10 μηνών αλλά θα σου πω να μη σκας και ιδιαίτερα που δεν έχεις παιχνίδια για την ηλικία του,συνήθως τα μωρά παίζουνε με οτιδήποτε άλλο εκτός από τα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα στην πανέμορφη Κέρκυρα! Δεν έχω παιχνίδια για δωσιμο γιατί έχουμε περίπου την ίδια ηλικία, αλλά σκέφτηκα να σου προτείνω μερικά που είναι πολύ οικονομικά:

 

-Η πεταλούδα με τα σχήματα που βάζεις στις τρύπες της Fisher Price κάνει 6-7 ευρώ

-Ο κύλινδρος που περνάς τις κουλούρες της ίδιας μάρκας κάνει περίπου το ίδιο νομίζω

-Καποια δαχτυλοκουκλακια που είχαμε πάρει στο jumbo και η μικρή μας τρελαίνεται έκαναν νομιζω γύρω στο 5ευρο (είναι 5, ένα για κάθε δάχτυλο)

-Μια μπάλα μπορεις επίσης να πάρεις στο ίδιο μαγαζι γύρω στα 4 ευρώ αν θυμάμαι καλά

-Εχει και ενσφηνωματα εκει, δεν έχω δει τιμή αλλά λογικά κι αυτά φτηνά θα είναι

 

Νομίζω αυτα τα παιχνίδια σε συνδυασμό με τα κουκλάκια-κουδουνιστρες που ήδη έχει και που θα αρχίσει να τα παίζει αλλιώς τώρα, είναι καλά για αυτή την ηλικία (ενσφηνωματα εμείς που είμαστε ενός έτους δεν έχουμε ακόμα, μπορεί να τα ξεκινήσει και μεγαλύτερος)

 

Και κανένα βιβλιαράκι με παραθυράκια που επίσης υπάρχουν στα 6-7 ευρώ.

 

Νομίζω υπερπλήρη είναι αυτά τα βασικά, δεν χρειάζονται πολλά.

 

 

 

Σε ευχαριστώ παρα πολύ που μου απάντησες, θα τα κοιταξω και οταν μπορέσω κατι θα του πάρω. Εσένα με ποιο ασχολείται πιο πολύ; 

 

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Καθόλου να μην ντρέπεσαι. Πολύ καλά κάνεις και ρωτάς. Γιατί να ξοδευτείς τους δύσκολους καιρούς που διανύουμε για κάτι που κάποια από μας μπορεί να μην χρειάζεται πια?  Εγώ έχω δώσει τόσα πράγματα στην γυναίκα που μας καθαρίζει η οποία δεν έχει καν μικρά παιδιά και τα δίνει σε γνωστές της, γιατί δεν είχα που να τα δώσω. Μέσα στο ΣΚ πάντως, έχω σκοπό να ξανακάνω κάποια εκκαθάριση και θα σου πω. Στο μεταξύ, οι προτάσεις της @little lamb για οικονομικά παιχνίδια, είναι πολύ καλές!

Εντάξει, ευχαριστώ για τη σκέψη :):)

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Βιβλία θα σε ενδιέφεραν; 

Εννοείται ενδιαφέρομαι και για βιβλία. 

 

Just now, Mamaloulou είπε:

Δεν χρειάζεται ντροπή για τέτοια πράματα πολύ καλά κάνεις και ρωτας,δυστυχώς δεν χω να σου δώσω γιατι και ο δικός μου είναι 12 μηνών και ασχολειται ακόμη με αυτά που έχουμε από 9-10 μηνών αλλά θα σου πω να μη σκας και ιδιαίτερα που δεν έχεις παιχνίδια για την ηλικία του,συνήθως τα μωρά παίζουνε με οτιδήποτε άλλο εκτός από τα παιχνίδια.

Επειδή μου το λένε συνέχεια αυτο, ξεκίνησα να του δινω πράγματα απι τη κουζίνα η κατι που του τράβαγε τη προσοχή αλλά δεν ήταν επικίνδυνο και παίζαμε με αυτό. Το ιδιο μου είπε και η παιδίατρος, απο τη δικιά της εμπειρία λέει ότι στο πρώτο της παιδί του πηρε τα πάντα και στο δεύτερο δε πήρε τίποτα με κουτάλες και μπολακια μεγάλωσε. Όμως πιστεύω ότι ολες μα ολες με καταλαβαίνετε ότι όταν τον βλέπω να παίζει με το τίποτα που λέει ο λόγος και ψάχνουν τα χέρια του να πιάσει κάτι, σκέφτομαι ότι θα ήθελα να του ειχα κάποια παιχνίδια. Ειλικρινά δεν περίμενα να δυσκολευομασταν τόσο πολύ. Πριν από ολο αυτο δεν ήμασταν τίποτα πλουσιοι αλλά τα βασικά και λιιιγο παραπάνω μπορούσαμε να τα πάρουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Σε ευχαριστώ παρα πολύ που μου απάντησες, θα τα κοιταξω και οταν μπορέσω κατι θα του πάρω. Εσένα με ποιο ασχολείται πιο πολύ; 

 

Εντάξει, ευχαριστώ για τη σκέψη :):)

Εννοείται ενδιαφέρομαι και για βιβλία. 

 

Επειδή μου το λένε συνέχεια αυτο, ξεκίνησα να του δινω πράγματα απι τη κουζίνα η κατι που του τράβαγε τη προσοχή αλλά δεν ήταν επικίνδυνο και παίζαμε με αυτό. Το ιδιο μου είπε και η παιδίατρος, απο τη δικιά της εμπειρία λέει ότι στο πρώτο της παιδί του πηρε τα πάντα και στο δεύτερο δε πήρε τίποτα με κουτάλες και μπολακια μεγάλωσε. Όμως πιστεύω ότι ολες μα ολες με καταλαβαίνετε ότι όταν τον βλέπω να παίζει με το τίποτα που λέει ο λόγος και ψάχνουν τα χέρια του να πιάσει κάτι, σκέφτομαι ότι θα ήθελα να του ειχα κάποια παιχνίδια. Ειλικρινά δεν περίμενα να δυσκολευομασταν τόσο πολύ. Πριν από ολο αυτο δεν ήμασταν τίποτα πλουσιοι αλλά τα βασικά και λιιιγο παραπάνω μπορούσαμε να τα πάρουμε. 

Ωραία βλέπω τι έχω σε καλή κατάσταση και επικοινωνούμε για να στα στείλω μέχρι την άλλη εβδομάδα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ωραία βλέπω τι έχω σε καλή κατάσταση και επικοινωνούμε για να στα στείλω μέχρι την άλλη εβδομάδα! 

Σε υπερευχαριστω πραγματικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Σε ευχαριστώ παρα πολύ που μου απάντησες, θα τα κοιταξω και οταν μπορέσω κατι θα του πάρω. Εσένα με ποιο ασχολείται πιο πολύ; 

 

Εντάξει, ευχαριστώ για τη σκέψη :):)

Εννοείται ενδιαφέρομαι και για βιβλία. 

 

Επειδή μου το λένε συνέχεια αυτο, ξεκίνησα να του δινω πράγματα απι τη κουζίνα η κατι που του τράβαγε τη προσοχή αλλά δεν ήταν επικίνδυνο και παίζαμε με αυτό. Το ιδιο μου είπε και η παιδίατρος, απο τη δικιά της εμπειρία λέει ότι στο πρώτο της παιδί του πηρε τα πάντα και στο δεύτερο δε πήρε τίποτα με κουτάλες και μπολακια μεγάλωσε. Όμως πιστεύω ότι ολες μα ολες με καταλαβαίνετε ότι όταν τον βλέπω να παίζει με το τίποτα που λέει ο λόγος και ψάχνουν τα χέρια του να πιάσει κάτι, σκέφτομαι ότι θα ήθελα να του ειχα κάποια παιχνίδια. Ειλικρινά δεν περίμενα να δυσκολευομασταν τόσο πολύ. Πριν από ολο αυτο δεν ήμασταν τίποτα πλουσιοι αλλά τα βασικά και λιιιγο παραπάνω μπορούσαμε να τα πάρουμε. 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθεις άσχημα. Δυστυχώς έδωσα την προηγούμενη βδομάδα σχεδόν όλα τα παιχνίδια της κόρης μου σε μια οικογένεια και δεν έχω να σου στειλω, θα δω όμως για βιβλία γιατί έχουμε αρκετά και θα σου πω αν είναι να σου στείλω μερικά με το ταχυδρομείο. Επίσης, μπες στο Σκρουτζ, έχει βρεφικά παιχνιδάκια πολύ ωραία, από 3-4€. Και μη στεναχωριέσαι καθόλου, τα παιδάκια, ειδικά σε αυτή την ηλικία, ζητούν μόνο αγάπη και χρόνο από τους γονείς τους. Παιχνίδι με εσένα κ ας είναι με κουζινικα, είναι το καλύτερο που μπορείς να του δώσεις, το πιστεύω ειλικρινα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Σε ευχαριστώ παρα πολύ που μου απάντησες, θα τα κοιταξω και οταν μπορέσω κατι θα του πάρω. Εσένα με ποιο ασχολείται πιο πολύ

 

Με τα δαχτυλοκουκλακια, τα σχήματα και τις κουλούρες. 13 μηνών είναι τωρα. Όμως τα σχήματα και τις κουλουρες δεν τα παίζει ακόμα όπως "πρέπει". Πετάει το καπάκι και βάζει-βγαζει τα σχήματα απ'το κουτί χωρίς να τα περνάει από τρύπες ή τα χτυπάει μεταξύ τους ή τα ανεβοκατεβαζει στο τραπεζάκι. Τα ίδια κάνει και με τις κουλούρες, δεν τις περνάει στον κύλινδρο. Οπότε όπως καταλαβαίνεις αυτά θα μπορούσαν να γίνονταν με οποιαδήποτε αντικείμενα του σπιτιού, δεν χρειάζονταν τα συγκεκριμένα παιχνίδια! Και τα δαχτυλοκουκλακια απλώς τα χαίρεται σαν φιγουριτσες (είναι ζωάκια). Τα βάζει καμια φορά στο δάχτυλο της κ απλά το κουνάει. Ενσφηνωματα δεν έχουμε ακόμα και μπάλα πήραμε την προηγούμενη βδομάδα, δεν κάνει ακόμα κάτι εκτός από το να "μιλάει" στη Μινυ που απεικονίζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μικρακι μάζεψα τα βιβλία είναι όλα κατάλληλα για τώρα και μέχρι 1'5-2 ετών. Γράψε μου σε μήνυμα τη διεύθυνση σου να σου τα στείλω τη Δευτέρα. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ! Και μη θεωρησετε ότι θελω μονο παιχνίδια και ρούχα εχω να παρω, απλώς ρουχα επειδή εχω για τωρα και τα χω πλυνε βάλε και δε θα ήθελα να μου περισσεύουν και να μη τα τιμησω καποια. Οταν χρειάζομαι κατι είναι κοντά μου μαγαζί με ρουχα με το κιλο, οχι second hand και περνω φορμακια κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...