Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1η εβδομάδα! Νεογέννητο !


Recommended Posts

5 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Να σου ζησει! Μία χαρά ακούγονται οι πάνες και τα κακα! Το θηλαστρο δεν είναι απαραίτητο για να αυξηθεί ή παραγωγή. Το ίδιο κάνει και ο θηλασμός. Μάλιστα στο φόρουμ διάβασα πως το μωρό ρουφα περισσοτερο, αν θηλάζει αποτελεσματικά, απ ότι βγάζει ένα θηλαστρο!  

  Την νύχτα δεν τρώει το μωρό? Το βάρος του τώρα ποιο είναι?

Σήμερα θα τη ζυγίσει η παιδίατρος. Τη νύχτα κάνει (σπάνια) έναν μεγάλο ύπνο (έως 4 ώρες) και μετά σχεδόν ανά 1 ώρα είναι στήθος μέχρι το πρωί. Κάνουμε και συγκοίμηση και όλο ρουφάει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 7/22/2019 at 3:40 AM, Mama_Anesti_ said:

Να σου ζησει! Μία χαρά ακούγονται οι πάνες και τα κακα! Το θηλαστρο δεν είναι απαραίτητο για να αυξηθεί ή παραγωγή. Το ίδιο κάνει και ο θηλασμός. Μάλιστα στο φόρουμ διάβασα πως το μωρό ρουφα περισσοτερο, αν θηλάζει αποτελεσματικά, απ ότι βγάζει ένα θηλαστρο!  

  Την νύχτα δεν τρώει το μωρό? Το βάρος του τώρα ποιο είναι?

Καλημέρα και πάλι. 

Σήμερα τη ζυγισα, είναι 4370 ακριβώς στον μήνα. Δηλαδή παίρνει 30 γρ τη μέρα. Τη νύχτα θηλαζει πολύ συχνά. 

Τις τελευταίες 2 μέρες πίνει 100 περίπου ξένο συν κάνα 20αρι δικό μου. 

Η παιδίατρος προτείνει να κόψω το 1 από τα 2 μπιμπερό. Να δίνω μόνο 1 90αρι και τα υπόλοιπα από το στήθος. 

Άντληση να κάνω μόνο 1, τη στιγμή που κάποιος δίνει μπιμπερό, και αυτή να είναι μικρής διάρκειας, ίσα για το ερέθισμα, ώστε αν πεινασει μετά το μπιμπερό να βρει να φάει από το στήθος. 

Θεωρεί ότι αν το κάνω έτσι για 1 βδομάδα θα προσαρμοστεί το στήθος μου και θα μπορούμε να κόβουμε 30ml ανά βδομάδα. 

Πώς ακούγεται; 

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2019 at 3:29 ΜΜ, mtounta είπε:

Καλημέρα και πάλι. 

Σήμερα τη ζυγισα, είναι 4370 ακριβώς στον μήνα. Δηλαδή παίρνει 30 γρ τη μέρα. Τη νύχτα θηλαζει πολύ συχνά. 

Τις τελευταίες 2 μέρες πίνει 100 περίπου ξένο συν κάνα 20αρι δικό μου. 

Η παιδίατρος προτείνει να κόψω το 1 από τα 2 μπιμπερό. Να δίνω μόνο 1 90αρι και τα υπόλοιπα από το στήθος. 

Άντληση να κάνω μόνο 1, τη στιγμή που κάποιος δίνει μπιμπερό, και αυτή να είναι μικρής διάρκειας, ίσα για το ερέθισμα, ώστε αν πεινασει μετά το μπιμπερό να βρει να φάει από το στήθος. 

Θεωρεί ότι αν το κάνω έτσι για 1 βδομάδα θα προσαρμοστεί το στήθος μου και θα μπορούμε να κόβουμε 30ml ανά βδομάδα. 

Πώς ακούγεται; 

Αν εμπιστευεσαι τον παιδίατρο άκουσε τον, διαφορετικά πάρε και μία γνώμη από συμβουλο θηλασμου.

  Όταν εκοψα εγω το συμπλήρωμα μου φαινόταν πιο εύκολο να μειωνω τα ml απ το να αφαιρω μπουκάλια. Είχα την εντύπωση ότι δεν θα πειναει έτσι το μωρο. Παράλληλα θηλαζα συνεχεια με το πρώτο κλάμα χωρίς να κοιταω το ρολοι, δηλαδή αν είναι ή ώρα του να φάει ή αν είχε θηλασει πριν λίγο κτλ. Αυτά δούλεψαν στο δικό μου παιδί. 

   Για τα γραμμάρια που πρέπει να προσλαμβάνει ένα μωρό την μέρα δεν ξέρω καθόλου και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. 

   Γενικά για να πετύχεις αποκλειστικο θηλασμό πρέπει να θηλαζεις κατά απαίτηση του μωρου οπότε και όση ώρα χρειάζεται. Οι θηλασμοι την νύχτα είναι σημαντικοί για την παραγωγή επίσης. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2019 at 8:10 ΜΜ, mtounta είπε:

Το μωρό είναι πάνω μου όλη μέρα. Στη χειρότερη περνάει 2ωρο. Πότε θα κάνω την άντληση; εγώ προς το παρόν της έχω μειώσει το ξένο σε 2 γεύματα, πάντα μετά από θηλασμό και αφού δω ότι νευριαζει πολύ. Το ξένο είναι 60-70 το πολύ ανά γεύμα. Σύνολο 100 με 130 το πολύ τη μέρα. Τότε κάνω θήλαστρο, αυτές τις 2 φορές και η μία είναι μεταξύ 2 με 4 τη νύχτα. 

Σταμάτα το θήλαστρο, απλώς βασανίζεσαι. Σιγά σιγά κόψε το συμπλήρωμα. Δε χρειάζεται και θήλαστρο αν θηλάζεις αρκετα.

 

On 21/7/2019 at 8:13 ΜΜ, mtounta είπε:

Το μωρό γίνεται 1 μηνός σε 2 μέρες. Έχει περίπου 10 πάνες τη μέρα. Τα κακά της είναι μουσταρδι με σποράκια αλλά μέρα παρά μέρα. Δεν δίνω πιπιλα και το κλάμα είναι πείνα. Μόλις φάει ηρεμει απόλυτα. 

Το να κλαίει και ανά μισή ώρα για να φάει, είναι απόλυτα νορμάλ σε νεογέννητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας. Έχω ένα νεογέννητο 10 ημερών ,το οποίο τισ πρώτες μέρες θήλαζα και έδινα και συμπλήρωμα στο νοσοκομείο αλλά και σπίτι γιατί αντιμετωπίζαμε θεμσ με τις θηλές που είχαν κάνει πληγή και όλη η διαδικασία ήταν πολύ επίπονη αυτές τις 5 μέρες. Έπειτα μετά την αποκατάσταση των θηλών,ο θηλασμός έγινε μια ευχάριστη διαδικασία και συνεχίζω να θηλάζω δίνοντας στο μωρό ξένο γάλα κατά τη διάρκεια της νύχτας μια φορά που ξυπνάει η στην περίπτωσή που δω ότι δε χορταινει. Ωστόσο,δύο μέρες τώρα ενώ δεν της έχω δώσει συμπληρωμσ βράδυ αλλά τη θήλαζα βλέπω ότι θηλάζει πολύ λίγο και αποκοιμιεται συχνά. Μήπως δεν έχω τόσο γάλα; Αλλά πώς αφού τις πρώτες μέρες το στήθος ήταν πολύ πετρωμενο και τα επιθέματα γέμιζαν συνέχεια

Να επισημάνω: ως συμπλήρωμα έπινε γύρω στο 60 γραμμάρια. Γεννήθηκε 3790 και δεν την ξυπνάω στο τρίωρο. Και η καθημερινή ρουτίνα περιλαμβάνει ξύπνημα ανά τρεις ώρες αλλά και ξύπνημα ανά 5 ώρες. Ο υπνος παίζει ρόλο στη παραγωγή γάλακτος; Τι θα πρέπει να κάνω ; Για να δω αν χορταινει το μωρό και κοιμάται η αν δε χορταινει για να αύξησω τη παραγωγή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Fratzeckaa είπε:

Γεια σας. Έχω ένα νεογέννητο 10 ημερών ,το οποίο τισ πρώτες μέρες θήλαζα και έδινα και συμπλήρωμα στο νοσοκομείο αλλά και σπίτι γιατί αντιμετωπίζαμε θεμσ με τις θηλές που είχαν κάνει πληγή και όλη η διαδικασία ήταν πολύ επίπονη αυτές τις 5 μέρες. Έπειτα μετά την αποκατάσταση των θηλών,ο θηλασμός έγινε μια ευχάριστη διαδικασία και συνεχίζω να θηλάζω δίνοντας στο μωρό ξένο γάλα κατά τη διάρκεια της νύχτας μια φορά που ξυπνάει η στην περίπτωσή που δω ότι δε χορταινει. Ωστόσο,δύο μέρες τώρα ενώ δεν της έχω δώσει συμπληρωμσ βράδυ αλλά τη θήλαζα βλέπω ότι θηλάζει πολύ λίγο και αποκοιμιεται συχνά. Μήπως δεν έχω τόσο γάλα; Αλλά πώς αφού τις πρώτες μέρες το στήθος ήταν πολύ πετρωμενο και τα επιθέματα γέμιζαν συνέχεια

Να επισημάνω: ως συμπλήρωμα έπινε γύρω στο 60 γραμμάρια. Γεννήθηκε 3790 και δεν την ξυπνάω στο τρίωρο. Και η καθημερινή ρουτίνα περιλαμβάνει ξύπνημα ανά τρεις ώρες αλλά και ξύπνημα ανά 5 ώρες. Ο υπνος παίζει ρόλο στη παραγωγή γάλακτος; Τι θα πρέπει να κάνω ; Για να δω αν χορταινει το μωρό και κοιμάται η αν δε χορταινει για να αύξησω τη παραγωγή;

Να σου ζήσει! Επειδή είναι μόλις 10ημ κ ισως δ εχετε ζυγιστει μετά την γεννα, προσωπικα θα εδινα ανά διωρο την ημερα κ τριωρο την νυχτα

Πόσους θηλασμους κανετε; πανες ποσες βρεχει; δίνετε πιπιλα; 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Fratzeckaa είπε:

Γεια σας. Έχω ένα νεογέννητο 10 ημερών ,το οποίο τισ πρώτες μέρες θήλαζα και έδινα και συμπλήρωμα στο νοσοκομείο αλλά και σπίτι γιατί αντιμετωπίζαμε θεμσ με τις θηλές που είχαν κάνει πληγή και όλη η διαδικασία ήταν πολύ επίπονη αυτές τις 5 μέρες. Έπειτα μετά την αποκατάσταση των θηλών,ο θηλασμός έγινε μια ευχάριστη διαδικασία και συνεχίζω να θηλάζω δίνοντας στο μωρό ξένο γάλα κατά τη διάρκεια της νύχτας μια φορά που ξυπνάει η στην περίπτωσή που δω ότι δε χορταινει. Ωστόσο,δύο μέρες τώρα ενώ δεν της έχω δώσει συμπληρωμσ βράδυ αλλά τη θήλαζα βλέπω ότι θηλάζει πολύ λίγο και αποκοιμιεται συχνά. Μήπως δεν έχω τόσο γάλα; Αλλά πώς αφού τις πρώτες μέρες το στήθος ήταν πολύ πετρωμενο και τα επιθέματα γέμιζαν συνέχεια

Να επισημάνω: ως συμπλήρωμα έπινε γύρω στο 60 γραμμάρια. Γεννήθηκε 3790 και δεν την ξυπνάω στο τρίωρο. Και η καθημερινή ρουτίνα περιλαμβάνει ξύπνημα ανά τρεις ώρες αλλά και ξύπνημα ανά 5 ώρες. Ο υπνος παίζει ρόλο στη παραγωγή γάλακτος; Τι θα πρέπει να κάνω ; Για να δω αν χορταινει το μωρό και κοιμάται η αν δε χορταινει για να αύξησω τη παραγωγή;

Αν θες να θηλάσεις, θα επιδιώκεις 10-12 θηλασμούς τη μέρα για τώρα και αρκετό καιρό ακόμη. Αν το μωρό έχει γίνει ληθαργικό, πηγαίνεις άμεσα στον παιδίατρο γιατί μπορεί είτε να υποσιτίζεται, είτε να έχει κάνει ίκτερο. Άμεσα εννοω΄ς πρώτο πράγμα το πρωί, δεν παίζουμε με αυτά. Δυστυχώς τα νεογέννητα δεν είναι καλό να κοιμούνται πολύ, δεν είναι ένδειξη ότι είναι χορτάτα, είναι λόγος ανησυχίας και πρέπει να το ξυπνάς το πολύ ανά 2 ώρες τη μέρα, ανα 3 τη νύχτα. Με ξυπνητήρι. Και να το κρατάς με κάθε μέσο ξύπνιο να θηλάσει τουλάχιστον 15 λεπτά από κάθε στήθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλωσορίσατε σας.

 

Έχω διαβάσει (νομίζω) όλα τα σχετικά posts και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Γέννησα πριν 8 μέρες και τις πρώτες 4-5 μέρες θήλαζα αποκλειστικά (έτσι νομίζα εγω). Την 5η μέρα ξεκινήσαμε το συμπλήρωμα γιατί ο γιατρός είπε έχει χάσει βαρος, είναι λίγο κίτρινο κ στεγνό το μωρό, πρέπει να πιει υποχρεωτικά. Ωστόσο, από την 3η ημέρα θηλασμού οι ρώγες μου είναι σε άθλια κατασταση, κι από χτες μου είναι αδύνατο όχι απλά να θηλάσω αλλά να ακουμπήσω τη μικρή επάνω στο στήθος μου. Χρησιμοποιώ κ λανολινη, σπαθολαδο, βάζω γάλα  επανω αλλά δενξέρω τι να κάνω. Τώρα έχει αρχίσει και κατεβαίνει το γάλα μου και πρέπει να το βγάλω, έχω ηλεκτρικο θηλαστρο να πάρω νοσοκομειακό; Μέχρι στιγμής δεν μετά έχω καταφερει πετυχημένα με το ηλεκτρικό. Θέλω να θηλάσω ξανά την μπέμπα μου αλλά δεν ξέρω πόσες μέρες θα πάρει να επανέλθουν οι θηλές μου;; Μόλις σηκώσω τη μικρή εκείνη ψάχνει το στήθος μου:(( σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας δείτε και αυτά τα θέματα

 

 δείτε και εδώ 

 

https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

 

και εδώ για λίστα παιδιάτρων πιστοποιημένων συμβούλων  θηλασμού, ζυγίσεις και άλλες πληροφορίες

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

 

https://parents.org.gr/2015/05/27/10525-tilefoniki-grammi-gia-ton-thilasmo-alkyoni/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2020 at 7:46 ΜΜ, stavroula02 είπε:

Καλωσορίσατε σας.

 

Έχω διαβάσει (νομίζω) όλα τα σχετικά posts και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Γέννησα πριν 8 μέρες και τις πρώτες 4-5 μέρες θήλαζα αποκλειστικά (έτσι νομίζα εγω). Την 5η μέρα ξεκινήσαμε το συμπλήρωμα γιατί ο γιατρός είπε έχει χάσει βαρος, είναι λίγο κίτρινο κ στεγνό το μωρό, πρέπει να πιει υποχρεωτικά. Ωστόσο, από την 3η ημέρα θηλασμού οι ρώγες μου είναι σε άθλια κατασταση, κι από χτες μου είναι αδύνατο όχι απλά να θηλάσω αλλά να ακουμπήσω τη μικρή επάνω στο στήθος μου. Χρησιμοποιώ κ λανολινη, σπαθολαδο, βάζω γάλα  επανω αλλά δενξέρω τι να κάνω. Τώρα έχει αρχίσει και κατεβαίνει το γάλα μου και πρέπει να το βγάλω, έχω ηλεκτρικο θηλαστρο να πάρω νοσοκομειακό; Μέχρι στιγμής δεν μετά έχω καταφερει πετυχημένα με το ηλεκτρικό. Θέλω να θηλάσω ξανά την μπέμπα μου αλλά δεν ξέρω πόσες μέρες θα πάρει να επανέλθουν οι θηλές μου;; Μόλις σηκώσω τη μικρή εκείνη ψάχνει το στήθος μου:(( σας ευχαριστώ!

Αν κ πέρασαν δυο εβδομάδες, τελικά τι κάνατε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...