Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξοπλισμός ανάλογα με εποχή; (γέννηση μωρού τον Μάιο)


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογο θέμα και αν το έχω ανοίξει στην κατάλληλη ενότητα.

Περιμένουμε μωράκι τον Μάιο (συγκεκριμένα η ΠΗΤ είναι στις 15/5) και έχουμε κάποιες απορίες σχετικά με τον εξοπλισμό που θα χρειαστεί σε σχέση με την εποχή.

Πιο συγκεκριμένα:

  • Η πρώτη απορία αφορά την ένδυση του μωρού (και συνεπώς τι αγορές χρειάζεται να γίνουν). Αφού η ΠΗΤ είναι στις 15, το μωρό έχει ίσες πιθανότητες να γεννηθεί είτε αρχές Μάη είτε τέλος. Με δεδομένο ότι αυτή η εποχή είναι δύσκολη για το ντύσιμο ακόμα και για τους ενήλικες, αναρωτιέμαι για το βρέφος. Αν γεννηθεί αρχές Μαΐου πιθανώς θα χρειαστεί μερικά μακρυμάνικα και μακρυπόδαρα φορμάκια. Αν γεννηθεί τέλος, πιθανώς να μην τα χρειαστεί καθόλου, ή δεν είναι έτσι; Έχουμε την τύχη να έχουμε μερικά τέτοια φορμάκια 0-3 από το μωρό της αδελφής μου (είναι πάνω από 5), οπότε σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μόνο κοντομάνικα, για να μην αγοράσουμε ολόσωμα και δεν τα φορέσει ποτέ... Τι λέτε; Και γενικώς, πώς τα ντύνατε όσοι γεννήσατε τέτοια εποχή; Θα αρκεί κοντομάνικο φορμάκι (επομένως χωρίς μπατζάκια) με καλτσάκια;
  • Η δεύτερη απορία αφορά το πορτ μπεμπέ. Σκεφτόμαστε να πάρουμε καρότσι τριλογία και στο πορτ μπεμπέ να κοιμάται το μωρό τους πρώτους μήνες. Από σχετικές αναζητήσεις εδώ στο φόρουμ, είδαμε όμως ότι μερικοί λένε πως  το πορτ μπεμπέ το καλοκαίρι είναι άχρηστο γιατί το μωρό σκάει από τη ζέστη κ δεν κοιμάται. Για βόλτες όμως έξω τον πρώτο καιρό είναι καλύτερο το πορτ μπεμπέ παρά το αυγό ή το σκέτο καρότσι γιατί στο πορτ μπεμπέ είναι εντελώς ξαπλωμένο όπως πρέπει. Σωστά; Επιπλέον σκεφτόμαστε αν πάμε κάπου το καλοκαίρι (π.χ. εξοχικό) θα βολεύει να έχει πορτ μπεμπέ για να κοιμάται. 
 
Αυτά προς το παρόν, αν προκύψουν κι άλλες απορίες θα συμπληρώσω!
Ευπρόσδεκτη κάθε επιπλέον πληροφορία για οποιοδήποτε θέμα από μέλη που απέκτησαν παιδιά τέτοια εποχή!
Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχω γεννήσει τέτοια εποχή για να διαφωτισω για τα ρούχα. Αφού υπάρχει κάποιος βασικός εξοπλισμός, αν τις μέρες που γεννήσεις έχει ψυχρα και πιστευεις οτι θα χρειαστουν, ας πεταχτεί καποιος να αγορασει 2-3 ακομα, δεν ειναι κατι περίπλοκο. 

 

 

Το πορτ μπεμπε εγω προσωπικα το βρηκα χρησιμο αλλα οχι τοσο ωστε να θεωρω οτι αξιζει τα λεφτα. Ο δικος μας κοιμηθηκε δυο μηνες κ οταν τον μετακινήσαμε ηδη στριμώχνονταν στα πλαγιά ή έβγαζε τα πόδια του από έξω, κι αυτά χωρίς να είναι από τα πολύ μεγάλα μωρα. Όμως βόλεψε πολύ για όσο το χρησιμοποιήσαμε, ειδικά για τους ημερησιους υπνους, γιατι τον εθχαμε στην κουζινα ή το σαλονι μαζι μας και το  βραδυ τον μετακινούσαμε στο δωμάτιο. Για βόλτα δεν το χρησιμοποίησα ποτε. Μου ειχε φανει αρκετα βαρυ απο μονο του, και δύσχρηστο αν επρεπε να ανέβεις σκάλες έξω από το σπίτι ή να το βάλεις στο αυτοκίνητο. Η αγορα του ειναι λιγο αδιέξοδο κατα τη γνώμη μου. Θα χρησιμοποιηθεί λίγο αλλά δεν το λες και άχρηστο για όσον καιρό το χρησιμοποιήσεις. 

 

Το αυγό επίσης ξέρω ότι δεν ειναι η τοπ επιλογη σαν καθισμα, αλλα για τις πρωτες βολτες ειναι πολυ βολικο. Ειδικα αν παρεις αυτοκινητο και μετα καροτσι, γιατι τα πολυ μωρα συνηθως κοιμουνται στο δρομο, οποτε τα σηκώνεις απλουστατα με το αυγο, τα βάζεις στονκαρότσι και πας όπου θες χωρίς να τα ξυπνήσεις με το ζόρι. Ετσι καναμε μεχρι τριων και κατι μηνων, που πηγαιναμε στην εξοχή, περπατούσαμε πολλή ώρα ή καθόμασταν κιόλας και δεν ξυπνούσε. Βέβαια για πιο μεγαλα μωρα ειναι κ αυτο ζεστό. 

 

Για το κατοτσι θ ακουσεις τις πιο αντίθετες αποψεις, άλλοι θα πουν ότι είναι πεταμένα λεφτά τα μεγάλα ακριβά καρότσια. Ειναι και θεμα πού μενεις, τι αναγκες εχεις, τι χρηση θα κανεις, ποσα διαθέτεις. Δεν ξερω ομως αν η αγορα ενος απλού καροτσιου, μιας καλαθουνα ή ενός λίκνου κ ενός καθίσματος αυτοκινήτου, οικονομικά έρχεται στα ίδια με το να πάρεις τριλογία.,

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογο θέμα και αν το έχω ανοίξει στην κατάλληλη ενότητα.

Περιμένουμε μωράκι τον Μάιο (συγκεκριμένα η ΠΗΤ είναι στις 15/5) και έχουμε κάποιες απορίες σχετικά με τον εξοπλισμό που θα χρειαστεί σε σχέση με την εποχή.

Πιο συγκεκριμένα:

  • Η πρώτη απορία αφορά την ένδυση του μωρού (και συνεπώς τι αγορές χρειάζεται να γίνουν). Αφού η ΠΗΤ είναι στις 15, το μωρό έχει ίσες πιθανότητες να γεννηθεί είτε αρχές Μάη είτε τέλος. Με δεδομένο ότι αυτή η εποχή είναι δύσκολη για το ντύσιμο ακόμα και για τους ενήλικες, αναρωτιέμαι για το βρέφος. Αν γεννηθεί αρχές Μαΐου πιθανώς θα χρειαστεί μερικά μακρυμάνικα και μακρυπόδαρα φορμάκια. Αν γεννηθεί τέλος, πιθανώς να μην τα χρειαστεί καθόλου, ή δεν είναι έτσι; Έχουμε την τύχη να έχουμε μερικά τέτοια φορμάκια 0-3 από το μωρό της αδελφής μου (είναι πάνω από 5), οπότε σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μόνο κοντομάνικα, για να μην αγοράσουμε ολόσωμα και δεν τα φορέσει ποτέ... Τι λέτε; Και γενικώς, πώς τα ντύνατε όσοι γεννήσατε τέτοια εποχή; Θα αρκεί κοντομάνικο φορμάκι (επομένως χωρίς μπατζάκια) με καλτσάκια;
  • Η δεύτερη απορία αφορά το πορτ μπεμπέ. Σκεφτόμαστε να πάρουμε καρότσι τριλογία και στο πορτ μπεμπέ να κοιμάται το μωρό τους πρώτους μήνες. Από σχετικές αναζητήσεις εδώ στο φόρουμ, είδαμε όμως ότι μερικοί λένε πως  το πορτ μπεμπέ το καλοκαίρι είναι άχρηστο γιατί το μωρό σκάει από τη ζέστη κ δεν κοιμάται. Για βόλτες όμως έξω τον πρώτο καιρό είναι καλύτερο το πορτ μπεμπέ παρά το αυγό ή το σκέτο καρότσι γιατί στο πορτ μπεμπέ είναι εντελώς ξαπλωμένο όπως πρέπει. Σωστά; Επιπλέον σκεφτόμαστε αν πάμε κάπου το καλοκαίρι (π.χ. εξοχικό) θα βολεύει να έχει πορτ μπεμπέ για να κοιμάται. 
 
Αυτά προς το παρόν, αν προκύψουν κι άλλες απορίες θα συμπληρώσω!
Ευπρόσδεκτη κάθε επιπλέον πληροφορία για οποιοδήποτε θέμα από μέλη που απέκτησαν παιδιά τέτοια εποχή!

Καλημερα εγώ γεννησα 13 Μαΐου μακριμανικα δεν της φόρεσα ειδικά μέσα στο μαιευτήριο είχε πολύ ζέστη την σκεπαζα με μια λεπτή κουβερτούλα πικε και ήταν μια χαρά. Πάρε κανα δυο μακρυμανικα με πόδια όχι βελουτέ. Και πάρε και μακρυμανικα φορμακια χωρίς ποδαράκια αυτά θα σε βολέψουν πιο πολύ. Εγώ ολη μερα την κοιμηζα στο πορ μπεμπε του καροτσιου η την καλαθουνα βολεύει πολύ. Σε πιο μαιευτηριο θα γεννήσεις σου έχουν πει τι πράγματα χρειάζεσαι; 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, 

ο μεγάλος μου γιος γεννήθηκε μέσα μαϊου, οπότε έχω να σου πω το εξής

Μέχρι να 40ντίσει,  του φόραγα μακρυμάνικο φορμάκι, με μακριά ποδαράκια αλλά λεπτά, το λεπτό μακώ και καλτσούλες. Νομίζω ότι από μέσα του φορούσα και κορμάκι με τιραντάκια.  αν έχεις καμμιά 10ριά τέτοια από την αδελφή σου, είναι οκ, αν έχεις 3-4, θα σου πρότεινα να πάρεις λίγα ακόμα. Το πρώτο σου είναι ? τα μωρά στον ύπνο τους είναι μονίμως ξεσκέπαστα, οπότε αν κοιμάται ασαράντιστο μωρό με κοντομάνικο, νομίζω ότι θα κρυώνει. Επίσης βάλε με το νου ότι μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις φορμάκι κ 5 φορές στην ίδια μέρα,  μα κάτι θα ξεφύγει από το παμπερς, μα μια γουλίτσα, έχουν πολλές αλλαγές τα μωρά. 

Κοντομάνικο κορμάκι του έβαλα τέλος ιουνίου. Κ από πάνω ένα φορμο-παντέλονο, λεπτό μακώ πάλι εννοείται. Δλδ μπουτάκια ήταν ελεύθερα μόνο στις μεγάλες ζέστες. 

Αναφορικά με το πορτ μπεμπέ, εγώ δεν είχα παρά μόνο ένα για 2 μέρες,  δανεικό, που το επέστρεψα πίσω γιατί μου ήταν εντελώς άβολο. Πάρα πολύ βαρύ,  όπως λέει κ η Εσπερος πάντω, άσε που έτσι όπως το έβλεπα το μωρό θα χώραγε μόνο ένα μήνα μέσα. Χίλιες φορές να πάρεις παρκοκρέβατο για το εξοχικό, που θα το χρησιμοποιήσεις για 2-3 χρόνια. Νομίζω ότι σε όλα τα παρκοκρέβατα έχουν κ ειδικό κρεβατάκι - στρωματάκι μέσα, υπερυψωμένο, για τα νεογέννητα (εμένα το δικό μου είχε). Αυγό δεν είχα, είχαμε πάρει όμως καλό καρότσι κ καλό καθισματάκι αυτοκινήτου, που νομίζω ότι αν είναι να δώσεις κάπου πολλά λεφτά, πρέπει να δοθούν στην ασφάλεια του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πορτ μπεμπέ ήταν η πιο άχρηστη αγορά (μαζί με την αλλαξιέρα) , το παιδί μπήκε σε αυτό  πολυ λίγο...και δεν κοιμήθηκε ποτέ εκεί, επειδή ήταν ένα αρκετά μεγάλο παιδί δεν χωρούσε από πολύ νωρίς.

Εμένα με είχε βολέψει πολύ η καλαθούνα, ήταν μάλιστα αρκετά μεγάλη και έμεινε εκεί μέχρι τριών μηνών, την είχα δίπλα στο κρεβάτι μου και όταν πήγαινα σε άλλο δωμάτιο εύκολα μπορούσα να την μετακινήσω. Την πρώτη εκδρομή την κάναμε όταν ήταν 4 μηνών, μαζί μου είχα πάρει παρκοκρέβατο για το οποιό είχα κανονικό στρώμα και τον βόλευε πολύ στον ύπνο.

Υπάρχουν διάφορα ρουχαλάκια για αυτή την εποχή που γεννάς, (εγώ δεν είχα γεννήσει μάιο ) όμως αυτό που με βόλεψε πολύ τον πρώτο καιρό ήταν τα φορμάκια που ήταν σαν σάκος!!-τα έχουν και στα μαιευτήρια αυτά και δεν έχει να κάνει πιστεύω πως είναι χρηστικά σε όποια εποχή και αν γεννάς-ειλικρινά είναι πολύ βολικό, γιατί τον κρατούσε ζεστό, το άλλαγμα του γίνονταν εύκολα, και εκείνος ένιωθε άνετα μέσα σε αυτά. Θα σου έλεγα αν θες να τα  δοκιμάσεις.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , kotsifikos είπε:

ια μένα το πορτ μπεμπέ ήταν η πιο άχρηστη αγορά (μαζί με την αλλαξιέρα) , το παιδί μπήκε σε αυτό  πολυ λίγο...και δεν κοιμήθηκε ποτέ εκεί, επειδή ήταν ένα αρκετά μεγάλο παιδί δεν χωρούσε από πολύ νωρίς.

Εμένα με είχε βολέψει πολύ η καλαθούνα, ήταν μάλιστα αρκετά μεγάλη και έμεινε εκεί μέχρι τριών μηνών,

Καλά τι καλαθούνα ήταν αυτή που ήταν πιο μεγάλη από πορτ μπεμπέ; Εμένα μου είχαν δανείσει αυτό της inglesina που είδα ότι ήταν από τα πιο μεγάλα, και όλες οι καλαθούνες που σύγκρινα μου φάνηκαν πολύ μικρές. 

 

πρίν από 24 λεπτά , annoulen είπε:

Μέχρι να 40ντίσει,  του φόραγα μακρυμάνικο φορμάκι, με μακριά ποδαράκια αλλά λεπτά, το λεπτό μακώ και καλτσούλες. 

Καλτσούλες φορούσες ενώ είχε και πατουσάκια το φορμάκι; Εγώ γέννησα τέλος Δεκεμβρίου, καλτσες φόρεσα τις πρώτες μέρες αλλά έβγαιναν συνέχεια, είτε τις έβαζα πάνω από τα πατουσάκια, είτε μέσα από τα πατουσάκια, και μετά σταμάτησα γιατί δεν είχε νόημα. 

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Επιπλέον σκεφτόμαστε αν πάμε κάπου το καλοκαίρι (π.χ. εξοχικό) θα βολεύει να έχει πορτ μπεμπέ για να κοιμάται. 

Μωρό που θα γεννηθεί Μάιο, θεωρώ απίθανο να βολεύεται να κοιμάται σε πορτ μπεμπέ μετά τα τέλη Ιουνίου, ειδικά αν έχει ζέστη. Επιπλέον, το πορτ μπεμπέ πιάνει πάρα πολύ χώρο στο αυτοκίνητο. Αν δεν έχεις χώρο, μπορεί να σου κλείσει όλο το πορτ μπαγκάζ, γιατί δεν διπλώνεται. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Έσπερος said:

Καλά τι καλαθούνα ήταν αυτή που ήταν πιο μεγάλη από πορτ μπεμπέ; Εμένα μου είχαν δανείσει αυτό της inglesina που είδα ότι ήταν από τα πιο μεγάλα, και όλες οι καλαθούνες που σύγκρινα μου φάνηκαν πολύ μικρές.

 

Και εγώ όσες είχα δει ήταν μικρές, αυτή μου την δάνεισαν, την είχαν φέρει απο αγγλία πριν απο πολλά χρόνια, σκέψου πως κανονικά μπαίνει μωρό εκεί έως και 6 μηνών...ήταν σχεδόν όσο το λίκνο μου σκέψου!!παρόλα αυτά ήταν πολύ εύκολη η μετακίνηση της( από το ένα δωμάτιο στο άλλο) και την χρησιμοποίησα αρκετά .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Έσπερος είπε:

Καλτσούλες φορούσες ενώ είχε και πατουσάκια το φορμάκι; Εγώ γέννησα τέλος Δεκεμβρίου, καλτσες φόρεσα τις πρώτες μέρες αλλά έβγαιναν συνέχεια, είτε τις έβαζα πάνω από τα πατουσάκια, είτε μέσα από τα πατουσάκια, και μετά σταμάτησα γιατί δεν είχε νόημα. 

 

Ναι, του φορούσα, για κανένα μήνα τουλάχιστον. Έτσι μου είχαν πει (μη με ρωτήσεις ποιος, που να θυμάμαι πριν από 8 περίπου χρόνια), έτσι κ έκανα. Μέσα από το φορμάκι. Αλλά όπως λες κ εσύ, σπανίως ήταν στη θέση τους,  κυρίως γιατί είχα πάρει φορμάκια ψιλο-μεγαλούτσικα,  οπότε δεν εφάρμοζαν κ ακριβώς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , annoulen είπε:

Ναι, του φορούσα, για κανένα μήνα τουλάχιστον. Έτσι μου είχαν πει (μη με ρωτήσεις ποιος, που να θυμάμαι πριν από 8 περίπου χρόνια), έτσι κ έκανα. Μέσα από το φορμάκι. Αλλά όπως λες κ εσύ, σπανίως ήταν στη θέση τους,  κυρίως γιατί είχα πάρει φορμάκια ψιλο-μεγαλούτσικα,  οπότε δεν εφάρμοζαν κ ακριβώς. 

Εγώ τον σκληραγώγησα πολύ τον δικό μου μάλλον. Ούτε καλτσάκια, ούτε ζακετάκια μέσα στο σπίτι, και τύλιγμα σε πάνα αγκαλιάς μόνο για λίγες μέρες. Μετά με το μακό φορμάκι, βελουτέ σε κανένα μεγάλο κρύο ή αν ξέμενα από άλλα. Και το βράδυ κουβερτούλα μέχρι τη μέση γιατί την τραβούσε πιο πάνω. Βέβαια με θέρμανση ρυθμισμένη μόνιμα στους 20 ή και παραπάνω. Τώρα που είναι ενός, δεν έχει κανένα θέμα να είναι ξεκάλτσωτος και να πατάει στα πλακάκια. Εγώ κρυώνω περισσότερο απ' αυτόν. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογο θέμα και αν το έχω ανοίξει στην κατάλληλη ενότητα.

Περιμένουμε μωράκι τον Μάιο (συγκεκριμένα η ΠΗΤ είναι στις 15/5) και έχουμε κάποιες απορίες σχετικά με τον εξοπλισμό που θα χρειαστεί σε σχέση με την εποχή.

Πιο συγκεκριμένα:

  • Η πρώτη απορία αφορά την ένδυση του μωρού (και συνεπώς τι αγορές χρειάζεται να γίνουν). Αφού η ΠΗΤ είναι στις 15, το μωρό έχει ίσες πιθανότητες να γεννηθεί είτε αρχές Μάη είτε τέλος. Με δεδομένο ότι αυτή η εποχή είναι δύσκολη για το ντύσιμο ακόμα και για τους ενήλικες, αναρωτιέμαι για το βρέφος. Αν γεννηθεί αρχές Μαΐου πιθανώς θα χρειαστεί μερικά μακρυμάνικα και μακρυπόδαρα φορμάκια. Αν γεννηθεί τέλος, πιθανώς να μην τα χρειαστεί καθόλου, ή δεν είναι έτσι; Έχουμε την τύχη να έχουμε μερικά τέτοια φορμάκια 0-3 από το μωρό της αδελφής μου (είναι πάνω από 5), οπότε σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μόνο κοντομάνικα, για να μην αγοράσουμε ολόσωμα και δεν τα φορέσει ποτέ... Τι λέτε; Και γενικώς, πώς τα ντύνατε όσοι γεννήσατε τέτοια εποχή; Θα αρκεί κοντομάνικο φορμάκι (επομένως χωρίς μπατζάκια) με καλτσάκια;
  • Η δεύτερη απορία αφορά το πορτ μπεμπέ. Σκεφτόμαστε να πάρουμε καρότσι τριλογία και στο πορτ μπεμπέ να κοιμάται το μωρό τους πρώτους μήνες. Από σχετικές αναζητήσεις εδώ στο φόρουμ, είδαμε όμως ότι μερικοί λένε πως  το πορτ μπεμπέ το καλοκαίρι είναι άχρηστο γιατί το μωρό σκάει από τη ζέστη κ δεν κοιμάται. Για βόλτες όμως έξω τον πρώτο καιρό είναι καλύτερο το πορτ μπεμπέ παρά το αυγό ή το σκέτο καρότσι γιατί στο πορτ μπεμπέ είναι εντελώς ξαπλωμένο όπως πρέπει. Σωστά; Επιπλέον σκεφτόμαστε αν πάμε κάπου το καλοκαίρι (π.χ. εξοχικό) θα βολεύει να έχει πορτ μπεμπέ για να κοιμάται. 
 
Αυτά προς το παρόν, αν προκύψουν κι άλλες απορίες θα συμπληρώσω!
Ευπρόσδεκτη κάθε επιπλέον πληροφορία για οποιοδήποτε θέμα από μέλη που απέκτησαν παιδιά τέτοια εποχή!

Εγώ γέννησα 30 Απρίλη τον μπέμπη μου τη χρονιά που μας πέρασε έτυχε τότε κ ο Μάιος ήταν ποιο κρύος από τον Απρίλη στις αρχές του φορούσα η μακρυμάνικο ζυπουνακι με πατελονακι με πατουσακι η ένα πολύ λεπτό μακρύ φορμακι με ζυπουνακι κοντομανικο από μέσα ανάλογα το πώς έβλεπα τη θερμοκρασία κ τα βράδια τον σκέπαζα με σεντονακι κ πικέ κουβερτουλα .. γύρω στις 20 Μαίου που άρχισε να ζεστενει ο καιρός τη μέρα μπορεί να τον είχα μόνο με ζυπουνακι αλλά τα βράδια φορούσαμε πάντα μακρυμάνικα γιατί έχει την υγρασία του κ τον σκέπαζα με σεντονακι καλοκαιρινό φορμακι τα βράδια ξεκίνησα να του βάζω αν θυμάμαι καλά μετά της 10 του Ιουνίου . Κ από τον Ιούλιο κ μετά τον είχα γυμνό ..!!! 

Για το αυγό εμάς μας βόλεψε στις αρχές ποιο πολύ βέβαια τον άντρα μου γιατί είναι λίγο βαρύ για τις γρήγορες μετακινήσεις πχ σε γιατρό η καμιά βόλτα το περνεις το βάζεις στο καρότσι κ δε ξυπνάς το μωρό .. εγώ συνήθως χρησιμοποιούσα το κανονικό καρότσι η μάρσιπο ...!! Αλλά αυτό του εχουμε ακόμα σαν κάθισμα αυτοκινήτου κ είναι 8 μηνών στον μεγάλο μου γιο το αλλάξαμε στους 5 μήνες γιατί έδειχνε πως δε βολευοταν ..!! Τώρα για τον ύπνο είναι ανάλογα το μωρό μπορεί να του αρέσει να κοιματε εκεί όμως μετά τους 3 μήνες που κάποια μωρά ξεκινάνε κ γυρίζουν μπρούμυτα θέλουν να κοιμούνται μόνο μπρούμυτα κ έτσι δε βολεύει καθόλου ο ύπνος στο αυγό για αρκετή ώρα ..!!! Ίσως σε κάποιο εξοχικό αν πάτε να σας βολεύει καλύτερα κ το ριλαξ που είναι ποιο άνετο η και παρκοκρεβατο ..!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω και εγώ την εμπειρία μου. Ειχα (και έχω ακόμη) ενα πολύ δύσκολο μωρό στον ύπνο. Κοιμόταν μόνο στο πορτ μπεμπέ του καροτσιου γιατί έπρεπε να βρίσκεται συνεχώς σε κίνηση. Σταματουσε να κουνιέται το καρότσι, ξυπνουσε η μικρή. Οπότε λύσεις όπως παρκοκρεβατα κλπ δεν μας βόλευαν. Το χρησιμοποίησα μέχρι 5 μηνών. Πηρα το πιο μεγάλο καρότσι που βρήκα και δεν είχα θέμα. Είχαμε και το αυγό και όντως κοιμόταν στο αυτοκίνητο, τα πρώτα βραδιά μάλιστα έπρεπε να βγαίνουμε στις 4 η ώρα την νύχτα με το αυτοκίνητο για να κοιμηθει, αλλιώς έκλαιγε για ώρες. Τελος πάντων, δύσκολη περίπτωση η δική μου. Πάντως μην βασίζεσαι στο να κοιμάται στο αυγό πολλή ώρα γιατί δεν κάνει. Η πλάτη του είναι πολύ υπερυψωμένη και δεν ενδείκνυται να είναι το μωρό εκεί για πολλή ώρα. 

 

Όσον αφορά τα ρούχα και την ζέστη, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Έχω γεννήσει Νοεμβρίο και μάλιστα σε μια πολύ βόρεια και κρύα χωρα. Θεωρώ όμως ότι έχει να κάνει και με το μωρό. Αλλά κρυώνουν περισσότερο και άλλα όχι. Όταν με το καλό γεννηθεί βάζε το δάχτυλο σου στον σβέρκο του για να νιώσεις αν είναι ζεστό ή όχι. Θεωρώ πάντως ότι καλτσακια και από πάνω πατουσάκια είναι λιγάκι υπερβολικό. Με το καλό! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγώ τον σκληραγώγησα πολύ τον δικό μου μάλλον. Ούτε καλτσάκια, ούτε ζακετάκια μέσα στο σπίτι, και τύλιγμα σε πάνα αγκαλιάς μόνο για λίγες μέρες. Μετά με το μακό φορμάκι, βελουτέ σε κανένα μεγάλο κρύο ή αν ξέμενα από άλλα. Και το βράδυ κουβερτούλα μέχρι τη μέση γιατί την τραβούσε πιο πάνω. Βέβαια με θέρμανση ρυθμισμένη μόνιμα στους 20 ή και παραπάνω. Τώρα που είναι ενός, δεν έχει κανένα θέμα να είναι ξεκάλτσωτος και να πατάει στα πλακάκια. Εγώ κρυώνω περισσότερο απ' αυτόν. 

Κ ο μεγάλος μου γιος είναι σκληραγωγημένος δε τον ενοχλεί καθόλου το κρύο.. κ τα πρωινά χωρίς θέρμανση κυκλοφορεί στο σπίτι χωρίς κάλτσες κ χωρίς ζακέτα κ τον βλέπω κ κρυώνω κ εγώ.. κ όταν τον αλλάζω τα πατουσακια του είναι κ ζεστά ..!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καταλαβαίνω ότι όσο και να το ψάξεις, όσο και να ρωτήσεις, είναι πολύ πιθανό για κάποια είδη να πέσεις έξω στο πόσο χρήσιμα ήταν, επειδή δεν μπορείς να προβλέψεις τις συνήθειες και τις προτιμήσεις του παιδιού, το πόσο θα μεγαλώσει, τις καιρικές συνθήκες ή το τι βολεύει εσένα σε σύγκριση με άλλες μαμάδες, γιατί υπάρχουν και οι παράγοντες της σωματικής διάπλασης (μία μικρόσωμη μαμά δύσκολα θα χειριζόταν το καρότσι-θωρηκτό που πήραμε εμείς για βόλτες εκτός δρόμου), της διαρρύθμισης του σπιτιού (το ίδιο καρότσι που πήραμε, στο πατρικό μου δεν χωρούσε καν στο ασανσέρ, και με το ζόρι έστριβε από τις πόρτες των δωματίων στον διάδρομο, ενώ στο σπίτι της πεθεράς μου δεν χωρούσε καν στον διάδρομο), του τρόπου ζωής του ζευγαριού κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κατα βαση με ολα οσα εχουν γραφτει ηδη

η αδερφη μου γεννησε τελη μαιου,αλλα μενουμε βορεια ελλαδα

δ εβαζε καλτσακια σε φορμακια με κλειστα πατουσακια

αλλα τον πρωτο μηνα φορουσε αμανικα φανελακια κ λεπτα μακο φορμακια.ιουνιο κ μακρυ παντελονακι με απο πανω κοντο μανικι

οσο για το καροτσι τριλογια δ το προτεινω καθολου,ουτε εμενα με βολεψε ουτε την αδερφη μου.αλλα εξαρταται κ απο ποσο μεγαλοσωμο ειναι το μωρο,τον τροπο ζωης,την διαρυθμιση τιυ σπιτιου,πως ειναι η γειτονια.γενικα κ για το καροτσι

προσωπικα προτεινω καρεκλακι διαφορετικο απο το καροτσι,αξιοπιστη μαρκα.το πρωτο που αξιζει να δωσεις λεφτα

αν παρολα αυτα χρησιμοποιειτε αυγο μεχρι 2ωρες νομιζω να κοιμαται εκει το μωρο η για βολτα

σε εξοχικο παρκοκρεβατο

για το σπιτι για κανενα εξαμηνο μπορεις να δεις λικνο που εφαπτεται στο κρεβατι των γονιων,αλλιως κουνια μονο

γενικα για το καροτσι ελαφρυ,να ανοιγοκλεινει ευκολα να βολευει για το πορτ μπαγκαζ σας,το ασανσερ σας κ τα πεζοδρομια εκει που μενετε

τελευταια ειδα ενα λικνο-ρηλαξ που γινεται κ καρεκλα φαγητου μου φανηκε ενδιαφερον,δ το εχω δει απο κοντα,αλλα ειναι κ ακριβο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

τελευταια ειδα ενα λικνο-ρηλαξ που γινεται κ καρεκλα φαγητου μου φανηκε ενδιαφερον,δ το εχω δει απο κοντα,αλλα ειναι κ ακριβο

Αυτό της Stokke που είναι ξύλινο; Το είδα και είναι φοβερό -ο άντρας μου που έχει τρέλα με κατασκευές και ψειρίζει το παραμικρό εντυπωσιάστηκε. Η τιμή του όμως είναι εξίσου εντυπωσιακή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό της Stokke που είναι ξύλινο; Το είδα και είναι φοβερό -ο άντρας μου που έχει τρέλα με κατασκευές και ψειρίζει το παραμικρό εντυπωσιάστηκε. Η τιμή του όμως είναι εξίσου εντυπωσιακή. 

εχει καινουριο κικο,απο 250 λογω εκπτωσεων 200

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το αυγό επίσης ξέρω ότι δεν ειναι η τοπ επιλογη σαν καθισμα, αλλα για τις πρωτες βολτες ειναι πολυ βολικο. Ειδικα αν παρεις αυτοκινητο και μετα καροτσι, γιατι τα πολυ μωρα συνηθως κοιμουνται στο δρομο, οποτε τα σηκώνεις απλουστατα με το αυγο, τα βάζεις στονκαρότσι και πας όπου θες χωρίς να τα ξυπνήσεις με το ζόρι.

 

Ναι κι εμείς γι'αυτό τείνουμε προς τριλογία, για να κουμπώνει το αυγό στο καρότσι και να το ξεκουμπώνουμε με το παιδί μέσα να το βάζουμε στο αμάξι.

 

7 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

Καλημερα εγώ γεννησα 13 Μαΐου μακριμανικα δεν της φόρεσα ειδικά μέσα στο μαιευτήριο είχε πολύ ζέστη την σκεπαζα με μια λεπτή κουβερτούλα πικε και ήταν μια χαρά. Πάρε κανα δυο μακρυμανικα με πόδια όχι βελουτέ. Και πάρε και μακρυμανικα φορμακια χωρίς ποδαράκια αυτά θα σε βολέψουν πιο πολύ. Εγώ ολη μερα την κοιμηζα στο πορ μπεμπε του καροτσιου η την καλαθουνα βολεύει πολύ. Σε πιο μαιευτηριο θα γεννήσεις σου έχουν πει τι πράγματα χρειάζεσαι; 

 

Πικέ κουβερτούλα μικρή θα κεντήσει η μαμά μου οπότε πιστεύω θα είναι οκ για σκέπασμα, είτε για πορτ μπεμπέ είτε για καρότσι. Από μακρυμάνικα νομίζω είμαι οκ. Η καλαθούνα με το πορτ-μπεμπέ τι διαφορά ακριβώς έχουν; Το έχω στο νου μου σαν σχεδόν ίδιο, μόνο που το πορτ μπεμπέ κουμπώνει στο καρότσι. Στο Ρέα θα γεννήσω, δεν μου έχουν πει κάτι. 

 

7 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Το πρώτο σου είναι ? τα μωρά στον ύπνο τους είναι μονίμως ξεσκέπαστα, οπότε αν κοιμάται ασαράντιστο μωρό με κοντομάνικο, νομίζω ότι θα κρυώνει

 

Ναι το πρώτο είναι. Σκέφτομαι λοιπόν, εκτός από τα ολόσωμα, να φοράει μακρυμάνικα χωρίς πόδια, με τη λογική ότι τα χέρια θα τα έχει απ'έξω, ενώ τα πόδια αν είναι μέσα από τα σκεπάσματα με καλτσάκια λογικά θα είναι οκ; 

 

7 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Χίλιες φορές να πάρεις παρκοκρέβατο για το εξοχικό, που θα το χρησιμοποιήσεις για 2-3 χρόνια. Νομίζω ότι σε όλα τα παρκοκρέβατα έχουν κ ειδικό κρεβατάκι - στρωματάκι μέσα, υπερυψωμένο, για τα νεογέννητα (εμένα το δικό μου είχε).

 

Παρκοκρέβατο μας έχουν δώσει ούτως ή άλλως, είναι μπαλαντέρ στο πατρικό μας είτε για το μωρό της αδερφής μου είτε για το δικό μας. Οπότε δεν θα αγοράσουμε κι άλλο.

 

7 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Για μένα το πορτ μπεμπέ ήταν η πιο άχρηστη αγορά (μαζί με την αλλαξιέρα) , το παιδί μπήκε σε αυτό  πολυ λίγο...και δεν κοιμήθηκε ποτέ εκεί, επειδή ήταν ένα αρκετά μεγάλο παιδί δεν χωρούσε από πολύ νωρίς.

Εμένα με είχε βολέψει πολύ η καλαθούνα, ήταν μάλιστα αρκετά μεγάλη και έμεινε εκεί μέχρι τριών μηνών, την είχα δίπλα στο κρεβάτι μου και όταν πήγαινα σε άλλο δωμάτιο εύκολα μπορούσα να την μετακινήσω. Την πρώτη εκδρομή την κάναμε όταν ήταν 4 μηνών, μαζί μου είχα πάρει παρκοκρέβατο για το οποιό είχα κανονικό στρώμα και τον βόλευε πολύ στον ύπνο.

Υπάρχουν διάφορα ρουχαλάκια για αυτή την εποχή που γεννάς, (εγώ δεν είχα γεννήσει μάιο ) όμως αυτό που με βόλεψε πολύ τον πρώτο καιρό ήταν τα φορμάκια που ήταν σαν σάκος!!-τα έχουν και στα μαιευτήρια αυτά και δεν έχει να κάνει πιστεύω πως είναι χρηστικά σε όποια εποχή και αν γεννάς-ειλικρινά είναι πολύ βολικό, γιατί τον κρατούσε ζεστό, το άλλαγμα του γίνονταν εύκολα, και εκείνος ένιωθε άνετα μέσα σε αυτά. Θα σου έλεγα αν θες να τα  δοκιμάσεις.

 

 

Όπως ρώτησα και την Alexia arap, τι διαφορά ακριβώς έχει το πορτ μπεμπέ με την καλαθούνα; η διαφορά δεν είναι απλώς ότι το πορτ μπεμπέ κουμπώνει στο καρότσι;

Τα φορμάκια αυτά που είναι σαν σάκος ποια είναι; 

 

6 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Ίσως σε κάποιο εξοχικό αν πάτε να σας βολεύει καλύτερα κ το ριλαξ που είναι ποιο άνετο η και παρκοκρεβατο ..!!!!

 

Είναι υγιεινό να κοιμάται σε ριλάξ; Δεν πρέπει να είναι εντελώς ξαπλωμένο;

 

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πάντως καταλαβαίνω ότι όσο και να το ψάξεις, όσο και να ρωτήσεις, είναι πολύ πιθανό για κάποια είδη να πέσεις έξω στο πόσο χρήσιμα ήταν, επειδή δεν μπορείς να προβλέψεις τις συνήθειες και τις προτιμήσεις του παιδιού, το πόσο θα μεγαλώσει, τις καιρικές συνθήκες ή το τι βολεύει εσένα σε σύγκριση με άλλες μαμάδες, γιατί υπάρχουν και οι παράγοντες της σωματικής διάπλασης (μία μικρόσωμη μαμά δύσκολα θα χειριζόταν το καρότσι-θωρηκτό που πήραμε εμείς για βόλτες εκτός δρόμου), της διαρρύθμισης του σπιτιού (το ίδιο καρότσι που πήραμε, στο πατρικό μου δεν χωρούσε καν στο ασανσέρ, και με το ζόρι έστριβε από τις πόρτες των δωματίων στον διάδρομο, ενώ στο σπίτι της πεθεράς μου δεν χωρούσε καν στον διάδρομο), του τρόπου ζωής του ζευγαριού κλπ. 

 

Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Έχω διαβάσει άπειρες απόψεις! Πράγματα που για κάποιους είναι άχρηστα, για άλλους ήταν πολύτιμα και αντιστρόφως! 

 

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

προσωπικα προτεινω καρεκλακι διαφορετικο απο το καροτσι,αξιοπιστη μαρκα.το πρωτο που αξιζει να δωσεις λεφτα

αν παρολα αυτα χρησιμοποιειτε αυγο μεχρι 2ωρες νομιζω να κοιμαται εκει το μωρο η για βολτα

σε εξοχικο παρκοκρεβατο

για το σπιτι για κανενα εξαμηνο μπορεις να δεις λικνο που εφαπτεται στο κρεβατι των γονιων,αλλιως κουνια μονο

γενικα για το καροτσι ελαφρυ,να ανοιγοκλεινει ευκολα να βολευει για το πορτ μπαγκαζ σας,το ασανσερ σας κ τα πεζοδρομια εκει που μενετε

 

Ναι το διάβασα και αυτό, ότι τα καρεκλάκια των τριλογιών δεν είναι πολύ αξιόπιστα. Τα ανεξάρτητα όμως κουμπώνουν στο καρότσι αν θέλεις;

Και ότι δεν είναι για πολλές ώρες το αυγό έχω διαβάσει, οπότε σε περίπτωση μεγαλύτερης βόλτας (δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλές με τόσο μικρό μωρό, αλλά λέμε αν) δεν είναι καλύτερο το πορτ μπεμπέ;

Για το παρκοκρέβατο απάντησα παραπάνω.

Πορτ μπαγκάζ έχουμε μικρό ομολουμένως, ασανσέρ δεν έχουμε γιατί είναι μονοκατοικία, έχουν όμως τα πατρικά μας οπότε είναι σημαντικό για όποτε θα πηγαίνουμε.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια απογραφή των ρούχων 0-3 μηνών που έχω ήδη δανεισμένα και συμπεραίνω ότι (για αρχή τουλάχιστον) δεν χρειάζεται να πάρω ολόσωμα, ούτε μακρυμάνικα χωρίς πόδια (έχω 8-10 από κάθε είδος - η αδελφή μου είχε γεννήσει χειμώνα!) Συν 2 παντελονάκια με πατούσες. Οπότε επικεντρώνομαι στα κοντομάνικα και αμάνικα που δεν έχω καθόλου:

  • Κοντομάνικα πόσα λέτε ότι χρειάζονται; 10 είναι πολλά; Λογικά θα είναι το βασικό ρούχο του μωρού τους 3 πρώτους μήνες. Υποθέτω άλλα ρούχα θα φέρουν δώρα (σετάκια και φορεματάκια κλπ (είναι κορίτσι) οπότε λέω να μην πάρω τέτοια από πριν.
  • Αμάνικα λογικά δεν θα φοράει από την αρχή, οπότε αν έπαιρνα ας πούμε 3 αρχικά και μετά Ιούλιο-Αύγουστο συμπλήρωνα ανάλογα με τον καιρό είναι οκ; Χρειάζονται από την αρχή περισσότερα για να τα φοράει μέσα από τα μακρυμάνικα; Θα μπορούσε σε τέτοια περίπτωση να φοράει από μέσα τα κοντομάνικα ή θα σκάσει;
  • Παντελονάκια έχουμε 2 με πατούσα, αν έπαιρνα άλλο ένα με πατούσες και 2-3 χωρίς είναι οκ;
  • Καλτσάκια πόσα χρειάζονται; 5 σετ π.χ.;
  • Γάντια σε περίπτωση που έχουν νύχια, φοράνε το καλοκαίρι;

Μήπως είναι πολλά συνολικά όλα αυτά;

 

Και από άλλα λευκά είδη σκέφτομαι:

  • Μια πικεδένια κουβέρτα (ή μήπως δύο; ) Ή/και κάτι άλλο για σκέπασμα;
  • 8 σεντόνια μικρά είναι οκ; Πολλά ή λίγα; (ουσιαστικά 4 σετ αφού θα μπαίνουν ανά δύο το καλοκαίρι - της αδελφής μου που γεννήθηκε χειμώνα δεν είχε πανωσέντονο, είχε κατ'ευθείαν κουβέρτα) Αυτά τα μικρά σεντόνια (μεγέθους πορτ-μπεμπέ) θα χρησιμεύσουν και για στρωσίδι στο καρότσι υποθέτω για να μην ακουμπάει κατ'ευθείαν, ίσως και ως πάνες αγκαλιάς ε; Ή να πάρω ειδική πάνα αγκαλιάς;
  • Σεντόνια κούνιας λέω να μην πάρω από την αρχή, να δω και τι δώρα θα έρθουν.
  • Μπουρνουζάκια (λογικά αυτές οι κάπες) 3 είναι καλά;
  • Κουνουπιέρα (απαραίτητη εκεί που μένουμε) λογικά χρειάζεται μία στην κούνια και μία για το καρότσι. Αυτή του καροτσιού κάνει και για το πορτ μπεμπέ; Ιδέα δεν έχω.
  • Συν τα αυτονόητα πετσετάκια, πανάκια, σελτεδάκια, πάντα κούνιας κλπ

Υπάρχει κάτι άλλο που ξεχνάω; (από λευκά είδη και ρούχα)

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , little lamb είπε:

φοράει μακρυμάνικα χωρίς πόδια, με τη λογική ότι τα χέρια θα τα έχει απ'έξω, ενώ τα πόδια αν είναι μέσα από τα σκεπάσματα με καλτσάκια λογικά θα είναι οκ; 

 

Θα το θεωρούσα ρίσκο για τον ύπνο. Ακόμα και πολύ μωρό μπορεί να ξεσκεπαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Ναι κι εμείς γι'αυτό τείνουμε προς τριλογία, για να κουμπώνει το αυγό στο καρότσι και να το ξεκουμπώνουμε με το παιδί μέσα να το βάζουμε στο αμάξι.

 

 

Πικέ κουβερτούλα μικρή θα κεντήσει η μαμά μου οπότε πιστεύω θα είναι οκ για σκέπασμα, είτε για πορτ μπεμπέ είτε για καρότσι. Από μακρυμάνικα νομίζω είμαι οκ. Η καλαθούνα με το πορτ-μπεμπέ τι διαφορά ακριβώς έχουν; Το έχω στο νου μου σαν σχεδόν ίδιο, μόνο που το πορτ μπεμπέ κουμπώνει στο καρότσι. Στο Ρέα θα γεννήσω, δεν μου έχουν πει κάτι. 

 

 

Ναι το πρώτο είναι. Σκέφτομαι λοιπόν, εκτός από τα ολόσωμα, να φοράει μακρυμάνικα χωρίς πόδια, με τη λογική ότι τα χέρια θα τα έχει απ'έξω, ενώ τα πόδια αν είναι μέσα από τα σκεπάσματα με καλτσάκια λογικά θα είναι οκ; 

 

 

Παρκοκρέβατο μας έχουν δώσει ούτως ή άλλως, είναι μπαλαντέρ στο πατρικό μας είτε για το μωρό της αδερφής μου είτε για το δικό μας. Οπότε δεν θα αγοράσουμε κι άλλο.

 

 

Όπως ρώτησα και την Alexia arap, τι διαφορά ακριβώς έχει το πορτ μπεμπέ με την καλαθούνα; η διαφορά δεν είναι απλώς ότι το πορτ μπεμπέ κουμπώνει στο καρότσι;

Τα φορμάκια αυτά που είναι σαν σάκος ποια είναι; 

 

 

Είναι υγιεινό να κοιμάται σε ριλάξ; Δεν πρέπει να είναι εντελώς ξαπλωμένο;

 

 

Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Έχω διαβάσει άπειρες απόψεις! Πράγματα που για κάποιους είναι άχρηστα, για άλλους ήταν πολύτιμα και αντιστρόφως! 

 

 

Ναι το διάβασα και αυτό, ότι τα καρεκλάκια των τριλογιών δεν είναι πολύ αξιόπιστα. Τα ανεξάρτητα όμως κουμπώνουν στο καρότσι αν θέλεις;

Και ότι δεν είναι για πολλές ώρες το αυγό έχω διαβάσει, οπότε σε περίπτωση μεγαλύτερης βόλτας (δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλές με τόσο μικρό μωρό, αλλά λέμε αν) δεν είναι καλύτερο το πορτ μπεμπέ;

Για το παρκοκρέβατο απάντησα παραπάνω.

Πορτ μπαγκάζ έχουμε μικρό ομολουμένως, ασανσέρ δεν έχουμε γιατί είναι μονοκατοικία, έχουν όμως τα πατρικά μας οπότε είναι σημαντικό για όποτε θα πηγαίνουμε.

Εμενα η καλαθουνα ήταν λίγο πιο φαρδιά αλλά και το πορ μπεμπε την χοραγε με αυτό βγεναμε έξω στο μπαλκόνι ή βολτα και εκεί κοιμοταν μια χαρά. Το πορ μπεμπε είναι αυτό που κουμπώνει στο καρότσι. Για τα ρούχα θα το δεις και μόνη σου αναλόγως με το καιρό το μωρό πρέπει να ντύνεται κανονικά όπως εμείς όχι σαν κρεμυδι θα σου πούνε και οι μαιες. Μην ανχονεσε Κοπέλα μου όλα θα τα βρεις και ας είσαι πρωτάρα έτσι ειμουνα και εγώ και όλα μια χαρά κάνε αυτό που νομίζεις εσύ καλύτερα για το μωρό σου.αμα είσαι σε ιδιωτικό δεν χρειάζεσαι κάτι νόμιζα ότι ήσουν σε δημόσιο. Μονο τα χαρτιά για το ληξιαρχείο. Με το καλό το μωράκι σου κοπέλα μου!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

 

εχει καινουριο κικο,απο 250 λογω εκπτωσεων 200

 

Α εγώ λέω για τετραπλάσια τιμή. μα είπα κι εγω, η  @vicky86φαίνεται λογική κοπελα, τι μας λέει τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

 

Ναι κι εμείς γι'αυτό τείνουμε προς τριλογία, για να κουμπώνει το αυγό στο καρότσι και να το ξεκουμπώνουμε με το παιδί μέσα να το βάζουμε στο αμάξι.

 

 

Πικέ κουβερτούλα μικρή θα κεντήσει η μαμά μου οπότε πιστεύω θα είναι οκ για σκέπασμα, είτε για πορτ μπεμπέ είτε για καρότσι. Από μακρυμάνικα νομίζω είμαι οκ. Η καλαθούνα με το πορτ-μπεμπέ τι διαφορά ακριβώς έχουν; Το έχω στο νου μου σαν σχεδόν ίδιο, μόνο που το πορτ μπεμπέ κουμπώνει στο καρότσι. Στο Ρέα θα γεννήσω, δεν μου έχουν πει κάτι. 

 

 

Ναι το πρώτο είναι. Σκέφτομαι λοιπόν, εκτός από τα ολόσωμα, να φοράει μακρυμάνικα χωρίς πόδια, με τη λογική ότι τα χέρια θα τα έχει απ'έξω, ενώ τα πόδια αν είναι μέσα από τα σκεπάσματα με καλτσάκια λογικά θα είναι οκ; 

 

 

Παρκοκρέβατο μας έχουν δώσει ούτως ή άλλως, είναι μπαλαντέρ στο πατρικό μας είτε για το μωρό της αδερφής μου είτε για το δικό μας. Οπότε δεν θα αγοράσουμε κι άλλο.

 

 

Όπως ρώτησα και την Alexia arap, τι διαφορά ακριβώς έχει το πορτ μπεμπέ με την καλαθούνα; η διαφορά δεν είναι απλώς ότι το πορτ μπεμπέ κουμπώνει στο καρότσι;

Τα φορμάκια αυτά που είναι σαν σάκος ποια είναι; 

 

 

Είναι υγιεινό να κοιμάται σε ριλάξ; Δεν πρέπει να είναι εντελώς ξαπλωμένο;

 

 

Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Έχω διαβάσει άπειρες απόψεις! Πράγματα που για κάποιους είναι άχρηστα, για άλλους ήταν πολύτιμα και αντιστρόφως! 

 

 

Ναι το διάβασα και αυτό, ότι τα καρεκλάκια των τριλογιών δεν είναι πολύ αξιόπιστα. Τα ανεξάρτητα όμως κουμπώνουν στο καρότσι αν θέλεις;

Και ότι δεν είναι για πολλές ώρες το αυγό έχω διαβάσει, οπότε σε περίπτωση μεγαλύτερης βόλτας (δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλές με τόσο μικρό μωρό, αλλά λέμε αν) δεν είναι καλύτερο το πορτ μπεμπέ;

Για το παρκοκρέβατο απάντησα παραπάνω.

Πορτ μπαγκάζ έχουμε μικρό ομολουμένως, ασανσέρ δεν έχουμε γιατί είναι μονοκατοικία, έχουν όμως τα πατρικά μας οπότε είναι σημαντικό για όποτε θα πηγαίνουμε.

μπορεις να δεις καροτσι 2σε1

το αυγο πανω στη βαση προσωπικα το χρησιμοποιησα κανα δυο φορες στο πρωτο παιδι.γτ τον χειμωνα ετσι κ αλλιως εβγαζα το μωρο απο το αυγο να του βαλω μπουφαν οταν βγαινουμε απο το αμαξι.λογω εποχης εσυ απλα θα ριχνεις κουβερτουλα

υπαρχουν καποια καρεκλακια αυτοκινητου που εφαρμοζουν σε σκελετους καροτσιων,αλλα δ εχω κτ να σου προτεινω

πορτ μπεμπε κ καλαθουνα αυτη η διαφορα που ξερεις κ το υλικο φυσικα

οπως για παραδειγμα κ σε ταξιδι με το αμαξι θα κανεις στασεις να βγαλεις το μωρο απο το καρεκλακι,ετσι κ σε βολτα το πολυ ατο διωρο θα το βγαλεις,να το κρατησεις λιγο αγκαλια κλπ.συν οτι δ θα χρειαστει πολλες φορες.προσωπικα το εκανα μονο μια,οχι οτι αν δ ειχα δ θα βολευομασταν αλλιως

γενικα το μωρο το ντυνεις στην αρχη με ενα ρουχο παραπανω απο σενα

γαντακια καλυτερα οχι ουτε χειμωνα.κοβεις νυχακια η λιμαρεις αρχικα

ισως καλυτερα να εχεις κ αμανικα φανελακια κ για νεογεννητο,μπορει να ειναι ζεστο αρκετα με το κοντομανικο

γενικα 7-10απο το καθε ειδος ειναι καλος αριθμος.κ διαφορα μεγεθη

συνολο δυο κουβερτες ειναι καλα.να εχεις αν η μια λερωθηκε

εγω ειχα μια πικε λιγο πιο χοντρη.για πιο λεπτη χρησιμοποιουσα πανουλες χασε.στην ουσια με αυτες ειχα τυλιγμενο το μωρο γενικως,η εστρωνα οπου το ακουμπουσα,πανα αγκαλιας.βεβαια μετα τον ιουνιο θα μπορεις κ μονο με σεντονακια.2-3χασε ειναι οκ

σεντονια προτιμησα κατευθειαν ατο μεγεθος της κουνιας για να μην παιρνω κτ για μικρο χρονικο διαστημα

τα υπολοιπα που λες ειναι μια χαρα

η παντα απαγορευεται

επισης δ εχω χρησιμοποιησει κουνουπιερα,μονο μην παγιδευτει κανενα κουνουπι μεσα στην κουνουπιερα

 

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Α εγώ λέω για τετραπλάσια τιμή. μα είπα κι εγω, η  @vicky86φαίνεται λογική κοπελα, τι μας λέει τώρα; 

ναι σε σχεση με της στοκε παμφθηνο το λες

βεβαια εχουν κ τεραστια διαφορα ποιοτικως,απο την φωτο οπως τα βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια απαγορεύεται η πάντα; Δεν το έχω ξανακούσει. Είχα διαβάσει για μια πάντα που έχει και πάτο και μπαίνει κάτω από το στρώμα για να μην μπορεί το μωρό να καλύψει το κεφάλι του. Αλλά αν δεν έχεις καθόλου, δεν χτυπάει στα κάγκελα;

Η κουνουπιέρα λογικά σε εμάς θα χρειάζεται, γιατί μένουμε κοντά σε θάλασσα και σε περιοχή με βόθρους. Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο για την προστασία από τα κουνούπια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , little lamb είπε:

Αλήθεια απαγορεύεται η πάντα; Δεν το έχω ξανακούσει. Είχα διαβάσει για μια πάντα που έχει και πάτο και μπαίνει κάτω από το στρώμα για να μην μπορεί το μωρό να καλύψει το κεφάλι του. Αλλά αν δεν έχεις καθόλου, δεν χτυπάει στα κάγκελα;

Η κουνουπιέρα λογικά σε εμάς θα χρειάζεται, γιατί μένουμε κοντά σε θάλασσα και σε περιοχή με βόθρους. Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο για την προστασία από τα κουνούπια.

δ μπορω να σου πω αν θα χτυπανε γτ τα δικα μου δ κοιμηθηκαν ποτε σε κουνια:roll:

μπορεις να βαζεις κτ αυτοκολλητα αντικουνουπικα στο καροτσι η στην κουνια.κ γενικα αντικουνουπικα μεσα στο σπιτι.σιτες αν δ εχετε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...