Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολια..ποια η γνωμη σας?


Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές ένας γιατρός που θέλει να τα "πάρει" από τις εταιρείες θα συμπεριφερθεί αναλόγως και σε όλο το φάσμα της παρακολούθησης του παιδιού ...αν δηλαδή το παιδί νοσήσει από κάτι απλό πχ ίωση θα φύγει από το ιατρείο του με μια συνταγογράφηση αντάξια 80 χρόνου ηλικιωμένου (μια σακούλα φάρμακα) ή αντίστοιχα στο παραφαρμακο που θα πλασάρει με σθένος και φανατικά ως καλύτερο. Αυτό συμβαίνει γιατί πολλές εταιρίες με την ίδια δραστική (γιατί πχ στο φάρμακο αυτό μετράει) βγάζουν το δικό τους χάπι η σιρόπι κτλ. Έτσι ο ανταγωνισμος των εταιρειών είναι μεγάλος και αντίστοιχα η προσφορά προς αυτούς που το δουλεύουν...  Ο εμβολιασμός αφορά την πρόληψη ,ο υποχρεωτικός είναι υποχρεωτικός άρα δεδομένος πως θα γίνει και ο προαιρετικός πάλι προληπτικός. Εκεί επεμβαίνει η κρίση του γονιού στο αν θα τα κάνει η θα βασίζεται σε πιθανότητες... 1% να αρρωστήσει η 10%. Προσωπικά δεν θα άντεχα αυτό το άγχος...να φοβάμαι πχ να πάω στο πάρκο με το παιδί μήπως και πέσω στην πιθανότητα . Σαν νοοτροπία καταλαβαίνουμε κάτι μόνο αν το πάθουμε, η πρόληψη είναι έξω από την φιλοσοφία μας. Ο γιατρός που ψευδώς και πλαστά υπογράφει πως ένα ανεμβολιαστο παιδί είναι εμβολιασμενο και εξασφαλίζει την είσοδο του σε κάποιο σχολείο της χώρας, εγκληματει . Κάι υπάρχουν τέτοιοι ,"βολικοι" , οι υπογραφές των οποίων εκτοξεύουν αυτές τις "κινητές βόμβες" στα θρανία.

Στην χώρα μας ,ίσως και σε άλλες δεν υπάρχει καμία πρόληψη για τίποτα από τους φορείς ...θυμόμαστε κάτι κατόπιν εορτής...θυμηθηκαμε την ιλαρά όταν πέθαναν βρέφη και υπήρχαν κρούσματα. Η φυματίωση ήταν μάστιγα και θανατηφόρα ασθένεια τις δεκαετίες 1920-1930 . Έπειτα και λόγω των εμβολίων περιορίστηκε, εξαφανίστηκε και το θέμα ξεχάστηκε. Ίσως τώρα την θυμηθούμε σαν λαός όταν ξανά ανοίξουν τα παλιά σανατόρια, γίνουν καμπάνιες και συζητήσεις επί συζητήσεων. Και πάλι είναι αμφίβολο αν θα καταλάβουμε ότι κάνουμε κάτι για να μην το πάθουμε ,για να το προλάβουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

 

Αυτό ακριβώς! H επιτροπή έχει κρίνει και τα τρία εμβόλια ως απαραίτητα στις ομάδες υψηλού κινδύνου. Δεν ακούμε όμως παιδιάτρους να μας λένε για την αναγκαιότητα του εμβολίου της φυματίωσης. Ίσως λίγο περισσότερο για της γρίπης. Ωστόσο θεωρούμε απαραίτητο της μηνιγγήτιδας. Δεν είναι να αναρωτιέται κανείς γιατί γίνεται τόση βαβούρα γύρω από το bexsero, την ίδια στιγμή που τα θύματα της γρίπης είναι πολύ περισσότερα; Είναι όντως μεγαλύτερη η ανάγκη για ένα από αυτά ή είναι καλλιεργημένη ανάγκη; Αυτό είναι που με ανησυχεί.

Η φυματίωση και η γρίππη βέβαια δεν είναι το ίδιο θανατηφόρες, ούτε έχουν τόσο ραγδαία εξέλιξη!!!! Αντίθετα, η μηνιγγίτιδα μπορεί να σε σκοτώσει μέσα 2 ώρες απο όταν εμφανιστούν τα πρώτα συμπτώματα...

Link to comment
Share on other sites

Εάν βγει αύριο ένας αρμόδιος να μου πει ότι το Bexsero των δυο δόσεων που θα κάνω στο παιδί μου το καλύπτει στο 90%, τότε θα το εμβολιάσω την επόμενη μέρα κιόλας προσπερνώντας τις όποιες παρενέργειες άμεσες ή μακροχρόνιες μπορεί να δημιουργηθούν απ' αυτό το νέο και άγνωστο εμβόλιο. Σε παλαιότερα ξένα άρθρα που είχα διαβάσει μιλούσαν για 35% κάλυψη και αναρωτιέμαι αν αξίζει να το ρισκάρω. Και ποιος μου λέει ότι σε δυο χρόνια δεν μας πούνε ελάτε γονείς να επαναλάβετε το εμβόλιο γιατί δεν ήταν αρκετό. 

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια,ακομη κ αν καλυπτεται το 90%,αλλα εξακολουθει να ειναι προεραιτικο το εμβολιο,παλι δ ειμαι σιγουρη οτι θα το κανω.οπως δ εχουμε κανει το ποσιμο της γαστρεντεριτιδας κ το αντιγριπικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Η φυματίωση και η γρίππη βέβαια δεν είναι το ίδιο θανατηφόρες, ούτε έχουν τόσο ραγδαία εξέλιξη!!!! Αντίθετα, η μηνιγγίτιδα μπορεί να σε σκοτώσει μέσα 2 ώρες απο όταν εμφανιστούν τα πρώτα συμπτώματα...

 

Το 1993 η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (ΠΟΥ) χαρακτήρισε τη φυματίωση ως «κατάσταση ανάγκης για την παγκόσμια υγεία». Οι ειδικοί πιστεύουν ότι το ένα τρίτο του παγκόσμιου πληθυσμού έχει μολυνθεί με το μυκοβακτήριο της φυματίωσης,ενώ νέες μολύνσεις καταγράφονται με ρυθμό μία ανά δευτερόλεπτο. Υπολογίζεται ότι το 2007 υπήρχαν περίπου 13,7 εκατομμύρια χρόνιοι ασθενείς που έπασχαν από την ενεργό μορφή της νόσου.Υπολογίζεται ότι τo 2010 σημειώθηκαν περίπου 8,8 εκατομμύρια νέα κρούσματα και 1,5 εκατομμύρια θάνατοι, κυρίως σε αναπτυσσόμενες χώρες.Η αποτελεσματική θεραπεία της νόσου δεν είναι εύκολη λόγω της ασυνήθιστης δομής και χημικής σύστασης του κυτταρικού τοιχώματος του μυκοβακτήριου.  Η ενεργός φυματίωση θεραπεύεται καλύτερα με συνδυασμό αντιβιοτικών προκειμένου να μειωθεί ο κίνδυνος τα βακτήρια να αναπτύξουν  ανθεκτικότητα στα αντιβιοτικά.Στα άτομα με λανθάνουσες λοιμώξεις χορηγείται επίσης θεραπευτική αγωγή με σκοπό να προληφθεί η μελλοντική ανάπτυξη ενεργούς φυματίωσης. Από το 2010, η συνιστώμενη θεραπευτική αγωγή για τη νεοεμφανιζόμενη πνευμονική φυματίωση είναι η χορήγηση συνδυασμού αντιβιοτικών για έξι μήνες.

 

Το διάστημα 2001-2005 είχαμε στην Ελλάδα 12 περιστατικά φυματιώδους μηνιγγήτιδας (δεν έχω στοιχεία γα το πως εξελίχθηκαν).

 

Και ρωτάω, με το να μην κάνουμε εμβόλιο για τη φυματίωση, δεν ρισκάρουμε; Με ποιο κριτήριο αποφασίζουν κάποιοι γιατροί να θεωρήσουν ένα προαιρετικό εμβόλιο πιο σημαντικό από ένα άλλο;  Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό, υπάρχουν/δεν υπάρχουν πιθανότητες αποφασίζω να κάνω το bexsero για να είμαι καλυμένη. Αλλά γιατί δεν ισχύει με όλα τα εμβόλια τότε; 

 

@marakiz συμφωνώ μαζί σου στο ότι κακώς μπαίνουμε στη θέση να πάρουμε αποφάσεις τεράστιας ευθύνης που δεν συνάδουν με την απλή μας ιδιότητα ως γονείς. Δυστυχώς το κάνουμε γιατί οι γιατροί δεν μας κατευθύνουν σωστά βάσει εθνικού προγράμματος. Καλώς κάποια εμβόλια είναι προαιρετικά, γιατί δεν ανήκουμε όλοι στις ίδιες κατηγορίες κινδύνου. Κακώς μας βάζουν την ιδέα στο κεφάλι ότι κάποια εμβόλια είναι πιο σημαντικά από άλλα.

 

Επίσης θεωρώ σημαντικό να μην λέγεται έτσι ελαφρά, ας κάνουμε όλα τα εμβόλια, ακόμα και τα προαιρετικά. Δεν είναι καραμέλες, είναι φάρμακα και έχουν παρενέργειες. Γιατί όσο και αν χτυπάμε το κεφάλι μας στο τοίχο αν νοσήσει το παιδί από ιό για τον οποίο δεν εμβολιάστηκε, σκεφτείτε και πόσο θα το χτυπάμε από σοβαρή παρενέργεια μη υποχρεωτικού εμβολίου.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Το 1993 η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (ΠΟΥ) χαρακτήρισε τη φυματίωση ως «κατάσταση ανάγκης για την παγκόσμια υγεία». Οι ειδικοί πιστεύουν ότι το ένα τρίτο του παγκόσμιου πληθυσμού έχει μολυνθεί με το μυκοβακτήριο της φυματίωσης,ενώ νέες μολύνσεις καταγράφονται με ρυθμό μία ανά δευτερόλεπτο. Υπολογίζεται ότι το 2007 υπήρχαν περίπου 13,7 εκατομμύρια χρόνιοι ασθενείς που έπασχαν από την ενεργό μορφή της νόσου.Υπολογίζεται ότι τo 2010 σημειώθηκαν περίπου 8,8 εκατομμύρια νέα κρούσματα και 1,5 εκατομμύρια θάνατοι, κυρίως σε αναπτυσσόμενες χώρες.Η αποτελεσματική θεραπεία της νόσου δεν είναι εύκολη λόγω της ασυνήθιστης δομής και χημικής σύστασης του κυτταρικού τοιχώματος του μυκοβακτήριου.  Η ενεργός φυματίωση θεραπεύεται καλύτερα με συνδυασμό αντιβιοτικών προκειμένου να μειωθεί ο κίνδυνος τα βακτήρια να αναπτύξουν  ανθεκτικότητα στα αντιβιοτικά.Στα άτομα με λανθάνουσες λοιμώξεις χορηγείται επίσης θεραπευτική αγωγή με σκοπό να προληφθεί η μελλοντική ανάπτυξη ενεργούς φυματίωσης. Από το 2010, η συνιστώμενη θεραπευτική αγωγή για τη νεοεμφανιζόμενη πνευμονική φυματίωση είναι η χορήγηση συνδυασμού αντιβιοτικών για έξι μήνες.

 

Το διάστημα 2001-2005 είχαμε στην Ελλάδα 12 περιστατικά φυματιώδους μηνιγγήτιδας (δεν έχω στοιχεία γα το πως εξελίχθηκαν).

 

Και ρωτάω, με το να μην κάνουμε εμβόλιο για τη φυματίωση, δεν ρισκάρουμε; Με ποιο κριτήριο αποφασίζουν κάποιοι γιατροί να θεωρήσουν ένα προαιρετικό εμβόλιο πιο σημαντικό από ένα άλλο;  Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό, υπάρχουν/δεν υπάρχουν πιθανότητες αποφασίζω να κάνω το bexsero για να είμαι καλυμένη. Αλλά γιατί δεν ισχύει με όλα τα εμβόλια τότε; 

 

@marakiz συμφωνώ μαζί σου στο ότι κακώς μπαίνουμε στη θέση να πάρουμε αποφάσεις τεράστιας ευθύνης που δεν συνάδουν με την απλή μας ιδιότητα ως γονείς. Δυστυχώς το κάνουμε γιατί οι γιατροί δεν μας κατευθύνουν σωστά βάσει εθνικού προγράμματος. Καλώς κάποια εμβόλια είναι προαιρετικά, γιατί δεν ανήκουμε όλοι στις ίδιες κατηγορίες κινδύνου. Κακώς μας βάζουν την ιδέα στο κεφάλι ότι κάποια εμβόλια είναι πιο σημαντικά από άλλα.

 

Επίσης θεωρώ σημαντικό να μην λέγεται έτσι ελαφρά, ας κάνουμε όλα τα εμβόλια, ακόμα και τα προαιρετικά. Δεν είναι καραμέλες, είναι φάρμακα και έχουν παρενέργειες. Γιατί όσο και αν χτυπάμε το κεφάλι μας στο τοίχο αν νοσήσει το παιδί από ιό για τον οποίο δεν εμβολιάστηκε, σκεφτείτε και πόσο θα το χτυπάμε από σοβαρή παρενέργεια μη υποχρεωτικού εμβολίου.

Σχετικά με την φυματίωση και την κατάργηση από το υπουργείο η αρχή της εγκύκλιου ήταν "Επειδή η Ελλάδα θεωρείται χαμηλής ενδημικοτητας για την φυματιωση" Τα ποσοστά είναι χαμηλά για πιθανή ανάπτυξη δηλαδή. Όπως προανέφερα είναι "ξεχασμένη" ασθένεια... Μακάρι να παραμείνει. Τα εμβόλια προσαρμόζονται στις στατιστικές και τις ανάγκες της κάθε εποχής. Κάθε γιατρός σχετικά με τα προαιρετικά έχει διαφορετική άποψη ,συνήθως βλέπουν ιστορικό και υπόβαθρο και προτείνουν αν χρειάζεται. Παρακινδυνευμένο και αυτό βέβαια σε περίπτωση που κάτι τύχει ,έστω και απλό. Προσωπικά έκανα στην μικρη όλα τα προαιρετικά όχι γιατί μου αρέσουν τα φάρμακα και τα εμβόλια (όσο μπορώ τα αποφεύγω) αλλά γιατί λόγω εργασιών ειδικά του συζύγου που βλέπει κάθε μέρα ένα σωρό αρρώστους δεν θέλαμε να διακινδυνεύσουμε με ένα τόσο μικρό μωρό. Το παράδειγμα μας δεν είναι κανόνας ,ούτε και κριτήριο . Αν κάποιος γονιός αγχώνεται  με τις πιθανότητες και τα ενδεχόμενα ανάπτυξης η  έξαρσης  ενός ιού με συζήτηση πάντα με τον υπεύθυνο γιατρό του παιδιού καταφεύγει στην λύση του εμβολιασμού (προαιρετικού). 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! καναμε το εμβολιο(Bexero) χθεσ ,μας εκανε ενα 37,5 σημερα μεχρι στιγμης. το θεμα μου ειναι παλι τα εμβολια..μας ειπε η παιδιατροσ να κανουμε και το εμβολιο της γριπης..και μαλιστα δεν με ρωτησε οπως για το bexero..ειπε οτι απλα πρεπει να γινει..νομιζω πολλα εμβολια τι να πω..επισης της γριπης δεν το εμπιστευομαι καθολου..η γιαγια μου και ο παπους μου γενικα ηταν μια χαρα και απο τοτε που το κανουν καθε χρονο ειναι ολη την χρονια με βηχα κτλ..και το εχω ακουσει και απο αλλοτς αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα! Εγώ ρώτησα την παιδίατρό μας, που μου είπε το εξής: Το εμβόλιο το έχουν κάνει μέχρι τώρα 15 εκατομμύρια παιδιά και είναι ασφαλές. Δεν με πίεσε καθόλου να το κάνουμε, αλλά μου είπε ότι "Αν τύχει το λαχείο (δηλαδή μηνιγγίτιδα) τότε οι συνέπειες είναι ραγδαίες και βαριές". Δηλαδή άφησε σε εμένα την απόφαση....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, popi76 είπε:

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα! Εγώ ρώτησα την παιδίατρό μας, που μου είπε το εξής: Το εμβόλιο το έχουν κάνει μέχρι τώρα 15 εκατομμύρια παιδιά και είναι ασφαλές. Δεν με πίεσε καθόλου να το κάνουμε, αλλά μου είπε ότι "Αν τύχει το λαχείο (δηλαδή μηνιγγίτιδα) τότε οι συνέπειες είναι ραγδαίες και βαριές". Δηλαδή άφησε σε εμένα την απόφαση....

 

Με όλο το σεβασμό, ο γιατρός σας είτε αναφέρεται σε άλλο εμβόλιο, είτε τα έχει μπερδέψει λιγάκι. Το εμβόλιο ξεκίνησε να χρησιμοποιείται μαζικά το 2015 ξεκινώντας στην Αγγλία. Στην Αγγλία γεννιούνται κάθε έτος 600.000 παιδιά. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι όλα μα όλα το κάνουν (που δεν αληθεύει), ακόμα και αν βάλουμε τις υπόλοιπες χωρες στις οποίες κυκλοφορεί, τα 15 εκατομμύρια παιδιά δε τα φτάνει. Για την ακρίβεια ένας από τους λόγους που επιστημονική κοινότητα είναι διχασμένη είναι ότι δεν έχει τα εκατομμύρια εμβολιασμών που έχουν άλλα εμβόλια. 

 

Θα πω κάτι εδώ, οι επιπτώσεις που μπορεί να έχει ένα φάρμακο, μπορεί να γίνουν ορατές κάποιες φορές μετά από γενιές. Και αυτό είναι το βασικό εργαστηριακο πρόβλημα, ότι σε άλλα είδη οι επιστήμονες μπορούν να δουν γρήγορα τα αποτελέσματα. Στο είδος μας πρέπει να περάσουν φυσικά γεννεες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Με όλο το σεβασμό, ο γιατρός σας είτε αναφέρεται σε άλλο εμβόλιο, είτε τα έχει μπερδέψει λιγάκι. Το εμβόλιο ξεκίνησε να χρησιμοποιείται μαζικά το 2015 ξεκινώντας στην Αγγλία. Στην Αγγλία γεννιούνται κάθε έτος 600.000 παιδιά. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι όλα μα όλα το κάνουν (που δεν αληθεύει), ακόμα και αν βάλουμε τις υπόλοιπες χωρες στις οποίες κυκλοφορεί, τα 15 εκατομμύρια παιδιά δε τα φτάνει. Για την ακρίβεια ένας από τους λόγους που επιστημονική κοινότητα είναι διχασμένη είναι ότι δεν έχει τα εκατομμύρια εμβολιασμών που έχουν άλλα εμβόλια. 

 

Θα πω κάτι εδώ, οι επιπτώσεις που μπορεί να έχει ένα φάρμακο, μπορεί να γίνουν ορατές κάποιες φορές μετά από γενιές. Και αυτό είναι το βασικό εργαστηριακο πρόβλημα, ότι σε άλλα είδη οι επιστήμονες μπορούν να δουν γρήγορα τα αποτελέσματα. Στο είδος μας πρέπει να περάσουν φυσικά γεννεες. 

vtgian, σοκαριστικό αυτό που λες. Μήπως εννοόύσε την άλλη μηνιγγίτιδα; Θεωρείται μακράν η πιο έμπειρη παιδίατρος της ευρύτερης περιοχής. Τι να της πω; 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2018 at 9:00 ΠΜ, elemaxi είπε:

Εάν βγει αύριο ένας αρμόδιος να μου πει ότι το Bexsero των δυο δόσεων που θα κάνω στο παιδί μου το καλύπτει στο 90%, τότε θα το εμβολιάσω την επόμενη μέρα κιόλας προσπερνώντας τις όποιες παρενέργειες άμεσες ή μακροχρόνιες μπορεί να δημιουργηθούν απ' αυτό το νέο και άγνωστο εμβόλιο. Σε παλαιότερα ξένα άρθρα που είχα διαβάσει μιλούσαν για 35% κάλυψη και αναρωτιέμαι αν αξίζει να το ρισκάρω. Και ποιος μου λέει ότι σε δυο χρόνια δεν μας πούνε ελάτε γονείς να επαναλάβετε το εμβόλιο γιατί δεν ήταν αρκετό. 

 

https://evidenciasenpediatria.es/articulo.php?lang=en&id=7040&tab=

the effectiveness of the two-dose vaccination regimen was high, of 82.9% against all strains (95 CI: 24.1 to 95.2) and 94% for MATS-positive strains, exceeding the predicted coverage of 88%.

Από το site της ισπανικης παιδιατρικης ένωσης.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για το link ΑΡΓΚ. Απλά διαβάζοντας το, δεν έχω κατανοήσει τον τρόπο αξιολόγησης της αποτελεσματικότητας του εμβολίου (και αυτό προφανώς επειδή δεν είμαι γιατρός) και πως καταλήγουν στα ποσοστά αυτά.

Στην Ισπανία δηλ. το εμβόλιο έχει ενταχθεί στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elemaxi είπε:

Σ' ευχαριστώ για το link ΑΡΓΚ. Απλά διαβάζοντας το, δεν έχω κατανοήσει τον τρόπο αξιολόγησης της αποτελεσματικότητας του εμβολίου (και αυτό προφανώς επειδή δεν είμαι γιατρός) και πως καταλήγουν στα ποσοστά αυτά.

Στην Ισπανία δηλ. το εμβόλιο έχει ενταχθεί στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού;

 

Μέχρι τον Δεκέμβριο του 2017, οι μόνες χώρες που χρηματοδοτούσαν το εμβόλιο σε παιδιά μέχρι ενός έτους ήταν η Ιταλία, η Αγγλία και η Ιρλανδία. Η Ισπανία, μέχρι τότε τουλάχιστον, το συστήνει για τις ομάδες υψηλού κινδύνου αλλά δεν το χρηματοδοτεί. 

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σας ρωτήσω, εμείς θα κάνουμε (μάλλον γιατί όσο διαβάζω τόσο προβληματίζομαι) το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας β αλλά όχι το bexsero που λέτε αλλά ένα άλλο που είναι για παιδιά άνω των 10 ετών. Το έχει κάνει κάποια μανούλα αυτό στα παιδιά της ή έστω σας έχουν ενημερώσει οι παιδίατροι για την ύπαρξη του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , ΜΑΡΙΤΑ είπε:

Ήθελα να σας ρωτήσω, εμείς θα κάνουμε (μάλλον γιατί όσο διαβάζω τόσο προβληματίζομαι) το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας β αλλά όχι το bexsero που λέτε αλλά ένα άλλο που είναι για παιδιά άνω των 10 ετών. Το έχει κάνει κάποια μανούλα αυτό στα παιδιά της ή έστω σας έχουν ενημερώσει οι παιδίατροι για την ύπαρξη του;

 

Θα κάνετε το trumenba της pfizer. Είναι αυτό που προτείνεται για παιδιά άνω των 10 ετών και ενήλικες. Υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία και για αυτό, ασφαλές θεωρείται όπως και το bexsero. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σήμερα κάναμε το bexsero (9 μηνών). Μιλησαμε πολυ με την παιδιατρο για το θεμα, η ιδια δηλαδη μας ενημερωσε αναλυτικά. Ειπε οτι διεθνώς υπαρχει αύξηση των κρουσμάτων και η Ελλαδα ακολουθει αυτην την ταση. Οι επιστημονικές ενώσεις των παιδιάτρων μας ειπε οτι εχουν προτεινει την ένταξη του στο προγραμμα εμβολιασμών εστω και με συμμετοχή. Ο λογος που δεν εχει γινει-ή μαλλον η δικαιολογια- ειναι οτι τα ποσοστά των κρουσμάτων δεν δικαιολογούν την αναγκαιότητα μαζικού εμβολιασμού. Η ιδια θεωρει αδιανοητο να πετά κανεις το μπαλάκι στους γονεις με τα προαιρετικά εμβολια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σήμερα κάναμε το bexsero (9 μηνών). Μιλησαμε πολυ με την παιδιατρο για το θεμα, η ιδια δηλαδη μας ενημερωσε αναλυτικά. Ειπε οτι διεθνώς υπαρχει αύξηση των κρουσμάτων και η Ελλαδα ακολουθει αυτην την ταση. Οι επιστημονικές ενώσεις των παιδιάτρων μας ειπε οτι εχουν προτεινει την ένταξη του στο προγραμμα εμβολιασμών εστω και με συμμετοχή. Ο λογος που δεν εχει γινει-ή μαλλον η δικαιολογια- ειναι οτι τα ποσοστά των κρουσμάτων δεν δικαιολογούν την αναγκαιότητα μαζικού εμβολιασμού. Η ιδια θεωρει αδιανοητο να πετά κανεις το μπαλάκι στους γονεις με τα προαιρετικά εμβολια.

Τα "προαιρετικά" εμβολια ακολουθούν και την οποία άποψη του εκάστοτε γιατρου,για κάποιους είναι απαραίτητα για άλλους όχι. Σύμφωνα με την προσωπική τους  άποψη προτείνουν η όχι στους γονείς μια "γραμμή". Από εκεί και πέρα ο γονιός μπαίνει σε μια διαδικασία να σκεφτεί, ψάχτει,ρωτήσει τυχόν γνωστούς γιατρούς αν έχει, φίλους,συγγενείς κτλ για την χρησιμότητα η μη του εμβολίου. Από την στιγμή που δεν υπάρχει σοβαρη κατεύθυνση από το υπουργείο υγείας με σαφείς οδηγίες προς όλους αυτά συμβαίνουν και θα συμβαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σήμερα κάναμε το bexsero (9 μηνών). Μιλησαμε πολυ με την παιδιατρο για το θεμα, η ιδια δηλαδη μας ενημερωσε αναλυτικά. Ειπε οτι διεθνώς υπαρχει αύξηση των κρουσμάτων και η Ελλαδα ακολουθει αυτην την ταση. Οι επιστημονικές ενώσεις των παιδιάτρων μας ειπε οτι εχουν προτεινει την ένταξη του στο προγραμμα εμβολιασμών εστω και με συμμετοχή. Ο λογος που δεν εχει γινει-ή μαλλον η δικαιολογια- ειναι οτι τα ποσοστά των κρουσμάτων δεν δικαιολογούν την αναγκαιότητα μαζικού εμβολιασμού. Η ιδια θεωρει αδιανοητο να πετά κανεις το μπαλάκι στους γονεις με τα προαιρετικά εμβολια.

 

Και κάπου εδώ είναι που αρχίζω να ζορίζομαι με μερικούς παιδιάτρους.

Τι λέει η επιδημιολογική έκθεση του ΚΕΕΛΠΝΟ για την μηνιγγίτιδα (όλων των τύπων μάλιστα) στην Ελλάδα; Να θυμίσω οτι στην Ελλάδα υπαρχει πολυ αυστηρη επιτηρηση και καταγραφη των κρουσματων.

 

[...Στην χρονική περίοδο 2004-2017 δηλώθηκαν στο ΚΕΕΛΠΝΟ συνολικά 1.014 κρούσματα μηνιγγιτιδοκοκκικής νόσου, με τα κρούσματα να κυμαίνονται μεταξύ 42 και 108 ανά έτος και η μέση ετήσια δηλούμενη επίπτωσή να ανέρχεται 0,66 κρούσματα ανά 100.000 πληθυσμού (Γράφημα 1). Σε αυτό το διάστημα, η επίπτωση του νοσήματος παρουσίασε σημαντική πτωτική πορεία από το 2007 έως το 2010 και συνεχίζει πτωτικά τα τελευταία χρόνια....]

 

Πηγή: keelpno.gr/Portals/0/Αρχεία/Προλαμβάνονται%20με%20εμβολιασμό/Μηνιγγίτιδα/2017/Μηνιγγιτιδοκοκκική%20Νόσος%20διαχρονικη%20εξελιξη%202004-2017.pdf

 

Δηλάδη, έλα και πες μου τι να πιστέψει μετά ο γονιός!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. Εγώ πάντως επειδή έχουμε ζήσει στο σχολείο αναστάτωση από μαθητή με μηνιγγίτιδα β, αναστατωση εννοω ταλαιπωρια του παιδιου με πηγαινε ελα στην αθηνα κ μπες βγες σε νοσοκομεία για εξετασεις κ επανεξετασεις, κι αυτά ολα σε κρούσμα χωρις επιπλοκές γιατι εντοπίστηκε εγκαιρως κ το παιδι εφυγε αρον αρον με ελικόπτερο για αθηνα κ το πρόλαβαν, δεν το σκέφτηκα καν για το εμβολιο και δεν σκοπεύω να παίξω με τις στατιστικες. Δεν ξέρω αν μέναμε κάπου με οδική πρόσβαση σε νοσοκομείο κ αν εξαρτωμασταν από το αν ο καιρός θα επιτρέπει αεροδιακομιδή ή μεταφορά με σκάφος του λιμενικού. Βεβαια χωρις σκεψη εκανα κ το προαιρετικό της γαστρεντερίτιδας. 

 

Παντως επειδη δεν ειμαι υπέρμαχος του ρητού "καθε μανούλα ξερει το καλύτερο για το παιδί της" σε θέματα διατροφης, υγείας κ ασφαλείας, ειναι πολυ ζορι αυτο με τα προαιρετικά εμβολια. 

Link to comment
Share on other sites

Τα εμβόλια σώζουν ζωές. Κι εμένα οι γονείς μου όλα μου τα έκαναν, χωρίς να είναι επιδοτούμενα από το κράτος και με προσωπικές τους στερήσεις. Προηγήθηκε η ανάγκη του εμβολιασμού από το να πάρει πχ νέα ρούχα η μαμά μου για 5-6 χρόνια σερί. 

Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά τα εμβόλια,  χωρίς παραθυράκια από το νόμο.

Όσον αφορά τη μηνιγγίτιδα Β:  υπάρχει το bexsero για παιδιά κάτω των 10 και το trumemba για εφήβους και νεαρούς ενήλικες. 

Θυμάμαι που είχε νοσήσει η κολλητή μου και διπλανή μου στο δημοτικό από μηνιγγίτιδα C και ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΕ στο σχολείο για να ΜΗ ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΤΕΙ . Το μάθαμε τυχαία μετά από 3 μήνες ! 

Ευτυχώς είχα εμβολιαστεί για τη μηνιγγίτιδα C και τη γλίτωσα. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Όσον αφορά τη μηνιγγίτιδα Β:  υπάρχει το bexsero για παιδιά κάτω των 10 και το trumemba για εφήβους και νεαρούς ενήλικες. 

 

 

 

Το Bexsero γινεται σε εφηβους, το trumemba νομιζω δε γινεται σε παιδακια μικρα. Απο οσο ξερω μεταξυ των δυο οι παιδιατροι συστηνουν το Bexsero.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα τις διαφοροποιήσεις ανά οικογένεια, γιατί ο καθένας από εμάς ζει σε άλλο περιβάλλον. 

  • Αν δουλεύεις σε νοσοκομείο, σχολείο κλπ κάνεις ότι εμβόλιο κυκλοφορεί για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
  • Αν δουλεύεις με μετανάστες(πχ ΜΚΟ, σε camp κλπ), το ίδιο.
  • Αν δεν έχεις γρήγορη πρόσβαση σε περίθαλψη, επίσης.
  • Αν φοβάσαι τέλος πάντων τόσο, που πραγματικά νιώθεις πιο ήσυχος κάνοντας ότι εμβόλιο κυκλοφορεί, καλά κάνεις και τα κάνεις όλα, προαιρετικά και μη.

Τα παραπάνω όμως είναι προσωπικές αποφάσεις και η λήψη τους κρίνεται από παράγοντες σχετικούς με το περιβάλλον σου και την οικογένειά σου, όχι με την ίδια την ασθένεια, το πόσο συχνή είναι, κλπ.

 

Αν δεν συντρέχει τίποτα από τα παραπάνω, έχεις μια οδηγία, από επιστημονική επιτροπή (γιατί το ξαναλέω, γιατροί και κυρίως παιδίατροι είναι τα μέλη της επιτροπής εμβολιασμού) η οποία βάσει κυρίως επιστημονικών κριτηρίων και όχι οικονομικών, σου λέει ότι κάποια εμβόλια δεν κρίνονται ως απαραίτητα σε κάποιες ομάδες. Εκεί λοιπόν εγώ δεν καταλαβαίνω την επιμονή κάποιων γιατρών να αντιτίθενται στην απόφαση αυτή και μάλιστα χωρίς πειστικά κριτήρια. Το βασικό επιχείρημα όσων γιατρών έχω ακούσει/διαβάσει, είναι ότι είναι νόσος που μπορεί πολύ γρήγορα να εξελιχθεί σε θανατηφόρα. Και το τρακάρισμα εύκολα θανατηφόρο είναι, δεν είδα κανέναν γιατρό να κόπτεται για το αν μετακινώ το μωρό/παιδί σε καρεκλάκι (που τα περιστατικα είναι περισσότερα). Και όχι, δεν είναι λύση να είναι υποχρεωτικά όλα τα εμβόλια για να μην υπάρχει σύγχυση. Αναγκαίο είναι η επιστημονική κοινότητα συνολικά να σέβεται τα δεδομένα και να μην τρομοκρατεί τον κόσμο άνευ λόγου και αιτίας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , vtgian είπε:

Το βασικό επιχείρημα όσων γιατρών έχω ακούσει/διαβάσει, είναι ότι είναι νόσος που μπορεί πολύ γρήγορα να εξελιχθεί σε θανατηφόρα. Και το τρακάρισμα εύκολα θανατηφόρο είναι, δεν είδα κανέναν γιατρό να κόπτεται για το αν μετακινώ το μωρό/παιδί σε καρεκλάκι (που τα περιστατικα είναι περισσότερα). Κ

 

 

 Βρε vtgian κατανοητά και σεβαστά αυτά που λες, όμως το καρεκλάκι που αναφέρεις και είχες αναφέρει και παλιότερα ως συγκριτικό παράδειγμα το θεωρώ ατυχές επιχείρημα.

Ο παιδίατρος οφείλει να σου πει/ενημερώσει/συμβουλεύσει ότι αφορά ιατρικό θέμα γιατί είναι συνυπεύθυνος για την υγεία του παιδιού σου. Είναι το καρεκλάκι ιατρικό θέμα? Όχι. Αν προκύψει συζήτηση με τον εκάστοτε παιδίατρο σχετικά με το καρεκλάκι, ε, όλοι θα σου πουν ότι πρέπει να χρησιμοποιείται. Δεν είναι όμως υπεύθυνος ούτε συνυπεύθυνος για αυτή τη γονεϊκή επιλογή.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Η εθνική επιτροπή εμβολιασμών ανανεώνεται από το υπουργείο υγείας. Το υπουργείο υγείας το 2017 είχε παραδεχθεί ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στο κόστος κάλυψης του συγκεκριμένου εμβολίου.  Η ένωση παιδιάτρων Ελλάδας συστήνει τον εμβολιασμό κατά της μηνιγγίτιδας Β. Οποίος κατάλαβε κατάλαβε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...