Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολια..ποια η γνωμη σας?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κ μείς το κάναμε παρότι βέβαια αργά (5 ετών). δεν κάναμε κανέναν πυρετό, αλλά δεν είχαμε κάνει και σε κανένα εμβόλιο (όλα) πυρετό.  Η διαφήμιση στην τηλεόραση είναι παραπλανητική για μένα.    Σαφέστατα και η οδική ασφάλεια είναι σημαντική. Κάνουμε τα πάντα, εφόσον μπορούμε, για να μειώσουμε τις στατιστικές πιθανότητες να παθουν κατι τα αγγελούδια μας, από το οτιδήποτε. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2018 at 4:47 ΜΜ, vicky86 είπε:

αυτες οι ομαδες υψηλου κινδυνου ειναι κτ παρα πολυ σπανιο στο πλαισιο που το εχουν θεσει.δ ειναι πχ τα βρεφη κ οι εφηβοι που ειναι συχνα τα κρουσματα

τουλ ετσι ειχε πει η γιατρος μας περυσι

φετος δ ξερω αν θα αλλαξει κτ

αλλα το βρισκω υποκριτικο να γινεται διαφημιση απο το υπουργειο αν δ κανω λαθος για την σημαντικοτητα του οταν ειναι ενα προεραιτικο κ ακριβο εμβολιο κ λογω της σπανιοτητας των κρουσματων δ το εντασσουν στο εθνικο προγραμμα εμβολιασμου

 

13 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Η διαφήμιση, αν αναφέρεσαι σε αυτή που παίζει αυτές τις μέρες στην τηλεόραση, είναι από την εταιρεία παραγωγής του εμβολίου, όχι από το Υπουργείο. Το παρατήρησα καλύτερα γιατί μου έκανε εντύπωση να διαφημίζει το υπουργείο κάτι που δεν έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα εμβολιασμού.

ναι ειναι απο την εταιρια του εμβολιου η διαφημιση,την ειδα απο το ιντερνετ πιο αναλυτικα

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Εννοείται ότι όταν πρόκειται για το παιδί μας, καμία στατιστική και καμία πιθανότητα δεν είναι αρκετή για να μας ησυχάσει. Υπό αυτό το πρίσμα, φυσικά και καλά κάνει ο κάθε γονιός που έχει την οικονομική δυνατότητα, να κάνει το συγκεκριμένο εμβόλιο. Το πόσο απαραίτητο είναι να γίνει όμως είναι άλλη κουβέντα και για κάθε οικογένεια η απάντηση είναι διαφορετική. Αν δε ζυγίσει κανείς όλα τα δεδομένα στη χώρα μας, φαίνεται να υπάρχει πχ μεγαλύτερη ανάγκη για οδική ασφάλεια των παιδιών παρά για το bexsero :-(

 

Σίγουρα υπάρχει μεγαλύτερη ανάγκη για οδική ασφάλεια των παιδιών. Αν πούμε ότι περισσεύουν μόνο 100 ευρώ, ναι, να δοθούν στο να αγοραστεί καρεκλάκι αυτοκινήτου= από το να δοθούν στο προαιρετικό εμβόλιο (προαιρετικό γιατί δεν είναι δωρεάν από το κράτος). 

 

Μετά λύπης όμως θα πω πως τα στατιστικά τροχαίων που αφορούν παιδιά δεν νομίζω να αφορούν παιδιά που οι γονείς τους δεν έχουν χρήματα να αγοράσουν το καρεκλάκι, αλλά από γονείς που από άγνοια και βλακεία δεν τηρούν τους κανόνες ασφαλείας. Είναι πολύ συχνή εικόνα το να υπάρχουν καρεκλάκια στο αυτοκίνητο κι όμως το παιδί να μην κάθεται εκεί ή/και να κάθεται στην αγκαλιά της μαμάς του.

 

Είναι πολύ ακριβό εμβόλιο με μικρές στατιστικές που όμως υπάρχουν και είναι θανάσιμες και θεωρώ πως πρέπει να φροντίσουμε να κόψουμε από το οτιδήποτε για να μαζευτούν τα χρήματα και να τα δώσουμε. Τσιγάρα, καφέ, βόλτες, λιγότερα τρόφιμα, δεν ξέρω, ότι μπορεί ο καθένας. Τώρα αν πεινάει ο άλλος πάω πάσο, όμως δεν πιστεύω πως η πλειοψηφία όσων δεν το κάνουν είναι γιατί δεν μπορούν να μαζέψουν χρήματα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

 

Σίγουρα υπάρχει μεγαλύτερη ανάγκη για οδική ασφάλεια των παιδιών. Αν πούμε ότι περισσεύουν μόνο 100 ευρώ, ναι, να δοθούν στο να αγοραστεί καρεκλάκι αυτοκινήτου= από το να δοθούν στο προαιρετικό εμβόλιο (προαιρετικό γιατί δεν είναι δωρεάν από το κράτος). 

 

Μετά λύπης όμως θα πω πως τα στατιστικά τροχαίων που αφορούν παιδιά δεν νομίζω να αφορούν παιδιά που οι γονείς τους δεν έχουν χρήματα να αγοράσουν το καρεκλάκι, αλλά από γονείς που από άγνοια και βλακεία δεν τηρούν τους κανόνες ασφαλείας. Είναι πολύ συχνή εικόνα το να υπάρχουν καρεκλάκια στο αυτοκίνητο κι όμως το παιδί να μην κάθεται εκεί ή/και να κάθεται στην αγκαλιά της μαμάς του.

 

Είναι πολύ ακριβό εμβόλιο με μικρές στατιστικές που όμως υπάρχουν και είναι θανάσιμες και θεωρώ πως πρέπει να φροντίσουμε να κόψουμε από το οτιδήποτε για να μαζευτούν τα χρήματα και να τα δώσουμε. Τσιγάρα, καφέ, βόλτες, λιγότερα τρόφιμα, δεν ξέρω, ότι μπορεί ο καθένας. Τώρα αν πεινάει ο άλλος πάω πάσο, όμως δεν πιστεύω πως η πλειοψηφία όσων δεν το κάνουν είναι γιατί δεν μπορούν να μαζέψουν χρήματα. 

Συμφωνώ απόλυτα!!! 

Γνωστό μου ζευγάρι πχ πηρε ενα καρεκλακι αγχωστης εταιρειας, χαμηλης τιμης, δεν εχει κανει το συγκεκριμένο εμβόλιο σ παιδι γτ λενε πως ειναι πανάκριβες οι δοσεις,  ΑΛΛΑ και διακοπες πηγε τ καλοκαίρι (οχι σ χωριο, σ νησι σε ξενοδοχείο και τουλάχιστον 1-2 φορες την εβδομάδα τη βγάζουν με ντιλιβερι! Αν αυτό δεν σε κάνει ασυνειδητο γονιο, δεν ξέρω ποτε χαρκτηριζεσαι ως τετοιος! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν διαφωνώ καθόλου στο ότι είναι πιο πιθανό να συμβεί κάτι στο παιδί στο δρόμο από το να νοσήσει από μηνιγγίτιδα. Γενικά συμφωνώ με αυτά που γράφεις για τις προτεραιότητες που θα έπρεπε να έχει το ελληνικό κράτος.  Αντιλαμβάνομαι επίσης τις αντιστάσεις σου απέναντι στο εμβόλιο παρότι δεν τις συμμερίζομαι, ωστόσο οι αντιστάσεις σου υπάρχουν για άλλους λόγους κι όχι γιατί είναι πιο πιθανό να συμβεί κάτι σε ένα παιδί στο δρόμο από ότι να νοσήσει με μηνιγγίτιδα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , vtgian είπε:

 

Βέβαια, ξαναλέω, αν είχα βρέφος και έπρεπε να παει βρεφονηπιακό σταθμό, τότε μάλλον θα το έκανα χωρίς 2η σκέψη. Για τα μεγαλύτερα παιδιά όμωςδε βλέπω το ίδιο ενδιαφέρον.  

Ο γιος μου 19 μηνών, φέτος πήγε πρώτη φορά σε βρεφονηπιακό σταθμό. Η παιδίατρος μου, γνωρίζοντας αυτό από την άνοιξη ακόμα, φρόντισε να ολοκληρώσουμε όλες τις επαναληπτικές δόσεις των υποχρεωτικών εμβολίων μέχρι τον Σεπτέμβριο, και σε αυτό που επιμένει τώρα περισσότερο είναι να κάνει το παιδί το αντιγριπικό. Δεν μου έκανε καμιά κουβέντα, καμιά νύξη για το Bexero. Με την παιδίατρο στο παρελθόν το είχα συζητήσει (γιατί έχω και μεγαλύτερο παιδάκι) το θέμα αυτό, και η στάση της ήταν και είναι: όποτε θέλεις μπορούμε να το κάνουμε το εμβόλιο, είναι ασφαλές. Αλλά από μόνη της ποτέ δεν μου είπε ότι πρέπει ντε και καλά να το κάνουμε όπως π.χ. επιμένει τώρα με το αντιγριπικό. 

 

Συμφωνώ πολύ με αυτά που γράφεις. Κινούμαι στην ίδια λογική με σένα σε αυτό το θέμα σκεπτόμενη όχι το οικονομικό (για τα παιδιά μου πάντα θα βρω τα χρήματα) αλλά κατά πόσο είναι ασφαλές και απαραίτητο και γι' αυτό δεν έχω προχωρήσει ακόμα στον εμβολιασμό.     

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν διαφωνώ καθόλου στο ότι είναι πιο πιθανό να συμβεί κάτι στο παιδί στο δρόμο από το να νοσήσει από μηνιγγίτιδα. Γενικά συμφωνώ με αυτά που γράφεις για τις προτεραιότητες που θα έπρεπε να έχει το ελληνικό κράτος.  Αντιλαμβάνομαι επίσης τις αντιστάσεις σου απέναντι στο εμβόλιο παρότι δεν τις συμμερίζομαι, ωστόσο οι αντιστάσεις σου υπάρχουν για άλλους λόγους κι όχι γιατί είναι πιο πιθανό να συμβεί κάτι σε ένα παιδί στο δρόμο από ότι να νοσήσει με μηνιγγίτιδα. 

 

Eίναι όλα μαζί.

α)δεν μου αρέσει το πως πλασάρετε

β)μια έγκριτη ομάδα επιστημόνων στη χώρα που ζω θεωρεί ότι δεν υπάρχει η ανάγκη να γίνει

γ)δε θέλω να ρισκάρω να δοκιμάσω ένα μη εκτενώς και για πολλά έτη δοκιμασμένο εμβόλιο, όταν οι πιθανότητες να πάθουμε κάτι εξίσου σοβαρό από άλλη αιτία είναι μεγαλύτερες

 

Καταλαβαίνω ότι στην Αγγλία, υπάρχει ένα συγκεκριμένο σκεπτικό. Όταν έχεις πολλά θανατηφόρα κρούσματα, θα ψάξεις τον διαθέσιμο τρόπο να τα σταματήσεις. Ακόμα και αν είσαι ο πρώτος που θα δοκιμάσει μια νέα θεραπεία. Παίρνεις τα ρίσκα σου σαν χώρα, βάσει θυμάτων. Όταν εδώ δε δικαιολογείται κάτι τέτοιο, γιατί να μπω στη διαδικασία; Μήπως απλά λόγω κέρδους με κάνουν να φοβάμαι περισσότερο από όσο πρέπει;

 

πρίν από 11 λεπτά , elemaxi είπε:

Ο γιος μου 19 μηνών, φέτος πήγε πρώτη φορά σε βρεφονηπιακό σταθμό. Η παιδίατρος μου, γνωρίζοντας αυτό από την άνοιξη ακόμα, φρόντισε να ολοκληρώσουμε όλες τις επαναληπτικές δόσεις των υποχρεωτικών εμβολίων μέχρι τον Σεπτέμβριο, και σε αυτό που επιμένει τώρα περισσότερο είναι να κάνει το παιδί το αντιγριπικό. Δεν μου έκανε καμιά κουβέντα, καμιά νύξη για το Bexero. Με την παιδίατρο στο παρελθόν το είχα συζητήσει (γιατί έχω και μεγαλύτερο παιδάκι) το θέμα αυτό, και η στάση της ήταν και είναι: όποτε θέλεις μπορούμε να το κάνουμε το εμβόλιο, είναι ασφαλές. Αλλά από μόνη της ποτέ δεν μου είπε ότι πρέπει ντε και καλά να το κάνουμε όπως π.χ. επιμένει τώρα με το αντιγριπικό. 

 

Συμφωνώ πολύ με αυτά που γράφεις. Κινούμαι στην ίδια λογική με σένα σε αυτό το θέμα σκεπτόμενη όχι το οικονομικό (για τα παιδιά μου πάντα θα βρω τα χρήματα) αλλά κατά πόσο είναι ασφαλές και απαραίτητο και γι' αυτό δεν έχω προχωρήσει ακόμα στον εμβολιασμό      

Εμάς πάλι για το αντιγριπικό δεν μας έχει πει τίποτα! Και από αυτό και αν έχουμε θύματα κάθε χρόνο!

 

πρίν από 2 λεπτά , ninika84 είπε:

Εγώ το έκανα το εμβόλιο το μπεμπουλη μου χωρις δεύτερη σκεψη.Δεν είχε καμία παρενέργεια.Λιγο ντεπονακι έδωσα προληπτικά.

Για την ακρίβεια, για το συγκεκριμένο εμβόλιο υπάρχει σύσταση να δίνεται προληπτικά αντιπυρετικό και καλά έκανες, κακώς που δεν στο είπε ο παιδίατρός σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οτι εφ'οσον δεν θα παει βρεφονηπιακο σταθμο, τοτε δεν ειναι απαραιτητο να το κανω. Σε φιλη που θα ξεκινουσε τωρα τον Σεπτεμβριο το παιδακι της βρεφονηπιακο (20 μηνων), της προτεινε να το κανει (και το εκανε) πριν 4 μηνες.

Γενικως, δεν ηταν καθετος στο να το κανω οπως με αλλα εμβολια. Το αφησε στην κριση μου σαν προαιρετικο (οπως και της ανεμοβλογιας) και μου το συστησε μονο αν πηγαινε παιδικο ο μικρος.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

@vtgian έχεις απόλυτο δίκιο! Νομίζω πως όταν από το υπουργείο βγαίνει επίσημα μια καμπάνια υπέρ ενός εμβολιασμού είναι οξύμωρο ομάδες επιστημόνων υγείας που δέχονται καθημερινά όγκο επισκέψεων παιδιών να το αμφισβητούν ή έστω να μην το θεωρούν απαραίτητο. Για παράδειγμα, προχθές σε μια συζήτηση μαμάδων που είχα ειπώθηκε πως ο παιδίατρος του ενός παιδιού δεν το θεώρησε απαραίτητο και έτσι το παιδί δεν μπηκε σε διαδικασία να εμβολιαστεί. 

Με αυτό τον τρόπο άθελά η ηθελημένα περνούν έναυσμα οι "ειδήμονες" γονείς κατά των συνολικών η μερικών εμβολίων και για άλλα. Για πχ, γιατί να κάνω στο παιδί το mmr αφού η πιθανότητα να νοσήσει από ιλαρά είναι μικρή...Η το άλλο , να "παζαρευουν" τις δόσεις των εμβολίων ( αντί να κάνει 3 δόσεις που είναι κανονικά θα κάνει την 1). Τέλος πάντων ο ευσυνείδητος θα πράξει ευσυνείδητα και απέναντι στο δικό του παιδί και απέναντι στο κοινωνικό σύνολο.

Το οικονομικό σίγουρα είναι λόγος αλλά όχι απόλυτη δικαιολογία ,μάλλον πρόφαση για αποφυγή. Αν όντως επιθυμείς να προστατέψεις το παιδί σου αλλά και τα υπόλοιπα παιδάκια αλλά σε κωλύει κάπως το χρηματικό θα περιοριστεις στα περσινά σου παπούτσια, στην φτηνότερη μπλούζα, στο οικονομικότερο μπουφαν για να ανταπεξέλθεις στο έξοδο του εμβολίου. Υπάρχουν τρόποι να ξεκοψεις κάτι από δευτερευοντα χρήσιμα και να επενδύσεις σε κάτι πραγματικά χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μας ειπε η παιδίατρος είναι πως είναι σπάνια ασθένεια μεν, παρα πολυ σοβαρή δε. Εγω αρχικά το σκεφτόμουν αλλα τελικά θα το κάνω, νομίζω πως όποιος γενικα είναι υπερ του εμβολιασμού πρέπει να το κανει και κανονικά θα έπρεπε να καλύπτεται για ολους. Ο γιος μου είναι 20 μηνών κ μου ειπε πως ειναι 2 δόσεις ,αυτό μου έκανε εντύπωση γτ κι εγω ειχα ακούσει πως μετά τα 2 χρόνια ειναι δυο δόσεις. Η δόση κοστίζει 104 ευρω, ρωτησα στο φαρμακείο χθες . Επίσης μιας κ το τοπικ είναι γενικά για εμβόλια για το μαντου τι γνωρίζετε? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vtgian είπε:

Εμάς πάλι για το αντιγριπικό δεν μας έχει πει τίποτα! Και από αυτό και αν έχουμε θύματα κάθε χρόνο!

Δεν επιμένει για την μεγάλη που είναι τώρα επτά ετών. Επιμένει για τον μικρό που πάει πρώτη φορά παιδικό σταθμό. Μου είπε ότι τα τελευταία χρόνια ο ιός της γρίπης έχει αγριέψει λίγο και βλέπει ότι τα μικρά την περνάνε βαριά με αρκετές επιπλοκές πολλές φορές γι' αυτό και επιμένει ο μικρός μου να το κάνει ως παρθένος οργανισμός.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οτι εφ'οσον δεν θα παει βρεφονηπιακο σταθμο, τοτε δεν ειναι απαραιτητο να το κανω. Σε φιλη που θα ξεκινουσε τωρα τον Σεπτεμβριο το παιδακι της βρεφονηπιακο (20 μηνων), της προτεινε να το κανει (και το εκανε) πριν 4 μηνες.

Την λογική αυτή δεν την καταλαβαίνω... Μπορεί το παιδί να μην πηγαίνει παιδικό αλλά έρχεται σε επαφή με παιδιά που πηγαίνουν παιδικό μέσω παιδικής χαράς ,φίλων ,γνωστών κτλ... Όλα τα παιδιά που πηγαίνουν παιδικό είναι σίγουρο πως έχουν εμβολιαστεί με το συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , vtgian είπε:

 

 

 

Καταλαβαίνω ότι στην Αγγλία, υπάρχει ένα συγκεκριμένο σκεπτικό. Όταν έχεις πολλά θανατηφόρα κρούσματα, θα ψάξεις τον διαθέσιμο τρόπο να τα σταματήσεις. Ακόμα και αν είσαι ο πρώτος που θα δοκιμάσει μια νέα θεραπεία. Παίρνεις τα ρίσκα σου σαν χώρα, βάσει θυμάτων. Όταν εδώ δε δικαιολογείται κάτι τέτοιο, γιατί να μπω στη διαδικασία; Μήπως απλά λόγω κέρδους με κάνουν να φοβάμαι περισσότερο από όσο πρέπει;

 

 

Μα υπάρχουν θανατηφόρα κρούσματα και στην Ελλάδα. Πρέπει να γίνουν πολλά για να μπει κανείς στη διαδικασία? Επιπλέον το συστήνει η πλειοψηφία των παιδίατρων. Οι περισσότεροι  το συστήνουν για όλα τα παιδιά και οι υπόλοιποι για όσα πάνε βρεφικό/παιδικό σταθμό. Δεν γνωρίζω περίπτωση γονέα που ο παιδίατρος τους να είναι συνολικά κατά του εμβολίου. Δηλαδή και να αλλάξεις παιδίατρο δεν είναι όπως τα άλλα θέματα που μπορεί να μην το κατέχει όπως ο θηλασμός ή η διατροφή.  

 

 

πρίν από 9 λεπτά , Dust pink είπε:

Την λογική αυτή δεν την καταλαβαίνω... Μπορεί το παιδί να μην πηγαίνει παιδικό αλλά έρχεται σε επαφή με παιδιά που πηγαίνουν παιδικό μέσω παιδικής χαράς ,φίλων ,γνωστών κτλ... Όλα τα παιδιά που πηγαίνουν παιδικό είναι σίγουρο πως έχουν εμβολιαστεί με το συγκεκριμένο;

 

Έχει τη λογική ότι αυξάνονται οι πιθανότητες λόγω πιο συχνής επαφής με παιδιά αλλά ούτε εγώ την καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια όταν και μια λιγότερο συχνή επαφή με παιδιά αρκεί για να γίνει το κακό.

 

πρίν από 11 λεπτά , Dust pink είπε:

 Νομίζω πως όταν από το υπουργείο βγαίνει επίσημα μια καμπάνια υπέρ ενός εμβολιασμού είναι οξύμωρο ομάδες επιστημόνων υγείας που δέχονται καθημερινά όγκο επισκέψεων παιδιών να το αμφισβητούν ή έστω να μην το θεωρούν απαραίτητο.

 

Και οξύμωρο και ηλίθιο αλλά τι να πρωτοπείς για αυτή τη χώρα!

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απο τη στιγμή που υπάρχουν θανατηφόρα κρούσματα δε θα έπρεπε να το πολυσκεφτομαστε... Επιπλέον ειναι ύπουλη ασθένεια και μπορει να εξελιχθεί πολυ γρήγορα κ να αφήσει σοβαρές αναπηρίες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Dust pink είπε:

Την λογική αυτή δεν την καταλαβαίνω... Μπορεί το παιδί να μην πηγαίνει παιδικό αλλά έρχεται σε επαφή με παιδιά που πηγαίνουν παιδικό μέσω παιδικής χαράς ,φίλων ,γνωστών κτλ... Όλα τα παιδιά που πηγαίνουν παιδικό είναι σίγουρο πως έχουν εμβολιαστεί με το συγκεκριμένο;

Eιναι θεμα πιθανοτητων οπως εγραψε και η @marakiz. Αλλο η επαφη σε εναν ανοιχτο χωρο οπως η παιδικη χαρα και αλλο το κλειστο δωματιο (που συνηθως δεν αεριζεται επαρκως) του παιδικου σταθμου. Εξαλλου, το οτι το παιδι ξεκιναει παιδικο και τον πρωτο χρονο ειναι σχεδον συνεχεια αρρωστο το αποδεικνυει αυτο. Επισης, καλο ειναι να γνωριζουμε οτι γενικως οι ιοι και τα μικροβια υπαρχουν καθ'ολη τη διαρκεια του χρονου, απλα αρρωσταινουμε συχνοτερα τον χειμωνα γιατι συγκεκτρωνομαστε σε κλειστους χωρους και η μεταδοση γινεται ευκολοτερα. Με την ιδια λογικη, οι πιθανοτητες αυξανονται στην καθημερινη πολυωρη επαφη στον παιδικο απ'οτι στην περιστασιακη επαφη στην παιδικη χαρα (ακομη και σε παιδοτοπο).

 
Link to comment
Share on other sites

http://www.fsa.gr/LinkClick.aspx?fileticket=6UjwZ9grlkw%3d&tabid=153

 

Τώρα κοιτούσα το Εθνικό Πρόγραμμα εμβολιασμών παιδιών και εφήβων 2017. Βλέπω στον πίνακα ότι συστήνεται ο εμβολιασμός για την μηνιγγίτιδα Β για τις ομάδες υψηλού κινδύνου και πιο κάτω αναλύει ποιες ομάδες είναι αυτές. Το ίδιο κάνει και για το εμβόλιο της γρίπης αλλά και για το εμβόλιο της φυματίωσης. Ρίξτε μια ματιά.

 

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

 

Eίναι όλα μαζί.

α)δεν μου αρέσει το πως πλασάρετε

β)μια έγκριτη ομάδα επιστημόνων στη χώρα που ζω θεωρεί ότι δεν υπάρχει η ανάγκη να γίνει

γ)δε θέλω να ρισκάρω να δοκιμάσω ένα μη εκτενώς και για πολλά έτη δοκιμασμένο εμβόλιο, όταν οι πιθανότητες να πάθουμε κάτι εξίσου σοβαρό από άλλη αιτία είναι μεγαλύτερες

 

Καταλαβαίνω ότι στην Αγγλία, υπάρχει ένα συγκεκριμένο σκεπτικό. Όταν έχεις πολλά θανατηφόρα κρούσματα, θα ψάξεις τον διαθέσιμο τρόπο να τα σταματήσεις. Ακόμα και αν είσαι ο πρώτος που θα δοκιμάσει μια νέα θεραπεία. Παίρνεις τα ρίσκα σου σαν χώρα, βάσει θυμάτων. Όταν εδώ δε δικαιολογείται κάτι τέτοιο, γιατί να μπω στη διαδικασία; Μήπως απλά λόγω κέρδους με κάνουν να φοβάμαι περισσότερο από όσο πρέπει;

 

Εμάς πάλι για το αντιγριπικό δεν μας έχει πει τίποτα! Και από αυτό και αν έχουμε θύματα κάθε χρόνο!

 

Για την ακρίβεια, για το συγκεκριμένο εμβόλιο υπάρχει σύσταση να δίνεται προληπτικά αντιπυρετικό και καλά έκανες, κακώς που δεν στο είπε ο παιδίατρός σου.

Μου το είπε η παιδίατρος.Να τονίσω ότι το εμβόλιο το εκανα γιατί δουλεύω στον τομέα της εκπαίδευσης και έρχομαι σε επαφή με παιδιά ολων των ηλικιων. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Αυτο που μας ειπε η παιδίατρος είναι πως είναι σπάνια ασθένεια μεν, παρα πολυ σοβαρή δε. Εγω αρχικά το σκεφτόμουν αλλα τελικά θα το κάνω, νομίζω πως όποιος γενικα είναι υπερ του εμβολιασμού πρέπει να το κανει και κανονικά θα έπρεπε να καλύπτεται για ολους. Ο γιος μου είναι 20 μηνών κ μου ειπε πως ειναι 2 δόσεις ,αυτό μου έκανε εντύπωση γτ κι εγω ειχα ακούσει πως μετά τα 2 χρόνια ειναι δυο δόσεις. Η δόση κοστίζει 104 ευρω, ρωτησα στο φαρμακείο χθες . Επίσης μιας κ το τοπικ είναι γενικά για εμβόλια για το μαντου τι γνωρίζετε? 

το μαντου ειναι τεστ αντισωματων για την φυματιωση.νομιζω σταματησε να κυκλοφορει,αλλα καποιοι γιατροι ειχαν αποθεμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

το μαντου ειναι τεστ αντισωματων για την φυματιωση.νομιζω σταματησε να κυκλοφορει,αλλα καποιοι γιατροι ειχαν αποθεμα

 

Για την φυματίωση υπάρχει το εμβόλιο και το τεστ φυματονοαντίδρασης (μαντού). Όταν ήμουν παιδάκι (δεκαετία '80), ήταν υποχρεωτικό το εμβόλιο και μας εμβολίαζαν στο σχολείο. Πρώτα μας έκαναν το μαντού, και εφόσον δεν υπήρχε αντίδραση, μας έκαναν μετά από μερικές μέρες και το εμβόλιο. Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός σταμάτησε με την μείωση κρουσμάτων και έχει μείνει στο πρόγραμμα μόνο το τεστ φυματινοαντίδρασης για τις ηλικίες 4-6 ετών. 

 

Υπάρχει ακόμα κίνδυνος φυματίωσης; Ναι, υπάρχει.

Είναι επικίνδυση η φυματίωση; Ναι, η φυματίωση είναι μια κοινή και σε πολλές περιπτώσεις, θανατηφόρα, μολυσματική νόσος.

Συστήνεται στις ομάδες υψηλού κινδύνου ο εμβολιασμός με την γέννηση; Ναι, όπως και το bexsero.

 

Γιατί τότε δεν το κάνουμε το εμβόλιο αυτό ενώ το bexsero έχει γίνει "αναγκαίο";

Αναρωτιέμαι και εγώ μαζί σας...

Δεν είναι σε έλλειψη, απλά το μαντού δεν δίνεται στους πολίτες αλλά στους γιατρούς οι οποίοι το προμηθεύονται από το Παστερ. Όσοι ενδιαφέρονται, το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vtgian είπε:

Γιατί τότε δεν το κάνουμε το εμβόλιο αυτό ενώ το bexsero έχει γίνει "αναγκαίο";

Αν δεν κάνω λάθος σε αντίθεση με το bexsero που μπορείς εύκολα να το προμηθευτείς από το φαρμακείο, το εμβόλιο της φυματίωσης δεν είναι διαθέσιμο σε φαρμακεία. Όπως λες και συ παλαιότερα γινόταν ομαδικός εμβολιασμός στα σχολεία δεν το αγόραζαν οι γονείς δηλ.

 

Και ΄γω την ίδια απορία έχω για την αναγκαιότητα του bexsero γι' αυτό και παρέθεσα παραπάνω το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elemaxi είπε:

Αν δεν κάνω λάθος σε αντίθεση με το bexsero που μπορείς εύκολα να το προμηθευτείς από το φαρμακείο, το εμβόλιο της φυματίωσης δεν είναι διαθέσιμο σε φαρμακεία. Όπως λες και συ παλαιότερα γινόταν ομαδικός εμβολιασμός στα σχολεία δεν το αγόραζαν οι γονείς δηλ.

 

Και ΄γω την ίδια απορία έχω για την αναγκαιότητα του bexsero γι' αυτό και παρέθεσα παραπάνω το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού.

 

Αυτό ακριβώς! H επιτροπή έχει κρίνει και τα τρία εμβόλια ως απαραίτητα στις ομάδες υψηλού κινδύνου. Δεν ακούμε όμως παιδιάτρους να μας λένε για την αναγκαιότητα του εμβολίου της φυματίωσης. Ίσως λίγο περισσότερο για της γρίπης. Ωστόσο θεωρούμε απαραίτητο της μηνιγγήτιδας. Δεν είναι να αναρωτιέται κανείς γιατί γίνεται τόση βαβούρα γύρω από το bexsero, την ίδια στιγμή που τα θύματα της γρίπης είναι πολύ περισσότερα; Είναι όντως μεγαλύτερη η ανάγκη για ένα από αυτά ή είναι καλλιεργημένη ανάγκη; Αυτό είναι που με ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...