Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ετοιμότητα σχολείων σε αλλεργίες


annoulen

Recommended Posts

Απευθύνομαι κυρίως σε εκπαιδευτικούς δημοσίου σχολείου. 

Επειδή έχω αγχωθεί με σχετικά πρόσφατα δημοσιεύματα αναφορικά με αλλεργικά σοκ σε παιδιά,  μήπως ξέρετε εάν τα δημόσια σχολεία είναι προετοιμασμένα για κάτι τέτοιο ? δλδ έχουν ενέσεις αδρεναλίνης ? έχουν αντιστιμινικά ? έχουν δυνατότητα χορήγησής τους στα παιδιά ή τους απαγορεύεται? απλώς παίρνουν τηλέφωνο τον γονέα ? θα ρωτήσω κ εγώ βέβαια τον διευθυντή, την άλλη εβδομάδα που θα ανοίξουν με το καλό, αλλά θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει κάτι για αυτό, να με ενημέρωνε. Σας ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, annoulen είπε:

Απευθύνομαι κυρίως σε εκπαιδευτικούς δημοσίου σχολείου. 

Επειδή έχω αγχωθεί με σχετικά πρόσφατα δημοσιεύματα αναφορικά με αλλεργικά σοκ σε παιδιά,  μήπως ξέρετε εάν τα δημόσια σχολεία είναι προετοιμασμένα για κάτι τέτοιο ? δλδ έχουν ενέσεις αδρεναλίνης ? έχουν αντιστιμινικά ? έχουν δυνατότητα χορήγησής τους στα παιδιά ή τους απαγορεύεται? απλώς παίρνουν τηλέφωνο τον γονέα ? θα ρωτήσω κ εγώ βέβαια τον διευθυντή, την άλλη εβδομάδα που θα ανοίξουν με το καλό, αλλά θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει κάτι για αυτό, να με ενημέρωνε. Σας ευχαριστώ. 

 

Οχι. Δεν υπάρχει καμία εκπαίδευση, καμία γνώση, κανένα φάρμακο. Είναι εντελώς δική σου ευθύνη. 

Και να έχει το παιδί φάρμακο μαζί του, θα πρέπει να φωνάξουν εσένα ή ασθενοφόρο.

Εκ πείρας ως γονιού.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Απευθύνομαι κυρίως σε εκπαιδευτικούς δημοσίου σχολείου. 

Επειδή έχω αγχωθεί με σχετικά πρόσφατα δημοσιεύματα αναφορικά με αλλεργικά σοκ σε παιδιά,  μήπως ξέρετε εάν τα δημόσια σχολεία είναι προετοιμασμένα για κάτι τέτοιο ? δλδ έχουν ενέσεις αδρεναλίνης ? έχουν αντιστιμινικά ? έχουν δυνατότητα χορήγησής τους στα παιδιά ή τους απαγορεύεται? απλώς παίρνουν τηλέφωνο τον γονέα ? θα ρωτήσω κ εγώ βέβαια τον διευθυντή, την άλλη εβδομάδα που θα ανοίξουν με το καλό, αλλά θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει κάτι για αυτό, να με ενημέρωνε. Σας ευχαριστώ. 

 

Δεν προβλέπεται χορήγηση φαρμάκων απο εκπαιδευτικούς. Σου παραθέτω την εγκύκλιο https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/anakoinvseis/995-farmakevtikh-agwgh-mathhtwn-sto-scholeio

αυτο που συνηθίζεται ειναι να υπάρχουν τα φαρμακα που παιρνει το παιδί στο ψυγείο του σχολείου και οι εκπαιδευτικοί να καλούν το ΕΚΑΒ και τους γονείς, η χορήγηση μπορει να γίνει μόνο απο τους ίδιους. Ακόμα κι αν μας φέρει ο γονιός αντιβηχικό σιρόπι και συνταγή γιατρού αρνούμαστε να το χορηγήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδι εχει καποιο χρόνιο νοσημα (ακομα και αλλεργια)  δικαιουται απο το κράτος σχολικο νοσηλευτη. Να πεις στο δ/ντη σου να κανετε αιτηση!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Αν το παιδι εχει καποιο χρόνιο νοσημα (ακομα και αλλεργια)  δικαιουται απο το κράτος σχολικο νοσηλευτη. Να πεις στο δ/ντη σου να κανετε αιτηση!!! 

Λιγο δύσκολο να εγκριθεί ο σχολικός νοσηλευτής μόνο για περιπτωση αλλεργικού σοκ, εκτος και αν το παιδί εχει αλλεργίες σε παρά πολλα πράγματα. Δυστυχώς ακόμα και σε περιπτώσεις επιληπτικών κρίσεων ο σχολικός νοσηλευτής μένει στο σχολείο μεχρι τις 13:00. Και ο Θεός να βάλει το χέρι του 13:00-16:00.

 Μεχρι στιγμής ξερω οτι εγκρίνονται τα αιτήματα για σχολικούς νοσηλευτές σε παιδια με αναπηρίες, επιληψία, κρίσεις άσθματος. Και αυτα εφ οσον ο θεράπων γιατρός του παιδιού εχει αποδείξει με το παραπεμπτικό του ο μαθητής βρίσκεται σε κίνδυνο. Αν η διάγνωση του γιατρού ειναι light δεν γινεται δεκτό το αίτημα.

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Αν το παιδι εχει καποιο χρόνιο νοσημα (ακομα και αλλεργια)  δικαιουται απο το κράτος σχολικο νοσηλευτη. Να πεις στο δ/ντη σου να κανετε αιτηση!!! 

 

Δυστυχώς οι πιθανότητες να εγκριθεί ο νοσηλευτής γιατί ένα και μόνο παιδί έχει αλλεργίες, είναι πρακτικά μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σε Γυμνάσιο και δυστυχώς δεν έχουμε κάποια ενημέρωση. Ευτυχώς δεν μας έχει τύχει και κάτι τέτοιο, αλλά ακόμη και ντεπόν που μας ζητάνε δεν δίνουμε.  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε ένα σχολέιο μόνο έχω υπηρετήσει όπου οι αποστάσεις είναι τέτοιες που σε πέντε λεπτά ο μαθητής μπορεί να μεταφερθεί στο κ.υ. κ απο καθηγητή ακόμα αν ειναι επειγον (οποιον αναλαμβανει την ευθυνη, εγω πχ ουτε με το παιδι μου δεν οδηγω ποσο μαλλον με παιδια αλλων). παρολο λοιπον που αν χρειαςτει κ ο γονιος μπορει να ερθει αμεςως κ το παιδι να παει αμεςως στο καντρο υγειας γινεται (για το αςθενοφορο δεν παιρνω κ ορκο οτι υπαρχει οδηγος κ δν ειναι διακοςμητικο), εχει τυχει να μας φερουν γονεις ενεσεις για αλλεργια κ νομιζω κ διαβητη για να τις εχουμε στο ψυγειο, μαζι με οδηγιες. μαλιστα μας εχουν πει οτι τα ιδια τα παιδια ξερουν τι να κανουν- βεβαια ειμαστε γυμνασιο. ευτυχως δεν εχει χρειαστει να χρηςιμοποιιηθουν. ενημερωση για τα προβληματα υγειας μαθητων γινεται παντα αλλα δεν εχουμε καμια εκπαιδευση για την αντιμετωπιση τους. ντεπον παντως εμεις δινουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειμαι σχολικη νοσ/τρια και ειχα παιδι με αλλεργια μονο και αυτη σ ξηρους καρπους και δεν ημουν η μονη που εργαστηκα με τετοιο περιστατικο, επιτρεψτε μου να ξερω κατι παραπανω. Αν το παιδι εχει κανει αλλεργικο σοκ σ παρελθον, δικαιουται νοσηλευτη. Μην παραπληροφορειτε αν δεν γνωριζετε

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Επειδή ειμαι σχολικη νοσ/τρια και ειχα παιδι με αλλεργια μονο και αυτη σ ξηρους καρπους και δεν ημουν η μονη που εργαστηκα με τετοιο περιστατικο, επιτρεψτε μου να ξερω κατι παραπανω. Αν το παιδι εχει κανει αλλεργικο σοκ σ παρελθον, δικαιουται νοσηλευτη. Μην παραπληροφορειτε αν δεν γνωριζετε

Αν αναφέρεσαι σε μενα, δεν είχα καμια πρόθεση να παραπληροφόρησω τον κόσμο, απλα γνωρίζω περιστατικό πολυ πιο σοβαρό απο ενδεχόμενη αλλεργία, που ο θεράπων ιατρός έγραψε συνίσταται η παρουσία σχολικού νοσηλευτή και δεν εγινε δεκτό το αίτημα καθως δεν αποδεικνυόταν η αναγκαιότητα του.

 Μπορείς ομως λόγω ιδιότητας να γράψεις πολυ βοηθητικές οδηγίες ως προς την διαδικασία  στην μαμά που έθεσε το αρχικό ερώτημα.

 Έγραψα καθαρά την προσωπικη μου εμπειρια απο σχολεία που είχαμε σχολικό νοσηλευτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Κάντι είπε:

Αν αναφέρεσαι σε μενα, δεν είχα καμια πρόθεση να παραπληροφόρησω τον κόσμο, απλα γνωρίζω περιστατικό πολυ πιο σοβαρό απο ενδεχόμενη αλλεργία, που ο θεράπων ιατρός έγραψε συνίσταται η παρουσία σχολικού νοσηλευτή και δεν εγινε δεκτό το αίτημα καθως δεν αποδεικνυόταν η αναγκαιότητα του.

 Μπορείς ομως λόγω ιδιότητας να γράψεις πολυ βοηθητικές οδηγίες ως προς την διαδικασία  στην μαμά που έθεσε το αρχικό ερώτημα.

 Έγραψα καθαρά την προσωπικη μου εμπειρια απο σχολεία που είχαμε σχολικό νοσηλευτή.

Συγγνώμη αν το ύφος μ φανηκε επιθετικό... Δεν το ήθελα... 

Μπορεί να μην καλυφθηκε η θεση λογω ελλειψης νοσηλευτων! Αλλα δε σημαίνει πως δεν γίνονται δεκτα τα αιτήματα.. Περυσι συγκεκριμένα εξαντληθηκε ο πινακας της Αθηνας (οσοι νοσηλευτες δηλ εκαναν χαρτιά προσληφθηκαν) πριν τα Χριστούγεννα και για να καλυφθούν οι ανάγκες εψαχναν άτομα απο αλλες περιοχες της Ελλάδας... 

Link to comment
Share on other sites

Η μανουλα που άνοιξε το θεμα να ζητήσει απο το δ/ντη να κάνουν αιτηση για σχολικο νοσηλευτη.. Γίνεται και εκπροθεσμα!!! 

Επισης, οι εκπαιδευτικοι κανουν σεμινάρια Α Βοηθειων (οι περισσότεροι), αλλα πολλοι κολλανε σ θεμα τ καθηκοντολογιου και αρνούνται τη χορήγηση φαρμακων, αν και κατ'εμε το να σώσεις μια ζωη δεν επιδέχεται φοβίες και ερμηνιες καθηκοντολογιων.. Αρκει να βάλουμε το δικό μας παιδί στην θέση αυτου που έχει ανάγκη... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Η μανουλα που άνοιξε το θεμα να ζητήσει απο το δ/ντη να κάνουν αιτηση για σχολικο νοσηλευτη.. Γίνεται και εκπροθεσμα!!! 

Επισης, οι εκπαιδευτικοι κανουν σεμινάρια Α Βοηθειων (οι περισσότεροι), αλλα πολλοι κολλανε σ θεμα τ καθηκοντολογιου και αρνούνται τη χορήγηση φαρμακων, αν και κατ'εμε το να σώσεις μια ζωη δεν επιδέχεται φοβίες και ερμηνιες καθηκοντολογιων.. Αρκει να βάλουμε το δικό μας παιδί στην θέση αυτου που έχει ανάγκη... 

Κι ομως δεν ειναι θεμα καθηκοντολογιου, εχει να κανει με τον τρόμο που μας έχουν σπείρει οι σχολικοί σύμβουλοι πείθοντας μας οτι αν υπάρξει κακή εξέλιξη του συμβάντος είτε απο άστοχο χειρισμό εκ μέρους μας είτε απο τυχαίο γεγονός ενώ έχουμε πραγματοποιήσει ιατρική πράξη στο παιδί, η ζωή μας στο εξής θα εχει καταστραφεί απο τις τύψεις και τα δικαστήρια που θα ακολουθήσουν. Ενώ δηλώνοντας την άγνοια σου εισαι άμοιρος των ευθυνών. Σε αυτο έρχεται να κουμπώσει και ηεγκυκλιος που παρέθεσα παραπανω. Δυστυχώς....

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2018 at 12:26 ΠΜ, anemoni1989 είπε:

Αν το παιδι εχει καποιο χρόνιο νοσημα (ακομα και αλλεργια)  δικαιουται απο το κράτος σχολικο νοσηλευτη. Να πεις στο δ/ντη σου να κανετε αιτηση!!! 

 

όχι δεν έχει - αλλά ρωτάω για να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, annoulen είπε:

 

όχι δεν έχει - αλλά ρωτάω για να ξέρω.

Αν δεν εχει, δυστυχώς δεν δικαιουστε... Μπορει ομως να ξερεις καποιο παιδακι σ σχολειο που να εχει κάποιο θεματακι... Μπορει να ζητήσει νοσ/τη ο γονιος και ο συνάδελφος θα μπορεί να προσφέρει Α Βοηθειες αν τυχει κατι σε κάποιο άλλο παιδί!! 

Link to comment
Share on other sites

Το νοσηλευτη δεν τον ζηταει καποιος ετσι απλα. Χρειαζεται αιτηση που συνοδευεται απο γνωματευση δημοσιου νοσοκομειου.

Μετα στελνονται τα χαρτια στο υπιυργειο. Σχεδον παντα εγκρινεται, αλλα δεν προσλαμβανεται παντα. Αν παλι προσληφθει, μπορει να καλυπτει πανω απο ενα σχολεια, οποτε να ειναι πχ 4 ωρες στο Χ σχολειο και 3 ωρες στο Ψ σχολειο.

(καπως οπως γινεται και ξε την παραλληλη στηριξη)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Το νοσηλευτη δεν τον ζηταει καποιος ετσι απλα. Χρειαζεται αιτηση που συνοδευεται απο γνωματευση δημοσιου νοσοκομειου.

Μετα στελνονται τα χαρτια στο υπιυργειο. Σχεδον παντα εγκρινεται, αλλα δεν προσλαμβανεται παντα. Αν παλι προσληφθει, μπορει να καλυπτει πανω απο ενα σχολεια, οποτε να ειναι πχ 4 ωρες στο Χ σχολειο και 3 ωρες στο Ψ σχολειο.

(καπως οπως γινεται και ξε την παραλληλη στηριξη)

Οταν λεω να ζητησει νοσ/τη δεν εννοώ να παει και να πει "Γεια σας, ήρθα και θέλω νοσ/τη για το παιδί μου"... Καλά έκανες και το είπες, γτ όντως σχετικά με την δουλειά μας κάποια πράγματα τα θεωρούμε δεδομένα ενώ δεν είναι... Θα μεταφέρει το αίτημά της στο δ/ντή του σχολείου και αυτός με τη σειρά του θα την ενημερώσει για όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται!

Στις μεγάλες πόλεις αυτό είναι πολύ σπάνιο και αφορά σχολεία τα οποία συστεγάζονται αποκλειστικά (βάσει του νέου καθηκοντολογίου το οποίο βγήκε φέτος το καλοκαίρι), οπότε ουσιαστικά βρίσκεται στο χώρο του σχολείου και αν παραστεί θέμα ζωής και θανάτου θα επέμβει, ακόμα και αν τυπικά οιώρες του αντιστοιχούν στο "άλλο" σχολείο!

Γενικά πάντως είναι μια πολύ χρήσιμη πληροφορία, την οποία καλό θα ήταν να τη γνωρίζουν γονείς και εκπαιδευτικοί, έτσι ώστε και οι ανάγκες των μαθητών να καλύπτονται, αλλά και άνεργα παιδιά να βρίσκουν δουλειά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...