Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

On 13/8/2019 at 1:58 ΜΜ, mama16 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

Το προηγούμενο βιβλιάριο είχε τις καμπυλες μάλλον μωρών που θηλαζονται με ξένο, πλέον το βιβλιάριο έχει βάλει των θηλαζοντων βρεφών κ τους πρώτους μήνες για να μην πέσεις καμπύλη πρέπει να παίρνουν 1 κιλό το μήνα, τον τρίτο 800γρ κ σιγά σιγά πέφτει αλλά με αγχωνουν οι πρώτοι μήνες γιατί μόνο τον πρώτο μήνα πήρε 1100γρ, από τον δεύτερο πεσαμε!

Μία χαρά όμως μου ακούγεται το βάρος. Μην αγχωνεσαι! Ο θηλασμός γινεται ελεύθερα κ ανεμπόδιστα κατά απαίτηση του μωρού, κ τα πράσινα κακά μάλλον σχετίζονται με το σίδηρο κ όχι υπερπαραγωγή. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


 @mama16πριν λίγο καιρό σχολίαζα για να σου πω την γνώμη μου, τώρα ζητάω την δική σας. Πράσινα κακά η 5 εβδομάδων κόρη μου, υποψιάζομαι υπερπαραγωγή, γιατί γενικα έχω πολύ γάλα, το νιώθω να τρέχει σχεδόν κάθε φορά και αρκετές φορες πνίγεται όταν πίνει. Το θέμα μου όμως είναι ότι ηρεμεί πολλές φορές μόνο στο στήθος. Τα κλασικά, κάνω την μαμά μου πιπίλα δηλαδή. Πως ρυθμίζεις την υπερπαραγωγή έτσι, όταν το μωρό είναι συνεχώς πάνω στο στήθος και πιπιλαει; καμία ιδέα; 

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει αναφερθεί και παλαιότερα στο ποστ, κι εμάς η παιδίατρος-σύμβουλος θηλασμού δε δίνει σημασία στα πράσινα κακά. Εφόσον φυσικά δεν υπάρχει άλλο εύρημα ή ενόχληση στο παιδί (αίμα, δυσφορία, κλπ). Η σύσταση της για τα πράσινα κακά, ήταν περισσότερα ταίσματα από το ίδιο στήθος. Μάλιστα στο δεύτερο μωρό (που το στήθος "έμπειρο" εξ'αρχής "κατέβασε" πολύ γάλα) το τάισμα από το ίδιο στήθος διαρκούσε 2-3 ώρες. Δεν έκανα εναλλαγή στο ίδιο τάισμα δηλαδή, ούτε τις πρώτες πρώτες μέρες. Όσο βέβαια αντέχεις πριν νιώσεις κορεσμό. Και για το ότι πνίγεται, α) όσο γίνεται πιο καθιστή στάση και β) το γνωστό ότι απομακρύνεις για κάποια δευτερόλεπτα το παιδί έως να σταματήσει η έντονη ροή και μετά επανατοποθετείς.

 

Υπομονή και εάν δεν συντρέχει άλλος λόγος και τα δύο θα εξασθενήσουν σταδιακά.

 

Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

Όπως έχει αναφερθεί και παλαιότερα στο ποστ, κι εμάς η παιδίατρος-σύμβουλος θηλασμού δε δίνει σημασία στα πράσινα κακά. Εφόσον φυσικά δεν υπάρχει άλλο εύρημα ή ενόχληση στο παιδί (αίμα, δυσφορία, κλπ). Η σύσταση της για τα πράσινα κακά, ήταν περισσότερα ταίσματα από το ίδιο στήθος. Μάλιστα στο δεύτερο μωρό (που το στήθος "έμπειρο" εξ'αρχής "κατέβασε" πολύ γάλα) το τάισμα από το ίδιο στήθος διαρκούσε 2-3 ώρες. Δεν έκανα εναλλαγή στο ίδιο τάισμα δηλαδή, ούτε τις πρώτες πρώτες μέρες. Όσο βέβαια αντέχεις πριν νιώσεις κορεσμό. Και για το ότι πνίγεται, α) όσο γίνεται πιο καθιστή στάση και β) το γνωστό ότι απομακρύνεις για κάποια δευτερόλεπτα το παιδί έως να σταματήσει η έντονη ροή και μετά επανατοποθετείς.

 

Υπομονή και εάν δεν συντρέχει άλλος λόγος και τα δύο θα εξασθενήσουν σταδιακά.

 

Να σας ζήσει!

Υπάρχει έντονη δυσφορία τελευταία γι αυτό και προβληματιζομαι με το πράσινο χρώμα. Τα δοκιμάζω αυτά τα κόλπα και όντως έχουν αποτέλεσμα όταν θέλει να φάει, το θέμα όμως είναι ότι έχω τόσο γάλα γιατί πιπιλαει ενώ δεν θέλει να φάει. Μάλλον θα πρέπει να βρω άλλους τρόπους να παρηγοριεται από το στήθος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 13/9/2019 at 2:25 ΜΜ, Chrysoum είπε:

Υπάρχει έντονη δυσφορία τελευταία γι αυτό και προβληματιζομαι με το πράσινο χρώμα. Τα δοκιμάζω αυτά τα κόλπα και όντως έχουν αποτέλεσμα όταν θέλει να φάει, το θέμα όμως είναι ότι έχω τόσο γάλα γιατί πιπιλαει ενώ δεν θέλει να φάει. Μάλλον θα πρέπει να βρω άλλους τρόπους να παρηγοριεται από το στήθος :)

Και μένα το ίδιο κάνει θέλει να πιπιλαει μόνο αλλά ταυτόχρονα κατεβαίνει το γάλα κ πνίγεται πιπίλα δεν παίρνει δεν ξέρω με τι άλλο να παρηγορηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Και μένα το ίδιο κάνει θέλει να πιπιλαει μόνο αλλά ταυτόχρονα κατεβαίνει το γάλα κ πνίγεται πιπίλα δεν παίρνει δεν ξέρω με τι άλλο να παρηγορηθεί...

Εγώ δεν βρήκα λύση πάνω στο θέμα αυτό απλά όταν κατεβαινει με δύναμη το γάλα το βγάζω για να μην πνίγεται... Αν θέλει να κοιμηθεί μόνο στο στήθος τον κοιμιζω, στην αρχή γκρινιάζει γιατί θέλει μόνο νανουριστει αλλά μετά το δέχεται κ κοιμάται! @Chrysoum τώρα είδα μετά απο 3 μήνες ότι είχες αναφερθεί σε μένα κ ζητούσες βοήθεια. Φαντάζομαι τώρα θα είναι όλα καλά. Για την υπερπαραγωγή προσπαθούσα απλά να αλλάζω στήθος στις 3 ώρες κ όχι νωρίτερα. Εμένα βέβαια πράσινα κακακια μάλλον απ' το σίδηρο είχε..

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Εγώ δεν βρήκα λύση πάνω στο θέμα αυτό απλά όταν κατεβαινει με δύναμη το γάλα το βγάζω για να μην πνίγεται... Αν θέλει να κοιμηθεί μόνο στο στήθος τον κοιμιζω, στην αρχή γκρινιάζει γιατί θέλει μόνο νανουριστει αλλά μετά το δέχεται κ κοιμάται! @Chrysoum τώρα είδα μετά απο 3 μήνες ότι είχες αναφερθεί σε μένα κ ζητούσες βοήθεια. Φαντάζομαι τώρα θα είναι όλα καλά. Για την υπερπαραγωγή προσπαθούσα απλά να αλλάζω στήθος στις 3 ώρες κ όχι νωρίτερα. Εμένα βέβαια πράσινα κακακια μάλλον απ' το σίδηρο είχε..

Ναι είναι όλα καλά τώρα :) δεν κράτησε πολύ ούτως ή άλλως αυτή η φάση, περίπου 2 εβδομάδες :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...