Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ!Σφίγγεται και πονάει στον ύπνο και στο θηλασμό.Τί έχει;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ, είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια από παλιοτερους και εμπειρότερους γονείς.Η ιστορία μας είναι η εξής: το αγοράκι μου (είναι το πρώτο μου παιδί) είναι 4 μηνών και 5 ημερών σήμερα. Είχε κολικούς όλη την ημέρα από 10 ημερών μέχρι 2,5 - 3 μηνών περιπου.

Το πρόβλημα όμως είναι οτι το παιδί από την 6-7η εβδομάδα όταν θηλάζει, τρώει για 5-6 λεπτά και σταματάει γιατι σφίγγεται κοκινίζει και αρχίζει και κλαίει και δείχνει οτι πονάει. Επίσης την ίδια περίπου περίοδο το μωρό άρχισε, ενω κοιμοταν ησυχα τη νυχτα 9-9 (ξυπνούσε μόνο για να φάει κάθε 2-3 ώρες), να σφίγγεται, να χτυπιεται πόδια χέρια πάνω κάτω και τελικα να κλαίει ή και να ουρλιαζει (στον ύπνο του δεν ξυπναει).Αυτό αρχικά γινόταν μόνο στις 6 κάθε πρωι, μετα έγινε στις 5 και στις 6, στις 4,5,6 και πλεον σήμερα το μωρο κάθε μισή- μία ώρα χτυπιέται στον ύπνο του είτε μέρα είτε νύχτα.

Και το ερωτημα μου ειναι το εξης:ξέρει κανεις τι ειναι αυτο που ενοχλει το μωρο μου;Η παιδίατρος μέχρι 3 μηνών έλεγε κολικοι και υπομονη, στον 4 μήνα μου είπε ένα είδος δυσπεψίας και υπομονή μέχρι να μπουν οι στερεες τροφες.ΓΟΠ υποτίθεται δεν έχει γιατι κάναμε υπερηχο στομάχου πυλωρου στην 7η εβδομάδα και δεν είχε τπτ.Το παιδί από την 6η-7η εβδομάδα έκανε ρουκέτα σε κάθε γεύμα (ξέχασα να πω θηλαζω αποκλειστικά) και σταμάτησα όλα ΌΛΑ τα γαλάκτοκομικά κρυφά και φανερά και οι ρουκέτες μειώθηκαν πάρα πολύ (από 3 κάθε ώρα έγιναν 1-2 την ημέρα) αλλά δεν σταμάτησαν εντελώς ούτε σταμάτησε ο πόνος στο φαγητό και το χτύπημα το βράδυ.Κολικοί δεν είναι, ΓΟΠ δεν είναι, αλλεργία δεν είναι, δυσκοιλιότητα δεν έχει, γιατί το παιδί δεν μπορεί να φάει και να κοιμηθεί με ησυχία;Είπα να πάω σε παιδογαστρεντερολόγο μου λέει η παιδίατρος μην το πας το παιδί,βάζει μια χαρα βάρος ,γιατι να το ταλαιπωρήσεις με χίλιες δυο εξετάσεις. Είχε κανείς γονιός ανάλογο πρόβλημα να με κατευθύνει;Βαρέθηκα να βλέπω το μωρό μου να χτυπιέται όλη μέρα.Μπορείτε να με βοήθείσετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


καλησπερα.εχω κι εγω ενα αγορακι μολισ 20 ημερων και ξεκινησε να μου κανει ακριβως το ιδιο πραγμα στον υπνο του να σφιγγεται να κοκκινιζει να εχει αερια την ωρα που σφιγγεται και να μου δειχνει οτι ποναει με αποτελεσμα να ξυπναει και να χανουμε το προγραμμα μας που μολις καταφεραμε να μπουμε.δινω και συμπληρωμα ξενο γαλα γιατι το γαλα μου ειναι πολυ αραιο και δεν χορταινει.ο γιατρος μου ειπε και μενα οτι ειναι κολικοι και να κανω υπομονη. τωρα που διαβασα οτι το δικο σου μεγαλωσε και συνεχιζει να εχει το ιδιο προβλημα ανυσηχω κ εγω μηπωσ δεν ειναι κολικοι.ξερει καποιος να μας πει τι αλλο μπορει να ειναι και σε τι οφειλεται?

Link to comment
Share on other sites

Αμα σφιγγει κ τα χερακια μπουνιτσες, φερνει τα ποδαρακια στην κοιλιτσα κ αεριζεται ειναι κολικοι...εμας η μπεμπα ειναι 2 μηνων κ το προηγουμενο Σαββατο δεν κοιμηθηκε 8ωρες απο τους πονους!!!Της φτιαχνω το γαλα σε χαμομηλονερο--συμφωνα με οδηγιες παιδιατρου...επειδη ειμαστε μικρες ακομα δεν θελει να μας δωσει σκετο ροφημα για ν αμην χανουμε θερμιδες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλεργια σε κατι αλλο εκτος απο γαλακτοκομικα;

Μηπως παιρνεις σιδηρο και του προκαλει αερια;

Μηπως εχεις υπερπαραγωγη;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Αμα σφιγγει κ τα χερακια μπουνιτσες, φερνει τα ποδαρακια στην κοιλιτσα κ αεριζεται ειναι κολικοι...εμας η μπεμπα ειναι 2 μηνων κ το προηγουμενο Σαββατο δεν κοιμηθηκε 8ωρες απο τους πονους!!!Της φτιαχνω το γαλα σε χαμομηλονερο--συμφωνα με οδηγιες παιδιατρου...επειδη ειμαστε μικρες ακομα δεν θελει να μας δωσει σκετο ροφημα για ν αμην χανουμε θερμιδες...

Εχει συχνα κολικους;Σας εχει δωσει υποαλλεργικο γαλα;Με χαμομηλονερο το φτιαχνεις παντα ή μονο οταν εχει κολικο;Βαζεις το Κιρντεντε ή κατι αλλο;Ρωταω για την περιπτωση που χρειαστει καποια στιγμη να δωσω κι εγω.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όπως τα περιγράφεις, έχω την εντύπωση ότι το παιδάκι έχει κολικούς. Ναι και εμένα η κόρη μου ούρλιαζε όλη μέρα και όλη νύχτα για 6 μήνες....την έπιανε ακόμα και την ώρα του φαγητού.....χάλια κατάσταση, δεν ήξερα πότε θα την πιάσει. Έπινε Sanilac Ac (anticolic, μάπα δεν νομίζω ότι κάνουν κάτι). Στο εξάμηνο δοκίμασα Milupa μέσα στο γάλα. (θήλαζα για 2 μήνες και μετά έβαλα μπιμπέρό,). Άσε πολύ χάλια δεν κατάφερα να ευχαριστηθώ το μωρό μου. Το μόνο που το ηρεμούσε το παιδί ήταν η όρθια αγκαλιά. Όρθια να περπατάω όλη νύχτα για να μην ουρλιάζει. Είχαμε πάει σε 5 διαφορετικούς παιδίατροςυ. Καλό κουράγιο.

 

προσωπικά έτσι που έκανε δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ήταν κολικός αλλά κάποια ανίατη ασθένεια...που δεν την καταλάβαιναν οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω κι εγω ενα αγορακι μολισ 20 ημερων και ξεκινησε να μου κανει ακριβως το ιδιο πραγμα στον υπνο του να σφιγγεται να κοκκινιζει να εχει αερια την ωρα που σφιγγεται και να μου δειχνει οτι ποναει με αποτελεσμα να ξυπναει και να χανουμε το προγραμμα μας που μολις καταφεραμε να μπουμε.δινω και συμπληρωμα ξενο γαλα γιατι το γαλα μου ειναι πολυ αραιο και δεν χορταινει.ο γιατρος μου ειπε και μενα οτι ειναι κολικοι και να κανω υπομονη. τωρα που διαβασα οτι το δικο σου μεγαλωσε και συνεχιζει να εχει το ιδιο προβλημα ανυσηχω κ εγω μηπωσ δεν ειναι κολικοι.ξερει καποιος να μας πει τι αλλο μπορει να ειναι και σε τι οφειλεται?

 

Ti εννοείς ότι το γάλα σου είναι πολύ αραιό; Ο παιδίατρος σου το είπε αυτό; Πάρε δεύτερη γνώμη από παιδίατρο που να γνωρίζει και να υποστηρίζει το θηλασμό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mπουρμπουρ1¨: Οχι δεν εχει καθε μερα κολικους...π.χ το προηγουμενο Σαββατο την πηγαμε στο παιδων---ηταν 2 τα ξημερωματα, η παιδιατρος μας δεν απαντουσε, η μικρη ηταν πλυμμενη κ φαγωμενη κ ειχε κανει κ κακα κ εκλαιγε απο τις 7 το απογευμα ως τη 1 τα ξημερωματα----ηθελε κ εμενα μονο ορθια αγκαλια κ να εφαπτεται η κοιλιτσα της πανω μας....( τελικα δεν ειχε κατι.ηταν επεισοδιο εντονου κολικου..εμεις φοβηθηκαμε!!)....Τωρα παρατηρω οι κολικοι εμφανιζονται μεσημερακι μεχρι το απογευμα κ πιο σπανια το πρωι...αλλα ευτυχως οχι καθε μερα κ οχι τοσο εντονοι....Δεν πινουμε υποαλλεργικο γαλα επειδη εχουμε μετριου βαθμου ΓΟΠ πρεπει να πινουμε αντιαναγωγικο γαλα (μαζι με το κανονικο γαλα)---που δεν μπορει να συνδυαστει με το υποαλλεργικο μας ειπε η γιατρος....Της φτιαχνουμε το γαλα παντα σε χαμομηλονερο εδω και 10μερες απο τοτε που παθαμε τον εντονο κολικο...Δεν μας ειπε για κιντερτε ακομα ή για καποιο ροφημα-----επειδη ειμαστε 2 μηνων κ θελουμε θερμιδες κ δεν θελουμε να αντικατασταθει το γευμα με καποιο ροφημα...Παντως με το χαμομηλι ειναι πιο ηπιοι οι κολικοι κ τα κακακια βγαινουν κρεμωδη κ οχι σκληρα κ ας παιρνουμε αντιαναγωγικο γαλα...Αλλα οταν την βλεπω να σφιγγεται, μετα ακουω τις κλανιτσες κ ηρεμει η κακομοιρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εντιτ, βιάστηκα να το πω, θηλάζεις αποκλειστικά λες μετά, δες για αλλεργία.

αχ αναφέρομαι στο πρώτο το παλιό μήνυμα συγνώμη!!

Επεξεργάστηκαν by dimmi
γράψε λάθος

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω κι εγω ενα αγορακι μολισ 20 ημερων και ξεκινησε να μου κανει ακριβως το ιδιο πραγμα στον υπνο του να σφιγγεται να κοκκινιζει να εχει αερια την ωρα που σφιγγεται και να μου δειχνει οτι ποναει με αποτελεσμα να ξυπναει και να χανουμε το προγραμμα μας που μολις καταφεραμε να μπουμε.δινω και συμπληρωμα ξενο γαλα γιατι το γαλα μου ειναι πολυ αραιο και δεν χορταινει.ο γιατρος μου ειπε και μενα οτι ειναι κολικοι και να κανω υπομονη. τωρα που διαβασα οτι το δικο σου μεγαλωσε και συνεχιζει να εχει το ιδιο προβλημα ανυσηχω κ εγω μηπωσ δεν ειναι κολικοι.ξερει καποιος να μας πει τι αλλο μπορει να ειναι και σε τι οφειλεται?

 

καλή μου μανούλα, να χαίρεσαι το μωράκι σου πρώτα απ' όλα.

Κοίταξε, εσένα μπορεί το μωράκι σου να έχει όντως κολικούς, γιατί είναι μικρό, εμένα ο δικός μου είχε από δέκα ημερών κολικούς αλλά αυτό το σφίξιμο άρχισε έντονα όταν έγινε δυο μηνών. Μέχρι τότε ενώ είχε κολικούς και έκλαιγε όλη μέρα, τη νύχτα κοιμόταν μια χαρά και ξυπνούσε μόνο κάθε τρεις ώρες για να φάει.Τώρα το μωρό είναι 6 μηνών και ακόμα έχω πρόβλημα με τον ύπνο του.Κολικούς πλέον ο δικός μου δεν έχει, σταμάτησαν στους 3,5-4 μηνες.Αν είναι κολικοί θα περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Την αλλεργία για ποιον λόγο την απέκλεισες;

 

την αλλεργία την απέκλεισα (στο γάλα τουλάχιστον) γιατί τόσους μήνες που σταμάτησα το γάλα, σταμάτησαν οι εμετοί που ήταν και το πρώτο και κύριο σύμπτωμα.Επίσης, πριν απο κανένα μήνα το παιδί σταμάτησε να πονάει όταν θηλάζει και πλέον τρώμε μια χαρα όταν είμαστε ξύπνιοι :D. Απέχω ήδη σχεδόν 3,5 μήνες, αν είναι αλλεργία δεν νομίζω να είναι αλλεργία στο γάλα. Ξέρεις εάν κάποιο άλλο τρόφιμο που θα μπορούσε να δημιουργεί τέτοιο σύμπτωμα?Μα άν είχε αλλεργία σε κάποιο άλλο τρόφιμο που τρώω δεν θα έπρεπε να κάνει και εμετό όπως και με το γάλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...
On 12/7/2012 at 4:46 ΜΜ, picamama1 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ, είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια από παλιοτερους και εμπειρότερους γονείς.Η ιστορία μας είναι η εξής: το αγοράκι μου (είναι το πρώτο μου παιδί) είναι 4 μηνών και 5 ημερών σήμερα. Είχε κολικούς όλη την ημέρα από 10 ημερών μέχρι 2,5 - 3 μηνών περιπου.

Το πρόβλημα όμως είναι οτι το παιδί από την 6-7η εβδομάδα όταν θηλάζει, τρώει για 5-6 λεπτά και σταματάει γιατι σφίγγεται κοκινίζει και αρχίζει και κλαίει και δείχνει οτι πονάει. Επίσης την ίδια περίπου περίοδο το μωρό άρχισε, ενω κοιμοταν ησυχα τη νυχτα 9-9 (ξυπνούσε μόνο για να φάει κάθε 2-3 ώρες), να σφίγγεται, να χτυπιεται πόδια χέρια πάνω κάτω και τελικα να κλαίει ή και να ουρλιαζει (στον ύπνο του δεν ξυπναει).Αυτό αρχικά γινόταν μόνο στις 6 κάθε πρωι, μετα έγινε στις 5 και στις 6, στις 4,5,6 και πλεον σήμερα το μωρο κάθε μισή- μία ώρα χτυπιέται στον ύπνο του είτε μέρα είτε νύχτα.

Και το ερωτημα μου ειναι το εξης:ξέρει κανεις τι ειναι αυτο που ενοχλει το μωρο μου;Η παιδίατρος μέχρι 3 μηνών έλεγε κολικοι και υπομονη, στον 4 μήνα μου είπε ένα είδος δυσπεψίας και υπομονή μέχρι να μπουν οι στερεες τροφες.ΓΟΠ υποτίθεται δεν έχει γιατι κάναμε υπερηχο στομάχου πυλωρου στην 7η εβδομάδα και δεν είχε τπτ.Το παιδί από την 6η-7η εβδομάδα έκανε ρουκέτα σε κάθε γεύμα (ξέχασα να πω θηλαζω αποκλειστικά) και σταμάτησα όλα ΌΛΑ τα γαλάκτοκομικά κρυφά και φανερά και οι ρουκέτες μειώθηκαν πάρα πολύ (από 3 κάθε ώρα έγιναν 1-2 την ημέρα) αλλά δεν σταμάτησαν εντελώς ούτε σταμάτησε ο πόνος στο φαγητό και το χτύπημα το βράδυ.Κολικοί δεν είναι, ΓΟΠ δεν είναι, αλλεργία δεν είναι, δυσκοιλιότητα δεν έχει, γιατί το παιδί δεν μπορεί να φάει και να κοιμηθεί με ησυχία;Είπα να πάω σε παιδογαστρεντερολόγο μου λέει η παιδίατρος μην το πας το παιδί,βάζει μια χαρα βάρος ,γιατι να το ταλαιπωρήσεις με χίλιες δυο εξετάσεις. Είχε κανείς γονιός ανάλογο πρόβλημα να με κατευθύνει;Βαρέθηκα να βλέπω το μωρό μου να χτυπιέται όλη μέρα.Μπορείτε να με βοήθείσετε;

Γεια σου ξέρω Έχει περάσει καιρός όμως έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα το μωρο μου είναι πέντε μηνών κάνει τα ιδια έχω κάνει τα πάντα δεν έχει κάτι άλλα σφίγγεται όλη μέρα..σε παρακαλώ αν μπορείς να μου έλεγες αν δεις το μήνυμα Η οποία άλλη κοπέλα ας βοηθήσει παρακαλώ..χτυπιέται όλη μέρα δε του ββρίσκουν κάτι παθολογικό..

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Bibo mommy είπε:

Γεια σου ξέρω Έχει περάσει καιρός όμως έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα το μωρο μου είναι πέντε μηνών κάνει τα ιδια έχω κάνει τα πάντα δεν έχει κάτι άλλα σφίγγεται όλη μέρα..σε παρακαλώ αν μπορείς να μου έλεγες αν δεις το μήνυμα Η οποία άλλη κοπέλα ας βοηθήσει παρακαλώ..χτυπιέται όλη μέρα δε του ββρίσκουν κάτι παθολογικό..

Γειά σου και εμένα μέχρι πέντε μηνών τα ίδια έκανεστους 4 μισή μηνες πήρα κάτι σταγονες infacolic της λένε της έδινα πρωί μεσημέρη βράδυ για 3 εβδομάδες και τώρα που κοντεύουμε τους 6 δεν έχουμε αυτά τα σφιξιματα έχουμε γκρίνια αλλά όχι αυτό το πράγμα που δεν ήξερα την να την κάνω. Εσύ έχεις δώσει κάτι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Bibo mommy είπε:

Γεια σου ξέρω Έχει περάσει καιρός όμως έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα το μωρο μου είναι πέντε μηνών κάνει τα ιδια έχω κάνει τα πάντα δεν έχει κάτι άλλα σφίγγεται όλη μέρα..σε παρακαλώ αν μπορείς να μου έλεγες αν δεις το μήνυμα Η οποία άλλη κοπέλα ας βοηθήσει παρακαλώ..χτυπιέται όλη μέρα δε του ββρίσκουν κάτι παθολογικό..

κολικοι;δυσκοιλιοτητα;γοπ κ να εχει οισοφαγιτιδα;μηπως εχεις υπερπαραγωγη η εντονο ανακλαστικο ροης;συντριβανακι να πεταγεται το γαλα;

δωσε μερικα στοιχεια παραπανω.ηλικια μωρου.αν θηλαζεις.πως παει απο βαρος.αν προσεχεις γαλακτοκομικα

εχετε κανει εξετασει;πχ για γοπ;ο γιατρος σας τι λεει;

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2018 at 3:24 ΜΜ, vicky86 είπε:

κολικοι;δυσκοιλιοτητα;γοπ κ να εχει οισοφαγιτιδα;μηπως εχεις υπερπαραγωγη η εντονο ανακλαστικο ροης;συντριβανακι να πεταγεται το γαλα;

δωσε μερικα στοιχεια παραπανω.ηλικια μωρου.αν θηλαζεις.πως παει απο βαρος.αν προσεχεις γαλακτοκομικα

εχετε κανει εξετασει;πχ για γοπ;ο γιατρος σας τι λεει;

Είμαστε πέντε μηνών μέχρι τον τέταρτο Μου λέγαν για κολικούς..Τώρα ότι είναι είδος δυσπεψιας και δυσανεξία πιθανόν στα γαλακτοκομικά..τα Έχω κόψει Ναι και ηρέμησε λίγο όχι κάτι τρομερό εξακολουθεί να σφίγγεται..Δεν είναι ερεθισμενος ο οισοφάγος Ούτε βγάζει γάλα πολύ σπάνια θα συμβεί..δυσκοιλιότητα δε φαίνεται να έχει γγιατί τα κακά του είναι κρεμωδη..θηλάζω αποκλειστικά..μου εείπε Η παιδίατρος για, αλλεργική πρωκτοκολιτιδα πιθανόν στο αγελαδινό τΑ έκοψα κτο αυτά και το αυγό κ κάποια Αλλά αλλεργιογόνα..δε ξέρω τι άλλο να κάνω πράγματα στεναχωριέμαι πολύ..Επίσης Έχω υπερπαραγωγή Ναι..

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2018 at 3:24 ΜΜ, vicky86 είπε:

κολικοι;δυσκοιλιοτητα;γοπ κ να εχει οισοφαγιτιδα;μηπως εχεις υπερπαραγωγη η εντονο ανακλαστικο ροης;συντριβανακι να πεταγεται το γαλα;

δωσε μερικα στοιχεια παραπανω.ηλικια μωρου.αν θηλαζεις.πως παει απο βαρος.αν προσεχεις γαλακτοκομικα

εχετε κανει εξετασει;πχ για γοπ;ο γιατρος σας τι λεει;

 

On 2/11/2018 at 3:04 ΜΜ, Alexia arap είπε:

Γειά σου και εμένα μέχρι πέντε μηνών τα ίδια έκανεστους 4 μισή μηνες πήρα κάτι σταγονες infacolic της λένε της έδινα πρωί μεσημέρη βράδυ για 3 εβδομάδες και τώρα που κοντεύουμε τους 6 δεν έχουμε αυτά τα σφιξιματα έχουμε γκρίνια αλλά όχι αυτό το πράγμα που δεν ήξερα την να την κάνω. Εσύ έχεις δώσει κάτι; 

Ναι βέβαια..δίνω τις ακουαζολ κολικερ όχι κατι σπουδαίο..Όλες τις έχω δοκιμάσει..Τώρα ειναιτο και τα δόντια..αχ τι τραβάμε κ Εμείς κ αυτα. Απ τους πονους

Link to comment
Share on other sites

@Bibo mommyισως για το θεμα αλλεργιας να παρεις γνωμη κ απο παιδογαστρεντερολογο η παιδοαλλεργιολογο

εχω ακουσει για κολικους μεχρι κ τον 6ο

αν το γαλα πεταγεται σαν συντριβανι,βγαζεις λιγο με το χερι κ μετα βαζεις το μωρο.δ την ρυθμισες την υπερπαραγωγη;κανει εκρηκτικα,αφρωδη κ πρασινα κακα;

στην υπερπαραγωγη πρεπει να εισαι σιγουρη οτι το μωρο μενει αρκετα στο ιδιο στηθος για να παρει κ το λιπαρο γαλα.αν κανει πρασινα κακα,μπορει αυτο να δειχνει οτι παιρνει μονο το πιο "αραιο".κ νομιζω οτι λογω συστασης ισως του προκαλει πονους

αν εχεις υπερπαραγωγη πρεπει να το ρυθμισεις.πανω σε αυτο τι συμπτωματα εχεις;

εμενα η μεγαλη μου επειδη ετρωγε λαιμαργα καταπινε αερα κ ειχε λιγα πονακια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vicky86 είπε:

@Bibo mommyισως για το θεμα αλλεργιας να παρεις γνωμη κ απο παιδογαστρεντερολογο η παιδοαλλεργιολογο

εχω ακουσει για κολικους μεχρι κ τον 6ο

αν το γαλα πεταγεται σαν συντριβανι,βγαζεις λιγο με το χερι κ μετα βαζεις το μωρο.δ την ρυθμισες την υπερπαραγωγη;κανει εκρηκτικα,αφρωδη κ πρασινα κακα;

στην υπερπαραγωγη πρεπει να εισαι σιγουρη οτι το μωρο μενει αρκετα στο ιδιο στηθος για να παρει κ το λιπαρο γαλα.αν κανει πρασινα κακα,μπορει αυτο να δειχνει οτι παιρνει μονο το πιο "αραιο".κ νομιζω οτι λογω συστασης ισως του προκαλει πονους

αν εχεις υπερπαραγωγη πρεπει να το ρυθμισεις.πανω σε αυτο τι συμπτωματα εχεις;

εμενα η μεγαλη μου επειδη ετρωγε λαιμαργα καταπινε αερα κ ειχε λιγα πονακια

Έχω υπερπαραγωγή δε τη ρύθμιζα πάντα δε το γνώριζα..κάνει πράσινα κάποιες φορές και Επίσης είναι πάρα πολύ λαιμαργος και καταπίνει και φουλ αέρα..Εγώ σκέφτηκα Μήπως είναι κ επειδή τρώει πολυ και τελικά τον πιάνει κοιλοπονος..λες να πσωρό σε. Γαστρεντερολογο Ε? Από βδομάδας πάντως θα κάνουμε εξετάσεις για αλλεργία και έναν υπέρηχο στη κοιλίτσα του..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Bibo mommy είπε:

Έχω υπερπαραγωγή δε τη ρύθμιζα πάντα δε το γνώριζα..κάνει πράσινα κάποιες φορές και Επίσης είναι πάρα πολύ λαιμαργος και καταπίνει και φουλ αέρα..Εγώ σκέφτηκα Μήπως είναι κ επειδή τρώει πολυ και τελικά τον πιάνει κοιλοπονος..λες να πσωρό σε. Γαστρεντερολογο Ε? Από βδομάδας πάντως θα κάνουμε εξετάσεις για αλλεργία και έναν υπέρηχο στη κοιλίτσα του..

οποτε εχεις ηδη μια μικρη εξηγηση για τους πονους

προσπαθησε οταν τρωει να πιανει καλα ολη τη θηλαια αλω,οσο γινεται να μην καταπινει αερα.κ να μην εχεις πολυ μεγαλα κενα απο θηλασμο σε θηλασμο,για να μην ειναι πολυ λαιμαργος

συζητα με παιδιατρο ισως ιδανικα με συμβουλο κ για την υπερπαραγωγη

περιπου ποσες φορες θηλαζει την μερα;για ποση ωρα;κ απο τα δυο στηθη;

εμεις για παραδειγμα,απο τριτη μερα που κατεβηκε το γαλα θηλαζα κ ειχα δυο μεγαλες πετσετες γιατι τρεχανε γαλατα.στο τσακ γλιτωσα πετρωμα την πεμπτη μερα.μετα στον μηνα καταλαβα οτι ειχα προβλημα,οταν το μωρο δ ειχε παρει το αναμενομενο βαρος.χρειαστηκε σταδιακα να αυξησω την ωρα που εδινα το ιδιο στηθος για 6ωρες κ μετα αφου ειδα μειωση να επιστρεψω σταδιακα σε γευμα κ στηθος

αν τιθεται θεμα αλλεργιας θα εβλεπα αλλη ειδικοτητα,παιδογαστρεντερολογο πχ

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2018 at 5:39 ΜΜ, Bibo mommy είπε:

Είμαστε πέντε μηνών μέχρι τον τέταρτο Μου λέγαν για κολικούς..Τώρα ότι είναι είδος δυσπεψιας και δυσανεξία πιθανόν στα γαλακτοκομικά..τα Έχω κόψει Ναι και ηρέμησε λίγο όχι κάτι τρομερό εξακολουθεί να σφίγγεται..Δεν είναι ερεθισμενος ο οισοφάγος Ούτε βγάζει γάλα πολύ σπάνια θα συμβεί..δυσκοιλιότητα δε φαίνεται να έχει γγιατί τα κακά του είναι κρεμωδη..θηλάζω αποκλειστικά..μου εείπε Η παιδίατρος για, αλλεργική πρωκτοκολιτιδα πιθανόν στο αγελαδινό τΑ έκοψα κτο αυτά και το αυγό κ κάποια Αλλά αλλεργιογόνα..δε ξέρω τι άλλο να κάνω πράγματα στεναχωριέμαι πολύ..Επίσης Έχω υπερπαραγωγή Ναι..

Η υπερπαραγωγή αρκεί. Τι κάνεις για να τη διαχειριστείς;

Link to comment
Share on other sites

Τρώει πολύ συχνά το παιδί..ανά μια ώρα το λιγότερο και το περισσότερο μέχρι δυόμιση ώρες..Μια φορά έκανε τρεις ώρες Ένα βράδυ να φάει και έφραξε ένας πόρος..Τρώει πιο πολύ από το Ένα κ μόλις μαλακώσει πολύ αν θέλει κνα άλλο τον βάζω κ απ το άλλο..άλλα είναι πάρα πολύ νευρικός τις περισσότερες φορές Όταν τρώει χτυπιέται στο στήθος με γρατζουναει με σφίγγει τεντονεται και κλαίει..γουργουρίζει κ το εντερακι του ππαράλληλα..άρα το παιδί πονάει..Γιατί όμως?απ την υπερπαραγωγή όλο αυτό λες?Η παιδίατρος δε του ββρίσκει τίποτα παθολογικό κ Η αληθαλήθεια είναι ότι το αγοράκι μου ειναιείπε πολυ. Ζωηρο, κ υπερκινητικό δε δείχνει αρρωστο,Μόνο όταν τρώει 9 στις 10 έχω αυτό το θέμα που σου είπα πιο πάνω..Και τα κκακά του είναι εκρηκτικές οι κενώσεις και πράσινα κ έχουν και βλέννα..άρα κάτι τον ενοχλεί κ από αυτά που τρώω..άσε τα εχω όλα..μαρτύριο σου λέω..ανά μια μΕ δυο ώρες το βράδυ να τον κάνω βόλτα να κοιμηθεί γιατί σφίγγεται..δε ξέρω τι αλλοάλλο να κάνω..Θα δω κ με τος εξετάσεις κ θα σου πω..Σ ευχαριστώ πολύ πάντως..

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Η υπερπαραγωγή αρκεί. Τι κάνεις για να τη διαχειριστείς;

Βγάζω λίγο με το χέρι μου πιέζοντας πριν βάλω το παιδί να θηλάσει.δε γνωρίζω κάτι άλλο..Ούτε κάποιος άλλος γνωρίζει κατι παραπάνω όπου ρωτάω..Ούτε καν Η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Bibo mommy είπε:

Βγάζω λίγο με το χέρι μου πιέζοντας πριν βάλω το παιδί να θηλάσει.δε γνωρίζω κάτι άλλο..Ούτε κάποιος άλλος γνωρίζει κατι παραπάνω όπου ρωτάω..Ούτε καν Η παιδίατρος.

 

Αλλο υπερπαραγωγή και άλλο έντονη ροή. 

Αν έχεις έντονη ροή, δε βγάζεις με το χέρι. Βάζεις το παιδί στο στήθος, τραβά 2-3 γουλιές, το βγάζεις, αφήνεις το γάλα να τιναχτεί μέχρι να πέσει η ροή και μετά θηλάζεις κανονικά. Βοηθά και το τάισμα σε ανάκλιση, με το παιδί πάνω σου, όπως και στο κρεβάτι, στο πλάι, κοιλιά με κοιλιά.

Αν έχεις υπερπαραγωγή, τότε αρχίζεις να δίνεις ένα στήθος σε κάθε γεύμα, και αν χρειαστεί το ίδιο στήθος σε 2 γεύματα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...