Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα ελισάβετ μου, είμαι καινουρια στο forum. Έχω δύο αγοράκια, τον Βαγγέλη 7 ετών και τον Σάββα 3 ετών. Πριν 6 μήνες, επειδή ο Σαββούλης μου δεν μιλούσε, τον πηγα σε αναπτυξιολόγο, και διεγνωσε κάποια αυτιστικά στοιχεία (έλλειψη ομιλίας , μειωμένη λεπτη κινητικότητα και μειωμένη συγκέντρωση). Νόμιζα οτι θα πεθάνω. Μου είπε οτι η περίπτωση του Σάββα είναι πολύ ελαφριά και πλήρως αναστρεψιμη, με την κατάλληλη θεραπεία. Τώρα μετά από 6 μήνες εργοθεραπεία και λογοθεραπεία, ο Σαββούλης έχει βελτιωθεί πολύ και ακούμε πια και καποιες λεξούλες από το στόμα του. Όμωσ δεν μπορω να ησυχάσω. Εκεί που λέω οτι θα φτιάξουν τα πραγματα, όπως λένε οι γιατροί, απογοητευομαι, με πιάνουν τα κλάματα. Όταν έρχεται και με αγκαλιάζει ρωτάω τον Θεό αν θα μου πει ποτέ ο Σαββούλης μου πόσο με αγαπάει, αν θα πάει σε κανονικό σχολείο και πολλά αλλα. Έχω και εγώ πολύ αγχος, αν και η περίπτωση του Σαββούλη είναι ελαφριά. Έχω μιλήσει και με την Angela και το ψάχνω όσο μπορώ. Κουράγιο Ελισάβετ μου. Και σε όλους όσους παλευουν..

 

Με εκτίμηση

 

julias

Θα τον ακούσεις τον Σαββούλη σου να σου λέει "σ' αγαπώ μανούλα" θα δεις :)

Όσο αντέχει η τσέπη σας θα του προσφαίρετε το καλύτερο δυνατό σε εκπαίδευση τώρα που είναι μικρός και τα πράγματα είναι πιο εύκολα.

Όσο αντέχει η τσέπη σας χωρίς να φτάσουμε στα άκρα ( εξαθλίωση).

Δεν βοηθά να ντρέπεστε που το παιδί σας είναι λίγο διαφορετικό από τα άλλα ( δεν λέω ότι ντρέπεστε) αλλά πολύς κόσμος ντρέπεται και χάνει τον χρόνο του προσπαθώντας να κρυφτεί.

Ακολουθήστε τις συμβουλές των ειδικών που τελικά εμπιστεύεσται και όλα θα παν κατ ευχήν.

 

Σ'ευχαριστω πολύ. Ένας καλός λόγος είναι πάντα φάρμακο. Ειναι τυχερή η οικογένεια σου που τους προσέχεις. Να είστε πάντα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 638
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχει πολυ μεγαλη προοδο ο νεκταριουλης angela μου να τον χαιρεστε και να το δειτε οπως επιθημειτε και ειμαι σιγουρη οτι θα τον δειτε. Πολλα φιλιααααα :)

.png .png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

«εάν οι ‘φυσιολογικοί’ άνθρωποι βρισκόταν σε έναν πλανήτη με εξωγήινα όντα, θα ένιωθαν φοβισμένοι, δεν θα ήξεραν τι σκέφτονται οι εξωγήινοι, πως νιώθουν, τι θέλουν, και πώς να ανταποκριθούν σε όλα αυτά… αυτό ακριβώς είναι ο αυτισμός…. Η ζωή είναι μπερδεμένη… μια μάζα ανθρώπων, γεγονότων, πραγμάτων χωρίς όρια. Μου φαίνεται τόσο δύσκολο να κατανοήσω τα πράγματα που βλέπω και ακούω ταυτόχρονα…. Οι άνθρωποι δεν μπορούν να φανταστούν πόσο αφόρητα δύσκολο είναι για μένα να τους κοιτάω στα μάτια… διαταράσσει την ησυχία μου και νιώθω απίστευτα τρομαγμένος… (άτομο με αυτισμό, Jolliffe et al., 1992)

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

«εάν οι ʽφυσιολογικοίʼ άνθρωποι βρισκόταν σε έναν πλανήτη με εξωγήινα όντα, θα ένιωθαν φοβισμένοι, δεν θα ήξεραν τι σκέφτονται οι εξωγήινοι, πως νιώθουν, τι θέλουν, και πώς να ανταποκριθούν σε όλα αυτά… αυτό ακριβώς είναι ο αυτισμός…. Η ζωή είναι μπερδεμένη… μια μάζα ανθρώπων, γεγονότων, πραγμάτων χωρίς όρια. Μου φαίνεται τόσο δύσκολο να κατανοήσω τα πράγματα που βλέπω και ακούω ταυτόχρονα…. Οι άνθρωποι δεν μπορούν να φανταστούν πόσο αφόρητα δύσκολο είναι για μένα να τους κοιτάω στα μάτια… διαταράσσει την ησυχία μου και νιώθω απίστευτα τρομαγμένος… (άτομο με αυτισμό, Jolliffe et al., 1992)

 

Αχ Ελισάβετ μου μακάρι αυτό το κείμενο να το διάβαζαν και το σημαντικότερο να το κατανοούσαν όλοι οι γονείς με παιδάκια που έχουν αυτό το πρόβλημα.

 

Επειδή εργάζομαι σε ασφαλιστικό φορέα μέρος της δουλειάς μου είναι και η κοστολόγηση από γιατρούς-διάφορα κέντρα των ασφ/νων κτλ.

Πρόσφατα αντιμετώπισα περίπτωση μαμάς που έφερε (για την ακρίβεια έσερνε) το παιδάκι της με ΔΑΔ στο χώρο μας. Ήταν τόσο μα τόσο απαράδεκτη απέναντι του, το απειλούσε με ξύλο για να καθήσει καλά. Κάποια στιγμή μάλιστα αναφέρθηκε και σε εμένα και είπε ότι θα τον κοπανήσω αν δεν κάτσει ήσυχος....(αν είναι δυνατόν :evil::evil::evil: )

Το αστείο είναι ότι το παιδί ήταν πολύ καλό στην ουσία τη φασαρία την έκανε αυτή. Με τη συμπεριφορά της το τρόμακρατούσε το αστεράκι. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ, θύμωσα, άρχισα να τρέμω από τα νεύρα μου αλλά δεν ήθελα να μιλήσω μπροστά στο παιδί της. Είναι απίστευτο πως μέσα σε 3 λεπτά κατάφερε να μετατρέψει ένα παιδί που μπήκε σε έναν άγνωστο χώρο μοιράζοντας φιλιά και χαμόγελα, χωρίς να δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα, σε ένα τρομαγμένο πλασματάκι έτοιμο να βάλει τα κλάματα.Θα την ξαναδώ όμως που θα μου πάει εεε...

 

Τεσπα αυτό που ήθελα να πω έιναι ότι τα παιδιά σας είναι πολύ τυχερά που έχουν εσάς για γονείς!!!!

Για άλλη μια φορά ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ :!::!::!::!::!::!:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

tboys μου γλυκια να σαι καλα μπορει να μην ειμαι η τελεια μαμα ,μπορει να καταρεω ωρες ωρες απο το μικρο σταυρουδακι που μου εδωσε ο θεος ,γιατι ξερω οτι υπαρχουν μαναδες που περνανε πολυ χειροτερες καταστασεις,αλλα αυτο το παιδακι το λατρευω και καθε φορα που ανεβαινει ενα σκαλακι προοδου με τρελλαινει.Ευχομαι ο θεος να δινει κουραγιο σε ολες τις μαννουλες του κοσμου και ευχομαι και κατι ακομα να μαθουν οι ανθρωποι γυρω μας να αποδεχονται το διαφορετικο .

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Σας αξίζει ένα μεγάλο μπράβο! Το ξέρω "το μπράβο" δεν τρώγεται ούτε βελτιωνει τη κατάσταση των παιδιών αλλά πραγματικά σας θαυμάζω για το κουράγιο, την αγάπη και τη δύναμη που έχετε!

 

Για άλλη μία φορά το κράτος πρόνοια είναι εδώ, έτοιμο να δεχτεί και να βοηθήσει και αυτή την ομάδα παιδιών.... Μα δε ντρέπονται λιγάκι....

Link to comment
Share on other sites

Αχ Ελισάβετ μου μακάρι αυτό το κείμενο να το διάβαζαν και το σημαντικότερο να το κατανοούσαν όλοι οι γονείς με παιδάκια που έχουν αυτό το πρόβλημα.

 

Επειδή εργάζομαι σε ασφαλιστικό φορέα μέρος της δουλειάς μου είναι και η κοστολόγηση από γιατρούς-διάφορα κέντρα των ασφ/νων κτλ.

Πρόσφατα αντιμετώπισα περίπτωση μαμάς που έφερε (για την ακρίβεια έσερνε) το παιδάκι της με ΔΑΔ στο χώρο μας. Ήταν τόσο μα τόσο απαράδεκτη απέναντι του, το απειλούσε με ξύλο για να καθήσει καλά. Κάποια στιγμή μάλιστα αναφέρθηκε και σε εμένα και είπε ότι θα τον κοπανήσω αν δεν κάτσει ήσυχος....(αν είναι δυνατόν :evil::evil::evil: )

Το αστείο είναι ότι το παιδί ήταν πολύ καλό στην ουσία τη φασαρία την έκανε αυτή. Με τη συμπεριφορά της το τρόμακρατούσε το αστεράκι. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ, θύμωσα, άρχισα να τρέμω από τα νεύρα μου αλλά δεν ήθελα να μιλήσω μπροστά στο παιδί της. Είναι απίστευτο πως μέσα σε 3 λεπτά κατάφερε να μετατρέψει ένα παιδί που μπήκε σε έναν άγνωστο χώρο μοιράζοντας φιλιά και χαμόγελα, χωρίς να δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα, σε ένα τρομαγμένο πλασματάκι έτοιμο να βάλει τα κλάματα.Θα την ξαναδώ όμως που θα μου πάει εεε...

 

Τεσπα αυτό που ήθελα να πω έιναι ότι τα παιδιά σας είναι πολύ τυχερά που έχουν εσάς για γονείς!!!!

Για άλλη μια φορά ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ :!::!::!::!::!::!:

 

Λοιπόν η μαμά αυτή δεν ήταν απαράδεκτη, ήταν απλά σαλταρισμένη!!! εχω βρεθεί στην θέση της και μη σας φαίνεται περίεργο καθόλου.

Χρειαζόμαστε βοήθεια και πολύ κουράγιο για να αντιμετωπίσουμε αυτές τις δύσκολες καταστάσεις ίσως και φάρμακα.

Εχουμε να παλέψουμε με τις αντοχές μας απέναντι στο παιδί που θα είναι για πάντα άρρωστο και απέναντι στην κοινωνία που με το βλεμμα της μας καταδικάζει άλλες χίλιες φορές λες και φταίμε εμείς και άλλωτε με τον οικτο τους μας κάνουν και αισθανόμαστε εκατομμυρια φορές χειρότερα... και μας κατακρίνει οπως και εκείνη την μαμά τώρα εδώ.

Το ότι είδες ένα παιδάκι γελαστο και ήσυχο δεν σημαίνει οτι πριν έρθουν στην υπηρεσία ήταν έτσι ήσυχο και αθώο..., (άσε να ξέρω καλύτερα).

Αυτό που ζούμε και αυτό που θα συνεχίσουμε να ζούμε σε όλη μας την ζωή δεν μπορείς να το φανταστείς ουτε στο απειροελάχιστο αν δεν το βιώσεις απο κοντά κ α θ η μ ε ρ ι ν ά και ε φ ό ρ ο υ ζ ω ή ς!!!

 

Γιαυτό το λογο σας έβαλα να δειτε την ταινία : Το μαύρο μπαλόνι (the black balloon)

http://www.watch-movies.net/movies/the_black_balloon/

Δείτε την αξίζει!!!

 

Την κατάλαβαίνω απολυτα την γυναίκα και συμπάσχω μαζί της και αν ήμουν εγώ στον κισέ και την εξυπηρετούσα, θα της έλεγα απλά οτι τη κατανοώ α π ό λ υ τ α , να κοιτάξει να ηρεμίσει, να βρει βοήθεια για να ξεκουραστεί, να πάει σε ένα καλο ψυχολόγο ή ψυχίατρο και να δεχτεί και εκείνη ιατρική βοήθεια, γιατί είναι στα προθυρα κατάρρευσης και έχει ακόμη μια ολόκληρη δύσκολη ζωή μπροστά της...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η μαμά αυτή δεν ήταν απαράδεκτη, ήταν απλά σαλταρισμένη!!!

Λοιπόν Αντζελάκι μου γλυκο η συγκεκριμένη μαμά ήταν απλά απαράδεκτη, επιμένω σε αυτό αλλά δε θέλω να γράψω τίποτα περισσότερο....

 

Εχουμε να παλέψουμε με τις αντοχές μας απέναντι στο παιδί που θα είναι για πάντα άρρωστο και απέναντι στην κοινωνία που με το βλεμμα της μας καταδικάζει άλλες χίλιες φορές λες και φταίμε εμείς και άλλωτε με τον οικτο τους μας κάνουν και αισθανόμαστε εκατομμυρια φορές χειρότερα... και μας κατακρίνει οπως και εκείνη την μαμά τώρα εδώ.

 

Ξέρεις όλοι εσέις εδώ (εσύ, η Ελισάβετ, ο Αλέξανδρος αλλά και πολλοί άλλοι γονείς που έχω διαβάσει μέσα από το noesi) παλεύετε όχι μόνο για τη βελτίωση των παιδιών σας αλλά και για να μάθει ο κόσμος να αντιμετωπίζει με σεβασμό και αξιοπρέπεια τα συγκεκριμένα άτομα. Από εσάς κυρίως αλλά και από μια μικρή έρευνα που έχω κάνει έχω μάθει ότι οι άνθρωποι με αυτισμό είναι απλά άνθρωποι που αντιλαμβάνονται και επεξεργάζονται διαφορετικά τα δεδομένα. Και φυσικά έχουν αντίληψη και φυσικά αισθάνονται μόνο που εξωτερικεύουν όλα όσα νοιώθουν με έναν τρόπο διαφορετικό απʼ ότι οι περισσοτεροι. Ε λοιπόν αυτή η διαφορετικότητα τους δε δίνει το δικαίωμα σε κανέναν (ούτε και στην ίδια τη μάνα) να τα ισοπεδώνει και να τα εξευτελίζει μπροστά σε άλλους.

Και Άντζελα για να μην παρεξηγηθώ όλοι είμαστε γονείς και όλοι έχουμε φτάσει στα όριά μας πολλές φορές. Δε σου κρύβω ότι και εγώ έχω βάλει αγνώστους να μιλήσουν αυστηρά στο παιδί μου μήπως και συμμορφωθεί, και εγώ έχω αρχίσει να αναφέρομαι στον «κακό το λύκο» που παίρνει τα dvd προκειμένου να τον αποτρέψω να αποβλακώνεται μπροστά στην TV (που είσαι Μ.Στυλιανάκη να μου δώσεις τα συγχαρήκια :roll::roll::roll: ) και στην τελική όλοι μας φερόμαστε άσχημα και άδικα στα παιδιά μας πολλές φορές επειδή απλά δεν αντέχουμε άλλο...

Αυτό όμως που προσπαθώ να σου πω είναι ότι: το γεγονός ότι οι δικές μου οι αντοχές έχουν εξαντληθεί είτε γιατί το παιδί μου είναι άρρωστο, είτε γιατι δεν μου συμπαραστέκεται ο σύζυγος είται γιατί δεν έχω λεφτά να φάω και χρωστάω σε οποιονδήποτε είτε γιατί τα μεγαλώνω μόνη μου είτε είτε είτε... δε μου δίνει σε καμία περίπτωση το δικαίωμα να το εξευτελίζω και να του τσακίζω την προσωπικότητα απλά και μόνο επειδή εγώ έχω προβλήματα και επειδή αυτό είναι το δικό μου παιδί μου και ό,τι θέλω κάνω μαζί του.

 

Εσείς προσπαθείτε τόσο πολύ να μας πεισετε για τα χαρισματικά σας παιδιά.

Ε λοιπόν θυμώνουμε και εμείς μαζί σας όταν βλέπουμε ότι αυτά τα παιδιά δεν έχουν τη μεταχείριση που τους αξίζει ούτε από τους ίδιους τους γονείς :wink:

 

Πολλά φιλία στο Νεκτάριο :lol::lol::lol::lol:

Όλοι εδώ μέσα τον αγαπάμε και το έχεις πετύχει ΕΣΥ αυτό :!::!::!::!:

 

ps: και επειδή δεν αντέχω ... θα το πω... πως θα σου φαινόταν λεφτά που σου δίνει το ταμείο σου για τη δική σου ψυχολογική υποστήριξη να τα έτρωγες αλλού...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ps: και επειδή δεν αντέχω ... θα το πω... πως θα σου φαινόταν λεφτά που σου δίνει το ταμείο σου για τη δική σου ψυχολογική υποστήριξη να τα έτρωγες αλλού...

Το ταμείο μου, το περιβόητο ΙΚΑ δεν δίνει δεκάρα για μένα, δίνει μόνο κάτι ψίχουλα για το παιδί μου . Τα οποία έχω χρησιμοποιήσει και εγώ για άλλο σκοπό...με αυτά βάλαμε φέτος πετρέλαιο για το καλοριφέρ.

Δεν λέει τίποτα αυτό, βέβαια δεν ξέρω τις λεπτομέρειες για την μαμά που αναφέρεις αλλά για να το λες σε πιστεύω (οτι δεν ήταν και πολύ "σόι")!!!

Link to comment
Share on other sites

χμ!..

βασικά, μητέρες που "τα έχουν παίξει" υπάρχουν παντού, και δεν ειναι μόνο φαινόμενο γονέων που έχουν παιδιά με αυτισμό.

 

όταν απλώς εισαι απέξω απο την κατάσταση, ότι και να είναι ο γονιός ή το παιδί,

και παιδί χωρίς αυτισμό να ήταν, πάλι θα εκνευριζόσουν και εγώ πχ.

νομίζω ότι αυτό, το να ξεφεύγει καποιος απο τα όρια που πιθανώς και ο ίδιος έχει βαλει, ή και σκόπιμα να παραμελεί,

δεν είναι προνόμιο μονο συγκεκριμένων γονέων αλλά γενικό φαινόμενο, σε ένα ποσοστό.

ακόμα χειρότερο είναι φυσικά, όταν ένα παιδί που έχει αυτισμό, και έχει μεγαλύτερες ανάγκες απο ότι άλλα παιδιά, είναι ο αποδέκτης μιας τέτοιας συμπεριφοράς.

 

μάλλον στην συγκεκριμένη περιπτωση (αυτή την διαίσθηση έχω )δεν ειναι μονο οτι τα είχε παίξει η συγκεκριμενη μαμά, αλλά και κατι άλλο επιπλέον... ... οπότε μάλλον για αυτο η tboys τα γράφει αυτά, κατι αλλο θα επιασε....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Το ταμείο μου, το περιβόητο ΙΚΑ δεν δίνει δεκάρα για μένα, δίνει μόνο κάτι ψίχουλα για το παιδί μου . Τα οποία έχω χρησιμοποιήσει και εγώ για άλλο σκοπό...με αυτά βάλαμε φέτος πετρέλαιο για το καλοριφέρ.

 

Αχ βρε κοριτσάκι μου γλυκό φοβάμαι ότι με παρεξήγησες...Και εγώ τα χρήματα που θα πάρω από το ταμείο του παιδιού μου για το ειδικό υποαλλεργικό γάλα που του αγόραζα θα τα δώσω κάπου αλλού (πιθανότατα για να πληρώσω το νοίκι μου) αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν αγόρασα γάλα του παιδιού, ούτε και εσύ ότι δεν έκανες τις κατάλληλες θεραπείες-συνεδρίες στο Νεκτάριο:wink: (το πιασες το υπονοούμενο φαντάζομαι....)

 

Το συγκεκριμένο ταμείο δεν είναι το ΙΚΑ (αν και μετά την ενοποίηση τα ίδια Σ#@τ@# μάλλον θα γίνουμε και εμείς) οι σχέσεις μας με τους ασφ/νους είναι λίγο πιο προσωπικές (επαρχία βλέπεις...) και ακριβώς επειδή ξέρω τί δικαιολογούμε και τί όχι συνεργαζόμαστε με γονείς και διάφορα κέντρα ώστε οι γονείς να παίρνουν τα περισσότερα χρήματα πίσω (να φανταστείς ότι η συμμετοχή είναι μόνο 1% και σε πολλές περιπτώσεις οι γονείς αυτό μόνο πληρώνουν από την τσέπη τους). Όλο λέω ότι δε θέλω να πω κάτι περισσότερο και όλο λέω οπότε σταματάω εδώ...

 

μάλλον στην συγκεκριμένη περιπτωση (αυτή την διαίσθηση έχω )δεν ειναι μονο οτι τα είχε παίξει η συγκεκριμενη μαμά, αλλά και κατι άλλο επιπλέον... ... οπότε μάλλον για αυτο η tboys τα γράφει αυτά, κατι αλλο θα επιασε....

Μαρία ακριβώς αυτό είναι και δεν το έπιασα μόνο εγώ αλλά και οι υπόλοιποι συάδελφοι...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

.. !

 

λοιπόν

 

για όποιον ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ Η ΑΝΤΖΕΛΑ,

BLACK BALLOON

 

ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.

ΟΠΩΣΚΑΙΔΗΠΟΤΕ, είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ,

ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑ ΖΩΗΣ. ΚΑΘΕ ΓΟΝΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ.

ΥΠΕΡΟΧΗ και ΑΛΗΘΙΝΗ.

έτσι όπως είναι η ζωή στην πραγματικότητα.

με αγάπη, στοργή, πόνο, απελπισία, ελπίδα, χαρά..

 

όλοι πρεπει να την δουν.

 

μου άρεσε, πολύ σε ένα σημείο όπου κάνει τις τρέλλες του ο Charlie ..

και οι γονείς καλούνται και καταφέρνουν,

και απλώς τι να κανουν , το έχουν αποδεχτεί.

αλλά σαν θεατής,

βλέπεις τελικά, πόσο τα όρια,

της αντοχής, της ανοχής, της ψυχραιμίας,

είναι εντελώς σχετικά και είναι στο μυαλό μας. είναι και καποιες επιλογές που κάνει ο καθένας με τον εαυτό του - τις οποίες,

μπορεί να μην παίρνει κατευθείαν αλλά να χρειάζεται και κάποιο χρόνο.

 

όμως, τελικά, μπορεί να τις πάρει.

αισθάνομαι οτι αυτή η ταινία, θα κάνει καλό, σε όποιον κατα καιρούς αισθάνεται ότι δεν μπορεί να κρατηθεί, χάνει την ψυχραιμία του και απελπίζεται.

 

είναι κάτι ανθρώπινο, - αλλά το ωραίο είναι οτι το ανθρώπινο είναι ευέλικτο,

και όπως είναι ανθρώπινο να αποδεχτείς οτι καποιες φορές θα χάσεις τη ψυχραιμία σου, τόσο ανθρώπινο είναι και να μπορείς να επιλέξεις το πόσο θα χάσεις τη ψυχραιμία σου και μέχρι που θα φτάσεις,

αλλά και τι θα κάνεις μετά... !...

 

φοβερές ερμηνείες σε αυτή την ταινία.

στείλτε το λινκ και σε άλλους, κ φίλους σας να την δουν.

 

όποιος έχει λογαριασμό εδώ, βαθμολογήστε την ταινία... : http://www.imdb.com/title/tt0865297/?c=1

 

Αμαρτία, μόνο 400 ψήφους εχει. Στείλτε το παντού.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό το λογο σας έβαλα να δειτε την ταινία : Το μαύρο μπαλόνι (the black balloon)

http://www.watch-movies.net/movies/the_black_balloon/

αυτό ειναι το λίνκ που έβαλε ή angela!

 

σε ευχαριστούμε Αγγελική!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι είναι Μαρία , απολύτως αληθινή η ταινία.

Μου αρέσει που στα αγγλικά σχόλια απο κάτω κάποιοι γράψανε οτι ήταν πολυ "ανιαρή" η ταινία.

Ας έρθει σπίτι μου να ζήσει ένα 24ωρο μαζί μας να δει τι "boring" είναι η αληθινή ζωή!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα σήμερα το μεσημεράκι κ είδα την ταινία

Ολη η ταινία ηταν ενα απίστευτό "συναισθηματικό ταξίδι" μου άρεσε πολύ

Πάρα πολύ γλυκιά κ συγκινητική , ειδικά στο τέλος!

ευχαριστούμε Αντζελα :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

αν δεις το λινκ που εβαλα της imbd

(το μεγαλύτερο σιτε για ταινιες εκεί βρίσκεις όλες τις κριτικές, και ειναι κριτικες πολυ σωστές)

εκεί εχουν βαλει excelent... !! κ τα σχολια διαβασε απο κάτω :wink:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και είδα και εγώ την ταινία...

Τελικά μπορεί η συμπεριφορά μας και ο τρόπος αντιμετώπισης μας πολλές φορές απέναντι σε κάποιες καταστάσεις να κάνουν πιο εύκολα ή ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα (και δε μιλάω μόνο για αυτισμό αλλά γενικότερα)

 

.. !

και όπως είναι ανθρώπινο να αποδεχτείς οτι καποιες φορές θα χάσεις τη ψυχραιμία σου, τόσο ανθρώπινο είναι και να μπορείς να επιλέξεις το πόσο θα χάσεις τη ψυχραιμία σου και μέχρι που θα φτάσεις,

αλλά και τι θα κάνεις μετά... !...

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο angela για την υπομονη και μπραβο στο νεκταριουλη που τα καταφερε.Και μεις στην ιδια ακριβως ηλικια καταφεραμε να το κοψουμε.Τωρα που ειναι κοντα στα 7 περιπου ψιλοκοβει και το βραδυνο.Ολα καλα κοριτσακι ερχεται η ωρα τους που το κοβουν οσο και να τα ζοριζουμε μονο αντιδρανε γι αυτο αμα τ αφησουμε απο μονα τους ενοχλουνται καποια στιγμη απο την πανα και την πετανε. :)

.png .png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Οι "άνθρωποι της βροχής"

 

«Για να του σφραγίσουν ένα δόντι, χρειάζεται να του κάνουν ολική νάρκωση. Για ένα απλό κούρεμα, πρέπει να το κρατούν τέσσερις άνθρωποι. Η ζωή με ένα αυτιστικό παιδί είναι Γολγοθάς. Συνεχής ανήφορος, κατά τον οποίο ο άνθρωπος ανακαλύπτει και δοκιμάζει τις αντοχές της ψυχής του».

 

 

 

Η Ευαγγελία Χαβιάρα-Κοκκινάκη, αισθητικός, ιδρύτρια και πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Φίλων Αυτιστικών Ατόμων «Αναγέννηση», είναι η σύγχρονη «Μπουμπουλίνα», που τα τελευταία πέντε χρόνια «πολεμά» ένα αχόρταγο και ακατάβλητο θεριό: την έλλειψη ευαισθησίας. Στόχος της, να πάρει την πολυπόθητη άδεια προκειμένου να ξεκινήσουν τα έργα κατασκευής του πρώτου κέντρου για παιδιά με αυτισμό. Ο σύλλογος έχει ήδη αγοράσει έντεκα στρέμματα στο Γραμματικό Αττικής και οι μελέτες κατασκευής του έργου είναι έτοιμες από καιρό. Το τελευταίο αλλά πιο σημαντικό είναι ότι έχουν βρεθεί και οι χρηματοδότες. Οι άνθρωποι που θα αναλάβουν την ανέγερσή του και θα το παραδώσουν έτοιμο.

Το μόνο που λείπει είναι μία υπογραφή από το ΥΠΕΧΩΔΕ, που δεν έρχεται. Η κ. Χαβιάρα-Κοκκινάκη όμως δεν φοβάται το «τέρας» της αδιαφορίας και της γραφειοκρατίας. Αλλωστε, μεγαλώνει τρία παιδιά, ένα από τα οποία είναι αυτιστικό, που σημαίνει ότι τίποτα δεν την τρομάζει πια!

 

Μαθήματα ψυχής

 

Μέσα από τη συγκλονιστική ιστορία της, η ηρωίδα μάς αποκαλύπτει το δράμα που ζουν σχεδόν εξήντα χιλιάδες οικογένειες με αυτιστικά παιδιά. Αν και η ίδια δεν γέννησε ποτέ, ωστόσο είναι γεννημένη μάνα! Η πρόεδρος της «Αναγέννησης» γνώρισε τον αυτισμό μέσα από την υιοθετημένη κόρη της, την Ειρήνη, που σήμερα είναι 14 ετών.

 

Η μητέρα της Ειρήνης γέννησε το παιδί και το εγκατέλειψε στο μαιευτήριο τη δεύτερη κιόλας μέρα. Είχε δώσει ψευδή στοιχεία και καθώς το νεογέννητο παρέμενε στα αζήτητα, κατέληξε στο ορφανοτροφείο. Η αισθητικός Ευαγγελία Χαβιάρα με τον σύζυγό της Ανδρέα Κοκκινάκη, ομότιμο καθηγητή Γεωλογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, το πήραν για πρώτη φορά στην αγκαλιά τους όταν αυτό ήταν δυόμισι χρόνων. Η Ειρήνη ήταν γεννημένη την ίδια μέρα που γνωρίστηκε το ζευγάρι και αυτό ήταν... καρμικό. Αποφάσισαν να την υιοθετήσουν. Τίποτα δεν φαινόταν να μπορεί να απειλήσει την οικογενειακή ευτυχία τους. Οταν όμως η μικρή έκλεισε τα πέντε χρόνια της, διαπιστώθηκε ότι πάσχει από αυτισμό.

 

Η πάθηση ανίατη: «Το μόνο που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν να βελτιώνουμε τα συμπτώματα και να τη βοηθήσουμε να αξιοποιήσει όσο γίνεται περισσότερο τις ικανότητές της».

 

 

«Να την πάτε πίσω»

 

Η συμβουλή που άκουσε η κ. Ευαγγελία ήταν να επιστρέψει το παιδί της στο ορφανοτροφείο. Εγινε έξαλλη: «Οικογενειακός φίλος και μάλιστα καλλιεργημένος, εγγράμματος, μας συνέστησε να την επιστρέψουμε στο ορφανοτροφείο. Λες και επρόκειτο για τηλεόραση που αγοράσαμε και δεν έπαιζε! Ούτε που το διανοηθήκαμε» αφηγείται στην «Espresso της Κυριακής» η κ. Ευαγγελία.

Από τότε, κάθε μέρα είναι και μια μάχη. «Στη συμβίωση με ένα αυτιστικό παιδί δεν υπάρχει ξεκούραση, ανάσα. Είσαι διαρκώς σε εγρήγορση. Εκεί που πιστεύεις ότι κάτι έχεις πετύχει, ότι έχεις βάλει ένα λιθαράκι, γίνεται κάτι ξαφνικό και όλα ανατρέπονται. Μέχρι να έρθει πάλι ένα νέο θαύμα, που σου δίνει τη δύναμη και την ενέργεια να συνεχίσεις».

 

Τα δίδυμα

 

Το 2002 το ζευγάρι αποφάσισε, με τη συμβουλή του παιδοψυχίατρου που παρακολουθεί την Ειρήνη, να υιοθετήσει ακόμη ένα παιδάκι. «Η αγάπη μας για τα παιδιά ήταν απέραντη και πάντα θέλαμε πολλά. Περάσαμε όμως διά πυρός και σιδήρου για τη δεύτερη υιοθεσία. Θυμάμαι την κοινωνική λειτουργό που μας έλεγε ότι είναι πολύ δύσκολο να αναπτύξεις αδελφικούς δεσμούς ανάμεσα σε υιοθετημένα παιδιά! Πόσο λάθος έκανε!».

 

Στην οικογένεια του ζευγαριού προστέθηκαν και τα δίδυμα, που ορφάνεψαν σε ηλικία πέντε μηνών, όταν οι γονείς τους χάθηκαν σε τροχαίο. «Δεν βρεθήκαμε καν σε δίλημμα. Τα είχε χωρίσει ο θάνατος από τους γονείς τους, δεν θα τα χωρίζαμε εμείς στη ζωή. Ετσι, πήραμε κοντά μας τα παιδιά και το σπίτι γέμισε φωνές, ελπίδα και χαμόγελα».

 

Τα δίδυμα μεγάλωσαν μαζί με τις ιδιαιτερότητες της Ειρήνης, την αγάπησαν, κάνουν τα πάντα για να τη βλέπουν γελαστή και ευτυχισμένη. «Εχουν αλλάξει ρόλους. Τα δίδυμα, που είναι σήμερα εννέα χρόνων, είναι τα μεγάλα αδέλφια και η Ειρήνη είναι η μικρή» λέει χαρακτηριστικά η κ. Ευαγγελία.

 

«Διδάσκω και διδάσκομαι κάθε στιγμή από τα παιδιά μου. Είναι ένα διαρκές παιγνίδι γνώσης, αγάπης και εξέλιξης. Με την Ειρήνη ο αγώνας είναι αδιάκοπος. Μας δίνει μία χαρά κι αμέσως δύο απανωτές λύπες. Μάθαμε όμως να ζούμε γι' αυτή τη μία χαρά. Της δίνουμε πολλά. Αλλά, πιστέψτε με, εκείνη μας έχει δώσει περισσότερα. Αυτό το παιδί ήρθε στη ζωή μας για να ανακαλύψουμε τον ορισμό της υπομονής».

 

Μία υπογραφή του Σουφλιά μένει για το πρώτο κέντρο παιδιών με αυτισμό

 

Η μάχη με τον... αντίπαλο της «Αναγέννησης» (του Συλλόγου Γονέων και Φίλων Αυτιστικών Ατόμων) είναι άδικη και κυρίως άνιση. Η έλλειψη ευαισθησίας ενός κράτους-θεματοφύλακα των αναγκών των πολιτών του στερεί από τον σύλλογο την υπογραφή που θα φέρει την πρώτη άνοιξη στα πρόσωπα των αυτιστικών παιδιών. Ο στόχος είναι ένας: να ανεγερθεί το ίδρυμα που θα φιλοξενεί και θα προστατεύει, διά βίου, τα παιδιά με αυτισμό. Θα περιλαμβάνει μάλιστα και ερευνητικό κέντρο. Το σημαντικό είναι ότι ιδιώτες έδειξαν μεγάλη ευαισθησία και έβαλαν βαθιά το χέρι στην τσέπη για να καλυφθεί το κονδύλι που απαιτείται.

 

Σύμφωνα με τη μελέτη που εκπονήθηκε, στην έκταση του Γραμματικού θα ανεγερθούν τρία κτίρια 3.000 τ.μ. Το κέντρο θα περιλαμβάνει πισίνα, θεραπευτική ιππασία και ξενώνες για τα παιδιά, σύγχρονα ιατρεία (οδοντιατρικό, παιδιατρικό), σχολείο με εξειδικευμένους στον αυτισμό επιστήμονες, παιδοψυχιάτρους και λογοθεραπευτές.

 

«Ολα είναι έτοιμα εδώ και δύο χρόνια. Αυτό που λείπει είναι η υπογραφή από το γραφείο του υπουργού ΠΕΧΩΔΕ, του κ. Σουφλιά. Αυτή θα μας δώσει το πράσινο φως για να κτίσουμε. Βλέπετε, η περιοχή είναι εκτός οικιστικής ζώνης. Ωστόσο, στο διπλανό ακριβώς οικόπεδο λειτουργούν ιδιωτικές κατασκηνώσεις» λέει η πρόεδρος της Αναγέννησης κ. Χαβιάρα-Κοκκινάκη, ενώ η κ. Λιάνα Τσούγκου, μέλος του συλλόγου, συμπληρώνει: «Θα είναι μεγάλη βοήθεια για τους γονείς να μπορούν να αφήσουν έστω και για δύο μέρες το παιδί τους στον ξενώνα για να ξεκουραστούν. Ο γονιός αυτιστικού παιδιού δεν ξεκουράζεται ποτέ. Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν δεν έχουν πού να αφήσουν το παιδί τους, έστω για να κοιμηθούν ήσυχοι ένα βράδυ».

 

Η «Αναγέννηση» (210-8322477, fax: 210-8326116) εδρεύει στην οδό Μεγάλου Αλέξανδρου 52 και Πλαταιών στο Μαρούσι. Το γραφείο παραχώρησε στον σύλλογο ο δήμαρχος Αμαρουσίου Γιώργος Πατούλης.

 

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά της διαταραχής

 

Ο αυτισμός είναι ισόβια νευροαναπτυξιακή διαταραχή, που εκδηλώνεται τους πρώτους τριάντα μήνες ζωής του παιδιού και κυρίως στα αγόρια. Το παιδί με αυτισμό (εαυτισμό) δυσκολεύεται να κατανοήσει όσα βλέπει, ακούει και γενικά αισθάνεται, με αποτέλεσμα να κλείνεται στον εαυτό του και να παρουσιάζει έκδηλη εσωστρέφεια.

 

Η βαρύτητα των χαρακτηριστικών του αυτισμού διαφέρει από άτομο σε άτομο, συνήθως όμως παρατηρείται:

 

1. Διαταραχή στην επικοινωνία (λεκτική και μη λεκτική).

 

2. Διαταραχή στην κοινωνικοποίηση (δυσκολία κοινωνικής επαφής και σχέσης).

 

3. Δυσκολία στην ανάπτυξη παιχνιδιού και φαντασίας (διαφορετικές αισθητηριακές αντιλήψεις, φυσικές ιδιομορφίες και ασυνήθιστες συμπεριφορές).

4. Επανάληψη στο ρεπερτόριο των συμπεριφορών.

 

- Στην Ελλάδα, τα άτομα με κάποια μορφή αυτισμού υπολογίζονται σε εξήντα χιλιάδες, ενώ κάθε χρόνο προστίθενται στον αριθμό 300-400 παιδιά με διαταραχές του αυτιστικού φάσματος.

- Ο αυτισμός δεν προλαμβάνεται και δεν θεραπεύεται, καθώς η ακριβής αιτιολογία του παραμένει άγνωστη. Ετσι, ένα παιδί με αυτισμό θα γίνει ένας ενήλικος με αυτισμό.

- Ωστόσο η έγκαιρη διάγνωση και παρέμβαση του ειδικού μπορεί να βοηθήσει το αυτιστικό παιδί να αξιοποιήσει στον μέγιστο βαθμό τις ικανότητές του.

 

 

ΡΙΤΑ ΜΕΛΑ

Aπο αρθρο εφημεριδας

 

Τι ψυχη εχει μια υπογραφουλα για ενα τοσο μεγαλο εργο που θα ανακουφιση τοσες οικογενειες και θα προσφερει τοσα πολλα σε εκατονταδες παιδια??? :(

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Εκατομυρια μπραβο δεν φτανουν για αυτη την γυναικα την Κα Ευαγγελία Χαβιάρα-Κοκκινάκη που ειναι πραγματικη Μητερα με Μ κεφαλαιο και ας μην εχει γεννησει τα 3 αυτα παιδια εκ των οποιων το ενα εχει και αυτισμο.Να τις δινει ο θεος κουραγιο ,δυναμη και υπομονη.

 

 

Υ.Γ Σε αυτο το σκληρο κοσμο τελικα υπαρχουν ανθρωποι με μεγαλα αποθεματα ευαισθησιας και αγαπης.

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Οι "άνθρωποι της βροχής"

 

«Για να του σφραγίσουν ένα δόντι, χρειάζεται να του κάνουν ολική νάρκωση. Για ένα απλό κούρεμα, πρέπει να το κρατούν τέσσερις άνθρωποι. Η ζωή με ένα αυτιστικό παιδί είναι Γολγοθάς. Συνεχής ανήφορος, κατά τον οποίο ο άνθρωπος ανακαλύπτει και δοκιμάζει τις αντοχές της ψυχής του».

 

........

Δε μου λες σε παρακαλώ ελισάβετ το κείμενο που παραθέτω που το βρήκες γραμμένο , ποιός τα λέει αυτά , ποιανού βιώματα είναι αυτά ??????

Εξήγησε μου λίγο , διότι έτοιμος είμαι να αρχίσω να λέω , αλλά λέω πρώτα να διπλοτσεκάρω ότι κατάλαβα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

almak το κειμενο το εγραψε η κυρια που προανεφερα.

Αλλα δεν καταλαβα γιατι το υφος σου ειναι τοσο επιθετικο?Υπαρχουν και η πιο ηπιες μορφες αυτισμου και οι πιο βαριες μορφες και μαλλον η κυρια μιλαει για τις πιο βαριες μορφες νομιζω ειναι ξεκαθαρο.

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...