Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 638
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.....

 

Συγγνώμη αλλά γιατί κάνεις τον κόπο να αναρτήσεις μυνημα αμα ουσιαστικά δεν γράφεις τιποτα μεσα σε αυτο;;;

 

στο πρωτο ειχες βαλει :roll::roll::roll::roll::roll::roll:

και στο δευτερο ......

 

Τι ακριβώς πρέπει να κατανοήσω απο αυτα;;;

 

Το ρωταω διοτι δεν καταλαβαινω την κινηση σου. Μου ερχετε εμειλ οτι καποιος αναρτησε απαντηση, μπαινω με περιεργια να δω τι εχει γραφει και βλεπω :roll::roll::roll: και .....

 

Η απαντηση μου λοιπον στα :roll::roll::roll: και στο ..... ειναι

 

:?::?::?::?::?::?::?::?:

 

Περλα

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

απλα παρακολουθω με αυτο τον τροπο τη συζητηση μου ρχετε μηνυμα και μπαινω και βλεπω τα γραφομενα .Δεν εγραψα κατι για σενα.Και αυτο ενοχλει?

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μ' ενοχλει, απλα δεν καταλαβαινα (με την λογικη μου) γιατι γραφεις (ποσταρεις μυνημα), χωρις να γραφεις κατι ...

 

Τωρα καταλαβαινω οτι το κανεις για να δειξεις οτι διαβασες και συμμετιχες χωρις να θες να σχολιασεις...

 

Κανενα προβλημα.

 

Περλα

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

απλα θελω να διαβαζω απο αυτη την ενοτητα γιατι με ενδιαφερει.

Μαλλον δεν καταλαβες.Οταν καποιο μελος βαζει τελιτσες σε μια ενοτητα σημαινει οτι θελει να παρακολουθησει το θεμα και αν θελησει συμμετεχει.Μεχρι στιγμης δεν θελω να συμμετεχω μονο συλλεγω καποια πραγματα .......σκεψεις......αποψεις.

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμα σε ενδιαφερει ο Αυτισμος τοτε ισως και να σε ενδιαφερει να γινεις μελος και να εχεις ετσι προσβαση στο φορουμ Αυτισμου του Συλλογου μας.

 

Μεσα στο φορουμ αυτο θα βρεις πολλες πληροφοριες σχετικα με τον Αυτισμο που δεν θα τις βρεις εδω διοτι εδω ειναι ενα φορουμ γενικης φυσεως.

 

Αμα θες να σου κανω προσβαση, στειλε μου ενα εμαιλ στο info(papaki)aspergerhellas. org ή ελα στην ιστοσελίδα μας που ειναι http://www.aspergerhellas.org και κανε μονη σου προσβαση στο φορουμ μας που θα βρεις το "λινκ" του στην αρχικη σελιδα πανω δεξια!

 

Επεισης δεν ηξερα οτι αμα βαλεις τελιτσες σημαινει οτι θελεις να παρακολουθησεις το θεμα σε μια ενωτητα.

 

Σημαινει και κατι αμα βαλεις πολλα :roll: Δεν το λεω απο σαρκασμο απλα αναρωτιεμαι...

 

Περλα

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Περλα μια απλη αναζητηση προηγουμενων δημοσιευσεων των μελων που απαντας θα σε βοηθησει να εχεις μια εικονα του ποιος ειναι ο καθενας που συνομηλεις σε αυτο το φορουμ

....

επισης οι τελιτσες ειναι ενα εσωτερικο ...αστειο το οποιο αρχησε πριν καιρο (νομιζω το αρχισε το αλμακ ) που αν καποιος γενικα δεν θελει να απαντησει ή να γραψει κατι, αλλα επιθυμει να βλεπει οταν παταει ¨Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας¨(πανω δεξια) και υπαρχει απαντηση απο καποιο μελος οποιδηποτε μελος ...και τελος παντων θελει να παρακολουθει τι γραφετε χωρις να ψαχνει ωρες (διοτι το φοορουμ ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ) ...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΛΙΤΣΕς...

Ο ΑΡΙΘΜΟς ΤΩΝ ΤΕΛΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟς....

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ....

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΙΑ

aria146

y.s.

χωρις να θελω να κανω ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΔΕΙΞΗ καλο θα ηταν αν δεν το εχεις καμει (αν το εχεις κανει συγνωμη ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ) να κανεις μια γνωρημια μεσο μιας δημοσιευσης του τι ειναι ακριβως το συνδρομο Asberger .... πως κατανοει πχ ο γονεας οτι το παιδι του μπορει να το εχει .... κ ο κ αλλα και πως το συνδρομο αυτο ΔΡΑ και ΕΚΦΑΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ....)θα βοηθουσε πολυ εμας να κατανοησουμε και το τι ειναι αλλα και τον τροπο γαρφης σου .... πχ εχω βρει αυτο http://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=315 αν ομως δεν σε βρισκει συμφωνη αυτη η δημοσιευση σε παρακαλω να τηνδιορθωσεις ...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

To διαβασα και ειδ αοτι ειναι γραμμενο απο μια Ειδική Παιδαγωγό που φανταζομαι το εργαψε σαν εργασια για το πτυχιο της...

 

Μου λες οτι "αν ομως δεν σε βρισκει συμφωνη αυτη η δημοσιευση σε παρακαλω να τηνδιορθωσεις ...ευχαριστω!"

 

Πως να την διορθωσω;;; Που ολη η επιστημη παγκοσμιως ειναι συμφωνη με αυτα που λεει αυτο το αρθρο και πολλα ακομη χειροτερα που μας εχουν αναρτησει και σταμπαρει χωρις να κατανοουν ή να ξερουν τι ουσιαστικα εινα ο Αυτισμος, απο τι προερχεται και γιατι υπαρχει.

 

Ολα αυτα λοιπον που γραφει η Κα Ειδική Παιδαγωγός ειναι οι ΘΕΩΡΙΕΣ που βασιλευουν παγκοσμιως σχετικα με τον Αυτισμο. δυστυχως δεν ειναι ενα απλο θεμα που μπορω να εξηγησω σε μια σελιδα Α4.

 

Αν θες να κατανοησεςι τι ειναι ο Αυτισμςο μπορεις να διαβασεις τα διαφορα αρθρα που εχω αναρτησει στην ιστοσελιδα του Συλλογου μας, στο φορουμ Αυτισμου, και σε διαφορα αλλα φορουμ οπως και εδω εβαλα την μακροσκελη λιστα με τα χαρακτηριστικα που χρησιμοποιει ενας διευθυντης Κεντρου θεραπειας του Αυτισμου και τα οποια χαρακτηριστικα τα αναλυσα λεπτομεριακα εδω στο φορουμ αυτο και πιστευω μπορουν να βοηθησουν καποιον που θελει να κατανοησει τι ειναι ο Αυτισμος και γιατι η απο τα εξω συμπεριφορα μας ειναι τοσο ακρως διαφορετικη απο των μη-Αυτιστικων.

 

Με αλλα λογια για να εξηγησω τον Αυτισμο δεν φτανει ενα αρθρο οπως αυτο της Ειδικής Παιδαγωγού... χρειαζεται κανεις να κατσει να διαβασει πολλα απο αυτα που εχω γραψει για να καταλαβει πραγματικα.

 

Η ιστοσελιδα μας ειναι http://www.aspergerhellas.org

 

Περλα

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Επεισης δεν ηξερα οτι αμα βαλεις τελιτσες σημαινει οτι θελεις να παρακολουθησεις το θεμα σε μια ενωτητα.

 

Σημαινει και κατι αμα βαλεις πολλα :roll: Δεν το λεω απο σαρκασμο απλα αναρωτιεμαι...

 

Περλα

Θα ξεκινήσω με αστείο!

Λοιπόν πέρλα όπως και στον αυτισμό όπου οι εικόνες έχουν ξεκάθαρο μήνυμα αλλά περικλείουν και πολλές λέξεις ( χίλιες όπως λένε οι κινέζοι) έτσι και σε αυτό το φόρουμ κάποια πράγματα τόσο απλά όπως η εικόνα μερικών τελιών ( τελίτσες ) σημαίνει ότι δηλώνω παρόν πως διαβάζω κι έτσι ενεργοποιείτε το σύστημα και σου στέλνει ειδοποιήσεις όποτε υπάρχει κάποια νέα καταχώρηση.

Βέβαια η ελισάβετ θα πρέπει να μάθει πως άπαξ και κάνεις ένα ποστ με ή χωρίς τελίτσες το συστημα θα την ειδοποιεί πάντα. Δεν χρειάζεται να κάνει άλλα ποστ........ένα φτάνει.

Είδες πέρλα κι εμείς χρησιμοποιούμαι τις εικόνες αντί να γράψουμε ή να λέμε κατεβατά .................όπως εσείς. :lol::lol::lol:

 

Aria Mην μου φορτώνεις εμένα ότι εγώ ξεκίνησα το κόλπο με τις τελίτσες , δεν ξέρω ποιός το ξεκίνησε , εγώ το έχω κάνει μόνο μια φορά.

Εκείνο που κάνω συχνά είναι να βάζω τελίτσες ανάμεσα σε προτάσεις που δεν θέλω να τις χωρίσω εντελώς :)

 

 

Με το ερωτημα αν έχει προβλημα κατανοησης του αυτισμού θα με βρείς πιο συμφωνη. Ναι και εγω νομιζω οτι καπου εχει καποιο προβλημα κατανοησης του Αυτισμου (αλλωστε και ποιος δεν εχει θα μου πεις...)

 

Αλλα και παλι ισως να κανω και λαθος, διοτι δεν μου εχει πει "σταρατα" πως σκεφτεται για τον Αυτισμο, αλλα εχει αφησει να εννοηθει μεσω διαφορων που γραφει, πραγμα που εμενα σαν αυτιστικη με εκνευριζει πολυ διοτι πρεπει εγω κατσω να βγαλω τα δικα μου συμπερασματα σχετικα με τι εννοει αντι να μου το πει καθαρα και σταρατα ο ιδιος!

 

Πράγματι δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα για τον αυτισμό γι αυτό δεν είναι εύκολο πράγμα η κατανόηση του.

Πράγματι είναι πολλοί άλλοι που εκνευρίζονται μιας και χρειάζεται να βγάλουν και αυτοί τα δικά τους συμπεράσματα για το τι εννοώ κάθε φορά..................δεν είσαι μόνη :cool:

 

Σταράτα δεν τα έχω ακόμα μιας και δεν είμαι σίγουρος κι εγώ ο ίδιος :wink:

 

 

Πιστευω λοιπον οτι το "γαυγισμα" του Αλμακ ειναι πιο τρομαχτικο απο το "δαγκωμα" του,
Αν αυτό το λες για την παρουσία μου στα φόρουμς , ναι , ισχύει 100% :D

 

Tοτε ας εγραφες:

 

Ναι την διαφορετικότητα (εκτως απο τον Αυτισμο) την έχω σαν κάτι αρνητικό στο κεφάλι μου , διότι ....

Τώρα το ότι η αναπηρία /διαφορετικότητα (εκτως απο τον Αυτισμο) επιδρά έτσι στο άτομο που την έχει και τον κάνει να ....

 

Διοτι με το να χρεισημοποιείς την λεξη διαφορετικοτητα και μετα αναπηρια/διαφορετικοτητα δεν μου εδωσε κανενα στοιχειο οτι δεν συμπεριλαμβανεις μεσα σε αυτες τις διαφορετικοτητες και τον Αυτισμο διοτι και αυτος ειναι διαφορετικοτητα, διαφορετικη διαφορετικοτητα οπως την λες, μεσα σε εναν κοσμο οπου ολοι ειμσατε διαφορετικοι (οπως ειπε και καποιος αλλος) και καθε διαφορα και διαφορετικοτητα δεν ειναι αυτοματα διαφορετικη απο τις αλλες διαφορες, οπως ειναι ο Αυτισκμος διαφορετικος...

Δεν σου απέκλεισα τον αυτισμό από την διαφορετικότητα αλλά ούτε τον συμπεριέλαβα φανερά.

Οι υπόλοιπες διαφορετικότητες μου είναι πιο στρωτές - προβλέψιμες και αντιμετωπίσιμες.

Ο αυτισμός είναι πολύ διαφορετικός από όλες τις διαφορετικότητες ( μακράν θα έλεγα) και γι αυτό τον έχω ώς πιο αρνητικό από όλες τις άλλες διαφορετικότητες / αναπηρίες.

Τώρα βέβαια ξέρω θα σε κάνω έξαλλη αλλά προσπάθησε να δεις πως το βλέπω . Θα προσπαθήσω να το κάνω εικόνα :)

Βλέπω τους αυτιστικούς να υποφέρουν πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους με οποιαδήποτε διαφορετικότητα. Όλοι αυτοί οι διαφορετικοί είναι άνθρωποι που έχουν κινητικά προβλήματα , προβλήματα υγείας , νοητική στέρηση..........αλλά έχουν και κάτι κοινό και πολύ σημαντικό με όλους ( συμπεριλαμβάνω κι εμάς που δεν έχουμε εμφανή αναπηρία :cool: ) την συνεννόηση την επικοινωνία. Στραβά κουτσά λοιπόν όλοι βρίσκουν τον δρόμο τους και το παλεύουν . Το παλεύουν και μόνοι τους .

Καταφέρνουν να το παλεύουν και μόνοι τους μιας και ο κόσμος είναι φτιαγμένος με τα δικά μας μέτρα και σταθμά και όχι με των αυτιστικών.

Οι αυτιστικοί από την άλλη μεριά , σε έναν κόσμο με τέτοιες συνθήκες λογικό είναι να υποφέρουν και να έχουν σημαντικό μειονέκτημα σε καθετί , με αποκορύφωμα την επιβίωση τους.

Όταν με το καλό τούτος εδώ ο κόσμος πλειοψηφήσει σε αυτιστικούς τότε θα ανατείλει και ο "ήλιος για όλους τους αυτιστικούς.

Έως τότε δικαίωμα στην επιβίωση θα έχουν φωτεινές εξαιρέσεις σαν και την αφεντιά σου.

 

Συνέχισε να δουλεύεις για τους αυτιστικούς , μιας και κατά την γνώμη μου είσαι πιο κοντά σε αυτό που εγώ φαντάζομαι πως είναι ο αυτισμός. Στο έχω ξανά πει αυτό αλλά δεν το θυμάσαι ή δεν το κατάλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να απαντησω σε αυτο που γραφεις

 

"Δεν σου απέκλεισα τον αυτισμό από την διαφορετικότητα αλλά ούτε τον συμπεριέλαβα φανερά. Οι υπόλοιπες διαφορετικότητες μου είναι πιο στρωτές - προβλέψιμες και αντιμετωπίσιμες.

Ο αυτισμός είναι πολύ διαφορετικός από όλες τις διαφορετικότητες ( μακράν θα έλεγα) και γι αυτό τον έχω ώς πιο αρνητικό από όλες τις άλλες διαφορετικότητες / αναπηρίες.

Τώρα βέβαια ξέρω θα σε κάνω έξαλλη αλλά προσπάθησε να δεις πως το βλέπω . Θα προσπαθήσω να το κάνω εικόνα Βλέπω τους αυτιστικούς να υποφέρουν πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους με οποιαδήποτε διαφορετικότητα. Όλοι αυτοί οι διαφορετικοί είναι άνθρωποι που έχουν κινητικά προβλήματα , προβλήματα υγείας , νοητική στέρηση..........αλλά έχουν και κάτι κοινό και πολύ σημαντικό με όλους ( συμπεριλαμβάνω κι εμάς που δεν έχουμε εμφανή αναπηρία ) την συνεννόηση την επικοινωνία. Στραβά κουτσά λοιπόν όλοι βρίσκουν τον δρόμο τους και το παλεύουν . Το παλεύουν και μόνοι τους .

Καταφέρνουν να το παλεύουν και μόνοι τους μιας και ο κόσμος είναι φτιαγμένος με τα δικά μας μέτρα και σταθμά και όχι με των αυτιστικών.

Οι αυτιστικοί από την άλλη μεριά , σε έναν κόσμο με τέτοιες συνθήκες λογικό είναι να υποφέρουν και να έχουν σημαντικό μειονέκτημα σε καθετί , με αποκορύφωμα την επιβίωση τους.

Όταν με το καλό τούτος εδώ ο κόσμος πλειοψηφήσει σε αυτιστικούς τότε θα ανατείλει και ο "ήλιος για όλους τους αυτιστικούς.

Έως τότε δικαίωμα στην επιβίωση θα έχουν φωτεινές εξαιρέσεις σαν και την αφεντιά σου."

 

Αντι να σου απαντησω εγω, αφηνω μια μητερα δυο αυτιστικων αγοριων να σου απαντησει μεσα απο αυτο το αρθρο...

 

Autism: A mother's story

 

I've brought up autistic sons - and I would not take a prenatal test

 

Charlotte Moore

 

The Guardian, Monday 12 January 2009

 

When my eldest son, George, was born, the Berlin wall had just fallen and Nelson Mandela was about to be released. Sometimes, those great images of freedom seemed ironic comments on my own situation. As I cradled my alert, healthy, bright-eyed baby, I had no way of knowing that he had an invisible lifelong condition that, 19 years later, would keep him almost as dependent as a toddler.

 

George is autistic. So is his brother Sam, born 22 months later. Knowledge of autism has galloped forward since their early days. Then, it hadn't even been established that it was a genetic condition, with structural differences to the brain. Soon a prenatal test may be available, to indicate whether a foetus is likely to develop autism. I'm glad that test wasn't available to me.

 

My first pregnancy ended in a termination. A mid-term scan showed the baby had no limbs. Such a child, I thought, would have no option but to be a hero. I considered this an unfair burden, and I ended his life, with great sorrow but without regret.

 

It would seem logical, then, that I would have made the same decision about an autistic foetus, that I would have chosen to sidestep a lifetime of dependency of a different kind. And yet there is no part of me that wishes away my sons' lives, or the life I have with them.

 

I have a third son, Jake, 10, who is as unautistic as they come. When I outlined the abortion debate, he was indignant. "George and Sam aren't sad about being autistic because they don't know they are," he said. "Anyway, what's wrong with being autistic?"

 

Jake accepts the life he's always known. His brothers break his possessions, gobble up his chocolate, render the lavatory unfit for use. But he blames them no more than he blames his beloved cat for tormenting baby rabbits. They're autistic; that's what they do.

 

Many articulate autistic people would argue that Jake's right; there's nothing intrinsically "wrong" with being autistic, it's just that our neurotypical society is ill-adapted to their needs.

 

Unlike my sons, who I believe have no perspective on their condition, the more able often suffer from awareness of their differences. I doubt that a prenatal test would be able to distinguish between severe autism and the "high-functioning" kind, but in any case it's a mistake to think that life is easier for the more able. However, would able autists agree that their potential suffering should have been terminated before birth? I suspect not.

 

Most autists are physically healthy. A minority have epilepsy, and gut problems are quite common, but, for most, "quality of life" depends on quality of care and understanding, appropriate education, and a living environment that takes account of their sensory hypersensitivities.

 

Such conditions are achievable - but at considerable cost to the carers, usually the parents. Not only is the caring hard work, but there's no cut-off point. My friends' children are away on gap years, starting university, finding partners. George and Sam are giant children, and my responsibilities towards them will continue until I die.

 

A prenatal test without a termination would have prepared me a little for what lay ahead; I would have wasted no time in barking up the wrong trees, which would have been a good thing. But the thought that I might well have opted for termination makes me shudder. I view abortion pragmatically. It's always happened, and it always will.

 

When the prenatal test is introduced, it will make no sense to decree that a mother can choose to terminate, say, a Down's baby, but is obliged to keep a potentially autistic one. It's inevitable that many will be terminated.

 

Autism often means sleeplessness, eating problems, self-harming, aggression, destructiveness, bizarre behaviour of all kinds. It can destroy marriages, and it certainly doesn't help your finances. I would never condemn a mother who decided that she couldn't cope with these possibilities.

 

But autism also means unique perceptions, special talents, weird humour, a view of the world untainted by greed, envy, malice, vanity, ambition. Our family life is as rich and as meaningful as any other; my sons' lives are not tragic, and nor is mine. A society that aims to remove all the variables that make human life so fascinatingly complex is not a society I want to live in.

 

• George and Sam, Charlotte Moore's account of living with autism, is published by Penguin

http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2009/jan/12/prenatal-autism-test?commentpage=1

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλοι αυτοί οι διαφορετικοί είναι άνθρωποι που έχουν κινητικά προβλήματα , προβλήματα υγείας , νοητική στέρηση..........αλλά έχουν και κάτι κοινό και πολύ σημαντικό με όλους ( συμπεριλαμβάνω κι εμάς που δεν έχουμε εμφανή αναπηρία ) την συνεννόηση την επικοινωνία.

 

Συγνωμη κιολας αλλα ποια επικοινωνια βλεπεις στον ανθρωπο με νοητικη υστερηση? επειδη μιλαει? το παιδι που εχει αυτισμο το θεωρουμε ως διανοητικα καθυστερημενο, κατι που δεν ισχυει...και εγω αυτη την αντιληψη ειχα γιατι εχει μια φιλη μου με παιδι που ειχε αυτισμο και δεν μιλαει καν...δεν εχει "καθαρισει"...και ειναι 15 χρονων! τελικα μαλλον υπαρχει "ζητημα" με την φιλη μου που το παιδι της ειναι σε αυτη την κατασταση...δεν εκπαιδευτικε ποτε γιατι θεωρουσε οτι δεν καταλαβαινει! δυστυχως πριν 15 χρονια δεν ασχολιομασταν με αυτα τα θεματα! τωρα ολοι τρεχουν για ειδικη αγωγη..

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτοί οι διαφορετικοί είναι άνθρωποι που έχουν κινητικά προβλήματα , προβλήματα υγείας , νοητική στέρηση..........αλλά έχουν και κάτι κοινό και πολύ σημαντικό με όλους ( συμπεριλαμβάνω κι εμάς που δεν έχουμε εμφανή αναπηρία ) την συνεννόηση την επικοινωνία.

 

Συγνωμη κιολας αλλα ποια επικοινωνια βλεπεις στον ανθρωπο με νοητικη υστερηση? επειδη μιλαει? το παιδι που εχει αυτισμο το θεωρουμε ως διανοητικα καθυστερημενο, κατι που δεν ισχυει...και εγω αυτη την αντιληψη ειχα γιατι εχει μια φιλη μου με παιδι που ειχε αυτισμο και δεν μιλαει καν...δεν εχει "καθαρισει"...και ειναι 15 χρονων! τελικα μαλλον υπαρχει "ζητημα" με την φιλη μου που το παιδι της ειναι σε αυτη την κατασταση...δεν εκπαιδευτικε ποτε γιατι θεωρουσε οτι δεν καταλαβαινει! δυστυχως πριν 15 χρονια δεν ασχολιομασταν με αυτα τα θεματα! τωρα ολοι τρεχουν για ειδικη αγωγη..

 

Άννα

Άννα υπάρχει επικοινωνία με τους έχοντες νοητική στέρηση και αυτή η επικοινωνία είναι ανάλογη του IQ που διαθέτουν. Είναι προβλέψημη η εξέλιξη τους είναι γνωστές οι μεθόδοι αντιμετώπισης....και πολύ απλές θα έλεγα.

Στο αυτισμό δεν τίθεται θέμα IQ διότι μπορεί κάλιστα να έχουν μεγαλύτερο από σένα και από μένα μαζί :lol:

Στον αυτισμό ο τρόπος επικοινωνιας είναι το ζητούμενο , Η star περιγράφει εκ των έσω ατά που βλέπει , κι εμείς από έξω πάμε ψάχνοντας πιθανολογόντας..................δηλαδή βαράμε ντουφεκιές στον αέρα αν με καταλαβαίνεις :mad:

 

Στον κόσμο που δεν γνωρίζει , ο αυτιστισμός μοιάζει με νοητική στέρηση. Ο κόσμος όμως βλέπει φευγαλαίες εικόνες από μια κατάσταση και δεν έχει και την εμπειρία ή αν θες και την υποχρέωση να καταλάβει. Η φίλη σου όμως μάλλον μαζί με όλα τα προβλήματα ξεχείλησε και το ποτήρι με το θέμα της εφηβείας και το σεξουαλικό ( 15 χρόνων είπες πως είναι) κι έτσι έφτασε στους ειδικούς για βοήθεια.Λέω μάλλον από αυτά που διαβάζω :wink:

Για παράδειγμα τα δικά μου καθάρισαν ώς εξής :

Το αυτιστικό στα 3,5

και το μη αυτιστικό στα 2,5

Περλα προσπάθησα να διαβάσω το κείμενο , έχω πολλές άγνωστες λέξεις , αλλά θέλω να πιστεύω πως κατάλαβα μέσες άκρες τι λέει , όπως επίσης κατάλαβα πως θα τα προσέχει μέχρι να πεθάνει η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλμακ δεν θα ξανακανω τελιτσες αφου δουλευει και αλλιως το συστημα.
Ναι να φανταστείς όταν κάνω Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων μου μου έρχονται στην επιφάνεια θέματα που είχα κάνει ένα ποστ πριν 2 χρόνια , και επειδή κάποιος ξέθαψε το θέμα ....το βλέπω κι εγώ στην λίστα μου , και να φανταστείς με ενοχλεί που το βλέπω μπροστά μου :lol::lol::lol: αλλά τι να κάνεις , έτσι δουλεύουν τα μηχανάκια.
Link to comment
Share on other sites

Αλμακ καλησπερα, την αποψη μου για σενα την εχω γραψει προφατα και σε αλλο τοπικ! Σημερα μπηκα σε αυτο γιατι χθες ειχα μια συζητηση με εναν φιλο μου γιατρο που εχει κι εκεινος ενα αυτιστικο παιδακι.

Ο μεγαλυτερος του προβληματισμος ειναι το τι θα γινει με αυτο το παιδι που μια ζωη εχει την αναγκη να στηριζεται πανω σε καποιον οταν εκεινος και η γυναικα του φυγουν απο τη ζωη. Δεν ειναι φοβερο στην Ελλαδα της νεας χιλιετιας να μην υπαρχει μια λυση ή εστω μια προβλεψη για τις συνθηκες επιβιωσης αυτων των παιδιων. Απο οσα εχω συζητησει μαζι του εχω καταφερει οτι αυτα τα παιδια δεν εχουν νοητικη στερηση, εχουν ουσιαστικα προβλημα συμπεριφορας. Πως λοιπον θα μπουν αυριο σε ενα χωρο με παιδια που εχουν τελειως διαφορετικα προβληματα; Καταλαβαινεις τι εννοω ε; Η ελειψη προνοιας θεωρω οτι ειναι αυτη τη στιγμη το μεγαλυτερο προβλημα που υπαρχει και το χειροτερο αγκαθι στη σκεψη ολων των γοννιων που τα παιδια τους αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η φιλη μου δεν εχει φτασει ποτε στους ειδικους...δεν ξερω αν θα παει ποτε..υπαρχει και απουσια πληροφοριας...και λιγο βαριεμαρα...και δεν ξερω και γω τι αλλο που δεν ειναι δικια μου δουλεια βεβαια...

 

Άννα υπάρχει επικοινωνία με τους έχοντες νοητική στέρηση και αυτή η επικοινωνία είναι ανάλογη του IQ που διαθέτουν.

 

Το ξερω αυτο βρε :wink: . Το οτι υπαρχει στοιχειωδεις επικοινωνια οπως λεει και μια καθηγητρια που ασχολειται με την κωφωση "εγω ταρζαν, εσυ τζειν" δεν σημαινει οτι μπορουν να ζησουν μονοι τους.Η ανιψια μου εχει συνδρομο down μωσαικου τυπου, ειναι 23 χρονων και ειναι απο τις λιγες περιπτωσεις που διαβαζει,γραφει,ξερει προσθεση,απλες συνταγες,ολα τα τραγουδια και εργα της Βουγιουκλακη!!!επισης χορευει πολυ ωραια!μπορω να συζητησω μαζι της συγκεκριμενα πραγματα..οι απαντησεις ειναι αυτες που εχει ακουσει απο την οικογενεια...

 

Στον αυτισμο (και γω μην νομιζεις οτι ξερω πολλα) για να μην υπαρχει νοητικη καθυστερηση καταλαβαινω οτι με την καταλληλη εκπαιδευση το παιδι θα μπορει να καταφερει πολλα σε επιπεδο επικοινωνιας. Όταν πηγα πρωτη φορα σε ειδικο σχολειο και ειδα παιδια με αυτισμο που μιλουσαν κανονικα, εμεινα!σκεφτηκα καλα γινεται να εχουν λογο?ειχα την εικονα του παιδιου της φιλης μου....τωρα που ασχολουμαι με την ειδικη αγωγη σκεφτομαι ποσο σημαντικος ειναι ο ρολος του καθενος που κανει μια παρεμβαση...ποσο μεγαλη ειναι η ευθυνη που εχουμε...τρελαινομαι οταν σκεφτομαι (και ξερω οτι συμβαινει) πως γινονται παρεμβασεις για νοητικη υστερηση και το παιδι μπορει να εχει αυτισμο...

 

Χαιρομαι γιατι η star δινει μια αλλη εικονα του αυτισμου...δεν εχω λογο να ειμαι καχυποπτη ουτε ενθουσιωδης ομως..αυτη που ειναι απο μεσα γνωριζει πολυ καλλητερα τι συμβαινει μαλλον...με ενδιαφερει να μαθω...βεβαια ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες και αυτο ισως να μας "συγκρατει"...

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΑΥΤΙΣΤΙΟΚΩΝ ASPERGER ΚΑΙ ΥΛΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΟΜΙΛΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΤIΣΜΟ "ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ"

Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΜΙΛΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ

 

Παρακαλώ να έρθετε στην ώρα σας διότι μετά την έναρξη της ομιλίας δεν είναι πιά δυνατή η είσοδος στην αίθουσα, παρά μετά το διάλειμμα!

 

-------------------------------------------

 

Ομιλία σστην Αθήνα

 

Το Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2009, οργανώνει ο Σύλλογος μας σε συνεργασία με τον Συλλόγο Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού ειδικής Αγωγής Αττικής (ΣΕΕΠΕΑΑ) μια παρουσιάση και ομιλία με θέμα:

 

"Αυτισμός, Asperger και ΥΛΑ: Μιά Ματιά απο Μέσα"

 

Η ομιλία θα γίνει στο αμφιθέατρο του Κ.Ε.Α.Τ. Θησέως 210 και Σπάρτης (η είσοδος είναι από Σπάρτης), στην Αθήνα. Η έναρξη της ομιλίας είναι στις 11 πμ και θα διαρκέσει κάπου 40 λεπτά. Μετά την ομιλία θα δοθεί άλλη μιάμιση ώρα για ερωτήσεις και απαντήσεις.

 

Αν δεν είσαστε μέλος του ΣΕΕΠΕΑΑ, και θέλετε να παρακολουθήσετε αυτή την ομιλία, παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω του email μας ([email protected]) .

--------------------------------------

 

Ομιλία, στη Θεσ/νίκη

 

Την Παρασκευή 30 Ιανουαρίου 2009, οργανώνει ο Σύλλογος μας σε συνεργασία με το Κέντρο Υποστήριξης Γονέων μια παρουσίαση και ομιλία με θέμα:

 

"Αυτισμός, Asperger και ΥΛΑ: Από τα Μέσα" Μέρος Β'

Που είναι η οπτική γωνία του ίδιου του Αυτιστικού ατόμου!

 

Η ομιλία θα γίνει στη Περιφερειακή Βιβλιοθήκη Χαριλάου, Νικάνορος 3 και Στ. Νούκα, 54250 Θεσσαλονίκη, τηλ. 2310-324666 'Εναρξη στις 5:30 μμ.

 

Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα:

Κέντρο Υποστήριξης Γονέων (Κα Κοκκαλίδου) 2310-450941 και 6940402054

 

---------------------------------------

 

Ομιλία, στη Πτολεμαΐδα

 

Το Σάββατο 31 Ιανουαρίου 2009, οργανώνει ο Σύλλογος μας σε συνεργασία με Γονείς Αυτιστικών Παιδιών μια παρουσίαση και ομιλία με θέμα:

 

"Αυτισμός, Asperger και ΥΛΑ: Από τα Μέσα"

Που είναι η οπτική γωνία του ίδιου του Αυτιστικού ατόμου!

 

Η ομιλία θα γίνει στο Hotel Ioannou Resort - συνεδριακός χώρος Αλέξανδρος. 3o χιλιομετρο Πτολεμαΐδας - Φλώρινας, Πτολεμαΐδα. Εναρξη στις 5:30 μμ.

Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στο τηλέφωνο:

Λένα Κοκκίνη 6974754507

 

-----------------------------------------------

 

Ομιλία στη Δράμα

 

Την Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 2009 οργανώνει ο Σύλλογος μας σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Ν. Δράμας «Αλκυόνη», και πάλι μιά παρουσίαση και ομιλία με θέμα:

 

"Αυτισμός, Σύνδρομο Asperger, και ΥΛΑ: Από τα Μέσα" Μέρος Β'

 

Η ομιλία θα γίνει στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Ωδείου Δράμας στις 10:30 πμ.

 

Για περισσότερες πληροφορίες και δηλωσεις συμμετοχής στο τηλέφωνο:

Σύλλογος "Αλκυόνη", Ολυμπία Σαραφοπούλου (Πρόεδρος) 25210-42963 και 6947688456

 

----------------------------------------------

 

Ομιλία στην Αλεξανδρούπολη

 

Την Τρίτη 3 Φεβρουαρίου 2009 οργανώνει ο Σύλλογος μας σε συνεργασία με το Τμήμα του Εξαμήνου Προσχολικής Αγωγής Ατόμων Νηπίων με Ειδικές Ανάγκες, μιά παρουσίαση και ομιλία με θέμα:

 

"Αυτισμός, Σύνδρομο Asperger, και ΥΛΑ: Από τα Μέσα"

 

Η ομιλία θα γίνει στον ενοριακό ναό της Μητρόπολης Αλεξανδρούπολης, δίπλα στον Άγιο Νικόλαο, στις 10:30 πμ. Παρακαλώ να έρθετε στην ώρα σας. Μετά την έναρξη της ομιλίας δεν είναι πιά δυνατή η είσοδός στην αίθουσα παρά μετά το διάλειμμα!

 

Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα:

Ελισάβετ Μαλτούδη 6944191387

 

------------------------------------------

 

Πριν τις ομιλίες, στο διάλειμμα, και μετά τις ομιλίες, όσοι ενδιαφέρονται μπορούν:

 

- Να γίνουν (ομότιμα) μέλη του Συλλόγου μας. Η ετήσια συνδρομή είναι 25 ευρώ συν τα έξοδα εγγραφής 25 ευρώ κάνουν το σύνολικό κόστος εγγραφής 50 ευρώ για το 2009.

http://www.aspergerhellas.org/membership.html

 

- Να προεγγραφούν για το σεμινάριο του Dr. Tony Attwood που θα γίνει στην Αθήνα στις 22-24 Μαΐου 2009. Τα μέλη του Συλλόγου μας έχουν προτεραιότητα και καλύτερες τιμές.

http://www.aspergerhellas.org/ATTWOOD-index.html

 

- Να ενισχύσουν την Πανελλαδική Καμπάνια μας "ΔΩΣΕ ΦΩΣ" αγοράζοντας κούπες, τσάντες ή/και μπλουζάκια Τ-shirt του Συλλόγου μας.

http://www.aspergerhellas.org/campaign-home.html

 

- Να ενισχύσουν τις δραστηριότητες του Συλλόγου μας με κάποια δωρεά.

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν ερθετε σε καποια απο τις ομιλιες αυτες θα χαρω να σας γνωρισω απο κοντα!

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα πολυ να ερθω αλλα ολα τα Σαβ/κυριακα παρακολουθω ενα ετησιο σεμιναριο στην ειδικη. Μακαρι να τα καταφερω καποια αλλη φορα!

 

Άννα

 

Η ομιλια στη Θεσ/νικη ειναι Παρασκευη και η ομιλια στην Αλεξανδρουπολη Τριτη... και οχι Σαββατο/Κυριακο!

 

Το θεμα ειναι φυσικα που μενεις και ποσο εισαι διατεθημενη να ταξιδευσεις...

 

Ααα! Και το Σαββατο/Κυριακο της 30/1, 31/1 και 1/2 ειναι τριων ιεραρχων οποτε ειναι αργια απο οτι καταλαβα. Εισαι σιγουρη οτι εχετε μαθημα εκεινες τις μερες;;;

 

Περλα

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα.

μηπως γινεται καμια ομιλια στο προσεχως μελλον κ στη ροδο?

 

σταρ θελω να σε ρωτησω κατι που μολις πληροφορηθηκα.

μου ειπε η αδερφη μου που εχει αυτιστικο παιδι οτι της ειπανε οτι το παιδι γεννιεται με αυτισμο κ δεν γινεται στην πορεια.

επισης οτι η βλαβη δημιουργειται την 4η βδομαδα εγκυμοσυνης.

 

αληθευει?

επισης αν γνωριζει καποιος να μου πει με τι παιχνιδια μπορει να απασχοληθει ενα παιδι με αυτισμο?

 

θα με βοηθουσατε ιδιαιτερα.

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μενω στην Αθηνα...αλλα ειμαι Θεσσαλονικια!οντως δεν εχουμε σεμιναριο τριων ιεραρχων!αν τα καταφερω θα ερθω στης Σαλονικας!θα εισαι και εσυ star εκει?

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites

Μενω στην Αθηνα...αλλα ειμαι Θεσσαλονικια!οντως δεν εχουμε σεμιναριο τριων ιεραρχων!αν τα καταφερω θα ερθω στης Σαλονικας!θα εισαι και εσυ star εκει?

 

Άννα

 

Θα πρεπει να ειμαι διοτι χωρις εμενα δεν γινετε η ομιλια μια και ειμαι αυτη που την κανω... :wink:

 

Περλα/Star

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα.

μηπως γινεται καμια ομιλια στο προσεχως μελλον κ στη ροδο?

 

σταρ θελω να σε ρωτησω κατι που μολις πληροφορηθηκα.

μου ειπε η αδερφη μου που εχει αυτιστικο παιδι οτι της ειπανε οτι το παιδι γεννιεται με αυτισμο κ δεν γινεται στην πορεια.

επισης οτι η βλαβη δημιουργειται την 4η βδομαδα εγκυμοσυνης.

 

αληθευει?

επισης αν γνωριζει καποιος να μου πει με τι παιχνιδια μπορει να απασχοληθει ενα παιδι με αυτισμο?

 

θα με βοηθουσατε ιδιαιτερα.

ευχαριστω πολυ.

 

Ναι υπαρχει και πιθανοτητα μεγαλη να ερθουμε και Ροδο αλλα δεν ξερω αυτη την στιγμη ποτε θα ειναι αυτο διοτι εχουμε ενα υπερφορτωμενο προγραμμα...

 

Ενα παιδι πραγματι γεννιεται με αυτισμο και δεν γινετε αυτιστικο στην πορεια, διοτι ειναι θεμα πως λειτουργει ο εγκεφαλος και αυτη η λειτουργεια βασιζεται στο πως εχει διαμορφωθει σαν εμβρυο...

 

Αυτο που νομιζουν πολλοι οτι ειναι "αυτισμος" που επηρθε απο καποια χρηση γαρμακων, εμβολιων κτλ. δεν ειναι αυτισμος αλλα μια κατασταση που μπιζει ως προς την συμπεριφορα στον αυτισμο και φυσικα ειναι πολυ δυσκολο να δεις απο τα εξω την διαφορα, μια και δεν ειναι ορατη και η συμπεριφορα ειναι!!!

 

Συγνωμη αλλα τι ακριβως εννοεις με το "επισης οτι η βλαβη δημιουργειται την 4η βδομαδα εγκυμοσυνης" ;;; Ποια βλαβη ειναι αυτη;;;

 

Εννοεις οτι ο Αυτισμςο ειναι βλαβη; Αν ειναι ο αυτισμος βλαβη με τι τον κανεις συγκριση και βλεπεις οτι ειναι κατι το χαλασμενο;;;

 

Συγνωμη αλλα αν ειναι ετσι τοτε και ολοι στην Αφρικη εχουν καποια βλαβη διοτι αντι για ασπρο, βγηκε μαυρο το δερμα τους!

 

Αν αυτη δεν ειναι βλαβη αλλα απλα ενα διαφορετικο ειδος δερματος, τοτε και ο αυτισμος δεν ειναι βλαβη αλλα ενα διαφορετικο ειδος εγκεγαλου με αλλες ικανοτητες και αλλες δυσκολιες που οταν μπει σε συγκριση και φυσικα συγκρουση με το μη-αυτιστικο μυαλο ειναι σαν να συγκρινεις ενα πουλι με ενα ψαρι και να λες αχ το κακομοιρο αμα το βαλεις στην θαλασσα της κοινωνιας μας θα πνιγει...

 

Χμμ, ναι θα πνιγει μεν αλλα καπου ξεχναμε οτι μπορει ομως να πεταξει, αλλα μεσα στο νερο αχρηστευεται αυτη του η ικανοτητα οπως και μεσα στην κοινωνια μας αχρηστευονται πολλες απο τις ικανοιτητες των αυτιστικων!

 

Βαλτους ομως στο ¨στοιχειο" τους και να δεις πως και ποσο ευκολα ΠΕΤΑΝΕ!!!!!!

 

Ειναι λοιπον τα ψαρια χαλασμενα ή ειναι τα πουλια;

 

Διαφορετικα ειδη θα μου πεις! ΑΚΡΙΒΩΣ!!! Διαφορετικα ειδη οπως διαφορετικα ειναι και ο αυτισμος απο τον μη-αυτισμο. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!

 

Το ανθρωπινο ειδος οπως και ολα τα αλλα ειδη γυρο μας δεν ειναι ΕΝΑ αλλα ΠΟΛΛΑ!!!!

 

Καιρος να το ανακαλυψει και αυτο η επιστημη και να μην κανει τα στραβα ματια πια επειδη την συμφερει να κερδοσκοπει με το να βγαζει τους διαφορετικους χαλασμενους και μετανα πουλαει φαρμακα και θεραπειες να τους κανει παλι καλα!

 

Περλα

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...