Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

11 hours ago, kine said:

xaxaxaxaxa...περιμένω τη δίωξη, ακόμη. 

Μαύρα με πλήρωναν. Αν ρωτάς αυτό δηλαδή. Στο χέρι.

 

Που να πρωτοπάει και αυτή η δίωξη??? :?

 

16 hours ago, vtgian said:

Η παιδική εργασία δεν είναι παράνομη. Υπάρχουν μόνο πολύ συγκεκριμένοι περιορισμοί. 

 

Aνήλικοι κάτω των 15 ετών απαγορεύεται να απασχολούνται σε οποιαδήποτε εργασία, εκτός αν πρόκειται για καλλιτεχνικές ή παρεμφερείς δραστηριότητες (π.χ. διαφήμιση), από τις οποίες δεν απειλείται η σωματική και η ψυχική τους υγεία ή η ηθική τους και δεν ξεπερνούν τις δύο μέχρι πέντε ώρες ημερησίως ανάλογα με την ηλικία.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι παράνομο να απασχολούνται ανήλικοι σε εργασίες «επικίνδυνες, βαριές ή ανθυγιεινές, καθώς και σε εργασίες που βλάπτουν την ψυχική τους υγεία και γενικά εμποδίζουν την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους», καθώς και να εργάζονται τη νύχτα (ειδικά από τις δέκα το βράδυ μέχρι τις έξι το πρωί).

 

Παιδιά κάτω των 16 ετών, καθώς και παιδιά που φοιτούν σε κάθε τύπου σχολείο, δεν επιτρέπεται να απασχολούνται πάνω από έξι ώρες την ημέρα και τριάντα ώρες τη βδομάδα. Όλοι οι ανήλικοι εργαζόμενοι δικαιούνται δώδεκα ώρες ξεκούρασης τη μέρα. Κατά τα λοιπά, οι ανήλικοι εργαζόμενοι δικαιούνται και αυτοί, όπως και οι ενήλικοι εργαζόμενοι, βιβλιάριο εργασίας, αποδοχές και άδειες (με ειδική πρόβλεψη για άδειες λόγω σπουδών στο σχολείο).

 

Πηγή: από τη σελίδα του "Ολοκληρωμένη Προσέγγιση για τη Διερεύνηση, Διάγνωση και Διαχείριση Περιστατικών Κακοποίησης & Παραμέλησης Παιδιών [Κωδικός, MIS 372071]"

 

Οπότε, κάλλιστα ένα παιδί 15 ετών μπορεί καθόλα νόμιμα και μάλιστα με ένσημα, να κάνει την babysitter.

 

Και πάλι ανήλικο να προσέχει ανήλικα εγώ είμαι κατά! Πάντως για να μην είμαστε και εκτός θέματος, η κοπέλα το ξαναέγραψα να κάνει καλύτερο deal με την οικογένεια, γιατί εμένα προσωπικά για τις ώρες που θα εργάζεται μου φαίνονται πολύ λίγα τα χρήματα!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια μαμά μπορεί να δίνει τον περισσότερο μισθό της ή ακόμα και ολόκληρο και να βγαίνει τσίμα τσίμα η οικογένεια γιατί δεν υπάρχει κάποιος να της κρατάει το παιδί και θέλει να κρατήσει τη δουλειά της.  Μπορεί να μην την παίρνει να δώσει όσα θα ήθελε αλλά δεν θα δώσει απαραίτητα μισθό πείνας για να μπορεί να βγαίνει πιο άνετα. Εξάλλου, δεν είπε κανείς να ακριβοπληρώνεται, δύσκολο σε αυτήν την εποχή. Αλλά να παίρνει και λιγότερο από 2 ευρώ την ώρα.. Τι να σας πω. Κατάντια εκμετάλλευσης πάνω στην ανάγκη του άλλου. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , marakiz είπε:

Μια μαμά μπορεί να δίνει τον περισσότερο μισθό της ή ακόμα και ολόκληρο και να βγαίνει τσίμα τσίμα η οικογένεια γιατί δεν υπάρχει κάποιος να της κρατάει το παιδί και θέλει να κρατήσει τη δουλειά της.  Μπορεί να μην την παίρνει να δώσει όσα θα ήθελε αλλά δεν θα δώσει απαραίτητα μισθό πείνας για να μπορεί να βγαίνει πιο άνετα. Εξάλλου, δεν είπε κανείς να ακριβοπληρώνεται, δύσκολο σε αυτήν την εποχή. Αλλά να παίρνει και λιγότερο από 2 ευρώ την ώρα.. Τι να σας πω. Κατάντια εκμετάλλευσης πάνω στην ανάγκη του άλλου. 

 

Αν η εν λόγω μαμά βγάζει 3000 το μήνα, τότε σαφώς και είναι εκμετάλλευση. Αν της μένουν 400 στο χέρι, είναι λύση της απελπισίας. Η κοπέλα που ψάχνει για δουλειά και ξέρει την οικογένεια μπορεί να απαντήσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Που να πρωτοπάει και αυτή η δίωξη??? :?

 

Και πάλι ανήλικο να προσέχει ανήλικα εγώ είμαι κατά! Πάντως για να μην είμαστε και εκτός θέματος, η κοπέλα το ξαναέγραψα να κάνει καλύτερο deal με την οικογένεια, γιατί εμένα προσωπικά για τις ώρες που θα εργάζεται μου φαίνονται πολύ λίγα τα χρήματα!

Συμφωνώ.

 

Πάντως η κοπέλα δεν ξαναέγραψε στο θέμα της οπότε άδικα το συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω

On 11/7/2017 at 10:48 PM, Lenia16 said:

Συγγνώμη αλλά τα 150 ευρώ μου φαίνονται ξεφτίλα να τα δίνεις σε έναν άνθρωπο για να σου κρατάει το παιδί κ το σπίτι. Θα ντρεπόμουν κ να το προτείνω. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι μπορεί να έχεις ανάγκη τα χρήματα και ότι ίσως χρειαστεί να το κάνεις από ανάγκη κ ίσως για προϋπηρεσία αλλά δεν παύουν να είναι ψίχουλα. Αν η μητέρα πληρώνεται με το βασικό μισθό κ δεν βγαίνουν οικονομικά για νταντά, θα μπορούσαν να βρουν άλλη λύση όπως πχ δημόσιο βρεφικό. Αλλά, όπως σε όλες τις δουλειές πλέον, οι εργοδότες πατάνε στην ανάγκη των ανθρώπων για εργασια και εκμεταλλεύονται. 

 

On 11/8/2017 at 0:01 AM, Lenia16 said:

Σύμφωνα με το αρχικό ποστ, η κοπέλα δουλεύει 7 με 8 ώρες ημερησίως, άρα, αν όχι η μητέρα, κάποιος στο 8ωρο επιστρέφει σπίτι. Εκτός αυτού, 3 δημόσιοι βρεφικοι που γνωρίζω είναι μέχρι τις 4, δεν έχω ακούσει να κλείνει κανένας στις 2. Επίσης, αν έχουν τόσο χαμηλό εισόδημα θα μπορούσαν να έχουν μπει μέσω ΕΣΠΑ σε ιδιωτικό μέχρι τις 5 ή 6. Η συζήτηση μπορεί να τραβήξει σε μάκρος κ δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Το θέμα είναι ότι εδώ βρήκανε πάπα κ είπαν να θάψουν 5-6. Να κρατάει το μωρό οκ αλλά να κάνει κ την καθαρίστρια με 150€ νομίζω πως δεν θα έπρεπε να το δικαιολογούμε σε καμία περίπτωση.

 

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

 

Tι κάνεις λοιπόν σε αυτη την περίπτωση; Για να πάρει π.χ. 700 ευρώ η babysitter, πρέπει σε μία οικογένεια να περισσεύουν 700 ευρώ. Η μαμά που θα επιστρέψει στη δουλειά πρέπει να βγάζει τουλάχιστον 1000 ευρώ καθαρά για να έχει νόημα και πάλι πολύ παίζεται, λογικά αρκετά παραπάνω. Καλώς ή κακώς όσοι προσφέρουν εργασία στο σπίτι, θα πάρουν λιγότερα από τον εργοδότη, αλλιώς δεν έχει νόημα η δουλειά. Ασφαλώς μπορεί μία babysitter να επιμείνει ότι αξίζει και τα 700 και τα 1000. Να , απευθυνθεί σε οικογένειες με αντίστοιχο προϋπολογισμό και να συναγωνιστεί βάσει προσόντων: πτυχία παιδαγωγικών σχολών, πιστοποιήσεις πρώτων βοηθειών, ξένες γλώσσες, εμπειρία, δίπλωμα αυτοκινητου, ευχέρεια για ταξίδια και όντως να βρει εργασία και με 1500, γιατί όχι; Αλλά πόσες θέσεις θα είναι αυτές σε ολη την Ελλάδα; Και δεν είναι αγορά εργασίας ούτε για φοιτήτριες, ουτε για πρώην νοικοκυρές που μεγάλωσαν τα παιδιά, ούτε για συνταξιούχους που πια δεν φτάνει η σύνταξη. 

Για τους υπόλοιπους; Θα αλλάξουν επάγγελμα;

Εστω μία οικογένεια με δύο μισθούς των 1500 μικτά έκαστος, άρα γύρω στα 2200 καθαρά το μήνα, με ένα παιδί σχολικής ηλικίας και ένα μωρό. Είναι ένα σενάριο μάλλον άνω του μετρίου πια. Μπορεί η οικογένεια αυτή να δίνει το 1/3 του μισθού σε babysitter; Και μετά να πληρώσει ρεύμα, τηλέφωνο, τρόφιμα, σχολικά είδη, ρούχα, καθαριστικα, νοίκι ή ΕΝΦΙΑ, έξοδα μετακίνησης, Αγγλικά; Μάλλον όχι. Οπότε όπως θα κόψει από τα ρούχα και θα πάει π.χ. στα H&M για παλτό της μαμάςκαι όχι στα Benetton, θα αναζητήσει από φίλους μεταχειρισμένο μπουφάν για το παιδί αντι να αγοράσει ένα καινούριο,έτσι θα πάει και το παιδί στο συνοικιακό φροντιστήριο Αγγλικών όπου θα κάνει και σκληρό παζάρι αντι να προσλάβει απόφοιτο Αγγλικης φιλολογίας του Cambridge για ιδιαίτερα και έτσι θα αναζητήσει και φοιτήτρια ή συνταξιούχο που να δέχεται να προσέξει το μωρό και να βάλει και σίδερο με 400 αντί για την έμπειρη παιδαγωγό με τα 1000 ευρώ και μία καθαρίστρια έξτρα.

Οσο οι μισθοί κατεβαίνουν αντικειμενικά πλήττεται όλη η αλυσίδα, δεν υπάρχει κάτι άλλο να γίνει. Η δουλεύουμε με λιγότερα, ή μεταναστεύουμε ή έχουμε συγγενείς να μας συντηρήσουν, τι άλλο;

Συμφωνώ απόλυτα. Ειναι απλα μαθηματικό το πρόβλημα, απλα δεν βγαίνει. Και τα 1500 στις περισσότερες οικογένειες τα βγάζουν το μηνα και οι 2 μαζί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπα, δεν το συζητάμε άδικα, για μένα η συζήτηση είναι διαφωτιστική τελικά και καταλαβαίνω περισσότερο προς τι η τόση ευγνωμοσύνη της δικιάς μας νταντάς παρότι δεν παίρνει ικανοποιητικό μισθό (για τα δικά μου δεδομένα όπως φαίνεται).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

Μπα, δεν το συζητάμε άδικα, για μένα η συζήτηση είναι διαφωτιστική τελικά και καταλαβαίνω περισσότερο προς τι η τόση ευγνωμοσύνη της δικιάς μας νταντάς παρότι δεν παίρνει ικανοποιητικό μισθό (για τα δικά μου δεδομένα όπως φαίνεται).

Eχετε πέσει και σε καλό άνθρωπο  θα έλεγα :) Ειχα στο παρελθόν κυρία που απέλυσα (τη μοναδική που απέλυσα) που εν γωσει μου πλήρωνα πάνω από το μέσο όρο, γιατί ένιωθα ότι αφού έχω την άνεση σε εκείνη τη φάση πρέπει να το κάνω για να είναι και εκείνη ευχαριστημένη με την εργασία της, και απλά το εξέλαβε ως λόγω για συνεχή γκρίνια και συνεχές παζάρι, και ας της είχα δώσει αρκετά πάνω από όσα αρχικά είχε ζητήσει. Και την κυρία που έχω τώρα λίγες ώρες τη βδομάδα νομίζω την πληρώνω ένα 30% τουλάχιστον πάνω από όσο θα μπορούσα να βρω, αλλά εδώ τουλάχιστον έχουμε μία καλή επαγγελματική σχέση, οπότε νομίζω έιναι και θέμα χαρακτήρα πάνω από όλα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Tι κάνεις λοιπόν σε αυτη την περίπτωση; Για να πάρει π.χ. 700 ευρώ η babysitter, πρέπει σε μία οικογένεια να περισσεύουν 700 ευρώ. Η μαμά που θα επιστρέψει στη δουλειά πρέπει να βγάζει τουλάχιστον 1000 ευρώ καθαρά για να έχει νόημα και πάλι πολύ παίζεται, λογικά αρκετά παραπάνω. Καλώς ή κακώς όσοι προσφέρουν εργασία στο σπίτι, θα πάρουν λιγότερα από τον εργοδότη, αλλιώς δεν έχει νόημα η δουλειά. Ασφαλώς μπορεί μία babysitter να επιμείνει ότι αξίζει και τα 700 και τα 1000. Να , απευθυνθεί σε οικογένειες με αντίστοιχο προϋπολογισμό και να συναγωνιστεί βάσει προσόντων: πτυχία παιδαγωγικών σχολών, πιστοποιήσεις πρώτων βοηθειών, ξένες γλώσσες, εμπειρία, δίπλωμα αυτοκινητου, ευχέρεια για ταξίδια και όντως να βρει εργασία και με 1500, γιατί όχι; Αλλά πόσες θέσεις θα είναι αυτές σε ολη την Ελλάδα; Και δεν είναι αγορά εργασίας ούτε για φοιτήτριες, ουτε για πρώην νοικοκυρές που μεγάλωσαν τα παιδιά, ούτε για συνταξιούχους που πια δεν φτάνει η σύνταξη. 

Για τους υπόλοιπους; Θα αλλάξουν επάγγελμα;

Εστω μία οικογένεια με δύο μισθούς των 1500 μικτά έκαστος, άρα γύρω στα 2200 καθαρά το μήνα, με ένα παιδί σχολικής ηλικίας και ένα μωρό. Είναι ένα σενάριο μάλλον άνω του μετρίου πια. Μπορεί η οικογένεια αυτή να δίνει το 1/3 του μισθού σε babysitter; Και μετά να πληρώσει ρεύμα, τηλέφωνο, τρόφιμα, σχολικά είδη, ρούχα, καθαριστικα, νοίκι ή ΕΝΦΙΑ, έξοδα μετακίνησης, Αγγλικά; Μάλλον όχι. Οπότε όπως θα κόψει από τα ρούχα και θα πάει π.χ. στα H&M για παλτό της μαμάςκαι όχι στα Benetton, θα αναζητήσει από φίλους μεταχειρισμένο μπουφάν για το παιδί αντι να αγοράσει ένα καινούριο,έτσι θα πάει και το παιδί στο συνοικιακό φροντιστήριο Αγγλικών όπου θα κάνει και σκληρό παζάρι αντι να προσλάβει απόφοιτο Αγγλικης φιλολογίας του Cambridge για ιδιαίτερα και έτσι θα αναζητήσει και φοιτήτρια ή συνταξιούχο που να δέχεται να προσέξει το μωρό και να βάλει και σίδερο με 400 αντί για την έμπειρη παιδαγωγό με τα 1000 ευρώ και μία καθαρίστρια έξτρα.

Οσο οι μισθοί κατεβαίνουν αντικειμενικά πλήττεται όλη η αλυσίδα, δεν υπάρχει κάτι άλλο να γίνει. Η δουλεύουμε με λιγότερα, ή μεταναστεύουμε ή έχουμε συγγενείς να μας συντηρήσουν, τι άλλο;

Αυτά όλα τα δέχομαι, εγώ δεν σχολίασα το πόσα πρέπει ή μπορεί να παίρνει η babysitter ή η μανικιουρίστα ή ο απόφοιτος πολυτεχνείου. Κι εγώ ως εργαζόμενη είχα δεχτεί ξεφτιλομισθούς σε ιδιαίτερα πριν διοριστώ, κι εγώ επίσης όταν χρειαστεί να πάρω μια κοπέλα θα κοιτάξω για ό,τι πιο οικονομικό, θα προσαρμόσω όμως και τις απαιτήσεις μου. Δεν νομίζω ότι θα κοιτούσα να συνδυάσω νταντά και καθαρίστρια και σιδερώτρια τρία σε ένα με το 1/3 του μισθού! Κατά τ' άλλα το βασικό μου σχόλιο ήταν ότι δεν μου αρέσει η λογική να κανιβαλίζεται ο ένας χαμηλόμιςθος με τον άλλο. Είναι διαφορετικό να λες "τόσα παίρνω άρα τόσα μπορώ να δώσω" σε σχέση με το "γιατί ο χ παίρνει τόσα όταν ο ψ παίρνει τόσα" όταν συγκρίνουμε πενταροδεκάρες.

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτά όλα τα δέχομαι, εγώ δεν σχολίασα το πόσα πρέπει ή μπορεί να παίρνει η babysitter ή η μανικιουρίστα ή ο απόφοιτος πολυτεχνείου. Κι εγώ ως εργαζόμενη είχα δεχτεί ξεφτιλομισθούς σε ιδιαίτερα πριν διοριστώ, κι εγώ επίσης όταν χρειαστεί να πάρω μια κοπέλα θα κοιτάξω για ό,τι πιο οικονομικό, θα προσαρμόσω όμως και τις απαιτήσεις μου. Δεν νομίζω ότι θα κοιτούσα να συνδυάσω νταντά και καθαρίστρια και σιδερώτρια τρία σε ένα με το 1/3 του μισθού! Κατά τ' άλλα το βασικό μου σχόλιο ήταν ότι δεν μου αρέσει η λογική να κανιβαλίζεται ο ένας χαμιλόμισθος με τον άλλο. Είναι διαφορετικό να λες "τόσα παίρνω άρα τόσα μπορώ να δώσω" σε σχέση με το "γιατί ο χ παίρνει τόσα όταν ο ψ παίρνει τόσα" όταν συγκρίνουμε πενταροδεκάρες.

 

Εξαιρετικά εύστοχο αυτό σου το σχόλιο ΕΣΠΕΡΟΣ όπως και το προηγούμενο σχετικό!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Eχετε πέσει και σε καλό άνθρωπο  θα έλεγα :) Ειχα στο παρελθόν κυρία που απέλυσα (τη μοναδική που απέλυσα) που εν γωσει μου πλήρωνα πάνω από το μέσο όρο, γιατί ένιωθα ότι αφού έχω την άνεση σε εκείνη τη φάση πρέπει να το κάνω για να είναι και εκείνη ευχαριστημένη με την εργασία της, και απλά το εξέλαβε ως λόγω για συνεχή γκρίνια και συνεχές παζάρι, και ας της είχα δώσει αρκετά πάνω από όσα αρχικά είχε ζητήσει. Και την κυρία που έχω τώρα λίγες ώρες τη βδομάδα νομίζω την πληρώνω ένα 30% τουλάχιστον πάνω από όσο θα μπορούσα να βρω, αλλά εδώ τουλάχιστον έχουμε μία καλή επαγγελματική σχέση, οπότε νομίζω έιναι και θέμα χαρακτήρα πάνω από όλα.

 

Έχουμε πέσει σε φοβερό άνθρωπο, αυτό είναι αλήθεια!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα με την ΑΡΓΚ όπως τα ανέλυσε στο πρακτικό κομμάτι με τους μισθούς, δυστυχώς έτσι είναι για την πλειοψηφία και επιτρέψτε μου να προσθέσω ότι 1500 ούτε εσωτερική στο εξωτερικό για 2 και 3 παιδιά δυστυχώς δεν βρίσκουν. Για να μην ανοίξουμε το μεγάλο θέμα της αμοιβής των παιδαγωγών από τους παιδικούς σταθμούς. Ξέρετε πώς αμείβονται οι παιδαγωγοί σε πανάκριβους παιδικούς (και εννοώ περί τα 600ε/παιδί/μήνα) των βορείων προαστίων που έχω ψάξει; Με μισθούς περίπου 500 ευρώ κατ' ανώτατο, συχνά με απλές ασκούμενες με χαμηλότερο μισθό ή και ανύπαρκτο μισθό, ενώ τον μηνιαίο μισθό της κάθε παιδαγωγού φυσικά τον βγάζουν άνετα από ένα και μόνο παιδάκι! Τραγικές οι συνθήκες και σκεφτείτε πόσα ζητάμε εμείς οι μαμάδες από έναν παιδικό και μια παιδαγωγό με κάμποσα παιδάκια υπό την επίβλεψή της.

 

Επίσης, θα συμφωνήσω με τα χίλια και με την ΕΣΠΕΡΟΣ ότι δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε ποια μιζέρια είναι μεγαλύτερη στο επίπεδο της μισθωτής εργασίας σήμερα και βάσει αυτού να δικαιώνουμε τους τραγικούς μισθούς που διαμορφώνονται από την αγορά. Η έννοια της αξιοπρέπειας και της αξιοπρεπούς διαβίωσης δεν πρέπει να χάνει το νόημά της, ακόμα κι αν δεν έχουμε να τα δώσουμε σε μια κοπέλα ανά μήνα. Πάντα πιστεύω ότι πρέπει να κρατάμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι μήνας με 500 ευρώ δεν βγαίνει για έναν άνθρωπο με τα έξοδα και το κόστος ζωής που υπάρχει.

Τέλος, για το σχόλιο της zaxaroulini για την Kινε και την παιδική εργασία, εκτός του ότι από όλα όσα ειπώθηκαν, αυτό βρέθηκε να σχολιαστεί;;!, τελοσπάντων, θα πω ότι η μαύρη εργασία από καθαρίστριες και babysitter στα σπίτια μας είναι πρώτα και πάνω απ' όλα παράνομη.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Josephine said:

Τέλος, για το σχόλιο της zaxaroulini για την Kινε και την παιδική εργασία, εκτός του ότι από όλα όσα ειπώθηκαν, αυτό βρέθηκε να σχολιαστεί;;!, τελοσπάντων, θα πω ότι η μαύρη εργασία από καθαρίστριες και babysitter στα σπίτια μας είναι πρώτα και πάνω απ' όλα παράνομη.

 

Pardon? :shock: 

Το να μου υποδεικνύουν και τι θα σχολιάσω πρώτη φορά μου συμβαίνει!! Εγώ έχω γράψει επαρκώς την άποψή μου για το θέμα από εκεί και πέρα ναι το να φυλάει ένα ανήλικο παιδί άλλα ανήλικα μου έκανε εντύπωση, sorry κιόλας! για την μαύρη και αδήλωτη εργασία προφανώς και συμβαίνει σε πολλά επαγγέλματα, δυστυχώς στις μέρες που ζούμε!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί να μη συγκρίνουμε τους μισθούς. Κ η babysitter μερος της κοινωνίας είναι που επικρατούν δυστυχώς οι ίδιοι χαμηλοι μισθοι. Νομιζω πως πρέπει να είμαστε λιγο πιο ρεαλιστές. Καντε τις πράξεις οπως τα ανελυσε η ΑΡΓΚ κ δειτε. Δεν βγαίνει. Εκτος αν υπαρχουν κρυφοί συντελεστές στην εξισωση οπως βοήθημα απο παππούδες,  μισθοί που δίνονται πια μόνο στο δημόσιο κλπ κλπ! 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Tι κάνεις λοιπόν σε αυτη την περίπτωση; Για να πάρει π.χ. 700 ευρώ η babysitter, πρέπει σε μία οικογένεια να περισσεύουν 700 ευρώ. Η μαμά που θα επιστρέψει στη δουλειά πρέπει να βγάζει τουλάχιστον 1000 ευρώ καθαρά για να έχει νόημα και πάλι πολύ παίζεται, λογικά αρκετά παραπάνω. Καλώς ή κακώς όσοι προσφέρουν εργασία στο σπίτι, θα πάρουν λιγότερα από τον εργοδότη, αλλιώς δεν έχει νόημα η δουλειά. Ασφαλώς μπορεί μία babysitter να επιμείνει ότι αξίζει και τα 700 και τα 1000. Να , απευθυνθεί σε οικογένειες με αντίστοιχο προϋπολογισμό και να συναγωνιστεί βάσει προσόντων: πτυχία παιδαγωγικών σχολών, πιστοποιήσεις πρώτων βοηθειών, ξένες γλώσσες, εμπειρία, δίπλωμα αυτοκινητου, ευχέρεια για ταξίδια και όντως να βρει εργασία και με 1500, γιατί όχι; Αλλά πόσες θέσεις θα είναι αυτές σε ολη την Ελλάδα; Και δεν είναι αγορά εργασίας ούτε για φοιτήτριες, ουτε για πρώην νοικοκυρές που μεγάλωσαν τα παιδιά, ούτε για συνταξιούχους που πια δεν φτάνει η σύνταξη. 

Για τους υπόλοιπους; Θα αλλάξουν επάγγελμα;

Εστω μία οικογένεια με δύο μισθούς των 1500 μικτά έκαστος, άρα γύρω στα 2200 καθαρά το μήνα, με ένα παιδί σχολικής ηλικίας και ένα μωρό. Είναι ένα σενάριο μάλλον άνω του μετρίου πια. Μπορεί η οικογένεια αυτή να δίνει το 1/3 του μισθού σε babysitter; Και μετά να πληρώσει ρεύμα, τηλέφωνο, τρόφιμα, σχολικά είδη, ρούχα, καθαριστικα, νοίκι ή ΕΝΦΙΑ, έξοδα μετακίνησης, Αγγλικά; Μάλλον όχι. Οπότε όπως θα κόψει από τα ρούχα και θα πάει π.χ. στα H&M για παλτό της μαμάςκαι όχι στα Benetton, θα αναζητήσει από φίλους μεταχειρισμένο μπουφάν για το παιδί αντι να αγοράσει ένα καινούριο,έτσι θα πάει και το παιδί στο συνοικιακό φροντιστήριο Αγγλικών όπου θα κάνει και σκληρό παζάρι αντι να προσλάβει απόφοιτο Αγγλικης φιλολογίας του Cambridge για ιδιαίτερα και έτσι θα αναζητήσει και φοιτήτρια ή συνταξιούχο που να δέχεται να προσέξει το μωρό και να βάλει και σίδερο με 400 αντί για την έμπειρη παιδαγωγό με τα 1000 ευρώ και μία καθαρίστρια έξτρα.

Οσο οι μισθοί κατεβαίνουν αντικειμενικά πλήττεται όλη η αλυσίδα, δεν υπάρχει κάτι άλλο να γίνει. Η δουλεύουμε με λιγότερα, ή μεταναστεύουμε ή έχουμε συγγενείς να μας συντηρήσουν, τι άλλο;

ΑΡΓΚ, εντελώς διαφωνώ. Δεν μπορεί η εργαζόμενη στο σπίτι να εξαρτά το μισθό της από το μισθό της μαμάς που την προσέλαβε. Θα έπρεπε όλες να κάνουν ουρά στην Εκάλη. Αλλιώς και η μαμά θα πρέπει να εξαρτά το μισθό της από το βιοτικό επίπεδο των πελατών της. Αν είναι δηλαδή μανικιουρίστα να ρωτάει τις πελάτισσες "τι μισθό έχετε"; πριν χρεώσει τις υπηρεσίες της. Αν είναι δε υπάλληλος σε εταιρεία που δεν πάει καλά, ίσως θα έπρεπε να τσοντάρει κάτι στον εργοδότη.

Το πρόβλημα που περιγράφεις, που είναι πέρα για πέρα αληθινό, είναι πρόβλημα του κράτους μας που δεν είναι καθόλου φιλικό προς την εργαζόμενη μητέρα και την οικογένεια και δεν λύνεται με το να ψωμολυσσάξει η babysitter.

Θα με ρωτήσεις πως λύνεται. Το ψάχνω κι εγώ. :?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΝΝΑ24 είπε:

ΑΡΓΚ, εντελώς διαφωνώ. Δεν μπορεί η εργαζόμενη στο σπίτι να εξαρτά το μισθό της από το μισθό της μαμάς που την προσέλαβε. Θα έπρεπε όλες να κάνουν ουρά στην Εκάλη. Αλλιώς και η μαμά θα πρέπει να εξαρτά το μισθό της από το βιοτικό επίπεδο των πελατών της. Αν είναι δηλαδή μανικιουρίστα να ρωτάει τις πελάτισσες "τι μισθό έχετε"; πριν χρεώσει τις υπηρεσίες της. Αν είναι δε υπάλληλος σε εταιρεία που δεν πάει καλά, ίσως θα έπρεπε να τσοντάρει κάτι στον εργοδότη.

Το πρόβλημα που περιγράφεις, που είναι πέρα για πέρα αληθινό, είναι πρόβλημα του κράτους μας που δεν είναι καθόλου φιλικό προς την εργαζόμενη μητέρα και την οικογένεια και δεν λύνεται με το να ψωμολυσσάξει η babysitter.

Θα με ρωτήσεις πως λύνεται. Το ψάχνω κι εγώ. :?

 

Μα δεν είναι θέμα άποψης. Ειναι ο αναπόφευκτος τρόπος με τον οποίο δουλεύει η οικονομία. Και τι άλλο να κάνει δηλαδή η babysitter; Αν ψάχνεις για δουλειά 2 χρόνια και βρεις με 100 ευρώ το μήνα, θα την πάρεις, ειδικά αν έχει άλλους 10 που παρακαλάνε για την ίδια θέση. Αδικό; Απόλυτα. Και λοιπόν;

Δεν το λέω για να φανώ κυνική, ζούμε σε δύσκολους καιρούς. Μην πιάσουμε κουβέντα για το αν πρέπει να αλλάξουμε το πολιτικό σύστημα, να αλλάξουμε την κοινωνία κλπ. Μέχρι να αλλάξει κάτι, να γίνει επανάσταση για να οδηγήθουμε σε σοσιαλισμο, να μειωθεί το δημόσιο για να μειωθεί η φορολογία, να ευνοηθουν οι επενδύσεις για να ανοίξουν εταιρείες ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να προτείνει ο καθένας μας σαν λύση, όσο πέφτει το εισόδημα του υποψηφιου εργοδότη, τόσο πέφτει ο μισθός του υπαλλήλου. Στην προκειμένη περίπτωση της babysitter, όσο πέφτει ο μισθός του μέσου εργαζόμενου, τόσο περισσότερο θα δουλεύει για ψίχουλα η babysitter. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, εξακολουθώ να διαφωνώ. Αν είναι για 100Ευρώ το μήνα, μακάρι να γίνουν δυσεύρετες οι baby sitters. Έχει και η εκμετάλλευση τα όριά της.

Δεν είναι ο τρόπος που δουλεύει η οικονομία, όχι. Ακόμα και οι μισθοί της εποχής μας είναι με κάποιον (κουτσό στραβό) τρόπο θεσμοθετημένοι. Αλλιώς οι εταιρείες θα προσφέρανε μισθούς βάσει τζίρου.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΝΝΑ24 είπε:

Όχι, εξακολουθώ να διαφωνώ. Αν είναι για 100Ευρώ το μήνα, μακάρι να γίνουν δυσεύρετες οι baby sitters. Έχει και η εκμετάλλευση τα όριά της.

Δεν είναι ο τρόπος που δουλεύει η οικονομία, όχι. Ακόμα και οι μισθοί της εποχής μας είναι με κάποιον (κουτσό στραβό) τρόπο θεσμοθετημένοι. Αλλιώς οι εταιρείες θα προσφέρανε μισθούς βάσει τζίρου.

 

Οι εταιρείες προσφέρουν μισθό βάσει τζίρου, προσφοράς και ζήτησης. Εννοείται αυτό. Τι θες να πεις;

Εκτός δημοσίου, η αγορά έτσι λειτουργεί και αυτή τη στιγμή το αποτέλεσμα είναι τραγικό. Δεν υπάρχουν δουλειές, και οι περισσότερες από όσες υπάρχουν ειναι αντικειμενικά κακοπληρωμένες.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι κακοπληρωμένες παρα πολλές θέσεις εργασίας, οι πλειοψηφία όμως των οποίων είναι θέσεις όπου οι εργαζόμενοι εναλλάσσονται με πολυ γοργούς ρυθμούς. Επειδή ο εκάστοτε εργαζόμενος βρίσκει μια καλύτερα αμειβόμενη θέση και αποχωρεί οικειοθελώς ή επειδή ο εργοδότης θέλει να διατηρήσει τη θέση εργασίας ως χαμηλά αμειβόμενη, εναλλάσσοντας υπαλλήλους. Οπότε μια νέα μητέρα που εργάζεται με αυτούς τους όρους, αντί να πληρώνει ψίχουλα την baby sitter, μπορεί κάλλιστα να καθίσει στο σπίτι της και να αναθρέψει το παιδί της και όταν αυτό φτάσει σε μια κάποια ηλικία να ξαναβγεί στην αγορά εργασίας, όπου τέτοιες θέσεις προσφέρονται σωρηδόν.

Κακά τα ψέματα σε εξειδικευμένους τομείς οι αμοιβές εξακολουθούν να είναι αξιοπρεπείς και ξεπερνούν και αυτούς του δημοσίου.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Άννα και να προσθέσω ότι οι οικογένειες με χαμηλό εισόδημα την παραλαβή του παιδιού από το παιδικό σταθμό ή το σχολείο, γιατί εκεί έγκειται κυρίως το πρόβλημα, την αναθέτουν σε παπουδογιαγιάδες, θείες, ξαδέρφες, φίλες, γειτόνισσσες οποιονδήποτε δικό τους άνθρωπο. Προσωπικά δεν γνωρίζω καμία μα καμία οικογένεια με γονείς να παίρνουν το βασικό μισθό και να έχουν babysitter. 

Link to comment
Share on other sites

Θα σας διαψεύσω και τις 2, υπαρχουν τετοιες οικογένειες που δεν έχουν κανεναν να τους βοηθήσει και εργάζονται σε εταιρείες πολλα χρονια εχοντας δεχτεί μειώσεις μισθού. Ζωντανό παραδειγμα εγώ και ο αντρας μου, μηχανικοί ΤΕΙ 'καθαριζουμε' καθε μηνα λιγότερα απο 800 ευρω έκαστος και δουλεύουμε τουλάχιστον 9ωρο. Καντε τους αντίστοιχους υπολογισμούς με τα στανταρ εξοδα που εχει μια οικογένεια, κ μιλαω για ενα παιδι,  και δειτε εαν βγαίνει να πληρώνεται 'αξιοπρεπως' μια baby sitter, κατι που μας οδήγησε στη λυση του βρεφονηπιακού σε συνδυασμό οτι ψάχναμε 3 μηνες και ζητημα να βρήκαμε 1-2 που όντως να αξιζαν τα λιγα χρηματα που μπορούσαμε να δώσουμε. Να προσθέσω πως τα μεταφορικά μας εξοδα μονο,  ειναι γυρω στα 200 ευρω το μηνα στον καθένα. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η krakenaki όταν έγραψε βασικό μισθό εννοούσε τα 400+ που ισχύει τώρα, όχι τα σχεδόν 800 που ίσχυε κάποτε. Υπάρχουν τέτοιες οικογένειες ναι κι εμείς είμαστε κάπου σε αυτές και η νταντά η δικιά μας παίρνει ένα μικρό αλλά αξιοπρεπές ποσό, παρότι δεν μας μένει φράγκο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Προφανώς και είναι κακοπληρωμένες παρα πολλές θέσεις εργασίας, οι πλειοψηφία όμως των οποίων είναι θέσεις όπου οι εργαζόμενοι εναλλάσσονται με πολυ γοργούς ρυθμούς. Επειδή ο εκάστοτε εργαζόμενος βρίσκει μια καλύτερα αμειβόμενη θέση και αποχωρεί οικειοθελώς ή επειδή ο εργοδότης θέλει να διατηρήσει τη θέση εργασίας ως χαμηλά αμειβόμενη, εναλλάσσοντας υπαλλήλους. Οπότε μια νέα μητέρα που εργάζεται με αυτούς τους όρους, αντί να πληρώνει ψίχουλα την baby sitter, μπορεί κάλλιστα να καθίσει στο σπίτι της και να αναθρέψει το παιδί της και όταν αυτό φτάσει σε μια κάποια ηλικία να ξαναβγεί στην αγορά εργασίας, όπου τέτοιες θέσεις προσφέρονται σωρηδόν.

Κακά τα ψέματα σε εξειδικευμένους τομείς οι αμοιβές εξακολουθούν να είναι αξιοπρεπείς και ξεπερνούν και αυτούς του δημοσίου.

 

Τη babysitter δεν την υποχρεώνει κανείς να δουλέψει. Υπάρχει μία αγορά εργασίας που θα δώσει σε κάποιες 1000 ευρώ, σε κάποιες άλλες 200. Αυτή η κατηγορία των 200, μπορει απλά να αρνηθεί. Και μπορεί οντως η οικογένεια που 200 θα δώσει, να τα μη χρησιμοποιήσει babysitter. Οπότε οι κοπέλες που θα δούλευαν με τα 200 να μη δουλεύουν καθόλου πολύ απλά.

Συμβαίνει εξάλλου καθημερινά: εταιρείες και μαγαζιά χαμηλώνουν τους μισθούς ή κλείνουν τελείως.

Το ερώτημα δεν είναι "200 ή 1000 ευρω" για ανθρώπους χωρις προσόντα. Ειναι "200 ή ανεργία''.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Μάλλον η krakenaki όταν έγραψε βασικό μισθό εννοούσε τα 400+ που ισχύει τώρα, όχι τα σχεδόν 800 που ίσχυε κάποτε. Υπάρχουν τέτοιες οικογένειες ναι κι εμείς είμαστε κάπου σε αυτές και η νταντά η δικιά μας παίρνει ένα μικρό αλλά αξιοπρεπές ποσό, παρότι δεν μας μένει φράγκο.

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου.

 

15 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Θα σας διαψεύσω και τις 2, υπαρχουν τετοιες οικογένειες που δεν έχουν κανεναν να τους βοηθήσει και εργάζονται σε εταιρείες πολλα χρονια εχοντας δεχτεί μειώσεις μισθού. Ζωντανό παραδειγμα εγώ και ο αντρας μου, μηχανικοί ΤΕΙ 'καθαριζουμε' καθε μηνα λιγότερα απο 800 ευρω έκαστος και δουλεύουμε τουλάχιστον 9ωρο. Καντε τους αντίστοιχους υπολογισμούς με τα στανταρ εξοδα που εχει μια οικογένεια, κ μιλαω για ενα παιδι,  και δειτε εαν βγαίνει να πληρώνεται 'αξιοπρεπως' μια baby sitter, κατι που μας οδήγησε στη λυση του βρεφονηπιακού σε συνδυασμό οτι ψάχναμε 3 μηνες και ζητημα να βρήκαμε 1-2 που όντως να αξιζαν τα λιγα χρηματα που μπορούσαμε να δώσουμε. Να προσθέσω πως τα μεταφορικά μας εξοδα μονο,  ειναι γυρω στα 200 ευρω το μηνα στον καθένα. 

Δεν με διαψεύδεις στα λόγια μου έρχεσαι. Δεν είσαι η μόνη που έχει δεχτεί μείωση μισθού και μάλιστα τρανταχτή, ούτε η μόνη που έχει πτυχίο, δουλεύει πολλές ώρες και αμοίβεται με το ελάχιστο δυνατό ποσό. Αντίστοιχα όμως θα πρέπει να μπορεί να ανταπεξέλθει στις οικονομικές υποχρεώσεις και ανάγκες και η babysitter. Με το να το βλέπουμε μονόπλευρα δεν νομίζω ότι βοηθάει κανέναν ούτε λύνει κάποιο πρόβλημα. Η ανικανότητα της πολιτείας να μεριμνήσει για τις ανάγκες των οικογενειών που αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες δεν είναι αποτελεί ευθύνη της babysitter ή οποιουδήποτε άλλου εργαζόμενου. 

Επίσης να προσθέσω ότι η πολιτεία είναι maternity hostile! (δική μου ορολογία δεν ξέρω αν υπάρχει)

Επεξεργάστηκαν by krakenaki
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο πραγμα λεμε πανω κατω,  οποτε επαφίεται στην κριση της καθε οικογένειας ποσα απο τα εξοδα της καθε μηνα μπορεί ή διατίθεται να μειώσει, προκειμένου να πληρώνει 'αξιοπρεπώς' τη babysitter. Το να στερήσω βασικά πράγματα απο την οικογένεια μου για να πληρώσω καλυτερα την babysitter προσωπικα με βρισκει αντίθετη,  οταν κι εγω με τη σειρά μου στερουμαι πολλα καθως δεν παιρνω τα χρηματα που θα έπρεπε. Life sucks! Εμείς με τα χρήματα που παίρνουμε και με τα στάνταρτ εξοδα μας, χωρίς πολυτέλειες, η αμοιβή των 3 ευρω την ωρα ηταν σεναριο τραβηγμένο απο τα μαλλιά για να μην πω ουτοπικό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...