Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, ferby είπε:

Δεν μπορώ να πιστέψω κάποια που διαβάζω.....Πραγματικά.

Προφανώς 150 ευρω για 3 μέρες με τα συγκεκριμένα καθήκοντα  είναι υπερ αποδεκτά!!!

Με 400 ευρω το μήνα βρίσκεις πλέον έμπειρη , με προσόντα κατάλληλα για φύλαξη μωρού , οχι 21 ετων άπειρη,χωρίς τυπικά προσόντα και μάλιστα για 6-8 ώρες. Μην τρελαθούμε τώρα. Για όνομα του θεού πια!

 

Αν θέλετε πιο πολλά χρήματα βρείτε άλλη δουλειά με πιο πολλά καθήκοντα , με βάση τις σπουδές σας (αν υπάρχουν) , με πιο πολλές ώρες και με πιο πολύ κούραση.

Σίγουρα ουρά θα κάνουν κοπέλες  για ενα πρόσθετο εισόδημα 150 ευρω για 23 ώρες!!!!!

 

  

 

Θα συμφωνήσω με τη ferby.

 

Μιλάμε για 3 μέρες απασχόληση την εβδομάδα... Χωρίς προϋπηρεσία και χωρίς εξειδικευμένα καθήκοντα. Προφανώς και και θα κάνει η κοπέλα και κάποιες ελαφριές δουλειές, αφού το μωρό είναι μόνο 11 μηνών. Για ποια δημιουργική απασχόληση μιλάμε; Τι θα κάνει 8 ώρες;

 

Επίσης προφανώς και θα πληρώνεται με το μήνα και όχι με την ώρα. Είναι μόνιμη δουλειά και η συμφωνία γίνεται με το μήνα.

 

Δεν ξέρω μου φαίνονται λογικά τα 150 ευρώ. Θα παίρνει και έξτρα χρήματα για το σιδέρωμα, πάλι εντός των 7-8 ωρών.

Βεβαίως δεν χάνει κάτι να το διαπραγματευτεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tο ότι η κοπέλα είναι μικρή κ ανειδικευτη δεν σημαίνει ότι πρέπει να την εκμεταλλεύονται κιόλας.. Για τις ώρες που δουλεύει θα έπρεπε τουλάχιστον να της δίνουν 200 ευρώ. Κ το να κάνεις δουλειές ενώ προσέχεις ένα παιδάκι το θεωρώ απαράδεκτο γιατί κ μαμά να είσαι όταν είναι ξύπνιο δεν προλαβαινεις να κάνεις κ πολλά όταν το παιδάκι είναι μικρο. Πόσο μάλλον να ζητάς από μία baby sitter να κάνει κ δουλειές. Δλδ αν πέσει κ χτυπήσει το μωρό τι γίνεται?? Θα πεις ότι ήταν απροσεχτη η κοπέλα? Δύο χέρια έχει μόνο κ 2 μάτια! Κ σε παιδικό σταθμό να πας το μωρό περισσότερα μηνιαίος θα δώσεις αν δεν είσαι μέσω εσπα κ εκεί δεν μπορούν να δώσουν τόση  σημασία στο κάθε παιδί ξεχωριστά. Οπότε 150ευρω τα θεωρώ λίγα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , mama16 είπε:

Tο ότι η κοπέλα είναι μικρή κ ανειδικευτη δεν σημαίνει ότι πρέπει να την εκμεταλλεύονται κιόλας.. Για τις ώρες που δουλεύει θα έπρεπε τουλάχιστον να της δίνουν 200 ευρώ. Κ το να κάνεις δουλειές ενώ προσέχεις ένα παιδάκι το θεωρώ απαράδεκτο γιατί κ μαμά να είσαι όταν είναι ξύπνιο δεν προλαβαινεις να κάνεις κ πολλά όταν το παιδάκι είναι μικρο. Πόσο μάλλον να ζητάς από μία baby sitter να κάνει κ δουλειές. Δλδ αν πέσει κ χτυπήσει το μωρό τι γίνεται?? Θα πεις ότι ήταν απροσεχτη η κοπέλα? Δύο χέρια έχει μόνο κ 2 μάτια! Κ σε παιδικό σταθμό να πας το μωρό περισσότερα μηνιαίος θα δώσεις αν δεν είσαι μέσω εσπα κ εκεί δεν μπορούν να δώσουν τόση  σημασία στο κάθε παιδί ξεχωριστά. Οπότε 150ευρω τα θεωρώ λίγα!

 

Αν κατάλαβα καλά, οι δουλειές που κάνει δεν είναι κάτι το τραγικό.  Δηλαδή θα ταίζει το μωράκι, προφανώς θα μαζεύει την κουζίνα μετά, θα παίζει μαζί του, θα μαζεύει τα παιχνιδάκια να μην είναι στη μέση και θα βάζει και καμιά σκούπα. Το σίδερο είναι έξτρα και ίσως θα μπορούσε να το κάνει όσο κοιμάται το μωράκι. Εντάξει αυτά γίνονται... Μια μαμά στο σπίτι με μωρό κάνει πολλά περισσότερα και προσέχει ταυτόχρονα το μωρό. Αν ήταν μεγαλύτερο το παιδί θα ήταν πιο δύσκολο.

 

Σε κάθε περίπτωση μπορεί να το διαπραγματευτεί. Αν και έπρεπε να το είχε κάνει πριν δεχτεί τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ήδη κανονίσει με μία κοπέλα γιατί τον επόμενο μήνα ξεκινάω εργασία και χαρά, δεν θα πω πόσα τις δίνω γιατί νομίζω θα ξεκινήσει κουβέντα για την μέση Ελληνική οικογένεια. :?

Θέλω να πω μόνο ότι πέρα από το μηνιάτικο που κάναμε deal, συμφωνήσαμε και για τα δώρα της και να μην δουλεύει όλο τον Αύγουστο που συνήθως φεύγουμε. Βέβαια πολλές φορές και τον Ιούλιο φεύγουμε, και Χριστούγεννα και Πάσχα, θα πληρωθεί κανονικά το μηνιάτικό της!

Από φιλικές συζητήσεις μία κοπέλα για να κρατάει ένα παιδί, παίρνει γύρω στα 3 ευρώ την ώρα, οπότε αν η κοπέλα δουλεύει περίπου 22 ώρες το μήνα θα της βγαίνει περίπου στα 250 ευρώ. Και εμένα τα 150 ευρώ πάρα πολύ λίγα μου φαίνονται!

Από εκεί και πέρα όμως ανάλογα από τα εισοδήματα της κάθε οικογένειας και το πόσο ο άλλος ψάχνει μία τέτοια απασχόληση ως κύρια εργασία ή ως συμμετοχική σε κάτι άλλο που επίσης μπορεί να κάνει part time γίνονται διάφορα deal.

Νομίζω ότι προς συμφέρον των εργαζομένων είναι να κάνουν deal με το μήνα, γιατί με την ώρα δεν συμφέρει, θα αρρωστήσει κάποια στιγμή και δεν θα μπορεί να πάει, θα φύγει η οικογένεια για διακοπές κλπ κλπ, οπότε νομίζω ότι συμφέρει με το μήνα.

Σε ότι αφορά τις οικιακές εργασίες και πάλι αυτό γίνεται με συνεννόηση, δεν το κατηγορώ ούτε το κρίνω, θεωρώ όμως ότι τότε το 3 ευρώ την ώρα δεν θα πρέπει να ισχύει, θα πρέπει να είναι παραπάνω.

Επίσης, χωρίς να αναφέρομαι στην θεματοθέτρια, φίλες μου έχουν κακή εμπειρία από νταντάδες, δύσκολα θα βρεις κάποιον να ενδιαφέρεται πραγματικά και να δείξει αγάπη προς το παιδί, στην καλύτερη τους έκαναν τα απαραίτητα και την έβγαζαν στην τηλεόραση και απλώς επέβλεπαν.

Είναι πολύ σημαντικό ποιον άνθρωπο βάζεις μέσα στο σπίτι σου να προσέχει το παιδί σου.

Ως προς τα προσόντα / πτυχία / προϋπηρεσία και την κοστολόγηση αυτών σε χρήμα είναι μεγάλο θέμα, αρκεί να δούμε πόσα δίνει ένα φροντιστήριο σε έναν καθηγητή την ώρα! :-D

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ σημαντικό ποιον βάζεις στο σπίτι σου και όχι μόνο αυτό, ξεχνάμε πως τόσες ώρες ένας άνθρωπος με το παιδί μας, όποιος κι αν είναι αυτός διαμορφώνει και κομματάκι από το χαρακτήρα του ε?

 

Ο κακοπληρωμένος υπάλληλος, αυτός που δεν αντιμετωπίζεται με σεβασμό, αντίστοιχα δεν σέβεται την εταιρεία στην οποία δουλεύει, δεν της είναι πιστός, αφοσιωμένος, θα φύγει ανά πάσα στιγμή όταν θα βρει κάτι καλύτερο. Κι εδώ δεν μιλάμε για επιχείρηση, αλλά για το παιδί μας, το σπίτι μας. Τι να πω, ξεφυσάω αλήθεια.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , erin0000 είπε:

 

Αν κατάλαβα καλά, οι δουλειές που κάνει δεν είναι κάτι το τραγικό.  Δηλαδή θα ταίζει το μωράκι, προφανώς θα μαζεύει την κουζίνα μετά, θα παίζει μαζί του, θα μαζεύει τα παιχνιδάκια να μην είναι στη μέση και θα βάζει και καμιά σκούπα. Το σίδερο είναι έξτρα και ίσως θα μπορούσε να το κάνει όσο κοιμάται το μωράκι. Εντάξει αυτά γίνονται... Μια μαμά στο σπίτι με μωρό κάνει πολλά περισσότερα και προσέχει ταυτόχρονα το μωρό. Αν ήταν μεγαλύτερο το παιδί θα ήταν πιο δύσκολο.

 

Σε κάθε περίπτωση μπορεί να το διαπραγματευτεί. Αν και έπρεπε να το είχε κάνει πριν δεχτεί τη δουλειά.

εννοείται ότι απ τη στιγμή που προσέχει ένα παιδί θα αναλάβει να μαζεψει τα παιχνιδια του να του βάλει να φάει να συμμαζέψει το τραπέζι, αν πέσει κάποιο ψιχουλο να το μαζέψει αλλά το να κάνει γενικό συμμαζεμα, σκούπισμα, πλύσιμο πιάτων, άπλωμα ρούχων κλπ σημαίνει ότι την θέλει κ σαν οικιακή βοηθό. Κ η μητέρα εννοείται ότι θα κάνει κ τις δουλειές του σπιτιού ενώ έχει το παιδί σπίτι αλλά από μία baby sitter να το ζητάς σημαίνει ότι δεν θα το προσέχει τόσο

Link to comment
Share on other sites

Προς όσες είχανε ένσταση με το μήνυμα μου.Σωστά όλα αυτά που λέτε ωστόσο δεν αλλάζει την ωμή πραγματικότητα.

Η εργασία ή συγκεκριμένη που περιγράφει το πρώτο μήνυμα επιδέχεται μια απάντηση λογική. Δυστυχώς τόσο κοστολογείται η συγκεκριμένη θέση και δεν είναι εκμετάλλευση της μητέρας. Το αν θα είναι 150 ή 200 ευρω δεν νομίζω ότι είναι το θέμα . Εδω αναφέρθηκαν  αδιανόητα ποσά , ένσημα , δώρα κλπ

Κορίτσι part time  για μια μικρή βοήθεια ψάχνει η άλλη όχι για μόνιμο υπάλληλο στην ''μαυρη αγορά'' να της μεγαλώσει το παιδί .

Για κάποιες γυναίκες είναι πολύτιμα και αυτά στο συνολικό τους εισόδημα όπως ανέφερα.Θα ήταν καλύτερα δηλαδή να μην τα διέθετε ούτε και αυτά η συγκεκριμένη μαμα στην αγορά?Λογικά ούτε και εκείνη θα έχει περισσότερα να διαθέσει.  

 

Δεν βάζω ζύγι ούτε κοινωνική ανάλυση θα κάνω εδώ.

Λέω στην κοπέλα ότι μπορεί αν της κάνει... να κρατήσει την δουλειά και όχι  που λεει λόγος να κάνει και καταγγελία για εκμετάλλευση   . Δεν θα βρεί κάτι ιδιαίτερα καλύτερο με αυτά τα καθήκοντα part time. Ίσως μόνο τηλεφωνήτρια σε εισπρακτικές... που τις λυπάμαι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , marakiz είπε:

Είναι πολύ σημαντικό ποιον βάζεις στο σπίτι σου και όχι μόνο αυτό, ξεχνάμε πως τόσες ώρες ένας άνθρωπος με το παιδί μας, όποιος κι αν είναι αυτός διαμορφώνει και κομματάκι από το χαρακτήρα του ε?

 

Ο κακοπληρωμένος υπάλληλος, αυτός που δεν αντιμετωπίζεται με σεβασμό, αντίστοιχα δεν σέβεται την εταιρεία στην οποία δουλεύει, δεν της είναι πιστός, αφοσιωμένος, θα φύγει ανά πάσα στιγμή όταν θα βρει κάτι καλύτερο. Κι εδώ δεν μιλάμε για επιχείρηση, αλλά για το παιδί μας, το σπίτι μας. Τι να πω, ξεφυσάω αλήθεια.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά και ο καλοπληρωμένος υπάλληλος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα αντιμετωπίζει αλλιώς ένα μωρό. Αν αντιμετωπίζει το παιδί βάσει της αμοιβής του κάποιος, δεν θα έπρεπε να προσληφθεί εξ αρχής.

 

Πάντως η θεματοθέτρια θα έπρεπε να κάνει την έρευνα που κάνει τώρα ή να διαπραγματευθεί, πριν αποδεχθεί. 

Link to comment
Share on other sites

 

Η ωμή πραγματικότητα που τη δέχομαι ότι είναι ωμή, είναι για αυτές τις δουλειές τουλάχιστον 3 ευρώ ανά ώρα όταν δεν είναι μόνιμες να πάει ανά μισθό. Και άλλο 150, άλλο 200, το 50αρικο σε αυτά τα ποσά εννοείται και κάνει τη διαφορά. Επίσης άλλο να έχεις την ευθύνη μόνο του παιδιού κι άλλο και όλο το νοικοκυριό (αν μιλάμε για την ίδια τιμή γιατί αν πληρώνεται ξεχωριστά πάω πάσο).

 

Μικρή βοήθεια.. το να προσέχει κάποιος το παιδί μας... έστω τις μισές μέρες τις εβδομάδας..

Όπως το βλέπει ο καθένας!!!

Just now, erin0000 είπε:

 

Σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά και ο καλοπληρωμένος υπάλληλος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα αντιμετωπίζει αλλιώς ένα μωρό. Αν αντιμετωπίζει το παιδί βάσει της αμοιβής του κάποιος, δεν θα έπρεπε να προσληφθεί εξ αρχής.

 

Πάντως η θεματοθέτρια θα έπρεπε να κάνει την έρευνα που κάνει τώρα ή να διαπραγματευθεί, πριν αποδεχθεί. 

 

Το ότι θα φύγει καπάκι μόλις βρει κάτι άλλο δεν είναι κάτι που θα πρέπει να μας απασχολεί? Η σταθερά στα παιδιά μας είναι πολύ σημαντικό, τι είναι ο φροντιστής ενός μωρού για να αλλάζεται συνέχεια, πουκάμισο?

 

Καλά η θεματοθέτρια δεν έχει ξαναμιλήσει από την αρχική της ερώτηση, μόνοι μας μιλάμε. :P

 

Δεν ξέρω τι λέτε κορίτσια, αν είχατε πάρε δώσε με νταντάδες και τι σχέση είχατε μαζί τους κι αυτές με τα παιδιά σας, εγώ πάντως τη δικιά μας τη νταντά την αντιμετωπίζω ως άνθρωπο που του χρωστάω πολλά. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , marakiz είπε:

 

Το ότι θα φύγει καπάκι μόλις βρει κάτι άλλο δεν είναι κάτι που θα πρέπει να μας απασχολεί? Η σταθερά στα παιδιά μας είναι πολύ σημαντικό, τι είναι ο φροντιστής ενός μωρού για να αλλάζεται συνέχεια, πουκάμισο?

 

Καλά η θεματοθέτρια δεν έχει ξαναμιλήσει από την αρχική της ερώτηση, μόνοι μας μιλάμε. :P

 

Δεν ξέρω τι λέτε κορίτσια, αν είχατε πάρε δώσε με νταντάδες και τι σχέση είχατε μαζί τους κι αυτές με τα παιδιά σας, εγώ πάντως τη δικιά μας τη νταντά την αντιμετωπίζω ως άνθρωπο που του χρωστάω πολλά. 

 

Μα δεν νομίζω ότι διαμαρτυρήθηκε για τα χρήματα. Το είπε ότι της φαίνονται λίγα; 

 

Εγώ δεν είχα πάρε δώσε με νταντάδες, ακριβώς για το λόγο που λες. Επίσης δεν θα μπορούσα εύκολα να εμπιστευτώ κάποιον μόνο του με το παιδί στο σπίτι, είτε του έδινα πολλά είτε λίγα. Γι΄αυτό προτίμησα παιδικό σταθμό.

 

Τώρα για τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρουμε αν η μαμά την προσέλαβε μόνιμα ή για κάποιο χρονικό διάστημα λόγω ανάγκης, αν μπορεί να διαθέσει παραπάνω χρήματα και ποια ήταν ακριβώς η συμφωνία τους. Δεν νομίζω ότι την πήρε σαν οικιακή βοηθό. Το να συμμαζεύει κάποιος το χώρο που βρίσκεται επί 8 ώρες, το θεωρώ αυτονόητο. Ή το να κάνει ένα σκούπισμα των 5-10λεπτών δεν είναι κάτι το φοβερό. Μπορεί κάτι τέτοιο να της είπε η "εργοδότρια". Μην το μεταφράζουμε σαν καθαρίστρια...

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2017 at 0:37 ΠΜ, AnnaRmk είπε:

γεια σας.. είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.. ξεκίνησα να κρατάω ενα μωρακι 11 μηνών μιας γνωστής μου και θα ήθελα να μου πείτε πάνω κάτω που κυμαίνονται οι τιμές εν έτει 2017. Είμαι 21 χρονών, παντρεμένη και δεν σπουδάζω κατι παρεμφερές με εκπεδευτικά, ούτε είχα κάποια προυπηρεσία προηγουμένος. Την μικρή την κράτω Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο, σύνολο περίπου 22 με 23 ωρες τη βδομάδα, και απο δουλειές κάνω το φαγητο της μικρής καποιες φορές, ενα γενικό συμάζεμα, πλύσιμο τα πιάτα, τα ρούχα στο στεγνωτήριο, σκούπισμα και σιδέρωμα για το οποίο μου είπε πως θα μου το πληρώνει εξτρα αλλα δεν ξέρω ακόμη πως θα γίνει. Απο χρήματα μου δίνει 150 ευρώ τον μήνα. Είναι καλά? Εμένα γιατί μου φαίνονται λίγα? :?

 

Αυτά της ζήτησε. Τα θεωρείς ότι απλά θα συμμαζεύει το χώρο?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ενσημα, ή για την ακρίβεια εργόσημα, έχουν μόνο οι νταντάδες και οι οικιακές βοηθοί "καριέρας". Οι άνθρωποι που επιλέγουν αυτό ως αποκλειστικό επάγγελμα, και μάλιστα εφόσον δεν καλύπτονται από ασφάλιση συζύγου ή αν τα χρειάζονται για άδεια παραμονής, προκειμένου για αλλοδαπές. Κοπέλα που μερικές ώρες τη μέρα να δουλεύει σε σπίτι, και να την παρακαλάς συνήθως δε δέχεται εργόσημο. Για τον ίδιο λόγο που κανείς δεν κάνει μαθήματα αγγλικών ή μαθηματικών με απόδειξη κλπ.

Δώρα παίζουν σε άλλη κατηγορία babysitter ή οικιακής βοηθού, και μάλιστα πια συνηθως ούτε εκεί. Και με το νόμο δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο αν δεν απατώμαι για εργόσημο έτσι κι αλλιώς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να τα λέμε και αυτά, μία νέα ασκούμενη δικηγόρος πχ. δε θα πάρει και πολύ περισσότερα αναλογικά για το χρόνο της, και συνηθως  ούτε και αυτά. Και μιλάμε για πτυχιουχο στο αντικείμενο του. Παρομοίως ένας τελειόφοιτος μηχανικός θα κάνει πρακτική άσκηση για την εμπειρία, ένας νέος απόφοιτος προγραμματιστής θα δουλέψει τα πρώτα χρόνια με το 1/5 και πιο κάτω από τον αναμενόμενο μισθό ενός έμπειρου κλπ κλπ, για να αναφερθώ και σε δουλειές που δεν έχουν τόσο κορεστεί. Οπότε το τι είναι το συνηθισμένο ή το δίκαιο για έναν επαγγελματία με σπουδές στο αντικείμενο και 10 χρόνια εμπερία δεν έχει σχέση με το τι θα ζητήσει ένας φοιτητής που ψάχνει περιστασιακή απασχόληση.

Προσωπικά στη θέση της κοπέλας θα κοιτούσα καταρχήν αν υπάρχει δουλειά στον κλάδο μου για φοιτητές ή ασκούμενος, έστω και σε άσχετη θέση, αλλα σε εταιρεία ή οργανισμό του ίδιου κλάδου, ώστε εκτός από το οικονομικό, να μετρήσει και σαν προυπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

marakiz

Εχω δει τα σχόλια σου σχετικά με την αξία της θέσης πχ '' Μικρή βοήθεια.. το να προσέχει κάποιος το παιδί μας''. Δεν απαντώ οχι γιατι διαφωνώ ή δεν θέλω,  απλά διοτι θεωρώ οτι δεν έχει σχέση με το ερώτημα που τέθηκε.

Κάθε γυναίκα που προσέχει το παιδί μας είναι ιδιαίτερα σημαντική για την ασφάλεια του κυρίως. Απο οικονομικής πλευράς 'ομως Και οι δικαστές θεωρούν ότι δεν πρέπει να τους κοπεί ο μισθός διοτι είναι σημαντικοί και οι γιατροί και οι δάσκαλοι και  οι βουλευτές και και. Γι αυτό δεν θέλω να μείνω σε αυτό....Θα ξεκινήσει λάθος συζήτηση καφέ.

 

Ξαναλέω απαντώ μόνο στο αν κοστολογείτε λογικά η θέση και όχι πως θα έπρεπε σε καιρούς άλλους. Διότι Με αυτή την λογική  το 2,5/3 των Ελλήνων θα ήταν άνεργοι με μηδέν εισόδημα σήμερα. Δεν μπορείς να λες στον άλλον είναι λίγα.Λίγα δεν είναι γιαυτο που θα κάνει και ας αφορά το παιδί σου!   Είναι λίγα για να ζήσεις την οικογένεια σου καθώς δεν είναι δουλκειά αλλα part time κράτηση παιδιού να παει κάπου η μαμά.Για χαρτζιλίκι ή συμπλήρωμα με αυτές τις ώρες είναι μια χαρά.

 

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω έγραψα την εκτίμηση μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα σχόλια μου είναι ακριβώς πάνω σε κάτι που γράφεις. Δεν γράφω κάτι για να σε πικάρω. Έγραψες πχ ότι αναζητά μια μικρή βοήθεια και σχολίασα για τη μικρή βοήθεια. 

Κατά τα άλλα, αν θες να μιλήσουμε πάνω στην αμοιβή και μόνο στην αμοιβή, κατά τη γνώμη τη δικιά μου τα θεωρώ λίγα τα 150 ευρώ για τις ώρες και μέρες που είπε η θεματοθέτρια ακόμα και για τις εποχές που ζούμε, ειδικά αν μέσα σε αυτά θέλει να τις φορτώσει και τις δουλειές του σπιτιού.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Η νταντά θεωρώ ότι είναι αντικατάσταση του εαυτού μας, επειδή ακριβώς δεν βρισκόμαστε εκείνη τη στιγμή επιλέγουμε έναν άνθρωπο που πληρεί τα χαρακτηριστικά που επιθυμούμε να έχει ώστε να μας αντικαταστήσει. Ανάλογα με τις ανάγκες και την ηλικία του παιδιού θα πρέπει να συμβαδίζει και η φροντίδα που προσφέρει η νταντά. Δεν μπορεί σε ένα σπίτι με 11 μηνών μωράκι η νταντά να το αφήνει "μόνο" του και να κάνει δουλειές, σ'αυτήν την ηλικία τα μωρά εκτός από τη φυσική παρουσία του όποιου ανθρώπου τα φροντίζει έχουν ανάγκη και από συχνή επαφή (αγκαλιά, χάδια, παιχνίδια). Πέρσι που το παιδί μου ήταν σ'αυτήν την ηλικία μόλις είχε αρχίσει να περπατάει και μ'ακολουθούσε παντού, όλες τις δουλειές τις έκανα το απόγευμα που ήταν και ο άντρας μου στο σπίτι ώστε να μπορεί να ασχολείται αυτός με το παιδί.

Επιπλέον ο σημαντικότερος ρόλος που οφείλει να έχει μία νταντά είναι να ψυχαγωγεί το παιδί ώστε τις ώρες που λείπουν οι γονείς να περνάει ευχάριστα και να χαίρεται, συνδυάζοντας την ύπαρξη της νταντάς με διασκέδαση.  Αλήθεια πως θα φαίνεται στα μάτια του παιδιού μία γυναίκα που απλά το ταϊζει, το κοιμήζει, ελάχιστα παίζει μαζί του γιατί πρέπει να κάνει δουλειές στο σπίτι. Όλα αυτά και σε συνδυασμό με τα ελάχιστα χρήματα που ούτε καν βάσει νόμου δεν ανταποκρίνονται μου φαίνονται αδιανόητα. 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Είμαι σίγουρη πως όλες μας δεν θα επιλέγαμε 20 ετων παιδί όσο καλό και εξαιρετικό κι αν είναι. Ποσο μάλιστα χωρίς ειδική  επαγγελματική γνώση αλλα και  χωρίς παιδί για εμπειρική έστω γνώση, να κρατά και να μεγαλώνει το άλλο 11 μηνών παιδί .

Μόνο για λίγες ώρες φύλαξη και αυτό αν είναι γνωστή και την εμπιστεύεται κανείς την αφήνει με το μωρο της   .Δεν μπορεί να ζητά αυτή η μάνα αυτά που λέτε παραπάνω. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να αναιρώ όσα λέω για την αμοιβή παραπάνω, σε αυτό που λες δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω και για να πω την αλήθεια μου, δύσκολα θα επέλεγα 20χρ κορίτσι χωρίς εμπειρία να μου κρατήσει το παιδί.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ferby said:

 

Είμαι σίγουρη πως όλες μας δεν θα επιλέγαμε 20 ετων παιδί όσο καλό και εξαιρετικό κι αν είναι. Ποσο μάλιστα χωρίς ειδική  επαγγελματική γνώση αλλα και  χωρίς παιδί για εμπειρική έστω γνώση, να κρατά και να μεγαλώνει το άλλο 11 μηνών παιδί .

Μόνο για λίγες ώρες φύλαξη και αυτό αν είναι γνωστή και την εμπιστεύεται κανείς την αφήνει με το μωρο της   .Δεν μπορεί να ζητά αυτή η μάνα αυτά που λέτε παραπάνω. 

 

 

 

Και πάλι δεν μας κάνει χάρη η νταντά, θα δουλέψει, 3 φορές την εβδομάδα απασχολείται, τώρα αν κάποιος έχει επιλέξει ένα 20χρονο κορίτσι να κρατήσει το παιδί του και του δίνει 150 ευρώ το μήνα για 22 ώρες την εβδομάδα αυτό σημαίνει ότι την πληρώνει 1,5 ευρώ την ώρα και στο δρόμο να στηθώ παραπάνω θα μαζέψω από ελεημοσύνη!!

Οπότε μην παρουσιάζουμε και ρόδινα τα 150 ευρώ το μήνα για 3 ημέρες απασχόληση την εβδομάδα!

Επίσης, το να απαντάμε μία φορά σε αυτό που μας ρωτάνε!! :?

 

Η κοπέλα να κάνει καλύτερο deal!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποια περιοχή μιλάει η θεματοθέτρια, γιατί παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αυτό. Δεν ξέρω επίσης τι γίνεται σε για άλλες γειτονιές, αλλά εδώ που μένω εδώ δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις νταντά για 8-9ωρη 5νθήμερη εργασία με λιγότερο από 600 ευρώ. Και φυσικά μόνο για να κρατάει το παιδί, οι δουλειές έξτρα και όχι παιδαγωγό. 

 

Όταν την κοπέλα την θέλει 8ωρο δεν είναι απλά φύλαξη. Δεν είναι το ίδιο με ένα τρίωρο την ημέρα. Στο 8ωρο είσαι full time, ταϊζεις, κοιμίζεις, ξεσκατίζεις, πας βόλτα, διασκεδάζεις το μωρό. Και σίγουρα 20 ετών μπορεί να μην έχει εμπειρία, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλή στη δουλειά της ή ότι μπορεί να είναι και καλύτερη (πιο στοργική, με μεγαλύτερη διάθεση να απασχολήσει το παιδάκι) από μια γυναίκα με χρόνια εμπειρίας. 

 

Για να είμαι ειλικρινής, επειδή σκεφτόμουν να προσλάβω μια κοπέλα για 3-4 ώρες την εβδομάδα (20 ώρες δηλαδή), μόνο για απασχόληση με το παιδί τα πρωινά, υπέθετα ότι θα της έδινα το λιγότερο 250 ευρώ μιλώντας όμως για παιδαγωγό αλλά ας ήταν και φοιτήτρια. Και καθόλου δε μου περισσεύουν αλλά να εκτιμάμε και τη δουλειά που μας προσφέρουν αυτές οι γυναίκες. Τα 150 ευρώ μου φαίνονται εξευτελιστικά. 5 ευρώ την ώρα παίρνουν οι καθαρίστριες οι ανασφάλιστες στη τελική!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Δεν ξέρω για ποια περιοχή μιλάει η θεματοθέτρια, γιατί παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αυτό. Δεν ξέρω επίσης τι γίνεται σε για άλλες γειτονιές, αλλά εδώ που μένω εδώ δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις νταντά για 8-9ωρη 5νθήμερη εργασία με λιγότερο από 600 ευρώ. Και φυσικά μόνο για να κρατάει το παιδί, οι δουλειές έξτρα και όχι παιδαγωγό. 

 

Mένω σε ένα σχετικά καλό προάστιο της Αθήνας και οι τιμές αυτές εδώ υπήρχαν εκεί όταν ξεκίνησε η κρίση. Σήμερα ένας τέτοιος μισθός στην περιοχή σημαίνει προϋπηρεσία ή πολλά παιδιά ή και δουλειές.

Σε άλλες περιοχές της Αττικής, και το 400 το μήνα παίζει από όσο ξέρω.

Οπότε το που μένει η κοπέλα παίζει μεγάλο ρόλο, είναι μεγάλες οι διαφορές και με βάση το πόση προσφορά υπάρχει στην περιοχή (άλλο π.χ. να πρέπει να είναι σχετικά απόκεντρο το μέρος και άλλο τα Πετράλωνα).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Χωρίς να αναιρώ όσα λέω για την αμοιβή παραπάνω, σε αυτό που λες δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω και για να πω την αλήθεια μου, δύσκολα θα επέλεγα 20χρ κορίτσι χωρίς εμπειρία να μου κρατήσει το παιδί.

Δυστυχώς ο μόνος λόγος που το έχω ακούσει είναι όταν δε βγαίνει το οικονομικό με τίποτα και η κοπέλα θα δουλέψει για μισθό πείνας.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Πάντως για να τα λέμε και αυτά, μία νέα ασκούμενη δικηγόρος πχ. δε θα πάρει και πολύ περισσότερα αναλογικά για το χρόνο της, και συνηθως  ούτε και αυτά. Και μιλάμε για πτυχιουχο στο αντικείμενο του. Παρομοίως ένας τελειόφοιτος μηχανικός θα κάνει πρακτική άσκηση για την εμπειρία, ένας νέος απόφοιτος προγραμματιστής θα δουλέψει τα πρώτα χρόνια με το 1/5 και πιο κάτω από τον αναμενόμενο μισθό ενός έμπειρου κλπ κλπ, για να αναφερθώ και σε δουλειές που δεν έχουν τόσο κορεστεί. Οπότε το τι είναι το συνηθισμένο ή το δίκαιο για έναν επαγγελματία με σπουδές στο αντικείμενο και 10 χρόνια εμπερία δεν έχει σχέση με το τι θα ζητήσει ένας φοιτητής που ψάχνει περιστασιακή απασχόληση.

Προσωπικά στη θέση της κοπέλας θα κοιτούσα καταρχήν αν υπάρχει δουλειά στον κλάδο μου για φοιτητές ή ασκούμενος, έστω και σε άσχετη θέση, αλλα σε εταιρεία ή οργανισμό του ίδιου κλάδου, ώστε εκτός από το οικονομικό, να μετρήσει και σαν προυπηρεσία.

Όντως. Όμως μια μανικιουριστα ή μια κομμώτρια θα βγάλει 50 ευρώ την ημέρα -τουλαχιστον- κ μαύρα. Έτσι θα το πάμε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...