Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβαται την παιδιατρο!!!!!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα

Ο γιος μου 2.5 ετων παρουσιασε φοβια με τη γιατρο μας.κ οταν λεω φοβια εννοω ουρλιαχτα κλαμματα σε σημειο να του κοβεται η αναπνοη και φυσικα δεν καθεται να τον εξετασει ουτε να τον μετρησει ουτε καν στη ζυγαρια δεν ανεβαινει.Μ εχει αγχωσει πολυ ολο αυτο.Την αλλη βδομαδα πρεπει να κανει εμβολιο κ οταν το σκεφτομαι με πιανει κρυος ιδρωτας.Τι σοκολατες του ταζω τι παιχνιδια βολτες κτλ αλλα τιποτα...συνεχιζει να ουρλιαζει.Ειναι το πρωτο μου παιδι κ πρωτον δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω,εχω πανικοβληθει κ δευτερον συμβαινει μονο σε μας αυτο;Αν υπαρχει καποια αναλογη εμπειρια η καποιος τροπος να τον κανω να ηρεμησει λιγο θα ηθελα να το ακουσω.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις δ εχουμε τετοιο πρβλμ αλλα εχω ακουσει μεχρι κ να αλλαξουν παιδιατρο για αυτο το λογο κτ το οποιο δ ειναι πρακτικο φυσικα

παντα αντιδρουσε ετσι;η παιδιατρος γενικα εναι φιλικη;προσχαρη;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ καλη και γλυκια μαζι του κ φυσικα το σημαντικο ειναι οτι την εμπιστευομαι απολυτα σαν γιατρο.Απο αυτο που λες καταλαβαινω οτι κ αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα.Δε θα ηθελα να φτασω στο σημειο να αλλαξω γιατρο.Οπως κ να χει σ ευχαριστω για την απαντηση σου:P

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα δικα μου και τα δυο εσκουγαν στον παιδιατρο από μωρα.Ο μεγαλος σταματησε να κλαιει όταν χρειαστηκε να νοσηλευτεί οποτε ειδε τα χειροτερα στο νοσοκομειο και εκτοτε ο παιδίατρος του φαινοταν παιχνιδακι.Ο μικρος μετα τα 3 σταματησε να κλαιει.Να μη σου πω καλυτερα πως κανουν αν τους πω ότι πρεπει να παμε στη μικροβιολογο για εξετασεις αιματος.

Link to comment
Share on other sites

την ιδια συμπεριφορα ειχε παντα η αλλαξε τωρα τελευταια;

εννοειται δ αλλαζεις γιατρο γ αυτο.συνηθως μεγαλωνοντας το ξεπερνανε.παντως μονο σε αγορακια εχω ακουσει να συμβαινει σε τετοιο βαθμο

αυτοι που αλλαξαν γιατρο ειχαν θεμα απλα περνωντας εξω απο την πολυκατοικια ασχετη μερα με το αμαξι ο μικρος εκλαιγε.πχ πηγαινοντας σ/μ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε μου έχει τύχει. Αλλά αν η επίσκεψη στο γιατρό ήταν τόσο δυσάρεστη εμπειρία, τότε μάλλον θα άλλαζα παιδίατρο. Αλλιώς θα φοβόμουν μήπως του δημιουργηθεί καμιά φοβία....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα

Ο γιος μου 2.5 ετων παρουσιασε φοβια με τη γιατρο μας.κ οταν λεω φοβια εννοω ουρλιαχτα κλαμματα σε σημειο να του κοβεται η αναπνοη και φυσικα δεν καθεται να τον εξετασει ουτε να τον μετρησει ουτε καν στη ζυγαρια δεν ανεβαινει.Μ εχει αγχωσει πολυ ολο αυτο.Την αλλη βδομαδα πρεπει να κανει εμβολιο κ οταν το σκεφτομαι με πιανει κρυος ιδρωτας.Τι σοκολατες του ταζω τι παιχνιδια βολτες κτλ αλλα τιποτα...συνεχιζει να ουρλιαζει.Ειναι το πρωτο μου παιδι κ πρωτον δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω,εχω πανικοβληθει κ δευτερον συμβαινει μονο σε μας αυτο;Αν υπαρχει καποια αναλογη εμπειρια η καποιος τροπος να τον κανω να ηρεμησει λιγο θα ηθελα να το ακουσω.

Σας ευχαριστω

 

Tα δικα μου τους ειχαν παρει ειδηση απο νωρις. Απο 8 μηνων ο γιος μου και η κορη μου απο 5-6 μηνων. Με το που την βλεπει ταραζεται και μας ακουει ολο το ιατρειο και χωρις εμβολιο. Και εχει και δυναμη δεν μπορουμε να την κανουμε καλα.

Απιστευτο μου φαινεται που θυμουνται τοσο μικρα!

Ο γιος μου στη ηλικια τη δικη σας, το επαιρνε ειδηση με το που πλησιαζαμε την πολυκατοικια και με τραβολουγουσε. Δεν θυμαμαι τι εκανα. Αλλα ηταν φασεις φασεις. Παντως δεν τον προετοιμαζα απο πριν. Ειναι πολυ μικρο για να τον προετοιμαζεις, ετσι του το καλλιεργεις περισσοτερο.

Τωρα θυμηθηκα οτι του εδινα πραγματα απο το ιατρειο να επεξεργαζεται. Οτι πιο εντυπωσιακο εβρισκα μπροστα μου εκεινη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η έβαζες τη γιατρό να του δώσει κανένα δωράκι, που να ξέρεις ότι του αρέσει? Πχ, κανένα αυτοκολλητάκι από αυτά που δίνουν οι ιατροί στα μικρά, κανένα παιχνιδάκι μικρό, κάτι? Ή να του πάρεις εσύ κάτι και να βάλεις τη γιατρό να του το δώσει, για να την δει με καλό μάτι. Όχι κάθε φορά να του δίνει κάτι, μόνο τώρα, για να μη τη φοβάται!

Επίσης, την ώρα του εμβολίου, μη δείχνεις εσύ αναστατωμένη, γιατί έτσι αγχώνεται και το παιδί...μίλα του χαλαρά, δώσε του κάποιο παιχνιδάκι, πείτε κάποιο τραγουδάκι, δώσε του κάποιο παραμυθάκι να χαζεύει, ξέρεις...να αποσπαστεί η προσοχή του λιγάκι.

Αν έχεις εμπιστοσύνη στη γιατρό σου δε θα σου έλεγα να την αλλάξεις, τουλάχιστον όχι χωρίς να το παλέψεις. ;)

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις.Ενταξη απ οτι βλεπω δεν ειμαστε οι μονοι μ αυτο το προβλημα.Στις αρχες δεν εκλαιγε τουλαχιστον στη εξεταση αλλα μονο στο εμβολιο.τωρα ειναι χαλια.Κ μενα με το που φτανουμε κατω στην εισοδο αυτο ηταν...κλαμα κ φωνες.

Ισως δε χρειαζεται μα τον προετοιμαζω εχεις δικιο summer wine.Εγω μερες πριν του λεω θα παμε στη γιατρο που ειναι καλη κ σ αγαπαει κτλ κτλ με αποτελεσμα οπου κ αν πηγαινουμε να μου λεει μαμα οχι στη γιατρο.Του χει γινει εμμονη ιδεα.Αυτο για το δωρακι δεν το ειχα σκεφτει.θα το κανω γιατι ετσι κ αλλιως δεν εχω τιποτα να χασω.

Η δευτερα ερχεται κ μενα με πιανει κομπος στο στομαχι απο τωρα.

Ελπιζω να το ξεπερασει τουλαχιστον χωρις αλλαγη γιατρου..

Niki81 ξερεις ποσες φορες το σκεφτηκα αυτο;;;Λεω Χριστε μου αν χρειαστει (χτυπα ξυλο)να νοσηλευτει τι θα γινει;;;;;;;;;;;τοτε θα χρειαστει να παρω ηρεμηστικα μαλλον.:-(

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν θα αλλάξεις γιατρό. Δεν είναι ο γιατρός το πρόβλημα, απλά πλέον θυμάται πολύ καλά τι σημαίνει εμβόλιο και φοβάται.

Δεν χρειάζεται να τον προετοιμάζεις πολύ νωρίτερα γιατί θα τον αγχώσεις περισσότερο. Όταν θα έρθει η ώρα, θα του πεις που πηγαίνετε αλλά ψύχραιμα, χωρίς να δείχνεις και εσύ ότι φοβάσαι ή ότι είσαι απολογητική. Μπορεί να χρειαστεί να τον πάρεις αγκαλιά για να τον ηρεμήσεις. Πάρε μαζί σου και κάτι που μπορεί να του δίνει παρηγοριά (ένα κουκλάκι ή ότι τον ηρεμεί). Εάν είναι εφικτό μην είσαι μόνη σου. Πάρε και τον άντρα σου μαζί ή τη γιαγιά του για να σε βοηθήσουν να τον κουμαντάρεις. Θα του υπενθυμίζεις ότι θα τελειώσετε γρήγορα και μετά θα πάτε πχ βόλτα ή ότιδήποτε...

Από εκεί και πέρα ψυχραιμία. Δεν είναι το μόνο παιδί που αντιδρά έτσι. Μην σε πιάσει πανικός. Ούτε θα πάθει τίποτα. :-)

 

Επίσης φρόντισε να είναι ταισμένος, ξεκούραστος, να έχεις μαζί σου νερό... Για να μην είναι ήδη τα νεύρα του τσιτωμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι δεν θα αλλάξεις γιατρό. Δεν είναι ο γιατρός το πρόβλημα, απλά πλέον θυμάται πολύ καλά τι σημαίνει εμβόλιο και φοβάται.

Δεν χρειάζεται να τον προετοιμάζεις πολύ νωρίτερα γιατί θα τον αγχώσεις περισσότερο. Όταν θα έρθει η ώρα, θα του πεις που πηγαίνετε αλλά ψύχραιμα, χωρίς να δείχνεις και εσύ ότι φοβάσαι ή ότι είσαι απολογητική. Μπορεί να χρειαστεί να τον πάρεις αγκαλιά για να τον ηρεμήσεις. Πάρε μαζί σου και κάτι που μπορεί να του δίνει παρηγοριά (ένα κουκλάκι ή ότι τον ηρεμεί). Εάν είναι εφικτό μην είσαι μόνη σου. Πάρε και τον άντρα σου μαζί ή τη γιαγιά του για να σε βοηθήσουν να τον κουμαντάρεις. Θα του υπενθυμίζεις ότι θα τελειώσετε γρήγορα και μετά θα πάτε πχ βόλτα ή ότιδήποτε...

Από εκεί και πέρα ψυχραιμία. Δεν είναι το μόνο παιδί που αντιδρά έτσι. Μην σε πιάσει πανικός. Ούτε θα πάθει τίποτα. :-)

 

Επίσης φρόντισε να είναι ταισμένος, ξεκούραστος, να έχεις μαζί σου νερό... Για να μην είναι ήδη τα νεύρα του τσιτωμένα.

 

Σ ευχαριστω πολυ!!!ξερεις τελικα μαλλον το αγχος μου ειναι μην παθει τιποτα απο το τοσο κλαμα...θα τα δοκιμασω ολα κ θα προσπαθησω να ειμαι ψυχραιμη..

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ!!!ξερεις τελικα μαλλον το αγχος μου ειναι μην παθει τιποτα απο το τοσο κλαμα...θα τα δοκιμασω ολα κ θα προσπαθησω να ειμαι ψυχραιμη..

 

Εμάς μας άκουγε το οικοδομικό τετράγωνο και το κλάμα σταμάταγε όταν φεύγαμε. Το ίδιο και με τις εξετάσεις αίματος. Μετά τα 4-5 σταμάτησε και τώρα στα 7 παρακολουθεί ατάραχος την βελόνα με το εμβόλιο.

Δεν χρειάζεται να τον προετοιμάζεις γιατί αγχώνεται περισσότερο.

Να είσαι ψύχραιμη και να μην ενδίδεις. Θα του περάσει!

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ!!!ξερεις τελικα μαλλον το αγχος μου ειναι μην παθει τιποτα απο το τοσο κλαμα...θα τα δοκιμασω ολα κ θα προσπαθησω να ειμαι ψυχραιμη..

 

Το ιδιο και εγω ενιωθα. Του κοβοταν η αναπνοη, εκλαιγε με αναφιλητα.

Μαι φορα τον ειχαμε παει σε εναν πνευμονολογο , καναμε ολοκληρο ταξιδι , και δεν ειχε καθησει να τον ακροαστει καλα, ωσπου στο τελος μας λεει. "Για να κλαιει ετσι εχει δυνατα πνευμονια. Μια χαρα ειναι!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα βρε κοριτσια για τις απαντησεις σας.Επειδη ειναι το πρωτο μου παιδι καμια φορα ισως πανικοβαλομαι χωρις ιδιαιτερο λογο κ πιστευω οτι ολα αυτα συμβαινουν μονο σε μας.Ειναι παρηγορο να βλεπεις οτι συμβαινει κ σε αλλα παιδακια κ ετσι με τη συζητηση μεσα απο δω βρισκω και λυσεις αλλα κυριως την ψυχικη δυναμη να το αντιμετωπισω.Σας ευχαριστω πολυ ολες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Την άλλη εβδομάδα είμαστε για παιδίατρο λόγο εμβολίου. Ο μικρός μου δεν θέλει με καμία δύναμη να πάει. Δυστυχώς κλαίει απ την εξώπορτα της παιδιάτρου, όσο ειμαστε στο ιατρείο μέχρι να φύγουμε. Κλαίει σπαρακτικά και πιάνεται ή καρδιά μου. Εσας έχουν τόσο μεγάλη φοβία?

 

  Το κυρίως θέμα μου είναι ο τρόπος που θα του το πω επειδή τελευταια αν δεν ακούσει κάτι φοβερά συναρπαστικό δεν κουνιεται απ το σπίτι. 

   Να του πω πως θα πάμε στην γιατρό ενώ ετοιμαζομαστε? Είμαι σίγουρη πως θα κλαιει πριν φύγουμε απ το σπίτι και θα τον πάρουμε σηκωτο.

  Να του πω πως θα πάμε βόλτα ή κάπου αλλού δεν πιστεύω πως είναι σωστό. 

  Δεν ξέρω πως να του το πω για να έρθει οικειοθελώς και χωρίς πολλά κλάματα. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Την άλλη εβδομάδα είμαστε για παιδίατρο λόγο εμβολίου. Ο μικρός μου δεν θέλει με καμία δύναμη να πάει. Δυστυχώς κλαίει απ την εξώπορτα της παιδιάτρου, όσο ειμαστε στο ιατρείο μέχρι να φύγουμε. Κλαίει σπαρακτικά και πιάνεται ή καρδιά μου. Εσας έχουν τόσο μεγάλη φοβία?

 

  Το κυρίως θέμα μου είναι ο τρόπος που θα του το πω επειδή τελευταια αν δεν ακούσει κάτι φοβερά συναρπαστικό δεν κουνιεται απ το σπίτι. 

   Να του πω πως θα πάμε στην γιατρό ενώ ετοιμαζομαστε? Είμαι σίγουρη πως θα κλαιει πριν φύγουμε απ το σπίτι και θα τον πάρουμε σηκωτο.

  Να του πω πως θα πάμε βόλτα ή κάπου αλλού δεν πιστεύω πως είναι σωστό. 

  Δεν ξέρω πως να του το πω για να έρθει οικειοθελώς και χωρίς πολλά κλάματα. 

Εγω μεχρι τα δυο περιπου δεν του ελεγα τιποτα, μετα αρχισα να τον προετοιμαζω. Ποτε δεν ειχαμε τοσο εντονες αντιδρασεις αλλα ακομη κι αν ειχαμε σιγουρα θα τον προετοιμαζα απο πριν, ισως και μια-δυο μερες πριν. Θεωρω οτι ειναι καλυτερα να το ξερει απο πριν ακομη κι αν φοβαται, παρα να του ερθει τελευταια στιγμη αποτομο και να μην ξερει πως να αντιδρασει. Εχω δει παιδια που τους ειπανε ψεματα οτι δεν θα κανουν εμβολιο και μολις το συνειδητοποιησαν και τους πηραν μεσα για να κανουν επαθαν υστερια και το βρισκω απολυτα λογικο. Πλεον, του λεω τι θα γινει, οτι θα μας κανει ενα τσιν στο χερακι ο γιατρος, θα δει αν ειμαστε καλα κοκ. Βεβαια, ο γιατρος εχει ενα ταμπλετ που βαζει παιδικα οσο τους εξεταζει (καθιστους σε καρεκλα), γενικως προσπαθει να το κανει οσο πιο ομαλα γινεται. Η δικη σας η γιατρος πως αντιμετωπιζει ολη την επισκεψη ή το αγχος του παιδιου;

Αν εβλεπα να αντιδραει τοσο εντονα οσο ο δικος σου, σιγουρα θα αγοραζα ενα βαλιτσακι με εργαλεια γιατρου για να παιζει και να οικειοποιηθει με τη διαδικασια μεσω του παιχνιδιου, θα παιζαμε ρολους μια εγω, μια αυτος θα καναμε τον γιατρο. Ο Παπαβεντσης εχει ενα ωραιο αρθρο για την αντιμετωπιση ολης της διαδικασιας της επισκεψης "Ποτε πια μονα"ριξ'το μια ματια ;-) 

 
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την σεντιρ κ για το βαλιτσακι γιατρου αλλα κ για την προετοιμασια

βεβαια ουτε εμεις εχουμε αρνηση να παμε.κ ο μικρος μονο στην εξεταση ψιλογκρινιαζει αλλα λιγα πραγματα

παιζει ρολο κ η αντιμερωπιση του παιδιατρου

αν εχουμε χρονο μετα το εμβολιο παμε συνηθως βολτα

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Την άλλη εβδομάδα είμαστε για παιδίατρο λόγο εμβολίου. Ο μικρός μου δεν θέλει με καμία δύναμη να πάει. Δυστυχώς κλαίει απ την εξώπορτα της παιδιάτρου, όσο ειμαστε στο ιατρείο μέχρι να φύγουμε. Κλαίει σπαρακτικά και πιάνεται ή καρδιά μου. Εσας έχουν τόσο μεγάλη φοβία?

 

  Το κυρίως θέμα μου είναι ο τρόπος που θα του το πω επειδή τελευταια αν δεν ακούσει κάτι φοβερά συναρπαστικό δεν κουνιεται απ το σπίτι. 

   Να του πω πως θα πάμε στην γιατρό ενώ ετοιμαζομαστε? Είμαι σίγουρη πως θα κλαιει πριν φύγουμε απ το σπίτι και θα τον πάρουμε σηκωτο.

  Να του πω πως θα πάμε βόλτα ή κάπου αλλού δεν πιστεύω πως είναι σωστό. 

  Δεν ξέρω πως να του το πω για να έρθει οικειοθελώς και χωρίς πολλά κλάματα. 

 

Γιατί έχει τέτοια αντίδραση όμως; Μήπως χρειάζεστε άλλο παιδίατρο; Τα εμβόλια δεν έπρεπε να πονάνε ιδιαίτερα αν ξέρει ο γιατρός πώς να πλησιάσει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Την άλλη εβδομάδα είμαστε για παιδίατρο λόγο εμβολίου. Ο μικρός μου δεν θέλει με καμία δύναμη να πάει. Δυστυχώς κλαίει απ την εξώπορτα της παιδιάτρου, όσο ειμαστε στο ιατρείο μέχρι να φύγουμε. Κλαίει σπαρακτικά και πιάνεται ή καρδιά μου. Εσας έχουν τόσο μεγάλη φοβία?

 

  Το κυρίως θέμα μου είναι ο τρόπος που θα του το πω επειδή τελευταια αν δεν ακούσει κάτι φοβερά συναρπαστικό δεν κουνιεται απ το σπίτι. 

   Να του πω πως θα πάμε στην γιατρό ενώ ετοιμαζομαστε? Είμαι σίγουρη πως θα κλαιει πριν φύγουμε απ το σπίτι και θα τον πάρουμε σηκωτο.

  Να του πω πως θα πάμε βόλτα ή κάπου αλλού δεν πιστεύω πως είναι σωστό. 

  Δεν ξέρω πως να του το πω για να έρθει οικειοθελώς και χωρίς πολλά κλάματα. 

Εμένα η δικιά μου δεν κάνει έτσι αλλά έχω ακούσει παιδάκια που φοβούνται πολύ.. Νομίζω πάντως ότι είναι η ηλικία κ σιγά σιγά δεν θα κλαίει! Στην παιδίατρο πάτε μόνο για εμβόλιο ε?? Ίσως να το έχει συνδιάσει έτσι.. παιδίατρος=εμβόλιο

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2018 at 8:53 ΠΜ, Sentir...natureza είπε:

Εγω μεχρι τα δυο περιπου δεν του ελεγα τιποτα, μετα αρχισα να τον προετοιμαζω. Ποτε δεν ειχαμε τοσο εντονες αντιδρασεις αλλα ακομη κι αν ειχαμε σιγουρα θα τον προετοιμαζα απο πριν, ισως και μια-δυο μερες πριν. Θεωρω οτι ειναι καλυτερα να το ξερει απο πριν ακομη κι αν φοβαται, παρα να του ερθει τελευταια στιγμη αποτομο και να μην ξερει πως να αντιδρασει. Εχω δει παιδια που τους ειπανε ψεματα οτι δεν θα κανουν εμβολιο και μολις το συνειδητοποιησαν και τους πηραν μεσα για να κανουν επαθαν υστερια και το βρισκω απολυτα λογικο. Πλεον, του λεω τι θα γινει, οτι θα μας κανει ενα τσιν στο χερακι ο γιατρος, θα δει αν ειμαστε καλα κοκ. Βεβαια, ο γιατρος εχει ενα ταμπλετ που βαζει παιδικα οσο τους εξεταζει (καθιστους σε καρεκλα), γενικως προσπαθει να το κανει οσο πιο ομαλα γινεται. Η δικη σας η γιατρος πως αντιμετωπιζει ολη την επισκεψη ή το αγχος του παιδιου;

Αν εβλεπα να αντιδραει τοσο εντονα οσο ο δικος σου, σιγουρα θα αγοραζα ενα βαλιτσακι με εργαλεια γιατρου για να παιζει και να οικειοποιηθει με τη διαδικασια μεσω του παιχνιδιου, θα παιζαμε ρολους μια εγω, μια αυτος θα καναμε τον γιατρο. Ο Παπαβεντσης εχει ενα ωραιο αρθρο για την αντιμετωπιση ολης της διαδικασιας της επισκεψης "Ποτε πια μονα"ριξ'το μια ματια ;-) 

Ή παιδίατρος είναι αρκετά φιλική, του μιλά ήρεμη και προσπαθεί να του αποσπάσει την προσοχή δίνοντας του παιχνίδια. 

 

 

On 30/12/2018 at 10:30 ΠΜ, vicky86 είπε:

συμφωνω με την σεντιρ κ για το βαλιτσακι γιατρου αλλα κ για την προετοιμασια

βεβαια ουτε εμεις εχουμε αρνηση να παμε.κ ο μικρος μονο στην εξεταση ψιλογκρινιαζει αλλα λιγα πραγματα

παιζει ρολο κ η αντιμερωπιση του παιδιατρου

αν εχουμε χρονο μετα το εμβολιο παμε συνηθως βολτα

Ο δικός μου μετά το εμβόλιο το μόνο που θέλει είναι να γυρίσει σπιτι. Προφανώς νιώθει ασφάλεια στο χώρο του.

 

On 30/12/2018 at 11:03 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί έχει τέτοια αντίδραση όμως; Μήπως χρειάζεστε άλλο παιδίατρο; Τα εμβόλια δεν έπρεπε να πονάνε ιδιαίτερα αν ξέρει ο γιατρός πώς να πλησιάσει το παιδί.

Δεν ξέρω γιατί αντιδρά τόσο έντονα. Από μωρό έκλαιγε αλλά τελευταία δεν μπορώ να τον ηρεμισω. Έχω αλλάξει τρεις γιατρούς και πάντα καταλήγω να τον έχω αγκαλιά καθώς τον εξετάζουν. Βασικά δεν θα ήθελα να αλλάξω πάλι  γιατί ή συγκεκριμένη είναι άριστη στα ιατρικά ζητήματα και έχουμε πολύ καλή συνεργασία.

 

On 30/12/2018 at 5:31 ΜΜ, mama16 είπε:

Εμένα η δικιά μου δεν κάνει έτσι αλλά έχω ακούσει παιδάκια που φοβούνται πολύ.. Νομίζω πάντως ότι είναι η ηλικία κ σιγά σιγά δεν θα κλαίει! Στην παιδίατρο πάτε μόνο για εμβόλιο ε?? Ίσως να το έχει συνδιάσει έτσι.. παιδίατρος=εμβόλιο

Μακάρι όλα τα παιδάκια να επισκέπτονταν τον παιδίατρο μόνο για εμβόλιο! Όχι, έχει τύχει να την δούμε  και για ιατρικά ζητήματα (πρηξιμο από τσίμπημα, σταφυλόκοκκο). 

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2018 at 6:40 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Ή παιδίατρος είναι αρκετά φιλική, του μιλά ήρεμη και προσπαθεί να του αποσπάσει την προσοχή δίνοντας του παιχνίδια. 

 

 

Ο δικός μου μετά το εμβόλιο το μόνο που θέλει είναι να γυρίσει σπιτι. Προφανώς νιώθει ασφάλεια στο χώρο του.

 

Δεν ξέρω γιατί αντιδρά τόσο έντονα. Από μωρό έκλαιγε αλλά τελευταία δεν μπορώ να τον ηρεμισω. Έχω αλλάξει τρεις γιατρούς και πάντα καταλήγω να τον έχω αγκαλιά καθώς τον εξετάζουν. Βασικά δεν θα ήθελα να αλλάξω πάλι  γιατί ή συγκεκριμένη είναι άριστη στα ιατρικά ζητήματα και έχουμε πολύ καλή συνεργασία.

 

Μακάρι όλα τα παιδάκια να επισκέπτονταν τον παιδίατρο μόνο για εμβόλιο! Όχι, έχει τύχει να την δούμε  και για ιατρικά ζητήματα (πρηξιμο από τσίμπημα, σταφυλόκοκκο). 

 

Α το είπα με το σκεπτικό ότι κλαίει κ ότι θα το συνδιασε με εμβόλιο.... Πάντως μην αγχώνεσαι φάση είναι κ θα περάσει..

Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2019 at 7:00 ΜΜ, mama16 είπε:

Α το είπα με το σκεπτικό ότι κλαίει κ ότι θα το συνδιασε με εμβόλιο.... Πάντως μην αγχώνεσαι φάση είναι κ θα περάσει..

Ναι κατάλαβα τον συλλογισμό σου!

 

Λοιπόν, τα νέα μας ήταν σχετικά καλά. 

  Τις προηγούμενες μέρες του έλεγα συνεχώς πως θα πάμε στην παιδιατρο, θα τον εξετάσει, θα τον ζυγίσει- μετρήσει, θα δει τα δοντάκια και τα λοιπά. Απ την μία έδειχνε οκ απ την άλλη κατσουφιαζε. 

  Σήμερα του πρότεινα να δώσει ένα στολίδι για το δέντρο της για να το βλέπουν και τα άλλα παιδάκια και ενθουσιάστηκε. Χωρίς πολλές αντιρρήσεις ετοιμάστηκε και πήγαμε. Μόλις την είδε της έδωσε το αλογάκι και έκλαιγε για να φύγουμε. Εκείνη πολύ φιλική μαζί του, του έκανε και σαπουνοφούσκες. Μετά από πολλά κλάματα τελειώσαμε και φύγαμε. Τουλάχιστον στην επιστροφή δεν ήταν κολλημένος πάνω μου... ελπίζω κάπως να βοήθησα όποια μαμά αντιμετωπίζει παρόμοια κατάσταση και ανατρέξει ξανά το θέμα.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχουμε και εμεις θεμα με το γιατρο μαλλον την εχει συνδιασει με το εμβολιο, καθε φορα που παμε ειναι ενα δραμα, κλαμμα με αναφηλητα και της παιρνει πολυ χρονο να ηρεμησει. το ζηγησμα το κανουμε μαζι το μετρημα με το ζορη και σε ολλα τα αλλα τις κραταω χερια ποδια κεφαλι. Εχει νοημα αν προσπαθουμε να παιζουμε το γιατρο εδω στο σπιτι η δεν θα καταλαβει τιποτα ακομα (ειναι 20 μηνων). Και εχουμε και εμβολιο την αλλη εβδομαδα που το φοβαμαι απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Εχουμε και εμεις θεμα με το γιατρο μαλλον την εχει συνδιασει με το εμβολιο, καθε φορα που παμε ειναι ενα δραμα, κλαμμα με αναφηλητα και της παιρνει πολυ χρονο να ηρεμησει. το ζηγησμα το κανουμε μαζι το μετρημα με το ζορη και σε ολλα τα αλλα τις κραταω χερια ποδια κεφαλι. Εχει νοημα αν προσπαθουμε να παιζουμε το γιατρο εδω στο σπιτι η δεν θα καταλαβει τιποτα ακομα (ειναι 20 μηνων). Και εχουμε και εμβολιο την αλλη εβδομαδα που το φοβαμαι απο τωρα.

Εννοειται να παρετε σετ γιατρου, καταλαβαινει αρκετα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...