Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

14 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Και @Sentir...naturezaακους. Μην το παρουσιάζεις σαν κάτι με φοβερή βαρύτητα το mail. Και νιώσουν και οι άλλοι γονείς ότι κάνετε κόμμα που λέμε ενάντια στις εκπαιδευτικούς. Παρουσιάσε το έτσι με κάποια ελαφρότητα. Ότι οι νηπιαγωγοί μας είναι καλές-χρυσές κι εντάξει βρε παιδιά τους ξεφεύγει και κάτι, ας το επισημάνουμε με ευγένια και σεβασμό προς βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Δεν έγινε και κάτι φοβερό. Οι γονείς και οι σύλλογοι γονέων βρίσκονται άλλωστε σε διαρκή και αγαστή συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς. Παντού γίνεται αυτό, σε όλα τα σχολεία. Κότσαρε κι ένα παντού γίνεται αφού και σε "όλα τα νηπιαγωγεία βλέπουν παιδικό την ώρα του φαγητού" ε και παντού αλληλοεπικοινωνούν με mail. Διπλωματία παιδιά! 🙃

Ακριβως αυτο εκανα, χαλαρα. Παρ'ολα αυτα η μαμα που ειπε οτι δεν την πειραζει μαλλον μιλησε στη νηπιαγωγο οταν φυγαμε (την ειχε και περυσι). Δεν εχω καμια διαθεση να ερθουμε σε αντιπαραθεση, διαφορετικα θα πηγαινε κατ'ευθειαν στη πρωτοβαθμια. Απλα εχουν και οι νηπιαγωγοι την ταση να νιωθουν απειλη και οτι δεχονται επιθεση οσο ευγενικος και να εισαι (το βιωσα και με την προισταμενη πριν χρονια). 

 

Λοιπον, μοιρασα τον αριθμο μου στους γονεις στη γιορτη για να κανουμε μια ομαδα στο viber οι γονεις του τμηματος, να ειμαστε σε επικοινωνια για οποιοδηποτε θεμα μπορει να προκυψει, απο το απλο πχ να μπερδευτουν παγουρια μεχρι το πιο σημαντικο οπως τους ειπα. Ηταν ολοι προθυμοι οποτε θα περιμενω μερικες μερες να μπουνε για να δημιουργησουμε την ομαδα για να θιξω και το θεμα εκει περα γιατι οι περισσοτεροι ερχονται ολοημερο και δεν τους βλεπω (δεν ηθελα στη γιορτη να καθομαι να πιανω εναν εναν για το θεμα). Κινουμαστε αναλογως και οποιος θελει συμμετεχει στο email.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όταν λες παιδικα εννοείς επεισόδια από σειρές ή τραγούδια; Κι εμάς τους βάζουν, αλλά τραγούδια που απ'ο,τι έχω καταλαβει είναι την ώρα που κάποια έχουν φαει κ περιμένουν τα υπόλοιπα να τελειώσουν και την ωρα του σχολασματος που φωναζουν έναν έναν γονιό. Τουλάχιστον είναι ποιοτικά, τεμπέλης δράκος κλπ και όχι cocomelon κλπ. Επίσης στο μάθημα όταν μαθαίνουν κάποιο τραγούδι τους το δείχνουν και στην οθόνη και απορούμε και με άλλες μαμάδες γιατί. Στον σταθμό τους τα έβαζαν μόνο ηχητικα (δημόσιος και ο σταθμός)

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, little lamb said:

Όταν λες παιδικα εννοείς επεισόδια από σειρές ή τραγούδια; Κι εμάς τους βάζουν, αλλά τραγούδια που απ'ο,τι έχω καταλαβει είναι την ώρα που κάποια έχουν φαει κ περιμένουν τα υπόλοιπα να τελειώσουν και την ωρα του σχολασματος που φωναζουν έναν έναν γονιό. Τουλάχιστον είναι ποιοτικά, τεμπέλης δράκος κλπ και όχι cocomelon κλπ. Επίσης στο μάθημα όταν μαθαίνουν κάποιο τραγούδι τους το δείχνουν και στην οθόνη και απορούμε και με άλλες μαμάδες γιατί. Στον σταθμό τους τα έβαζαν μόνο ηχητικα (δημόσιος και ο σταθμός)

Γιατί, τί έχει το cocomelon? Τέλειο είναι για παιδάκια. Ο δικός μου είχε μάθι απο πολύ νωρίς πολλές λέξεις στα Αγγλικά απο το Cocomelon!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ από πλευράς κουραστικής αισθητικής με έντονα χρώματα, τσιριχτες φωνές και πιο "χαζων" τραγουδιών με επαναλαμβανομενους στίχους, τεχνητο ηλεκτρονικό ήχο αντί πραγματικές ενορχηστρώσεις με όργανα κλπ. Νομίζω και για τον εγκέφαλο δεν είναι τόσο καλά τα έντονα χρώματα, γρήγορες εναλλαγές εικόνας κλπ. Ένα παράδειγμα ήταν ο κοκομελον, βάλε κάτι άλλο παρόμοιας αισθητικής πχ baby shark. Κι εμάς βλέπει τέτοια στο σπιτι αν κ δεν τρελαίνομαι, γι'αυτο δεν θα θέλαμε να βλέπει και αλλού, ήδη είναι πολύ. Υποτίθεται το σχολείο είναι για πιο "ποιοτικά" πράγματα. Γι'αυτό χαίρομαι με Τεμπέλη δράκο!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb said:

Εννοώ από πλευράς κουραστικής αισθητικής με έντονα χρώματα, τσιριχτες φωνές και πιο "χαζων" τραγουδιών με επαναλαμβανομενους στίχους, τεχνητο ηλεκτρονικό ήχο αντί πραγματικές ενορχηστρώσεις με όργανα κλπ. Νομίζω και για τον εγκέφαλο δεν είναι τόσο καλά τα έντονα χρώματα, γρήγορες εναλλαγές εικόνας κλπ. Ένα παράδειγμα ήταν ο κοκομελον, βάλε κάτι άλλο παρόμοιας αισθητικής πχ baby shark. Κι εμάς βλέπει τέτοια στο σπιτι αν κ δεν τρελαίνομαι, γι'αυτο δεν θα θέλαμε να βλέπει και αλλού, ήδη είναι πολύ. Υποτίθεται το σχολείο είναι για πιο "ποιοτικά" πράγματα. Γι'αυτό χαίρομαι με Τεμπέλη δράκο!

Έχει στο Μέγαρο Μουσικής τον Τεμπέλη Δράκο αφού σας αρέσει τόσο , αλλά νομίζω είναι όλες οι παραστάσεις sold out. Το cocomelon mου άρεσε , τόσο γιατί έχει πολύ ωραία τραγουδάκια, όσο και για την τριβή με τα Αγγλικά., Το baby shark μάλιστα, λατρεία! Στα ενάμιση, έκανε τη χορογραφία με τα χεράκια του! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς τα βλέπουμε στο σπίτι, απλά δεν τα θεωρώ για σχολείο, είναι κάτι πιο "εύπεπτο", για πάρτυ κλπ. Για τον Τεμπέλη δράκο το είχα δει αλλά δεν φανταζομουν ότι θα είναι ήδη εξαντλημένα!! Θα κοιτάξω μήπως βρω! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@little lambσυγνωμη που αργησα τοσο αλλα δεν ειχα μπει αυτες τις μερες. Εννοω παιδικα κινουμενα σχεδια (τομ και τζερι πηρε το ματι μου μια μερα οτι εβλεπαν).

 

Λοιπον για να ενημερωσω, καναμε ομαδα στο viber (τους οργανωσα εγω), εθιξα το θεμα αλλα βλεπω οτι αρχιζουν να δημιουργουνται πηγαδακια, μια μαμα ειδικα που πρεπει να γνωριζει τις νηπιαγωγους πολλα χρονια, αντεδρασε πιο εντονα. Τους υπολοιπους γονεις απο οτι φαινεται δεν τους πειραζει αυτο που γινεται. Εν τελει υποχωρησαν κι αυτες που συμφωνησαν εξαρχης για το μειλ οποτε εμεινα μονη μου το μαυρο προβατο. Αυριο θα το στειλω και θα σας ενημερωσω. Ευχηθειτε μου καλη δυναμη γιατι την χρειαζομαι 🙂 Νιωθω οτι εγιναν χειροτερα τα πραγματα που μιλησα με τους γονεις και νιωθω οτι τους εχω απεναντι μου ρε παιδια. Αν ειναι δυνατον, δεν μπορουμε απλα να διαφωνουμε, πρεπει να τον βαζουμε στον τοιχο τον αλλον; Μαλλον επρεπε να το περιμενω αφου ειναι μικρο το μερος τι να πω.

 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

@little lambσυγνωμη που αργησα τοσο αλλα δεν ειχα μπει αυτες τις μερες. Εννοω παιδικα κινουμενα σχεδια (τομ και τζερι πηρε το ματι μου μια μερα οτι εβλεπαν).

 

Λοιπον για να ενημερωσω, καναμε ομαδα στο viber (τους οργανωσα εγω), εθιξα το θεμα αλλα βλεπω οτι αρχιζουν να δημιουργουνται πηγαδακια, μια μαμα ειδικα που πρεπει να γνωριζει τις νηπιαγωγους πολλα χρονια, αντεδρασε πιο εντονα. Τους υπολοιπους γονεις απο οτι φαινεται δεν τους πειραζει αυτο που γινεται. Εν τελει υποχωρησαν κι αυτες που συμφωνησαν εξαρχης για το μειλ οποτε εμεινα μονη μου το μαυρο προβατο. Αυριο θα το στειλω και θα σας ενημερωσω. Ευχηθειτε μου καλη δυναμη γιατι την χρειαζομαι 🙂 Νιωθω οτι εγιναν χειροτερα τα πραγματα που μιλησα με τους γονεις και νιωθω οτι τους εχω απεναντι μου ρε παιδια. Αν ειναι δυνατον, δεν μπορουμε απλα να διαφωνουμε, πρεπει να τον βαζουμε στον τοιχο τον αλλον; Μαλλον επρεπε να το περιμενω αφου ειναι μικρο το μερος τι να πω.

 

Δυστυχώς η δική μου εμπειρία με γονείς λέει ότι όχι απλά δεν πρέπει να περιμένεις τίποτα αλλά μάλλον να περιμένεις τα χειρότερα.

 

Δεν ξέρω (ή μάλλον ξέρω αλλά θα συζητάμε για πολλά χρόνια αν το ανοίξουμε το θέμα) γιατί έχουν γίνει όλοι εντελώς παρτάκηδες.

 

Αν το πρόβλημα (με την προϋπόθεση βέβαια ότι το θεωρούν πρόβλημα)...

α) δεν αφορά το παιδί τους ειδικά

β) έρχεται σε σύγκρουση με τα γενικότερα συμφέροντά τους (πχ η δασκάλα είναι συγγενής φίλου ή οτιδήποτε άλλο)

όχι μόνο δεν πρόκειται να ασχοληθούν αλλά μπορεί να επιτεθούν κιόλας μη χαλάσουν σχέσεις.

 

Και δε μιλάμε μόνο για "ελαφρά" ζητήματα αλλά και για πολύ πολύ σοβαρότερα από ότι φαντάζεσαι.

Παράλληλα, αν για κάποιο λόγο έχουν βάλει στο μάτι τον δάσκαλο, όχι γιατί πραγματικά έκανε κάτι αλλά επειδή δεν τον γουστάρουν, του κάνουν τη ζωή πατίνι και διαδίδουν ένα σωρό ανοησίες. Επίσης σπανίως γνωρίζουν ποιος έχει αρμοδιότητα σε τι πχ ο Δήμος για τις εγκατάστασεις, το υπουργείο για τις τοποθετήσεις, ο σύλλογος μόνο για εξωσχολικά κλπ με αποτέλεσμα να φωνάζουν για ευθύνες σε λάθος πρόσωπα.

 

Γενικότερα, έχει ξεφύγει η κατάσταση.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Έχει και emoji "καλή δύναμη" ;;; 😆😆 Τώρα το είδα χαχα άλλαξανε πολλά όσο καιρό έλειπα αχαχ

ειδες;ετσι παιρνεις ακριβως αυτο που ζητησες🙃

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , vtgian είπε:

Δεν ξέρω (ή μάλλον ξέρω αλλά θα συζητάμε για πολλά χρόνια αν το ανοίξουμε το θέμα) γιατί έχουν γίνει όλοι εντελώς παρτάκηδες.

Αυτό.-

 

@Sentir...natureza εγώ θα το έστελνα το mail οπως και να'χει για να είμαι εντάξει με τον εαυτό μου. Κι ας μην περίμενα και κάτι να αλλάξει. Για να μην με τρώει ότι δε μίλησα. Και δεν χρειάζονται πολλά λόγια. 2 λόγια κοφτά-τυπικά-διπλωματικά χωρίς να αναφέρεσαι στην νηπιαγωγό ονομαστικά. 

 

Παιδιά εγώ δεν έτρεφα ελπίδες ούτε για το εκπαιδευτικό προσωπικό, ούτε για το σύλλογο γονέων του σχολείου μας*. Έχω γίνει πεσιμίστρια και δεν είναι ωραίο, δεν μου αρέσει, αλλά είμαι πλεον. Εντάξει δεν είναι τραγική η κατάσταση. Υπάρχει και πλουραλισμός, όλα τα ακούς, καλό είναι αυτό.

Απλά πλέον κι εγώ κάποιες φορές μιλάω, δε με νοιάζει τι θα σκεφτεί ο άλλος. Μόνο προσέχω να μην προσβάλλω το άτομο αλλά να ασκήσω κριτική στην πράξη. Θα τους συναντάω και τους ανθρώπους για καιρό. Αν και βρε παιδί μου ώρες ώρες το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό που αλήθεια δεν έχω τι να πω. Σηκώνω τα χέρια ψηλά.

* για το δημοτικό μιλάω. για το νηπιαγωγείο μόνο θετικά έχω να πω.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sentir...natureza said:

@little lambσυγνωμη που αργησα τοσο αλλα δεν ειχα μπει αυτες τις μερες. Εννοω παιδικα κινουμενα σχεδια (τομ και τζερι πηρε το ματι μου μια μερα οτι εβλεπαν).

 

Λοιπον για να ενημερωσω, καναμε ομαδα στο viber (τους οργανωσα εγω), εθιξα το θεμα αλλα βλεπω οτι αρχιζουν να δημιουργουνται πηγαδακια, μια μαμα ειδικα που πρεπει να γνωριζει τις νηπιαγωγους πολλα χρονια, αντεδρασε πιο εντονα. Τους υπολοιπους γονεις απο οτι φαινεται δεν τους πειραζει αυτο που γινεται. Εν τελει υποχωρησαν κι αυτες που συμφωνησαν εξαρχης για το μειλ οποτε εμεινα μονη μου το μαυρο προβατο. Αυριο θα το στειλω και θα σας ενημερωσω. Ευχηθειτε μου καλη δυναμη γιατι την χρειαζομαι 🙂 Νιωθω οτι εγιναν χειροτερα τα πραγματα που μιλησα με τους γονεις και νιωθω οτι τους εχω απεναντι μου ρε παιδια. Αν ειναι δυνατον, δεν μπορουμε απλα να διαφωνουμε, πρεπει να τον βαζουμε στον τοιχο τον αλλον; Μαλλον επρεπε να το περιμενω αφου ειναι μικρο το μερος τι να πω.

Δυστυχώς ο κάθε ένας κοιτάει τον εαυτό του.

Δύσκολα θα βρεις άτομα να θέλουν να κάνουν δουλειά για το κοινό καλό.

Όπως και αν έχει ενημέρωσε μας για την εξέλιξη.

καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβα να στειλω το μειλ (θα το στειλω το απογευμα) και μας φωναξανε τους γονεις για εκτακτη συναντηση αυριο. Εχω την εντυπωση οτι τους εχει ενοχλησει η συζητηση που εγινε μεταξυ των γονεων, λες και εκανα ομαδα τους γονεις για να μιλησω για τις νηπιαγωγους πισω απο την πλατη τους. Προσωπικα, αφου μιλησα με την νηπιαγωγο και γνωριζοντας οτι η επικοινωνια μου με την προισταμενη δεν θα ηταν ιδανικη  (λογω και του παρελθοντος) αποφασισα να κινηθω ετσι. Σε διαφορετικη περιπτωση νομιζω θα μετα τη νηπιαγωγο θα ζητουσα συναντηση με την προισταμενη.  Τελοσπαντων, αντε να δω πως θα στηθω στον τοιχο αυριο...

 

Εσάς σας φαίνεται πισώπλατο αυτό που έκανα;;;;

 
Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε συνάντηση αύριο, μην στείλεις mail! Θίξε το προφορικά σε πρώτη φάση. Όλοι οι γονείς μαζί ή κατ'ιδίαν; Όπως και να έχει πες το. Σιγά το πράγμα! Μην το σκέφτεσαι τόσο και αγχώνεσαι. Δικαίωμα σου να πεις την άποψη σου (που στην τελική είναι και σωστή). Εδώ ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του και δεν τρέχει μια. Χαλαρά. "Το και το. Τι λέτε επ'αυτού; Μάλιστα...Ευχαριστώ πολύ" Σημασία έχει να ακουστεί και η άποψη σου. Και να μπουν στη διαδικασία να απαντήσουν. Από εκεί και πέρα, δε μπορείς να κάνεις και πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δεν προλαβα να στειλω το μειλ (θα το στειλω το απογευμα) και μας φωναξανε τους γονεις για εκτακτη συναντηση αυριο. Εχω την εντυπωση οτι τους εχει ενοχλησει η συζητηση που εγινε μεταξυ των γονεων, λες και εκανα ομαδα τους γονεις για να μιλησω για τις νηπιαγωγους πισω απο την πλατη τους. Προσωπικα, αφου μιλησα με την νηπιαγωγο και γνωριζοντας οτι η επικοινωνια μου με την προισταμενη δεν θα ηταν ιδανικη  (λογω και του παρελθοντος) αποφασισα να κινηθω ετσι. Σε διαφορετικη περιπτωση νομιζω θα μετα τη νηπιαγωγο θα ζητουσα συναντηση με την προισταμενη. Τελοσπαντων, αντε να δω πως θα στηθω στον τοιχο αυριο...

 

Οι ομάδες γονέων σε viber κλπ είναι συνήθως μαύρες σημαίες για τους εκπαιδευτικούς και όχι απαραίτητα αδίκως. Πολλές φορές δημιουργούνται εντάσεις, παρεξηγήσεις, που αφορούν τον ίδιο τον εκπαιδευτικό χωρίς να είναι παρών/παρούσα να πει την άποψή του. Και επειδή στα ηλεκτρονικά μέσα ειδικά, γράφονται ακραία πράγματα που ποτέ δε θα λέγονταν δια ζώσης, λόγια διαστρεβλώνονται, άλλα γράφεις, άλλα καταλαβαίνουν, καταλαβαίνω γιατί οι δάσκαλοι είναι φοβερά επιφυλακτικοί. 

 

Επί του πρακτέου. Πόσο καλά ξέρεις τον κανονισμό για τη λειτουργία των νηπιαγωγείων; έχεις διαβάσει τις κατευθυντήριες οδηγίες προς εκπαιδευτικούς για το πρόγραμμα; Αν ναι, ότι και να ειπωθεί, μένεις σε αυτό. Ήρεμα και ωραία. Τομ και Τζέρυ δεν έχει το πρόγραμμα. Χρήση οθόνης για παρουσίαση εκπαιδευτικού περιεχομένου πάντα στο πλαίσιο του μαθήματος, έχει. Βάζω παιδικά για να τρώνε ήσυχα δεν έχει. Απαγορεύω την ομιλία, δεν έχει. Εξηγώ γιατί είναι καλό να μη μιλάμε όταν τρώμε, ναι είναι θεμιτό. Αυτό αρκεί. Τώρα για το dame tu cosita αν αφαιρέσεις το φίλτρο του ενήλικα και τους στίχους (που δεν καταλαβαίνουν τα παιδιά) είναι πολύ αστείο ως κινήσεις και ως σχέδιο και έχει έναν πολύ βασικό ρυθμό (και για αυτό αρέσει σε όλα τα παιδιά). To macarena είναι επίσης ένα τέτοιο κλασικό παράδειγμα (στίχοι ας μη μιλήσουμε καλύτερα...). Δεν υπάρχουν άλλα τραγούδια; Άπειρα, ναι, και σαφώς πιο ποιοτικά. Αλλά προσωπικά, αν η μουσική μπαίνει στο πλαίσιο να χορέψουμε για εκτόνωση, δε θα ασχολούμουν παραπάνω (αν έβαζαν τραπ θα ασχολούμουν, όχι τίποτε άλλο αλλα θα με ρωτούσε το παιδί τι σημαίνει το ένα και το άλλο και θα κοίταζα σα χάνος...).

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sentir...natureza said:

Δεν προλαβα να στειλω το μειλ (θα το στειλω το απογευμα) και μας φωναξανε τους γονεις για εκτακτη συναντηση αυριο. Εχω την εντυπωση οτι τους εχει ενοχλησει η συζητηση που εγινε μεταξυ των γονεων, λες και εκανα ομαδα τους γονεις για να μιλησω για τις νηπιαγωγους πισω απο την πλατη τους. Προσωπικα, αφου μιλησα με την νηπιαγωγο και γνωριζοντας οτι η επικοινωνια μου με την προισταμενη δεν θα ηταν ιδανικη  (λογω και του παρελθοντος) αποφασισα να κινηθω ετσι. Σε διαφορετικη περιπτωση νομιζω θα μετα τη νηπιαγωγο θα ζητουσα συναντηση με την προισταμενη.  Τελοσπαντων, αντε να δω πως θα στηθω στον τοιχο αυριο...

 

Εσάς σας φαίνεται πισώπλατο αυτό που έκανα;;;;

Προσωπικά , δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ζήτησαν συνάντηση λόγω των όσων ειπώθηκαν στην ομάδα viber. άλλος θα είναι ο λόγος. Δεν είναι δυνατόν κάθε φορά που συνομιλούν οι γονείς για τη δασκάλα , 2 μέρες μετά να συγκαλούν έκτακτη συνάντηση. Αμφιβάλλω οτι δίνουν τέτοια βαρύτητα σε μια ομάδα μαμάδων τάξης. Και κάποια μαμά κολλητή φιλενάδα , να έχει η δασκάλα, όλες υπέρ της ήταν, πλην εσού. Γιατί να ασχοληθεί? Για το μέιλ που θα στείλεις? Ούτε στα ιδιωτικά δεν ασχολούνται τόσο με τις απόψεις των μαμάδων. Καλού κακού περίμενε λίγο πριν στείλεις το μείλ, αλλά θα είναι τρομερά περίεργο αν μια κουβέντα στο viber πυροδότησε όλο αυτό. Εκτός αν ειπώθηκε/μεταφέρθηκε κάτι εξαιρετικά άσχημο..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Προσωπικά , δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ζήτησαν συνάντηση λόγω των όσων ειπώθηκαν στην ομάδα viber. άλλος θα είναι ο λόγος. Δεν είναι δυνατόν κάθε φορά που συνομιλούν οι γονείς για τη δασκάλα , 2 μέρες μετά να συγκαλούν έκτακτη συνάντηση. Αμφιβάλλω οτι δίνουν τέτοια βαρύτητα σε μια ομάδα μαμάδων τάξης. Και κάποια μαμά κολλητή φιλενάδα , να έχει η δασκάλα, όλες υπέρ της ήταν, πλην εσού. Γιατί να ασχοληθεί? Για το μέιλ που θα στείλεις? Ούτε στα ιδιωτικά δεν ασχολούνται τόσο με τις απόψεις των μαμάδων. Καλού κακού περίμενε λίγο πριν στείλεις το μείλ, αλλά θα είναι τρομερά περίεργο αν μια κουβέντα στο viber πυροδότησε όλο αυτό. Εκτός αν ειπώθηκε/μεταφέρθηκε κάτι εξαιρετικά άσχημο..

Όντως @Yovanna. Στα μαμαδογκρουπ πράγματι μπορεί να ακούσεις 1002. Πολύ σύνηθες. Και επίσης βρε παιδιά σύνηθες είναι και οι γονείς να εκφράζουν κάποιες φορές διαφορετικές απόψεις από τους εκπαιδευτικούς, στους ίδιους τους εκπαιδευτικούς σε συναντήσεις κατ'ιδίαν ή ομαδικές. Εγώ έχω ακούσει διάφορα που αναρωτήθηκα "τώρα πλάκα μας κάνει;!" που όμως για τον γονιό που το έθιξε ήταν απολύτως λογικό. Εντάξει δεν έγινε κάτι. Απάντησε η εκπαιδευτικός. Ok άλλοι συμφωνούσαν, άλλοι διαφωνούσαν πάμε παρακάτω.

 

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

To macarena είναι επίσης ένα τέτοιο κλασικό παράδειγμα (στίχοι ας μη μιλήσουμε καλύτερα...).

Αλήθεια! Δεν το ήξερα! Μου κατέστρεψες αναμνήσεις από τα αθώα παιδικά μου χρόνια 😏.

Και αν κάποιο παιδάκι είναι δίγλωσσο; Τότε μπορεί και να αλλάξει το ρεπερτόριο, ε;

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

(αν έβαζαν τραπ θα ασχολούμουν, όχι τίποτε άλλο αλλα θα με ρωτούσε το παιδί τι σημαίνει το ένα και το άλλο και θα κοίταζα σα χάνος...).

Τώρα να το πω... μεσημέρι 3πάρα, το madame... το γνωστό, στη διαπασόν, σε ιδιωτικό με καλό όνομα στην περιοχή. Από προνήπιο έχει... Για εμένα η εικόνα αυτή είναι προβληματική σε διάφορα επίπεδα. Για τη διεύθυνση του σχολείου "Πως κάνετε έτσι! Ένα τραγούδι σύγχρονο. Όλα το ακούνε! Να μην ξεσκάσουν λίγα λεπτά τα παιδιά!"

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Αν έχετε συνάντηση αύριο, μην στείλεις mail! Θίξε το προφορικά σε πρώτη φάση. Όλοι οι γονείς μαζί ή κατ'ιδίαν; Όπως και να έχει πες το. Σιγά το πράγμα! Μην το σκέφτεσαι τόσο και αγχώνεσαι. Δικαίωμα σου να πεις την άποψη σου (που στην τελική είναι και σωστή). Εδώ ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του και δεν τρέχει μια. Χαλαρά. "Το και το. Τι λέτε επ'αυτού; Μάλιστα...Ευχαριστώ πολύ" Σημασία έχει να ακουστεί και η άποψη σου. Και να μπουν στη διαδικασία να απαντήσουν. Από εκεί και πέρα, δε μπορείς να κάνεις και πολλά.

Είμαι αποφασισμένη να το αλλάξω. Αν δεν βγάλω άκρη στη συνάντηση, θα στείλω το mail.  Αν δεν αλλάξει κάτι θα ψάξω τον σχολικό σύμβουλο της περιοχής. Αν πάλι δεν βγει άκρη έχω την διάθεση να το τραβήξω κι άλλο στη πρωτοβάθμια. Μακάρι να μην χρειαστεί αλλά δεν μπορώ να κάτσω να το δεχτώ, είναι θεμα συνείδησης. 

Αυτό που με αγχωνει λίγο είναι μην την πληρώσει το παιδί. Την έχω ικανή την προϊσταμένη να πει στα παιδιά ή στον ίδιο κάτι του τύπου "Η μαμά του τάδε/η μαμά σου έκλεισε τα παιδικά" όταν τα παιδιά θα ρωτήσουν γιατί δεν βλέπουμε πια. Αν αντιληφθώ κάτι τέτοιο δεν ξέρω τι μπορει να κανω.

15 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Προσωπικά , δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ζήτησαν συνάντηση λόγω των όσων ειπώθηκαν στην ομάδα viber. άλλος θα είναι ο λόγος. Δεν είναι δυνατόν κάθε φορά που συνομιλούν οι γονείς για τη δασκάλα , 2 μέρες μετά να συγκαλούν έκτακτη συνάντηση. Αμφιβάλλω οτι δίνουν τέτοια βαρύτητα σε μια ομάδα μαμάδων τάξης. Και κάποια μαμά κολλητή φιλενάδα , να έχει η δασκάλα, όλες υπέρ της ήταν, πλην εσού. Γιατί να ασχοληθεί? Για το μέιλ που θα στείλεις? Ούτε στα ιδιωτικά δεν ασχολούνται τόσο με τις απόψεις των μαμάδων. Καλού κακού περίμενε λίγο πριν στείλεις το μείλ, αλλά θα είναι τρομερά περίεργο αν μια κουβέντα στο viber πυροδότησε όλο αυτό. Εκτός αν ειπώθηκε/μεταφέρθηκε κάτι εξαιρετικά άσχημο..

Δεν ειπώθηκε κάτι άσχημο, τουλάχιστον από μεριάς μου. Γνωρίζω όμως ότι κάνα δυο μαμάδες (η μία αντέδρασε άσχημα στο viber και η άλλη ενημέρωσε την νηπιαγωγό από τη πρώτη στιγμή που το εθιξα κάποια στιγμή χαλαρά στην αποχώρηση) έχουν φιλικές σχέσεις με τις νηπιαγωγούς και σίγουρα τις έχουν δείξει την συνομιλία. Σίγουρα νιώθουν ότι μάζεψα όλες τις μαμάδες για να τις κακολογησω πίσω από την πλάτη τους. Τι να πω..σήμερα θα ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα τουλάχιστον από μεριάς μου ότι δεν έχω κάτι προσωπικό με την νηπιαγωγό αλλά διαφωνώ με την πράξη. Αν θέλουν να το δεχθούν καλώς, αν δεν θέλουν δεν μπορώ να κάνω και πολλά.

 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Για να ενημερώσω.Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες. Υποχωρώ προς το παρόν. Η συνάντηση πήγε όπως το περίμενα. Αυτοί που είχαν συμφωνήσει μαζί μου εξαρχής λακισανε ( μόνο ένας πατέρας υποστήριξε το γεγονός ότι μπορώ να διαφωνώ και να πω την άποψη μου χωρίς να κατακρίνεται) και τους υπόλοιπους δεν τους ενοχλούν τα παιδικα. Η μία που δημιούργησε τον σαματα ευτυχώς ηρθε προς το τέλος γιατί με το που ήρθε άρχισε να φωνάζει και δημιουργήθηκε ένταση.

 

Μου είπανε ότι τα βίντεο σχετιζονται με τα θέματα που δουλεύουν και ο Τομ και Τζέρι ήταν μεμονωμένο περιστατικό...χμ..Μου είπανε ότι μιλήσανε ήδη με τη σύμβουλο για το θέμα και δεν βρήκε κάτι παρατυπο..χμ..Όλοι στεκοντουσαν στο ποσό πολλή καλή δουλειά  κάνει με τα παιδιά και ένα πεντάλεπτο δεν αξίζει να αναφερθει.Η νηπιαγωγός δεν με έπεισε αλλά στο σχολασμα έφυγε και έκατσα και συζήτησα με τις άλλες 3 νηπιαγωγούς για άλλη μια ώρα.

 

Προς το τέλος της κουβέντας παραδέχθηκε η μία ότι είναι παράτυπο αλλά επειδή είναι το μόνο σχολείο στον δήμο που έχει τμήμα ένταξης όλα τα παιδιά έρχονται εδώ, με αποτέλεσμα να έχουν αυτήν την στιγμή 6 παιδιά με δεπυ και περιμένουν άλλο ένα που είναι για ειδικό σχολείο αλλά οι γονείς επιμένουν να μπει σε τμήμα. Οπότε η οθόνη την ώρα του φαγητού και της προσέλευσης βοηθάει να ελέγχονται καπως αυτά τα παιδιά διαφορετικά δεν θα φανε, θα ενοχλούν τους υπόλοιπους κλπ.

 

Θα ήθελα πολύ να ηταν μαζί μας η νηπιαγωγός μας τότε που συζητούσαμε κατ'ιδιαν γιατί μου είπανε ότι στεναχωρέθηκε πολύ, δεν μπορεί να δουλέψει αυτές τις μέρες, και επιπλέον γιατί αλλιώς μου είχε μεταφέρει η συγκεκριμένη τους λόγους και την οπτική της. Τι να πω.. Η συνάδελφός της με έπεισε να μην το τραβήξω άλλο, εάν ήταν αυτήν εκεί πιθανότατα θα επέμενα για συνάντηση με την σύμβουλο (κάτι το οποίο ζήτησα στο σχολασμα που φαινόταν να τελειώνει η κουβέντα και είχα ποικίλες αντιδράσεις, η προϊσταμένη άνετη συμφώνησε, οι άλλες φάνηκε να δυσανασχετούν και να αγχώνονται). 

 

Πάντως, πιο πολύ τους πείραξε απ'οτι κατάλαβα ο τρόπος που κινήθηκα. Θα προτιμούσαν να ζητήσω συνάντηση εξαρχής παρά να θιξω το θέμα στο viber χωρίς να είναι παρούσα η δασκάλα. Επίσης, η σύμβουλος τις είπε ότι ήταν παράνομο να ανταλλασω αριθμούς μέσα στον χώρο του σχολειου! Να το γνωρίζετε κι αυτό! Αυτά!

 
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Πάντως, πιο πολύ τους πείραξε απ'οτι κατάλαβα ο τρόπος που κινήθηκα. Θα προτιμούσαν να ζητήσω συνάντηση εξαρχής παρά να θιξω το θέμα στο viber χωρίς να είναι παρούσα η δασκάλα.

Μα αφού πρώτα από όλα μαζί της το συζήτησες. Και δεν σου παρέθεσε κάνένα επιχείρημα περί βίντεο σχετιζόμενων με το μάθημα ή περί μαθητων με ΔΕΠΥ ή ξέρω γω κάτι άλλο. Το αιτιολόγησε ως κάτι το απολύτως φυσιολογικό που γίνεται μάλιστα και παντού.

17 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Επίσης, η σύμβουλος τις είπε ότι ήταν παράνομο να ανταλλασω αριθμούς μέσα στον χώρο του σχολειου!

Ορίστε; Εννοείς να ανταλλάζεις τηλέφωνο με άλλους γονείς; Μουάλιστα...

Σκέψου στο δικό μας νηπιαγωγείο η νηπιαγωγός φτιάχνει ομάδα στο viber και μας βάζει μέσα όλους τους γονείς προκειμένου να ενημερωνόμαστε για σχετικά θέματα.

 

Τέλοσπάντων. Εγώ προσωπικά πρώτη φορά το άκουσα αυτό με ρουτίνα με παιδικά στο νηπιαγωγείο. Άποψη μου καλώς το έκανες θέμα και το έθιξες μπροστά σε όλους. Ακούστηκε και η φωνή της λογικής. Για την συνέχεια εσύ ξέρεις.

 

Υγ: Εμάς η μεγάλη όταν ήταν νήπιο είχε μια φοβία με τα καρτούν-παιδικά (κι ακόμη σε ένα βαθμό -στο άλλο άκρο κι εμείς- καλό κι αυτό δεν είναι). Καλά σε αυτά με δράση και σχετικούς ήχους, ούρλιαζε "Κλείστοοο!!!". Μιλάμε για τύπου paw patrol όχι κάτι πιο ζόρικο (paw patrol βλέπει τώρα β'δημοτικού όπου μιλάμε για φοβερή περιπέτεια και πλοκή έτσι... και οι συμμαθητές της βλέπουν όλα της Disney με τους κακούς που εμείς δεν αγγίζουμε καν ακόμη να φανταστείτε). Και γενικά πέρασε μια φάση που δεν ήθελε οθόνες, ραδιόφωνο, τίποτα. Μάλιστα είχε φάει φρίκη μια μέρα και χτυπιόταν να μην πάει νηπιαγωγείο, όπου εκ των υστέρων κατανόησα ότι ήταν επειδή τους είχε βάλει να ακούσουν τραγούδι την προηγούμενη... Τώρα αν τους έβαζαν κάθε μέρα παιδικά τύπου Τομ και Τζέρυ, νομίζω θα είχε πάθει νευρικό κλονισμό.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Μα αφού πρώτα από όλα μαζί της το συζήτησες. Και δεν σου παρέθεσε κάνένα επιχείρημα περί βίντεο σχετιζόμενων με το μάθημα ή περί μαθητων με ΔΕΠΥ ή ξέρω γω κάτι άλλο. Το αιτιολόγησε ως κάτι το απολύτως φυσιολογικό που γίνεται μάλιστα και παντού.

 

Ατυχης διατυπωση μου ειπαν οι αλλες οταν τους ειπα ακριβως αυτα που λες 🤨Θα ηθελα να ειναι κι αυτη μπροστα. Πιστευω οτι δεν θα ειχε τελειωσει το θεμα. Οι αλλες ηταν πιο διπλωματικες, αυτη -λογω αγνοιας θεωρω-θα ηταν πιο ειλικρινης, οπως στην πρωτη μας κουβεντα.Κοιτα δεν τελειωσα, αν αντιληφθω οτι παιζει παλι κατι μη εκπαιδευτικο, θα ζητησω συναντηση με τη συμβουλο

 

Ειναι απιστευτο παντως πως καποιον που δαφωνει τον αντιμετωπιζουν σαν το μαυρο προβατο. Φαντασου, υπηρχε και μια ακυρη στιγμη που ηρθε η νοσοκομα(ναι εχει και νοσηλευτρια λογω παιδιων με αλλεργιες) και μου την ειπε που πηγα λόγω ιώσεων με το μωρο στη συναντηση! Επιθεση κανονικη! Οποτε ειμαι σιγουρη οτι εχω συζητηθει πολυ αρνητικα μεταξυ τους αυτες τις μερες. Οχι οτι με ενδιαφερει απλα βλεπω πώς λειτουργουν και πως μπορεί να διαστρεβλωθει η εικόνα σου.

 

Στην κουβέντα που κάναμε κατ'ιδιαν μετα είμαι σίγουρη ότι οι δύο τουλάχιστον από τις τρεις θα σκέφτηκαν ότι δεν λέω κάτι παράλογο και ίσως είχε παρεξηγηθεί η πρόθεση μου αλλά δυστυχώς η δική μας έλειπε, επρεπε να ειναι εκει..τι να κάνω, πάμε με ότι έχουμε.

 

 
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2023 at 8:42 AM, Sentir...natureza said:

Καλημέρα! Για να ενημερώσω.Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες. Υποχωρώ προς το παρόν. Η συνάντηση πήγε όπως το περίμενα. Αυτοί που είχαν συμφωνήσει μαζί μου εξαρχής λακισανε ( μόνο ένας πατέρας υποστήριξε το γεγονός ότι μπορώ να διαφωνώ και να πω την άποψη μου χωρίς να κατακρίνεται) και τους υπόλοιπους δεν τους ενοχλούν τα παιδικα. Η μία που δημιούργησε τον σαματα ευτυχώς ηρθε προς το τέλος γιατί με το που ήρθε άρχισε να φωνάζει και δημιουργήθηκε ένταση.

 

Μου είπανε ότι τα βίντεο σχετιζονται με τα θέματα που δουλεύουν και ο Τομ και Τζέρι ήταν μεμονωμένο περιστατικό...χμ..Μου είπανε ότι μιλήσανε ήδη με τη σύμβουλο για το θέμα και δεν βρήκε κάτι παρατυπο..χμ..Όλοι στεκοντουσαν στο ποσό πολλή καλή δουλειά  κάνει με τα παιδιά και ένα πεντάλεπτο δεν αξίζει να αναφερθει.Η νηπιαγωγός δεν με έπεισε αλλά στο σχολασμα έφυγε και έκατσα και συζήτησα με τις άλλες 3 νηπιαγωγούς για άλλη μια ώρα.

 

Προς το τέλος της κουβέντας παραδέχθηκε η μία ότι είναι παράτυπο αλλά επειδή είναι το μόνο σχολείο στον δήμο που έχει τμήμα ένταξης όλα τα παιδιά έρχονται εδώ, με αποτέλεσμα να έχουν αυτήν την στιγμή 6 παιδιά με δεπυ και περιμένουν άλλο ένα που είναι για ειδικό σχολείο αλλά οι γονείς επιμένουν να μπει σε τμήμα. Οπότε η οθόνη την ώρα του φαγητού και της προσέλευσης βοηθάει να ελέγχονται καπως αυτά τα παιδιά διαφορετικά δεν θα φανε, θα ενοχλούν τους υπόλοιπους κλπ.

 

Θα ήθελα πολύ να ηταν μαζί μας η νηπιαγωγός μας τότε που συζητούσαμε κατ'ιδιαν γιατί μου είπανε ότι στεναχωρέθηκε πολύ, δεν μπορεί να δουλέψει αυτές τις μέρες, και επιπλέον γιατί αλλιώς μου είχε μεταφέρει η συγκεκριμένη τους λόγους και την οπτική της. Τι να πω.. Η συνάδελφός της με έπεισε να μην το τραβήξω άλλο, εάν ήταν αυτήν εκεί πιθανότατα θα επέμενα για συνάντηση με την σύμβουλο (κάτι το οποίο ζήτησα στο σχολασμα που φαινόταν να τελειώνει η κουβέντα και είχα ποικίλες αντιδράσεις, η προϊσταμένη άνετη συμφώνησε, οι άλλες φάνηκε να δυσανασχετούν και να αγχώνονται). 

 

Πάντως, πιο πολύ τους πείραξε απ'οτι κατάλαβα ο τρόπος που κινήθηκα. Θα προτιμούσαν να ζητήσω συνάντηση εξαρχής παρά να θιξω το θέμα στο viber χωρίς να είναι παρούσα η δασκάλα. Επίσης, η σύμβουλος τις είπε ότι ήταν παράνομο να ανταλλασω αριθμούς μέσα στον χώρο του σχολειου! Να το γνωρίζετε κι αυτό! Αυτά!

Μάλιστα.. Προκλήθηκε μεγάλη αναστάτωση δηλαδή.. Η αλήθεια είναι ότι στενοχωρήθηκα λίγο για τη δασκάλα που το πήρε τόσο μέσα της. Και εκείνη κουπί τραβάει με τόσα παιδιά (εγώ εδώ δυσκολεύομαι με ένα), είναι τρομερά δύσκολο επάγγελμα - λειτούργημα και σίγουρα όπως όλοι οι εργαζόμενοι, θα κάνει και κάποια λάθη στη δουλειά της και ακόμη και αν δεν κάνη λάθη, δεν θα συμφωνούν ποτέ όλοι με όλες τις τακτικές που ακολουθεί. Ίσως να ήταν διαφορετικά αν στην ήδη υπάρχουσα ομάδα viber, είχε ανοιχτεί κάποια συζήτηση. έτσι όπως έγινε, με σένα να μαζεύεις αριθμούς στο προαύλιο, φάνηκε οτι ουσιαστικά έφτιαξες την ομάδα , με στόχο να βρεις συμμάχους εναντίον της δασκάλας. Ίσως να περίμενες μερικές εβδομάδες πριν θίξεις το θέμα. Εκτός φυσικά αν το ζήτημα ήταν εξαιρετικά σοβαρό και επείγον (σωματική -ψυχολογική βία -bullying κτλ). Δυστυχώς, μερικές φορές, θέλει διπλωματία,αλλιώς χάνεις και τα όποια δίκια έχεις. Προσωπικά το παιδικό απο μόνο του δεν θα με πείραζε. Θα με πείραζε η ρουτίνα μεσημεριανό φαγητό = παιδικό. Παιδική ταινία έδειχναν σε μας και στο προνήπιο στα παιδιά μια φορά την εβδομάδα.  Καθόλου δεν με πείραζε. 

Αυτό που σου είπαν ότι απαγορεύεται η ανταλλαγή αριθμών στο σχολείο, είναι μια βλακεία και μισή φυσικά. Πάντα έτσι γίνονται οι ομάδες και στο δικό μας σχολείο, όπως και στον παιδικό , ήταν από τα πρώτα πράγματα που μας ενθάρρυναν να κάνουμε. Στο νηπιαγωγείο μας είπαν ότι αν εμείς είμαστε δεμένη ομάδα ως γονείς, θα είναι και τα παιδιά.

2 hours ago, Sentir...natureza said:

Οποτε ειμαι σιγουρη οτι εχω συζητηθει πολυ αρνητικα μεταξυ τους αυτες τις μερες. Οχι οτι με ενδιαφερει απλα βλεπω πώς λειτουργουν και πως μπορεί να διαστρεβλωθει η εικόνα σου.

Σε αυτό θα διαφωνήσω. Κακώς για μένα δεν σε ενδιαφέρει. Δεν είσαι μόνη. Εκπροσωπείς το παιδί σου στο σχολείο , στους δασκάλους και στους γονείς των συμμαθητών του. Είτε είσαι η "ψυχή της ομάδας", είτε "το μαύρο πρόβατο", αυτό θα έχει αντίκτυπο στο παιδί. Αν έχεις κάνει έντονη αρνητική εντύπωση σε γονείς και δασκάλους (άσχετα αν είχες και συ τα δίκια σου), φιλική συμβουλή από εμένα , είναι να προσπαθήσεις άμεσα να το διορθώσεις. Εκτός αν δεν σε ενοχλεί να εξαιρείται το παιδί σου από καλέσματα, play dates, πάρτυ, συναναστροφή με τους συμμαθητές του εκτός σχολείου. 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι πολύ λεπτό ζήτημα πως θα διαφωνήσεις με κάποια τακτική που έχει μια δασκάλα . Είναι σημείο των καιρών οι γονείς να έχουν άποψη για όλα Κ να χάνετε ο σεβασμός στην δουλειά του άλλου. Πρέπει να ζυγιστουν όλα πριν πει κάποιος την άποψη του για κατι που διαφωνεί δηλαδή πρέπει να δει την συνολική εικόνα της δασκάλας την συνολική συμπεριφορά Κ το συνολικό έργο. Δεν μπορεί απλά μια μαμά επειδή έχει άλλη άποψη να παρεμβαίνει ακόμα Κ αν έχει δίκιο πρεπει να ζυγίζετε η σημασία του παραπτώματος . Πολλά λάθη μπορεί να γίνουν σε ένα νήπιο όπως Κ πολλά λάθη μπορεί να κάνει μια μαμά στην ανατροφή ενός παιδιού . Είναι γενικά λεπτό το ζήτημα . Αν ο γονιός έχει χάσει την εμπιστοσύνη στην δασκάλα Κ στο σχολείο Κ πιστεύει ότι λένε ψέματα που αυτό πιστεύω έχει γίνει εδώ(γιατί παρόλες τις εξηγήσεις ότι τα παιδιά βλέπουν ελάχιστη ώρα παιδικά τύπου 20λεπτο δεν φαίνετε να γίνετε πιστευτό)  θα προτιμούσα να αλλάξω σχολείο αφού υπάρχει τέτοιο χάσμα . 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Μάλιστα.. Προκλήθηκε μεγάλη αναστάτωση δηλαδή.. Η αλήθεια είναι ότι στενοχωρήθηκα λίγο για τη δασκάλα που το πήρε τόσο μέσα της. Και εκείνη κουπί τραβάει με τόσα παιδιά (εγώ εδώ δυσκολεύομαι με ένα), είναι τρομερά δύσκολο επάγγελμα - λειτούργημα και σίγουρα όπως όλοι οι εργαζόμενοι, θα κάνει και κάποια λάθη στη δουλειά της και ακόμη και αν δεν κάνη λάθη, δεν θα συμφωνούν ποτέ όλοι με όλες τις τακτικές που ακολουθεί. Ίσως να ήταν διαφορετικά αν στην ήδη υπάρχουσα ομάδα viber, είχε ανοιχτεί κάποια συζήτηση. έτσι όπως έγινε, με σένα να μαζεύεις αριθμούς στο προαύλιο, φάνηκε οτι ουσιαστικά έφτιαξες την ομάδα , με στόχο να βρεις συμμάχους εναντίον της δασκάλας. Ίσως να περίμενες μερικές εβδομάδες πριν θίξεις το θέμα. Εκτός φυσικά αν το ζήτημα ήταν εξαιρετικά σοβαρό και επείγον (σωματική -ψυχολογική βία -bullying κτλ). Δυστυχώς, μερικές φορές, θέλει διπλωματία,αλλιώς χάνεις και τα όποια δίκια έχεις. Προσωπικά το παιδικό απο μόνο του δεν θα με πείραζε. Θα με πείραζε η ρουτίνα μεσημεριανό φαγητό = παιδικό. Παιδική ταινία έδειχναν σε μας και στο προνήπιο στα παιδιά μια φορά την εβδομάδα.  Καθόλου δεν με πείραζε. 

Αυτό που σου είπαν ότι απαγορεύεται η ανταλλαγή αριθμών στο σχολείο, είναι μια βλακεία και μισή φυσικά. Πάντα έτσι γίνονται οι ομάδες και στο δικό μας σχολείο, όπως και στον παιδικό , ήταν από τα πρώτα πράγματα που μας ενθάρρυναν να κάνουμε. Στο νηπιαγωγείο μας είπαν ότι αν εμείς είμαστε δεμένη ομάδα ως γονείς, θα είναι και τα παιδιά.

Σε αυτό θα διαφωνήσω. Κακώς για μένα δεν σε ενδιαφέρει. Δεν είσαι μόνη. Εκπροσωπείς το παιδί σου στο σχολείο , στους δασκάλους και στους γονείς των συμμαθητών του. Είτε είσαι η "ψυχή της ομάδας", είτε "το μαύρο πρόβατο", αυτό θα έχει αντίκτυπο στο παιδί. Αν έχεις κάνει έντονη αρνητική εντύπωση σε γονείς και δασκάλους (άσχετα αν είχες και συ τα δίκια σου), φιλική συμβουλή από εμένα , είναι να προσπαθήσεις άμεσα να το διορθώσεις. Εκτός αν δεν σε ενοχλεί να εξαιρείται το παιδί σου από καλέσματα, play dates, πάρτυ, συναναστροφή με τους συμμαθητές του εκτός σχολείου. 

Εννοείται θα μιλήσω και στη νηπιαγωγό, δεν θέλω να νιώθει έτσι. Ξεκάθαρα και απλά. Για τα party που λες, δεν με πειράζει γιατί τα 2 παιδιά που κάνει παρέα με τις μαμάδες δεν χάλασε η σχεση, απλά από κάποιους γονείς δεν με πειράζει αν χάλασε η εικόνα μου. Διαφωνούσα και το είπα, δεν θα κινούμαι σύμφωνα με τους άλλους, υπάρχουν παιδάκια να κάνει παρέα το παιδί μου.

6 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Ίσως να ήταν διαφορετικά αν στην ήδη υπάρχουσα ομάδα viber, είχε ανοιχτεί κάποια συζήτηση. έτσι όπως έγινε, με σένα να μαζεύεις αριθμούς στο προαύλιο, φάνηκε οτι ουσιαστικά έφτιαξες την ομάδα , με στόχο να βρεις συμμάχους εναντίον της δασκάλας

Ναι έτσι τους φάνηκε, όσο ευγενικά και να έθεσα το ζήτημα.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...